Kegelwedstrijd De Heer J,nW. Slager, AANBESTEDING. ADVERTENTIEM. Kiezers van Dreischor! Het bouwen van een Woonhuis. KASTEN, TAFELS, Eene partij Huis-Afbraak, Êók Hoornvee enz., Het ruime Woon- en Winkelhuis Uitbarsting van den Kloet. Een lezer in de Javaansche plaats Koedoes is zoo vriendelijk ons tegelijk met een doosje van de daar gevallen vulkanische asch de volgende beschrijving te zenden van de uitwerking der uitbarsting op zulk een enormen afstand van den krater Omstreeks 4 uur in den ochtend van 23 Mei hoorde ik knallen als van kanonschoten in het Z.-O.ik dacht aan afgestoken bommen (vuurwerk)doch mijn vrouw veronderstelde onmiddellijk een uitbarsting. Toen 'tdag werd, zag de lucht grauw en was 't bladstil, zooals wel eens voorkomt bij naderend onweer. Tegen 9 uur kwam er in 't Z.-O. een blauwachtig gekleurde wolk opzettenwij dachten niet anders, of er kwam een zware regenbui, die we wel noodig hadden, want 'twas de twee laatste dagen ontzettend warm. 'tWerd hoe langer hoe donkerder, en toen begrepen we, dat hetgeen we in den nanacht vernomen hadden, wel degelijk de uitbarsting van een of anderen krater was geweest. Tegen 10-|- uur begon er een regen van fijn gruis (aschkleurig) neer te vallen. Zien kon men dat niet, maar was men buiten, dan voelde men 't langs het gezicht neerkomende oogen moest men beschermen. Kwam men in het lamplicht, dat men had moeten ontsteken, daar 't allengs zóó donker was geworden, dat men buiten geen hand voor oogen kon zien, dan waren de kleeren grijs van het gruis. De thermometer wees buiten 79 graden Fahrenheit (anders 90 graden). Tot 12 uur leek 't nacht. Toen was de hemel vooral in het Z.-O. roodgekleurd als bij brand. Daarna nam de vuurgloed af, en tegen half één kwam er een tint over de met asch-gruis bedekte huizen, boomen, planten en gazons als van een olectrischen booglamp. De thermometerstand onveranderd. Eindelijk tegen één uur zag men de zon als een violetkleurige schjjf tegen het uitspansel. Een half uur later evenzoo. Er kwam meer leven in de natuur. Yogels, die angstig waren komen in huis vliegen en zich in de verlichte kamers of galerijen in groepjes verzameld hadden, fladderden weer naar buiten en tjilpten en floten. De asch-gruis-regen hield aan. Om half drie is de zon' nog steeds bedektalles ziet grijs. De thermometer wijst 81 graden Fahrenheit (steeds buiten opgenomen). Tegen half-vier had de poeder-regen opgehouden te vallen. 't Was een vreemd gezicht, rijtuigen met licht op te zien rijden midden op den dag, menschen met parapluies op te zien loopen, voor den gruis-regen. N. v. d. D. Uit officieele berichten is gebleken, dat tot zoover voor heden bekend, door de uit barsting van den Kloet 99 personen zijn omgekomen door brandwonden en 19 door verdrinking. In het civiel hospitaal te BJitar behoefden niet meer dan drie personen te worden verpleegd met brandwondende door de ramp getroffenen waren toch óf dood, voordat hun eenige hulp kon worden verleend óf hun kwetsuren waren zóó licht, dat zij er de voorkeur aan gaven in hun eigen woningen verpleegd te worden. Intusschen heeft men op de spoorreis naar Oost-Java van af het station Bandjar thans nog zooveel last van de door den Kloet uit geworpen asch, dat de meeste reizigers door het aanbrengen van gaas voor neus en mond zich daartegen trachten te beveiligen. De hitte In Amerika. Te New-York zijn, tengevolge der ver schrikkelijke hitte, vele fabrieken en magazijnen gesloten. Yier tot 5000 menschen hebben den nacht doorgebracht in Battry Park en 15.000 op het strand van Cooney-eiland. De' Agnes-kerk te Brooklyn werd bij het on weder van Woensdag door den bliksem getroffen en vernield. Men ziet op straat slechts ambulances. Op verschillende punten der stad staan brandweer mannen, die over de ongelukkige paarden voortdurend waterstralen uitstorten, maar toch vallen de beesten bij tientallen. De restaurants zijn leeg, de post wordt ongeregeld bezorgd, het verkeer staat bijna stil en de fabrieken doofden hun vuren. De menschen loopen in de zonderlingste costumes rond. Soms kan hetgeen zij aantrekken, nauwelijks op kleeding aanspraak maken. 150 politie-agenten werden ziek van de hitte. De menschen slapen op de daken en in de parken. Aan de vraag naar ijs kan niet voldaan worden. Op één dag zijn 25 millioen gallons water meer gebruikt dan gewoonlijk. De hospitalen zijn overvolmen moet de binnen gebrachte lijders op de grasperken in den tuin neerleggen en bij gebrek aan ijs, worden de ongelukkigen door de verplegers met gieters besproeid. Te Philadelphia rees de thermometer in den morgen al tot 110 gr. F.; 25 menschen bezweken en een paar honderd zijn ziek geworden. Te Pittsburg stierven 40 menschen in één etmaal. Alle zaken staan stil. Ingezonden Stukken. Eene Liberale Kiesvereeniging 1 Wat bier volgt, geschiedde niet in de eerste jaren van liberaal-vergaderingsleven, maar in den jare 1901, nu toch wel ieder doordrongen kan en zal wezen van de plichten, de zedelijke plichtenaan het lidmaatschap van zoo'n vereeniging verbonden. En daar vooral, een gemeente zoo liberaal, dat radicaal nog te zwak is, om uitdrukking te geven aan de gevoelens, die men daar zich zeiven toedicht. Maar hoorde liberale kiesvereeniging zou een candidaat stellen voor den gemeenteraad na stemmen en herstemmen wordt een lid dier vereeniging als zoodanig aangewezen, en op de candidatenlijst, ingediend ter plaatse waar zulks behoort, en tevens de voorr zitter der liberale kiesvereeniging, benevens nog twee leden, allen voor één en dezelfde vacature. En die allen waren daarbij tegen woordig geweest. 't Is waar, de officieele candidaat bezit geen groot gewicht in vet of zilver, slechts wat gezond verstand of zou soms naijver Maar is het dan niet beschamend liberaal kiesvereenigingtje te spelen. Liberaal moet bepaald geschrapt worden, dat staat te hoog, veel hooger dan schapen op een schorre Och menschen! slaat "Vorstenschool eens open en leest als ge nog kunt. EEN KIEZER maar gelukkig geen ltd nog van de Liberale Kiesvereeniging. Daarom hulde aan den schrijver van het ingezonden stuk in de Nieuwsbode van Zater dag j.l., die het in ieder levend protest tegen de wijze van strijdvoering van den schrijver in de Bruinisser Courant zoo juist en eenvoudig in schrift bracht, en aan wien ik voor een groot deel den schoonen uitslag dezer ver kiezing toeschrijf. Het volk heeft, dank zij hem, getoond niet langer van kletspraatjes gediend te zijn. Ten slotte ook hulde aan het souvereine Bruinisser kiezerkorps, dat getoond heeft te weten, welke leidslieden het behoeft! Nog K i e z onderteekenaar der beide requesten voor den Dokter. TELGOBA1H9IEN. De verkiezing te Dreischor. Zaterdag j.l. had de stemming alhier plaats voor twee leden van den Gemeenteraad. Het aftr. lid, de heer Barendregt, werd met groote meerderheid van stemmen gekozen. Voor de vacaturev. d. Bout, die bedankt had, waren van de vijf candidaten er slechts tweedie zich niet hadden teruggetrokken, en wel de heeren J. C. van Langeraad en H. der Weduwen. De uitslag nu was, dat de heer Van Langeraad 70, en de heer Der Weduwen 66 stemmen op zich vereenigd kregen. Eerst genoemde had op één stem na de meerderheid, zoodat er herstemming zal plaats hebben. Voor hen, die met den toestand der candidaat- 8telling niet bekend zijn, staan die cijfers wel aardig tegenover elkaar voor een herstemming. De overwinning zal moeten worden behaald door de trouwe opkomst van de eene of andere zijde. Voor hen, die de manier van candidaatstelling niet kennen, zeide ik, staat dit wel aardig, maar de schrijver van deze regels zal trachten aan te toonen, welk een onverantwoordelijke candidatuur de heer Der Weduwen heeft aangenomen, en ongetwijfeld zal ieder lezer verbaasd staan over de on- geloofelijke en de toch zoo naakte waarheid, over den onvergefelijken misstap, dien de heer Der Weduwen heeft gedaan tegenover den candidaat van de Liberale Kiesvereeniging, waarvan hij, hoewel niet waardig, voorzitter is. Vanwege de Liberale Kiesvereeniging dan werden onder voorzitterschap van genoemden Der Weduwen candidaten gesteld voor den Gemeen teraad, de heeren Barendregt (aftr.) en J. C. van Langeraad. Genoemden werden aan den burgemeester voorgedragen door het bestuur der Liberale Kiesvereeniging (dus ook door den heer Der Weduwen). Wat gebeurt er nu den volgenden dag? In plaats van de candidaten te steunen, zooals een voorzitter in de eerste plaats toch zeker volgens het reglement verplicht is te doen, laat hij zich een candidatuur welgevallen, door enkele kiezers gesteld, en waagt zich voor de zooveelste maal te laten wegen met een tegen-candidaat, maar ditmaal met den candidaat van zijne Kiesvereeniging. Deze onverantwoordelijke handeling als voorzitter der Liberale Kiesvereeniging alleen roept allen kiezers toe, dat hij een man is zonder goed beginsel, en derhalve ongeschikt voor Gemeenteraadslid. En de uitslag mag dus niet anders zijn dan de overwinning der kiezers, die hun stem op Van Langeraad uitbrengen. En indien die uitslag zoo uitvalt, zou dan, vraag ik mezelf af, de heer Der Weduwen, bij het vervullen van de vacatureVerton nog dit jaar, nogmaals den moed hebben zich te laten wegen? Voor hem zelf was het te hopen van niet, maar zeer betwijfel ik, of hij dien treurigen moed zal verliezen. U dankend, Mijnheer de Redacteur, voor de welwillendheid. UEd. Dw., P. Bruinisse, 10 Juli 1901. Zoo heeft dan nu de stembus uitspraak gedaan. Noch de voorgewende verguizing van den volkswil bij het stemmen op Bolier, noch de evenzeer voorgewende verkwisting, noch zelfs het geheel misplaatste beroep op en het er bij slepen van de liefde voor het Oranjehuis, heeft vermocht het onpartijdige Bruinisser kiezerskorps op een dwaalspoor te brengen. Want niets anders dan dit was de bedoeling met het zeggen, dat Bolier zich onmogelijk had gemaakt, dat iedere stem, op hem uit gebracht, was eene verguizing van den volkswil. Immers, het kiesrecht is tegenwoordig uitgebreid genoeg, althans op het platteland in het algemeen, in onze gemeente in het bijzonder, om te kunnen zeggen, dat het volk zelf deelneemt aan elke verkiezing. De wijze, waarop men zich vleide, het te kunnen misleiden, bewijst, dat de schrijver geen hoogen dunk van datzelfde kiezerkorps had, dat nu fetoond heeft, niet alleen het kiesrecht te ezitten, maar het ook waardig te zijn. Ware het hier, zooals elders, bij een zuiveren partijstrijd gebleven, ieder had naar plicht en geweten en overeenkomstig zijne beginselen zijn stem uit kunnen brengen, doch de schrijver in de Bruinisser Courant heeft door zijne met de waarheid strijdige en door geen enkelen grond gestaafde bewering, dat Bolier zich onmogelijk had gemaakt, en dat elke stem op hem uitgebracht eene verguizing van den volkswil zou zijn, factoren in deze verkiezing gebracht, die niets met den partijstrijd hebben te maken, maar die ten doel hadden de een voudige kiezers omtrent het wezen dezer verkiezing te misleiden, en die eiken wel denkende, ook van de eigen partijgenooten des schrijvers, tot tegenspraak moesten prikkelen. 's-Gravenhage10 Juli. In een buitengewone vergadering van het Hoofdcomité van het Roode Kruis werden door Baron Van Hardenbroek de onderschei dingen uitgereikt, die de Koningin aan de leden der ambulances voor Zuid-Afrika ver leend heeft. Benoemd werden tot ridders van den Nederl. Leeuw de doctoren Lingbeek, Bierens de Haan, tot officier van de Oranje- Nassau-orde dr. Van Leersum, tot ridders van dezelfde Orde de officieren van gezondheid Jansen, arts, Pameyer en mejuffrouw Beynen. Eere-medailles ontvingen jhr'. Bowier, korpo raal van de hospitaal-soldaten en vele zieken verplegers en verpleegsters. Dr. Kuyper, heden hier vertoevende, had een onderhoud met Mr. A. E. Baron Mackay. Laatstgenoemde is door de Koningin naar het Loo ontboden, en daarheen heden middag vertrokken. Ingetrokken de benoeming van jhr. C. van Kinschot, ontvanger der rijksbelastingen te Domburg, tot ontvanger te Boskoop, met bevestiging in zijn ontvangersbetrekking te Domburg. 8TOOMBOOTDIEN8T MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 8 Juli. Ter veemarkt waren aangevoerd 144 vette runderen, 374 vette kalveren, 1037 schapen of lammeren en 445 varkens. Koeien en ossen 25 tot 32 c., stieren 24 tot 28 c., kalveren 33 tot 43 c., schapen 22 tot 28 c., lammeren 35 tot 40 c., varkens 20 tot 24 c. en lichte varkens voor export 21 a 22 c. per kilo. Door hooge vraagprijzen en uiteenloopende qualiteit was de handel in runderen traag. Vette kalveren aanvankelijk met vluggen afzetdoch toen de ongunstige berichten uit Londen aangaande de vleeschmarkt bekend werden, ging de verkoop van export-kalveren zeer langzaam. Het wol vee werd vlug van de hand gezetvoor België werd een deel daarvan aangekocht. De stemming voor vette varkens was boter, maar de verkoop ging Gorinchem, 8 Juli. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 78 koeien, 2 nuchtere kalveren, 4 schapen, 2 lammeren, 18 vette varkens en 364 biggen. De aanvoer was heden niet groot en heel wat minder dan de vorige week. Allerwege zit men volop in don hooioogst, vandaar ook dat het bezoek was geëvenredigd aan den aanvoer. De prijzen waren over 't geheel genomen flauwer. Vette varkens echter werden duurder omgezet zoomede ook biggen, waarvan nog al voorraad aanwezig was. Zware kalf koeien f 180 f 200, melkkoeien f 130 af 150, kalfvaarzen f 140 f 160, guiste vaarzen f 80 f 90, 2^-jarige ossen f 130 a f 150, 1^-jarige ossen f 80 a f 100, pinken f 40 f 50, graskalveren f 25 a f 30, nuchtere kalveren f9 af 12, vette varkens 21 23 ct., per K.G., biggen f 7 f 13, schapen f 10 f 13, lammeren f 6 A f 8. ZIEK1KZEE. TIJD VAN HOOGWATER EN VAN LA AGWATER. Juli. Maa as- ouder Jom. 10. 11. 12. 13. li. Zo. 15. M. 16. 17. 25 26 27 28 29 10.30 n. 2 H."W. voorm. nam. vootm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. 8,37 8,56 9,43 10,11 11, 6 11,41 0,20 0,55 1,29 1,59 2,24 2,51 3,12 3,39 4, 1 L.W. 2, 1 2,30 2.55 3,36 4,15 5, 0 5.30 6.11 6,32 7, 8 7,25 7.56 8.12 8,46 8,55 9.31 Burgerlijke Stand van Brouwershaven. 2e kwartaal 1 901. geboorten: 2 April. Een zoon van Jan van de Velde en Lena Korbijn. 23 L. Koopman3 en J. C. Oome. 6 Mei. t W. J. van den Bos en M. P. Matthijsse. 13» Jacob Siereveld en M. C. de Moor. 25 Juni. C. J. de Oude en M. van der Wekken. 11 u w e l ij k e n 11 Mei. Iraan Onasse, j.m. eu Lijntje Laban, j.d. overlijden: 17 April. A. van Felius, oud 64 j., man van L. van der Wielen. 17 G. Hoogerhuis, oud 45 j., vrouw van J. C. v. d. Berge. 21 Mei. C. van der Vliet, o>*d 57 j., vrouw van D. van der Linde, (overleden te Ierseke). 20 Juni. Janna Kloet, oud 41 j., vrouw van Jan Kloet. 30 P. Verkaminan 75 j., man van J. van Malleud. Juli. Van Vlissingea naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelburg en Vlissingen. Amst< srdamsch e tijd. Dond. 11 Vrijdag 12 Zaterd. 13 Maand. 15 Dinsdag 16 Woens. 17 's m. 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 'sm. 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 'sm. 9, 9, 9,— 9,— 9,— 9,- Op 12 Juli a.s. hopen onze Jj j geliefde Ouders J. VAN STRIEN en M. J. VAN NIEUWENHUIJZEN i j hunne 25-jarige Echtvereeniging J 1 te herdenken. Anna-Jacoba-Polder, 9 Juli 1901. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkind. Door 's Heeren goedheid E hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- j en Grootouders JOH.' WESDORP en D. HAGE I op "Woensdag 17 Juli a.s. hun 50-jarige Echtvereeniging t< i herdenken. Stavenisse, Juli 1901. Hunne dankbare Kinderen, Aanbehuwd- en Kleinkinderen, j Den 13 Juli aanst. hoopt J. J. BEIJE, zijn 80sten Geboortedag te herdenken. Renesse, 9 Juli 1901. Getrouwd: PLETER VAN BEVEREN Cz. en PIETERNELLA VAN GILST Jd. Bruinisse, 6 Juli 1901. Getrouwd LEENDERT A. HOBBEL A.Dz. en JOHANNA KOERT Md., diemede namens wederzijdsche Familie hartelijk dank zeggen voor de vele ont vangen blijken van belangstelling, bij gelegen- van hun Huwelijk. ooltgensplaatt ^=r=510 Juli 1901. Den Bommel, Hedenmorgen om 5 uur overleed onze geliefde Dochter en Zuster Cornelia Dirkje, in den ouderdom van bijna 19 jaren. De Heere sterke ons wederom in deze zoo zware beproeving. Stavenisse, 10 Juli 1901. D. DANE. C. DANE, geb. Buurland en Kinderen. Hartelijk dank aan allen, die dezer dagen blijken van belangstelling gaven. Zierikzee. S. KLIMMERBOOM Muziek-Directeur. De ondergeteekenden betuigen hiermede hunnen dank voor de vele blijken van belang stelling bij hunne herbenoeming als Leden van den Gemeenteraad. Stavenisse, Juli 1901. J. VAN PUTTE. C. BROODMAN. Ondergeteekende betuigt zijn welge- meenden dank aan allen, die bij zijn ver kiezing tot Notabele bij de Ned. Herv. Kerk, hunne stem op hem hebben uitgebracht. St.-Maartensdijk. L. A. BENTSCHAP KNOOK. Tandarts THEO v. EUPEN, BERGEN-OP-ZOOM is gedurende Juli slechts op Donderdag en Zondag te consulteeren. onder de leden der Sociëteit »Ons Genoegen", op Vrijdag 12 Juli 1901, 's avonds 8 ure. Tot Candidaat gesteld voor Notabel in de Ned. Herv. Kerk Hoofd der School. Kiezers komt trouw ter stembus op! FMJH H/KÏEHS. Sx.-Annaland, 9 Juli 1901. Arbeiders en BurgersMen heeft de onbeschaamdheid gehad om te waarschuwen voor de herstemming. Wij mogen geen man kiezen met gezond verstand en karakter. En dat durft men op Dreischor in 1901. Kiezerswaar is uw vrijheidszin Voelt gij 't gevaar niet De vrijheid moet aan banden, de domper moet er op. Is dan de Beers-Maatschappij zoo machtig, dat zoo iets straffeloos kan Moeten wij dan allen buigen voor grof gewicht en den geldzak. Kiezers! gevoelt uw eigen waarde, laat de onbeschaamdheid niet zegevieren en kiest daarom op Dinsdag 16 Juli aanst. De Dorp8vereeniging H te w Stavenisse zal trachten aan te besteden, de levering van of meer: 100 H.L, Maïs (per 80 K.G. netto); 19 Geldersche Zaaiwikken (per 80 K.G. netto); 8 Blauwe Voer-Erwten (per 80 K.G. netto); waarvan de levering moet plaats hebben vóór of op 23 Juli a.s. Monsters met prijsopgave worden franco ingewacht vóór of op 16 Jxdi a.s. bij den ondergeteekende. De Secretaris-Penningmeester, A. STEENBERG. Op Maandag 15 Juli a.s., des avonds 7 uur, zal de Heer L. J. PADMOS, in de Herberg van K. van Oost te Ouwerkerk, trachten aan te besteden: Bestek en teekening ter inzage in de Herberg bovengenoemd. Inlichtingen verstrekt M. VAN DER LINDEN te Zierikzee. Notaris VAN NOUHUYS te Zierikzee zal, Vrijdag 12 Juli 1901, te 10 uren, in de herberg van P. van Zuijen te Burgh, ten verzoeke van den Heer O. DEN BOER Mz. te Renesse, openbaar verkoopen: in den polder Burgh 445 roeden Wintertarwe. 580 u Chevaliergerst. 220 a Haver. Aan de Duinhoeve: ruim 15 gem. Rogge. ii 9 I, Lupinen. De Deurwaarder L. M. VAN KOGELENBERG te Zierikzee zal, ■363* op Vrijdag 12 Juli 1901des namiddags ten één ure, aan de woning- en ten verzoeke van den Heer S. IBURG, Rijks- Ambtenaar te Bruinisse (Bergstraat), publiek verkoopen Kussenstoelendiverse andere Stoelen, Spiegels, Haarden, Kachels, Schilderijen, Ledikant met Ressort, Glas- en Aardewerk, Wasch-, Schuur- en Keukengerief, 2 Geiten, 6 Kippen enz.; en onmiddellijk daarna voor den Heer G. DE WEEZE alsRamen Kozijnen Deuren Blinden Planken, Balken, Vlechtwerk, Brandhout enz. De Deurwaarder L. M. VAN KOGELENBERG zalop bot isaaar einde van Augustus verüoopen 2 8 beste Werkpaarden en 2 jonge Hitten, aan de Schuur van den Heer M. BOOT, Hooikooper te Zierikzee. Te haar of te koop: en tevens een groot Pakhuis, beide staande in de Hoofdpoortstraat, waarin sinds vele jaren handel in Turf en Steenkolen is uit geoefend. Te bevragen bij W. DE VRIES, Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 3