ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 10 Juli 1901. m J. DE GRAAF Cz., AANBESTEDING (525 ier i li. zeesclie Courant). RECLAMES. STROOHOEDEN, Veiling van Tiende-Vruchten. De ontwerp-verordeningen op den hoofdelijken omslag. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7563. Directeur t A. T. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKER. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels YSZ cts. Elke regel meer 15» cts. Poststraat C 103, Zierikzee. Aangifte tot plaatsing van meisjes, na de zomervacantie op de school D, gelieve men te doen op Woensdag den 17 Juli a.s., des namiddags tusschen 1 en 3 uur, bij het hoofd dier school, Mej. T. Visser. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. van het leveren der benoodigde STEENKOLEN ten behoeve van enkele gemeente-inrichtingen, voor het winter seizoen van 1901 1902, op Maandag den 2 2 Juli e. k., 's middags 12 uur, ten Raadhuize. De voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie der gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de ve-ling der TIENDE-VRUCHTENeankomende deze gemeente, voor den jare en oogst van 1901 zal plaats hebben op Doudertlag <len 35 Juli e.lr., des voormiddags te 10 uur, op het Raadhuis dezer gemeente. Zierikzee, den 15 Juli 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.°-Secretaris. Eerstdaags zal de gemeenteraad te dezer stede bijeenkomen om de verordeningen op de heffing en invordering van den hoofdelijken omslag vaut te stellen. Tengevolge van de wet van 21 September 1901, komt de thans van kracht zijnde ver ordening tot heffing van den hoofdelijken omslag aanstaande Januari 1902 van rechts- wego te vervallen, zoodat men na den gemelden datum met de invordering van deze belasting niet zal kunnen doorgaan, wanneer niet een nieuwe verordening in de plaats zal zijn getreden van de thans nog geldende, wier levensmaanden evenwel geteld zijn. Met het oog hierop heeft het College van Burgem. en Weth. nieuwe verordeningen ontworpen, deze doen drukken, en aan de raadsleden toegezonden. Naar aanleiding van hot verzoek van den Voorzitter in de zitting van don 17den Juni, om indien er soms leden mochten zijn, die voorstellen willen doen tot wijziging van de ontwerp-verordeningen, dit niet staande de vergadering te doen, waarin die ontwerpen zouden behandeld worden, maar hun amende menten van te voren schriftelijk in te dienen, besloot de raad op voorstel van den heer mr. A. J. F. Fokker om vooraf in eerste lezing de hoofdbeginselen vast te stellen, die den grondslag van de nieuwe verordening zouden vormen. Uitvoering aan dit raadsbesluit is gegeven in de zitting van den 27sten Juni. In die zitting werden de hoofdbeginselen der nieuwe verordening besproken en vast- Ilet voorstel van Burgem. en Weth. om te heffen een gelijk percentage van alle inkomens, verwierf de instemming der groote meerderheid van den raad. Slechts een kleine minderheid, bestaande uit de hoeren Van den Bout en Koopman, waren van een tegenover gestelde meening, en zagen meer heil in een progressieve heffing. In beginsel gaan wij met die minderheid mede, omdat wij van oordeel zijn, dat zij, die groote vermogens bezitten, beter een hooge belasting kunnen betalen dan zij, die öf van een klein kapitaaltje moeten leven, óf moeten rondkomen met hetgeen zij als ambtenaar, koopman of loontrekkende verdienen. Dus uit een oogpunt van billijkheid en rechtvaardigheid staan wij geheel en al aan haar zijde. Maar er kan een overwegende beweegreden zijn, die aan de toepassing van dit rechtvaardig beginsel belemmerend in den weg staat. Het utiliteits-argument, dat bij invoering van progressie zij, die groote kapitalen bezitten, allicht daardoor zich genoopt zullen gevoelen naar elders hun woonsteden te verplaatsen, mag wel niet den doorslag geven, maar legt toch dit valt niet te ontkenueneenig gewicht in de schaal. Van ernstiger aard is het door den heer Legemaat aangevoerd bezwaar, dat de wet van 20 September 1900 door haar beperkende bepalingen de invoering van een doeltreffende progressie belemmerend in den wég staat. De belangrijke kwestie, of de aanslag ambts halve, dan wel of die op eigen aangifte zal geschieden, heeft in de jongste raadsvergade ring het onderwerp van een langdurige discussie uitgemaakt. Burgem. en Weth. hadden in hun oorspronkelijk ontwerp den ambtshalven aanslag voorgesteld, met dien verstande, dat men daarbij zou letten op de door de belanghebbenden te verstrekken inlichtingen en op den uiterlijken staat der belastingplichtigen. Ter beoordeeling van den uiterlijken staat zouden in de allereerste plaats als maatstaf dienen de wou'ng van den belastingplichtige, en zijn vermoedelijke vertering. Afgezien er nu van dat op de door den belastingsplichtige gegevene inlichtingen wel kan maar niet behoeft te worden gelet, is het vrij wel ondoenlijk iemands financieole draag kracht naar zijn uiterlijken staat te beoordeelen. Een koopman bij voorbeeld woont d'kwerf op den besten stand en in een fraai winkelhuis, niet uit weelde of omdat hij er warmpjes inzit, maar alleen om in zijn handelsonderneming meer kans van welslagen te hebben. En wat nu betreft de vermoedelijke vertering, uit de voorzichtige bijvoeging van het woord ver moedelijk" blijkt reeds zonneklaar, dat Burgem. en Weth. zelvo levendig hebben gevoeld,- dat die met geen mogelijkheid te bepalen is. Waar in het algemeen Burgem. en Weth. zelve erkennen, dat bij ambtshalven aanslag meer kans op vergissingen bestaat dan bij eigen aangifte, daar is het zeer wel te begrijpen, dat de Raad de zienswijze van Burgem. en Weth. niet deelde, maar zich scharend aan de zijde van de minderheid in dit Collego (den Weth. Moolenburgh), zich voor eigen aangifte verklaard hoeft. De Raad heeft door zijn verwerping van het voorstel van Burgem. en Weth. begrepen, dat bij ambts halven aanslag zich tallooze dwalingen omtrent de raming van iemands inkomen zullen voor doen, dat op dien grond de rangschikking der belastingplichtigen in één dor klassen iu tal van gevallen niet zal deugen, en eindelijk dat het middel van reclame, dat den aan geslagene gegeven wordt, zoowel wegens den bewijslast, die op hem drukt, als wegens do omslachtigheid der schriftelijke formu'eering van zijn bezwaron, in de praktijk van geringe waarde voor den belastingschuldige is. Aangeslagen worden allen, die op zich zelf wonen, of bij anderen inwonen, en f 400 inkomen hebben. Aan het cijfer van f 400 komt men, omdat in het ontwerp bij de rangschikking der klasse met f 50 inkomen begonnen wordt, zoodat dit bedrag, gevoegd bij de f 350, die voor noodzakelijk levens onderhoud wordt afgetrokken, f 400 vormt. Aan hen, die kinderen of pupillen ten hurnen laste hebben, wordt f 25 voor elk kind beneden de veertien jaar van het belastbaar inkomen afgetrokken, zoodat, wie één kind heeft, geen belasting behoeft te betalen, a's zijn inkomsten geen f 425 bedragen mocht. Den dertienjarigen leeftijd hebben Burgem. en Weth. aangenomen in verband met de Leerplichtwet. »Vóór dien leeftijd", heet het in hun Toelichting, »zullen de kinderen thans zeker wol niet in het genot van verdiensten komen". Maar na dien leeftijd begiooen, zouden wij zoo zeggen, de uitgaven der meeste ouders voor hunne in vollen lovensgroei vei- koerende kinderen aanzienlijk te stijgen. Het moge waar zijn, dat de k'nderen der veld- arbeiders iets verdienon, maar deze verdienste is van tijdelijken aard, en nog zóó gering, dat zij zeker niet opweegt tegen de toegenomen kosten voor hun levensonderhoud. En wat nu de kinderen van de ouders betreft, die wel niet tot de veldarbeiders behooren, maar toch ook niet het geld voor het giijpen hebben, zij kosten na hun dertiende levensjaar aan schoolgeld, kleeding en voeding oneindig veel meer dan in de jaren, die aan hun veertien jarigen leeftijd voorafgingen. Op grond hiervan komt het ons wenschehjk voor het voorstal van Burgom. en Weth. in dien zin to wijzigen, dat voor elk kind of pupil beneden de een- en-twintig jaren f 25 van het belastbaar vermogen wordt afgetrokken. Het inkomen van de gehuwdo vrouw wordt onder don aanslag van haar man begrepen, en dat van de minderjarige kinderen, jonger dan 20 jaren, onder di.*"|K»n hun vader of moeder. De toevoeging ^jonger dan 20 jaren" Btaat vermoedelijk in verband met art. 366 van ons Burgerljjk Wetboek, waarin bepaald wordt, dat gedurende het huwelijk de vader, en na deszei fs ontbinding, de langstlevende vader of moeder het vruchtgenot heeft van de goederen, die aan hun kinderen toebehooren, totdat deze den vollen ouderdom van twintig jaren bereikt hebben, of eerder mochten zijn gehuwd. De hoofdelijke aanslag sluit den collectieven aanslag uiten is daarom dan ook door Burgem. en Weth. niet in de Verordening opgenomen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat gezinnen, waarin de inwonende kinderen boven de 20 jaren zelf een inkomen hebben, en daarmede de kosten der huishouding helpen verlichten, in verhouding tot andere mede- burgera te weinig in de belasting zullen betalen. Stel, dat het hoofd van een gezin f 1000 inkomen heeft, en hij heeft een twintig jarigen in wonenden zoon, die f 600 verdient, dan worden beiden in de belasting aangeslagen, en dan wordt van elk hunner afgetrokken f 350 voor noodzakelijk levensonderhoud. "Van hun gezamenlijk inkomen dus, dat f 1600 bedraagt, en waaruit de kosten der huishouding bestreden worden, wordt f 700 voor nood zakelijk levensonderhoud afgetrokken. Dit ;s natuurlijk een onbillijkheid tegenover den belaetingschu'd'ge, die alleen f 1600 inkomen heeft, en van wien slechts f 350 voor nood zakelijk levensonderhoud wordt afgetrokken. De samenstelling der klassen, waarin men gerangschikt wordt, komt hierop neer, dat van f 100 inkomen af tot f 2000 toe met elke opk'immende henderd gulden één klasse gevoiaid wordt. Boven de f 2000 inkomen tot en met f 4000 heeft men voor elke hoogere klasse een opklimming van f 200, en e'ndelijk voor een inkomen van f 4000 tot en met f 7000 rijst de belastingplichtige bij elke f 300, die hij meer inkomen heeft, in een klasse. Boven de f 7000 wordt men voor elke f 350 meer inkomen met één klasse verhoogd. Ons komt het voor, dat do rangscb'kkng van menig belastingschuldige in een klasse vrij wat mooie) ijkhoden in de praktijk zal opleveren. Voor ambtenaren en loontrekkenden, die vaste inkomsten bezitten, is die rangschikking vrij gemakkelijk, maar voor renteniers, van wie de inkomsten niet altijd even zeker zijn, of bij wie deze soms aanmerkelijk kunnen variëeren, zal zij menigmaal zeer las^g, ja soms ondoenlijk wezen. Wij kunnen ons beat voorstellen, dat kapitalisten bijvoorbeeld niet in staat zijn op een vier-, vijf- of zeshonderd gulden meer of minder hun jaarlijksch inkomen vaat te stellen. J*i verband bieimede komt het ons ook uiterst zonderl'ug voor, dat men de hoogere klassen met f 350 dcet opklimmen. Waarom hesft men geen ronde som genomen, die bovendien ook voor de belastingberekening meer gewenscht is? Op ■vijftig gulden meer of minder komt het »n die klassen toch zeker niet aun. Oe Transvaalsch-Engelsohe oorlog. Londen, 13 Juli. Hei avondblad De Sun bevat het bericht, dat de Engelsohen te Waterval, in het Oosten van Trant,ml, mevrouw Schalk Burger, f ïhtgenoot van den waainemenden president Schalk Burger, gevaDgen genomen en els krijgsgevangene naar Pretoria gevoerd hebben. In den loop van deze maand zullen nog 4500 man infanterie, uit alle deelen van het Britsche Rijk bijeenverzameld, D?ar Zuid- Afrika vertrekken en voorts zullen geregeld aanvu"iogslroepen worden uitgezonden om de ledige plaatsen de gelederen in te nemen. Bij deze nieuwe apnvoeren moet zich veel op voorwaarde van dierstnemiug ontslagen gevangenis-personeel bevinden. Daily Mail bevat een ongunstig oorlogs overzicht, aan 't slot waarvan gezegd wordt dat er sedert Prnsloo'B overgaaf nergens een beslissende overwirning behaald is, hot- -geen het blad toeschrijft aan de te geringe bewegelijkheid der Engelsehe kolonnes. De Daily Mail verneemt uit Brussel dat Botha laatstelijk een rapport gezonden heeft aan Krüger, waarin hij vermeldde dat thans 7000 Kaapsohe opstandelingen tegen de Engelschen vechten. De ambtelijke verliezenlijst vermeldt het gevangennemen van vier bereden infanteristen op den 6en bij Orpendale, in hot noorden van de Kaapkolonie. Amerika. Uit New-York wordt het overigden bericht van mevr. Kent, van wie wordt ver haald, dat eigenlijk zij de oudste dochter van Koningin Victoria en Prins Albert was, wier plaats door een ondergeschoven k'nd werd ingenomen, eene romantische geschiedenis, welke indertijd door mej. Catharina Alberdingh Thijm werd behandeld in haar boek »Een koninklijke misdaad". Er hebben hevige stormen gewoed in het zuidwesten van de VereeD'gde Staten, vooral in Texas. Te Galveston is de vloed zóó hoog geweest, als men sedert den orkaan van September niet bad waargenomenin de straten aan de kust stond alles blank. Volgens een bericht uit Austin, zijn te Port-Larac (Texas) bijna alle huizen vernield door een windhoos. Ook de stad Corb'n, in Montana, moest op gelijke wijze verwoest zijn. Engeland. Een Engelsch blad, te Manchester, meldt de verloving van Lord Rosebery (den liberalen oud-minister en leider der liberale partij >u het Engelsehe Hoogerhuis) met de hertogin van Albany, welke verloving bekend zal worden gemaakt gedurende of kort na het bezoek van den Koning aan Holy rood. De hertogin zal den Koning op zijn reis naar 't Noorden vorgezellen. De hertogin van Albany is, zooals men weet, een jongere zuster van onze KoD'ugin-Moeder, Zij heette Ilélène, prinses van Waldeck, vóór zij huwde met Leopold, hertog van Albany, die in 4884, twee jaar na zijn trouwen, is overleden. Er zijn twee kinderen uit dit huwelijk geboren, nl. prinses Alice en prins Karel-Eduard, de tegenwoordige hertog van Albany, die vier maanden na zijns vaders dood ter wereld kwam. De hertogin is thans 40 jaar. Lord Rosebery (Archibald Philipp Primrose, graaf van Rosebery), de bekende liberaal-imperialist, is 54 jaar. Hij is sedert 4890 weduwnaar van een freule Rothschild. BelgiS. Vrijdagnacht zijn er te Roubaix, waar veel Belgische werklieden wonen, biljetten aan geplakt met een beroep tot alle Belgen, zich goreed te houden en zich wapenen aan te schaffen »voor de revolutie, die binnenkort in België zal uitbreken ter verkrijging van het algemeen stemrecht". Te Spa ging Woensdagavond een koopman, Constant, met zijn vrouw naar bed. Hij ging voor, zij volgde met een brandende petroleumlamp. De man gleed op de trap uit, viel tegen de vrouw aan, de lamp sloeg néér, sprong, en in een oogenbhk stond het ongelukkige paar in brand. Op hun gegil schoten buren toe en zij werden naar het hospitaal gebracht, in zulk een toestand echter, dat zij er Donderdagochtend na een ontzettend lijden beiden gestorven zijn. Nederland. Deventer, 13 Ju'i. Tengevolge van eene meuschUevende daad, een k'nd te ,'Hen redden dat m de gracht was gevallen, verloor een timmermansknecht plbier, vader van C3n groot gez'n, jammerlijk het leven. Fjj bprong n.l. in f 3n boot, viel er uit en verdronk. De vador, die «1 de nabijheid was, had het geluk zijn k'nd nog bij tijds te redden. I A He hulp om de levensgeesten van den ongelukkigen timmermansknecht nog weer op te wekken, bleven vi achteloos. Amsterdam, 43 Juli. Op de Keizersgracht bij de Leliegracht alhier is gisterenmiddag een fietsrijder, die twee zakken zilvergeld op zijn schouder droeg, door twee kerels omver gegooid. Bij zijn val ontstalen ze hem een zak met geld en de fiets; de één nam per fiets de vlucht de Leliegracht op. Bij het geroep van »Houd den dief!" was deze reeds gevlogen. Hij was gekleed in een blauwe werkmanBkiel. Zijn kameraad nam den anderen kant op de vlucht. De bestolene liep ook nog een zware aangezichtsverwonding op. Velsen, 43 Juli. Drie kinderen van zekere A., gisteren bezig zijnde met het baden in het Noordzeekanaal, verdwenen plotseling in de diepte. Twee daarvan zijn verdronken, terwijl het na veel moeite is gelukt bij de derde de levensgeeston weder op te wekken. De man, die de kindoren uit het water haalde, kwam tot de ontdekking dat dieven gelegenheid hadden gezien een portemonnaie met f 7.50 uit zijn broekzak te stelen. Utrecht, 43 Juli. Een allerdroevigst ongeluk had gisterenavond omstreeks half zeven op den Gageldijk, nabij den Blauw- kapelachen weg, bij deze gemeente plaats. Zekere G. v. d. W. reed daar met een mot hooi beladen wagen, toen eensklaps het touw, waarmede de last was vastgebonden, losraakte en de vracht kantelde, twee meisjes, zusjes van den bestuurder, met zioh mee nemende. Een der meisjes kwam ongedeerd op den grond terecht, doch het andere, een 46-jarige, viel onder het hooi in de daar aanwezige sloot. Spoedig gingen de bestuurder met zijn zusje en nog eenige personen, die getuige waren van het treurige geval, aan 't werk om de jeugdige uit haar netelige positie te verlossen, hetgeen na eenigen tijd gelukte, doch te laat; zij gaf geen teeken van leven meer. De dokter uit De Bilt was spoedig ter plaatse en constateerde dat het meisje was Rotterdam, 43 Juli. Hedennacht is de polilie-agent J. W. J. Wittcbol, 27 jaar oud, terwijl hij zich haastig op weg begaf naar een brand in de Yeerlaan, en daarbij op zijn brandhoorn blies, vermoedelijk door over- spanu'ug ineengezakt en met het hoofd op den brandhoorn gevallen. Men vond hem kort daarna kreunende op den grond liggen. Hij overleed weldra in het politie-posthuis. De geneesheer constateerde schedelbreuk. Hedennacht is ingebroken in het modemagazijn der firma Schulen Co. aan het Plan C 3—5. De lessenaar van den kassier werd opongobroken, doch slechts een bedrag van f 0,40 wordt vermist, wijl het geld des avonds wordt opgeborgen. Vermoedelijk worden ook stukken zijde vermist. Breda, 43 Juli. Aan alle gemeentebesturen, raadsleden, hoofden van scholen en onderwijzers der verschillende Brabantsche en Geldersche gemeenten, welke door wijlen mr. P. F. van Cooth bij uiterste wilsbeschikkingen zijn bedacht, is toegezonden een afschrift zijner beschikkingen, beslaande 44 bladzijden druks. De bevoorrechte gemeenten zijnEindhoven, Boxmeer, Roosendaal, Oosterhout, Waalwijk, Uden, Yegchel, Oirschot, Grave, Zevenbergen, Boxtel, Raamsdonk, Gemert, Etten, Werken dam, Steenbergen, Deursen, Dieden, Geffen, Huisseling, Herpen, Megen, Esch, Lith, Ravenstein, Berchem, Asten, Wychen, Druten, Appeltern, Bergharen, Kerkdriel en Wamel. Sommige gemeenten krijgen een legaat van f 4000, andere een van f 40,000, weer andere vaste goederen en een tiende der algeheele nalatenschap, na aftrek van alles wat uit den boedel moest worden betaald. De erflater wil dat do renten der vermaakte kapitalen worden beBteed voor herhalinga- onderwijs, meer uitgebreid lager onderwijs (onderricht iu vreemde talen), nuttige hand werken voor meisjes, hier en daar ook voor middelbaar onderwijs. Zierikzee, 15 Juli. Vrijdagavond had op de bovenzaal bij mej. Kanaar de algemeene vergadering van rSchooikindervoeding" plaats. De heer J. A. de Bruyne, de nieuw opge treden voorzitter van het comité, opende met een hartelijk woord de vergadering. Uit de rekening bleekdat de opbrengst der inschrijvingen en die van een gegeven soiree bedragen hadden f 200.55, terwijl was uit gegeven f 255.665, dus een nndeelig aaldo van ruim f 55. Het verslag bevatte, als naar gewoonte, eenige opmerkingswaardige brionderheden. Zoo vernamen we, dat aan ruim 70 kinderen gedurende 11 weken, driemaal 's weoks een waim nml was uitgereikt, dns 2310 porties en dat hiervoor besteed werd f255.665, wat dus beteekent, dat elke portie bruto op 11 cent kwam. Berekent men de koaten der voedingsmiddelen, dus den nettoprijs, dan kwam de portie op 8 cent of cent hooger dan het vorige jaar, wat toegeschreven moet worden aan den hoogeren prijs der levens middelen. Het ontstane tekort moet natuurlijk gedekt worden en misschien, dat een verloting van dames-handwerken daarvoor het goede middel is. De dames, die zeer krachtig medewerken hij het huishoudelijk gedeelte der zaak, willen ook daarvoor hun kraohten besteden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1