/Nltlk/IISIIII NIEUWSBODE. Zaterdag 29 Juni 1901. Tweede Blad. MID DEL BURG--ZIERIKZEE. Bank voor Schouwen en Duiveland, (Z ieri li. zeesche Courant), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7556. Directeur w. «r. DE LOOZE. Redacteuren: j J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. MEUWSTUpiNGEN. De Transvaalsch - Engelsche oorlog. Gemiddeld 1.250.000 pond sterling of 15 millioen gulden per week, dat is dus ruim twee millioen gulden daags heeft Dinsdag in het Britsche Lagerhuis minister Brodrick mede gedeeld blijft aan Engeland de oorlog tegen de Boeren in Zuid-Afrika kosten, zoodat voor eiken gedooden of gevangen Boer welhaast zijn gewicht aan goud of althans aan zilver zal blijken te worden betaald. En er is niet veel kans, dat het aanhoudend schadelijk lekken dezer geldkraan voorshands zal ophouden of verminderen. De gewezen commandant Van Lier, die onder een valschen naam reizend, uit Durban te Mar seille is aangekomen met eene boodschap voor den heer Leyds, bracht omtrent de stemming onder de Boeren de laatste betrouwbare berichten. Hij maakt melding van eene, trouwens reeds vroeger hier te lande bekend geworden dagorder van Generaal Botha aan zijne troepenwaarin als uiterste vredesvoorwaarden gesteld worden de onafhankelijkheid der beide Republieken en volledige amnestie voor de bondgenooten in de Koloniën, dio aan de zijde der Boeren hebben gestreden. Botha voegde de heer Van Lier er nog bij acht den toestand zeer bevredigend en steeds verbeterend voor de Boeren, terwijl de steeds langer wordende operatie-lijn der Engel- schen hunne strijdkrachten feitelijk met lamheid slaat. Londen, 26 Juni. Volgens bericht uit Kaap stad van gisterenavond, is Jamestown opnieuw door een troep ingevallen Boeren bezet, die zich meester maakten van alles, wat hun in handen kwam en die bij proclamatie bekend maakten, dat het dorp nu de hoofdstad was van den Vrijstaat. Door de militaire autoriteiten zijn krachtige maatregelen genomen om het grond gebied der Kolonie van deze plunderende benden te zuiveren. 27 Juni. Van Kaapstad uit worden weder nieuwe bijzonderheden bekend gemaakt aan gaande het gevecht bij Vlakfontein. Na het succes in het begin van de Boeren, konden de Engelsche kanonniers gedurende eenigen tijd zich niet doen gelden, doordien de Boeren de Engel sche krijgsgevangenen in het front plaatsten en juist in de vuurlijn, waarop de Boeren de kanonnen, welke zij op de Engelschen veroverd hadden, in gereedheid brachten om ze in gebruik te stellen. Alleen door den moed van de Derby- shires, die een schitterende charge uitvoerden, kwamen de Engelschen weder in het bezit van hun geschut. Kenhardt, 25 Juni. Landbouwers uit Kaka- mas berichten, dat na de nederlaag bij Naroegas, de Boeren op Kakamas terugtrokken, van waar zij een convooi, dat te Naroegas was opgecom mandeerd, over de Oranjerivier brachten. Het commando richtte zich naar Duitsch grondgebied met het doel met de Duitsohe autoriteiten te onderhandelen over een wijkplaats voor de burgers. De Duitschers weigerden gewapende Boeren toe te laten. 38 huisgezinnen, bestaande uit vrouwen, kinderen en ongewapende mannen, trokken naar Damararaland, waar de autoriteiten de vrouwen en de kinderen in een kamp naby Schmidtdrift plaatsten en de mannen in hechtenis namen. Harrismith, 25 Juni. Twee kolonnes, die sain n werkten, hebben do streek tusschen Harri- smith en Bethlehem schoongeveegd. Zij namen 43 wagens en karren, 182,140 pond voer, 598,900 pond graan en bloem en een hoeveelheid land bouwwerktuigen en schietvoorraad op weg naar Bethlehem en nog eens 37 wagenladingen voer op den terugweg. T urkije. In het paleis van den Sultan te Constanti- nopel is 's nachts brand uitgebroken in eene ongebruikte kamer, naast het vertrek waar de Sultan sliep. Na verloop van drie kwartier was de brandweer de vlammen meester. Op last van Abdul Hamid stelt men alles in 't werk om de oorzaak van den brand te ontdekken; maar tot dusverre gelukte dat niet. Oostenrijk. Veel deelneming wordt te Weenen betoond met het lot van baron Ernst Wallburg, den zoon van wijlen aartshertog Ernst, den oom van den Keizer van Oostenrijk, die een morganatisch huwelijk sloot met de dochter van een handelsman. Zijn vader gaf hem f 24,000 per jaar zoolang hij leefde, maar deze inkomsten hielden op, toen zijn vader stierf. Baron "Wallburg was officier in het Oosten- rijksche leger, maar hij zeido deze positie vaarwel, toen hij met een arm meiöje uit de burger klasse trouwde. Hij vroeg een audiëntie bij den Keizer, maar deze wjlde hem niet zien. Toen sprak hij den Keizer te Budapest op straat aan en beschreef hem zijn ongelukkigen toestand. Zijn crediteuren hadden op al zijn goederen beslag gelegd, de baron met zijn vrouw en zes kinderen in de grootste ellende achterlatende. De geheele familie van 8 personen, waarvan 7 Habsburgsch bloed in de aderen hebben, is nu afhankelijk van de publieke liefdadigheid. Rusland. In de straat Goessewaje te St.-Petersburg heeft de politie een gedurende twee dagen gesloten gebleven bakkerij laten openbreken. Men vond er in een kamer de lijken van den patroon, van den bakkersknecht Sitof en van een winkeljongen, Smirnof genaamd. De lijken waren alle schrikkelijk verminkt met bijlslagen. Den kleinen Smirnóf waren de armen van de romp gehouwen. Het vertrek toonde duidelijk sporen van een langdurige worsteling. Sitof had waarschijnlijk nog de kracht gehad den moordenaar te lijf te gaan, die de vlucht schijnt gekozen te hebben met achterlating van een bijl en een bebloeden kiel. Deze voorwerpen hebben aan het licht gebracht, dat de moordenaar een broeder van Sitof is, een leeglooper en doeniet, die een hevigen haat tegen zijn broeder had opgevat, omdat deze, een oppassend man, een goede betrekking had gevonden. Frankrijk. Een dame te Parijs, die haar huis wilde verkoopen, kreeg onlangs bezoek van twee net gekleede heeren, die het huis wenschten te zien. Zij leidde hen zelve rond en maakte hen op al de goede eigenschappen van het perceel opmerkzaam. Maar toen de heeren vertrokken waren, ontdekte zij dat zij bestolen was. Terwijl zij met den eenen heer de boven verdieping doorliep, had de andere, die beneden was gebleven, uit eene lade eene som van 50,000 francs genomen. Yoor het Hof van Assises te Lyon is een proces begonnen tegen een Italiaan, Ricbetto genaamd, die verdacht wordt tusschen 1893 en 4899 drie vrouwen en een bejaarden man te hebben vermoord, de lijken in stukken gesneden en ze in de Rhone geworpen te hebben. Het dossier is geweldighet omvat meer dan 1400 stukken. De beschuldigde verdedigt zich vrij handig en geeft blijk van de grootste koelbloedigheid, j j in weerwil van de vreeBelijke misdaden, welke 1 i hem ten laste worden gelegd. Dinsdagmorgen 1 had men vergeten hem te laten ontbijten. Hij j j verklaarde toen, dat hij met een leege maag j I niet op zijn gemak de zaak kon volgen. Men j moest de zitting drie kwartier schorsen, om hem gelegenheid te geven te ontbijten. Duitschland. De arbeider "Weiland, die te Bremen met een stuk ijzer naar Keizer Wilhelm wierp, is thans door het Hooggerechtshof to Leipzig voor krankzinnig verklaard en naar een gesticht overgebracht. België. In België wordt veel werk gemaakt van het spelen met reisduiven. Vooral in de Vlaamsche gemeenten kan men bijna geen huis voorbijgaan, of men ziet op het dak één of meer uitleiders. Dat met dit spelen nogal wat geld gewaagd wordt, blijkt uit de volgende cijfers, die dezer dagen openbaar gemaakt ziju. Volgens de statistiek werden op één enkelen Zondag in deze maand uit België naar Frankrijk gezonden om daar opgelaten te worden, 210,000 reisduiven. Gewoonlijk rekent men in België voor iedere duif 3 fr. inlegterwijl bovendien voor de zoogenaamde poelen soms op één enkele duif 1 nog 50 tot 60 fr. wordt gezet, zoodat men 1 voor iedere duif, die vliegt, gerust 8 fr. door elkander mag rekenen. Dit zou voor iederen Zondag bedragen 1.680,000 fr. alleen voor inleggeld. Bedenkt men bovendien, dat gedurende den geheelen zomer geen Zondag voorbijgaat, of in alle plaatsen van eenig belang van België worden prijsvluchten gegeven, dan kan men zoo wat narekenen, welk een kapitaal jaarlijks in België met het spelen van reisduiven verhandeld wordt. Een enkele maatschappij in Brussel verzond b.v. verleden Zondag 2000 duiven, die ieder gemiddeld voor 10 fr. vlogen. Lustrumfeesten te Utrecht. Onder begunstiging van schoon weder had Dinsdag 1.1. de maskerade, voorstellende den glorierijken intocht van koning Karei VII in Reims op 16 Juli 1429, plaats. Op de straten heerschte een buitengewone levendigheid. Even half twee verliet de stoet het Janskerkhof. De optocht maakte bijzonder veel indruk. Tal van prachtige costuums waren er te zien. De stoet werd geopend door de muziek van het 3o regiment huzarenwaarna de eerste gecoatumeerden kwamen, zes gardes de la prévoté, gekleed in roode costuums met het wapen van de stad Rheims en groote pothelmen op het hoofd. Hierna volgden de bevelhebber van Rheims in harnaseen groep boogschutters, burgers van Rheims en gilden sloten het eerBte deel van den optocht. Zeer fraai gecostumeerd waren in de tweede groep Artus III van Bretagne, geheel geharnast en gezeten op een paard met een tot op den grond afhangenden schabrak; graaf Dudois, in bronzen harnas met een herautstafde grootzegel bewaarder Guilhein Jouvenel des Ursins; baron de Traynel. Bijzonder muntten uit de tien pairs van het koninkrijk in hnn roode mantels met goud omboord en kronen op het hoofd. Onder een baldakijn ging de abt van St.-Remi met de zoogenaamde »Sainte Ampoule", in witten mantel met rooden hoed. Ook zeer fraai waren de koning van wapenen Gilles de Bouvier en le sire d'Al tres met het rijkszwaard. De hoofdpersoon van deze maskerade, koning Karei VH, was gekleed in een blauw zijden mantel met gouden lelies bezaaid, een kroon op het hoofd. Ook het paard van den koning was fraai opgetuigd. De pages van Karei VH waren eveneens keurig uitgedost. De hoofdpersoon van het feest werd gevolgd door een groep edelen, allen in schitterende costuums. In de derde groep was de Maagd van Orleans, Jeanne d'Arc, de hoofdpersoon. Zij was geheel in harnas, met een gouden haarband op het ongedekt hoofd. Ook in deze afdeeling kwamen verschillende eigenaardige en ook vele fraaie costuums voor. Het weder werkte prachtig mede tot het welslagen van het feeBt. Dank zij het heerlijke weder slaagde de ver lichting in alle opzichten. De schilderachtige grachten en straten van de hoofdstad van het Sticht boden een eenigen aanblik. Bijzonder mooie verlichtingen waren aangebracht aan het Centraal-bureau der Staatsspoorwegen, waar ook een zoeklicht zijn stralen wierp over de feest vierende stad, aan het perceel van den heer Uyttenbogaert op de Plompetorengracht, het stadhuis, de studenten-aocieteit Placet Hic Requiescere Musis", de Utrechtsche Hypotheek bank, enz., enz. De tweede ommegang van de maskerade duurde tot laat in den nacht. De drukte op straat was bijna nog grooter dan op den dag. Zoover bekend, hadden geen ernstige ongevallen plaats. De groote feestdag is uitstekend geslaagd. Herstemming Provinciale Staten van Znid-Holland. Het resultaat der stemming is dat de liberalen 4 zetel (te Leiden) wonnen, doch daarentegen weer 11 verloren, zoodat hun geheele verlies 10 bedraagt. De Provinciale Staten van Zuid-Holland tellen nu34 liberalen en 48 anti-liberalen. Nederland en de Znid-Afrikaansche Republieken. Het Informatiebureau der Nederl.-Zuid-Afrik. Vereeniging schrijft het volgende ter waar schuwing »Reeds meermalen hebben wij gelegenheid gehad om hen, die er over dachten weder naar Zuid-Afrika terug te keeren, daarvan terug te houden. Meermalen hebben wij een dergelijke onderneming een gewaagd en stout stuk ge noemd, vooral voor hen, die op commando bij de Boeren dienst gedaan hebben. En heden komt men ons schriftelijk verklaren, dat toch nog Hollanders, die door de Engelschen naar Europa zijn verbannen, weder naar Zuid-Afrika zijn vertrokken en gevangen genomen. »Er moet zich namelijk te Kaapstad een zich noemenden Hollander bevindenVelthuizen genaamd, die in dienst genomen is door de Engelschen om Hollanders, die aan den oorlog deelgenomen hebben, te verraden, waarvan natuurlijk het gevolg is, dat deze gevangen genomen worden. Nederlanders, die wij zouden kunnen noemen, zijn dusdanig te Kaapstad gevaren. Een ernstige waarschuwing dus voor anderen, die er over mochten denken weder naar Zuid- Afrika terug te keeren I" Weekmarkt te Zierikzee, 27 Juni 1901. BoterprijzenDe Boter is verkocht voor f 0,47£, f 0,57£, en f 0,60 de 5 Hectogram. Kip-EierenDe Kip-Eieren zijn verkocht voor f 0,65, f 0,85 f 0,87| en f 0,90 per 25 stuks. Eend-Eieren De Eend-Eieren zijn verkocht voor f 0,90 en f 0,92£ per 25 stuks. gTOOHHOOTDIBSTST Juni. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 'sraorfc. Zaterd. 29 7,30 Zondag 30 Maand. Dinsd. Woens. "Woens. Dond. 7,30 7,30 7,30 7,30 1 2 3 3 410,— Vrijdag 5 7,30 4,30 6,— 4,30 4,30 2,— 4,30 6,— 4,30 Van Zierikzee smnrR. Zaterd. 29 7,50 Zondag 30 6,30 Maand. 1 7,50 Dinsd. 2 7, "Woens. 3 6,30 Woens. 311,30 Dond. 4 6, Vrijdag 5 7,50 'smidd. 3,— 5,30 3,— 3,— 2- 3 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getele grafeerd. Des Zondags zullen RETOURBILJETTEN worden afge geven, geldig voor de terugreis op denzelfden dag. Middelburg, Zierikzee v.v. late klasse f 1,50, 2de klasse f 1, Tusschenveeren v.v. 1ste klasse f 1,20, 2de klasse f 0,80. ADVERTEMTIEH. Geboren CORNELIA ADRIAN A HENDRIKA Dochter van J. D. VAN DER GRAAFF en M. VAN DER GRAAFFvan Londen. Brouwershaven, 27 Juni 1901. Heden ontving ik de treurige tyding, dat mijn eenige Zoon, de Heer M. J. "W. P. van Hecke, in den ouderdom van 35 jaren, op 29 April te Ternate is overleden. Middelburg, 26 Juni 1901. Zijne diepbedroefde Moeder Wed. M. E. VAN HECKE-Janse. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan familie en bekenden, voor de belangstelling op 25 Juni 1901 betoond. Cats, 26 Juni 1901. P. BREURE en N. BREUREvan Bezooijen. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden gedurende de ongesteldheid en na het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vaderden Heer L. HEIJBOER, betuigen 1 wij onzen hartelijken dank. Scherpenisse, 29 Juni 1901. H. HEIJBOERElenbaas. E. H. HEIJBOER. H. A. HEIJBOER. A. M. HEIJBOER. C. J. HEIJBOER. Bij mijn terugkeer naar N.-Amerika, roep ik aan alle vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe, W. GOEMANS, Zij, die iets te vorderen hebben van - of verschuldigd zijn aan de onder het voorrecht van boedelbeschrijving aan vaarde nalatenschappen van wijlen de te Sint-Maartensdijk overleden echtelieden JAN OP DEN BROUW en JANNETJE VAN OOST, worden verzocht daarvan vóór of op 10 Juli a.s, opgaat of betaliny te doen, ten kantore van den aldaar gevestigden Notaris VAN SETERS. ALLE per 1 Juli a.S. ver schenen en betaalbare Coupons worden van af heden verzilverd ten kantore van de I Appelmarkt B 3, i Directeur J. HOOGENBOOM.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1