Dinsdag 23 Juli 1901. (Z ierilizeesclie Courant), RECLAMES. J. DE GKAAE Cz STROOHOEDEN, Veiling van Tiende-Vruchten. Rekening der gemeente over 1900. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. FEUILLETON. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7566. Directeur a. ar. jok looze. A. FRANKEL. Redacteuren 3. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, AVoensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuitliaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. F konkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels cts. Elke regel meer 1£5 cts. IX Poststraat C 103, Zierikzee. CD O CO GR00TE HALFJAARLIJKSCHE OPRUIMING van alle nog voorhanden zijnde CONFECTIE-GOEDEREN, als: Demi-Saisons, Costuums, Panta lons, Lustre-Jasjes, Piqué-Vesten enz., enz., die tegen veel verminderde prijzen worden OPGEMJIUIÖ. Alle Ileeren Mode-Artikelen met 10 pCt. kortiüg. Alle voorradige Stroohoeden met 20 pCt. korting. Do vroegere prijzen staan alle voor een ieder leesbaar op de Goederen, dus is men verzekerd, hier werkelijk, tegen verminderde prijzen wordt uitverkocht. Hopende met een druk bezoek vereerd te worden. Aanbevelend, O CC co NAAML. VENNOOTSCH. CONF.-MAATSCII., voorh. M. OOSTMEIJER, Oude Haven, Zierikzee. Aangifte tot plaatsing van kinderen, na de zomer-vacantie op school C in de Nieuwe Boogerdstraat, gelieve men op Maandag 29 Juli, des namiddags tusschen 2 en 4 uur, te doon bij het Hoofd dier schoolden heer S. DÈ GRAAF, in het gebouw dier school. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie J. A. DE BRUYNE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzfe breneen ter kennis van belanghebbendendat de veding der TIENDE-VKUCHTEIN aankomende deze gemeentevoor den jare en oogst van 1901 zal plaats hebben op Donderdajij <len SS «Juli e>lc.des voormiddags te 10 uur, op het Raadhuis dezer gemeente. Zierikzee, den 15 Juli 1901.. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.°-Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bij deze bekend: dat de Rèkéniïig der gemeente over het jaar 1900, ingevolge art. 219 der gemeentewet, 'van heden af, gedurende veertien dagen, voor een ieder ter inzage op de Secretarie is nedergelegd, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Zierikzee, den 22 Juli 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Transwaalsch-Engeleche oorlog. Kaapstad, 49 Juli. Men verneemt, dat alle troepen van do Kaapkolonie terug zujlen keeren binnen de grenzen van de Kolonie. Zij zullen uitsluitend onder Kaapsche com mandanten staan en militaire bewegingen uitvoeren met het doel om de invallers te verdrijven en den opstand te onderdrukken natuurlijk zullen hunne krijgsverrichtingen verband houden met die van de Engelsche troepen aan gene zijde van de grenzen. Transvaal. Mevrouw Kriiger is na een ongesteldheid van drie dagen aan longontsteking overleden. Dit is in do hoog ernstigo omstandigheden, waarin de Zuid-Afrikaansche Republiek en haar eerbiedwaardige President, Paul Krüger, verkeeren, een zware slag voor dezen. Menschelijke troost vermag hier niets tot leniging der smart. Moge do Voorzienigheid den veelbeproefden grijsaard de kracht schenken ook deze ramp mannelijk te dragen. Amerika. Het voorbeeld van den Amerikaan schen millionnair Carnegie, die met woord en daad predikt, dat een zeer rijk man tijdons zijn leven zooveel mogelijk goed moet doen met zijn geldvindt blijkbaar meer en meer navolging. Thans .heeft weder een millionnair, die onbekend wenscht te blijven, een millioen dollars (f 2,500,000) aan do stad New-York geschonken voor het stichten van een kraam vrouwen-gasthuis aldaar. Op een voorname meisjes-kostschool in Northampton (N.-A.), heorschte groote op gewondenheid, daar gemerkt was, dat een dief de school bezocht, die de bijouterieën van alle meisjes stal. Men kon dein dief niet ontdekken. In Northampton werd overal over dien diefstal gesproken en op een bal waren alle menschen zeer geschokt, toen zij vernamen, dat aan een van do jongste leerlingen, miss Henriëtte Tifft, uit Chicago, twee kostbare ringen ontvreemd waren. Iedereen in Northampton sprak erover, slechts een jonge man, Harry Noyse, niet. Hij was pas korten tijd in de stad en had dadelijk de aandacht der jonge dames weten te trekken. Ilij was beeldschoon, had de keurigste manieren en wist evengoed mee praten over de modernste litteratuur als over de laatste mode te Londen. Hij praatte aller gezelligst, kortom, hij was een zeer innemend mensch. Niemand nam het miss Mabel Burt uit Bridgeton kwalijk, dat zij op hem verliefd werd, natuurlijk alleen haar collega's van de kostschool keken zuinig. En hij had ook to diep in de donkere oogen van het blanke, blonde meisje gekeken en dat was de reden, waarom de diefstal hem volstrekt niet interesseerde. Elk vrij oogenblik zocht hij Mabel op en ieder begreep dat Harry's verklaring wel spoedig zou volgen. En de verklaring kwam. De manier was echter zeer origineel. Bij een uitstapje, door een groot gezelschap ondernomon het jonge paar werd echter in een rijtuig alleen gelaten vroeg Harry, die zjjn horloge thuis vergeten had, zijn aangebedene hoe laat het was. Zij trok eon klein mot edelsteenen bezet horloge uit haar ceintuur. ,Op dat oogenblik pakte bij haar hand beqt vorr zei-ernslïg »Miss Mabel Burt, ik neem u gevangen, wegens diefstal". Doodelijk verschrikt zag zij hem een oogenblik aan, toen zonk zo bewusteloos achterover. Harry Noyse leverde haar aan de politie over. Hij is een detective, dien de directeur van de school had ontboden uit New-York, om uit te vinden, wie do dief washet horloge was door Mabel Burt in een ander instituut gestolen. Engeland. Londen, 48 Juli. Graaf Russell heeft heden voor het huis der Lords wegens bigamie (dubbel huwelijk) terechtgestaan. Ilij is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. BelgiS. Andrie8 do "Wet heeft België verlaten, zonder de lezing te houden, die men hem te Antwerpen heeft gevraagd. Hij geeft in een brief aan de Petit Bleu eene verklaring van zijn vertrek; hij zegt dat hij niet zou kunnen beletten, dat zijne verhalen over de wreedheden der Engelschen anti-Britscho betoogingen uitlokten, en wil daarom liever België verlaten, dan de RegeeriDg misschien in verlegenheid brengen. Nederland. IJmuiden, 20 Juli. Woensdag is aan do toipedo-inschietplaats in zijkanaal F alhier, door de een of andere oorzaak het huis en de 'nboedel gesprongen. De sergeant-torpedomaker v. D., cb'e op een afstand van 7 meter alleen stond te werken, werd door de jtu;;;kcn, welk wijd en zijd werden heengeworpen, zeer ernstig aan het hoofd gekwetst. Na voorloopig verbonden te zijn, is hij onmiddellijk naar het hospitaal overgebracht; zijn toestand is bedenkelijk. Op het oogenblik der ontploffing was er gelukkig weinig volk in de werkplaats aan wezig. De glasruiten zijn alle gesprongen zelfs ijzeren roeden werden stukgeslagen. 's-Gravenhage, 20 Ju'\ Dr. Kuyer, die nog in de stad vertoeft, heeft verschillende bezoeken gebracht aan leden van staatkundige partijen, o.a. gisteren a?n baron Michiels van Yerduynen. Heden werden door dr. Kuyper weder besprekingen gevoerd, zoowel mot baron Melvill van Lynden, lid der Eerste Kamer, als met de leden der Tweede Kamer baron Michiels van Yerduynen en mr. Harte van Tecklenburg. Schiedam, 2 49 Juli. Hedennacht over éénen is een geweldige brand uitgebroken in de Aromatic Schnapps, de groote stoom- branderij van de firma T. C. Melchers alhier. Naar men vermoedt, is de brand ontstaan door het springen van een distilleerketel. Het vuur verbreidde zich ongeloofelijk snel over het gëheele gebouw, zoodat een werkman die naar boven gegaan was om te trachten nog een waterkraan te openen, zich alleen kon redden door uit het raam te springen. Een ander werkman heeft brandwonden bekomen. Een aanvankelijk gerucht, dat twee werk lieden in het gebouw achtergebleven waren, is gelukkig totaal van .grond ontbloot. De Palmboom-molen, die aan de overzij van de breede gracht stond, is door do geweldige hitte en den dichten vonkenregen in brand geraakt. De brandweer kon aan de eenmaal aangetaste panden weinig uitrichten, en had druk werk de omliggende gebouwen te beschermen. In do stoombranderij workton een 70 tal menschen, die thans zonder brood staan. Yan do branderij zijn behouden gebleven de mouterij met de stoommaalinrichting. Hedenmorgen 8 uur zijn de ijzeren as en roeden van de Palmboom neergekomen, zonder ernstige schade aan te richten. Een spoelingschipper, die kort onder den molen stond te pompen, moest met kracht weggejaagd worden. Weinige minuten nadat hij onder hevig protest was verdreven, werd de pomp, waaraan hij gestaan had, door een der neergevallen roeden zwaar beschadigd. Botterdam, 49 Juli. Een werkman kreeg gisteren in de Tweede Lombardstraat een zenuwtoeval. Eenige politie-agenten kwamen er aan te pas toen dit een oploopje veroor zaakte en brachten den man, in wien men een werkman van den drijfriemenfabrikant, den heer T. II. Ilaagen, herkende, in diens fabriek aan het einde der Gedempte Binnen rotte om hem bij te brengen. Bij het losmaken van zijn kleeding kwamen er toen eenige stukken leder van drijfriemen te voorschijn, die hij op zijn lichaam onder zijn kleeding geborgen had en welk leder uit de fabriek gestolen bleek. Het gestolen leder maakte het hem bij dit warme weder vermoedelijk zoo benauwd, dat een zenuwtoeval er het gevolg van was. Na bijgekomen te zijn is deze werkman naar het politiebureau in de Lange Torenstraat gebracht, waar hij nu is opgesloten tot nader onderzoek. Te Rotterdam wilde Vrijdagochtend een veertienjarige stoker op de iu de Wijn haven liggende stoomboot »Zeelandia" de vuren aanmaken, waarbij hij een met petroleum gevulde kan bezigde. De vlam sloeg in de kan, deze barstte uiteen, en de kleeding van den jongen geraakte in brand. Dadelijk sprong bij over boord, waardoor het vuur gedoofd werd. Niettemin bekwam hij aan de beide armen ernstige brandwonden. Hij is in het Ziekenhuis opgenomen. Zierikzee, 22 Juli. Het was, gelijk was te voorzien, gisteren in ons anders stil stadje een levendige drukte. Tal van bewoners, voor namelijk leden van de Sociëteit „Ons Genoegen", hadden zich opgemaakt een deel van den dag aan gepaste ontspanning te wijden. Omstreeks tien uur arriveerden te dezer stede van Bergen- op-Zoom, per Schelde I, het Fanfarecorps „Arbeid Adelt" en de Gymnastiek- en Scherm- vereeniging „Ontspanning door Inspanning". Ten kwart voor elven kwamen, getooid met oranjestrik, uit Middelburg de leden en oud leden der Onderofficiers-Societeit met hun dames per Spoorboot No. 2 alhier aan. Zij hadden, nadat de president, de heer J. van Burg, adjudant-onderofficier, in de kajuit hun in hartelijke taal het welkom toegeroepen en een aangenamen feestdag toegewenscht had, den tijd aan boord, onder begeleiding van een piano, met het zingen van nationale liederen genoegelijk doorgebracht. Te Zierikzee aan de Kade aangekomen, waar een groote belang stellende menigte hen opwachtte, togen zij, onder geleide van het kader onzer schutterij, naar de Sociëteit „Ons Genoegen", waar de heer A. Adriaanse in een flinke toespraak hen welkom heette, hun herinnerende, hoe voor vier jaren, toen zij ook hier waren om feest te vieren, een welgemeend „tot weerziens" hun was toegeroepen, zoodat hij tot zijn innige vreugde kon constateeren, dat de toen geuite wensch niet te vergeefs is geweest, maar nu in vervulling is gekomen. De Voorzitter van de Middelburgsche Onderofficiers-Societeit ver klaarde dezen hartelijken welkomsgroet op Zierikzeeschen bodem zeer te waardeeren. Des namiddags om half één werd in den tuin van den heer Verwer, waar schier geen plaatsje onbezet was, door het Fanfarecorps „Arbeid Adelt" een matinée musicale gegeven, die zeer verdienstelijk was en door kenners geroemd werd. Grappig was de „Muzikale werkstaking". Achtereenvolgens staakten de muzikanten den arbeid en slopen uit de muziektent met hun instrumenten weg, zoodat ten slotte de kapel meester, de tamboer en de bas slechts overbleven. De levendige toejuichingen, die hierop volgden, bewogen de muzikanten dit nummer te herhalen. De pauzes werden aan genaam afgewisseld door de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Uitspanning door Inspan ning", die onder de voortreffelijke leiding van den directeur, den heer G. Wiers, zich liet kennen als een vereeniging, waarvan de leden goed geschoold en uitnemend geoefend waren. Zonder te willen afdalen in bizonderheden, kunnen wij, zonder vrees voor tegenspraak, tot hun welverdienden lof zeggen, dat hun werken aan brug en ringen, met staaf en het geweer, algemeen bewonderd werd. En er ging dan ook een luid handgeklap op, toen door het Bestuur der Sociëteit „Ons Genoegen", bij monde van zijn Vice-President, den heer Jacs. Lammers, aan den directeur, den heer G. Wiers, een eere-medaille werd ter hand gesteld, die terstond aan 't schoone groen fluweelen vaandel werd gehecht. Ook aan het Fanfarecorps „Arbeid Adelt", dat zooveel tot opluistering van den dag had bijgedragen, werd een eere-medaille vanwege diezelfde Sociëteit, onder luide toejuiching uitgereikt. Ten half drie vereenigden zich de leden der Middelburgsche Onderofficieren-Societeit met hun dames in het „Hótel Van Oppen" aan een gemeenschappelijken discli, waar men zich de spijzen wel liet smaken. Toen de inwendige mensch behoorlijk gesterkt was, tramde men naar Brouwershaven, vanwaar men, na een goed uur toevens en na een saluut gebracht te hebben aan het standbeeld van Jacob Cats, met het Muziekgezelschap „Apollb" terug keerde. Onder de tonen van de muziek kwam men aan het station alhier aan, marcheerde men naar de boot en vertrok men van Zierikzee. Op de Kade was een talrijke menigte bijeen om de feestvierenden uit te geleiden. Wij hopen de leden van de Onderofficieren- Societeit, het Fanfarecorps „Arbeid Adelt" en de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Uit spanning door Inspanning" het volgend jaar KERMIS. Het ligt niet in mijn bedoeling voor de lezers van dit blad een uitgebreide verhandeling te leveren over het ontstaan van de kermis, o, neen! Laat het genoeg zijn er een enkel woord over te zeggen, en te weten, dat kermis kerkmis, oorspronkelijk de beteekenis had van mis, waarmede jaarlijks de wijding der kerk werd herdacht. Bij gelegenheid van de verjaring8mis der kerk nu kwamen honderden menschen van heinde en ver, om de mis bij te wonen. Kooplieden maakten van de gelegen heid gebruik om de toegestroomde menigte van eet- en drinkwaren te voorzien of hunne waren (manufacturen, galanterieën of voor werpen van kunst of voor huishoudelijk gebruik) aan den man te brengen. Goochelaars en vertooners van kluchten en tooneelstukjes trokken eveneens partij van de talrijke aanwezigen. Het publiek dan woonde gaarne de lachwekkende huiselijke tooneelen, die werden opgevoerd, bij. Langzamerhand verloor de kerkmis haar godsdienstig karakter en de telkenjare terugkeerende misdag werd van lieverlede een groote marktdag en het kerkelijk feest ontaardde weldra in een volksfeest, dat zich geheel van de kerk losmaakte. Zoolang er niets beters gegeven wordt, zal de kermis een volksfeest blijven, en vooral ten platte lande in eere gehouden worden. Dat in groote steden de kermis is afgeschaft, kon wel niet anders. Het publiek is immers dagelijks in de gelegenheid iets nieuws, iets moois; iets merk waardigs voor weinig geld te zien; iets schoons op muzikaal gebied b.v. voor luttele centen te hooren. Honderden winkels lokken dagelijks tot bezoek uit, de keuze is groot, de prijzen zijn laag. Kramen op kermissen in groote steden hadden ten slotte geen recht van bestaan meer en doekten op. De reeks van amusementen in steden werd dagelijks zóó groot en afwisselend en de prijs om daarvan te genieten zóó gering, dat spellen en spelletjes op kermissen niet of althans weinig nieuws en goeds geven, en daarom slecht bezocht werden. Een natuurlijk gevolg daarvan was, dat ondernemers van vertooningen geen lust meer gevoelden in j froote plaatsen hunne tenten op te slaan, i ovendien werden de reisgelegenheden ver- j meerderd, vergemakkelijkt, en goedkooper, en de werkende stand, door wien de kermis lang in eere was gehouden, werd in staat gesteld voor een miniem bedrag met zijn gezin een uitstapje te maken. Zeker is het, dat de oude j juffrouw kermis aan verval van krachten j begon te lijden, en langzaam haar eigen dood j stierf. Haar geest echter waart nog rond en zweeft nog over vele plaatsen. Ten platte j lande viert men nog kermis, maar ik betwijfel of zij nog dat dolzinnige, ruwe karakter heeft van vroeger. Kermissen zijn ook onderhevig 1 aan beschavingDe tijden veranderen, de men schen worden verstandiger en wijzer. Niemand zal het meer in het hoofd krijgen tientallen van guldens te verkoekkappen, of een of ander I overdreven, onzinnig, ruw vermaak te zoeken. Die tijden zijn voorbij. Er zullen natuurlijk wel uitzonderingen zijn, maar waar vindt men die niet? Er zijn wel streken in Nederland, waar nog de oude geest heerschtwaar brassen en zwelgen en vechten op kermissen een deel van het menu uitmaken. Een volksfeest van zulk gehalte behaagt niemand. In zulk geval zou ik de eerste willen zijn de kermis af te schaffen. Dan zou ik Woutertje niet hebben getroost en bemoedigd: Woutertje, die steen en been klaagde, die het bejammerde, en in den waan verkeerde, dat, nu mijnheer Pompe gekozen is, de kermissen zouden worden afgeschaft Een schoone, prachtige ligging heeft Renesse. De kringvormige huizenrij, beschaduwd door de breede kruinen der hoog opgaande olmen, steekt keurig af tegen de dikke, groene stammen der boomen. Scherp komen uit, de opgehangen witte gordijnen of de met kalk gewitte muur. Levendig steken af de frissche kleuren der pas geverfde deuren en ramen, tegen het donkergroene gras, dat Jan met het oog op de kermis en het vele bezoek netjes heeft „gekortwiekt". Kees heeft er de betwijgde boomstammen nagezien; Anthonie effende, verbreedde of versmalde, al naar dat uitkwam, de vele door de grasvelden slingerende paden en paadjes, en ieder beijverde zich tuin en heg een metamorphose te doen ondergaan. Alles moest immers voor de kermis eens een goede beurt hebbenalles en allen moet de groote visite (want dat is eigenlijk bij ons de kermis) kunnen afwachten Bloedverwanten, kennissen en vrienden, zij komen a.s. Dinsdag bij honderden binnnen het ruime, fraaie dorp. Tientallen rijtuigen brengen in de namiddaguren tal van bezoekers en gasten, die als vogels neerstrijken op de voor de herberg gereed staande zetels, om uit te rusten van den vermoeienden rit en zich te laven aan een glas verfrisschenden wijn of verkoelende „kwast", al naar de behoefte dat meebrengt. Ge zijt als ik en ziet gaarne die vroolijke, van genot stralende gezichten van oud en jong. Ge ziet gaarne die levendige, schertsende groep, jolig en prettig. Ge hoort geen wanklanken, dan alleen het snerpende heesche geluid van een paar gillende liedjes zangers of van schreeuwende marktventers, die hunne waar aan den man trachten te brengen. En tusschen al het gegons en dien chaos van geluiden, jammert en weeklaagt een oud en versleten draaiorgel over zijn treurig, ellendig bestaan. Ge offert wat in het vóór u gehouden roestige centenbakje, en waarom j niet? De man achter het orgel heeft immers voor u in het zweet zijns aanschijns de muziek uit die bruine, vierkante kast gedraaid? 1 Wilt ge meer genot van draaierij, begeef u dan naar de nette carrousel van Hootsman. Twee centen de rit en nog een dosis muziek op den koop toeOf wilt ge liever „excelsior", span dan uwe krachten in, en werk u al schommelende in de hoogte. Lijdt ge aan duizeligheid bij het draaien, och, blijf dan zitten, en laat uw oog eeüs gaan over die joelende, krioelende menigte. Jonge dames in elegante, kleurige costumes, boeien en bekoren het oog van den toeschouwer, en lokken den jongeling uit nader kennis met haar te maken, of den band der vriendschap te hernieuwen of nauwer toe te halen. Ge ziet ze daar paar aan Eaar in een lange rij, eerst schuchter en lozend, dan minder schroomvallig en deftig, een wandeling doen onder het dichte bladeren dak. Straks zullen eenige paren even voor den vedel staan, en het hart lucht gaan door het dansen van een boerencarrée, een schots of een walsje. Na afloop daarvan roept hen de koffietafel. Jan is overgelukkig, nu hij bij Grietjes ouders mag aanzitten, en Kloris' hart popelt yan blijdschap en innige vreugde, dewijl zijn „moeie" hem en zijn Roosje ter koffie heeft verzocht. Aan de gemaakte afspraak en de stellige belofte na koffie drinken in de herberg samen te komen wordt voldaan. Onder scherts, gezang en vroolijkheid wordt de avond bij het gebruik van een glaasje wijn verder doorgebracht. Denk niet, dat onder die allen twist of tweedracht zal ontstaan; meen niet, dat de krachtige arm van Hermandad tusschen- beide moet komen om vechtenden en ruwen te scheiden! o, neen! Men is eensgezind, men is feestelijk gestemd, en vooreen wijle uit den gewonen sleur van het leven getrokken. Men heeft onvermengd genot onder en met elkander. Waar, zoo als hier kermis gevierd wordt, zal, indien er niets anders en beters voor in de plaats treedt, zij bij velen tot de geliefkoosde volksfeesten blijven behooren. Renesse, 21 Juli 1901. M. N. L.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1