Donderdag 18 Juli 1901. Onderwijzer of Onderwijzeres. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE (Z ierilizeesclae NIEUWSBODE. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,GO. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,— per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7564. Directeur A. 3*. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advcrtcntiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adreSseeren aan A. FitaNKET., Havenpark 348, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven en briefkaarten, aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet konden worden uitgereikt, over de Ie helft der maand Juli 1901. Verzonden van Duiveudijke: W. Wesdorp te Rotterdam. Verzonden van Zierikzee: A. Tuinman te Rotterdam. H. van Dijk, idem. Belasting op de Honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afgekondigd de door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 25 Maart j.l. vastgestelde Verordening tot heffing eener belasting op de honden in deze gemeente, met de Verordening op de invordering dier belasting. Zierikzee, den 13 Juli 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, OH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS1.®-Secretaris. Aan de openbare lagere school C te Zie rikzee wordt gevraagd een Onderwijzer of Onderwijzeres, de eerste met acte voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiekde tweede met diezelfde acte en de acte voor de nuttige hand werken voor meisjes. De jaarwedde bedraagt f 600 en wordt na tweejarigen dienst in de gemeente en bij ge bleken geschiktheid met f 100 verhoogd, wan neer de titularis de hoofdacte bezit. Sollicitatiën (adres aan den Raad op zegel), worden franco ingewacht bij den Burgemeester vóór den 1Augustus e.k. Als iémand een gruwelstuk heeft bedreven, en de gerechtigheid laat haar stem hooren, dan gebeurt het niet zelden, dat de misdadiger, teneinde .minder schuldig te schijnen, of om de algemeene aandacht van zijn snoode daad eenigszins af té leiden, het slachtoffer van zijn wandaad beticht iets te hebben uitgevoerd, dat ook het geweten schokt. Wat in het leven der individuen waar is, geldt ook in dat der natiën. Het Engelsche volk heeft in den Zuid-Afrikaanschen oorlog van den be ginne af tot den huidigen dag toe geduld, dat zijn leger de wetten der menschelijkheid met ruw geweld vertrad. Bij Elandslaagte werden de handenwringende, om genade smeekende; Boeren wreedaardig aan lansen geregen. De krijgsgevangene Boeren werden ver van hun vaderland naar ongezonde eilanden op beestachtige wijze getransporteerd; Akkers werden verwoest, hoeven verbrand, nadat men de kostbaarheden gestolen of vernield had. De van hun haardsteden verjaagde en van hun bezittingen beroofde vrouwen en kinderen werden smadelijk weggevoerd, en in concen tratiekampen opgesloten, waar zij ten prooi aan het gebrek van het allernoodigste, bij honderden wegkwijnden. Wakker geschud door de om barmhartigheid roepende stem van een Engelsche vrouw, die de verwoesting en ellende van nabij aanschouwd had, begint Albion's gewetendat zoolang gesluimerd heeft, thans te ontwaken. Dit is natuurlijk niet naar den zin van de Jingo's. Die stem moet gesmoord worden. En wat is daartoe nu het middel? Wel, do Boeren moeten op hun beurt van barbaarschheid beschuldigd worden. Is die beschuldiging juist? In de eerste periode van den oorlog, toen Pretoria nog niet door de Engelschen veroverd was, hebben de Boeren de krijgsgevangenen steeds humaan behandeld, gelijk deze, toen zij de vrijheid herkregen, zelve erkend hebben. In de tweede phase van dezen oorlog, waarin de Boeren zich genoodzaakt zagen groote gevechten te vermijden, en den guerilla te voeren, hebben zij, zoodra zij krijgsgevangenen maakten, wat veelvuldig gebeurde, deze onmiddellijk weer losgelaten, na hun wapenen en ammunitie ontnomen te hebben. De gewonden, die in hun handen vielen, hebben zij altijd zorgvuldig verpleegd, en wanneer zij daartoe wegens gemis van geneeskundige hulp niet in staat waren, dan brachten zij deze naar de Engelsche voorposten. Dus in 't algemeen hebben de Boeren een menschlievendheid in den strijd aan den dag gelegd, waaraan.de van haar beschaving zoo hoog opgevende Engelsche natie een voorbeeld kan nemen. Nu is het mogolijk, dat bij Ylakfontein, waar de Engelschen zoo geducht van langs hebben gekregen, een gewonde Boer, misschien wel door de felle pijn van zijn wonde in woede ontstoken, op Engelsche gewonden geschoten heeft. Laat ons aannemen, dat dit zoo is, bewijst dit op zich zelf staand geval, dat de Boeren barbaren zijn. Is voor den éénling de éénheid aansprakelijk? Zeker niot. Dit weet men in Engeland evengoed als wij het weten. Waarom generaliseert men dan? Wel om het ontwakend menschelijk gevoel der Engelsche natie in slaap te wiegen, het zich openbarend medelijden met de gevangenevan alles verstokene Boerenvrouwen en Boerenkinderen te dooden door volksmisleiding, en bovenal om zelf in de oogen van het verontwaardigd Europa minder schuldig te schijnen. Marais te Middelburg en Coetzee te Cradock, twee Kapenaars, die de zijde der Boeren gekozen hadden, en in den strijd door de Engelschen werden gevangen genomen, zijn de slachtoffers geworden van hun liefde voor hun stambroedersbeide hebben aan de galg den heldendood gevonden. De notabele Kapenaars van de twee genoemde plaatsen werden door de Engelsche autoriteiten ge dwongen de stuitende executie bij te wonen. Zoowel het eene als het andere zal de ver bittering doen toenemen. Het aldus vergoten bloed zal met dat van Cordua en zoovele anderen, die als martelaren voor de zaak der vrijheid vielen, het zaad zijn, waaruit eens de onafhankelijkheid der Zuid-Afrikaansche Staten zal ontkiemen. De dappere Engelsche legerscharen hebben de echtgenoote van den waarnemenden President der Zuid-Afrikaansche Republiek, mevrouw Schalk-Burger, gevangen genomen, en naar Pretoria gevoerd. Moedige daad, waardig in de annalen der roovershistorie van Engoland te worden opgeteekendi Lord Kitchener, de veldheer met twee aangezichten, naar gelang van de omstandig heden nu eens toonend een stipt eerlijk, goedig gelaat, dan weer een huichelachtig, bloeddorstig, bericht, dat de Regeering van den Oranje-Vrijstaat, met uitzondering van den President Steyn, die in zijn hemdsmouwen ontsnapt is, gevangen is genomen, en dat al de staatspapieren en de schatkist in handen der Engelschen zijn gevallen. Ook wordt geseind, dat het sterk verschanste kamp van Scheepers, niet ver van Graaff-Reinet, door de Engelschen veroverd werd. Een vijf-en- twintig Kaapsche Boeren werden bij die gelegenheid gevangen genomen. Scheepers, die, zooals men weet, onlangs Murraysburg innam, een plaats gelegen in het centrum der Kaapkolonie, ontsnapte. De bekende Engelsche generaal Baden- Powell, die het met den huichelaar Lord Kitchener niet vinden kon, is op zijn terug reis naar Engeland. Te Londen heeft de liberale partij in een algemeene vergadering, die door 457 Parle mentsleden werd bijgewoond, een motie van vertrouwen aan haar leider, Sir Ilonry Campbell Bannerman, geschonken, nadat deze, tot handhaving der bedreigde éénheid in zijn partij over den Zuid-Afrikaanschen oorlog een rede had uitgesproken, waarvan men zeggen kan, dat zij, in zedelijken zin gesproken, het doodvonnis is voor de Engelsche liberalen. Van de hun geschonkene gunstige gelegen heid voor een nobel beginsel positie te nemen tegenover de Tories, hebben zij geen gebruik gemaakt. Zij lieten die ontglippen, om een zwakke, schijnbare eenheid te behouden. »Men moest", zeide de karakterlooze liberale leider, »tot de Boeren komen met den olijftak in de ééne, en het zwaard in de andere hand". "Wij zouden zoo zeggen, dat dit beeld betee- kentOnderwerpen zich de Boeren aan Engeland's heerschappij, dan komen wij tot hen met don vreedzamen olijftak; willen zij evenwel een zelfstandig nationaal volksbestaan, dan laten wij hun de scherpte van ons zwaard gevoelen. Nu, Chamberlain, Rhodes en Milner, dat edele driespan, denken er precies zoo over. De liberalen varen dus, wat de hoofd zaak betreft, in hetzelfde schuitje der Jingo's. De Lord-Mayor van Londen heeft ter ondersteuning van de imperialistische staat kunde der Regeering te Guildhal, een druk bezochte meeting gehouden. Hij zelf verscheen er, teneinde tegenover de menigte meer te poneeren in zijn deftig, schilderachtig ambts- ornaat. Natuurlijk werd met eenparige stemmen een motie van vertrouwen in de Regeering en haar staatkunde aangenomen. Als een Regeering in de gegevene omstandigheden een dergelijke motie noodig heeft, dan staat de zaak, die zij voorstaat, uit een moreel oogpunt uiterst zwak. In Frankrijk, in het bizonder te Parijs, heeft men den verjaardag der inneming van de Bastille in' 1789 feestelijk gevierd. Te Longchamp8 was een groote wapenschouwing, die door den President, de Ministers, de Gezanten, alle hoogwaardigheidsbekleders, en door tienduizenden werd bijgewoond. Yaa de groote door de Parijsohe studenten op touw gezette demonstratie ten behoeve van de Boeren is niets gekomen. Zij werd door de politie op last van den prefect verboden. Vaandels en emblemen werden in beslag genomen. Het schijnt, dat achter de studenten de nationalisten stonden, die de edele Boerenzaak misbruiken wilden om op de bij hen gebruikelijke wijze propaganda voor hun partij te maken. Ook hier te lande zijn soms politieke partijbedoelingen niet vreemd aan den vurigen ijver voor de Boerenzaak. In België zijn de aangekondigde manifes tation voor het algemeen stemrecht reeds begonnen. Te Dixmuiden werd door tachtig vereonigingen met vaandels en muziek een optocht door de stad gehouden. Honderd in liet wit gekleede meisjes met blauwe bloemen op haar horst gingen vooraf. Gelijk men weet, is in België blauw de kleur der liberalen. Of het ministerie de kracht zal bezitten weer stand te bieden aan de groote beweging, wanneer zij zich in haar vollen omvang zal ontplooien, zal zeer te bezien staan. Op een groot deel van het leger, dat uit het volk voortgesproten socialistische neigingen heeft, valt niet te rekenen. Do Duitsche Keizer is aan het spele varen. De mensch mag toch wel eens wat voor zijn ontspanning hebben. De zeetocht geldt Scandinavië. Vóórdat hij zich inscheepte, heeft hij bij koninklijk besluit verklaard de bjenoeming van den heer Kaufmann tot 2en burgemeester van Berlijn niet te; kunnen goedkeuren. In Duitschland benoemt de Raad den burgemeester, en de Keizer bekrachtigt die benoeming. Hij heeft nu'die bekrachtiging onthouden, omdat Kaufmann een twintig jaren geleden als officier van de Landweer ontslagen was, wijl hij als voorzitter van de liberale kiesvereeniging zich met de verkiezing be moeid had. De Keizer heeft gelijk. Wat had hij zich ook met de verkiezing te bemoeien! Verkiezingen zijn eigenlijk in het geheel niet noodig. De Keizer regeere. Zijn wil zij wet. De Transvaalseh-Engelsche oorlog. In de laatste tijdingen van Louis Botha, die met Lucas Meyer, Smits, Ben Viljoen en Christiaan Botha de commando's in oostelijk Transvaal aanvoert, wordt opgemerkt, dat de Boeren gebrek hebben aan kleeren, terwijl zij ruim voorzien zijn van ammunitie, met inbegrip van Mauser-patronen. De harde wintertijd belet de uitvoering van verscheidene operaties, die .op touw zijn gezet. De Boercncommando's in westelijk Transvaal, die door Do la Rey en commandant Smits, den vroegoren procureur-genoraal van Trans vaal, worden aangevoerd, zijn volledig voorzien van alles, wat zij noodig hebben hetzelfde geldt voor de 3 commando's in de noordelijke districten, die onder bevel staan van Beyers. De artillerie der Boeren bestaat uit een batterij veldgeschut en 8 pompoms en wordt gecommandeerd door kapitein baron Von Wickmann en majoor Lode wijk Pretorius, welke laatste in den slag bij Spionkbp over het geschut der Boeren het hevel voerde. In het oostelijk deel van den Vrijstaat opereeren Christiaan de Wet, president Steyn en commandant Kolb, aan het hoofd van 4500 man, die goed voorzien zijn van levensmiddelen, kleederen en wapenen. Evenals Botha heeft ook De Wet nog een zestal kanonnen tot zijn beschikking, maar hij heeft er dikwijls geen ammunitie voor, reden waarom de kanonnen dikwijls begraven worden. Het westelijk deel van den Vrijstaat is meestal in het ongestoorde bezit van het commando onder Hertzog, dat het land van Jacobsdal tot Hoopstad afloopt. De effectieve Britsche bezetting van den Vrijstaat bepaalt zich ook thaDS nog slechts tot de hoofdapoorlijn en de, stations, die er aan liggen. Een nieuwe verschijning in het westen van Transvaal zijn de kleine, zeer beweeglijke detachementen Boerenscherpachutters, die in den laatsten tijd aan den Delagoaspoorwog aanzienlijke schade hebben toegebracht. Ieder dier schutters moet, om bij zulk een detachement te worden toegelaten, tevoren hebben bewezen, dat hij op 4000 yards zeker is van zijn schot. De commando's der Kaapsche opstandelingen hebben tot dusver de grootste voordeelen gehad, daar zij in rijke streken opereeren en van de Hollandsche bevolking steun ontvangen. Een groot aantal, dat ontevreden is over het strenge optreden der militaire autoriteiten, Kapenaars, sluit zich voortdurend aan. Het aantal Kaapsche opstandelingen wordt op 5 h 6000 geschat en men meent, dat dat getal zich binnen 3 maanden zal verdriedubbelen, vooral tengevolge van de ophanging van den Kaapschen Hollander Marais, te Middelburg, welk feit groote gisting heeft veroorzaakt. Londen, 45 Juli. De Daily News deelt mede, dat lord Kitchener er de regeering van in kennis heeft gesteld, dat het naar zijn meening, nu mogelijk is een groot deel der infanterie-regimenten uit Zuid-Afrika terug te trekken, in werkelijkheid het grootste deel van de onbereden strijdmaoht. Tegelijkertijd richtte lord Kitchener tot de rogeering het verzoek, dat hem een groot aantal bereden manschappen toegezonden zou worden om de plaatsen in te nemen van de gerepatrieerden. Te dezen aanzien weet de Daily News te melden, dat indien tot de vorengemelde terugtrekking besloten werd, de regeering denkt aan een concentratie van de strijd machten tusschen Durban, Pieter Maritzburg, Johannesburg en Pretoria, in welk geval het niet langer noodig zou zijn de geheele com municatielijn tusschen Kaapstad en Pretoria bezet te houden over haar totale lengte. 46 Juli. Binnen de eerstvolgende twee weken moeten uit New-Orleans 4 6.000 paarden verscheept worden met bestemming naar Zuid-Afrika ten dienste van het Engelsche leger. Engeland. Londen, 16 Juli. Door zware stormen is het transportschip »Alice" met kolen van Cardiff naar Kaapstad, nabij Kaapstad gestrand. Dit is de derde maal, in den tijd van 2 maanden, dat in de Tafelbaai een schip strandt. Frankrijk. Een Parijsch dokter is dezer dagen door oen patient voor het gerecht gedaagd wegens »schenden van het beroepsgeheim". De dokter had den patient, die op hot punt van trouwen stond, onderzocht en bevonden dat hij aan longtering leed. Een paar dagen later ontmoette hij 's mans aanstaande schoonmoeder en toen deze hem naar zijn oordeel over den patient vroeg, deelde hij haar ronduit zijn meening mede en voorspelde dat de man waarschijnlijk in 't voorjaar zou sterven. Het huwelijk sprong af. De patient deed den dokter een proces aan en de rechtbank heeft hem nu een schadevergoeding van 1000 francs toegekend. Een Braziliaan, voor wiens proeven op het gebied der luchtscheepvaart in den laatsten tijd onbehoorlijk veel reclame gemaakt is, Santos-Dumont geheeten, heeft te Parijs gedongen naar een prijs, door zekeren heer Deutsch beschikbaar gesteld voor den lucht reiziger, die, van Saint-Cloud uitgaande, om den Eiffeltoren heen zou zeilen en binnen een half uur op de plaats van afvaart terug zou zijn. Santos-Dumont hoeft gedaan wat vereischt werd, hij is om den Eiffeltoren heengegaan, en ongedeerd neergekomen niet ver van St.-Cloud (zijn ballon was echter gescheurd), maar de 100,000 fre. mocht hij niet opsteken, want hij had er 44 minuton over Genoeg om te zien, dat »luchtpost" hij zulke verrichtingen hoofdzaak is. Nederland. Apeldoorn, 45 Juli. Mevrouw Botha bohoorde gisteren tot de genoodigden, die met H. M. de Koningin en Prins Hendrik de godsdienstoefening bijwoonden in de Hofkapel van het Loo onder leiding van ds. Vander Plier, hofprediker,te's-Gravenhage. Met deze warme dagen en door de drukte der vele audiëuties met staatslieden en andere autoriteitengaat H. M. de Koningin des middags weinig uit, meermalen heeft dan het diner, dat anders om 8 uur plaats heeft, om 6 uur plaatsna het diner gaan dan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met al de aanwezige hofdignitarissen in drie of meer rijtuigen een grooten rijtoer maken door de bosschen en begeven zich dan naar het Jaohthuis, dat, gelegen op een heuvel als 't ware boven de bosschen uitstekende, een heerlijk koel zitjé aanbiedt. Daar wordt dan do thee gebruikt en worden wandelingen gemaakt en tegen 10 uur wordt weder naar Het Loo teruggekeerd. 's-Gravenhage, 16 Juli. H. M. de Koningin heeft toegezegd, de ambachts-tontoonstelling welke van 925 Augustus alhier wordt gehouden in het gebouw der Tcekenacademie, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der »Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland" te openen. Prins Hendrik zal daarbij tegenwoordig zijn. Ook H. M. de Koningin-Moeder zal de tentoonstelling bezoeken. Breda, 46 Juli. De zusters van »de Goede Herder" hebben langs den Bredaschen straatweg een uitgestrekt terrein aangekooht voor den bouw van een klooster, waarin verlaten en ver waarloosde meisjes zuilen opgenomen werden. Aan het klooster wordt een wasch- en strijkinrichting verbonden, waar de werk zaamheden door deze meisjes zullen verricht worden. Zierikzee, 46 Juli. Ter openbare terecht zitting der arrondissementsrechtbank van heden is de heer mr. H. J. Wervelman, benoemd tot substituut-griffier bij die rechtbank, als zoodanig beëedigd en geïnstalleerd 1 In de Lange St.^Janstraat in deze gemeente zijn bij het graven van een regenbak de overblijfselen gevonden van twee menschen- lijken, beiden in tegenovergestelde richting Opmerkelijk is het, dat reeds vroeger in die zelfde buurt overblijfselen van lijken zijn In de hedenmiddag in de Koffie kamer van de Concertzaal gehouden algemeene vergadering van het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, die behalve door het nog fungeerend bestuur slechts door vier leden bezocht werd, werden tot bestuursleden gekozen de heeren W. C. de Crane, mr. A. J. F. Fokker, L. J. Jansen, L. Koole en mr. D. van der Vliet. Programma van de op aanstaanden Zondag, des nam. ten 12} ure, in de Sociëteit »Ons Genoegen" te geven Matinée, door het Harmonie-Gezelschap Arbeid Adelt" en de Gymnastiek-Vereeniging ^Uitspanning door Inspanning", beide van Bergen-op-Zoom 4. The Gladiator-Marsch, Souscl;2. Standen, U. d.l. (afd. adsp.); 3. Un jour de Fête, Ouverture, Schweinsberg4. Brugturnen, U. d. L; 5, Rumanischer Liebes-Leben-Walzer, Ivanovici6. Een muzikale werkstaking, arr. H. Klein; 7. Colonne-geweer, U. d. 1.; 8. Agatha, Polka voor piston door den heer Jac. Wet ts) 9. Stafoefoningen, U.d.L; 40. The High School Cadetsmarsoh, Sousa. Het Bestuur der Nijverheids-Vereeniging te Middelburg heeft voor den bouw van een societeit8lokaal in haar tuin op het Noord- Bolwerk een prijsvraag uitgesohreven. Twee plannen zijn ontworpen. De bekroning der teekening bedraagt voor plan I f 75voor plan II f 400. Wie de in druk gegevene plannen in zijn bezit wenscht, wende zich tot den administrateur der Vereeniging, den heer M. J. van de Kreke, Wal B 44, te Middelburg. St-Filipsland, 47 Juli. Door een defect aan de machine kon de Thoolsche boot het op hare reis naar Rotterdam deze week niet verder brengen dan tot hier. De eenige aan boord zijnde passagier vervolgde de reis per tram. Een per telefoon ontboden sleepboot bracht do boot later naar hare bestemming. Goes, 46 Juli. Als eene beleefdheid tegenover het bestuur der sociëteit »Van Ongenuchten Vrij", in welker tuin hij Zondagavond zijn tweede concert van dezen zomer gaf en waar hij ook het vorige jaar voor een talrijk en uitgelezen publiek optrad, heeft de heer Jan Morks, directeur der Middelburgsche schutterij-muziek, een V. O. V. marsch gecomponeerd en die als eerste nommor na de pauze ten gehoore gebraoht. Deze beleefdheid viel zeer in den smaak van hot zeer talrijke publiek, zoodat ze onmiddellijk moest herhaald wórden, en de heer Morks die na afloop van het slot- nommer van het programma nog eens liet uitvoeren. Voor eonigo woken deolden wij mede, dat onze stadgenoot C. Walraven op de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1