/IEBKZFÜSGHE NIEUWSBODE. Dinsdag 18 Juni 1901. (25ierik.zeesclie C o u r a n t), RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., STROOHOEDEN, Voorbereidend militair onderricht. De uitslag der Kamerverkiezing. NIEUWSTIJDINGEN- Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7551. DirecteurA. «T. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhunkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 'T'ö cts. Elke regel meer 15 cts. Poststraat C 103, Zierikzee. De BURGEMEESTER van Z i e r i k 7. e e Gelet op 5 der Regeling van het voo bereidend roiüf'v'r onderricht Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat van lieden ai tot on niet 30 Juni e.k. ter Gemeente-Secretarie gelegenheid bestaat »ot in schrijving van jongelieden van ÏO - tot Q4-jurigen lee±t\j<l, die wenschen deel te nemen aan het voor bereidend militair onderricht, hetwe'k kosteloos wordt gegeven van ongeveer half October e.k. tot uit.0 Februari d.a.v. Met het oog op het groote belang, dat er voor den even tueel in te lijven loteling in gelegen kan zijn, om 'ogedeeld te worden bij het korps en in het garnizoen xyuor Ireuze, zy er hierbij aan herinnerd, dat op dat voorrecht alleen dia loteling uitzicht heefu, die :n het bezit is van het getuigschrift model W, dat o.a ken worden verworven door gedurende de twee wintertijdperken, welke voorafgaan aan de inlijving a's milicien, met wucht aan dit onderricht deel te nemen. Zierikzee, den 15 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De verbondene anti-liberale partijen hebben Vrijdag bij den stembusstrijd de liberalen ver slagen, zoodat de Tweede Kamer om is. Van de honderd leden, waaruit deze tak der wetgevende macbt bestaat, zijn reeds nu 47 anti-liberalen gekozen, te weten 23 katholieken, 20 anti-revolutionairen, 2 christelijk-historischen en 2 vrij-anti-revolutïonairen. Slechts elf liberalen zijn gekozen. Van de kiesdistricten, waarin herstemd moet worden, zijn er zes, die de anti-liberalen elkaar onderling betwisten, zoodat deze in de Tweede Kamer in elk geval over 53 stemmen te beschikken hebben. De overige 47 kiesdistricten, waarin de stem bus nog beslissen moet, zullen met een paar uitzonderingen vermoedelijk aan de liberalen en sociaal-democraten te beurt vallen. De laatsten zijn in geen enkel district nog gekozen, maar hebben niettemin in het geheele rijk een grooter aantal stemmen uitgebracht dan ooit te voren. Terwijl dit in 1897 13,035 bedroeg, is dat thans tot 38,279 gestegen. Hun aanvoerder Troelstra komt niet eens in herstemming, maar zal, daar Van Kol, Schaper en Van der Zwaag, alle drie, in twee districten in herstemming komen, voor het geval zij, waarop groot kans beBtaat, tweemaal gekozen mochten worden, bij de vrije stemming, die dan moet plaats hebben, zeer waarschijnlijk ten zetel veroveren. Hoe ook de herstemmingen mogen uitvallen, aan het feit, dat de anti-liberalen thans een besliste meerderheid in de Tweede Kamer hebben, valt niets meer te veranderen. Ook Zierikzee, de vaste burcht van het liberalisme in Zeeland, is door de samenwerking der verbondene anti-liberale partijen, en door het toeteren op de trompet van den leerplicht, verloren gegaan. Wel hebben in het algemeen de liberalen van SchouwenDuiveland zich dapper geweerd, en zijn, in aanmerking genomen de ongunstige omstandigheden, waaronder zij streden, met de vrij aanzienlijke meerderheid van 513 stemmen uit de stembus gekomen, maar tegen het ver pletterend overwicht van de anti-revolutionaire stemmen uit Flakkee bleken zij niet bestand. Wat in het bizonder Zierikzee betreft, er is, dat moet met lof erkend worden, met voor- beeldigen ijver gestemd geworden. Van de 837 kiezers stemden nu slechts 67 niet. Dit opgewekt publiek leven is een verblijdend verschijnsel, en tevens een krachtig bewijs, dat men wel doordrongen was van het groote gewicht dezer verkiezing. Nu mogen wij liberalen over den voor ons ongunstigen uitslag begrijpelijkerwijze ontstemd zijn, wij mogen daarbij niet uit het oog verliezen, dat wij niet het recht hebben onze politieke tegenstanders, die volgens hun overtuiging gestemd hebben, van de stem, die zij hebben uitgebracht, een verwijt te maken. 1 Het recht van eiken staatsburger naar zijn geweten te stemmen is een onvervreemdbaar, heilig recht, en moet onder alle omstand'gheden geëerbiedigd worden. Daarom zij er, nu de strijd in dit kiesdistrict volstreden is, geen animositeit, maar er heersche 1 tu8schen alle bewoners, tot welke staatkundige of kerkelijke partij zij ook mogen behooren, vrede. Vrede na strijd, om met gezamenlijke kracht I te kunnen arbeiden aan het groote doel, dat ons allen vereenigt: aan de bevordering van het algemeen welzijn. De Tr ans vaalsch - Engelsche oorlog- Brussel, 45 Juni. De Petit Bleu meldt uit 's-Gravenhage, dat door officieren door bemidde ling van den consul van Nederland te Pretoria zou vernomen zijn, dat Groot-Brittannië bereid zou wezen den Boeren onafhankelijkheid te verleenen, op voorwaarde, dat president Krüger zijn ontslag zou nemen. Aan het hoofd van het nieuwe bewind van Transvaal zou staan Botha, Steyn of De Wet. Het noordelijk deel van Transvaal, met inbegrip van de. mijnen, zou afgestaan worden aan Engeland. Transvaal, onafhankelijk verklaard, zou ver- eenigd worden met den Oranje-Vrijstaat en mevrouw Louis Botha zou in opdracht hebben, president Krüger deze oplossing voor te stellen. De Petit Bleu maakt onder voorbehoud van deze geruchten melding. Het dagblad Le Soir heeft een telegram uit Londen, dat mevrouw Botha nog geen week in Den Haag zal zijn, of er zal een belangrijke gebeurtenis plaats grijpen. President Krüger. zal na het bezoek van mevrouw Botha een verklaring afleggen, die een beslissende stap tot den vrede zal zijn. Amerika. Te New-York heerscht groote hitte, 91 graden Fahrenheit in de schaduw. In een kolenmijn bij Pittsburg was door een ontploffing brand ontstaan. Zes arbeiders, die gered werden, deelden mede, dat er nog vier anderen in gevaar verkeerden. Daarop daalde een troep van 30 kloeke mannen in de mijn af, om dat viertal te redden. Maar kort na hun vertrek kwamen er twee nieuwe ontploffingen. Na oogenblikken van pijnijjke angst werden vele van die redders behouden weder boven gebracht; Maar er ontbraken nog twaalf mannen en men vreest, dat die zijn omgekomen. Rusland. St.-Petersburg, 14 Juni. Gisterennamiddag is op de scheepswerf op het Galeien-eiland" brand uitgebroken. Twee heffingen, waarop de kruiser »Witjas" en andere schepen werden gebouwd, twee bergplaatsen vol hout eu een kantoorgebouw werden er vernield. Daarbij sloegen de vlammen over naar de andere zijde van het Mewafontank-kanaal, waar een mffitair magazijn met gencssmiddelen, meel en haver in de asch werd gelegd. De schade wordt geschat op tien millioen roebel. Frankrijk. Parijs, 44 Juni. Om 11 uur van morgen heeft een geweldige ontploffing plaats gehad in de patronen-fabriek te Gcvelot aux Mouliiaux, bij Parijs. Een geheele reeks gebouwen is vernield. Er zijn 15 dooden en 18 gekwetsten, meest vrouwen. BelgiS. De brand te Antwerpen is nog steeds niet geheel gebluschtWoensdag brak bij weer heviger uit en moest de brandweer versterkt worden. De brand moet zich ook hebben uitgestrekt tot een der kelders, waar wijn opgeslagen lagde schade is daar zeer aanzienlijk. Bij het zuidelijk gebouw haast men zich het puin op te ruimen, daar de deskundigen vreezen, dat de vloer zal instorten; de algemeene schade zal nog wel hooger zijn dan men eerst berekende. Er zijn honderden werklieden werkeloos. Nederland. Amsterdam, 15 Juni. Het volgende geval maakt veel sensatie in den omtrek van do Marnixstraat alhier; Yóór den ingang van het souterrain van perceel 89 waren eenige jongens bezig een kat te plagen en verdere straatschenderij te plegen. De bewoner van het perceel, de heer S werd daardoor kwaad en liep naar buiten om de jongens te kastijden. Een 10-jarig meisje, Louise Pheiffer, wonende in dezelfde straat in perceel 77, liep daar toe vallig en S. ziende aankomen, liep ook zij hard weg. Zij viel en bleef bewusteloos liggen. Een politie-agent droeg het kind in het posthuis voor de Zaterdagsche Brug, waar bleek, dat het overleden was. De moeder werd ontboden en omzichtig met het geval in kennis gestold. Den vader, varende op een boot, werd eerst gedurende den nacht verteld, wat zijn kind was overkomen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. 's-Gravenhage, 14 Juni. Mevrouw Botha bezocht gisteren van 46 uur president Krüger. Hedenmiddag te 12-|- uur keerde zij naar Brussel terug. De directie van het Hotel de la Promenade verrastte haar bij haar aankomst met het fotografisch portret van generaal Botha, omgeven door bloemen met de Transvaalsche linten. President Krüger maakt nu en dan in een gesloten rijtuig uitstapjes in de omstreken van 's-Gravenhage. Tot president van het Philharmonisch orkest te Scheveningen vacature Breuer is gekozen Otto Muller en in diens plaats tot secretaris Max Freund. Rotterdam, 15 Juni. Een treurig ongeval had gisterenmiddag in de Koningshaven plaats. De sleepboot »Nautilus" van de firma P. Smit Jr., die het Rijnscbip »Badenia 14" van de Rijn haven naar de Spoorweghaven sleepte, kwam, bij het zwaaien om de Spoorweghaven in te varen, dwars in den vrij sterken stroom te liggen. Daardoor en tengevolge van de kracht, waarmede het Rijnscbip door stroom en wind werd weggeduwd, helde de »Nautilus" zoodanig naar bakboordzijde over, dat het vaartuig water schepte en de machinekamer volliep. De kapitein en de dekknecht, die het gevaar zagen aan komen, sprongen te water en werden door de bemanning van het Rijnschip gered, doch de machinist, J. Yink geheeten, had niet den tijd uit de machinekamer te komen en verdronk, toen de »Nautilus" door het vele water, dat in de machinekamer drong, begon te ziuken. Het lijk van den ongelukkige, die gehuwd was en wiens woonplaats was Boomgaardstraat no. 96 klein 1, bevindt zich waarschijnlijk nog in de machinekamer. Hedenmiddag zou getracht worden het gezonken vaartuig te lichten. De mast steekt even boven water uit en do plaats des onheils, tegenover de nieuwe aanlegplaats der veerbooten aan de Wilhelminakade, wordt door een ton met roode vlag aangewezen. Dordrecht, 15 Juni. In het spoordok alhier is plotseling een zwaar met balken beladen waggon van een raügeerenden trein middendoor gebroken, waardoor het verkeer geruimen tijd gestremd werd. Door een behendigen sprong wisten de drie personen, die er op zaten, nog tijdig aan een groot gevaar te ontkomen. Zierikzee, 17 Juni. Programma van het Eerste Zomer-Concert, te geven door het Harmonie-Gezelschap »Kunst en Eer", in Park- lust, op Donderdag 20 Juni a.s., des avonds 8 uur: 1. Homme contre homme, Pas-redoublé, J. Knegtel; 2. Ouverture Norma, Bellini; 3. Czardas, G. Michiels4. Lohengrin, Grande fantaise, R. Wagner; 5. De Belgische vlag, Marche militaire, C. Bols6. Le corbeille de Rose, Fantaisie, C. Joh. v. Dam7. Loin du Pays Natal, Yalse, Jos. Kessels8. Polka des Clowns, G. Allier. "Wegens de. verkiozingsdrukte hadden wij noch tijd, noch plaatsruimte voor de bespreking van een ons door de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren toegezonden werkje, tot opschrift voerend »Gids door Walcheren", waarvan reeds de omslag u verleidelijk toelacht. Slaat men het open, en bladert men het door, dan wordt het oog gestreeld door de vele 'fraaie gravuren, waarmede het vele bezienswaardige op dit eiland aanschouwelijk wordt voorgesteld. Ook de beschrijving van al de merkwaardigheden doet zoowel wat den aangenomen vorm betreft als wat den rijken inhoud aangaat, den samen stellers alle eer aan. Het boekske lokt als het ware tot een bezoek aan het eiland Walcheren uit. Wij kunnen een elk aanraden het zich aan te schaffen. De billijke prijs van 20 cent behoeft niemand af te schrikken. Yoor weinig geld ontvangt men veel. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is geplaatst als tijdelijk buitengewoon opzichter bij de werken aan het kanaal door Zuïd-Beveland de heer J. M. Gasille Jr., pol. student, geb. te Zierikzee. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Juli a. s. aan den heer A. W. Yerheyden, arts te Middelburg, eervol ontslag verleend van het hem tijdelijk opgedragen gezondheidsonderzoek van uit zee te Veere aangekomen schepen, en voor den tijd van drie jaren met dat onderzoek belast de heer W. van den Hamme, arts aldaar. Bij kon. besluit is aan den heer C. E. van Koetsveld eervol ontslag verleend als lste luit. bij de d.d. schutterij te Goes, en is benoemd tot lste luit. bij de d.d. schutterij te Middelburg mr. J. W. A. H. baron van Lamsweerde, vroeger lste luit. bij de d.d. schutterij te 's-Hertogenbosch. Bij kon. besl. is met ingang van 1 Juli benoemd tot vice-president der arrond. rechtbank te Haarlem, mr. J. de Clercq van Weel, thans rechter in die rechtbank. Bij kon. besl. is toestemming verleend aan den heer D. R. Wijckerheld Bisdom, burgemeester der gemeente Kortgene, om tot 1 Mei 1904 te Colijnsplaat te blijven wonen. Nabij Vlissingen is Donderdag, even buiten de stad, de locomotief van de stoomtram naar Middelburg ontspoord met één 3e klasse rijtuig. De locomotief reed op eigen stoom den weg terug tot aan de rails, alwaar hij door zijn groot gewicht in den grond zakte. Na twee uren gelukte het de locomotief weer op de rails te plaatsen en kon de dienst hervat worden. Bij een twist tusschen twee jongens van 13 en 14 jaar te Middelburg, Vrijdagavond, werd één hunner ernstig gewond, doordien de andere hem een zeer gevaarlijke steek met een mes toebracht. Uit de stembus te Stellendam kwam het volgende rijmpje te voorschijn Al klinkt de Leerplicht ook wat hard, 'k Maak voor De Bruijne too.h 't stipje zwart, Want goed geleerd heeft minder nood, Als de protectie op het brood. Goes, 15 Juni. Vier leden van de raad, de heeren De Leeuw, Jansen, v. d. Pijl en Temperman, zijn aan de beurt van aftreding bovendien heeft de heer Mulock Houwer zijn/ verlangen te kennen gegeven om niet weder in aanmerking te komen. Er zullen dus 5 raadsjf leden gekozen moeten worden. De candidaac stelling is bepaald op 25 Juni, de stemming 2 Juli en de eventueele herstemming op 9 Jul De heer J. Kooiman heeft ontslag aal gevraagd als directeur van het »Euphonia". Hij zal nog meewerken om gezelschap zijn gewone zomerconcerten te geven. In de jongste raadszitting is vastge/ de nieuwe verordening tot heffing en invorde van den hoofdei ij ken omslag, noodig gewd door de wijziging van art. 243 der gemeenti Terwijl men vroeger zijn door arbeid verk inkomen met deel mocht verminderen, I een aftrek toegestaan van f 300 voor onderhoud en bovendien voor kinderen de 15 jaar een aftrek van hoogstens j Het percentage stijgt langzaam tot ho 6| van de toenemingen van het bel inkomen. Beneden de f 750 inkomen de klassen met f 50, daarboven met f f 200. Alleen in de hoogste klassen heffing kunnen bedragen 6J procent .«uA belastbaar inkomen; gemiddeld zal die 4 4|- procent bedragen. Die nieuwe verordening werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Het voorstel van den heer v. d. Bout om aan school A een zevenden onderwijzer aan te stellen kon geen genade vinden bij de meerderheid van den raadslechts 3 leden stemden voor. Den doorslag gaf natuurlijk de toestand der finantiën. De onderwijzer D. II. C. Ittmann heeft tegen September eervol ontslag aangevraagd. De heer Quist interpelleerde den burgemeester over het toelaten van een paardenspel in de gemeente. Het loopt te druk met de pretjes in Goes: pas een festival, nu een paardenspel, straks de kermis. De voorzitter verdedigde zich met de bestaande verordeningen, die hem toestaan permissie te verleenen. Op Zondag is de tent gesloten. Een koppige koe, bestemd voor de slachtbank, verkoos nu eenB niet den wagen te verlaten, waarmee hij vervoerd werd, zelfs niet,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1