Brieven uit Berlijn. een Lid in de Tweede Kamer der Staten-Generaal PREDI in onderstaande Gemeenten van Zondag 16 De Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorna. tien ure: ds. Esselink 's avonds zes ure: Bid stond voor onze stamgenooten in Zuid-Afrika, waarin o.a. als spreker zal optreden de heer S. J. Beest van Andel, die langen tijd gedurende den oorlog in Transvaal heeft vertoefd. Collecte voor de Boeren. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds. D. A. Bos van Charante, pred. te Zevenhuizen; 'snam. half drie ure: ds. H. G. Th. Ravesteijnpred. te Hoogvliet. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Zeeman van Zonnemaire. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. D. J. Karres van 's Graven- hpge. (Bevestiging van den heer de Jaghercand. tot den H. Dienst)'s nam. twee uurds. de Jagher. (Intrede). Herv. Kerk te Renesse: 's Nam. twee ure: ds. Kapteijn. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ure: ds. Kapteyn. Herv. Kerk te Haamstede: 's Avonds zes ure: de heer Slot, cand. tot den H. Dienst te Twisk. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Nam. twee ure: ds. v. d. Berg van Zierikzee. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. E. v. d. Broek te Wervershoof. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Geerling. Herv. Kerk te Zonnemaire: 'sNam. twee ure: ds .Zeeman. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zeven ure: ds. Knóll van Zwijndrecht. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg van Bruinisse. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ureds. Nauta. EURTEN Schouwen en Duivelantl. Juni 19 O 1. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wessels. Herv. Kerk te Ouwerkerk: Wegens herstellingen aan de kerk, geen dienst. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. van der Linden'snam. twee ure: Geen dienst. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5,30 ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 515 ure Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland 'sNam. twee ure: ds. Stein van Stavenisse. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 6 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk, D. Hanse, ouderling; 's nam. twee ure: ds. v. d. Linden van Nieuwerkerk. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waar- denburg. Geref. Kerk te Bruinisse 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. v. Btieren. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 'a nam. twee ure en 's avonds vyf ure: ds. Boone. Evangelisatie Zierikzee: Zaterdagavond half negen urebidstond. Zondag, 's Voorm. tien urede heer U. t). Keulen van Terschelling; 'snam. vyf ure: Kinderkerk; 's avonds acht ure: de heer W. Plompwelke afscheid neemt van het eiland Schouwen. Evangelisatie Brouwershaven: 'sVoorm. half elf ure: Zondagschool; 'savonds vijf ure: Afscheidswoord van den heer Plomp. Ook zullen daar spreken de heer v. Keulen van Terschelling en de heer Weltevreden van Zierikzee. Evangelisatie Zonnemaire: Geen dienst. KERKNIEUWS. J.l. Zondag is de predikant der Ned. Herv. Gem. te Den Bommel, ds. L. Emmen, door ds. Kraayenbelt van Rotterdam bevestigd. Ds. A. de Yisser, beroepen van Har- lingen, hoopt Zondag a.s. zijn intrede te doen bij de Herv. Gem. te "Wolfaartsdijk, na bevestigd te zijn door ds. Hage, thans emeritus te Ouddorp, vroeger te "Wolfaartsdijk. Wij verwijzen naar de predikbeurten in de Geref. Kerk St.-Domusstraat, waar a.s. Zondag avond optreden zal de heer S. J. Beest van Andel om mededeelingen te doen over den oorlog in Zuid-Afrika. Yelen zullen zeker van deze gelegenheid gebruik willen maken om een en ander te hooren van onze broeders in Transvaal en Oranje-Vrij staat. Daar de heer W. Plomp om gezondheids redenen het eiland Schouwen gaat verlaten, zoo zal zijn taak worden overgenomen door den heer H. van Keulen van het eiland Terschelling. De heer Plomp zal Zondag te Brouwershaven en te Zierikzee zijn afscheidsrede houden. BECHT8Z AKEN. Yoor de arr.-rechtbank te Breda is Woensdag de openbare behandeling begonnen van de zaak Mutsaers, beklaagd van mishandeling en moord op het meisje Kessels te Tilburg. Onder de getuigen waren ook de koster en diens vrouw en de heer Kessels. De beklaagde ontkende, somwijlen met theatrale vrijmoedig heid doch over 't algemeen met kalme houding. Een der eerste getuigen was een stokdoof oud vrouwtje uit Utrecht, die op 't gezicht van beklaagde op hem toesnelt en hem moordenaar" scheldt. Zij weigerde echter den eed te doen; en ook om eenige bijzonderheid te zeggen, dewijl zij aan een meisje, dat op bekl. verliefd was en kort geleden stierf, voor haar dood, met de hand op den Bijbel, gezworen had bekl. niet te verraden. Zij was echter zeer boos op bekl. en dreigde hem met de gerechte straf des hemels. Deze echter lachte kalm en verklaarde deze vrouw nog nooit gezien te hebben. De president beproefde tevergeefs het oude vrouwtje aan 't praten te krijgen. Zij maakte den indruk niet wèl bij het hoofd te zijn. In de middagzitting verklaarde prof. Spronck uit Utrecht, dat hij twee pakken kleeren onderzocht heeft, een van den koster en een van den beklaagde. In het eerste pak zijn geen bloedsporen gevonden, in het tweede wel. De beklaagde hield zijn onschuld staande en dat op rustige, vrijmoedige manier. Bij de voortzetting weigerde Donderdagmorgen de oude vrouw, die Woensdagmiddag gehoord werd, opnieuw den eed af te leggen. De verdediger vroeg daarop haar in gijzeling te stellen. De inspecteur van politie, die haar begeleidde, vertelde dat de getuige aan vrouw Lieshout, haar buurvrouw, heeft meegedeeld dat haar pleegzoon den moord heeft gezien in de kerk te Tilburg. Het meisje van haar pleegzoon, dat verliefd schijnt geweest te zijn op Mutsaerts, heeft èn dien pleegzoon èn de moeder echter doen zweren niets te zeggen. De commissaris van politie te Tilburg gaf een uitvoerig verhaal van de gebeurtenissen zooals die bekend zijn. De hoofd-inspecteur van politie te Tilburg verhaalde van zijn huiszoeking, en hoe hij en de agenten den schilder hadden zien wegsluipen toen de koster gevankelijk werd binnengebracht. De getuigenissen van verschillende politie agenten en den pastoor leverden geen nieuwe gezichtspunten op. In de middagzitting werd de door den verdediger aangevraagde grijzeling van de oude vrouw Y. R. door de rechtbank geweigerd. Als getuige trad op de koster Yan Isterdaal, die van uur tot uur vertellen kon waar hij op den dag der misdaad en tot zijne arrestatie geweest was. De schilder had de sleutel van het kerktorentje, waar het lijk is gevonden. Het geheim der Scheveningsclie duinen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage sprak Donderdag den kleermaker v. P. vrij van de aanklacht, als zou hij de knaapjes van Wezel en Endlich aan het ouderlijk gezag hebben ont trokken. Landbouw en Veeteelt. Serooskerke (S.). De gevreesde vlekziekte schijnt haar intrede in deze gemeente gedaan te hebben. Een arbeider althans, die beducht was zijn varken door deze ziekte te verliezen, besloot op een avond dezer week het beest, vóórdat het voor consumptie ongeschikt werd, af te maken. O N D E B W IJ De heer J. C. Fischer te Middelburg is door den gemeenteraad van Amsterdam Woensdag benoemd tot leeraar in de wiskunde, en het boekhouden aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus voor jongens aldaar. Aan de Universiteit te Leiden is door den heer K. J. Frederiks van Middelburg het candidaat-examen in de rechten afgelegd. Van onzen correspondent). Een onderhoud met kommandant G, A. De Wet. Berlijn, 12 VI 1901. Het is een ongewoon leven, dat de jonge neef van Chris- tiaan de Wet sinds ongeveer 8 maanden leidt. Ongewoon voor wien als hij gewend is aan h t leven in het vrije veld, aan het vroeg te kooi gaan en vroeg opstaan. Overdag en vaak ook 's nachts reizen, des avonds in druk bezochte vergaderingen spreekbeurten vervullen, om dan in een andere stad opnieuw des avonds het woord te voeren. Op uitnoodiging van de Duitsche afdeeling der internationale Boerenliga hield De Wet achtereenvolgens in verschillende groote steden redevoeringen, om de belangstelling voor de Boerenzaak levendig te houden en zoo mogelijk nog te ver- hoogen. Gisterenmiddag kwam hij met den President der Berlijnsche afdeeling, Baron v. Reibnitz, rechtstreeks van Buda-Pest, waar hy met ontzaglijk enthousiasme was ont vangen, en sprak hier 's avonds in de groote zaal van de Philharmonie, welke geheel gevuld was. Ongeveer 3000 mannen en vrouwen uit alle rangen en standen, niet het minst uit den kleinen burgerstand, hadden aan de roepstem van de Berlijnsche afdeeling der Boerenliga gevolg gegeven. Het was een genoegen, den jongen, krachtig gebouwden Afrikaander, met zijn prettige open kijkers en verbrand gezicht, in zijn schilderachtige, kinderlijke taal te hooren uitweiden over de sympathie, waarmee hij overal in Europa was ontvangen, omdat het recht aan de zijde der Boeren is, over zyne eigen wederwaardigheden op het oorlogs veld, en over de volharding, waarmee de Boeren zullen strijden voor hunne onafhankelijkheid. »Nu niets hen meer aan huis en hof bindt, nu de boerderijen verbrand zijn en vrouwen en kinderen weggevoerd, zullen de mannen in het veld volharden tot het uiterste. at Wanneer volkomen vrijheid en onafhankelijkheid niet worden gewaarborgd, kan er van het sluiten van den vr<edp geen sprake zijn. Zooals de zaken nu staan, kunnen de Boeren niet overwinnen, daar ze te zwak zijn, maar evenmin kan Engeland met zijne troepen het ontzaglijke terrein bezet houden, zoodat er vooreerst wel geen eind aan den oorlog zal komen. Daadwerkelijke steun verwachten de Boeren niet van Europa, maar wel een krachtig protest tegen de on- menschelijke manier van oorlogvoeren der Eugelschen en de wyze, waarop zij het volkenrecht met voeten treden. Ook in hun eigen belang moesten de continentale staten zich aan de zijde van de Zuid-Afrikaansche Republieken scharen; den oorlog zouden de Republieken wel alleen uitvechten". Ofschoon De Wet zeer duidelijk en langzaam sprak, en zijn toespraak derhalve ten deele wel begrepen werd, was het toch goed gezien van het Komitee, de toespraak in zijn geheel te laten vertolken. Een jong predikant, de heer Khowalter, die verscheidene theologische werken uit het Hollandsch vertaald heeft, o.a. van Prof. Gunning, kwytte zich op uitstekende wyze van zijn lang niet gemakkelijke taak. Toen hij de geestige woorden van De Wet vertolkte: »als de Keizer van Duitschland van een rooverbende spreekt, (zinspelende op den Jameson inval), heb ik als Boer toch zeker wel het rec'.xt, evenzoo te spreken van de Engelschen"; en later: »wanneer een krankzinnige het klaar speelt met een klompje mannen door het Engelsch gebied te trekken van rechts naar links en van links naar rechts, zonder zich te laten vangen, wat moet dan niet iemand kunnen doen, die wèl bij zijn verstand is" (zinspelende op het verhaal in de Engelsche bladen, dat Christiaan de Wet krankzinnig is geworden) toen was er geen eind aan het ontzaglijk applaus en bravogeroep van het geestdriftige publiek. In de pauze werden de diploma's der Boerenliga in grooten getale door de aanwezigen gekocht. Ofschoon de entree's vrij hoog waren, is het gisterenavond toch weer duidelyk ge bleken, dat de belangstelling voor de Boeren ook in het nuchter-berekenende Berlijn eer toe- dan afgenomen is. Telkens daverde de stampvolle groote zaal van het geweldig applaus. Volgens afspraak bezocht ik De Wet van morgen in zijn hötel, waar ik hem aan het ontbijt vond. Na hem met het succes van gisterenavond geluk gewenscht te hebben, kwam ik al gauw met hem in een druk gesprek. Mijn vis è-vis, die eerst zes-en-twintig is, doch er ouder uitziet, liet daarbij zijn ontbijt echter niet in den steek, maar ontwikkelde een stevigen eetlust. Hij ziet er kerngezond uit, niettegen staande hij onlangs in Frankfurt a/M. een gevaarlijke darm-operatie heeft ondergaan. Tot verbazing van zijn operateur was hij een week daarna alweer op de been. Kapenaar van geboorte, bekleedde De Wet op 18-jarigen leeftyd al een goed bezoldigde betrekking van rijks-vee inspecteur. Na den inval van Jameson ging hij naar Transvaal en liet zich daar naturaliseeren. Óp mijn vraag of naar zijn meening mevrouw Botha naar Europa komt met een boodschap aan president Krüger, antwoordde De Wet, dat hij dit niet geloofde. Hij geloofde veeleer, dat de reis was ondernomen om van Engeland de permissie te verkrygen, weer ambulances door te laten voor de Boeren, die op 't oogenblik geheel zonder geneeskundige hulp zijn. Wanneer er 6prake was van vredesonderhandelingen, dan konden deze slechts gevoerd worden door de partijen te velde, tusschen Botha, De Wet, Steyn en Schalk Burger aan den éénen en Kitchener aan den anderen kant. De Engelschen, die weten, hoeveel invloed Krüger heeft, hebben het bericht uitgestrooid, dat mevrouw Botha hem moet overreden vrede te sluiten, maar afgezien van het feit, dat Krüger daartoe de macht niet heeft (omdat Schalk Burger op 't oogenblik zyn vertegenwoordiger is) geloofde De Wet niet, dat Krüger ooit tot den vrede zou raden, wanneer niet algeheele onafhankelijkheid werd toegezegd. »Hebt u misschien plan, nu of later het voorbeeld van eenige landgenooten te volgen en naar Duitsch-Zuid-West- Afrika te gaan? »Neen, ik denk er niet aanl De voorwaarden van de Duitsche Regeering zijn naar myn idéé onaannemelijk. Ver beeld u! Vooreerst eischt zy, dat ela kolonist 5000 Mark kapitaal moet bezitten, nota benei en dat van menschen, die van alles beroofd zijnl Ten tweede, dat wij levenlang in die Kolonie zullen blijven, daar zullen dienen en onze kinderen op de Duitsche school zullen sturen. Op zichzelf heb ik er niets tegen om in de Kolonie zelve te dienen, maar ik wil niet als soldaat naar China of ergens anders heen worden gezonden. Dit voorbehoud wilde de Regeering niet aannemen. Het ergste is nog, dat de Duitsche Regeering ons niet het recht wilde toestaan onze kinderen op onze eigen scholen te laten onderwyzen en hen wilde dwingen alleen Duitsch en niet Hollandsch te leeren. En de taal is toch een groote faktor, die ons Afrikaanders bij elkaar houdt I" De Wet was in vuur geraakt onder het spreken en ik dacht onder zijn betoog aan het bekende woord. »De taal is gansch het volk!" Houdt u binnenkort nog in andere plaatsen toespraken, mijnheer De Wet? BVoorloopig was het gisterenavond voor het laatst, maar men kan niet weten, of ik weer niet naar Berlijn kom. Ik kan niet lang vooruit plannen maken, maar dit is zeker, dat ik liever verhonger in Europa, dan naar Duitsch-West-Afrika te gaan. Van avond reis ik met baron v. Reibnitz naar Holland om president Kiüger te bezoeken". In den loop van het gesprek kwamen wij op generaal Joubert. De Wet beklaagde het ten zeerste, dat Joubert door velen als een verrader wordt beschouwd. Hij was onze grootste generaal; h(j had een geheel veldtochtplan gemaakt, maar in den krijgsraad is hij altijd overstemd, omdat de andere generaals persoonlijk tegenstanders waren. Cronjé was dapper, maar kon wat kundigheden betreft, niet bij Joubert halen. De Wet was er van overtuigd, dat Joubert's dood door hartzeer over de tegenwerking verhaast is. Veelbeteekenend drukte hij met de hand op de borst. We hebben drie manieren van oorlogvoeren gehad, maar de tegenwoordige, waarvan een ongeluk-soldaat in een brief getuigt, dat hij vier weken op raarsch is geweest zonder den vijand te hebben gezien, ofschoon hij voortdurend werd beschoten, is verreweg de beste". Met een hartelijken wannen handdruk namen wij als goede vrienden van elkaar afscheid. Ik zal het eerlijke open gezicht niet licht vergeten. k. UITSLAG VERKIEZING - van in het kiesdistrict Zierikzee, op Vrijdag 14 Juni. Uitgebr. Op den heer Op den heer geld. st. de Bruyne. Pompe v. M. Zierikzee I 343 231 112 II 417 241 176 Haamstede. 116 66 50 Noordwelle 65 61 4 Renesse99 81 18 Serooskerke23 14 9 Burgh62 45 17 Eikerzee65 30 35 Ellemeet53 40 13 Brouwershaven185 153 32 Zonnemaire 90 55 35 Duivendijke 69 27 42 Kerkwerve. 92 28 64 Noordgouwe. 86 59 27 Dreischor 160 136 24 Oosterland. 185 67 118 Nieuwerkerk 176 61 115 Ouwerkerk. 101 79 22 Bruinisse312 132 180 Goedereede 139 104 35 Ouddorp313 61 252 Stellendam. 188 72 116 Dirksland 331 126 205 Melissant212 39 173 Middelharnis. 501 184 317 Sommelsdijk. 306 105 201 Oude-Tonge222 110 112 Nieuwe-Tonge. 178 35 143 Herkingen 812061 5170 2462 2708 Zoodat gekozen is de heer Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort (a.-r.) Uitslag in onderstaande Districten. L. Liberaal. V.-D. Vrijzinnig-Democraat. A.-R. Anti-Revolutionair. R.-K. Roomsch- Katholiek. Chr.-H. Christelijk-Historisch. S.-D. Sociaal-Democraat. Arnhem. Herstemming tusschen mr. P. Rink 1. en J. S. F. Hoogstraten ii. r. 's-Hertogenbosch. Gekozen mr. J. A. Loeff r.k. Apeldoorn. Gekozen mr. W. K. F. P. Graaf van By- landt a. r. Njjmegen. Gekozen jhr. mr. O van Nispen tot Sevenaer r. k. Tilburg. Gekozen J. F. Jansen r. k. Groningen. Herstemming tusschen mr. H. L. Drucker v. d. en mr. S. van Houten 1. Leiden. Gekozen A. E. van Kempen a. r. Gouda. Herstemming tusschen mr. Th. Heemskerk a. r. en mr. C. J. E. Graaf van Bijlandt 1. Alkmaar. Herstemming tusschen mr. E. Fokker v. d. en N. Oosterbaan a.r. Goes. Gekozen jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman a.r. Haarlem. Herstemming tusschen jhr. mr. F. W. van Styrum 1. en W. A. J. van der Kamp r. k. Sliedrecht. Gekozen dr. A. Kuyper a.r. Enschede. Herstemming tusschen mr. P. J. M. Aalberse r,c. en H. H. van Kol a. d. Reekers r.c. Amsterdam Dordrecht. Herstemming tusschen S. M. H. van Gijn 1. en mr. J. M. Rens a. r. Veen dam. Herstemming tusschen J. H. Schaper s. d. en dr. D. Bos v. d. Schiedam. Herstemming tusschen A. F. W. Idenburg a. r. en mr. O. J. H. Graaf van Limburg Stirum a. r. Gulpen. Gekozen J. M. M. H. Merchelbach r. k. Zwolle. Gekozen A. baron vun Dedem r.a. Z u t p h e n Herstemming tusschen mr. H. Goeman Borgesius 1. en R. P. J. Tutein Nolthenius 1 'sGravenhage I Herstemming tusschen J. Krab a. r. en mr. W. Dolk 1. III. Gekozen L. M. Pijnacker Hordyk v. d. IL Gekozen J. F. W. Conrad 1. Amersfoort. Gekozen jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck a. r. Utrecht II. Herstemming tusschen mr. D. A. P. N. Kooien r. k. en jhr. mr. J. Röell 1. Sn eek. Gekozen mr. H. Ohma a.r. Franeker. Herstemming tusschen F. Lieftinck 1. en J. P. Vergouwen a. r. Loosduinen. Herstemming tusschen A. Brummelkamp a. r. en jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer r. k. Gorinchem. Gekozen H. Seret a. r. Ommen. Gekozen J. van Alphen a.r. Haarlemmermeer. Herstemming tusschen F. H. van Wichen r. k. eh G. B. 't Hoofd a. r. Z u i d h o r n. Herstemming tusscheu G. Zijlma 1. en J. C. Wiertz a. r. Schoterland. Herstemming tusschen G. L. van der Zwaag s, d. en mr. J. Schokking chr. h. Winschoten. Herstemming tusschen dr. D. Bos v.d. en H. H. van Kol s. d. Hilversum. Herstemming tusschen mr. F. J. M. A. S. baron van Heemstra a.r. I. Herstemming. II. Herstemming tusschen H. F. Groen van Waarde 1. en dr. J. Th. de Visser chr.-h. IIL Herstemming tusschen C. H. den Her tog 1. en H. Polak s.d, IV. Gekozen mr. H. Goeman Borgesius 1. V. Herstemming Jtusschen Th. M. Kete laar v. d. en Jac. Deen 1. VI. Herstemming tusschen jhr. mr. C. J. den Tex 1. en H. W. van Marie a. r. VII. Gekozen mr. Th. Heemskerk a. r. VIII. Herstemming tusschen P. Nolting v. d. en dr. A. Kuyper a. r. IX. Herstemming tusschen C. Lely 1. en H. Byleveld a.Jr. Deventer. Voorloopig gekozen mr. H. P. Marchand. v.d. Middelburg. Gekozen Lucasse a.-r. Rotterdam I. Herstemmg tusschen dr. J. F. de Visser chr.-h. en mr. D. Fock 1. III. Gekozen J. B. Verhry 1. II. Herstemming tusschen D de Klerk 1. en A. de Jong a r. IV. Herstemming tusschen dr. R. P. Mees 1. en mr. D. P. D. Fabius a.r. V. Herstemming tusschen mr. E. E. van Raalte v. d. en F. J. van Rijswijk r. c. Zaandam. Herstemming tusschen K. de Boer 1. en mr. M. Mendels s.-d. Bergen-op-Zoom. Gokozen L. D. J. L. de Ram r.c. Breda. Gekozen mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen r. c. Helder. Gekozen A. P. Staalman a. r. Ridderkerk. Gekozen mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde a.r. Meppel. Gekozen mr. H. Smeenge 1. Delft. Gekozen mr. H. A. van de Velde a.r. H. M. de Koningin-Moeder. Te Soestdijk is Maandagavond H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van freule Van de Poll en jhr. Yan Tets, met een extratrein van het centraalspoor aangekomen. Op het perron waren aanwèzig de burgemeesters van Soest en Baarn, de hofarts dr. Greidanus en baron L. R. Taets van Amerongen, kamerheer in buitengewonen dienst. H. M. reed in een open rijtuig onmiddellijk naar het paleis, alwaar bij aankomst de Koninklijke standaard werd geheschen. Hier geschiedde de ontvangst door de heeren jhr. Yan Weede en L. W. Groeneveldt, intendent. Plotselinge dood. Te Nijehaske zat de heer K. A. R., een notabel ingezetene, met zijn vrouw genoeglijk in de voorkamer te praten. De vrouw verliet voor een wijl het vertrek om eenige bloemen uit den tuin te halen. Toen ze met de bloemen terugkwam en ze aan haar man wilde over handigen, bemerkte zij tot haar grooten schrik, dat hij dood op den stoel zat. Smakelijk eten. Ook in de omstreken van Amersfoort heerscht schrikbarende sterfte onder de kippen. De oorzaak wordt gezocht. Intusschen verdient het volgende de aandacht. Naar men verzekert, zou een handelaar in een tijdperk van nog geen veertien dagen ongeveer 4000 zulke doode kippen hebben verzonden naar restaurants in Noord- en Zuid- Holland, vooral Amsterdam! Nederland en liet Yaticaan. De Romeinsche Tribuna schrijft in haar nummer van 29 Mei »In het Vaticaan verzekert men, dat de Nederlandsche regeering aan het staatssecretariaat mededeeling heeft gedaan van de oprichting van een arbitrale rechtbank bij de Haagsche Vredes conferentie. »Bij het staatssecretariaat beschouwt men dit als een eerste voldoening over de uitsluiting van den Paus bij de Vredesconferentie. Doch deze mededeeling als ze werkelijk gekomen is kan niets anders beteekenen dan een égard van de Nederlandsche regeering tegenover den Paus, en schijnt meer ten doel te hebben om het Yaticaan den weg te openen, tot het weder aanknoopen van de diplomatieke betrekkingen, die sedert afgebroken waren". Misgewas in Duitschland. De Frankf. Ztg. bevat eene sombere uiteen zetting over 't te wachten misgewas in Duitschland. De lange winter heeft ontzaglijk veel kwaad gedaan. Van het gezaaide winterkoren in Pruisen is bijna de helft verloren. De overgebleven 53 pCt. staan 3.8 slechter dan sinds het jaar 1893 het geval was. De winter-koren-oogst wordt op 1,122,000 ton geschat, tegen 2,245,515 ton in het vorig jaar. Met de rogge staat het niet veel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2