yintik/nsiiii NIEUWSBODE. Donderdag 27 Jnni 1901. (Zierikzeesche O o u r a n t Algemeen Overzicht. NIEUMfSTUDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7555. Directeur i a. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regel» 30 Ct». meerdere regels 10 Cl»., kunnen uiterlijk tot de» Maandags, Woensdag» en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbeInkel, Havenpark 348, Zierikzee. Aan onze geabonneerden Van af 1 Juli a.s. zal de Nieuivsbode op nieuw in grooter formaat verschijnen. Het steeds toenemend aantal geabon neerden en de daarmede gepaard gaande groote toevloed van advertentiën maken het ons mogelijk deze vergrooting te doen tronder den abonnementsprijs te verhoogen, zoodat deze blijft vastgesteld op f 1.30 per drie maanden en f 1.60 franco per post in Nederland. Bij voortduring bevelen wij ons blad aan in den steun van bet lezend en adverteerend publiek, terwijl wij de ver zekering geven alles te zullen aanwenden om de Nieuwsbode in belangrijkheid voor onze geabonneerden te doen toenemen. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De positie der Engelschen in Zuid-Afrika wordt met den dag moeielijker, hachelijker en meer en meer onhoudbaar. Zij kunnen, verzwakt als zij zijn door de guerilla, die tegen hen gevoerd wordt, het land niet veroveren, dat zij in blufferige proclamaties hebben ingelijfd. Engeland kan geen nieuwe troepen meer leveren ter vervanging van de gesneuvelden en gewonden, de zieken en van de velen, die repatriëeren, omdat hun diensttijd om is. Het rooven en branden, het verjagen en wegvoeren der bevolking van hun haardsteden, al de wreedheden jegens de Boeren, hun vrouwen en kinderen gepleegd, dat alles heeft den tegenstand niet gebroken, maar integendeel dezen zelfs fel aangewakkerd. Door den welgeslaagden inval der Boeren in de Kaapkolonie is het oorlogsterrein, dat reeds zeer uitgestrekt was, aanmerkelijk uitgebreid, want een groot deel der Kaapkolonie wordt-door-de- Boeren volkomen beheerscht. Het noordelijk gedeelte er van heeft Kritsinger gevoegd bij den Oranje-Vrijstaat. De Boeren, die den inval in de Kaapkolonie deden, zijn thans aanzienlijk ver sterkt door de Kapenaars, die zich in groote menigte bij hen aansluiten. Paarden, geweren en ammunitie verschaffen zij zich door het gevangen nemen van de Engelsche soldaten, die zij daarvan menschlievend ontlasten. Goed gekleed, goed fewapend en goed gevoerd trekken zij voort- urend verder het land in, de Engelsche soldaten, die hun tegemoet gezonden worden, öf voor zich uitjagend, öf gevangen nemend. De Engelsche pers begint zich met reden ernstig bezorgd te maken over de groote vorderingen, die de 7 - a 10000 Boeren in de Kaapkolonie maken. Zij ziet in, dat deze wel eens aan Lord Kitchener een gedwongen aanleiding konden geven zijn troepen uit de steden van Transvaal en Oranje-Vrijstaat terug te trekken. Inmiddels heeft hij den generaal French gezonden om den voortgang der Boeren- wapenen in de Kaapkolonie te stuiten. Deze heeft evenwel niet kunnen beletten, dat een Engelsche afdeeling onder aanvoering van kapitein Spandau, die was uitgezonden om tegen Malan te opereerenbij Waterkloof na een heftig gevecht in de pan werd gehakt. Tien Engelsche soldaten sneuvelden, elf werden gewond, terwijl 66 werden gevangen genomen. Ook kapitein Spandau liet in het gevecht het leven. In den Oranje-Vrij staat heeft de Engelsche generaal Elliot het te kwaad gehad met De Wet. Elliot namelijk heeft een convooi, dat voor De Wet bestemd was, buitgemaakt. Om dit te heroveren viel De la Rey, die zelf dapper mee vocht, de Engelschen aan. Een groot gedeelte van het convooi werd na een verwoed gevecht heroverd, en generaal Elliot werd genoopt den aftocht te blazen. In Engeland is in de openbare meening, gelijk wij reeds vroeger gezegd hebben, een kentering gekomen. Men begint in te zien, dat de Boeren, die voor hun onafhankelijkheid een zoo hardnekkigen strijd voeren, het recht aan hunne zijde hebben, en dat Engeland èn door den oorlog zeiven, maar meer nog door de wreede wijze, waarop het dien voert, bezig is zijn reputatie bij al de beschaafde volken te ver spelen. Voornamelijk de z.g. vluchtelingenkampen, die niets anders zijn dan groote met soldaten afgezette open ruimten, waarbinnen men de weggevoerde vrouwen en kinderen der Boeren gevangen houdt, wekken groote verontwaardiging op. In het Lagerhuis werd de Regeering hierover geïnterpelleerd. De lersche afgevaardigde, Red mond, vroeg sarcastisch, of het niet beter zou zijn de vrouwen en kinderen der Boeren naar Ceylon te voeren. De Speaker (president) ont nam hem het woord. Aan Miss Emily Hobhouse, die als afgezante van het fonds tot leniging van den nood der Boerenvrouwen en kinderen de vrouwenkampen in Zuid-Afrika bezocht heeft, de eer het Engelsch publiek te hebben ingelicht. Zij heeft door eigen aanschouwen het lijden gezien van die van huis en haard verdrevene moeders en kinderen, en als fijngevoelige vrouw diep verontwaardigd óver de onmenschelijke wreedheid van haar landgenooten, heeft zij, in Engeland teruggekeerd, naar de pen gegrepen en in een uitvoerig rapport, dat in Daily News is afgedrukt, den waren staat van zaken ont huld, den juisten toestand geschetst van de vrouwenkampen nabij Bloemfontein en Spring fontein. Dit met vuur geschreven rapport heeft den voormaligen Onderkoning van Engelsch- Indië, Lord Ripon, bewogen een krachtig protest in het licht te geven tegen hetgeen hij èn als wreed èn als dom brandmerkt. En duizenden denken er in Engeland even zoo over als Lord Ripon. Dit geldt nu alleen de verfoeilijke wijze, waarop Lord Kitchener, in overleg met Lord Chamberlain, den oorlog in Zuid-Afrika voert, maar ook tegen den oorlog zeiven, als zijnde onrechtvaardig ondernomen, wordt geprotesteerd. Hiertoe hebben den grooten stoot gegeven Merri- man en Sauer, die uit de Kaapkolonie naar Enge land waren overgekomen om de zaak der Boeren bij het Engelsche volk te bepleiten. Overal belegden zij vergaderingen, en stelden het goed recht der Boeren in het licht. Zij hielden, voordat zij zich naar Kaapstad inscheepten, nog een groote meeting te Londen, in de Queens-Hall waar een motie ten gunste van de volledige onafhankelijkheid der Boeren werd aangenomen. Wel had men van Jingoïsti8che zijde alles in het werk gesteld om het welslagen van die meeting te verijdelen, maar die pogingen mislukten, dank zij de mede werking der Londensche politie, die de voor het gebouw tierende menigte in bedwang wist te houden. In tegenstelling met Nederland zijn de ver kiezingen in Denemarken voor de liberale partij gunstig uitgevallen. De reactionairen ver loren de helft van hun zetels. Naar parlementair gebruik zal deze uitslag de aftreding van het conservatieve Ministerie ten gevolge hebben. Wilhelm de Prater, die bij de onthulling van het standbeeld voor Von Bismarck te Berlijn, gezwegen had als een mof, heeft zijn schade ingehaald, en te Kiel, bij gelegenheid, dat het door hem geschonken standbeeld van den grooten Keurvorst onthuld werd, een redevoering gehouden, waarin hij natuurlijk de verdiensten van den grooten Keurvorst herdacht. Graaf Von Waldersee is op zijn terug reis naar Duitschland. Prins Heinrich zal hem met vijf oorlogsschepen in de Spaansche wateren tegemoet stoomen. Gezamenlijk zal dan de reis gaan naar Hamburg, waar de Duitsche Keizer hem op het Raadhuis zal welkom heeten in het vaderland. De krijgstocht der Duitschers naar China zal evenwel in het geschiedboek van het Duitsche volk geen roemvolle bladzijde innemen, want de soldaten van Wilhelm II hebben, trouw volgend de lessen, hun in de bekende Hunnen- rede gegeven, vaak als kannibalen huisgehouden. De Amerikaansche generaal Chaffee heeft een rapport ingediend bij zijn Regeering, waarin in levendige kleuren de gruwelen geschilderd worden, waaraan zich de soldaten der verbondene Mogendheden, inzonderheid te Peking, hebben schuldig gemaakt. Op eiken schuldigen Bokser werden vijftig onschuldigen, mannen, vrouwen en kinderen, in naam der Westersche beschaving, wreedaardig vermoord. De Traitsvaalseh - Engelsche oerlog. Londen, 24 Juni. De Daüy Mail verneemt uit Kaapstad dat de inval van de Boeren in de Kaapkolonie een eenigszins ernstig karakter aanneemt. De Boeren-afdeelingen krijgen recruten en paarden. Nog een week geleden hebben zij 500 paarden bemachtigd in het remonte-kamp bij ColeBberg. Do invallers trekken overal rond in de oostelijke en middelste districten. Kaapstad, 24 Juni. Uit nadere bijzonder heden, ten aanzien van het gevecht bij Reitz, dat eindigde met de vermeestering van De Wet's convooi, blijkt, dat de Engelschen het convooi verrasten en dat de Boeren op de vlucht sloegen, dochwaarnemende dat er slechts weinig gevangen genomen waren, kwamen de Boeren terug en voerden met groote beslistheid een aanval uit. De Boeren waren grooter in aantal en na een wanhopig gevecht, slaagden zij er in het convooi weder te vermeesteren. Onder- tusschen kwam kolonel De Lisle met ver sterkingen en het gevecht werd met grooter kracht hervat. De Boeren lagen onder de wagens en vuurden onafgebroken tusschen de wielen door, terwijl ondertusschen anderen bezig waren met de inspanning der paarden en de wegvoering van een deel van het convooi dat het verst verwijderd was van de Engelsche strijdmacht. De Engelschen drongen op tusschen de wielen, de wagensporen en de disselboomen der wagens en maakten zooveel mogelijk gebruik van de bajonet, terwijl het vuren op korten afstand geschiedde. De (a Rey was persoonlijk tegenwoordig en hij maakte zelf gebruik van zijn geweer, terwijl zijn recht» rbuurrnan gedood en zijn makker links gewond was. Het treffen eindigde met een aantal gevechten man tegen man en de Boeren werden ten slotte verdreven, terwijl van alle zijden bijzondere moed getoond werd. De Engelschen maakten zich meester van 71 wagens. Één lid van den staf van De Wet werd gewond en gevangen genomen. 25 Juni. De Cape Times bericht, dat Botha, lid van het Kaapsche Parlement voor Aliwalnoord, door de Boeren gevangen genomen en gesjambokt is, terwijl zijn hoeve verbrand is, in verband met de uitbrenging van zijn stem ten gunste van de wet op hoogverraad. De Figaro bevat in een correspondentie uit Londen, naar aanleiding van den terugkeer van de succes-vrijwilligers uit Zuid-Afrika in het Moederland (van de 176 vrijwilligers zijn er slechts 26 teruggekomen), een verhaal over den slag bij Magersfontein (Dec. 1899) van een soldaat van een der Gordon-Hoogïander-regimenten, 4ie door de Boeren van Cronjé letterlijk werden gedecimeerd. De man vertelt «Wij bevonden ons in een moeras met een zeer uitgestrekte rij lage rotsen voor ons. Wij liepen uit alle macht, om ze te beklimmen en er de Boeren te voijagen, die wij wisten, dat er achter verborgen waren. En de «piper-bags" bliezen in hun doedelzakken Schotsche melodieën, om ons kracht te geven, want wij hadden niets gegeten sedert den vorigen dag. Wij liepen aldus met zware voeten, verblind door den regen, die ons gelaat overstroomde. Wij waren 300 man sterk. Ik was no. 5 van het 'eerste gelid. Plotseling voelde ik onuitstaan bare pijn in de voetzolen, in de hielen, en ik bleef onbeweeglijk staan, niet in staat een voet te verzetten juist als in een benauwden droom. Ik keerde mij om en zag het geheele tweede gelid van mijn detachement neerstorten als konijnen, die men aanschiet; een enkel bleef overeind staan en hield zich den buik vast van het lachenhij was krankzinnig geworden. Dat duurde een seconde. Ik draaide het hoofd weer vooruit en moest de oogen sluiten, verblind door het helle licht van een vuurstreep: de rij geweerloopen der Boeren, die hun witte stralen op ons neerschoten van den top dor rotsen, op ongeveer 10 yards van ons af. Het was zulk een gesuis in mijn slapen en mijn ooren, dat ik huilde als een kind. Een kogel verbrijzelde mij een knie. Ik viel op het gelaat. Toen kreeg ik aan het voorhoofd, den mond en de wangen dezelfde pijn, welke ik eenige oogenblikken tevoren in de hielen had gevoeld. Ik stak mijn handen in de modder en begreep alleswij waren terechtgekomen op rijen prikkeldraad, die door de Boeren onder den grond waren verborgen. Zij schoten 7 minuten achtereen zonder ophouden. Van de 300 der onzen werden er 293 gedood. Van de 7, die niet dadelijk sneuvelden, stierven er later 3onder de 4 anderen, van wie ik er ceu ben, ging er een, over wien ik zooeven sprak, naar een gekkenhuis. De slachting over de geheele linie duurde 12 uren Uit Kaapstad wordt van 25 Juni gemeld, dat een Boeren-strijdmacht Zaterdag* slaags is geweest voorbij Glenalmond met de plaatselijke troepen. Alle geregelde troepen zijn onder de wapenen geroepen. Mevrouw Botha, echtgenoote van den Transvaalschen commandant-generaal, gaat zich te Duisburg, aan den Rijn, waar een vriendin van haar, mevrouw Zuderberg, woont, metter woon vestigen. Mevrouw Botha komt in Nederland en zal haar intrek nemen ten huize van mevrouw De BruijnTengbergen te Doesburg, echtgenoote van den landdrost van Swaziland, die dezer dagen volgens een bericht uit Engelsche bron, door de Engelschen gevangen is genomen. Amerika. De heer Adalbert Hay, vroeger consul der Vereenigde Staten te Pretoria, een zoon van staatssecretaris Hay, is uit het venster van een hotel te Newhaven, in Connecticut, gevallen en doodgebleven De heer Hay was, na den avond met eenige college-vrienden te hebben doorgebracht, in opgewekte stemming naar het hotel gegaan om zich te ruste te begeven. Klaarblijkelijk was hij aan het venster getreden om een sigarette te rooken, waarvan de helft nog in het kozijn werd gevonden, verloor daarbij het evenwicht en stortte op straat. Vrijdag in den namiddag heeft een ontploffing plaats gevonden te Patterson (Ver. St.) in een vuurwerkmagazijn, dat gevestigd was in een huis van vier verdiepingen, bewoond door tien gezinnen. De eerste ontploffiog werd gevolgd door eenige minder hevige en ten slotte door een tweede, geweldige. De ruiten van alle huizen in de nabijheid braken en vele personen werden tegen den grond geslingerd. Spoedig na de ontploffing stond het geheele huis in brand. Vele bewoners werden door de brandweerlieden gered, doch 14 menschen werden gedood, 20 gewond, terwijl er nog 5 vermist worden. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. Engeland. In een van de waggons van den sneltrein, die Donderdagavond om 8 uur van Aberdeen naar Londen vertrok, ontstond kort na het vertrek brand. Er was alleen een conducteur in dat rijtuig, doch de opvolgende waggon, die met het brandende rijtuig in verbinding stond, was vol passagiers, onder wie het vuur een hevige paniek deed ontstaan. Vele reizigers trachtten uit den trein te komen. Bijna allen waren half gestikt door den rook, die de waggons omhulde. Eindelijk gelukte het een der passagiers door een portier te kruipen en langs de voetplank te loopentevergeefs trachtte hij de verbinding tusschen de beide waggons los te maken. In de haast, om uit den trein te komen, lieten vele passagiers hun bagage in den steek. Een dame, die op weg was naar Zuid-Afrika, waar zij in het huwelijk zou treden, raakte haar geheele uitzet en haar huwelijkscadeaux ter waarde van 1200 gulden kwijt. Een andere dame liet haar handvalies met 480 gulden achter. Duitschland. In eene meisjesschool te Brüggenin Rijn-Pruisen, is Zaterdagmorgen, naar men van daar bericht, eene soort van bom ontploft. Zeven meisjes werden daarbij ernstig gewond. De donderende slag wekte grooten schrik in het geheele rustige stadje. De scholieren en onderwijzers der gelijkvloers gelegen jongensschool sprongen in angstige haast uit de vensters. Het schijnt dat de aanslag bedoeld was als wraakneming op de onderwijzeres. Nederland. Amsterdam, 25 Juni. In den afgeloopen nacht ontlastte zich boven deze stad een hevige onweersbui, die aan een wolkbreuk deed denken. Aan verschillende perceelen werd waterschade toegebracht, terwijl vele kelders onder water liepen, zoowel aan den Nieuwendijk, als aan de Heeren- en Prinsengrachten. In het Vondels park liepen eenige lanen onder water. Een schuit met visch in het Y regende vol en zonk gelukkig konden de opvarenden zich in een bootje redden. Amersfoort, 24 Juni. Door de politie is de vorige week alhier op den openbaren weg aangehouden en naar het bureau geleid Gerardus Cornelia Tadema "Wielandt, geboren te Haar- lemmermeer, thans zonder beroep te 's-Graveland, i de bekende jonkheer, baron, graaf, enz., die laatstelijk te Amsterdam en te Baarn enz. enz. werkte" met inteeken lijsten voor de gevangen l Boeren of de vrouwenkampen in Zuid-Afrika. Zijn opsporing en aanhouding was verzocht zoowel door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, als door den burgemeester van Baarn, die beiden den elegant gekleeden en I van geld welvoorzienen jonkman snoodelijk verdenken van oplichting en hem zelfs ten laste j leggen, althans ervan verdenken, dat hij zijn liefdewerk onder bedriegelijke voorgevens vervult i en zich daarbij bedient van valsche aanbevelingen en dan ook zijn opsporing en aanhouding ver- 1 zochten. I Toen de agent J. Brits hem herkende en- vroeg of hij niet Tadema was en hem dan naar het politiebureau wilde volgen, werd mijnheer 1 erg boos, verklaarde dat hij «mijnheer Tadema" was en zeide op hoogen toon«ik ga niet met jou mee, maar jij gaat met mij meeik wil den commissaris eens over jou spreken, over zijn agent die mij durft aanhouden". I De agent haastte zich hem te verzoeken, hem toch vooral niet te willen bezwaren, hetgeen «mijnheer" Tadema voor goede munt opnam, waarna hij zijn hooge protectie toezeide. Hedenochtend, toen dezelfde agent hem gevankelijk naar Baarn geleidde, had T. heel wat minder hoogen toon. BrieUe, 24 Juni. Een eigenaardig jubilé had Vrijdag bij het korps torpedisten alhier plaats. De bijna 90-jarige wed. Stolk herdacht den dag, dat zij gedurende 12£ jaar de «be trekking" van »aardappelen8chilster" had vervuld ten behoeve der soldatenmenage van het korps De korporaals en manschappen, die aan de menage deelnemenwilden dien dag niet onopgemerkt laten en boden haar bij monde van korporaal Groeneweg een gemakstoel en een petroleumstel met waterketel aan. De plechtigheid werd door de muziek van het korps opgeluisterd. Als curiositeit kan worden gemeld, dat door deze vrouw in dat tijdsverloop ongeveer 2100 mud aardappelen zijn gesohildl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1