ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 13 Juli 1901. (Z ierikzeesche Cou.ran t). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., STROOHOEDEN, SCHUTTERIJ. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad bh Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 4,GO. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7562. Directeur A. 7. DE LOOZB. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en VrijdagB middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ing'ezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels T'S cts. Elke regel meer lö cts. Poststraat C 103, Zierikzee. De Drukkerij van R. W. J. OCI1T- MANnaast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werkalsVisitekaartjes, Iluwelijkskaarten, Nota'sKwitanliën, Enveloppen, Adressen, Brief hoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banket- zakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Aangifte tot plaatsing van meisjes, na de zomervacantie op de school D, gelieve men te doen op Woensdag den 17 Juli a.S., des namiddags tusschen 1 en 3 uur, bij het hoofd dier school, Mej. T. Visser. Do Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. BEK ENDMAK I N G. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZibriK7.rk brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de tweede ir.it tin af tot onderzoek van de reelamos voor do ScliutiorD znl gehouden worden op Vr|f<In.fir «lei» 10 .Tuli e.li., des namiddags te 7 uur, ten Raadhuize. Zierik7.ee, den 12 Juli 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.°Secretars. Bij de schietoefeningen zullen een of twee stoombooten dienst doen om te waarschuwen en zoo noodig sleephólp verleenen aan kleinere (zeil) vaartuigen om buiten den onveiligen driehoek te komen Op de dagen, waarop gevuurd wordt, 7al van het fort een roode vl-g waaien van minstens één uur vóór den aanvang der oelemngen tot het einde daarvan. Torpedo-terrein in het Schiilpengut Zeegat van Texel. 3de District. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswcen zullen van 5 Augustus tot en met 14 Sep tember 1901 in het Schulpengat, buiten het betonde vaarwater ter hoogte van Kijkduin, oefeningen plaats hebben in het leggen van ongeladen torpedo's Het onveilige terrein zal aan de Noordzijde worden aangegeven door rood en zwart geblokte stompe tonnen en aan de Zuidzijde door rood en zwart geblokte spitse tonnen, alle vooi zien van een staand kruis als topteeken. Zierikzee, den 12 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van ZieriK7EE brengt de volgende berichten ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t w.: Schietoefeningen op de Harssens. Rcede van Texel. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen op 16, 17, 18, 19 en 20 Juli 1901 schietoefeningen worden gehouden van het lort op de Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van groot kaliber en met kanonnen van klein kaliber, bij welk vuur de reede respectievelijk tot op een afstand van 9000 M. en van 4500 M van het fort als onveilig moet worden beschouwd en waarbij geen vaartuigen ten behoeve van de veiligheid worden uitgelegd. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal eene roode vlag van het fort geheschen worden van minstens één uur *óór den aanvang der oefening, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richtirigen, waarin gevuurd zal worden, terwijl een stoomboot, voor zoover mogelijk, de schepen zal waarschuwen en desgewenscht hulp verleenen aan kleinere (zeil) vaartuigen om buiten het onveilige gedeelte van het vaarwater te komen. Op die dagen zullen groote waarschuwingsborden aan den ingang der haven en op de batterij Vischmaikt op gesteld zijn, waarop vermeld sta it, in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij bet Torpedomagazijn en aan den ingang der haven borden ziillen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der boven bedoel Ie gekleurde vlaggen als volgt: rood en witte vlag beteekent Noord, wit en zwarte vlag N.O., zwarte vlag Ood. De data der schietoefeningen zullen nader in rnkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Schietoefeningen te IJmuidén. Noordzee. 3de District. Volgens mededeeling als voren zullen op 10, 11, 12 en 13 Juli en zoo noodig op 15 en 16 Juli 1901 schiet oefeningen worden gehouden van het fort te Mmuiden. De sector, welke tot op 4500 M. van het fort als onveilig moet worden aangemerkt, wordt aangegeven door het fort en de richtingen N.NW. en Z.ZW. Een stoomboot zal, voor zoover mogelijk, waarschuwen en desgewenscht aan kleinere (zeil) vaartuigen hulp ver leenen om buiten dien sector te komen. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een ronde vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling als voren zullen schietoefeningen plaats hebben van het fort Pampus op 23, 24, 25, 26 en 27 Juli 1901. Deze schietoefeningen maken het gedeelte der zee in de richtingen Noord, door Oost, tot ZO. tot op een afstand van ongeveer 4500 M van het fort onveilig. Een stoomboot zal, voor zoover mogelijk, waarschuwen en desgewenscht hulp verleenen aan kleinere (zeil) vaar tuigen, om buiten het onveilige gedeelte te komen. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal op het fort Pampus, de batterij»n Diemerdam en Durgerdam, de Westbatteiij nabij Muiden en den kerktoren te Muider- berg, pen roode vlag waaien van minstens één uur vóór dn aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Schietoefeningen van het fort nabij den Hoek van Hólland. 4de District. Volgens mededeeling als voien zullen schietoefeningen gehouden worden van het fort nabij den Hook van Holland op 10 en 11 en zoo noodig op 12 en 13 Juli 1901. De schietoefeningen word'in gehouden op een driehoekig terrein waarvan de hoekpunten ztfn het fort, een roode vlag op liet eiland Voornè en een schip, voerende een roode vlag aan den mast De vlag op het eiland Voorne en het schip zijn onge veer 9000 M. van het fort verwijderd. De zijden van den onveiligen driehoek zullen kenbaarder gemankt worden door vlaggen op den Hoek van Holland ei, door een schip met een vlag aan den mast, liggende pp ongeveer 5000 M. van .het fort. De Trans va al sch-Eng el sc he oorlog. Kaapstad, 40 Juli. Een telegram uit Cradock maakt melding van de eeröte terecht stelling door middel van de galg, wegens hoogverraad en poging tot moord, deze week aldaar te voltrekkenook zou gisteren te Middelburg een rebel opgehangen worden. Het is uitgelekt, dat Scheepers met een kleine macht Murraysburg bezet, en daar groote verwoesting aangericht heeft in de twee of drie dagen, dat hij er gebleven is; hij stak een aantal particuliere en openbare gebouwen in brand. Ook heeft hij een pro clamatie uitgevaardigd, waarbij hij de plaats voor den Oranje-Vrijstaat in bezit nam, en beloofde, dat hij de bewoners tegen de Engelschen zou beschermen. Bloemfontein, 9 Juli. Rechter Hertzog bevindt zich in de buurt van Fauresmith. De stukken, die in beslag genomen zijn, toen twee heliografisten van Hertzog gevangen werden genomen, bewijzen, dat Hertzog een heliografische methode bezat om met de commando's in het zuidwesten van den Oranje- Vrijstaat in gemeenschap te blijven. Londen, 40 Juli. De correspondent van de Times te Springs, ten oosten van Johannes burg, heeft, toen hij den 7en daar aankwam, bijzonderheden geseind over de verrichtingen van generaal Blood in Transvaal. Hij zegt, dat de geheele vijandelijke krijgsmacht, die nog te velde staat, niet zeer aanzienlijk kan wezen, en dat men langzamerhand stuit op een kern van onverzoenlijke mannon, die de Engelschen meer te doen zullen geven dan duizenden in een veldslag bruikbare man- Volgens berichten uit betrouwbare bron, zou het vertrok van generaal Baden Powell op rekening moeten worden gesteld van de onhandige samenstelling van het militaire politiekorps van 20.000 man, door Baden Powell. Onder zijn manschappen zouden zich hon derden burgers van Transvaal en den Vrijstaat bevinden, die zich in schijn aan het BritRcho gezag onderworpen hebben en in werkelijkheid met de burgers te velde samenwerkten tot de ontsporing van treinen en de vermeestering van convooien, terwijl velen deserteeren en zich met hun wapens en paarden bij do Boerencommando's voegen. 44 Juli. De Daily Express maakt melding van geruchten die in het Lagerhuis loopen, en volgens welke de regeering er thans op rekont, dat de oorlog met September uit zal zijn. In November zal het Parlement dan tot regeling der Zuid-Afrikaansche zaken kunnen overgaan. Volgens een telegram aan de Express uit LourenQo-Marquos heeft een grooto Booren- macht den spoorweg bij Belfast overschreden, daarop had er een ernstig gevecht plaats tusschen Macbadodorp en Lijdenburg, waarbij do Boeren 50 dooden en tal van gowonden verloren zouden hebben. Geen ander blad bevat dat bericht. Verlies van milllarden. De Investors Bevieuw geeft een berekening van de verliezen, die door den oorlog in Zuid-Afrika aan het Engelsche publiek werden berokkend, tengevolge der waardevermindering der effecten en aandeelen van particuliere ondernemingen. De Revieuw komt tot een eindcijfer van 42.000.000.000 francs, zegge twaalf milliard. Een crisis kan, volgons het blad, dan ook onmogelijk uitblijven. China. "Wat nu en dan gemeld wordt ter zake van de overdracht der regeeringsgebouwen en paleizen te Peking aan de Chineozen, bewijst hoe de vreemdelingen daar huis gehouden hebben. Zoo zegt Router's corres pondent, dat uit het winterpaleis (voor een gedeelte trouwens afgobrand) al wat wog- ged ragen of weggenomen kon worden, verdwenen is, tot hot snijwerk van do wanden toe. Allerlei kostbaarheden, uit de keizerlijke gebouwen afkomstig, onder meer een mantel en eon halsketting, door den keizer gedragen, komen nu te Louden en elders onder den hamer. De Chinoesche regeering heeft, door bemiddeling van haar gezant te Washington, Wutingfang, een eisch tot schadeloosstelling voor de mishandeling van Chineezon to Butte in Montana, in het jaar 488g, ingediend, ten bodrago van een half millioen dollars. Amerika. Te Norton, in Missouri (Ver. Staten), ia een passagiorstrein in botsing gekomen met een gooderentroin. De boide locomotieven en verscheidene waggons, ondor welke de restauratie- en do sal on wagon, werden vernield. Twee machinisten en zes auderen werdon gedood en 25 menschon werden gewond, Engeland. Londen, 44 Juli. In Guild Hall heeft een mooting van kooplieden plaats gevonden, waarvan het dool was goedkeuring te betuigen aan de rogeeringspolitiek ten aanzien van Zuid-Afrika. Een 4000 personen waren in de zaal aanwezig en telkens werden de namen van Engelsche generaals toegejuicht onder het wuiven met vlaggetjes, terwijl het noemen van de namen van de tegenstanders van den oorlog gefluit en gesis uitlokte. De burge meester, die in ambtsgewaad gehuld was, werd vergezeld door de vertegenwoordigers der City in het Parlement en werd vooraf gegaan door een persoon, die de Engelsche vlag droeg. Onder geestdriftig gejuich van de verga derden nam de Lord Mayor plaats op eon verhevenheid on hij kweet zich van zijn taak als president met de mededeeling, dat de samenkomst geen politick karakter droeg, doch dat het doel was de patriotische gevoelens der City tot uiting te brengen. Toen de naam Chamberlain genoemd werd door een der sprekers volgde er een donderend gejuich, te midden van een overweldigende geestdrift. Bij acclamatie werd een resolutie aange nomen, waarin beslist vertrouwen wordt uitgesproken in de regeeringspolitiek ten aanzien van Zuid-Afrika en waarin protest wordt aangeteekend tegen het gebrek aan vaderlandsliefde van de tegenstanders van het kabinet, wier houding de Boeren moet aanzetten tot volharding bij een tegenstand, welke geen hoop biedt op eenig resultaat. Ton slotte werd besloten, dat de tekst van deze resolutie toegezonden zou worden aan Chamberlain, Rosebery en alle leden van hot kabinet. De Engelsche luchtreiziger Sponcor zal eerlang een luchtreis over den Atlantischen Oceaan ondernomen, om uit to maken, of zulk eon rois mogelijk is on in hoeveel tijd die kan worden volbracht. Een paar journalisten zullen hem vergezellen. Zwitserland. Eon hevige brand heeft Pleysteil, in do Opperpalts, voor een groot gedeelte vernield. Twee kerken, de pastorie, een nonnenklooster on een aantal huizen zjjn in de asch gelegd. Een man kwam in de vlammen om hot leven. Op de Dulsflug-glotscher in Tyrol zjjn drie toeristen in een afgrond gevallen. Één van lien, dr. Schwarzbook uit Dresden, werd gedood. De twee anderen, prof. Maier en zijn vrouw, zijn zeer zwaar gewond. Frankrijk. In het kleine dorp Epine, in het Fransche Marno-departoraent, heeft tijdens do afwezig heid van de ouders, landbouwers, een 25-jarige knecht do 4 7-jarige dochter des huizes ver moord en beducht voor do gevolgeD, het huis in brand gestoken. Toen do brand ontdekt werd, stond het geheele gebouw reeds in vlammen en kon geen hulp meer worden verleend. Later vond men het verkoolde lijk van het meisje, en naast haar dat van den moordenaar. De vermoordo moot wanhopigen tegenstand geboden hebben; een gouden oor belletje was met geweld door haar oor getrokken. BelgiS. Een allerhevigste brand heeft op de kermis te Namen gewoed, waardoor in weinige oogenblikken een paardenspel, een mallemolen, enz., werden vernield. Ook het gasthuis voor ooglijders, een vijftig meter van don brand gelegen, werd aangetast. Verscheidene paarden kwamen om en geen der kermisbeden bad zich verzekerd. Nederland. Apeldoorn, 44 Juli. Hedenmiddag is dr. A. Kuyper op het paleis 't Loo aangekomen en door II. M. do Koningin in gehoor ont vangen. Rotterdam, 10 Juli. P. J. van. Z., een berucht individu, tot vóór kort deel uit makende van een vaste club, die bij nacht ontijden in de Zandstraat rondzwierf, thans te 's-Gravenhage woonachtig, kwam heden herwaarts om als beklaagde te compereeren voor de rechtbank wegens mishandeling van de 4G-jarige M. M. Dumé, met welk meisje hij nu weder samenwoont. Voor dit feit eischte de rechtbank alhier vandaag G maanden gevangenisstraf tegen hem. Na afloop der zitting kon hij niet nalaten een bezoek aan de Zandstraat te brengen. Dóór trof hij vanavond omstreeks 8} uur vrouw Dumé en haren zoon Piet Dumé, broeder van het 4G-jarige meisje, waarmede Van Z. loeft. Reeds lang waren die lieden, ook in de Zandstraat woonachtig, op hem gebeten en nu zij hem ontmoetten, gaf dit tot een twist aanleiding. Deze bad plaats op den hoek der Leeuwenlaan in de Zandstraat. Ook zekere H., een man, die kennis aan de moeder van Piet Dumé heeft, bemoeide zich hiermede. Van razen en tieren ging men weldra tot daden over en toen Piet van Z. eon paar slagen in het gelaat kreeg, trok hij zijn mes en stak daarmede naar zijne tegenstanders. Piet Dumé greep nu een bootwerkershaak, en sloeg Van Z. daarmede in de zijde, zijn vleesch openscheurende. Hij zelf kreeg tegelijkertijd een messteek in den rechterschouder, terwijl II. mede een por in zijn rug opliep. Op het zien van bloed, dat weldra rijkelijk vloeide, want Van Z. had ook in het gelaat een duw met den boot werkershaak gehad en was o. m. aan een zijner handen verwond met een mes of ander scherp voorwerp, liep het volk te hoop. De politie kwam er aan te pas en door eenige lieden geholpen, werden Piet van Z. en Piet Dumé beiden naar het Ziekenhuis gebracht, waar zij ziju opgenomen. Hedenavond laat is ook P. H. in het Ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Zijn toestand is niet gevaarlijk, doch die van P. Dumé en die van P. van Z. zijn zeer zorgwekkend. Zierikzee, 42 Juli. Wij vestigen de aan dacht onzer lozers op achterstaande advertentie, betreffende de hier te houden collecte ten behoeve van het Fonds voor arme, oude visschersliedon te Scheveningen. Ieder is het bekend, hoevelen dier wakkere visschers hun leven reeds verloren bjj do uitoefening van hun bedrijf, de hunnen meestal onverzorgd achterlatende. Moge ook hier iets bijgedragen worden tot leniging der smart! Naar wij vernemen, zal op 24 dezer in don tuin der sociëteit «Ons Genoegen" alhier een buitengewone matinée worden gegeven, toegankelijk voor de leden. Deze matinée belooft zeer amusant te zjjn, daar de werkzaamheden der Bergen-op-Zoomeche Gymn.-Vereeniging zullen worden afgewisseld door uitvoeringen van hetlIarmonie-Gezelschap «Arbeid Adelt", mede van Bergen-op-Zoom. In deze warme dagen is een vorfrisschende drank een behoefte. Wij vestigen daarom de aandaoht op do advertentie van den heer L. M. v. d. Endedeze wijn verdient aanbeveling door goedkoopen prijs, zuiveren smaak en yerfrisschende eigenschappen. Bij kon. besl. is mr. G. Zaaijer benoemd tot burgemeester der gemeenten Dirksland, Molissant en Herkingen. Bij kon. besl. zijn benoemd bij de d.d. schutterij te Goes: tot 4sten luit. F. Fabery, thans 2de luit. en tot 2den luit. J. K. Verhoek, thans sergeant. Bij kon. besl. is pensioen verleond ad f 504 's jaars aan den heer B. C. van Driel, onderwijzer te Goes; aan den heer II. B. J. v. d. Kreke, adj.-coram. 4ste klasse ter prov. griffie van Zeeland, ad f 4443. Kerkwerve, 44 Juli. Hedenavond werd in de kom van het dorp een 4 2-jarige jongen, die bezig was met een spelletje, door een fietsrijdpr, naar ooggetuigen zeggen, met opzet, onderstboven gereden. De speelplaats van het kind lag althans geheol en al bezijden don rijweg. Een opéne wond aan het been plus een paar blauwe plekken waren er het gevolg van. De rijder tuimelde bijna ook omver, jammer genoog, .niet.-geheel en al, en even jammer is het, dat de naam van dien heer(?) onbekend is. Het schijnt, dót andere kinderen dien rijder iets toeriepen, wat niet naar diens zin wasde omvergeworpene was er in elk geval onschuldig aan. Maar al had hij het ook gedaan, dan gaat het in elk geval niet aan, om op die wijze te handelen. Als er grootere personen bij tegenwoordig-geweest waren, zou hij zich er waarschijnlijk wel voor gewacht hebben. Het is niet de eerste maal, dat zoo iets gebeurd, en in het belang van de fietsrijders zelf, zou het goed zijn als dezulken zich voortaan van dergelijke lief hebberijen onthielden. Het is niet zonder reden, dat velen, vooral dorpelingen, een hekel hebben aan die machines en hun rijders. En ten laatste zou de eenvoudigste weg dan maar zijn, dat zulk een roekelooze maar eens een flinke straf ontving, óf lichamelijk, óf geldelijk. Oosterland, 42 Juli. Gistorennamiddag, omstreeks half 3 uur, brak er brand uit bij den landbouwer L. de Weeze, achter in de stookplaats. Gelukkig, dat de brand spoedig opgemerkt werd. De ambachtslieden waren spoedig ter plaatse en mochten het genoegen smaken den brand met emmers water meester te worden. De oorzaak was, dat er een brandend hout in den houthak geworpen was, althans dit veronderstelt men. Sirjansland, 42 Juli. Bij den heer S. Zoeter heerscht de hoender-cholera zoo hevig, dat er ruim een honderd stuks van deze dieren aan bezwokon zijn. Oud-Vossemeer. Door 47 personen is in deze gemeente de reeds in een vorig bericht vermelde kolenbond tot stand gekomen onder den naam «Eendracht maakt sterk". Met den heer P. Ph. Engel vaart, die als secretaris zal fungeeren en tevens belast is met de regeling der aflevering, wordt het bestuur gevormd door de heeren J. Rijs- tenbil A.Jz., W. A. Tack, M. Ooms, A. Lindhout Jz., T. W. Notenboom, C. de Wilde Lz. en Ph. Verhees Abrz. Naar men ons verzekert, heeft de heer D. J. Quist, pachter van het overzetveer van Oud- op Nieuw-Vossemeer, bij onderhandBche overeenkomst opnieuw voor 44 jaren het recht van overzetten gepacht van de Am bachtsheerlijkheid van Oud- en Niouw-Vosse- meer en Vrijberghe. Dezer dagen wordt alhier eene vergadering gehouden van ingelanden van het waterschap «Oud-Vossemeer", waarin zullen behandeld worden de financieele gevolgen van dé latere totstandkoming van het stoomgemaal, dan het bestek aangeeft. Goes, 14 Juli. De heer J. B. van Kalmt- hout, apotheker alhier, is benoemd en bereids geïnstalleerd als lid van den Geneeskundigen Raad van Zeeland en Westelijk N.-Brabant. Van binnen en van buiten nat was een dronken kerel, die van den steilen kant in de vest sukkelde. Eenige voorbijgangers brachten hem weer op den vasten wal. Een reiziger deponeerde op het bureau van politie een valschen gulden, dien hij hier ontvangen had. Voorzichtigheid zij aanbevoleu Vlissingen. Door de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier is in hare Woensdagavond gehouden vergadering besloten om adhfesie to betuigen aan het door de zustervereeniging te Arnhem genomen initiatief ora pogingen aan te wonden tot wijziging van het posttarief: dat voor drukwerk, als circulaires, prijscouranten enz., hetzelfde port betaald worde als voor dagbladen, en andere wijzigingen. Voorts besloot de Kamer met algemeene stemmen om aan de Prov. Staten een adres van adhtesie te zenden met bet tramplan Lantsbeer e.s. Biervliet. Een landbouwersknecht van Weeda reed Woensdag van den oprei met een voer hooi. De wagen sloeg om, en de knecht er onder, nabij de hoeve. Het leidsel was om één der beenen verward geraakt en daardoor werd de knecht van onder het hooi door do paarden weggetrokken. De knecht werd naar het ouderlijk huis vervoerd en geneeskundige hulp ingeroepen. De voet bleek ernstig ontwricht te zjjn, zoodat hij vele weken gedwongen rust zal moeten nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1