Dienst Zierikzee-Rotterdam ADVERTENTIEN. R. KOOLE ZOON 2'/* pCt. Ambachtsschool te Zierikzee. Sociëteit „Ons Genoegen". 2de Zomer-Concert Kiezers van Dreischor 1 De lieer mr. Nanninga Uitterdijk hield hier tot den heer Krüger eene toespraak, waarin hij herinnerde aan diens bezoek van 17 jaren geleden en vervolgens uiting gaf aan de gevoelens, welke ons volk bezielen jegens den President en zijn volk, dat zich een eereplaats heeft verzekerd in de geschiedenis der men8chheid. De burgemeester zeide o. a.»Gij zijt de incarnatie van uw volk, nauw verwant aan ons, een voorbeeld voor de geheele mensch- heid van eenvoud, deugd en piëteit. Onze harten kloppen warm voor u, als de heele beschaafde wereld, in het bijzonder Holland, niet het minst de Kamper burgerij. Wij hopen op een gelukkig einde, een heerlijken vrede. De heer Krüger antwoordde kort: »Dank voor uwe hulde en uw welkom. God kastijdt zijne kinderen. Gansch Europa is met ons. Wij wachten op den HeerHij kent zijn tijd. Niets geschiedt zonder zijn wil". Daarna begaf de President met zijn gevolg zich, door de commissie begeleid, naar het gemeentehuis. Vanwege de gemeente werd hier den President en zijn gevolg, alsook aan de leden van den Raad en de leden van het comité een lunch aangeboden. De President antwoordde hierop ongeveer het volgende: »Dank voor uw welkomstwoord. Wat wij gedaan hebben, is niét mijn werk, maar Gods werk. Hij zal de rookende vlaswiek niet uit- blusschen. Wij hebben schuld bij den Heer, geen schuld tegen Engeland. Hij herinnerde aan de geschiedenis over het stemrecht, der inval Jameson en van het begin van den oorlog. Hij is vastbesloten met zijn volk te vertrouwen op den Heer. »Hij zal komen. Wij vechten tegen een driedubbele overmacht. Alle gezindten zijn met ons. Niets geschiedt buiten Godde eind beslissing is aan den Heer". Om 3 uur werd in de fraai met planten en bloemen versierde Raadzaal door den President receptie gehouden voor autoriteiten, vereenigingen en particulieren. Van de audiëntie werd een druk gebruik gemaakt, zoowel uit Kampen als van elders. Daarna begeleidde de commissie van ont vangst den President naar hun hotel en den President naar de woning van prof. Noordtzij, bij wien hij ongeveer een week zal vertoeven. Zaterdagmiddag werd den President plechtig hulde gebracht in de Bovenkerk. Een uur te voren stroomde het al naar het ruime kerkgebouw, waar geen plaatsje onbezet bleef. De President en gevolg werden afgehaald door de Commissie van Ontvangst. Voor den winkel der firma W. G. Boele had zich het geheele personeel der sigarenfabriek opgesteld met vaandel en bracht bij het pas- seeren van President Krüger hulde; een paar toepasselijke liederen werden gezongen. Bij het binnentreden der belangstellenden in de kerk speelde het orgel. Toen de President en zijn gevolg binnen kwamen, werd door de aanwezigen Psalm 33 vers 5 en 9 aangeheven. De President nam plaats en nu bood de Vice-Voorzitter van het comité, prof. Noordtzij, den President uit naam der burgerij en onder eenige hartelijke woorden, een fraaie krans aan. Een gemengd koor van ongeveer 300 personen zong toen de Volks liederen van Transvaal en van den Vrijstaat. Als eerste spreker trad nu op ds. D. J. van Dalfsen, predikant der Herv. Gemeente, om den heer Krüger en zijn volk te huldigen. Na een kort woord van welkom deed hij uitkomen, hoe ons volk in zijne geheelheid meegevoelt met hetgeen Transvaal en Oranje-Vrijstaat wedervaart, in liefde voor vrijheid en recht 1 Met treffende voorbeelden uit den Bijbel en uit de geschiedenis van ons vaderland her innerde hij, hoe, in weerwil van al het ellendige van den oorlog en de staatkunde, er heilige geestdrift kan zijn voor een-strijd, als thans in Zuid-Afrika gestreden wordt, hoe daar innige gebedsdrang kan wezen, waar zekerheid is van het heiligst recht. De «Potentaat aller Poten taten" op wien Willem van Oranje en President Krüger zich hebben beroepen leeft nog en doet geen afstand van Zijne heerschappij. Hij regeerten nu moge de zon der gerechtig heid al tijdelijk schuil gaan achter donkere wolken, als Christenen weten wij, dat zij er is en op Gods tijd luisterrijk stralen zal. Het koor zong daarop het Luther-lied: «Een vaste burcht is onze God!" Als tweede spreker trad op prof. dr. H. Bavinck, die sprak over de heiligheid van het recht tegenover de schijnbare verheerlijking van macht en geweld, met het onwrikbare vertrouwen op God, gelijk de mannen en vrouwen in Zuid-Afrika daarvan getuigen. Aan het einde dier redevoering zong het koor Ps. 68, vers 1 en 14, en daarna het Wilhelmus j (oude toonzetting). Al de aanwezigen zongen staande den President toe Psalm 134 3. Na deze plechtigheid begaven zich de Presi dent en het gevolg, door de Commissie van Ontvangst weer begeleid, naar hunne tijdelijke 'woningen. Bij het verlaten van het kerkgebouw werd een inzameling gehouden voor de slachtoffers van den strijd in Zuid-Afrika, in hoofdzaak voor de vrouwen en kinderen der Boeren, die door de Engelschen krijgsgevangen worden Tegen Maandag-namiddag 2 uur rijtoer, aangeboden door het studentencorps «Fides Quaerit Intellectum". De feesten te Utrecht. Als deel der lustrumfeesten te Utrecht werd Vrijdag bij baron Mei vil van Lynden een »high tea" gegeven, waartoe de hoofd personen van de maskarade genoodigd waren. De volksspelen op het »Hoogeland" werden druk bezocht. Vrijdagavond was er een groot militair concert, aangeboden door de leden van de stuüenten-8ocieteit »Placet Hic Requieecere Musis", dat door een talrijk publiek werd bijgewoond. Het concert werd gevolgd door een kermesse d'été, waarvan door velen werd gebruik gemaakt. Het kermisterrein zag er recht gezellig uit. Men kon er zoowel van den draaimolen gebruik maken als de maag vullen met heerlijke poffertjes en wafelen. Ver schillende tenten en kramen waren opgeslagen en gaven werkelijk den indruk, dat men zich bevond op een echte, onvervalschte Hollandsche kermis. Tot laat in den nacht duurde de kermispret voort. Er heerschte een feestelijke stemming. BIER-POLITIEK. In de »Haagsche Correspondentie" van de Zutph. Ct. wordt het volgende incident uit den verkiezingsstrijd medegedeeld, dat door den schrijver persoonlijk werd bijgewoond en voor een kijkje op Limburgsche toestanden niet zonder beteekenis is. Den 42en en den 13en Juni werden de verschillende gemeenten van het district-Sittard overstroomd met vaten bier. Schier bij elke herberg of kroeg kon men de vaten opgestapeld zien liggen. Nu is het bekend, dat de Lim burgers groote bierdrinkers zijn, maar een zoo groote hoeveelheid, in enkele dagen aan gevoerd, zag men toch nooit te voren. Wat was het geval? Het was alles verkiezings-bier. De heer Arnoldts wilde aan het aftredend lid, den heer DeBieberstein, zijn zetel betwisten, niet om verschil van richting, want beide candidaten zijn Katholiek par excellence, maar omdat de nieuwe candidaat van oordeel was, dat de zorg voor Limburgsche en Sittardsche belangen beter aan zijne handen zou zijn toevertrouwd in het district, dat vroeger ook door zijn vader was vertegenwoordigd. In andere districten zouden nu vergaderingen en strooibiljetten dienst hebben moeten doen om aan den gewenschten candidaat de zege te bezorgen, maar in dit deel van Limburg geeft men aan een ander middel de voorkeur. Dat middel, hetwelk uitstekend schijnt te' werken, is: vrij bier. Een voorstander van de candidatuur De Bieberstein zeide: Er is niets meer aan te doen. De Bieberstein legt het af. Al wat hij do ar ziet is verkiezings bier voor Arnoldts. Morgen zult gij volle wagens zien rijden met biergasten, want ook voor vrije rijtuigen wordt gezorgd, en de vrienden van den anderen candidaat doen niets. De B. zegtliever niet in de Kamer dan door bier. Nu, hij moet het weten, maar dan komt hij er niet. En toen ik hem vroeg of in het district-Sittard dan zelfs een niet-Katholiek kon worden gekozen als hij maar goed trakteerde, toen luidde het antwoord Onmogelijk is dat niet, maar dat zou nog meer kosten. Doch hoe dit zij, de man blijkt een goed profeet te zijn geweest, want Arnoldts is gekozen en De Bieberstein, tegen wien men geen enkele gegronde grief scheen te hebben, is gevallen. Dat zijn Zuidelijke ver kiezingsmanieren, zegt men. Moge het Noorden er nog lang van verschoond blijven Treurig bericht. Te Nuland, bij Berlikum (N.-Br.), waar men in de kerk het 25-jarig priesterfeest van den pastoor vierde, hoorde men plotseling het geroep van brand. Allen spoedden zich naar buiten en zagen do woning en den veestal van J. Nikelroode in brand staan. Terwijl men het vee trachtte te redden, dacht men niet aan eene oude moeder en twee kinderen, die nog in het brandende perceel waren, wijl de man meende, dat zij bij buren gevlucht waren. Nauwelijks echter waren de vlammen gestuit, of men kwam tot de treurige ontdekking, dat alle drie in de woning zelve den dood gevonden hadden. De verslagenheid en de deelneming over het droevig ongeval is algemeen. Aanval op een Nederlander in een spoortrein. Een drama is Dinsdagmorgen afgespeeld in den sneltrein, die te middernacht van Brussel vertrekt en 's morgens om 6 uur te Parijs aankomt. Toen de trein Feignies, het eerste station 'op Fransch grondgebied, be reikte, kwamen twee personen in een eerste klasse coupé, waarin zich reeds een reiziger bevond, de Nederlandsche ingenieur Salu uit Tilburg, die werkzaam is aan de werkplaatsen van de firma Yan den Kerckhove te Gent. Nauwelijks had de trein zich weer in beweging gesteld of de twee personen, die meenden dat hun medereiziger sliep, vielen op hem aan en trachtten hem met een priem te steken. Zij hadden echter niet gerekend op de buiten gewone lichaamskracht van den ingenieur. Deze hield zich de booswichten van het lijf, tot men het station Haumont naderde. Daar sprongen de aanvallers, bevreesd voor arres tatie, uit den in volle vaart rijdenden trein. Een hunner viel dood; de andere werd later bewusteloos en zwaar gewond op den weg gevonden door het personeel van het station Haumont, dat inmiddels door den ingenieur van het gebeurde was-'in kennis gesteld. De heer Salu heeft verscheidene priemsteken gekregen, doch geen enkele van ernstigen aard. De aanvallers waren Franschendegene, die dood is, heette Yaude en was 28 jaar, de andere heet Pan en is 24 jaar oud. Hun doel was diefstal. Omtrent bovengenoemden aanval kunnen wij nog het volgende mcdedeelen Toen de heer Salu te Brussel in den trein stapte, namen tegelijk de twee aanvallers in een aangrenzende coupé plaats. Te Feignies, terwijl de douanen den trein inspeoteerden, kwam het tweetal bij den Nederlander zitten. Ze boden hem een sigaret aan, doch hij bedankte, omdat hij zijn pijp zat te rooken. Toen zag hij een van de twee een twee meter lang stuk doek uit zijn zak halenterwijl hij dacht, dat de man er een ceintuur van ging maken, wierp deze het eensklaps om het hoofd van den heer S. Doch deze, schoon 52 jaar, wist zijn aan vallers met kracht terug te duwen. Toen wierpen zich beiden op hem en men hield zijn mond dicht om hem te beletten te schreeuwen. De Hollander beet echter van zich af en hapte een der aanvallers een stuk van den vinger. Intusschen lag hij onder hen op de bank en kreeg met een deurknop een aantal slagen. Reeds was een der portieren opengemaakt om het slachtoffer er uit te werpen, toen de Hollander met alle kracht zich los wist te rukken en aan de alarmbel ging hangen. Trouwens zijn kreten waren reeds gehoord en de misdadigers, die den trein al langzamer voelden rijden, dachten aan ontsnappen. De trein reed nog met een snelheid van 80 kilometer per uur en beiden bekwam den sprong slecht. Het slachtoffer heeft wonden aan het hoofd, achter de ooren en aan de keel, doch kon den volgenden dag reeds do .reis naar Parijs voortzetten. Hij had niets dan ingenieurs plannen en slechts fres. 450 bij zich. Landverhuizers naar Amerika. De heer J. R. Planten, onze consul-generaal te New-York, schrijft d.d. 46 Mei 4904 het volgende Sinds eenigen tijd brengt bijkans iedere boot van de HollandAmerika-lijn eenige gewezen bewoners van de Zuid-Afrikaansche Republiek, die, na hun land verlaten te hebben en eenigen tijd in Nederland tevergeefs naar werk gezocht te hebben, naar de Ver- eenigde Staten oversteken, teneinde aldaar hun geluk te beproeven. De meesten hunner, hetzij zij Nederlander zijn, of wel die kwaliteit verloren hebben, wenden zich tot het Consulaat-Generaal en verwachten, dat zij door zijn bemiddeling werk zullen kunnen vinden. Zonder uitzonde ring evenwel moeten zij steeds teleurgesteld worden in die verwachting, want zelfs voor ervaren Amerikaansche arbeiders is het zeer moeielijk werk te vinden, laat staan dus voor vreemdelingen, die dan nog veelal de Engelsche taal niet machtig zijn en zonder aanbevelingsbrieven zich aanmeldentrouwens zelfs met de warmste aanbevelingen is er bijna geen werk te bekomen. Veelal zijn de hier aankomenden gewezen spoorwegambtenaren en in die hoedanigheid is er niet de minste kans alhier geplaatst te worden. Tot overmaat van ramp zijn zij zoo slecht van geld voorzien, dat zij onmiddellijk broode loos zijn en niet in staat naar het "Westen te trekken, waar de kansen om werk te vinden voor hen misschien beter zijn. De ellende, waaraan zij zichzelf en somtijds hun gezinnen blootstellen, is van dien aard, dat het Consulaat-Generaal ten sterkste ont raadt naar Amerika over te komen, tenzij van zeer ruime middelen voorziendat er, ook zelfs al is men ruim van geld voorzien, te New-York weinig kans is om werk te vinden en dat er aan het Consulaat-Generaal geen middelen voorhanden zijn om behoeftige Nederlanders te onderhouden". BOERENBRIEYEN. Hoe dankbaar de Boeren zijn voor hetgeen de zusters van het Roode Kruis voor hen gedaan hebben, blijkt wel uit de brieven der eenvoudigen, die nu aankomen en waarvan er hieronder één volgt: Peniche dei 26 Mei waarde en beste zuster Adr. Schepper beste zuster alles wel door dei zegen des Heeren en ik wens ons het zelfde van zuster ook te mogen Hooren. Zuster ik was heir ook al weer en dei hos- peitaal en ook erg zeik maar maar ben nei weer geheel beter door dei zegen Des Heeren Leive en: beste zuster ik hoop het zelfde van u allen ook te mogen hooren, en verder beste zuster oom stoffel Annidale is ook weer en dei hospeitaal ik was omtrent 9 uur en dei hospeitaal tou was oom stoffel maar regte zeik en hy heef zwaar koorst maar hoop hy zal weer gou beter wort, beste zuster ik wou allaang voor zuster geschryf het maar ik kon zuster ze adres neit kry maar heef hem nei by oom stoffel gekryg beste zuster ons heef door dei zegen Des Heeren tog heir een leer aart gekry wat Eut dei kaapkeloni kom hij kom om heir kenders aan te neem beste zuster ons heef heir vandag een moükerk gehad en een uur zal ons bet uur hebben beste zuster ik heb my laat af neem en hoop ons verzuster een Petret te steir als ik antwort kryg van zuster zoo beste zuster ik groet u met een handdrek van leifde DVENTER TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 4 Juli. Op de aanbevelingslijst voor griffier der rechtbank te Zwolle staan mr. Lechner, griffier van de rechtbank te Zierikzce, de heeren Ras en Yan Sloten, substituut-griffiers te Amsterdam en Zwolle. Rotterdam, 4 Juli. GRANEN. Buitenlandsche stil. Meel f 40Jtamelijke omzet. Binnenlandsche Tarwe f 5 k f 7,40. Rogge f 4,25 k f 5,40. Gerst zonder handel. Haver f 2,75 a f 3,75. Witte Boonen opgeruimd. Bruine Boonen f 5 a f 7,25. Erwten f 8,50 f 40. Kanariezaad f 5,50 k f 7. Aardappelen. Westlandsche klei f 4,60 k f 4,75. Zand- f 2 de halve Hectoliter, tamelijke aanvoer, veel vraag. Kaas. Aanvoer 3 partgen, f 22 k f 23. Stille handel. Vlas. Aanvoer 300 steen blauw. Goede kwaliteit ad 43 stuivers verkocht. YEE. Aanvoer 449 Runderen, 25 a 32 ct. - 356 Kalveren, 30 a 425 ct. traag. -— 4444 Schapen, 25 a 30 ct., traag. Lammeren 35 40 ct. 402 Varkens49 a 205 ct. lichte voor export 20 a 24 ct. Redelijke handel. Geboren Zoon van PIETER, SCHUTTERSRAAD. Zierikzee, 4 Juli. De Schuttersraad ver oordeelde heden Arie Weltevreden alhier tot f 45 boete, benevens de betaling der kosten, wegens als schutter tot eenigen dienst geroepen zijnde, niet te verschijnen. Beklaagde was bij de uitspraak niet tegenwoordig. Zeetijdingen. Zierikzee. VERTROKKEN: 30 Juni. »Flower of Essex", kapt. Palmer. »üovercourt" kapt. Wood; beiden van Dordrecht naar Londen. Yereenigde Zierikzeesche Stoomboot - Maatschappij en. en tusschengelegen plaatsen v.v. Juli. Van Zierikzee: Van Rotterdam: Dinsdag 2 'sm. *10,— Dinsdag 2 'sm. f12, Woensd. 3 j-7,Woensa. 3 §12,— Dond. 4 n §7,30 Dond. 4 *12, Vrijdag 5 *8,30 Vrijdag 5 f12, Zaterdag 6 f8,30 Zaterdag 6 §11,30 Zondag 7 §8,30iZondag 7 f11,30 Maand. 8 f8,30|Maand. 8 *12, Dienst per «Schelde I". «Schelde H". f a «Stad Zierikzee". Zoo de Heer wil, hopen geliefde Ouders, Behuwd- en Groot- fj ouders JAN BIJKERKE en SARA WITTE j den 42 Juli aanst. te Burgh, hunne jj 50-jarige Echtvereeniging herdenken. 's-Gravenhage, 4 Juli 4904. Hunne dankbare Schoonzoon en Dochter, ADRIANUS STAM. JACOBA STAM—Bijkerke en Kleinkinderen. Yrijdag 5 Juli hopen IMAN BOOT en JANNETJE DE GRANJE hunne 25-jarige Echtvereeniging f te herdenken. Haamstede. Hunne dankbare Kinderen. Ondertrouwd A. VAN DER WEKKEN Az. en G. DE VLIEGER Hd. Kerkwerve, 28 Juni 4901. Getrouwd: J. SCHOOFF en C. J. KAPPERS, die tevens, ook namens wederzijdsche Familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden. Renesse, 28 Juni 1904. Getrouwd L.c DE FEITER Hz. JOHANNA VAN DEN BERG WJn., diemede namens wederzijdsche Familie hunnen dank betuigen voor de ondervonden Renesse, 28 Juni 4901. Geboren Zoon van JOZ1AS CORNELUS, JOHs. VERTON en MARIA VERTON—Verton. Haarlem, 25 Juni 4901. OraDjeboomstraat 448. Bevallen van een Jongen, M. DE OUDEv. d. Wekken. Brouwershaven, 25 Juni 1901. P. BODT Jr. en J. M. BODT—Lei: Zierikzee, 30 Juni 4901. Mijn Vrouw Jacomina Wilhelmina BeHa Voorbeijtel is heden overleden. Bennebroek, 22 Juni 4901. Mede namens de Familie, C. K. ELOUT. Heden overleed in den ouderdom va 76 jaar, mijn geliefde Echtgenoot, Pieter Verkam. Brouwershaven, 30 Juni 1901. Wed. P. VERKAM, geb. Mallander. Voor de vele bewijzen van deelneminj ontvangen bij het overlijden van onzen geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvade de Heer JACOB LEEUWEbetuigen w onzen hartelijken dank. St.-Maartensdijk. Uit aller naam, J. W. KIEVIT. Voor de talrijke blijken van belang stelling, ontvangen bij de viering van hu 50-jarig Huwelijksfeestbetuigen onderg< teekenden hunnen hartelijken dank. Stavenisse, 28 Juni 4901. P. C. VERSTRAATE. N. VERSTRAATESteendijk. Naast God betuigen wij onze hartelijken dank aan den Heer Dr. WORTMAh voor de hulp, die hij onze Dochter en Zustt heeft verleend bij de operatiedie zij hee ondergaan; ook dank aan Dr. VLEUGE SCHUTTER, Dr. LANGE en Zuster D LEEUW en allen, die hem hierbij behulpzaai warentevens dank aan allen die oi zooveel hulp, belangstelling en deelnemin hebben betoond. Sciiuddebeurs, 1 Juli 4901. Wed. A. L. DE GRAAF en Kinderei ZIERIKZEE, berichten dat de rente der gedeponeerd Gelden van af heden met een half procen is verlaagd, zijnde thans met 3 dagen ziel Zierikzee, 1 Juli 4901. Op Woensdag 3 - en Donderdag Juli a.s. zal op de Zierikzeesche Ambachti school een openbare les gegeven worde van 2 tot 4 uur 's namiddags, toegankelij voor alle belangstellenden. Tevens gelegenheid tot bezichtiging de werkstukken, bestemd voor de Tentoonstellin van Ambachtsonderwijs te 's-Gravenhage. HET BESTUUR VAN DE SCHOOL. Zondag 7 Juli, 's avonds 8 uur: Officiëele kennisgeving per programma. Leden van he clubje „Ons Belang' kunnen over het algemeei als Lid van den Gemeente raad NIET in aanmerkint komen. Dreischor, 1 Juli 1901. W. Stemt met ons op 6 Juli de Heere H. Barendregt en J. C. van Langeraad voor de vlasserij en met vast beginsel. De ondergeteekenden wenschei bij de verkiezing op a.s. Zaterdag geen stemmen op zich te zien uit gebracht, maar wel op hare candidate! de Heeren: H. Barendregt en H. der Weduwen. Dreischor, 1 Juli 4901. M. J. DE VRIEZE. N. VERJAAL. Bij de a.s. verkiezing Maandag w v 8 Juli van twee Leden voor den Gemeenteraad te Staveniesc. worden ten zeerste aanbevolen de .odredende Leden, de Heeren C. BROODMAA W J. YAN PUTTE. I VELE KIB*"'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 3