ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag EO Jnni 1901. (25 ieri li zeesche O o u r a n t), BEKENDMAKING. Yerpachting Yisscherij Algemeen Overzicht. HIEUWSTUPIHGEH. Uit Stad bh Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7552. Directeur j\., «r. DE LOOZ3D. Redacteuren A. FRANEEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbeLnked, Havenpark 348, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het uurwerk op den toren van het Raadhuis, wegens herstelling, van af Donderdag 20 Juni a.s. tot nadere aankondiging buiten werking zal worden gesteld. Zierikzee, den 18 Juni 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJSrBurgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Worden opgeroepen gegadigden voor het pachten van: de Visscherij in de waterleiding loopende van den Blok weg tot aan de Ronde "Weel en van daar langs den Kaweg en den Schouwschen dijk tot aan de Gebroken Dijkweel, en in alle put ten en plassen tusscben den Blokweg en den Leverdijk, met uitzondering van de Ronde Weel, het Kaaskenswater en den Krakeelput. De voorwaarden liggen ter lez'ng op de Gemeente secretarie. Inschrijvingsbriefjes, met opgaaf van twee soliede borgen, in te zenden aan den Burgemeester van Zierikzee, vóór den 24 Juni a.s., des middags 12 ure. De komst Tan mevrouw Botha, de echtgenoote van den vermaarden en dapperen aanvoerder der Boeren in Transvaal, heeft aan leiding gegeven tot allerlei geruchten over vrede. Verschillende bladen, niet alleen Engelsche, maar ook Duitsche en Belgische, hebben in den laat- sten tijd herhaaldelijk verzekerd, dat over den vrede onderhandeld werd, en zelfs de voorwaarden genoemd, waarop die zou worden gesloten. Het blijkt, dat van ai die geruchten en verzekeringen geen tittel of jota waar was. Zijn die nu, zoo rijst de vraag, geheel en al uit de lucht gegrepen? Was soms de wensch naar den vrede de vader van de gedachte? Of was bijgeval hoogere politiek de drijfveer tot al die seüsationeele, wellicht geïnspireerde berichten in de dagbladen In het antwoord hierop zullen wij ons niet ver diepen, want hoe dit ook zij, het feit staat vast, dat er niet onderhandeld wordt. Nu is het wel mogelijk, dat mevrouw Botha, die wegens geld gebrek naar Europa is overgekomen zij be steedde in Pretoria, hetgeen zij bezat, tot verzachting van het lijden der vrouwen en kinderen, die de Engelschen gevangen binnenbrachten van Lord Kitchener wel geen ofïiciëele opdracht ontvangen heeft om met Paul Krüger over den vrede te onderhanden, tot welke opdracht hij trouwens ook niet bevoegd was, maar wel met dezen een vriendelijke afspraak heeft gemaakt om, zoodra zij in Nederland is aangekomen, met den President der Republiek het wenschelijke een einde aan den oorlog te maken te bespreken. En niet onmogelijk is het, dat mevrouw Botha, die steeds door lord Kitchener met een bizondere onderscheiding behandeld werd, dezen beloofd heeft al haar invloed in liet belang van een pacificatie te zullen aanwenden. Leyds en anderen zullen haar evenwel den waren staat van zaken geschetst en het belang des vaderlands voor oogen hebben gesteld. Mevrouw Botha is in Natal geboren, spreekt het Hollandsch op zijn Afrikaansch en vloeiend Engelsch, is lichamelijk en geestelijk zeer ont wikkeld, en heeft een fraaie zangstem. In den oorlogstoestand is geen verandering van beteekenis gekomen. De boeren zijn wegens de funstige positie, waarin zij verkeeren, minder an ooit tot toegeven geneigd. Overal wordt gevochten, al verzwijgt het ook de Engelsche regeering. De zwarte verlieslijsten zwijgen echter niet, zij berichten de klappen, die aan Engeland worden toegediend. Overal treden de Boeren aggressief op, daarbij volgend hun oude tactiek van tijdig terugtrekken, als zij tegenover zich hebben een verpletterende overmacht. Ten zuiden van Middelburg in de Transvaal hebben zij een Engelsche af deeling, bestaande uit een 750 man, grootendeels gevangen 'gemaakt. Geweren en ammunitie werden natuurlijk buitgemaakt. Ook vielen twee pompons hun in handen. Volgen de Boeren hun oude taktiek, de Engel schen blijven bij de hunne. Zij vegen het land schoon, dat wil zeggen, zij maken het land tot een woesternij, plunderen en rooven, dat het een aard heeft, geven de hoeven aan de vlammen prijs, en voeren vrouwen, kinderen en grijsaards gevankelijk mede. Een Engelsch soldaat schreef onlangs naar huis«wij zijn gisteren en vandaag druk bezig geweest met het verbranden van hoeven. Wij halen er al het levende uit, en steken dan den brand in de huizen". Wat de vrouwen en kinderen betreft, deze worden, gelijk wij reeds vroeger hebben medegedeeld, in vrouwen kampen opgesloten, en daar op heel of half rantsoen gesteld. Dit laatste hangt af van de vraag, of haar mannen zich al of niet bij de commando's bevinden. Hoe humaan de behande ling in die vrouwenkampen is, blijkt uit het ontzettend hooge sterftecijfer. Vooral jonge kinderen sterven bij de vleet. Een Engelsch blad, de Star, zijn deze gruwelen toch te machtig. De redactie er van, daartegen te velde trekkend, schrijft: //Zijn de uitgehongerde lichaampjes van die doode Hollandsche kinderen niet van hetzelfde vleesch als de lichaampjes van uw kleinen, o! Britsche moeders! Deze vrouwen, wier geween als over de zeeën weerklinkt, zijn niet minder waard in de oogen des Hemels dan gij, en hun kleinen zijn niet minder dierbaar dan de uwe". Aldus een Engelsch blad. Intusschen regeert Koning Eduard VII, in wiens naam dit alles geschiedt, in Groot-Brittanniëen Chamberlain is zijn Minister. Zes Boeren, die indertijd zedelijk gedwongen waren geworden den neutraliteitseed af te leggen, hadden, teneinde zich bij de commandos te kunnen voegen, Pretoria heimelijk verlaten. Een Engelsche patrouille achtervolgde hen, haalde er drie van in, en voerde deze geboeid naar Pretoria terug. Voor den Engelschen krijgsraad gebracht, werden zij door dezen tot den kogel veroordeeld. Op twee van hen werd het vonnis ten uitvoer gelegd. Door een peleton Engelsche soldaten werden zij meedoogenloos doodgeschoten. Brave mannen I martelaars voor de zaak van uw vader land, gij hebt zeker den dood niet verdiend. De hoogste onderscheiding ware nog een geringe belooning geweest voor de kloeke heldendaad, die gij wildet verrichtenstrijden, uw leven wagen voor de vrijheid en onafhankelijkheid van uw volk. Houdt, medeburgers! de nagedachtenis van deze twee mannen, die gevallen zijn voor hun vaderland, in eere. En vergeet het niet, wat aan onze Transvaalsche broeders geschiedt, het geschiedt ook aan ons. In Berlijn is in tegenwoordigheid van den Duitschen Keizer en zijn hof en ten aanschouwe van een onafzienbare menschenschare het monu ment onthuld, dat als een zichtbare hulde aan de nagedachtenis van den ijzeren Rijks-Kanselier, Prins Von Bismarck, vóór het gebouw van den Duitschen Rijksdag is opgericht. Graaf Von Bülow hield een kernachtige rede, waarin hij de f;roote diensten, door Von Bismarck aan Duitsch- and bewezen, in het licht stelde. Wilhelm de i Prater praatte bij deze gelegenheid niet I 'maar zweeg als een mof. Dit zwijgen had een gegronde oorzaak, want een elk weet, dat de groote staatsman Bismarck, aan wien Duitschland zijn eenheid en grootheid, en aan wien het Huis j Hohenzollern zijn roem en macht verschuldigd was, door den Keizer op een wijze bejegend is geworden, die hem dwong zijn betrekking van i Rijks-Kanselier néér te leggen. De Keizer Tan Oostenrijk heeft een bezoek gebracht aan Praag, de hoofdstad van Bohemen. Wij maken van dit bezoek gewag, omdat het een politieke beteekenis heeft. Frans Joseph tracht namelijk de Czechen met de Duitschers te verzoenen. Of hem dit gelukken zal, betwijfelen wij. Beide volksstammen staan zóó vijandig tegenover elkander, dat een toe nadering, een verzoening tijdelijk misschien mogelijk, maar op den duur onhoudbaar is. In België hebben de ultra-liberalen bij de Kamer een voorstel ingediend om bij de kies gerechtigden voor de volksvertegenwoordiging j een referendum uit te schrijven over de twee volgende kwesties: 1°. verbod van het meer voudig kiesrecht, zoodat elk kiezer voortaan slechts één stem kan uitbrengen; 2°. invoering van het algemeen kiesrecht. Of met het oog op de samenstelling van de Belgische Kamer dit voor stel kans van aanneming heeft, meenen wij te mogen betwijfelen. De Transvaalsch- Engelsche oorlog. Engeland zal zijn leger in Zuid-Afrika weer sterk moeten aanvullen, want er komen ladingen soldaten terug. De transportschepen »Assaye" 1 en »Ultastre" kwamen te Southampton aan j met 1400 militairen deela ziek, deels gewond, of met verstreken diensttijd. De politiemacht van Baden Powell is zoo gedund, dat de Regeering 1000 man noodig heeft om haar weer op sterkte te brengen. De Daüy Chronicle deelt weer eenige staaltjes mee van het oorlogvoeren van de Engelschen, na het tijdstip, waarop de minister van oorlog Broderick in het Lagerhuis verklaarde, dat met het stelsel van verbranden van hoeven gebroken was. De mededeelingen loopen over den plundertocht van generaal Rundie in het Noordoosten van den Vrijstaat. Volgens het I rapport van dezen als Engelschman natuurlijk humanen generaal zijn op zijn razzia 53 Boeren gedood of gewond, 7000 ton graan en veevoeder en alle molens en landbouwwerktuigen vernield en heeft hij op zijn weg 260 vrouwen en kinderen en een groote menigte vee medegevoerd, j De Daily News geeft nog het een en ander uit brieven van soldaten, die den tocht van den heldhaftigen generaal Rundie medegemaakt hebben. Zoo lezen wijx> Sedert wij Harrismith verlieten, zijn wij op marsch geweest, huizen en hoeven en al wat wij voorbijkwamen verbrandende". Een yeoman schrijft: Wij zijn gisteren en vandaag druk bezig geweest met het verbranden van hoeven. Wij halen er al het levende uit en steken dan den brand in de huizen. Het is een vrij beestachtig werk, maar zeer noodzakelijk, laten de vitters er van zeggen, wat zij willen. Geheel straffeloos hebben deze brandstichters hun werk niet volbracht. De edele Rundie 1 telde toen hij klaar was met zijn werk: 13 dooden, waaronder 5 officieren, 40 gewonden en 5 vermisten. Londen, 18 Juni. Kitchener seint uit Bloem fontein, d.d. gisteren Sedert het laatste rapport hebben de Boeren de volgende verliezen geleden: gesneuveld 24, gewond 14, gevangen genomen 265; verder hebben 165 zich overgegeven en zijn buit gemaakt137 geweren, 8200 patronen voor lichte vuurwapenen, 198 wagens, 1500 paarden, 3000 stuks vee. In deze verliezen van den vijand zijn niet begrepen die welke hij geleden heeft gedurende de operaties van generaal Elliott. De laatste berichten bewijzen, dat er onge veer 1800 Boeren in de Kaapkolonie onder de wapens zijn, bestaande uit acht commando's van 60 tot 300 man elk, in het midden der kolonie, en een andere afdeeling in het westelijk gedeelte. Spanje. De ruim vijftienjarige koning, die het volgende jaar zelf aan 't regeeren gaat, omdat hij dan als meerderjarig wordt beschouwd, heeft Zondag voor 't eerst een stierengevecht bijgewoond en toen wel geboft, want het baasje zag, in gezelschap van zijn moeder en zijn zuster, acht stieren en twintig paarden dooden, wat hem zooveel vermaak" schonk, dat hij den voor- naamsten torero's geschenken gaf! Duitschland. Een gevaarlijke oplichtster, die zich de namen van adellijke families Aanmatigde, is te Berlijn in arrest genomen. Ze zocht op een zeer geraffineerde manier haar slachtoffers op straat. Keurig gekleed wandelde ze in den Thiergarten, Unter den Linden en in de Friedrichstrasze, werd, als ze een jongen man zag, die haar voor haar doel geschikt toescheen eensklaps ziek en verzocht om een glas water. De aangesproken heeren haastten zich haar te hulp te komen, 1 leidden do zieke in het meest nabijzijnde zieken- 1 huis en boden haar verfrisschingen aan. Dan herstelde ze spoedig en vloeide letterlijk over van dankbaarheid. De jonge heeren lieten zich meest door het bekoorlijke wezen, de nette manier,waarop ze zich uitdrukte en haar weiklinkenden naam inpalmen. De dame vertelde terloops, dat ze uit Keulen naar Berlijn gereisd was, om een erfenis van 180,000 Mark in ontvangst te nemen. Men nam eindelijk afscheid, met de belofte, elkander spoedig weer te ontmoeten; er ontwikkelde zich vervolgens een nadere kennismaking en een liefdesbetrekking. De uitbetaling dor erfenis werd echter van den eenen dag tot den anderen uitgesteld. Geen i wonder dus, dat Fraulein V. S., of mevrouw V. H., die op een vlotten afloop der aangelegen heid gerekend had, in eenige verlegenheid geraakte. De vriend hielp haar natuurlijk bereidwillig uit 1 den brand. Dat de erfenis volkomen veilig was, zag hij uit een brief, waarin een Berlijnsch notaris door het gnadige Fraulein of de gnadige Frau nadrukkelijk werd uitgenoodigd tot incas- seering van het geld naar Berlijn te komen. Een jong koopman eindelijk, die zich door de voorspiegeling op een schitterend huwelijk had doen verleiden zijn positie op te geven en al zijn spaarduitjes had ingeboet, begon de uit- betaling der erfenis te lang te duren. Hij ging naar den notaris, om zich zelf eens omtrent den stand der zaak op de hoogte te stellen, en vernam nu, dat hij in handen van een oplichtster was gevallen. De politie deed den ongelukkigen jonkman een afspraakje met zijn meisje maken en knipte toen den vogel. Daarbij bleek nog, dat ze van den notaris, bij een bezoek, dat ze onder een of ander voorwendsel op 't kantoor had gebracht, papier en enveloppen met zijn firma bedrukt, had 1 weggenomen, en vervolgens den brief aan zich-zelf had geschreven. De gearresteerde had reeds vroeger wegens verschillende feiten drie jaren gevangenisstraf ondergaan en sedert haar invrijheidstelling het vorig jaar haar oplichterijen in tal van steden in toepassing gebracht. Nederland. 1 Rotterdam, 18 Juni. De 8-jarigo Arie Neeleman kwam gisteren op noodlottige wijze om het leven. Nadat hij uit school gekomen was en korten tijd met eenige andere kinderen op een plaats achter de ouderlijke woning aan den Goudschenrij weg no. 96, hoek Ketenstraat, had gespeeld, had hij zich naar het privaat begeven. Toen men, ongerust over het lange wegblijven, na bijna anderhalf uur ging zoeken, vond men den knaap dood op het privaat. Spelenderwijs had hij een schortoband, waarvan het eene uiteinde aan een spijker in den muur bevestigd was, tweemaal om den hals geslagen en aangetrokken, waardoor hij was gestikt. Dr. De Hartog, wiens hulp werd ingeroepen, kon slechts den dood constateeren. Steenbergen, 17 Juni. Gisteren heeft alhier ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de muziekvereeniging »Amicitia", een luisterrijk festival plaats gehad. Trams en omnibussen brachten reeds vroeg duizenden bezoekers aan en bij het uittrekken van den optocht, waarin een 20-tal muziekvereenigingen en praalwagens voorkwamen, zagen de straten zwart van de menschen. Behalve overal vlaggen en vele eerebogen, waren nog tal van andere versieringen aangebracht, zoodat ons stadje een zeer feestelijk aanzien had. Des namiddags gaf men in do verschillende kiosken gratis concerten en 's avonds werd bengaalach vuur en vuurwerk afgestoken. Zelden is een muziekfeest zoo druk bezocht geweest en zoo uitstekend geslaagd. Zierikzee, 18 Juni. In de gisterenavond alhier gehouden vergaderingen der ^Liberale Kiesvereeniging" en vandeBurger-Kiesvereeniging »Ons Gemeentebelang" is met algemeene stemmen besloten, bij de aanstaande verkiezing van vier leden in den gemeenteraad, de aftredende heeren mr. H. C. MoolenburghJ. A. Legemaat, W. ten Haaf en L. Koopman Cz. opnieuw candidaat te stellen. Tot bestuurslid van laatstgenoemde vereeniging werd herkozen de heer L. Koopman Cz. Voor de tusschentijdsche verkiezing in dit district voor de Tweede Kamer, wegens het overljjden van den heer Van Kerkwijk, die tot September zitting had, is geen andere candidaat gesteld dan jhr. mr. J. J. Pompe van Meerder- voort (a.-r.), die alzoo gekozen is. Ter openbare civiele terechtzitting der arrond.-rechtbank heeft de heer "W. F. del Campo, genaamd Camp, benoemd tot notaris te Renesse, als zoodanig den eed afgelegd. 19 Juni. Gisterenavond had hier het volgende ongeluk plaats. De ongehuwde stoker op de stoomboot »Stad Zierikzee", K. genaamd en van N.- en St.-Joosland afkomstig, wilde na volbrachten arbeid zijn avond-eten gereed maken. Daartoe wierp hij op de bijna uitgebrande kolen, petroleum, waarvan de vlam in de kan sloeg en deze met een vervaarlijke slag ontplofte. De ongelukkige stond weldra in volle vlam, doch had nog de tegenwoordigheid van geest uit de machine-kamer te vluchten en in het water te springen. Geheel met brandwonden overdekt, werd hij daaruit gehaald en aan boord gebracht, waar wederom de eerste hulp verleend werd door den heer M, S. Polak, die reeds zoo dikwijls in zulke gevallen zijn kennis ten beste gaf, en vervolgens door don heer dr. de Vrieze. De ongelukkige is naar het Verplegingthuis overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Moge dit opnieuw tot waarschuwing strekken, om geen petroleum bij het aanmaken van kachels te gebruiken. De opbrengst der jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden heeft opgebracht f 46,38s. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot rechter- plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Middelburg jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, thans kantonrechter-plaatsvervanger aldaar tot betaalmeester te Terneuzen O. G. Lotsy, sum. bij den dienst der rijks-schatkist. In zijn rang overgeplaatst bij den generalen staf, de kapitein P. D. Buyze, van den staf der infanterie, werkzaam bij de Kon. Mil. academie. Door den minister van waterstaat zijn de volgende kweekelingen van de Polytechnische School voor den tijd van twee maanden benoemd tot buitengewoon opzichter in Zeeland: J. W. Stoutjesdijk, bij het bouwen van een basaltmuur te Terneuzen Jhr. J. Röell en H. L. Vernhout, bij het bonwen van een schutsluis cn andere kunstwerken bewesten Terneuzen, met bij- behoorende werken. Dezer dagen is, op verzoek van de vereeniging »Schuttevaer", de lichtopstand op den zeedijk van den Klaas-van-Steenland-polder, gemeente Poortvliet, circa 250 M. oostwaarts verplaatst. De lantaarn, die eenige M. hooger is aan gebracht dan de vorige, zal op een nader te bepalen tijdstip ontstoken worden. Maandag werd te Antwerpen per schip aangebracht het lijk van den 47-jarigen joDgeling J. A. uit VJissingen, die Zondag ter hoogte van Hansweert uit den mast was gevallen aan boord van de Duitsche bark »Emin Pacha", komende van Rotterdam. A.die reeds een reis met dat vaartuig gedaan had, was Zondagoohtend op de reede van Vlissingen aan boord gezet. Door mejuffrouw Berdenis van Berlekom, secretaresse van het Middelburgsche Dames-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1