Donderdag 25 Juli 1901. i o i- i Is. zeesche Courant). 57ste JAARGANG. No. 7567. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30', franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur a. j. DE loozei. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling'en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frënkel, Havenpark 348, Zierikzee. De openbaarmaking der door de Engelsohen buitgemaakte belangrijke staatspapieren van den Oranje-Vrijstaat liet niet lang op zich wachten. Lord Kitchener, die slim genoeg is om het groot belang der publiceering van eenige dezer geschriften te begrijpen, heeft er dan ook geen gras over laten groeien, maar zich gehaast den inhoud van een tweetal gewichtige brieven aan de Engelsche Regeering te seinen. En deze, voor wie die inhoud een kolfje naar haar handje was, heeft met niet minder spoed dien wereld kundig gemaakt. Er ligt haar natuurlijk veel aan gelegen, en om zichzelve vrij te wasschen van de door haar aanhoudend verkondigde leugen, dat de Zuid-Afrikaansche oorlog uit is, en om bij de Engelsche natie den moed er in te houden, die tengevolge van den langen duur van den oorlog geducht aan het tanen was. Een en ander heeft zij voorshands met de publicatie van dat tweetal epistels bereikt. Uit den brief van Reitz aan den President Steyn blijkt toch, dat de Trans- vaalsche Regeering, indien haar door de Britsche legerautoriteiten geweigerd mocht worden een afgezant naar Paul Krüger te zenden om dezen den ernst van den toestand onder de oogen te brengen, geneigd was een wapenstilstand aan te vragen, teneinde de ver tegenwoordiging bijeen te roepen en te raad plegen over de vraag, wat er verder moest gedaan worden. Uit het antwoord van President Steyn aan Reitz wordt duidelijk, dat gene diep doordrongen was van het groot gevaar der moèdeloosheid van de Transvaalsche Regeering. Op ons heeft het schrijven van den onversaagden Steyn, één der ridderlijkste en nobelste figuren uit dezen heldenkamp, een diepen indruk gemaakt. Treffend zijn vooral deze zinsneden in zijn schrijvendIndien wij verlangen een natie te blijven, dan is het nu de tijd om te strijden. Broeders, staat pal, spreekt uw ontmoedigde burgers moed toe". Ja moed, o brave Steyn, is er noodig, om na een bangen strijd van bijkans twee jaren met een klein klompke mannen, terwijl men aan wapenen, ammunitie en mondbehoeften gebrek heeft, en deze moet veroveren op den vijand, teneinde hen te kunnen bevechten, in deze omstandigheden den vrijheidskamp vol te houden, en fier te volharden in de weigering zioh aan EDgeland's opperheerschappij te onderwerpen. Inderdaad, veel moed is daartoe noodig. Gelijk wij in ons blad reeds medegedeeld hebben, is mevrouw Krüger, door het volk gemeenzaam tante Sanna" genoemd, ten gevolge van een longontsteking in den ouderdom van zeven-en-zestig jaren te Pretoria overleden, waar zij ook begraven werd. Hoewel zij geen invloedrijke politieke persoon lijkheid geweest is, zoodat haar verscheiden, hoe tragisch ook in de gegevene omstandig heden, van geen invloed is op de gebeurte nissen in Züid-Afrika, zoo is zij toch de meest karakteristieke type van een Boerenvrouw geweest, eenvoudig van aard, en vroom van zin. Men verhaalt van haar, dat, toen Paul Krüger haar ten huwelijk vroeg, zij hem zeide, dat zij bakken, naaien, schoonmaken en schuren kon. Zij was dan ook, hoewel de vrouw van den President, niet trotsch, niet voornaam uit de hoogte. Zij heeft 16 kinderen gehad, negen zoons en zeven dochters. Het getal harer kleinkinderen bedraagt vijftig. Engeland's Ministerie heeft besloten in de concentratiekampen eenige verbetering aan te brengen, zoodat het harde lot der weder rechtelijk gevangen genomen Boerenvrouwen en kinderen eenigszins zal verzacht worden. Nauw is dat besluit bekend gemaakt, of de mini8toriëelo bladen komen als één man daartegen op, bewerend, dat men op weg is de Boerenvrouwen en kinderen te vertroetelen. Die oppositie is natuurlijk een gehuichelde, en dient slechts om te bemantelen de vrouwen- en kindermoorden, die men wegens de onvoldoende voeding, ligging en kleeding der van hun have en goed beroofden op zijn geweten heeft. Lord Russell is wegens bigamie (dubbele echt) tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. "Wij maken daarvan melding, omdat het vonnis geveld werd niet door den gewonen rechter, maar door een exceptioneele recht bank, in dit geval het Hoogerhuis. Een Lord namelijk wordt geacht geen gewoon sterveling te zijn, maar wordt beschouwd te behooren tot een hoogere menschensoort. Waarin nu juist het kenmerkend verschil tusschen ons gewone menschen en die hoogere menschen- 8oort bestaat, kunnen wij niet precies zeggen. Maar daar moet voor een kenner een onderscheid zijn waar te nemen. Misschien zijn wel de organen van een Lord fijner bewerktuigd of de zintuigen van hem scherper ontwikkeld, dan die van ons, gewone menschen. iloe het ook zij, een Lord is eon Lord, en kan, als hij zich aan overtreding van de strafwet heeft schuldig gemaakt, slechts door zijns gelijken gevonnist worden. Zoo oordeelt men aan de overzijde van de Noordzee, in het land, dat om zijn vrijzinnige instellingen zoo hooggeroemd wordt. Lord Russell nu werd beschuldigd van bigamie, en moest deswege terecht staan voor het Hooger huis. Met dit doel begaven zich de leden van dit staatslichaam, gekleed in scharlakenroode toga's met hermelijn, in optocht uit de zitting zaal naar de Royal Gallery, de zaal der terechtzitting. De advokaat van don be schuldigde voerde aan, dat wanneer zijn cliënt zich had schuldig gemaakt aan bigamie, hij dit feit buitenslands gepleegd heeft, zoodat hij in Engeland niet daarvoor kan bestraft worden. Deze exceptie van den advokaat werd evenwel niet ontvankelijk verklaard, zoodat aan beklaagde de vraag werd gesteld, of hij bekende schuldig te zijn aan bigamie. Toen het antwoord hierop bevestigend luidde, werd beklaagde onder aanneming van ver zachtende omstandigheden tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, en over hem naar aloud gebruik de staf gebroken. Hij zal in de Ilolloway-gevangenis worden opgesloten, waarin het de edele Lord wel zal kunnen uithouden, want aan biefstuk, champagne, lectuur en andere ontspanning zal het hem daar zeker niet ontbreken. Andries de Wet is uit Frankrijk, waar op den 14den Juli de reeds georganiseerde Transvaalbetooging om staatkundige redenen verboden werd, naar België teruggekeerd, maar heeft ook dit land wéér verlaten, zonder ergens een spreekbeurt te hebben vervuld, omdat, zooals hij aan een Belgisch blad schreef, hij niet de macht bezat te beletten, dat zijn verhalen over de wreed heden der Engelschen tot anti-Engelsche betoogingen zouden aanleiding geven. Zijn koffer, dien hij aan het station te Brussel in bewaring had gegeven, vond hij bij zijn komst op het perron opengebroken. Ver moedelijk kan het Belgische gouvernement belangstellenden, die gaarne weten willen, door wien en waarom die koffer opengebroken werd, nauwkeurige inlichtingen daaromtrent geven. De opperbevelhebber van de verbondene troepen in China, Graaf Von Waldersee, zal weldra in Duitschland terugkeeren. Het schijnt, dat de Keizer, die nu in kwaliteit van Reise-Kaiser nog op zijn zeetocht naar het Noorden is, tegen dien tijd in zijn land zal terugkeeren en voornemens is den dapperen graaf wegens de overwinningen, die hij had kunnen behalen, als triumphator te outvangen. Öf het Duitsche volk aan die joyeuBe ontvangst zal meedoen, zal nog te bezien staan, want in het land der Germanen wordt de veldtocht naar China als een totaal mislukte onderneming beschouwd, afgezien er van dat men over de oorzaken van den Chinee8chen oorlog geheel anders denkt dan Zijn Majesteit de Hunnenkeizer. Onlangs is in het Paleis van den Sultan van Turkije brand gesticht. Hiervan blijkt de daderes te zijn de tweede Paleisdame in den Harem, een zeer schoone vrouw, die op haar vorstelijken aanbidder, dén Grooten Heer, te recht of ten onrechte verstoord is. Tot straf voor deze euveldaad is zij verbannen naar een vesting in de nabijheid van Medina, en reeds daarheen op een stoomboot weg gevoerd. Voor minnaars van dichterlijke avonturen een prachtige gelegenheid de schoone gevangene te bevrijden. Oe Transvaalsch-Engalsche oorlog. Londen, 22 Juli, Het heet, dat generaal- majoor Baden-Powell, die in den loop dezer week te Southampton verwacht wordt, het eereburgerschap dier stad zal worden aange boden. Zaterdag zijn te New-Orleans opnieuw 1000 muilezels verscheept ten dienste van de Engelsche legermacht in Zuid-Afrika. Door de autoriteiten in Natal is last gegeven alle hoeven binnen bepaalden afstand van de Tugela- en de Zondagrivier te ont ruimen, in verband met de wederverschijning vad Boerendetachementen in die streken. De veldcornet Olivier, die 44 Juli 1.' ernstig gewpnd werd in het gevecht ten noord-westen van Jamestown (Zuurvlakte) in Kaapkolonie, is aan zijn wonden overleden. Volgens bericht uit Bloemfontein zwerven president Steyn en generaal Christiaan De "Wet rond in het district Vrede (N.-O. van den Vrijstaat). De correspondent van de Daily Telegraph te Pretoria seint van 48 dezer: »Ik ben in staat met zekerheid mede te deelen, dat hot bericht, als zouden een Engelsche officier en een sergeant in den slag bij Vlakfontein door de Boeren zijn doodgeschoten, omdat zij de werking van hun kanonnen weigerden uit te leggen, onwaar is. Maar het is juist, dat de Booren hulpe- looze gewonden hebben doodgeschoten". Kitchener meldt uit Pretoria: Sedert 14 Juli rapporteeren de kolonnes dat 43 Boeren gesneuveld en 25 gewond zijn, 190 zijn gevangen genomen, 126 hebben zich onderworpen; buitgemaakt zijn 3100 patronen, 162 wagens, 5600 paarden en talrijke kudden vee. Featherstone?s kolonne is uit Zeerust te Klerksdorp aangekomen na een bevredigenden tocht, hij ontmoette weinig tegenstand. Methucn marcheerde op zijn rechtervleugel. Blood's kolonne heeft opnieuw Roos-Senekal bezocht en do streek ten noorden van den spoorweg schoongeveegd. In de Kaapkolonie drijft French de benden langzamerhand noordwaarts. Transvaal. Pretoria, 22 Juli. Mevrouw Krüger is hedenmiddag begraven. Amerika. De heer Colburn, een millionair uit Philadelphia, was met zijn drie dochters uit New-York naar Newport gestoomd in zijn eigen jacht. In de straat van Long Island sloeg liet vaartuig om, en <van do opvarenden werden er slechts twee geredde eigenaar, zijn dochters, de kapitein en een kok ver dronken. Te New-York hebben de kleermakers, 50,000 in aantal, het werk gestaakt. Bedenkend dat het van een stad beter gaat dan van een dorp, heeft dokter Browning te Philadelphia, die wijlen den millionnair Magee curreerde, aan de erfgenamen voor 21 maanden dienst een notaatjo van 500,000 gulden ingeleverd. De erfgenamen weigeren echter deze record-doktersrekening te betalen en er zal dus geprocedeerd worden. Engeland, Londen, 22 Juli. De correspondent van de Standard te Pretoria geeft bijzonderheden over den dood van mevrouw Krüger. Het overlijden van haar geliefde dochter, mevrouw Smit, in de vorige week, verhaastte haar dood. Twee Duitsche doctoren en een Belgische geneesheer hebben mevrouw Krüger tot het einde toe behandeld. Eloff en nog tal van familieleden omringden het sterfbed. De Engelsche bladen betuigen zonder uitzondering hun diep leedwezen, en betoonen ook sympathie met president Krüger in deze zware beproeving, terwijl zij de beminnelijke karaktertrekken van de overledene in herinnering brengen. Het stoomschip »Ormuz" kwam Maandag uit Sydney te Plymouth san met 2 koppen der bemanning, die lijdende waren aan een verdachte ziekte, gelijkende op builenpest. Beiden waren aan boord in afzondering gehouden en zijn naar het Ijospitaalschip over gebracht. Zoodra de »Ormuz" was binnen gekomen, werden de reizigers onderworpen aan een streng geneeskundig onderzoek, voor dat zij verlof kregen per spoor naar Londen te vertrekken. Frankrijk. Het gerechtshof te Rouaan heeft Zaterdag een dertig-jarige, van goede afkomst, die door dronkenschap achteruitgegaan was, tot den dood veroordeeld, wegens hot plegen van een moord, soortgelijk aan diente Tilburg. In dronkenschap had liij het gruwel stuk begaan. I België. Een commissie uit Dover, bestaande uit den administrateur en den directeur der havenwerken en den president van de Kamer van Koophandel, heeft een bozoek gebracht aan Brussel om met de directie der Belgische staatsspoorwegen het plan te bespreken van iederen reiziger, die te Dover uit Oetende met den gewonen luxedienst aankomt, een belasting van 90 cts. te heffen ten bate van do stad Dover. Do hoeren kregen echter nul op het request, de Belgische directie weigerde positief dat recht goed te keuren, veel liever wees zij voor Dover een andere havenplaats aan. Toen krabbelde de cominissie achteruit en beloofde nog eens een jaar over het voordeelig plannetje te züllen denken. Brussel, 23 Juli. Dr. Leyds, die hier uit Parijs is aangekomen, en zijn secretaris, Jhr. van der Hoeven, zijn heden naar Hilversum vertrokken, ten einde president Krüger te bezoeken. Nederland. Groningen, 22 Juli. Alhier is bij de familie W. volgend bericht uit den Transvaal ontvangen Voor eenige jaren huwde mej. "W. met den onderwijzer T., die zich naar Zuid-Afrfka begaf. Bij het uitbreken van den oorlog nam T. dienst en vocht dapper voor de bevrijding van zijn nieuw vaderland. De vrouw en kinderen hoorden niets van hem, hij niets van de zijnen. De man verkeerde in den laatsten tijd, toen hij gevangene was geworden, in een zeer onrustigen toestand. Yrouw en kinderen werden ook naar een kamp gebracht en gelukkig toeval, man vrouw en kroost zien mekaar daar terug. Apeldoorn, 23 Juli. Meldden wij onlangs meermalen, dat Z. K. H. Prins Hendrik zich mag verheugen al spoedig de harten gewonnen te hebben van hen, met wie hij in aanraking komt, thans diene het volgende om aan te toonen, hoe Z. K. H. zijn taak als landedelman opvat: Vóór eonigen tijd werden een aantal arbeiders op Het Loo voor ontslag voor gedragen, op grond, dat er geen werk was, doch Z. K. H. bemoeide er zich persoonlijk mede en beweerde, dat zulks niet noodig was, daar er dan maar werk gezocht moest worden. Op een zoo uitgestrekt terrein was werk genoeg te vinden, en de arbeiders bleven. Korten tijd daarna vernam Z. K. II. dat de boeren in don omtrek (Wiessel) gebrek aan werkkrachten kregen en nu vergunde hij den arbeiders, tijdelijk die boeren te gaan helpen, waarna zij weder op Het Loo mochten terugkeeren. Arnhem, 22 Juli. Mej. W. F. Verbeek, gep. hoofd der school voor m. u. 1. o. voor meisjes alhier, is in den trein naar Detmold door de geweldige hitte bevangen en door eene beroerte getroffen. Zij overleed nog denzelfden dag. In deze gemeente, alwaar zij een lang en welbesteed leven achter zich had, werd deze droeve tijding met weemoed door hare vele vrienden vernomen. Hilversum, 22 Juli. Volgens een telegram van den heer Eloff aan president Krüger zeide mevrouw Krüger op haar sterfbed »Zegt uw vader dat hij zijn vertrouwen vast moet stellen op den Heer". Gezina Suzanna Frederika Wilhelmina Duplessis is 67 jaar oud geworden. Zij schonk haar man 16 kinderen, 9 zoons en 7 dochters;, zij was grootmoeder over een vijftigtal klein kinderen. Zij was, als dochter van het god vruchtig Afrikaansche volk, haar man een goede huisvrouw, een trouwe hulp. Haar opvatting van haar levenstaak sprak zij, toen Krüger haar tot vrouw vroeg, uit in de eenvoudige woorden: »Ik kan bakken, naaien, schoonmaken en schuren". Aan die opvatting is zij getrouw gebleven. Hoewel de eerste vrouw in de Zuid-Afrikaansche Republiek, liet mevrouw Krüger het werk geenszins aan de dienstboden over. Zij bakte, kookte, naaide zelfs. De japonnen die zij droeg, had ze zelf gemaakt; zij had er nooit meer dan drie te gelijk en twee hoeden. Als de president thuis was, kon men haar eiken morgen voor een klein fornuis zien staan om de koffie i voor haar man te zetten. Daarin had ze haars gelijke niet en de president placht te zeggen dat ze met minder koffie betere resultaten verkreeg dan eenige andere huis vrouw in de Republiek. In tegenstelling van mevrouw Joubert bemoeide tante Sanna zich nooit met de politiek. Zij wijdde zich geheel aan haar man en haar kinderen. Zij was sterk door zijn 1 kracht, door haar vertrouwen in hem en naast haar geloof gaf zijn berusting haar moed om de offers, die de oorlog ook van haar heeft gevergd, met gelatenheid te dragen. Zij was bewonderenswaard in dat opzien tot haar man, in dat steunen op zijn kracht. In vroeger jaren heeft tante Sanna alle gevaren met haar man gedeeld. Zij heeft zijn zorgen, hoewel zij ze vaak niet kende en zo alleen 7 zijn gelaat las, met hem gedragen. Zij had haar land :ven lief als hij, zij kende haar volk zoogoed als hijI kent. Zij wilde er voor lijden, zooals hij er altijd voor geleden heeft. In de omgeving van president Krüger heeft de doodstijding van 's presidents eoht- genoote natuurlijk diepen indruk gemaakt. Geheel onverwacht komt de tijding echter niet, omdat men wist, dat mevrouw Krüger zich vooral den dood van haar dochter, de echtgënoote van Peter Smit, sterk had aan getrokken. Smit was gesneuveld; ide Engel schen verbrandden de hoeve bij Waterval en brachten mevrouw Smit naar een kamp bij Krügersdorp, waar zij ziek werd en stierf. Sedert is mevrouw Krüger zeer onder den indruk van dit verlies gebleven en dit heeft haar gezondheid benadeeld. Volgens alhier ontvangen berichten ontving president Krüger de droeve tijding uit Pretoria met gelatenheid* Amsterdam, 22 Juli. Gisterenavond was een dienstmeisje in haar kenken aan het Singel bij de Ileinsteeg alhier bezig met het vullen van een petroleumstel. Plotseling sprong het stel uiteen, met het gevolg, dat de kleeren van het meisje in brand geraakten. Zij vloog de straat op en liep cordaat het Singel in. Met een kopje onder waren de vlammen gebluscht. Een voorbijganger sprong het meisje na en bracht haar behouden aan den wallekant. De commissie voor het stichten van een sanatorium voor longlijders bij Laren, waarin bepaaldelijk lijders uit deze stad zullen worden opgenomen, kwam nog f 60.000 tekort. Twee menschen vrienden, wier namen reeds aan menige goede stichting verbonden zijn, hebben aangeboden f 30.000 te geven, indien de commissie in staat is binnen eenige weken de nog ontbrekende f 30.000 bijeen te brengen. De commissie heeft nu een beroep gedaan op de liefdadigheid, om aan de gestelde voorwaarde te kunnen voldoen. 's-Gravenhage, 23 Juli. President Loubet heeft aan president Krüger zijn innige betuiging van leedgevoel doen toekomen wegens het overlijden van zijne echtgenoote. Heden is vanwege de algemeene synode der Nederlandsche Hervormde kerk een adres van deelneming aan president Krüger toe gezonden. De afdeeling 's-Gravenhage der Neder- landsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging heeft het volgende telegram aan president Krüger verzonden Zijn HoogEdele Staatspresident Krüger, Hilversum. De afdeeling 's-Gravenhage der Neder- landsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging heeft met diepen weemoed den zwaren slag ver nomen, die UHoogEdele opnieuw getroffen heeft en veroorlooft zich U de betuiging aan te bieden harer innige en eerbiedige deel neming; moge God de Heere U de noodige kracht geven dit bitter verlies te dragen. Dr. H. BLINK, voorzitter. BEELAERTS VAN BLOKLAND, secretaris. De heer Fischer, lid van het Z.-A. driemanschap, is Maandagavond te Scheve- ningen aangekomen en afgestapt aan het hotel »de la Promenade", waar hij langen tijd denkt te verblijven. Mevrouw Fischer wordt binnen enkele dagen verwacht. Scheveningen, 22 Juli. De oudste vi8schers herinneren zich niet, zooveel menschen hier gezien te hebben, als Zondag 1.1. van den morgen tot den laten avond. Vooral in de avonduren bewoog zich voortdurend een breede stroom menschen langs den strand- boulevard en langs de overige wegen, die naar de badplaats voeren. Van de duinen af gezien, geleek de pier een mierenkolonie, zoo onop houdelijk zwermden daar op en neer de dichte drommen van Hagenaars en buiten- menschen. Onder en boven het terrein van het Kurhaus bleef geen plaatsje onbezet en waar men ook kwam, in de etablissementen rondom het Gevers Deynootplein, op 4e stoelen langs den strandmuur, bij Berenbak en bij Fislthaler, op Zeerust" en bij Rauch, overal genoten de menschen van den heerlijken zomeravond. Een zware regenbank aan den horizon, fantastisch verlicht door flikkerend hemelvuur, voorspelde do verkwikkende regenbui, die

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1