Leden in de Tweede Kamer der Staten-Generaal nadat hij zijn geleider van den wagen had geworpen, zoodat deze een hoofdwonde bekwam. Het razende dier is op den wagen dood gestoken geworden. UITSLAG VERKIEZINGEN van in onderstaande Districten, (Vervolg van ons vorig No.) L. Liberaal. V.-D. Vrijzinnig-Democraat. A.-B. Anti-Revolutionair. R-K. Roomsch- Katholiek. Chr.-H. Christelijk-Historisch. S.-D. Sociaal-Democraat. V.-A. Vrij-Anti- Revolutionair. Hoogezand. Herstemming tusschen J. W. Rudolph a.-r. met 1402 en K. ter Laan s.-d. met 1485 van de 3604 geldige stemmen. Appingedam. Herstemming tusschen J. van der Molen a.-r. met 1910 en J. H. A. Schaper s.-d. met 1859 van de 5332 geldige stemmen. Assen. Herkozen mr. J. J. Willinge 1. met 1468 van de 1949 uitgebrachte geldige stemmen. Emm en. Herkozen dr. P. H. Roessingh 1. met 1844 van de 2229 uitgebrachte geldige stemmen. Leeuwarden. Herstemming tusschen H. Pyttersen Tz. aftr. 1. met 1439 en G. W. Melchers s.-d. met 1705 van de 4723 uitgebrachte geldige stemmen. Harlingen. Gekozen mr. J. Schokking chr.-h. Franeker. Herstemming tusschen F. Lieftinck 1. met 1668 en J. P. Vergouwen a.-r. met 2185 van de 5348 geldige stemmen. D o k k u m. Gekozen mr. R. van Veen v.-a. met 2836 van de 4913 geldige stemmen. Tietjerksteradeel. Gekozen A. S. Talma a.-r. met 3026 van de 5447 geldige stemmen. Weststellingwerf. Herstemming tusschen A. S. Talma a.-r. met 1169 en G. L. van der Zwaag s.-d. met 1222 van de 3276 geldige stemmen. Steen wijk. Gekozen L. F. Duymaer van Twist a.-r. met 2545 van de 4359 geldige steramen. Kampen. Gekozen mr. ac. baron Mackay a.-r. met 2404 van de 4076 geldige steramen. Almelo. Herkozen dr. IL J. A. M. Schaepman. Deventer. Herkozen mr. H. P. Marchant v.-d. met 2892 van de 3804 geldige stemmen. L och era. Herstemming tusschen C. Lely aftr. 1. met 2936 en jhr. mr. H. W. van Asch van Wyck a.-r. met 2242 van de 5970 geldige stemmen. Doetinchem. Gekozen P. van Vliet Jr. a.-r. met 4354 van de 7756 geldige stemmen. Rheden. Herkozen mr. M. J. C. M. Kolkman r.-k. met 2811 van de 3781 geldige stemmen. Eist. Gekozen J. W. Bergansius r.-k. met 3089 van de 5279 geldige stemmen. Druten. Herkozen mr. J. A Travaglino r.-k. Tiel. Herkozen mr. M. Tydeman 1. met 2619 van de 3612 geldige stemmen. Wijk bij Duurstede. Herkozen jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wyck a.-r. met 3091 van de 4474 ge'dige stemmen. Utrecht II. Herstemming tusschen jhr. mr. J. Röell 1. met 4059 en mr. D. A. P. N. Kooien r.-k. met 1390 van de 3504 geldige stemmen. Breukelen. Herstemming tusschen J. H. de Waal Malefijt aftr. a.-r. met 1765 en F. J. A. M. Wierdels r.-k. met 1944 van de 5392 geldige stemmen. Hoorn. Herkozen P. B. J. Ferf 1. met 2580 van de 4377 geldige stemmen. Enkhuizen. Gekozen N. Sluis Pz. a.-r. met 3686 van de 7345 geldige stemmen. B e v e r w ij k. Herkozen W. C. J. Passtoors r.-k. met 3885 van de 7699 geldige stemmen. Katwijk. Herstemming tusschen O. E. J. baron van Wassenaer van Catwyck v.-a. met 1439 en mr. P. J. M. Aalberse r.-k. met 2347 van de 5510 geldige stemmen. Bodegraven. Herstemming tusschen A. Knijff Hz. aftr. 1. met 2477 en mr. J. W. H. M. van Idsinga v.-a. met 2034 van de 6028 geldige stemmen. B r i e 11 e. Herstemming tusschen mr. G. J. Goekoop altr. 1. met 1979 en H. Oh. Vegtel a.-r. met 1936 van de 4510 geldige stemmen. Oostburg. Herkozen mr. P. J. C. Hennequin 1. met 3067 van de 5044 geldige stemmen. Hontenisse. Herstemming tusschen mr. J. G. van Deinse 1. met 1566 en P. F. Fruytier r.-k. met 1689 van de 4778 geldige stemmen. Oo6terhout. Herkozen jhr. I. B. D. van den Berch van Heemstede r.-k. Zevenbergen. Herkozen E. A. M. van der Kun r.-k. Waalwijk. Herkozen W. P. A. Mutsaers r.-k. Eindhoven. Herkozen V. A. M. van den Heuvel r.-k. met 2388 van de 3596 geldige stemmen. Helmond. Herkozen K. Ray makers r.-k. Maastricht. Herkozen M. de Ras r.-k. met 2521 van de 3339 geldige stemmen. Sittard. Herkozen mr. M. J. G. J. Arnoldts r.-k. met 2081 van de 3915 geldige stemmen. Roermond. Herkozen mr. F. Bolsius r.k. Venlo. Herkozen dr. W. H. Nolens r.-k. Weert. Gekozen jhr. mr. Victor de Stuers r.-k. met 2270 van de 3302 geldige stemmen. Grave. Herkozen mr J. J. Harte van Tecklenburg r.-k. V e g h e 1. Herkozen B. R. F. van VJymen r.-k. De herstemmingen hebben plaats op Donder dag 27 dezer. Tot dusver zijn nu en op 4 Juni gekozen: Liberalen 9. Vrijzinnig-Democraten 2. Anti-revolutionairen 22. Katholieken 23. Christ.-Historischen 2.. Soc.-Democraten 0. Totaal 58. In herstemming komen: Liberalen 27. Vrijzinnig Democraten 7. Anti-revolutionairen 26. Katholieken 11. Christ.-Historischen 3. Sociaal-Democraten 10. Totaal 84. VERKIEZINGEN. Men schrijft uit 's-Hage Door de verkiezingen voor de Staten hebben de liberalen een geduchten klap gehad. Voor het eerst is de meerderheid in de Provinciale Staten van Zuid-Holland anti-liberaal. En ook indien al de herstemmingen gunstig voor de liberalen uitvallen en indien de Friesche Staten liberaal blijven is dit het einde van de liberale meerderheid in de Eerste Kamer, In het geheel is er tot nu toe een verlies van zes zetels, tegen een winst van één. De verhouding in de Staten was 44 liberalen tegen 38 anti-liberalen, zij zal nu in het gunstigste geval 39 tegen 43 zijn. In het gunstigste geval. "Want te Schiedam is er herstemming tusschen de twee aftredende liberalen en een anti-revolutionair en een katholiek. Te Oud-Beijerland komt de aftredende liberaal in herstemming, terwijl de aftredende anti-revolutionair werd herkozen. Delft, Vlaardingen, Sliedreoht, Ridderkerk, Leiderdorp, Alphen bleven voor de tegenpartij. Behalve de bovengenoemde districten behielden de liberalen Brielle en Dordrecht. De liborale meerderheid in de Eerste Kamer bedraagt thans 31 tegen 19 stemmen. Zuid- Holland kiest tien afgevaardigden. Ook zoo het in Friesland goed afloopt, zal dus, nu de Staten van onze provincie om zijn, de meerderheid in de Eerste Kamer verplaatst worden. De liberalen zullen er op niet meer dan 21 van de 50 zetels kunnen rekenen. Natuurlijk gaat dit niet in eens. Van de tien liberale Eorste-Kamer-leden hebben er vier zitting tot 1908, n.l. de heeren Vening-Meinesz, Vlielander-Hein, Van Boneval-Faure en 's Jacob; drie tot 1905, de heeren Van Alphen, Nebbens- Sterling en Röell en drie tot 1902, de heeren Viruly, Fransen van de Putte en Pijnacker- Hordijk. Blijft de toestand dezelfde, dan zou in 1905 de Eerste Kamer het doode punt, 25 tegen 25, kunnen bereiken. Verkiezingen der Prov. Staten. De heer O. A. Vorsterman van Oyen, candidaat voor de Prov. Staten in het district Sluis, die in herstemming komt met de heeren De Badts (aftr. lib.), Erasmus (aftr. lib.) en Gerritsen, wenscht bij de herstemming niet meer in aanmerking te komen, daar hij zijn candidatuur alleen had aangenomen als protest tegen den heer Hammacher (aftr. lib.), die nu herkozen is. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terechtgestaan een 31-jarige herbergier te Goutum, Klaas O. genaamd, beschuldigd van melkvervalsching. Beklaagde leverde geregeld melk aan den melkventer Jan Boonstra. Bij onderzoek bleek, dat aan die melk niet minder dan 40 pCt. dus bijna de helft 1 water was bijgevoegd. Klaas bekende het »wasschen"hij deed de melk, die hij in de herberg overhield, den volgenden morgen bij de versche, spoelde de melkglazen om en mengde dat spoelsel bij de af te leveren melk. Wegens dat bedrog heeft de rechtbank hem veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met bevel dat het vonnis zal worden bekend gemaakt in de Leeuwarder Crt. Breda. Bij de voortzetting der behandeling van de zaak tegen den, van den moord te Til burg beklaagden, schilder M., werd Vrijdagmorgen gehoord Anna v. E., die zegt niets gezien te hebben. Zij naaide voor een raam tegenover de kerk. De griffier las een verklaring van het tegen deel voor. Deze getuige wilde blijkbaar niets zeggen. Maria S. deed een lang verhaal, hoe Maria Kessels haar cafe, »De Zwarte Ruyter", voorbij kwam en in de richting van de kerk liep, waar getuige later den schilder zag in het kerk portaal. Klaarblijkelijk trachtte deze getuige de schuld van den schilder waarschijnlijk te maken, doch zij maakte een zeer onbetrouwbaren indruk. Een spoorwegwachter verklaarde in de middagzitting, dat hij "Woensdagmorgen den koster te half elf naar de kerk zag gaan. De koster ontkende dat. Twee meisjes zagen kwart vóór elf den schilder in het kerkportaal. Tegen getuige Vriends zeide de schilder: »het lijk ligt op de gewelven". Bij de voortzetting der behandeling van Zaterdagochtend werd de beklaagde, schilder M., aan een belangelijk kruisvuur onderworpen. Volgens zijn beweren heeft hij Woensdag den koster met het kind de kerk zien binnengaan, maar pas Vrijdag deelde bij daarvan iets mede aan een timmerman. Dat zwijgen, zeide de president, was in 't belang van den moordenaar, die het lijk moest verstoppen. Verder wees de president erop dat beklaagde er niet aan dacht het pakje kleeren te onderzoeken, ofschoon hij den koster en het kind de kerk had zien binnengaan en van de vermissing had gehoord. De schilder had haast, 'beweerde hij, maar hij wierp het pakje niet weg, doch borg het in een koffer. De president vroeg een verklaring hiervan. De schilder kon die niet geven. Hij was zeer onder den indruk dat dit alles bezwarend voor hem is. In de middagzitting werd de schilder verder op tegenstrijdige verklaringen betrapt. Vroeger had hij gezegd den koster en het kind gezien te hebben, nu sprak hij van het kind alleen. Daarop gewezen, zeide hij dan vroeger gelogen te hebben. De president merkte op, dat de beklaagde heden morgen gezegd heeft voor Vrijdag niet aan de vermissing gedacht te hebben en 'sWoensdags begon hij er over te spreken met Muller. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te St.-Annaland ds. J. de Voogt te Cats. Ds. A. W. Frater, pred. bij de Engelsche Gemeente te Middelburg en te Vlissingen, heeft het beroep naar Kortrijk (België) aangenomen. Beroepen bij de Herv. Gem. te Doeveren (N.-Brabant), de candidaat J. Ossewaarde te Goes. Burgh, 16 Juni. Ds. de Jagber verbond zich hedenmiddag aan deze gemeente met een rede ontleend aan 1 Koningen, 22e hoofdstuk, 14e vers, na des voormiddags bevestigd te zijn door ds. D. J. Karres van 's-Gravenhage, naar aan leiding van Genesis 26, vers 24, middelste gedeelte. Een groote schare woonde beide godsdienstoefeningen bij. O N P E B W IJ 8. De voordracht voor onderwijzer aan school F te Vlissingen bestaat uit de heeren C. de Jonge, E. J. Michielsen en S. Frelier, en voor onderwijzeres in de nuttige handwerken aan die school uit .de dames Avenarius geb. Nijland, Andriessen en Schuurkamp, allen aldaar. Benoemd tot hoofd der school te Oosterland, de heer C. de Kok te Zutfen no. 1 der voordracht. Visscherij -B ericliten. Uit Brilinisse meldt men ons naar aanleiding van het stuk, voorkomende in de Nieuwsbode van Zaterdag j. 1., dat niemand van de Zeeuwsche visschers bij de beproefdo verkooping van het bewuste mosselzaad te IJmuiden zich heeft laten verlokken om voor dit zieke gedeeltelijk doode zaad een bod te doen. Gemakkelijk toch was te voorzien, dat van dit zaad niets terecht zou komen, tenzij men daar met zijn vaartuig tegenwoordig was, ofschoon er toch ook geen lust was het voorgelegde zaad te koopen. Men kan toch niet verwachten, dat eenige regeering zoo onbarmhartig zal wezen om de visschers in 't algemeen te straffen voor eene zeer onhandige daad van een zijner ambtenaren? Vergadering van den Gemeenteraad te Zierikzee, op Haandag 17 Juni 1901. Afwezig met kennisgeving de heer Franse. De heer R. Visser heeft bericht ingezonden, dat hij zijn benoeming tot lid of plaatsvervangend lid bij één der stembureaux bij eventueele ver kiezingen aanneemt. Van den heer M. F. de Vos is een bericht ingekomen, dat hij zijn benoeming tot regent van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. De heer B. J. Kerpestein heeft gemeld, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan school A aanneemt. Aan den heer F. A. Kloppert is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend als lid van de Commissie tot wering van school verzuim. De Voorzitter deelt mede, dat van mevrouw de wed. Kok een kennisgeving was ingekomen, behelzende het overlijden van haar echtgenoot, in leven Directeur van de Hoogere Burgerschool alhier. Dit schrijven was namens den Raad met een brief van rouwbeklag beantwoord. Afschrijving van Hoofdelijken Omslag wordt verleend aan den heer H. M. den Bouwmeester, wegens vertrek naar Amsterdam, voor een bedrag van 12.95, over een tijd van 7 maanden. den heer A. P. Fortanier Jr., wegens vertrek naar Budapest (Hongarije) voor een bedrag van f 101,75, voor een tijd van 11 maanden de wed. Dr. J. N. Boom, wegens vertrek naar Rotterdamvoor een bedrag van 17,265, voor een tijd van 7 maanden; den heer A. M. E. van Dishoeck, wegens ver trek naar Breda, voor een bedrag van f 101,25 voor een tijd van 11 maanden; de wed. Maassende Kosterwegens vertrek naar Sluis, voor een bedrag van f 6,165, voor een tijd van 10 maanden; den heer C. J. van den Bout, wegens vertrek naar Koewachtvoor een bedrag van 10,175, voor een tijd van 11 maanden; den heer H. L. Wijnne, wegens vertrek naar Bussum, voor een bedrag van f 19,73, voor een tijd van 8 maanden; den heer M. A. v. d. Zandewegens vertrek naar Bruinisse, voor een bedrag van f-ll,10, voor een tijd van 9 maanden; de wed. W. Lievense, wegens vertrek naar St.-Annaland, voor een bedrag van 6,166, voor den tijd van 10 maanden. De belooning van den heer P. D. de Vos, voor het ordenen van het oud-archief over 1900, wordt bepaald op 50. De wed. Johs. Willemse, geb. de Graaf, wordt, op haar verzoek, ontslagen van de pacht van een perceel visscherij. Het 1ste stembureau voor de aanstaande ver kiezing van raadsleden wordt samengesteld uit de heeren: Ch. W. Vermeys voorzitter (ambts halve), plaatsvervangend voorzitter J. Franse; leden: C. J. van den Bout, J. Snellen; plaats vervangende ledenJ. Lechner en H. C. van den Ende, terwijl tot 4de lid de heer J. C. van der Lek de Clercq en tot plaatsvervangend 4de lid de heer P. J. Buyze benoemd werden. Het 2de stembureau wordt aldus gevormdde heeren D. van der Yliet voorzitter, M. C. Mulock Houwer plaatsvervangend voorzitter; leden: de heeren J. P. Cau en H. Lakenman; plaatsver vangende ledende heeren J. van Schelven en I. J. van der Have, terwijl tot 4de lid de heer A. J. F. Fokker en tot plaatsvervangend 4de lid de heer H. A. Roothaert benoemd werden. De Voorzitter deelt mede, dat de Verordening op den Hoofdelijken Omslag in druk aan de leden is toegezonden. Op voorstel van den heer A. J. F. Fokker wordt besloten deze Verordening in twee lezingen te behandelen. Bij de eerste lezing zullen de be ginselen, die in de Verordening ten grond slag zullen liggen, behandeld worden. Een motie van hetzelfde raadslid, waarin de wenschelijkheid wordt uitgedrukt, binnen 9 dagen over de be ginselkwestie te vergaderen, wordt door den Raad aangenomen. Bij de rondvraag geeft de heer Koopman Burgem. en Weth. in overweging, bij het Sas een urinoir te doen plaatsen. Daaraan bestaat op die plaats groote behoefte. Niemand meer het woord verlangd, sluit de Voorzitter de vergadering. Een electriscli kerkezakje. Een der allernieuwste uitvindingen, natuurlijk een Amerilcaansche, is het electrisch kerkezakje. Als de predikant of de koster op een electrisch knopje drukt, dan loopt het kerkezakje langs een draad de verschillende banken langs en houdt voor eiken stoel stil, totdat het door een gift zwaarder geworden is. Dit laatste is een der hoofdvoordeelen van de beweging. Niet eerder dan dat men er iets ingeworpen heeft gaat het zakje naar een volgenden persoon. Ingezonden Stukken. WEE KL A C H T. Kerkwijk I o, Kerkwyk! de strijd is gestreden, 't District, dat u liefhad, verliet uwe vaan; Uw kiezers, zij hebben wel voor u gestreden, Doch 't hielp niet, de vrijheid die moet van de baan. Uw bakermat was nog het hevigst van allen, Het vreemde eerde u meer nog dan eigene grond. Waarom toch die haat? Wel, leerplicht was leuze, Een valsche, waarmee men de eerlijkheid schond. Dertig en acht jaren mocht gij ons vertegenwoordigen, Met eere, dat mag van u worden herhaald; Hetgeen ge voor ons deed, was goed in veler oogen, Nooit kan u dat eenigszins worden betaald. En nu, het is treurig, wat wacht ons van iemand, Die heel in de verte bij u komt achteraan! Uw plaatsvervanger kon het van hem ook niet winnen, Want Rome en Bord gingen lieflijk te zaam. De kudde werd gedreven door de zweepen der herders, Of men wilde of niet, men moest mee naar de bus, En kiezen dengene, wien de leere vervulde, Zede en kennis kwam er minder op aan. Gelukkig, dat gij dit niet hebt moeten aanschouwen, Dit feit hadde vast u met weemoed vervuld. Toch hopen wy, dat weer de dageraad breke, De party van vooruitgang weer haar roeping vervult. Schouwen. Mijnheer de Redacteur! Het zij mij veroorloofd, namens het bestuur der anti-rev. kiesvereeniging, den heer Fokker openlijk' dank te zeggen voor Z.Eds. verklaring in zake het ongeteekende strooibiljet, dat aan den vooravond der verkiezing is verspreid. Wij waardeeren het ten zeerste, dat zulke praktijken door vele liberalen zelf streng worden afgekeurd. Heeft men met genoemd libel zijn doel niet bereikt, toch is het misschien mede daaraan te danken, dat een aantal rustige en eerzame burgers, waaronder zelfs vrouwen en meisjes, aan allerlei beleedigingen van het straatpubliek zijn blootgesteld, ofschoon onzerzijds geen uiterlijke teekenen van leedvermaak of vreugdbetoon werden gegeven. Indien dat voldoening kan geven aan deze soort liberalen, dan zij ze van harte gegund. Wij volstaan hiermede en geven deze daad aan de verachting van ieder weldenkende prijs. Alleen bevelen wij den taffen schrijver, die goed met onze dichters schijnt bekend te zijn, nog het volgende leekedichtje uit de 17e eeuw ter over denking aan Wilt gij ten besten zijn gera&n, Zoo tracht, indien ge kunt, voortaan Het heilloos lastren u te ontwennen. Noch oordeel niet zoo onbedacht Van iemants waarde, of weet of wacht En leer vooral u zeiven kennen. D. MULDER, Voorz. der anti-rev. kiesvereeniging. Zierikzeê, 16 Juni 1901. Verkiezings-reclame. Op mijn weg naar de stembus zag ik bij den winkelier v. d. Giessen de volgende aardigheid??? A.s. week blanke schoolmeesters geen bruine, 100 schoolmeesters 99 gekken, het is pompe of verzuipe, maar medekiezers 1 rookt mijn reclame sigaren, en laat ons niet verzuipe". Nu kan ik met geen mogelijkheid de verborgen geestigheid vinden, maar dat ligt zeker aan mijn gekrenkte hersenen. Blanke schoolmeesters zijn oneetbare, zeeperige aardappels, dat weet ik wel, maar dergelijke aankondiging is toch geen aanbeveling voor 's mans eigen waar De reclame heeft dus de duidelijke bedoeling om te beleedigen: 4°. den heer de Bruijne, en 2°. een geheelen stand van menschen, waartoe ook eenige duizenden geestverwanten van genoemden heer behooren. Hoe zou hij het vinden, als er bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing ergens te lezen stond: Kiezers 1 kiest geen winkelier, Hij zou zeggen: dat is dom en gemeen, en terecht, want zoo is het. Dom en gemeen is dan ook zijn eigen reclame. »Pompe of verzuipe" staat er. De kiezers hebben uitspraak gedaan. Zij hebben gekozen een stuurman met zeer oppervlakkige kennis. Het zal daarom nu zijn: met Pompe pompen en toch verzuipen. Haamstede, 17 Juni 1901. J. SPEK. Voorbereidend militair onderricht. Mijnheer de Redacteur! Gelieve zoo welwillend te zijn het onderstaande in uw veelgelezen blad te plaatsen; bij voorbaat mijn dank. Een van de middelen om het groote en goede doel van de vereeniging «Volksweerbaarheid" te bereiken is het bevorderen en deelnemen aan het voorbereidend militair onderricht. De tijd is nu weer aangebroken om zich daar voor aan te melden, welker gelegenheid tot 1 Juli openstaat. Dit onderricht wordt gegeven gedurende vier en een halve maand, van half ctober tot ultimo Februari, en minstens 3 uren per week; het is voor de deelnemers kosteloos en kan gevolgd worden door jongelieden van 16—24 jaar. Zij, die dus reeds geloot of in den militairen dienst gestaan hebben, en leden van schiet- en weer baarheids vereenigingen zijn, kunnen ook aan dat onderricht deelnemen, mits zij den leeftijd van 24 jaar nog niet hebben bereikt. Bij de aanmelding ter gemeente-secretarie moeten zij, die den cursus reeds één winter- tijdperk hebben meegemaakt, hun getuigschrift model VI medebrengen, omdat zij anders waarschijnlijk niet tot het 2e oefeningstijdperk kunnen worden toegelaten. Hier zou ook nog kunnen worden aangehaald, hetgeen den 7en Mei j.l. in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is behandeld geworden, waar nog velen niet mede op de hoogte zijn. Wanneer de ontwerp-militiewet, wet zal zijn geworden, zoo zullen niet 11.000 maar 17.500 man onder de wapenen worden geroepen, waarvan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2