Uit Stad ew Provincie. tot deeteming aan 't galadiner ter an Z. E.jfEr-' M. de Kohingin schonk den Siameeschen iiprins het Grootkruis der orde van den rlandschen Leeuw. i adjudanten van den Siameeschen Kroon- wjjar benoemdkolonel Raywalbha tot ideur, kapitein Sarasidhi tot officier anje-Nassau orde. By een kleermaker in de Fagelstraat hangt een bordje uit een der ramen, >p het volgende te lezen staat: k, W. J. W. van der Yet, hebt noodig i en raad van eene advocaat, o 1. Dien advocaat moet vrij zijn van aoonlijk fanatieke Godsdiensthaat, tfo. 2. Moet dien advocaat vrij zijn van o invloed die het geld heeft op sommigen, rsonen, zelfs al wordt hem f 1000 of meer boden. No. 3. Moet dien advocaat geen slaaf zijn an het iedee, alsdat de nietsbezitter alles loet afwachten van den geldbezitter. No. 4. Ik kan geen geldelijke belooning ielooven, daar ik al zeer blijde ben, alsdat k door mijn werk buiten schulden kan ilijven, dus de hulp moet gratis wezen. Vrijwillig aanvaarde bezigheden worden het soliedste behartigd. Deze oproeping blijft 14 dagen alhier geplaatst, dan zullen er toch zeer zeker degelijke mannen mede bekend gemaakt zijn". Oude ïonge, 27 Juni. Herbenoemd tot leden van den gemeenteraad de heeren Dk. van Es en dr. WJ. Arends. Zierikzee, 1 Juli. Op Zondag 21 Juli a.s. zal niet het kader van het garnizoen uit Middelburg een bezoek aan onze gemeente brengen, doch de leden der onderofficiers- societeit met hunne dames, te zamen circa 80 personen. Yoorts zal door dit gezelschap per extra tram een bezoek aan Brouwershaven worden gebracht, alwaar ongeveer één uur zal worden vertoefd. Het gezelschap komt per spoorboot te 7.30 voorm. van Middelburg en zal met dezelfde gelegenheid te 6.30 nam. van hier vertrekken. Daar jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck gekozen is tot lid der Tweede Kamer voor Amersfoort, zullen de Staten van Zeeland voor hem een ander moeten kiezen voor lid der Eerste Kamer. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Breskens W. G. S. L. de Yletter, ontvanger derzelfde middelen te St.-Maartendijk. Bruinisse, 29 Juni. Aan de hand van het door Gedep. Staten vastgestelde model werd heden door den gemeenteraad de ver ordening vastgesteld op de heffing en invorde- ig van den hoofdeïijken omslag. De aftrek >r noodzakelijk levensonderhoud werd >aald op f 300, terwijl eveneens aftrek van 5 geoorloofd is voor ieder kind beneden 15 jaar, dat geen eigen inkomen heeft. t.-Filipsland, 30 Juni. In de gemeente- .dsvergadering van 28 Juni zijn tot leden commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heeren Odink en Bossers. Tevens werd op een adres van eenige ingezetenen, wonende aan den Oostdijk, waarin verzocht werd, om het harder dan stapvoets rijden langs dat gedeelte van dien dijk, dat met keien bestraat is, te verbieden, goedgunstig beschikt. Cats. Door den dijkraad der waterkeering van den calamiteusen Leendert Abrahampolder is een voordracht opgemaakt van 3 personen voor lid van het bestuur dier waterkeeiing, ontstaan door periodieke aftreding van A. Markusse, waarop voorkomenno. 1. A. Markusseno. 2. Th. Maatno. 3. C. van der Maas. Biervliet. Door de benoeming van den heer J. L. I. de Bats tot burgemeester is de betrekking van gemeente-ontvanger vacant. Vermoedelijk volgt deze week benoeming. Bij de stemming voor twee raadsleden op Vrijdag zijn gesteld de heeren "Wadde van "Boon aftr. lib. en wethouder, Th. Buijsse r.-k. en Yan der Slikke a.-r. Aanbestedingen, Terkoopingen enz. Brouwershaven, 28 Juni. Ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys te Zierikzee zijn heden openbaar verkocht: 1. huis te Brouwershaven aan het Haven plein, waarin slagerij, voor f 1200 2. huis Poortdijkstraat, voor f 310 3. huis met grond te Duivendijke bij den Osse, voor f 200 4. hoefje te EUemeet, voor f 1811. Stavenisse. (Verbetering). In het laatste 'mmer dezer courant werd gemeld, dat bij aanbesteding der werken aan den polder mpenshofstede alhier de heer G. Wes- -cbreven had voor f 792.98. Dit 692,98. 'oom, 29 Juni. De opbrengst bestuur der ïVisscherijen op vuwsche stroomen" gisteren erpachte 281 perceelen m, behoorende tot de is f 83.385 geweest i vorige verpachting, ffialen van mosselzaad de Hoeve (Sohouwen) f149 by de vorige RECHTSZAKEN. Zierikzee, 1 Juli. Heden werd naar het Huis van Bewaring overgebracht E. H., 30 jaar, laatstelijk agent van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij, wonende te Brouwers haven. Tegen beklaagde was door de rechtbank rechtsingang verleend met bevel tot gevangen neming wegens verduistering van gelden ten nadeele van genoemde Maatschappij. Beklaagde is voor dat feit door de Belgische regeering aan de Nederlandsche uitgeleverd. Het vonnis inzake den arts A. J. de K. te Bruinisse, die, zooals in ons bulletin in het kort werd medegedeeld, door het ge rechtshof te 's-Gravenhage tot 9 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, met last tot zijne onmiddeliyke invryheidstelling, over woog dat niet gebleken was wanneer de buks geladen was en ook niet dat bekl. de haan van het geweer opzettelijk had afgetrokken, maar beschouwde het feit, dat beklaagde, die bekend is met de behandeling van een schietgeweer, de buks op zijn vrouw aanlegde als een groote onvoorzichtigheid en roekeloos heid. Beklaagde behoorde dus veroordeeld te worden wegens het door schuld veroorzaken van den dood zijner echtgenoote. Zooals wij reeds gemeld hebben, werd Donderdag voor het gerechtshof te 's-Graven hage behandeld de zaak tegen twee timmer lieden te Ellemeet, die door de rechtbank te Zierikzee wegens meineed ieder tot een jaar gevangenisstraf waren veroordeeld. Deze mannen zouden namelijk, by de behandeling van een strafzaak voor het kantongerecht te Zierikzee betreflende een jachtoveitreding, valschelijk en in strijd met de waarheid hebben verklaard, dat de persoon, die de veldwachters verklaarden in een jachtveld onder Haamstede te hebben gezien en te hebben bekeurd op het uur, waarop de bekeuring plaats greep, niet op dat terrein kon geweest zijn, omdat hij zich bevond in het gezelschap van hen, beklaagden, op de hofstede van den vader van den bekeurde en steeds thuis was geweest. Wel waren later twee broers van den bekeurde thuis gekomen op de hofstede en hadden zij verteld eene ontmoeting te hebben gehad, Wfirby die beambten C3n hunner hadden aangezien voor den bekeurde. De beklaagden bleven ook in hooger beroep by deze verklaring volharden. Alleen zeide de eerste beklaagde, dat, indien de ontmoeting iusschen de veldwachters en den bekeurde werkelijk heeft pleats gehad, zulks alleen zou kunnen gebeurd zyn binnen een tijdsverloop van 10 a 15 minuten, zijnde het eenige tydsverloop gedurende 't welk de bekeurde niet in hun gezelschap was, doch het vee van de hofstede was gaan voederen. De mogelijkheid, dat in C9n tydsverloop van een klein kwartiertje de bekeurde zich van de hofstede naar het jachtveld en terug zou hebben kunnen begeven, werd door een der veldwachters niet ontkend, maar dan zouden er in den bewusten avond ook drie personen door de beambten moeten aan getroffen zyn in het jachtveld, en dit nu verklaarden de veldwachters voor beslist onmogelijk. Overigens verklaarden beide politiebeambten pertinent dat zy den persoon hadden bekeurd, die volgens beklaagden dan thuis zou zyn geweest. Ter terechtzitting bleek verder nog dat de familie van den bekeurde bekend staat als een stroopersfamflie en dat, telkens by eene bekeuring, gepoogd wordt personenverwarriug te stichten door getuigen a decharge, waarbij dan gebruik wordt gemaakt van de gelijkenis en de gestalte-overeenkomst der verschillende broeders. De vader, twee zusters en een broeder van den bekeurde verklaarden thans ter terechtzitting op de meest pertinente wijze en geheel in overeenstemming met de opgave van beklaagden, dat hun door de veldwachters bekeurd familielid dien avond de ouderlijke hofstede niet verlaten had en zich slechts 10 minuten uit de huiskamer had verwijderd, teneinde met de beide beklaagden een schuurtje op te meten dat door beklaagden moest worden getimmerd. Advocaat-generaal mr. Reitsma wees op verschillende omstandigheden, waaruit hij de conclusie moest trekken, dat de geheele familie, die thans voor het Hof verklaringen aflegde dat de bekeurde in den bewusten avond thuis was, zich heeft schuldig gemaakt aan meineed en een weloverlegd complot heeft gesmeed om den rechter, van den kantonrechter af tot aan den hoogeren rechter toe, te misleiden. Wanneer dan ook blijkt dat het vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarby de twee beklaagden zyn veroordeeld, op juiste gronden gewezen is, dan kan een strafrechterlijk onderzoek tegen de familie niet uitblijven. Hy vorderde bevestiging van het vonnis. Als verdediger trad op mr. Wolfson, die integendeel uit de overeenstemmende en rustige houding der familie afleidde dat zy de volle waarheid sprak en het een groote onwaarschijnlijkheid achtte, dat zy zich een parig zou wagen aan de gevolgen van een valsche verklaring onder eede. Overigens trachtte pleiter in het Jicht te stellen dat de veldwachters zich zeer goed in den persoon kunnen hebben vergist, gegeven de groote gehjkenis tusschen de zonen van deze familie. Pleiter drong aan op vrijspraak van de beklaagden. Ten slotte vroeg de verdediger aan het Hof onmiddeliyke invryheidstelling van be- Dit verzoek werd echter, nadat het Hof in raadkamer was gegaan, geweigerd en de uitspraak bepaald op a.s. Woensdag. Zooals in ons vorig nommer is gemeld heeft de Bredasche rechtbank Vrijdag M., verdacht van den kindermoord te Tilburg, vrijgesproken. De rechtbank overwoog dat niet wettig en overtuigend is bewezen dat de beklaagde zich zou hebben schuldig gemaakt aan de feiten, hem by de dagvaarding ten laste gelegd; wel is waar wettigen het aanwezig zyn van bloedsporen in den schilderskiel en in eenige andere kleedingstukken van beklaagde de aanwezigheid van eenige deels met bloed bevlekte kleedingstukken van het slachtoffer in zyn koffer, zyn bekendheid met de plaats waar het lijk van het vermiste meisje lag, zyn eigenaardige houding op Woensdag, Donderdag en Vrijdag 22, 23 en 24 Aug. 1900, zoo deze omstandigheden kunnen be wezen worden geacht, het vermoeden dat aan den beklaagde meer omtrent de gepleegde misdaad bekend is dan uit zyn verklaringen in den loop van de instructie of van de behandeling der zaak ter terechtzitting zou volgen, doch de rechtbank acht in ieder geval al de aanwijzingen, in dit geding aanwezig, in haar onderling verband genomen, niet gewichtig genoeg om daardoor wettig en overtuigend te bewijzen, dat de beklaagde zou zyn de dadei* van het afschuwelijk misdrijf. Ingevolge artt. 216, 219 en 220 W. S. rechtdoende, sprak de rechtbank hem vrij en beval zyn invryheidstelling. Op de publieke tribune werd deze uitspraak met applaus begroet. Men beweert dat de ambtenaar van O. M. in hooger beroep zal komen. Uit Tilburg schrijft men omtrent den terugkeer van Mutsaers: Den geheelen namiddag verdrong zich hier een aantal nieuwsgierigen in de nabijheid van het station, om getuige te zyn van de aankomst van Mutsaers. Men vernam, dat deze niet per trein zou aankomen, maar, om oploop van volk te vermijden, den weg van Gilze- Rijen af het middenstation tusschen Tilburg en Breda naar de ouderlyke wonig te voet zou afleggen. Daarheen richtte zich nu de stroom der nieuwsgierigen en belang stellenden. Doch velen het wachten moede keerden allen huiswaarts, zoodat, toen eindelijk het oogenblik aanbrak, het getal der aanwezigen betrekkelijk gering was. Een wielrijder reed af en aan om de huisgenooten, die met vurig verlangen hun zoon en broeder verwachtten, in kennis te stellen van zijne aanstaande komst. Terwijl de wachtenden natuurlijk den moord besprekende en uiting gevende hoe het rechtsgevoel door deze vryspraak slechts ten deele bevredigd wordt in de richting van den Bredaschen weg turen, komt eindelyk een kleine hoop volks in het geziebt. Allengs groeit de kleide, hoop aan, en op eenige honderden schreden afstand is de schilder te onderscheiden aan zyn herkenningsteeken, een witten hoed. Zyne verwanten, de een na den ander, snellen hem tegemoet, en wat er gevoeld is in de harten van hen, die zoo lang gescheiden waren en in de vrees verkeerden voor immer gescheiden te worden, laat zich wel gevoelen misschien maar geenszins beschrijven. Weldra betreedt hy de ouderlyke woning, zoo tragisch door hem verlaten, en de deuren sluiten zich achter Mutsaers en zyne huisgenooten. Het belangstellend publiek daarbuiten begaf zich allengs rustig naar huis. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 1 Juli. Morgen zal het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland in één der lokalen in het Grand-Hótel Yerseput te Middelburg bijeenkomen. Den volgenden dag zal te 10 ure op de bovenzaal der sociëteit »De Yergenoeging" een algemeene vergadering van genoemde Maatschappy worden gehouden. Aan de leden zal des namiddags ten één ure een rijtoer worden aangeboden. Na afloop van den rijtoer ten zes ure des namiddags zullen de leden gelegenheid hebben om tegen f 2.50 per couvert aan een gemeenschappelijken maaltijd in de sociëteit St.-Joris" deel te nemen. Des avonds ten 8 ure zal een concert zijn in 't Schuttershof »De Edele Handboog". Dit concert wordt aan de leden van wege de Vereeniging Vreemdelingenverkeer" welwil lend aangeboden. Donderdag zullen de keur- tentoonstelling van reeds vroeger bekroonde paarden, en de afdeelingstentoonstelling van paarden, hoornvee, schapen, varkens, pluim gedierte, landbouwwerktuigen enz. geopend worden. Des namiddags van 24 zal het muziekkorps der dienstdoende schutterij te Middelburg op het tentoonstellingsterrein een muziekuitvoering geven, terwijl des avonds te 7 ure aan de leden met hun dames een concert in den buitentuin op het Noord- bolwerk van wege de Nyverheidsvereeniging te Middelburg 'zal worden aangeboden. Met illuminatie en vuurwerk op het Molenwater zullen de festiviteiten besloten worden. KERKNIEUW 8. Door wijlen mevr. de wed. P. de Broekert te Middelburg is aan de Diakonie der Herv. Gem. aldaar eene som van f 1000 vermaakt. Aangenomen het beroep naar de Geref. Gem. te Oosterland, door den heer C. Staal, candidaat te Dordrecht. Sirjansland, 1 Juli. De collecte voor de Generale Kas alhier heeft opgebracht de som van f 5.55. De Zondagsschool, verleden jaar alhier opgericht door mej. G. v. d. Yeer en aan vankelijk begonnen met een klein aantal leerlingen, is zoodanig in bloei toegenomen, dat er nu ongeveer door een 60-tal kinderen gebruik van gemaakt wordt. St.-Annaland. In tegenwoordigheid eener groote schare, waaronder ook velen van elders, werd j.l. Donderdag 27 dezer des avonds het nieuwe orgel in de Ned. Herv. kerk alhier, terwijl het eenige dagen te voren door bevoegde deskundigen was onderzocht en goedgekeurd, voor het eerst in gebruik geBteld. Nadat vooraf Ps. 84 vers 1 zonder begeleiding was gezongen, deed de consulent der gemeente ds. J. A. Schouten, predikant te St.-Philipsland, een gebed en eene keurige voorafspraak, waarbij hij o.a. het kerkbestuur ook namens de gemeente dankzegde voor al hetgeen dat bestuur gedaan had tot verkrijging van het schoon gebouw, waarin men sedert 1900 kan byeenkomen, terwijl nu de aanbrenging van dit orgel de kroon op het werk zette, waarna de gemeente Ps. 150 vers 1 en 2, thans onder begeleiding van het prachtige instrument, aanhief. Yoor zijne verdere rede had de spreker tot onderwerp gekozen 1 Colossensen 3 vers 16. Met stille aandacht werd deze rede aangehoord enverder afgewisseld door het zingen van Ps. 33 vers 1, 2 en 11, Gezang 2 vers 1 en 5 en tot slotzang Gezang 96 aangeheven. Het instrument werd bespeeld door den vervaardiger, den heer J. F. Kruse, fabrikant van kerkorgels te Leeuwarden, een man die op dit gebied zijn sporen verdiend heeft, en zich als uitstekend musicus voortreffelijk van zijn taak kweet. Heerlijk ruischten de tonen door het kerk gebouw, vooral de liefelijke muziek van de Viola di gamba, het lievelingsregister van den vervaardiger, maakte diepen indruk. Het geheel munt uit door een sierlijke en solide constructie en door de zuiverheid van intonatie vollen, liefelijken en krachtigen toon en doet den vervaardiger alle eer aan. De dank, die den heer Kruse aan het einde voor een en ander door den geachten spreker ds. Schouten namens kerkbestuur en gemeente werd toegebracht, was dan ook ten volle verdiend. Moge dit nieuwe orgel lang aan zijne bestemming beantwoorden en mede een middel zijn om de gemeente voortdurend op te wekken tot al wat goed is. ONDERWIJS. Bij de overgangs-examens aan de Rijks- Veeartsenijschool te Utrecht werd o.a. bevorderd ven het le naar het 2e studiejaar, de heer T. van Houligene te Kruiningen. Stavenisse. In de Vrijdag 1.1. te Sint- Maartensdijk gehouden vergadering van de afdeeling Tholen van het »N. O. G." werden door den voorzitter, den heer W. C. Crucq, eenige hartelijke woorden van hulde ge wijd aan de nagedachtenis van den overleden secretaris, den heer L. Heijboer. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer C. v. d. Graaff te St.-Annaland, terwijl als afgevaar digden naar de algemeene vergadering te Enschedé werden aangewezen de heeren W. Carels en C. v. d. Graaff, en als plaats vervanger de heer J. van Hou te. Staande de vergadering traden 3 personen als nieuwe leden toe. De heer J. W. Slager van Sint- Annaland gaf ten beste een zeer interessante lezing over»Eenige kijkjes op maatschappelijk gebied in het midden der gouden eeuw". H. M. de Koningin heeft vernietigd het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij is goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad vanBorsselen, betreffende den leeftijd waarop kinderen op de openbare lagere school worden toegelaten en die school moeten verlaten. Post en Telegrafie. St.-Filipsland, 30 Juni. Tot nu toe hadden we 3 postbestellingen, en wel 's morgens 8 en 41 uur, en 's avonds 5 uur. Ieder was hiermee uiterst tevreden. Plotseling is er echter verandering gekomen, maar die ver andering is een groote teleurstelling. Alles, wat met de tram van 10 uur meekomt, wordt voortaan heel gemoedelijk ten postkantore gedeponeerd en blijft daar in rustige rust, om in gezelschap van hetgeen de tram van 5 uur meebrengt, besteld te worden. Als men nu nagaat, dat de tram van 10 uur onze voornaamste couranten meebrengt, o. a. de Rotterdammer, Nieuws van den Dag, enz., en men deze dus niet vóór 's avonds 5 uur ont vangt, dan zal ieder het ongerijmde van zoo'n maatregel inzien. 't Is te hopen, dat een verzoek aan de hoogere postadministratie hierin spoedig weer verbetering brengen zal. Moeten we persé ééne bestelling missen, laat het dan die van 'b morgens 8 of 's avonds 5 uur zyn, maar m geen geval die van 11 uur. Provinciale Staten van Zeeland. Het in ons vorig nummer vermelde adres der heeren Ch. W. Vermeys c.s. luidt als volgt: Aan Heeren Provinciale Staten van Zeeland. Geven met verschuldigde gevoelens te kennen, de ondergeteekenden, alle belanghebbenden by - en belang stellenden in het stoombootsverkeer tusschen Schouwen Duireland en de eilanden Z.- en N.-Beveland en Walcheren, en de verbinding met de Zeeuwsche Spoorweglijn. Dat het verkeer in de aangegeven richting van zeer groot belang is, niet alleen voor de bewoners van de genoemde Zeeuwsche eilanden, maar ook voor het publiek daarbuiten en in het bijzonder voor het talrijk aantal handelsreizigers, die van en naar de andere gedeelten der Provincie zich op deze lijn bewegen. Dat het verkeer op die lijn wordt bediend door de 2 stoombooten van de Zeeuwsche Spoorbootmaatschappy, gevestigd te Middelburg. Dat het geen betoog zal behoeven, hoezeer deze dienst vooral voor het reizend publiek een onmiskenbare behoefte is, blijkende uit de gepubliceerde verslagen, dat in de laatste jaren tusschen de 26000 en 28000 passagiers van deze stoombootlyn jaarlijks gebruik maakten. Dat wel is waar in het laatste jaar ook eene verbinding van Schouwen—Duiveland met den casten wal is tot stand gekomen door middel van den stoomtramweg, doch dat dit verkeersmiddel hoofdzakelijk strekt voor het lokaal verkeer in de eilanden en voor de lijn Zierikzee—Rotterdam, terwijl de Zeeuwsche Spoorboot maatschappij tot haar werkkring heeft het Verkeer tusschen de eilanden onderling en de naaste en eenig directe verbinding met het Zeeuwsch gedeelte van den spoorweg. Dat dan ook reeds gebleken is van hoe weinig invloed de tramweg is op het vervoer met de stoombooten der Zeeuwsche Spoorbootmaatschappijin 4899 bedroeg het totaal der door deze vervoerde passagiers 27829, tegen een totaal van 27614 in 1900, alzoo een niet noemens waardig verschil van 215 personen of circa drie vierde •percent. Dat deze cijfers voldoende staven, dat deze dienst met het volste recht onmisbaar mag genoemd worden voor deze eilanden, zoowel voor de lokale bevolking als voor het publiek daarbuiten, maar niet minder in het algemeen belang van den landbouw en den handel van een voornaam deel der provincie Zeeland, dat door zijne insulaire ge steldheid meer dan eenige streek aan het vaste land de hulp der Provinciale kas behoeft om den strijd tegen zijne ongunstige ligging vol te houden. Dat intusschen deze dienst, zal zij beantwoorden aan hetgeen van haar in 't algemeen belang moet gevorderd worden en alzoo minstens twee stoombooten moet laten varen, zeer kostbaar is, zoodat zij, in weerwil van de vrij aanzienlijke jaarlyksche ontvangsten, zonder subsidie niet kan bestaan. Dat de door Uwe vergadering aan de Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij toegestane subsidie tot een maximum van f 24000 's jaars, met dit jaar afloopt en door die Maatschappij eene vernieuwing der subsidie voor 10 jaar is aangevraagd. Dat adressanten overtuigd zyn, dat in het algemeen belang deze dienst op den bestaanden voet dient in stand gehouden te worden. Kedenen, waarom zij zich tot Uwe vergadering wenden tot zoo krachtig mogelijke ondersteuning van het tot U gerichte verzoek van de Zeeuwsche Spoorboot maatschappij om de subsidie, aan haar verleend, bij afloop van dit jaar met 10 jaar te verlengen. Zierikzee, den 10 Mei en volgende dagen. 't Welk doende enz. CH. W. VERMEIJ3, Burgemeester, en 494 anderen. Rotterdam, 14 Juni 1901. Aan het College der Provinciale Staten van de Provincie Zeeland te Middelburg. De Nederlandsche Handelsreizigers-Yereeniging, ge vestigd te Rotterdam, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit no. 16 van 14 December 1875, geeft met eerbied te kennen. «Gezien bet adres van den heer Ch W. Vermeys te Zierikzee eu anderen, strekkende om het verzoek te steunen van de Zeeuwsche Spoorbootmaatschappy gericht aan uw College, om de Provinciale subsidie aan die Maatschappij, dit jaar eindigende,, weder voor tien jaren te verlengen, betuigt door deze hare instemming met dat verzoek. Overtuigd zijnde van de noodzakelijkheid, dat in het belang van den handel deze dienst moge behouden blijven, 't Welk doende enz. Namens het Bestuur der Nederlandsche Handels- reizigers-Vereeniging te Rotterdam. J. H HILLEBRANT, le Voorzitter. A. C. MEEUSSEN, le Secretaris. President Krüger te Kampen. Te Rotterdam was Vrijdagmorgen in de vroegte reeds j eene talrijke menigte wederom geschaard langs den wegdien president Krüger zou nemen van zijn hotel naar het Maasstation. Aan het station waren aanwezig de burge meester en verscheidene raadsleden, benevens verschillende deputaties van vereenigingen met hunne banieren, alsmede een aantal dames. Nadat de president onder oorverdoovend gejuich het station was binnengetreden, trad hij nog even naar buiten, om den afscheids groet der menigte met vriendelijk hoed- en handgewuif te beantwoorden. In de wachtkamer dankte de heer Krüger den commandant der eerewacht, den heer Oerlijn, met een hartelijken handdruk. Yoor den waggon, terwijl de muziek der schutterij 4,0 volksliederen speelde, dankte de president den burgemeester voor de hartelijke ontvangst der Rotterdamsche burgerij, waarna hij hem en verschillende bestuurs-afgevaardigden de hand drukte. Na het vertrek van den trein begaven de heeren Wessels, Van BoeBchoten en De Bruyn zich weer naar Hilversum en Den Haag; de andere heeren van het gevolg maakten met den President de reis naar Kampen. Kampen is al weder in feestgewaad, thans door de komst van den President der Zuid- Afrikaansche Republiek. Uit stedelijke en uit vele particuliere gebouwen wappert de drie kleur, waarvan vele met de vierkleur. Oud en jong ziet men getooid met de Transvaalsche kleuren; winkels geëtalleerd met portretten en borstbeelden. De scholen zyn gesloten en vele patroons hebben aan hunne werklieden voor een paar uur vrijaf gegeven. Yele vreemdelingen ziet men in de stad, om ook den on vermoeiden strijder voor vrijheid en recht te zien. Tegen 11J uur, toen de President met zijn gevolg de heeren A. D. W. Wolmarans, C. H. Wessels, P. Grobler, H. C. Bredell, dr. Heijmans en Fr. Eloff per spoor zouden aankomen zag men vóór en over de IJselbrug een ontzettende volksmenigte. Bij aankomst van den trein, ging de salon wagen tot vóór de Buiten-Societeit, alwaar de heeren werden opgewacht en welkom geheeten door eene commissie van ontvangst, zijnde de heeren mr. Nanninga Uitterdijk, prof. Noordtzij, kolonel Wierts, majoor Brunell, kolonel Spanjaard, Jules van Hasselt, de Jongh en Kooiman, de laatstgenoemde als secretaris. Vervolgens begeleidde deze commissie den President en gevolg naar het lokaal van ont vangst tegenover het station, alwaar de gasten opgewacht werden door de volledige regelings- commissie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2