ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 9 Juli 1901. i e r i li. z e c s c li e RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ STROOHOEDEN, AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincia. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7560. Directeur A. ar. de looze. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor bet binnen- en buitenl. nieuws. Advertcntiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 75 cts. Elke regel meer lö cts. Poststraat C 103, Zierikzee. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar 1901/1902, No. 1, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zyn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 6 Juli 4901. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De Transvaalseh-Engoleche oorlog. Lord Kitchener meldt uit Pretoria Grenfell heeft op 1 Juli te Hopewell 93 Boeren gevangen genomen, en er 1 gedood. Hij nam 56 wagens in beslag, 100 geweren en 2000 stel patronen, alles behoorende aan het commando van Beyers. Zelf had hij geen verlies. Kitchener meldt verder, dat de Boeren den dag te voren een trein uit Pietersburg vernielden, vijf mijlen ten noorden van Naboonspruit, het eerste geval van dien aard op de Noorderlijn. Een officier, 11 man, de machinist, de- stoker en 4 kaffers werden gedood. Kitchener seint uit Pretoria, dat het station Roodepoort door de Boeren verbrand is. De Boeren werden weggedreven, met een verlies van 2 dooden en 7 gekwetsten. De Engelechen hadden één gekwetste. Over den trein, die is gederailleerd, zegt Kitchener nog, dat 10 soldaten zijn gekwetst, maar hij geeft geen verdere bizonderheden. De Brusselsche Petit Bleu komt nog eens terug op een vroeger, zonderling bericht, en bevestigt, dat President Krüger indertijd weigerde in te gaan op een voorstel, dat hem gedaan werd, om kapers te wapenen tegen Engeland. Degenen, zegt het blad, die dat voorstel deden, zijn thans van plan President Krüger uit te noodigen een soort van ultimatum te zenden aan de Mogendheden, waarin hij zou moeten verklaren, dat hij tot dit middel de toevlucht zou nemen, indien geen interventie ten gunste van Transvaal plaats heeft. Indien President Krüger dit weigert, zouden de voorstellers van dit denkbeeld het trachten te verwezenlijken zonder officieelen steun. De Britsche Regeering maakt, hoewel zij in het Parlement verklaard heeft, dat Kitchener voor verdere versterking bedankt heeft, weder toebereidselen tot het zenden van nieuwe troepen en ongeveer 5000 paarden naar Zuid-Afrika. Elf schepen zullen daarmede uitvaren tusschen nu en 2 Augustus. Het transportschip «Manhattan" is reeds uit Londen naar Zuid-Afrika vertrokken met 7 officieren en 136 man bereden infanterie, 85 gardedragonders en andere aanvullings troepen. Te Queenstown worden nog meer soldaten aan boord genomen, en het schip brengt ook eon kleine 400 paarden over. Verder zullen nog tot den 2den Augustus 11 transportschepen met troepen en 2700 paarden naar de Kaap vertrekken. Argentijnsche Republiek. De Daily Mail verneemt uit Buenos-Aires Nadat de onlusten verergerd zijn, ook buiten de hoofdstad, zoodat Buenos-Aires van zwaar geschut voorzien werd, heeft de regeering toegegeven en haar wetsontwerp tot unificatie der staatsschulden ingetrokken. Volgens den correspondent van de Times te Buenos-Aires wilde de Staatspresident den minister van financiën overreden, in 's lands belang de financieelo maatregelen onbepaald uit te stellen, maar de minister weigerde dat, en gaf er de voorkeur aan, zijn ontslag in te dienen, dat terstond aangenomen werd. Des ondanks is de staat van beleg gehandhaafd. Op alle telegrammen wordt de censuur toe gepast. Donderdag zijn bij de ongeregeldheden op straat verscheiden personen gedood of gewond. Frankrijk. Te Marseille is de eerste zending Fransche soldaten uit China, Vrijdag in den vroegen morgen aldaar met de »Mytho" aangebracht, met geestdrift door een talrijke menigte ont- I vangen, die juichte en jubelde, als gold het het opperste belang des lands, terwijl admiraal Besson aan boord de gerepatrieerden ging begroeten, in gezelschap van vele officieren. Van de 1271 man zijn er 120 ziek. In de Kamer heeft Waldeck Rousseau het dekreet voorgelezen, waarbij de zitting wordt gesloten. Duitschland. Te Ragaz is vorst Chlodwig Von Hohenlohe- Scbillingsfürst, vorst van Ratibor en Corvey, die aldaar een badkuur volgde, overleden. (Vorst Chlodwig Von Hohenlohe werd te Rothenburg den 3laten Maart 1819 geboren en huwde den 16en Februari 1847 met Prinses Von Sayn Wittgenstein, uit welk huwelijk 4 kinderen geboren werden. Von Hohenloho is rijks-kanselier van Duitschland geweest, voorzitter van den Pruisischen ministerraad, minister van buitenlandsche zaken, en president van den Pruisischen Raad van State). Hij is de derde rijks-kansolier van hot Duitsche volk geweest. Nog kort geleden, bij de onthulling van het nationale gédenkteeken voor Von Bismarck, had hij zich in het ópen- baar vertoond, en een elk roemde toen de frischheid en opgewektheid van dén kleinen 82-jarigen ouden heer. De overleden prins Von Hohenlohe heeft persklare omvangrijke memoires nagelaten, die waarschijnlijk weldra zullen worden uit gegeven. -Op de reis naar "het noorden wordt het schip van den Keizer vergezeld door den kruiser «Niobe", het adviesjacht »Sleipner" en drie torpedobooten. Het eerste punt van bestemming is Bergen. Na 's Keizers terug komst zal er in het midden van Augustus bij Mainz een wapenschouwing plaats hebben, waaraan de Tsaar en de Koning van Enge land zullen deelnemen. Graaf Von Waldersee wordt 10 Augustus te Hamburg verwacht, waar de Keizer in persoon hem zal verwelkomen. Belgis. In de Belgische Kamer is het in verband met de interpellatie van den radicaal Lorand over de bedreiging tot uitzetting uit België van Andries de Wet, tot eon heftig incident gekomen. De Minister van Justitie, Van den Heuvel, antwoordde op de interpellatie, dat Andries De Wet bij den directeur-generaal van den veiligheidsdienst was ontboden, niet om hem het land uit te zetten, maar om hem te vragen, welke middelen hij dacht aan te wenden, om te voorkomen, dat zijn conferenties aanleiding zullen geven tot vijandige betoogingen tegenover een bevriende mogendheid. Wij hebben ging de minister voort plichten van gastvrijheidwij hebben ook den plicht, betoogingen te vermijden, die nadeel kunnen doen aan onze goede betrekkingen met het buitenland. De sociaal-democraat Demblon verweet daarop de regeering, dat deze partij koos I voor Engeland tegen de Boeren. Men heeft I geroepen: »Weg met Chamberlain" bij het j uitgaan der vergadering, waar De Wet gesproken had zei Demblon. i Men had gelijk aldus dien Engelschen Minister te noemen, die een ellendeling is (protesten van de rechterzijde). EDgeland, I welk land ik hulde breng, heeft op het oogenblik een bandiet aan het hoofd. (Nieuwe protesten). Gij denkt besloot Demblon, zich tot de rechterzijde richtend, er evenals ik over, maar gij durft het niet zeggeo. Ik ben blij, dat ik niet in betrekking sta tot den koning van Engeland. De Favereau, de Minister van Buitenl. Zaken, zeide de woorden van Demblon te betreuren, als zijnde gericht tegen een natie, die groote diensten aan België heeft bewezen. Demblon viel hier in de redeIk heb Engeland niet aangevallen De FavereauU hebt geroepen»Weg met Engeland!" Demblon U verdraait mijn woorden Daarop kreeg het rechterzijde-lid Woeste het woord. Wij, die Demblon kennen zeide hij, weten, dat men niet het minste gewicht aan zijn woorden moot hechten. Maar in het buitenland zou men kunnen meenen, dat hij de opinie van een deel des volks heeft uitgedrukt. Daarom sta ik er op te verklaren, dat zijn woorden niet de weerklank zijn van de qnc&bare rueoniog, en niets meer uitdrukken dan do meening van één enkelen afgevaardigde, zonder gewicht en zonder geloofwaardigheid. Nadat ook van liberale zijde tegen de woorden van Demblon geprotesteerd was, antwoordde dezesoc.-democratische afgevaar digde, dat bij Engeland niet had aangevallen, maar zijn Minister van Koloniën. Wat ik van Chamberlain gezegd heb ging hij voort zal de meerderheid van het Belgische volk goedkeuren, onverschillig van welke politieke partij men is. Ik ben evengoed afgevaardigde als Woeste en geniet evenveel vertrouwen in den lande als hij want ik heb bij de verkiezingen meer stemmen gekregen dan hij, en dat zonder mij te hebben willen ophouden met knoeierijen. Mij heeft men nooit gezien in ongunstig bekende café's met damesbediening. Na een korte repliek van Woeste werd het incident door den voorzitter der Kamer gesloten verklaard. In verband met de verklaring der regeering heeft het Transvaal-Comité te Antwerpen telegrafisch verzocht aan Andries De Wet, ook in Antwerpen een conferentie te komen geven. De Wet antwoordde, dat hij voor het oogenblik in dezen nog geen beslissing kon nemen. Nederland. Apeldoorn, 6 Juli. Het groote tuinfeest, door de Koningin aan circa 300 militaire en civiele autoriteiten, en een deel van den adel heden aangeboden, veroorzaakte hier een merkwaardige levendigheid. Te 3 uur ving het feest aan. Het heerlijk beschaduwde terrein in het koninklijk park nabij het oude Loo, en do kleine vijver was voor de ontvangst der gasten ingericht. De muziek van het 8e regiment uit Arnhem vulde den geur van don bloemenschat aan. Buffetten noodigden uit tot het gebruik van verkoelende dranken. H. M. de Koningin met Prins Hendrik en de geheele hofhouding bewoog zich tusschen dit schitterend gezelschap, zich met hare gasten onderhoudend. Te vijf uur eindigde dit door heerlijk weder begunstigd feest. Amsterdam, 5 Juli. Een kantoorlooper, komende van het gebouw der levensverzekering op het Damrak, werd zijn portefeuille met f 400 ontrold. Tweo personen, die daarvan worden verdacht, werden nogeloopen en ge arresteerd. In verband mot de voorgenomen ver bouwing van het tegenwoordige Raadhuis is weer het denkbeeld besproken om het Paleis op den Dam zijn oorspronkelijke bestemming terug te geven. Dit onderwerp is in een openbare vergadering in «Parkzicht", ingeleid door den architect dr. P. J. II. Cuypers en prof. mr. D. Josephus Jitta. 's-Gravenhage, 6 Juli. Prins Willem van Zweden is heden, komende van Amsterdam, de residentie binnengeleid door den gezant van het rijk don heer Wrangol. In het gezelschap van Z. K. H. bevonden zich de luitenant ter zee lo kl. baron van Hardenbroek, adjudant van den Ministor van Marine, hem toegevoegd, do commandant en de le officier van de «Freja", terwijl vier ranggenooten van den jeugdigen vorstelijken adelborst dit uitstapje medemaakten. In open rijtuigen begaf rnen zich eerst naar het kabinet van schilderijen, bij welk bezoek de Prins in het naamboek voor vorstelijke bezoekers teekendeWilhelm Prins van Zweden en Noorwegen. Vervolgens werd gereden naar het Huis Ten Bosch, dat zoowel in- als uitwendig bezichtigd word, en welks historisch verleden in hooge mate de belangstelling van den Prins en zijn gevolg wekte. Z. K. II. stapte daarna met de overige officieren af aan het hotel Den Ouden Doelen, aan de voorpui van welk gebouw de Zweedsche vlag naast de Nederlandsche was ontplooid. De Prins en gevolg, de heer en mevrouw Von Wrangol, en de adjudant gebruikten den lunch ten huize vau den Minister van Buitenlandsche Zaken, aan welk déjeuner ook de Minister van Marine aanzat. Na ofloop werd do rijtoer door stad en omgeving hervat tot omstreeks 4 uur, op welk tijdstip Z. K. H. zich per Staatsspoor naar Soestdijk begaf, ter begroeting van II. M. de Koningin-Moeder, die Prins Wilhelm met de hem vergezellende heeren te dineeren 1 houdt. Wij vernemen, dat Prins Willem van Zweden als een hulde aan het glorierijk ver leden der Nederlandsche zeemacht, het voor- 1 nemen heeft, morgen, Zondag, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een krans neer te leggen j op de graftombe van den zeeheld Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Nieuwe-Tonge, 6 Juli. Ons muziek gezelschap Apollo" alhier, 't welk verleden jaar te Zeist een derden prijs behaalde op 't concours aldaar, verwierf Donderdag 4 dezer te Velp den eersten prijs, zijnde een gouden medaille. Zij kreeg 103 van de 120 punten, en wanneer men in aanmerking neemt, dat 14 muziekgezelschappen mededingers waren, waaronder nog een militair korps was, dan geloof ik, dat een eere-saluut aan deze kranige vereeniging niet misplaatst is. Eero aan haren kundigen directeur, den heer M. M. J. Vletter te Middelharnis. Zierikzee, 8 Juli. Te Arnhem zijn geslaagd voor het examen als apothekers bediende de heeren F. P. J. Bal van Zierikzee en K. Holm van Middelburg. Bij het notariëel staatsexamen is o. a. voor het tweede gedeelte geslaagd de heer J. S. Mijs te Hulst. - Te Utrecht is Vrijdag het diploma voor candidaat-veearts o. a. uitgereikt aan den heer L. J. Colsen van Hontenisse. Aan het slot van het verslag van de 3de gewestelijke uitvoering van het gewest Zeeland van het Ned. Gymnastiek-Verbond bracht de heer A. M. Hubrechse, voorzitter van het gewest, hulde aan den heer F. W. J. Lambert van Zierikzee, den hoofdleider, die op een zoo uitstekende wijze zich als turner heeft doen kennen, en den geheelen dag, en dagen er voor, in de weer is geweest om hot technische gedeelte van dit feest te doen gelukken. Dat het gelukt is, is voor hem het beste resultaat, en ik spreek nu uit naam van alle turners van ons gewest, wanneer ik hem een spoedig tot weerziens toeroep. Moge het wonen in Zierikzee voor hem geen beletsel zijn om zich met de turners van ons gewest ook in het vervolg te verstaan. De kennismaking met den heer Lambert is voor ons gewest een blijde gebeurtenis. Met ingang van 16 Juli a.s. zijn in Zeeland de navolgende kommiezen bij 's rijks belastingen verplaatst: S. A. Iburg, le klasse, van Bruinisse naar Ellewoutsdijk; J. Swage- makers van Echterbosch naar IJzendijke J. de Ronde van Krabbendijke naar Bruinisse P. J. van den Hoek van Ellewoutsdijk naar KrabbendijkeP. Lauret van Axel naar Hontenisse; R. de Boer van Eede naar Sas van Gent; C. Bunt van Aardenburg naar Eede; allen zijn derde klasse; en verder de beide kommiezen 4e klasse B. Bodderij van IJzendijke naar St.-Jansteen, en J. Visser van Sas van Gont (tijd.) naar Axel. Naar men aan de Dordr. Ct. van be voegde zijde mededeelt, is het Hellegat thans te bevaren op een diepte van circa 73 d.M. Bruinisse, 8 Juli. Op het request om gratie voor den dokter is door 984 personen getoekend. Zaterdagavond werd bet van hier verzonden. Een schippersknecht van hier had te Nichtevecht een groot ongeluk. Bij het uit werpen von een tros, geraakte zijn been daarin verward. Daardoor werd het boven den enkel gebroken, zoodat geneeskundige hulp moest verleend worden. Stavenisse. In het laatste nummer dezer courant las men het bericht, dat de beide spoorbooten in twee dagen ongeveer 1200 personen vervoerd hadden, om te doen uit komen de noodzakelijkheid van het in stand blijven van den meermalen besproken spoor- bootdienst. Ook wij bewoners van het eiland Tbolen zouden den dienst niet gaarne geheel zien ophouden. Als men even wel nagaat, dat onder die 1200 vervoerde passagiers er niet minder dan 933 passagiers wareD, die hier aan den steiger op- of af gingen, dan zal men hieruit gerust de gevolgtrekking mogen maken, dat het inder tijd aan Gedep. Staten gerichte adres om enkele diensten via Stavenisse te doen plaats hebben, niet zonder grond was. VERKIEZINGEN. Dreischor. Uitslag der verkiezing van tw< leden voor den gemeenteraad alhier. Uitg< bracht 140 geldige stemmen. Herkozen heer H. Barendregt met 118 stemmen. He stemming tusschen de heeren J. C. ve Langeraad, die 70, en H. der "Weduwen, d 66 stemmen verkreeg. Voorts werden op c heeren N. Verjaal, A. M. van Bloois en M. de Vrieze resp. 7, 6 en 5 st. uitgebrach Tholen, 5 Juli. Uitslag der stemming voi zes leden van den gemeenteraad. Herkozt de heeren J. W. Wagtho en C. A. I Wagtho, gekozen de heeren B. A. Overmai terwijl herstemming moet plaats hebbi tusschen de heeren J. L. Geluk, J. Kegg W. Moelker, P. J. Poulusse, B. W. Sch en J. M. Wagemaker. Oud-Vossemeer. Herkozen J. Aarnoud met 128 stemmen; herstemming tusschi J. L. Eindhout met 89 en J. C. Koolaai met 63 stemmen, terwijl op A. C. de W waren uitgebracht 56 stemmen. De bei* eerstgenoemden waren aftredende leden. Dri werd er gestemd, want van de 213 kieze kwamen er 190 ter stembus. De uitslag van de stemming voor led< van den gemeenteraad te Middelburg op j Vrijdag is als volgt Eerste district. Gekozen werd de he H. P. den Bouwmeester (aftredend lid) m 329 van de 565 stemmen, terwijl heratemmii moet plaats hebben tusschen de heeren m P. Dieleman, die 177 en P. Dumon Ta die 157 stemmen verkregen. Tweede district. Gekozen de heeren jhr. ir W. H. Snouck Hurgronje (aftredend lid) m 397. en mr. S. Gratama Hz. met 370 vi de 532 stemmen. Derde district. Gekozen werd de he W. A. de Rjjcke (aftredend lid) met 242 vi de 469 stemmen, terwijl herstemd mo worden tusschen de heeren P. J. de Kruijtc die 222 en H. P. van de Ree (afredend li die 142 stemmen op zich vereenigden. Biervliet. Vrijdag zijn tot raadsled» gekozen de heer M. Wadde van Roon, li en aftr., wethouder, met 158 en Th. Buysi r.-c., met 148 stemmen. De heer B. van d Slikke, anti-rev., verwierf 79 stemme Geldige biljetten waren 231 in aantal. De raadsverkiezing kenmerkte zich door e» samenwerking van vrijzinnigen en katholieke een zeldzaamheid in de laatste jaren. Aanbestedingen, Verkoopingen ene Te Goes werd Zaterdag door Burgem. Weth. aanbesteed het vernieuwen van h ameublement van school A. 4 Goesenaa schreven in, n.l. firma De Beste, f 112.' firma Do Weerd, f 1050; J. de Jonge, f 81 en M. Buitendijk, f 859. Aan dezen is h werk gegund. Ten overstaan van den notaris m J. C. van der Lek de Clercq zijn d.d. 6 Jt j.l.. te Stavenisse voor de wed. en ervt H. van 't Hof verkocht: Een hofstede met 1 H.A. 45 A. 16 o.i erve, boomgaard, bouw- en weiland Stavenisse voor f 260159 A. 57 c.1 bouwland aldaar voor f600 per 39 A. 24 o.A 34 A. 03 c.A. bouwland aldaar voor f 57 per 39 A. 24 c.A.; 1 H.A. 60 A. 71 o.1 bouwland aldaar voor f580 per 39 A. 24 e.A een manszitplaats in de kerk aldaar voi f 111een dito aldaar voor f 71. Landbouw en Veeteelt. Staatsblad no. 192 bevat een Kon. beslu van 1 dezer, tot vaststelling van het tijdsti van in werking treden van de wet op <3 paardoofokkerij 1901. Yolgens dit beslu treedt deze wet op 1 September in werkin/ Benoemd zijn met ingang van 1 Sept. 190 in de algemeene keuringscommissie, bedoel bij art. 2 der wet op de paardenfokkerij 190] tot plaatsvervangende leden, M. van der Vlie plaatsver vangend districts-veearts te Kruiningei leeraar aan de rijks-landbouwschool te Goei en Job van der Have, directeur van de «Maa schappij van Weldadigheid" te Frederiksoor» RECHTS ZAKEN. Tegen den gearresteerden Noëls van Wagi ningen is rechtsingang verleend met bevel t< gevangenhouding en last tot instructie. Dit geschied in verband met de aanklacht va den curator in het faillissement van <3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1