ZIERIRZEESGHE Zaterdag SO Juli 1901. J. DE GRAAF Cz, AANBESTEDING RECLAMES. STROOHOEDEN, confeotie-goederen, Onderwijzer of Onderwijzeres. Weinig bemoedigend voor de belastingbetalers. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (SS i e r i li z e e s c li e NIEUWSBODE. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prija per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,00. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7565. Directeur A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Ad verten tiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regelB 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. nu Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeven aan A. Frünkee, Haven park 348, Zierikzee. 88F* Bij dd nommer behoort cm Bijvoegsel, bevattende het vervolp ran het versla// der VerpadeHnp van de Provinciale Stalen van Zeeland. 15 regels T'G cts. Elke regel meer IC» cts. fJt9 IN Poststraat C 103, Zierikzee. GR00TE HALFJAARLIJKSCHE OPRUI M XKTG van allo nog voorhanden zijnde als: Demi-Saisons, Costuums, Pantalons, Lustre-Jasjes, Piqué-Vesten enz., enz., die tegen veel verminderdo prijzen worden OPGERlimD. Alle Ileercn Mode-Artikelen met 10 pCt. korting. voorradige Stroohoeden 20 De vroegere prijzen staan alle voor een ieder leesbaar op de Goederen, dus is men verzekerd, liier werkelijk, tegen verminderde prijzen wordt uitverkocht. Hopende met een druk bezoek vereerd te worden. Aanbevelend, NAAML. VENNOOTSCFI. CONF.-MAATSCFI., voorh. M. OOSTMEFJER, On<lc Haven, Zierikzee. De. Drukkerij van R. W. J. OCfLT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht vow klein goedkoop Druk werk, als: Visitekaartjes, Iluwelijkskaarten, Nola's, Kivilaniicn, Enveloppen, Adressen, Brief hoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banket- zakken, enz. Net werk, lot de laagste prijzen. van het leveren der benoodigde STEENKOLEN ten behoeve van enkele gemeente-inrichtingen, voor het winter seizoen van 1901/1902, op Maandag den 22 Juli e. k., 's middags 12 uur, ten Itaadhuize. De voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie der gemeente. Aan de openbare lagere school C te Z i e- r i ie z f. f. wordt gevraagd een Onderwijzer of Onderwijzeres, de eerste met acte voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiekde tweede met diezelfde acte en de acte voor de nuttige hand werken voor meisjes. De jaarwedde bedraagt f 600 en wordt na tweejarigen dienst in de gemeente en bij ge bleken geschiktheid met f 100 verhoogd, wan neer de titularis de hoofdacte bezit. Sollicitatiün (adres aan den Raad op zegel), worden franco ingewacht bij den Burgemeester vóór den 1 Augustus e.k. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van tie Ingezetenen, dat er op Musintlag; «Ion S3 .Juli e.lc., des namiddags te 1 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 17 Juli 1901. De Burgemeester, CIF. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstellen van B. en W. tot het verleenen van ontslag en tot het benoemen van personeel aan de scholen voor lager en middelbaar onderwijs. Onderzoek der geloofsbrieven van de herbenoemde leden van den Raad. Behandeling der ontwerp-verordeningen op de heffing en invordering van een hoofdelijken omslag, enz. Ondorwij s-V erordeningen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden zijn afgekondigd de volgende door den Raad dier gemeente, in zijno Vergadering van den IS Mei 1901, vastgestelde Verordeningen: 1». het bësluit tot wijziging der Verordening op het openbaar lager onderwijs 2°. het besluit tot wijziging van het besluit, regelende het getal scholen voor lager onderwijs en den omvang van het onderwijs; en 3°. het besluit tot wijziging der Verordening, regelende het getal onderwijzers op de openbare scholen voor lager onderwijs en het bedrag hunner jaarwedden. Zierikzee, den 18 Juli 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CII. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOSl.°-Secretaris. In art. 1 dor ontwerp-verordening op de heffing van eon hoofdelijken omslag in dezo gemeente, die a.s. Maandag in behandeling zal komen, wordt met 1 Januari 1002 het maxi mum van den hoofdelijken omslag opgevoerd tot f 40,000. In 1895 word het maximum van f 2G,000 tot f 31,000 verhoogd. In 1898 van f 31,000 tot f 33,000; 1899 33,000 35,000. En thans wordt het opgevoerd tot f 40,000. Nu is het wol waar, dat jaarlijks bij do behandeling van de Begrooting door den Raad hot te heffen bedrag wordt vastgesteld, maar het is niet minder waar, dat het zeer ver leidelijk is, om, als éénmaal de brug voor de f 40,000 gelegd is, van die brug gebruik te maken. De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Daily News deelt ook weder een verdere opgave van de sterfte in het gevangenkamp te Johannesburg mede, en wel voor de weken eindigende 20 Mei en 27 Mei. In de eerste week stierven er 20 personen, waarbjj 18 kinderen onder de twaalf jaar; Er waren toen in het kamp 1407 van zulke kinderen en dat zou een jaarlijksch sterftecijfer van 065 per 1000 wezen. Maar in de tweede week waren 9 van do 14 overleden kinderen onder de 12 jaar. Er waren toen 1557 kinderen in het kamp en het gemiddeld cijfer over een jaar berekend was dus toen 3Ó0 a 301 per duizend. Met dc reeds vroeger medegedeelde cijfers der vijf weken (van 122 April en van 29 April tot 13 Mei) mede zijn er dus in zeven weken op een gemiddeld aantal van 3000 personen 139 gestorven. Dat is een gemiddeld sterftecijfer por jaar van 344 per duizend. Hot gemiddeld sterftecijfer van Londen is 21 per duizend. Uit een mededeeling van Lord Raglan in het Hoogerhuis blijkt, dat in al de gevangen kampen te zamen 80,000 mannon, vrouwen en kinderen waren en dat van dezen; ge durende do maand Juni 777 zijn overleden over een jaar berekend een sterftecijfer van 114 per duizend. «Terwijl alzoo in ééne maand", zegt Daily News, «777 niet-strijdenden stierven onder onze verzorging, verloor men in dien tijd slechts 467 man (op het slagveld of door ziekten en verwondingen) van do 220,000 Britscho soldaten in Zuid-Afrika. Is het noodzakelijk, dat vrouwen en kinderen op die treurigo wijzo worden opgeofferd?" Johannesburg, 13 Juli. De Bocron zijn in den laatsten tijd zeer roerig geweest in den onmiddellijken omtrek van Johannesburg. Gisteren vertoonden zij zich weer to Roode- poort, maar ziende dat do voorposten op hun hoede waren, verdwonen zij. Generaal Allenby is ten Noordwesten van Krügersdorp bezig. Pretoria, 10 Juli. De leden dor Vrij- staatscho regeering, te Reitz gevangengenomen, zijn te Pretoria binnengebracht. Londen, 18 Juli. Do Daily Telegraph verneemt uit Pretoria van 10 dezer: Do verhalen van wreedheden en het dooden van gewonden to Vlakfontein zijn niet behoorlijk bewezenals er wreedheden gebeurd zijn, dan waren zij het werk van één of twee Boeren. Do Boeren hebben, op enkele uitzonderingen na, don heelen oorlog door gehandeld met men schel ij khcid en edelmoedig heid. Engeland. In don Britschen ministerraad is, volgens een Londensch blad, besloten krachtige maat regelen te nemen tot een spoedige beëindiging van den oorlog in Zuid-Afrika. Aan lord Kitchener zou bevel gezonden zijn een pro- clamatio uit te vaardigon, waariu den Boeren wordt aangezegd, dat al hun eigendommen verbeurd vorklaaud zullon worden wanneer zij niet onmiddellijk de wapens nederleggen. Verder werd aan lord Kitchener opgedragen do Boerenaanvoerders verantwoordelijk te stellen voor het wangedrag der Boeren. Londen, 17 Juli. Bij do derde lezing van de financieele wet sprak Chamberlain over de toekomst van Transvaal en Oranjerivier. Hij zeido, dat als de Boeren eenmaal erkend hadden dat hun verzot geheel gebroken was, en zij tot vredelievende bedrijven teruggekeerd waren, er niet de geringste vrees zou bestaan voor een stemming der bevolking, die het op de been houden van een groote krijgsmacht zou vereischen. Er was nog een ontzaglijke hoeveelheid goud in Transvaal, maar die werd niet bewerkt. Een groot deel van dat goud zit in erts van laag gehalte, maar indien wij slechts het middel kunnen vindon om do bewerking van dat erts winstgevend te maken, zal de mijnbouw zich op ongekende wijzo ontwikkelen. IIoo men ten slotte ook moge denken over ont eigening van de Nederlandsch-Zuidafrikaansche Spoorwegmaatschappij, men heeft daarmede toch een zaak van groote waarde in handen. Do regeering gelooft dat bet land zich in do toekomst buitengowoon goed zal ontwikkelen. De gezagvoerder van do Iersche stoom boot «Rathlinhcad", "Woensdag te Belfast binnengeloopen, rapporteert dat hij den 9en Juli op 150 mijlen ten oosten van Newfoundland een visscliersboot ontmoet heeft, waarin zich een matroos Lenoil genaamd, en een kind bevonden, beiden bchoorendo tot do bemanning van de verongelukto goölet «Bayonnaise", uit St.-Malo. Tien dagen hadden zij op zee rondgezworven. De matroos was zoo uitgeput, dat hij kort na zijn redding bezweken is, het kind zal naar Frankrijk gezonden worden. Portugal. Groote drommen sprinkhanen zijn Portugal' binnengevallen en hebben groote schade aan gebracht. De zwermen waren zoo dicht, dat de zon er door verduisterd werd, en een trein bij Beja er door tot stilstand is gebracht. Dc landeigenaars hebben telegrafisch om hulp der regeering verzocht. Frankrijk. Anna Poisson, de bijna vier-en-negentig- jarige vrouw, die door eene ondankbaro nicht tien jaar lang in een bjjgebouwtje barer boerderij te Vieillvigno opgesloten was ge houden, is overgebracht naar 't hospitaal van Clisson. Zij had al dien tijd nooit anders dan soep gehad en smulde van wat witte brood en een hard ei. Do nicht en de pachter, die deze tot cipier diende, zijn in de ge vangenis to Nantes. De groote prijs (100,000 francs) van dc loferjj der Association dos Artistes", te Parijs, is getrokken door do hoeron Rothschild maar dio winners staan het gold af voor een liefdadig doel. Duitschland. Te Ulm is oen brouwer-tapper tot drio maanden gevangenisslraf veroordeeld omdat hij rostantjes bier uit zijn tapporij in vaatjes deed en als «fijn bier" verkocht. Volgens het scheikundig en ander onderzook waren in dozen heerlijken drank signrcnasch, stukjes tabak, haren, broodkruimols, insekten en nog andcro minder smakelijke bestanddeolen te vinden. Te Dantzig is dezer dagen een man ter dood gebracht wegens een moord, welke 23 jaren geleden werd begaan. Die man, Julius Nagel genaamd, plcegdo in 1878 met zekeren Karl Klein een moord op eene vrouw, onder afochuwclijko omstandig heden. Klein werd tot lovonslangon dwangarbeid i veroordeeld en stierf in de gevangenis. Nagel werd bij verstok ter doodveroordeeldmaar hij wist aan allo nasporingen te ontkomen en hij zou misschien nooit zijn gestraft, als hij niet, meenendo dat zijn misdaad was verjaard, in een slaaplmis zich daarop boroomd en daardoor zichzelven verraden had. België. Ook de koetsiers te Antwerpen beginnen nu, naar het Parijsche voorbeeld, paarden, tot bescherming tegen do zon, van grooto stroohoeden te voorzien, natuurlijk tot groot vermaak van do straatjeugd. Nederland. 's-Gravenhage, 18 Juli. Hedenochtend had dr. Kuyper oen onderhoud met dr. Schacpman. 's Middags hielden do katholioke Kamer leden een clubvergadering. Brielle, 17 Juli. Hedenmorgen had alhier een ongeluk met doodoljjkon afloop plaats, doordat C. v. L., dio mot den hooiwagen van 't land terugkeerde, er van afviel en onder de wielen geraakte. In het huis van een schipper opgenomen, gaf hij daar woldra den geest. De overledene, vader van een talrijk gezin, was aan toevallen onderhevig, waaraan zijn plotselinge val wordt toegeschreven. Den Bommel. De heor J. Mijs Dz. heeft zijn ontslag genomen als raadslid dezer gemeente. Zierikzee, 18 Juli. Het was een aan gename verrassing voor do leorlingen dor openbare scholen, toen zij van hun uitstapje naar Brouwershaven om acht uur huiswaarts keerend bij hun aankomst met de tram to dezer stede door hot Harmoniegezelschap «Kunst en Eer" met het «Wien Neérlandsch Bloed" feestelijk op het porron werden begroet. En met de muziek voorop mar- scheerden zij, natuurlijk voorafgegaan, verge zeld en gevolgd door een groote belangstellende schare, naar het Havenplein, waar zij uiteen gingen, nadat zij begeleid door het muziek, het «Wilhelmus" met luido stomme gezongen hadden. De heer Van der Have dankte den directeur van «Kunst en Eer", den heer Klimmerboom, voor do blijdo inkomste aan de leerlingen bereid. Herbenoemd tot assistent van het Rijkslandbouwproefstation te Groningen voor het tijdvak van 16 Augustus tot en met 15 Augustus 1902, de heer C. A. de Looze A.Jzn., technoloog. St. Crt. no. 163 bevat do statuten der vereeniging «Volkskoffiehuis Zierikzee". De heer P. C. van der Have te Rot terdam, geboren te Sirjansland, adjunct commies op do controle bij gemcento-financiën, is bevorderd tot commies, en is derhalvo zijn tractement met f 700 verhoogd, hetwelk thans f 2300 bedraagt. Men meldt ons uit Cincinnatio: De heer Cornelis Kuyper, die op den 4n Juli met do tram (streetcar) een vriend buiten de stad wildo bezoeken, sprong, ten einde weer in 't bezit te komen van zijn hoed, die hem van het hoofd was gewaaid, van de nog in gang zijnde tram, met het gevolg, dat hij achterover op do straatsteenon terecht kwam. Bewusteloos, gekneusd, en met een gat in zijn hoofd, werd hij naar het stads hospitaal gebracht, waar zijn hoofdwonde is dichtgenaaid. Hij kon hierop huiswaarts keoren, en bevindt zich thans redelijk wol. Woensdag had een arbeidor van don landbouwer v. L. te Nisse het ongeluk (terwijl er karwij gedorschen werd) om met do dor8chmachine in aanraking te komen, met gevolg, dat hij omvergeworpen werd en zijn broek en kousen geheel aan flarden werden gescheurd. Gelukkig word het spoedig op gemerkt en de machine stil gehouden, zoodat hij verder met den schrik vrij kwam. Men schrijft ons uit Antwerpen d.d. 16 dezer Op Maandag 22 dezor, te 8 uren 's avonds, zal op de Groenplaats alhier de Buhenscanlate van Peter Benoit wordon uitgevoerd. Dit meesterstuk van den grooton componist word voor de eerste maal ton gohoore gebracht in 1877, tijdens het eeuwfeest van Rubens. Een tweedo uitvoering er van had plaats nu eonige weken geleden te Brussel, in bijzijn van Prins Albert van Bolgiö en Prinsos Elizabeth, en bokwam alsdan ovenals in 1877 een buiten- gewonen bijval. In beide gevallen waren hot uitsluitend Antwerpsche zangers cn zangeressen, dio hierbij hunne medewerking verleenden. Vandaag is men begonnen met hot op timmeren der estrado, die 1200 uitvoerders zal te dragen hebben, waaronder 150 muzi kanten en 550 kindoren. Maandagavond zal van af 5 ure de Groen plaats afgesloten zijn, en alleen toegankelijk voor personen, voorzien van kaarten, die mits togen betaling natuurlijk te verkrijgen zijn. Men denkt, dat de Groenplaats te klein zal zijn om al do liefhebbers van muziek te bevatten. Stavenisse. L.l. Woensdag herdacht het echtpaar J. Wesdorp alhier hot goudon huwelijksfeest. Veel bewijzen van belang stelling, waaronder ook stoffelijke, violon den jubilarissen ton deol. De algemeene wensch is, dat het wel oude, maar nog krasse en bravo echtpaar nog vele gelukkige jaren gegund worde. St.-Annaland. In de op 17 dezer gehouden raadsvergadering werden onderzocht de ge loofsbrieven van de herkozen leden vau den riiad, de heoren A. J. Bierens Jr. en B, Kodde, en tot hunne toelating besloten. Verder werden benoemdtot leden van het Wcezen-Armbestuur de heeren B. Kodde en E. J. Gunst, om daarin zitting te hebben, de eerste als lid uit en de tweede als lid buiten den raadtot ambtenaar van den Burger lijken Stand de heer F. Geluk, en zulks in de plaats van wijlen den heer H. Polderman tot vervangend wethouder de heer D. Quak- kelaartot keurmeester van vleesch enz. de heer J. Bogaard in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer M. Lanooy. Aangeboden werd verder de gemeente rekening over 1900, die tot onderzoek werd gesteld in handen eener commissie van vier leden. St-Filipsland, 18 Juli. 1 Juni was het 25 jaar geleden, dat de heer M. van Bende- gom de betrekking van gemeente-secretaris aanvaardde. Een vrij ernstige ongesteldheid van den jubilaris maakte toen elke feest viering onmogelijk. Nu hij hersteld is, werd gisteren die dag herdacht. Het gemeente bestuur bood hem als blijk van waardeering en hoogachting een prachtig gebeeldhouwden leuningstoel aan, terwijl hem namens de notabele ingezetenen der gemeente, door een commissie 6 daarbij passende stoelen, benevens een salonspiegel aangeboden werden. Poortvliet, 18 Juli. Hedenavond liep, onder grooten toeloop der jeugd, over de markt dezer gemeente een langoor (haas); hij zocht een schuilplaats in de bakkerij van den heer H. Jansen, waar hij door den knecht gevangen werd. Tot groote teleurstelling der jeugd, liet de gemeente-veldwachter hem in vrijheid. Oud-Vossemeer. Bijna alle personen, die in den loop van het voorjaar zich naar Duitschland begaven, en het waren er vele, zijn teruggekeerd, wat met het oog op de drukke werkzaamheden zeker voor de land bouwers zeer gewonscht was. Een arbeidersvrouw had het ongeluk in een broodmes te trappen, met zoo'n ernstig gevolg, dat geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Bij den landbouwer Yan Daalen liep een span paarden in de grooto «Kreek", voorbij zijn hofstede loopende door tegen woordigheid van geest van zijn knecht liep het geheelo geval zonder schade af. Vlissingen, 17 Juli. "Weer een treurig ongeluk had hedenmorgen plaats. Do scheep- makersjongen M. v. B. viel van het tusschendek op het daarop volgend dek, van de in aanbouw zijnde raailsteamer «Groentoer", waardoor hij een zeer ernstige hoofdwond bekwam. In het ziekenhuisje van de fabriek gebracht, overleed hij spoedig daarop. Per brancard werd het lijk naar de ouderlijke woning gebracht. VEHKIE ZING EN. Uitslag dor herstemming voor 3 leden van den gemeenteraad te Tholen op 18 Juli 1901. Ingeleverd 326 geldige biljettenvan onwaarde 13. Uitgebracht op de heerenJ. L. Geluk 69, J. Kegge C.Mz. 148, W. Moelker 188, P. J. Poulusse 129, B. W. Schot Jz. 92 en J. M. Wagemaker 159, alzoo gekozen de heeren J. Kegge Cz., W. Moelker en J. M. Wage maker. Lamlbonw en Veeteelt. Te Oud-Vossemeer hoeft men gebroken met het dorschen van karwij met den vlegel of machine. Daar dit, naar men ons meldt, zeer moeilijk ging, is men overgegaan tot het ouderwetscho «geeselen", dat ten slotte blijkt voor spoedige en doelmatige bewerking der karwij uitmuntend te zijn. Aanstaanden Woensdag, den 24 Juli, des voormiddags ten half elf, zal te Cortgene in het logement «de Korenbeurs" van den heor S. J. de Regt een algemeene vergade ring gehouden worden van de Afdeeling Zeeland der Vereeniging «Het Nederlandsoh Rundvee-Stamboek". Na afloop der vergade ring, om één uur, zal er gelegenheid zijn tot deelneming aan een gemeenschappelijk middag maal ad f 1,25 per persoon. De afdeeling Noord-Be veland zal, als de leden inwendig gesterkt zijn, dezen reu rijtoer naar Colijnsplaat en Cats aanbieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1