academie van Beeldende Kunsten te Antwerpen enkele zeer eervolle onderscheidingen behaalde. Met de vacantie aan die kunstinstelling uit de Scheldestad in zijn woonplaats terug- keerende,had het muziekgezelschap «Euphonia" de beleefdheid den bekroonde hedenavond met een fakkeloptocht van het station af te halen. Natuurlijk was er een onafzienbare menschenmassa op de been, en ieder was het er over eens, dat geen beter gebruik te maken is van het muziekgezelschap. Provinciale Staten van Zeeland. De Zomervergadering welke Dinsdag werd voortgezet, woonden 38 leden bij. De heeren Moes, van Waesberghe Jansens, de Smidt en Hombach hadden bericht gezonden verhinderd te zijn. Na voorlezing en vaststelling der notulen van de vorige bijeenkomst werd overgelegd het verslag van de Ver- eeniging «School voor hand- en bouwkundig teekenen te Tholen" over 1900, met programma voor den cursu3 1901/02, dat voor kennisgeving wordt aangenomen, even als de mededeeling van de samenstelling der afdeelingen, waarin het college van Gedep Staten zal zijn gesplitst tot 1 Juli 1902 en ;de mededeeling van de benoeming van voorzitters en onder-voorzitters van de afdeelingen. Aan de orde wordt daarna gesteld een adres van den heer A. J. M. G. van den Broeck te St.-Nicolaas, waarbij deze wijziging verzoekt van het besluit der Staten van 16 Juli 1897 tot het verleenen van subsidie voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Hulst naar Walzoorden, welke wijziging strekt, om den Staat in het genot te stellen van het aan de Maatschappij toegekende subsidie, indien later tot naasting mocht worden overgegaan. Evenmin als in een gelijk geval ten aanzien van den stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen, meenen Gedep. Staten, dat tegen de gevraagde wijziging bedenking bestaat, en stellen daarom inwilliging van het verzoek voor. Alzoo wordt besloten. Daarna komt in behandeling het nader voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van een subsidie voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram op het eiland Walcheren. Door Gedep. Staten waren overgelegd twee voorstellen. Het eerste om subsidie te verleenen aan een comité voor een tram van Middelburg over Koudekerke, Oost- en West-Souburg, Biggekerke, Meliskerke, Zoutelande, West- kapelle en Aagtekerke naar Domburg met een zijtak van Koudekerke naar "Vlissingen, het tweede om te subsidiëeren een tram van Westkapelle over Domburg, Aagtekerke, Oostkapelle, Serooskerke en St.-Laurens naar Middelburg, subsidies van een derde der kosten van aanleg jmet inbegrip van aankoop van het rollend materieel tot een maximum van resp. f 250.000 en f 463.500, verminderd met de tegen 4°/0 gekapitaliseerde waarde der bedragen van belanghebbenden (gemeenten, polders of derden). Het eerste voorstel betrof de aanvrage der heeren Lants- heer c.s., terwijl waarop het tweede voorstel van Gedep. Staten betrekking had, uitging van de heeren den Bouw meester c.s. Toen na voorlering van het Algemeen Verslag de alge- meene beraadslagingen waren geopend, werd door ver schillende leden het woord gevoerd. De heer Maas, burgemeester van Serooskerke, allereerst het woord verkrijgende, deed zich kennen als een groot voorstander van een tram via Serooskerke (plan den Bouwmeester) Reeds 21 jaar geleden werd over een tram Middelburg—Domburg gesproken. Thans rijn er twee aanvragen. Maar het eene verdient voor hem verre de voorkeur boven het andere, uit een handelsbelang zoowel als uit een landbouwbelang. Het laatste belang vooral wordt niet zoo gebaat bij het project Lantsheer c.s. Aan die lijn liggen honderden hectaren grond, welke niet zoo productief zijn. En om een tram als de heeren Lants heer c.s. wenschen aan te leggen, te vergelijken met de Westlandsche tram met de in de onmiddellijk gelegen of aangesloten plaatsen (Den Haag, Rotterdam, enz.) gaat slecht. Hij vraagt met ernst of f 100.000 meer uitgaaf dan aan de tram den Bouwmeester c.s. wordt gegeven gewettigd is. Aan de lyn den Bouwmeester cs. liggen totaal geen waardelooze gronden. Van deze tram zou minstens evenveel, zoo niet meer worden gebruik gemaakt. Ook van uit Vlissingen, Souburg enz. zou men wel gebruik maken van de tram, via Serooskerke. Lettende nu op een en ander dringt bij met nadruk aan op het verleenen van subsidie aan het tramcomité den Bouw meester c.s., terwijl hij het een heugelijk feit achten zal, wanneer het komen mag tot een ceintuurbaan op Walcheren. De heer Loois, daarna het woord nemende, heeft zich afgevraagd, welke steekhoudende argumenten nu zijn ingebracht tegen het glasheldere rapport van den Prov. hoofd-ingenieur. Inderdaad zijn de voordeelen aan een tramverbinding als de heeren Lantsheer c.s. beoogen boven de tram van het comité den Bouwmeester c.s. verbonden niet gering. Een groot gedeelte van Walcheren wordt uit zijn isolement opgeheven, terwijl de handel wordt gebaat, maar ook het personenvervoer, let slechts op de stampvolle arbeiderstrams. Bij het tramplan Lants heer c.sL worden 10 gemeenten met 45.000 inwoners gebaat, bij het tramplan den Bouwmeester c.s. slechts 6 gemeenten met een evenredig minder aantal inwoners. Ook voor de bewoners van het 4e en 5e district is het tramplan—Lantsheer c. s. van belang tegenover het planDen Bouwmeester c. s., waarbij van dit belang geen sprake is. 't Is waar, het geldelyk offer is niet onbelangrijk grooter, maar dit mag geen beletsel zijn om een zoo groot geïsoleerd deel der provincie van zyn isolement te bevryden. Met nadruk beveelt hij het plan der heeren Lantsheer c.s. aan. De heer Van der Meer sluit zich bij het gesprokene van den heer Loois aan. Geen nieuwe motieven kunnen meer worden bijgebracht. Die rijn er niet meer. Maar hij wenscht nog even de cyfer-argumenten van den heer Maas te bestrijden, en op eenige slakjes zout te leggen. Zoo o. a. het argument in het Algemeen Verslag, dat het gevaar bestaat, dat door de lijn plan—Lantsheer c.s, de belangen van de marktplaats Middelburg zullen worden benadeeld. Dit gevaar is denkbeeldig. De heer Van der Have motiveert rijn stem. Hij is gaarne bereid om in den gezonden zin mede te werken tot het in stand brengen van iets nuttigs. En waar nu z. i. het nut van het plan Lantsheer niet van dien aard is, dat f 5000 hooger jaarlijksche bydrage gerechtvaardigd zou zijn, daar is hij, nadat hij in de afdeelingen zijn stem aan het tramplan Lantsheer c.s. gegeven heeft, tot de overtuiging gekomen, dat hij thans rijn stem moet terughouden. De heer De Veer had, nadat in een vorige vergadering op voorstel van den heer Van Deinse was besloten Gedep. Staten op te dragen te trachten samenwerking te ver krijgen tusschen de beide comité's, een andere uitkomst verwacht dan de negatieve, welke verkregen werd. Ligt zulks niet aan de wijze, waarop Gedep. Staten werkzaam waren? Zy zonden aan beide comité's een schrijven toe, waardoor het beoogde doel niet bereikt werd. 't Gaf de werkelijkheid niet weer. De prioriteit aan de lijn Lantsheer c.s. schemerde door. Wat te danken is aan het rapport van den hoofd-ingenieur, aan wien Gedepu teerden overlieten wat hun behoort. Iets, wat z. i. bedenkelijk is. Had het schryven van Gedep. Staten van geen voorkeur laten blyken, dan zouden de tram-comité's wel toeschietelijker geweest zijn. Nu de zaak evenwel zoo 'geloopen is, motiveert hij rijn stem, welke hij aan het tramplan 2 zal geven. Het hoofddoel wordt bereikt. En dat is de verbinding met Domburg. Was er geen Domburg, er zou geen sprake rijn van een tramaanleg. Bovendien, gaf men aan het plan Lantsheer c.s. de voorkeur, dan zouden enkele gemeenten meer gebaat worden, maar dan wordt ook een ton gouds meer uit gegeven. En zulks zou aanleiding kunnen geven aan andere omliggende gemeenten, om te zeggen: «Besteedt nog f 100,000 en ook wy zijn aangesloten". Partijkiezen in deze zaak is moeilijk, en men spreke niet van grooter belang voor de kleine landbouwers dan voor de groote, beider belangen zyn hierbij betrokken. Maar de hoofd belangen worden het meest gebaat door het tramplan Den Bouwmeester c.s. Men heeft ook gesproken over de aansluiting aan het Staatsspoor, welke het tramplan Den Bouwmeester c.s. mist, maar hoe komt het, dat er geen aansluiting is. De heer De Veer verhaalt daarvan de geschiedenis. Maar een lid van het comité Den Bouwmeester c.s. heeft hem pas nog medegedeeld, dat, als men er op gesteld is, de aansluiting wel kan ver kregen worden, wat niet meer dan f 10,000 meerdere kosten zal veroorzaken. Hij zal dus aan het tramplan 2 zyn stem geven en niet aan plan 1, zijn hoofdargument nogeens resumeerende, dat uit de provinciale kas niet meer moet worden beschikbaar gesteld als men het doel op dezelfde wijze maar zooveel goedkooper bereiken kan. De heer Van Teylingen brengt hulde aan het comité- Lantsheer c.s., dat ondanks de tegenkanting bleef pal staan en doorzette. Voor hem is de tramzaak nu wel een andere phase ingetreden, omdat er thans 2 aan vragen rijn, maar aan het plan Lantsheer c s. moet hij toch de voorkeur geven. Hij wijst daarbij vooral op de belangen der verbinding, plan Lantsheer, door de haven te Vlissingen en van het personenvervoer, dat van zooveel grooter omvang zal rijn. Ten slotte wenscht hij nog een enkel woord te richten aan het adres van den vorigen spreker. De heer De Veer maakte n.l. misbruik van een vertrouwelyk gesprek, dat hij met een lid van Gedep. Staten had. En daartegen moet hij protesteeren. De heer De Veer ontkent zulks. Maar hij blijft er bij. Gedep. Staten hadden met de comité's overleg moeten plegen en niet vooraf in comité de samenwerking on mogelijk maken. Nog voeren het woord de heeren Van der Meer, die zegt nog eenige leden te willen winnen voor het plan Lantsheer c. s.Maas, die nogeens de belangen van groote en kleine landbouwers bespreekt, en Van Lynden, die den heer Van Teylingen zijn dank brengt, omdat hij Gedeputeerden verdedigde tegen den ongemotiveerden aanval van den heer De Veer en uiteenzet, dat correct was de handelwyze van Gedep. Staten, die zich hielden aan het oordeel van hun adviseur, den prov, hoofd ingenieur, en niet speciaal het belang van Middelburg, dat van Vlissingen of dat van Domburg, maar de belangen van geheel Walcheren voorstaan. Een tram op Walcheren, zoo concludeert de heer Van Lynden, is broodnoodig, maar hij moet goed worden beheerd. Daarna wordt de zaak nog besproken door de heeren Van Deinse en Hammacher, die hun stem voor plan 1 motiveeren, eerstgenoemde uit volle overtuiging, laatst genoemde nadat hy zijn leedwezen uitgesproken had over de gebleken rivaliteit tusschen Middelburg en Vlissingen en omdat wanneer beide plannen geen genade vinden, een tram op Walcheren ad calendas graecas verschoven wordt. Ten derden male verleent de voorzitter het woord aan den heer De Veer, die zich andermaal wenscht te zuiveren, al heeft de heer Van Deinse ook zijn best gedaan om Gedep. Staten te verdedigen, hij is niet overtuigd. Nadat nog de heer Van Lynden heeft gerepliceerd, stelt de heer Van Deinse voor om in het voorstel van Gedep. Staten nog de bepaling op te nemen dat de Staat in het genot worde gesteld van het aan de Tram- Maatschappij toegekende subsidie, indien later tot naasting mocht worden overgegaan. Gedep. Staten nemen deze wijzigingen over. Laatsgenoemd lid stelt vervolgens voor om in sub 1°. van het voorstel te lezen f 46000 in plaats van f 65.600 (verzekeringsbijdragen door belanghebbenden) welk voor stel wordt verworpen met 22 tegen 16 stemmen. Nadat nog met algemeene stemmen een kleine wijziging van sub 4° van het voorstel is aangenomen, met 25 tegen 13 stemmen is verworpen het amendement-Wisboom Verstegen om te bepalen dat des Zondags gedurende de godsdienstoefeningen niet mag gereden worden, en met 25 tegen 13 stemmen is aangenomen een amendement- Dieleman om te bepalen dat des Zondag om de 14 dagen een vrije rustdag aan het personeel zal moeten worden gegeven, wordt eindelyk na een bijna drie-urige discussie het voorstel I van Gedep. Staten tot subsidieering tram van comité Lantsheer c.s in stemming gebracht en aan genomen met 29 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Maas, De Casembroot, Hollestelle, Bolier, Wisboom Verstegen, De Veer, De Jonge en Den Boer, terwijl de heer Van der Have bij de stemming afwezig was. Na de pauze kwam in behandeling het nader voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden met afwijzing van het verzoek van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-en Noord-Beveland, om in het reglement bepalingen op te nemen nopens de zwaarte van het vrachtvervoer en het zuiveren van de wielen der voertuigen.' Verschillende leden dienen amendementen in en ver dedigen ze. Na verwerping of aanneming der amendementen wordt het gewijzigde voorstel van Gedep. Staten om een nieuw art. (lOlbis) in het reglement op te nemen met 31 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Rompu, De Casembroot, Fruytier, Bolier, Hammacher en De Veer. Het gewijzigde nieuwe artikel zal nu luiden: 1. «Elke vélocipède moet voorzien zijn van eene bel «of van een signaalhoorn, waarmede waarschuwings- «signalen kunnen worden gegeven, welke op een afstand «van 50 meter duidelyk hoorbaar zijn, en daarenboven, «van een hall uur na zonsondergang tot een half uur «vóór zonsopgang van eene aan de voorrijde van de bereden «vélocipède bevestigde naar voren helder licht nitstralende «lantaarn". 2. «De geleider van een rij- of voertuig is bij het tegen- «komen van een vélocipède verplicht, zoo de breedte van de «rybaan dit toelaat, rechts uit te wyken, zoodat de «wielrijder kan voorbij rijden. Hij is daartoe eveneens «verplicht wanneer een van achteren aankomende wiel- «rijder door signalen tijdig zyn verlangen te kennen «geeft, om voorbij te rijden. 3. «De wielrijder is verplicht by hot tegenkomen «van een rij- of voertuig rechts, bij het van achteren «voorbijrijden links uit te wijken. 4 «Het houden van of het deelnemen aan wedstrijden «met vélocipèdes op openbare wegen is verboden. Door «Gedep s^ten kan dispensatie van dit verbod worden «verleend". Thans komt aan de orde het voorstel van Gedep. Staten om den Zimmermanpolder calamiteus te verklaren. De heer Hennequin voert allereerst het woord. De Zimmermanpolder heeft een grootte van 208 H.A. Gaat af aan dijken enz. 30 HA., zoodat 178 H.A. overblijven. Volgens het rapport van den Prov. Hoofdingenieur zal het grootste gedeelte van den polder behouden blijven, f 515.200 zullen de kosten bedragen, waarbij nog komt een bedrag van f 150 000. Te zamen byna 7 ton. En dat voor 170 H.A. Op zich zelf een dure geschiedenis bijna f 5000 per H.A. De heer Kakebeeke verdedigt het voorstel van Gedepu teerden, en verwyst naar het doorwrocht rapport van den hoofdingenieur, waarin verschillende bedenkingen worden weersproken. Graat men nu niet over tot calamiteus-verklaring van den Zimmermanpolder, dan zal men later, doordat de voorgronden van een drietal andere polders worden aangetast, moeten komen tot de calamiteus-verklaring van nog 3 andere polders. Na nog eenige discussie, wordt het voorstel tot calamiteus-ver klaring van den Zimmermanpolder aangenomen met 25 tegen 41 stemmen. Tegenstemmers rijn de heeren Maas, Houterraan, Moerdijk,IJsebaert, Vader van 's-Gravenpolder, Hammacher, Oggel, Wisboom Verstegen, Van der Lek de Olercq, De Jonge en Hennequin. Het reglement wordt daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna wordt aangenomen het voorstel van Gedep. Staten tot- terugvordering van een evenredig deel in de bijdrage van derden in de kosten van verpleging van behoeftige krankzinnigen. Ter behandeling van het voorstel van Gedep. Staten tot verwering in het rechtsgeding, betreffende de vordering van C. de Caluwe te Groede, om vergoeding van geleden schade bij het vervoer van een paard met één der booten van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester- Schelde, gaat op voorstel van den Voorzitter de openbare zitting over in eene geheime. Na heropening der openbare vergadering komt aan de orde het voorstel van Gedep. Staten tot nadere regeling van de jaarwedde van den concierge .bij de Prov. bibliotheek, wat wordt aangenomen. (De jaarwedde, thans f 250, wordt nu f 350). Het verzoek vau J. W. Koole, weduwe Bootsgezel, te Breskens, om pensioen, wordt op voorstel van Gedep. Staten afgewezen. Daarna komt in behandeling het voorstel van Gedep. Staten om af te wijzen het verzoek van de weduwe Quaars te Vlissingen, om eene tegemoetkoming uit de Provinciale kas. De heer Hammacher wenscht eene gratificatie ad f 150 in eens te geven aan haar, wier man in leven tal van jaren als gezagvoerder op één der Prov. booten werk zaam was. De heer Dieleman gaat verder en stelt (voor f 125 jaarlijksche bydrage te geven, den wensch er bij voegende, dat spoedig gemaakt worde een algemeene regeling voor pensionneering voor weduwen en weezen van het personeel van den Prov. Stoombootdienst. De heer Siegers verklaart zich tegen de amendementen, terwyl de heer De Veer den heer Dieleman steunt. Waar we een vorig jaar begonnen met voor een onbezorgden ouden dag te zorgen, daar doe men nu een tweeden stap en zorge ook voor de weduwen en weezen. De heer Wisboom Verstegen ondersteunt het amende mentDieleman, maar wil in verband met de zoo straks geuite gedachte over een algemeene pensioensregeling, voor 5 jaar de jaarlijksche bydrage verleenen. Met 31 tegen 6 stemmen verwerpt evenwel de vergadering dit amendement. Daarna wordt met 24 tegen 13 stemmen verworpen het voorstel van den heer Dieleman om een jaarlijksche bijdrage toe te kennen, maar aangenomen met 19 tegen 18 stemmen het voorstel Hammacher om een gratificatie van f 150 in eens te geven. Voorts worden nog aangenomen de voorstellen van Gedep. Staten tot het verleenen van een subsidie van f 500 aan de Vereeniging «De Ambachtsschool" te Middelburg, gedurende 5 jaren en tot het verleenen van een subsidie ad f 285 aan de gemeente Nisse in de kosten harer huishouding voor 1901. Daarna wordt door den heer Fokker het voorstel gedaan om thans, 4 uur, te eindigen, en de vergadering voort te zetten Woensdagmorgen 10 uur, welk voorstel wordt aangenomen. VERKIEZINGEN. Met zekerheid kan het II.blad melden, dat de heer C. Lely het Kamerlidmaatschap voor Amsterdam IX heeft aangenomen. Dien tengevolge zal in het district Lochem een nieuwe verkiezing noodig zijn. Oud-Vossemeer. Bij de herstemming voor een lid van den Raad tusschen J. L. Lindhout Sr., aftr. weth., en J. C. Koolaard, is de eerste verkozen met 100 stemmen, tegen 66 op den anderen candidaat. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Poortvliet, 16 Juli. Ten overstaan van den deurwaarder Elsacker te Tholen werden heden alhier geveild de veldvruchten van den heer W. de Bruine te "Willemsoord (Overijsel). Tarwe werd verkocht voor f 83 tot f 110; gerst voor f 90 tot f 102; rogge voor f 86 tot f 120aardappelen voor f 90 tot f 91. Alsmede een perceel hooi- en nagras voor f 30. Alles per 39 Aren 24 c.A. Landbouw en Veeteelt. Bij de te Rotterdam gehouden Rijks- premiekeuringen voor Zuid-Holland waren opgekomen 12 hengsten. De premie van f 400 werd toegekend aan den 4-jarigon «Immo" van de Vereeniging tot verbetering van het Paardenras te Dirksland en één van f 300 aan den 3-jarigen «Asimar" van dezelfde Vereeniging. St.-Filipsland, 17 Juli. De witte ajuinoogst is in vollen gang. Het geeft een heele drukte. Bedrijvigheid op het land, drukte aan het station, maar tevens ontvolking der school, daar het werk veel door kinderen wordt verricht. Als men de ledige schoolbanken ziet, zou men niet gelooven, dat sedert 1 Januari de leerplichtwet in werking is. Klassen, anders 60 leerlingen sterk, tellen er nu nauwelijks 20. In onze gemeente zijn in de laatste week eenige sterfgevallen onder de varkens voorgekomen. Of deze het gevolg zijn der zoo gevreesde vlekziekte is nog niet geconstateerd. RECHTSZAKEN. Dreïschor. Door den gemeente- en onbe- zoldigd-rijksveïdwachter alhier is aangehouden en ter confrontatie voor den heer burgemeester geleid C. F., als verdacht van ontuchtige handelingen met een 7- (zegge zeven-) jarig meisje. Nadat een onderzoek had plaats gehad, is tegen den verdachte proces-verbaal opgemaakt. KERKNIEUWS. In een Zondag door de leden der Doops gezinde gemeente te Middelburg gehouden vergadering is, ter voorziening in de vacature- Kielstra, met groote meerderheid van stemmen tot leeraar gekozen de heer A. Binnerts, thans te Meppel. Op den tweeden Noord-Bevelandschen Zendingsdag te Cortgene op 24 Juli a.s. (zie advertentie) hopen de volgende heeren als sprekers op te treden Ji H. Donner Jr., predikant te Nieuwdorp, over: «Des Christens arbeidsdag"; G. J. H. Le Grand, zendeling op Rotti, overx>Heiden en Christendon! op het eiland Rotti" J. Zalmann, zendeling onder Israël te Rotterdam, over«Évangelie-arbeid onder de Joden in Nederland en onze plicht tegenover den Jood"F. Chrispeels, evangelist te Brussel, over«Evangelie-arbeid onder de Roomschen in België"; L. C. Terneden, predikant te Oost- en West-Souburg, over: «Gevaarlijke ballast"; G. W. van Leussen, predikant te Goes, over: «Het leven van Christus in ons". ONDERWIJS. Zierikzee, 17 Juli. Naar aanleiding van een in de jongste vergadering onzer afdeeling «Volksonderwijs" genomen besluit, werd heden aan een aantal leerlingen der openbare scholen A, B en C een uitstapje per tram naar Brouwershaven verschaft. Het was een prettig gezicht die leerlingen met hunne onderwijzers in de tram te zien plaats nemen. Aanvankelijk ging de reis naar Brouwershaven, om daar het een en ander te bezichtigen, dooh door de zorg der Tramweg- Maatschappij zullen zij eenige uren te Schuddebeurs kunnen vertoeven, en daar op de buitenplaatsen «Rustenburg", «Mon Plaisir" en «Heesterlust" onthaald worden. De feestelingen zullen per tram van 8 ure hier terugkeeren en dan door het Harmonie- Gezelschap «Kunst en Eer" worden ingehaald. Moge dit uitstapje medewerken tot getrouw schoolbezoek, ook buiten de wet, dan is voorzeker het doel bereikt. Bij het toelatings-examen voor de Ned. school voor nijverheid te Enschedé is voor B, handelskla8se, voorwaardelijk toegelaten J. v. d. Mandele uit Zierikzee. Aan den heer J. C. Fischer isop ver zoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg. Aan de Rijks-landbouwschool te Wageningen is bij de afdeeling tuinbouwschool toegelaten P. de Bruijne van Middelburg. Op de aanbeveling voor een leeraar in het Fransch aan het Gymnasium te Zwolle komt voor de heer S. A. Leopold te Goes. In de Maandag te Aardenburg gehouden raadsvergadering is aan den heer G. A. Vorsterman van Oyen op verzoek tegen 1 September eervol ontslag verleend als hoofd der school onder dankzegging voor de lang durige en goede diensten aan de gemeente als zoodanig bewezen. Ter behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs zijn, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der onderwijswet, de volgende subsidiën verleend, aan: Burgh ad f 900, Hoofdplaat f 575, Krabbendijke f 500, Noordwelle f 375, Overslag f 420, Rilland-Bath f 800, Scherpenisse f 200, Schore f 1000, Serooskerke (S.) f 200 en Zuiddorpe f 460. Toelatings-examen II. B. S. te Goes. 28 cand., niet opgekomen 1, afgewezen 2. Onvoorwaardelijk toegelaten 18, n.l. J. de Jonge Mulock Houwer, W. A. Jellesma, C. F. van Noppen, C. Oranje, J. G. Risch, F. N. Schotman, J. Smytegeld Bedet, J. M. Sieketee en M. Yerhaegen, allen van Goes; L. S. Bannet van Ierseke; C. G. Kabboord van KloetingeW. G. Peman Kakebeeke van KrabbendijkeJ. P. G. Noom en P. C. v. d. Slikke van WolfaartsdijkA. A. Ossewaarde van Hansweerd; M. Smit van 's-Heer-Arendskerke en J. Tolhoek van Wilhelminadorp. Met her-examen 7, n.l.W. F. Burlage, A. N. ter Haar en L. G. van Goes J. D. J. van der Graaf te Biezelinge; G. L. C. v. d. Heyde te WissekerkeW. H. L. Meloen te Kloetinge en J. G. C. Spruyt te Kapelle. DE CRISIS. O mi rent hot aanstaande Kabinet deelt men mede, dat een Kabinetsformeerder nog niet is aangewezen. Dr. Kuyper moet in zijn onderhoud met de Koningin gevraagd hebben tijd vkn beraad tot overweging van zyn advies omtrent de samenstelling van een Kabinet uit leden der rechterzijde. Vorstelijk bezoek aan Baarn. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zijn Maandagmiddag op den bepaalden tijd per extra-trein aan het station der Hollandsche Spoor te Baarn aangekomen, waar Zij allerhartelijkst werden verwelkomd door de Koningin-Moeder, die Hen met het gevolg opwachtte. Het Vorstelijk echtpaar werd door de jonge dames Van Rossem en Fransen van de Putte met bloemen bestrooid. Onder de hartelijke toejuichingen van het publiek namen de Hooge Gasten plaats in de rijtuigen en reden langzaam voorwaarts, langs de verschillende vereenigingen uit Baarn, die zich hier hadden opgesteld en groetten met hare banieren. Bij de tweede eerepoort stonden de Raad der gemeente en de feestcommissie geschaard. Mevrouw d'Aulnis de Bourouill en freule Beijma boden hier fraaie bouquetten aan, en de burgemeester heette H. M. welkom. Langs den versierden Hilversumschen straatweg stond een groote menigte, waaruit bij het passeeren van den Vorstelijken stoet een luid gejubel opsteeg. Bij den Oranjeboom werd halt gehouden daar stonden de kinderen der verschillende scholen, namens wie door jongejuffrouw Van der Grift een bouquet werd aangeboden. Bij de aankomst op het Paleis te Soestdijk werd de Koninklijke Standaard geheschen. De Prins was in generaalsuniform. Bij de aankomst speelde «Crescendo" het "Wilhelmus. De Koningin dankte den burgemeester voor de hartelijke ontvangst en de fraaie versiering; zoo ook de Prins, beiden met een handdruk. Het weer hield zich den geheelen dag uitstekend's morgens was het een weinig betrokken, doch bij de aankomst van het Koninklijk Paar brak de Oranjezon door. Kerkbrand te Monster. Een merkwaardig kerkelijk bouwwerk is Zaterdagmiddag in net Westland in vlammen opgegaan. Van de Protestantsche kerk van het dorp Monster staan nog slechts de muren en de afgeknotte toren overeind. Kwart over drie werden de eerste sporen van brand waargenomen. De spuit van het dorp, in de onmiddellijke nabijheid van de kerk gestationneerdwas vrij spoedig in werking. Ook de brandspuit van Poeldijk was weldra ter plaatse aan den arbeid. Wat ver mochten echter deze beide dorpsspuiten tegen over zulk een brand? Volgens ooggetuigen sloegen de vlammen hoog boven net kerk gebouw uit en waren hoewel klaarlichte dag zeer ver in den omtrek zichtbaar. Een sterke wind deed voor het overslaan van het vuur het ergste vreezen. De huizen zijn slechts door een smalle straat van de kerk gescheiden. Daarom besloot het gemeentebestuur de burgemeester bevond zich dezen middag niet in de gemeente telegrafisch uit Den Haag hulp te ontbieden. Te half zes verscheen er een stoompuit uit Den Haag, die eveneens zeer spoedig water gaf. De pogingen, den toren vrij te houden, waren intusschen waarschijnlijk mede door de ondraaglijke hitte, waarmede men te kampen had mislukt. Eenige belendende huisjes vatten vuur, doch hier werd de brand in den aanvang gestuit. De kerk brandde van het koor af, geheel uit. Al het houtwerk zag men successievelijk verkolen en onophoudelijk vielen stukken brandende balken of planken en stukken lei steen in het schip der kerk. In plaats van een dak ziet men thans in het gebouw boven zich den blauwen hemel. Van den forschen, breeden toren stortte, boven de klok, de spits ter aarde. De laatste dienst van het uitstekende uurwerk was het geweest, de brandweer bijeen te roepen! Tot tien minuten vóór vijf bleef het uurwerk gaan. Ook de wijzerplaten leden veel schade. Kwart voor zeven was het gebouw totaal uitgebrand. De vloer lag dik bedekt met puin, verkoold hout en leigruis. De toren, zonder spits en met halve'wijzerplaten, zag er treurig- ontredderd uit. De brandweer was nog aan den arbeid. De handspuiten werden in beweging gehouden door jongens en mannen. De stoom spuit richtte telkens kletterend haar forsche waterstralen op die punten, waar de vlammen weder zichtbaar werden. De Haagsche brand weer kon 's nachts tegen 12 uur inrukken. De huisjes had men als maatregel van voor zorg doen ontruimen. Ongelukken van persoon lijken aard kwamen niet voor. De oorzaak van den brand ligt in het duister. Twee redenen worden opgegeven. Sommigen meenen, dat de brand veroorzaakt is door loodgieters, die in de kerk eenige reparatie uitvoerden, anderen meenen, dat het onheil veroorzaakt is door een gebrek aan de elec- trische geleiding. Javaansche Logé's. In een der groote loodsen van de Maatschappij /Nederland", aan de Handelskade te Amsterdam, waar gewoonlijk ijzer, tabak, suiker en andere handelswaar Wordt opgeslagen, is nu eene lading geborgen van gansch anderen aard, eene lading, aie rondloopt op twee beenen en druk onder elka&r aan het kakelen is. Daar zijn ongeveer 200 vrouwelijke en mannelijke Javaantjes gehuisvest, die ver moedelijk over eenige dagen zullen vertrekken naar Suriname, om daar op de plantages te arbeiden. De //bruintjes" hebben het in hun logement blijkbaar nog al naar hun zin. De dames wandelen rond in eene kleeding die onze vrouwtjes wel wat te luchtig en ongegeneerd zouden vinden, maar er zijn zeer mooie exemplaren onder, die in coquetterie blijkbaar niet onder doen voor hare blanke zusteren. Eenigen loopen barrevoets; anderen die meer op haar uiterlijk gesteld zijn, dragen mooie sandalen. De leden van het sterkere geslacht, gezonde kereltjes, al zijn zij over het geheel niet groot van stuk, gedragen zich zeer galant tegevover de dames. Geleerd door de vroegere gevallen, toen wel eens verwondingen werden toegebracht als de liefde in het spel kwam en de gemoederen door jalousie wat verhit werden, heeft de directie een maatregel genomendie wel niet galant is jegens de dames, maar toch nood zakelijk was. De toiletbenoodigdheden namelijkhaar naalden, kammen, verder scharen en mesjes of messen, ook van de mannen, zijn in beslag genomen en worden tot nader order voor hen ewaard. Wij bezochten de emigranten juist toen zij lunchten. Een kok, met Indische toestanden bekend, bereidt het menu. Gedrukte menu's hebben ze niet noodig. Het is //nassi brassi" of liever alles is rijst, bereid met visch of vleesch. Wij mochten z/meêlunchen" ook en werkelijk het smaakte. Degeen die nogal voordeel heeft van het ezelschap, is //Saartje", die een en ander op e steigers van de Maatschappij te koop aanbiedt. De zwartjes bestormen haar om allerlei zaken te koopen. Portefeuilles, fleschjes eau de cologne borden, die beschilderd zijn, maar vooral pinda's vonden veel aftrek. Één van de zwartjes, die vrij goed Holland8ch spreekt, onderhandelt met Saartje. De luidjes zitten op Javaansche manier achter elka&r gehurkt in het Y te staren of z/spiekelen" (loopen) achter elka&r rond. Zoo tusschenbeide //tjoemt" er eens een of ander in het Y, want zwemmers zijn zij bij uitnemendheid. Hun logies in de loods is zeer eenvoudig, maar zindelijk en voor vrouwen en mannen gescheiden, terwijl ook twee afzonderlijke badkamers zijn ingericht. Een paar van hen, die ziek waren, zijn naar het gasthuis over gebracht. Voor de handhaving van hunne //Algemeene Politie-Verordening" zorgen twee mandoers, die blijkbaar in aanzien zijn. Hun verblijf, hun nachtlogies vooral, heeft het kenmerk van eenvoud. Een mat en een deken, meer of minder mooi, vormen hun geheele; comfort. Één van de kleintjes, er zijn kinderen ook, Sala Pena Dadjoe genaamd', is de lieveling van het gezelschap en staat bij hen in hoog aanzien. Eenige fotografen namen kiekjes van de vreemdelingen. {De Tel.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 5