Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 15 Juni 1901. Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ STROOHOEDEN, COLLECTE NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (25 ieri Isl zeesche Cour a n t), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1.60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f -10,per jaar, 57ste JAARGANG. No. 7550. Directeurs A. «T. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan I3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Scliuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbéLnkel, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit 15 regels 7"£» cts. Elke regel meer IS cts. Poststraat C 103, Zierikzee. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, alsVisitekaartjes, Huwelijkskaarten, Nota's, Iiwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Bnefkaarten, Sigarenzakjes, Banketzakken, enz enz. Net werk, tot de laagste prijzen. voor het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de gewone jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tex* aanmoediginj; en ondersteuning va» den gewapen den dienst in de INederlanden in deze gemeente aan de huizen der ingezetenen zal wordeii gehouden op "Woensdag1 den 19en «Juni a.s., aan te vangen te 12 uur dés middags. Zij noodigen de ingezetenen uit die Vaderlacdsche instelling, die aan de algemeene hulp bij voortduring dringende behoefte heeft, ook thans krachtdadig te ondersteunen en bevelen haar daartoe in hunne belangstelling aan. Zierikzee, den 6 Juni 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het volgende ontvangen bericht van het Ministerie van Marine ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben: Volgens mededeeling vau den Minister van Oorlog zullen schietoefeningen gehouden worden van het fort nabij den Hoek van Holland, op de onderstaande data: a. Op 12 en 13 Juni en zoo noodig op 14 en 15 Juni 1901. b. Op 19 en 20 Juni en zoo noodig op 21 en 22 Juni 1901. De schietoefeningen worden gehouden in een driehoek gevormd dóór het fort, eene 100de vlag op den wal beZ. het zeegat en eene roode vlag op het uiteinde van den Zuiddam. Deze vlaggen zijn ongeveer 3100 M. van het fort verwijderd. Bij de schietoefeningen zullen een of twee stoombooten diénst doen orn te waarschuwen en zoo noodig sleephulp verleenen aan kleinere (zeil) vaartuigen om buiten den onveiligen driehoek te komen. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan. Zierikzee, den 13 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag: don V7" «Juni e.k., des namiddags te.2'Ja uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 13 Juni 1901. De Burgemeester, CIL W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstellen van Burgem. en Weth., tot het verleeneu van afschrijving van lloofdelijken Omslag; tot af- en overschrijving van be- grootingspostentot bepaling der belooning voor het ordenen van het oud-at chief over 1900. Behandeling der staten van oninbare posten. Verslagen van Raadscominissiëa. Benoeming vau leden der stembureaus voor de aanstaande verkiezing van 4 raadsleden, enz. Nederland. Rotterdam, 12 Juni, Vannacht om half één reed een dogcart, waarin 3 vrouwen waren gezeten van 20, 27 en 36 jaar, en bestuurd door den achttien-jarigen schippersknecht Ente Nijhof van het in de Nassauhaven liggende tjalkschip .Helena" en wonende te Delfzijl in de St. Jacohstraat, toen do bestuurder plotseling op den hoek dier straat werd aangevallen door P. H. de B., uit do Lange Baanstraat, die Nijhof twee vervaarlijke messteken in het rechterbeen toebracht. Hevig bloedend werd do gekwetste van het politie-bureau aan de Lange Torenstraat, waarheen men hem gebracht had om voorloopig verbonden te worden, per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Do dader, die uit minnenijd handelde, werd kort daarop gegrepen en in bewaring gesteld. Zierikzee, 14 Juni. Bij kon. besl, is aan mr. H. van Adrichem, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als subst.-griffier der arrond.-rechtbank alhier. Heden werd op dé algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer G. Kok Jr.in leven Directeur van de Hoogere Burgerschool alhier. Ten teeken van rouw was de inrichting, waaraan hij zoovele jaren zijn beste krachten gewijd had, van het oogen- blik af, dat hij aan zijn betrekking ontrukt werd, gesloten. Leeraren en leerlingenhun hoogge- schatten Directeur de laatste eer willend bewijzen, waren te voet den met fraaie bloemkransen be dekten lijkwagen gevolgd. Op den doodenakker waren tal van notabelen samengekomenom, gehoor gevend aan den drang van hun gemoed, den laatsten afscheidsgroet te brengen aan den man, dien zij om zijn kennis en karakter zoo hoog waardeerden. Aan de geopende groeve werd het woord -gevoerd door den heer F. F. Leupen, die diep bewogen en zijn tranen niet meester, namens leeraren, leerlingen en concierge hulde bracht aan de verdiensten van den ont slapene, die gewoekerd heeft met zijn gaven. wDe bloemen mogen verwelken, Uw daden zullen bij ons voortleven", aldus eindigde spreker. Vervolgens schetste ds. P. F. Van den Berg het groote verliesdat de Hervormde Gemeente door dit afsterven treft. Hij was toch een geloovig Christen, en daarmede een sprekend bewijs, dat uitgebreide kennis geen schade behoeft te doen aan kerkelijk geloof. Veel heeft hij voor de Kerk gedaan. Hij laat een ledige plaats achter, die niet gemakkelijk zal zijn aan te vullen. Hierop nam de burgemeester, de heer Ch. W. Vermeys, het woord. Hij bracht een afscheids groet aan den edelen burger van Zierikzee, den bekwamen en trouwen ambtenaar van deze ge meente, die 32 jaren lang aan het hoofd heeft gestaan van het Middelbaar Onderwijs te dezer stede, dat onder zijn uitnemende leiding gebloeid heeft, en die mannen heeft gevormd, waarop ons vaderland trotsch mag zijn. Namens de familie werd door dr. Van der Hoeven dank gezegd aan leeraren en leerlingen voor de plechtige wijze, waarop zij de laatste eer aan den overledene bewezen hadden, aan de sprekers voor de waardeerende woorden over den ontslapene gesprokenen aan alle aanwezigen voor hun blijk van deelneming. Op 31 Dec. 1900 bedroeg de bevolking der provincie Zeeland 107.431 mannen en 109.898 vrouwen, totaal 217.329 inwoners, en was in den loop van dit jaar toegenomen met 502 mannen en 532 vróuwen, totaal 1034. Het aantal inwoners van Middelburg bedroeg op 31 December j.l. 18.796 en van Vlissingen 48.991. De loop der bevolking dezer provincie was in 1900 als volgt: geboren werden 3.573 mannen, 3.469 vrouwen, 7.042 totaal, terwijl stierven 2.042 mannen, 1.951 vrouwen, 3.993 totaal. Er is dus een verschil van 1.531 mannen, 1.518 vrouwen, 3.049 totaal. Het aantal personen, die zich in 1900 in deze provincie vestigden, bedroeg 6.440 mannen, 5.969 vrouwen, 12.409 totaal, terwijl vertrokken 7.469 mannen, 6.955 vrouwen, 14.424 totaal, zoodat het verschil in minder bedraagt 1.029 mannen, 986 vrouwen, totaal 2.015. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt in de St. Crt. bekenddat op 6 Juni 1901 in de Wester-Schelde, onder de gemeente Kruiningen, is gezonken een ijzeren vaartuig, groot 280 M3., genaamd »Belgenland", geladen met cement en gevoerd wordende door E. Possemiers te Boom-(België)dat, krachtens de artt. 1 en 2 der wet van 23 Juli 1885 (Stbl. no. 151), dat vaartuig wegens het gevaar dat het voor de scheepvaart oplevert, van rijkswege onverwijld zal worden opgeruimd. De landbouwer I. Risseeuw te Schoondijke, die op het einde der vorige maand met zijn phaëton en paard door de locomotief der passagierstram der maatschappij Breskens Maldeghem werd aangereden en daarbij deerlijk werd gekwetst, begint langzaam te boteren. Hijzelf kan zich er nog geen denkbeeld van maken, hoe het ongeluk is gebeurd. Mogelijk is hij in slaap gevallen, daar hij dien dag niet al te wel was. De machinist had met de stoom fluit gewaarschuwd, maar daar het dikwijls bij overgangen gebeurt, dat do landbouwers en anderen, die met paarden op gang zijn, op 2—4 meters afstand van de rails blijven staan, is het niet te verwonderen, dat dergelijke onge lukken gebeuren. Afgescheiden van dit ééne geval waar de machinist tijdig bad gewaarschuwd wordt toch van vele zijden de wensch geuit, dat op elke locomotief dezer lijn voortaan twee personen mogen geplaatst worden, één machinist en één stoker, teneinde ongelukken te voorkomen. I Bij kon. besl. is, met ingang van 1 Juli a.s., op zijn daartoe gedaan verzoek, aan den heer 1 J. Zaaijer Pz. eervol ontslag verleend als I burgemeester der gemeenten Dirksland, Melissant I en Herkingen, onder dankbetuiging voor do j bewezen diensten. Jlrouwershaven14 Juni. In een druk bezochte vergadering van kiezers, gisterenavond alhier in het /,hótel Moggré" gehouden, trad de heer J. A. de Bruyne, candidaat voor de Tweede 1 Kamer op om, na een korte inleiding, te beant- I woorden de door de kiezers gestelde vragen. Desgevraagd besprak hij achtereenvolgens de leerplichtwet, de bezwaren in haar overgangs tijdperk daaraan verbonden, hoe behoeftige ouders, die het loon hunner kinderen niet kunnen ont beren, zouden zijn te helpen, en de wenschelijk- i heid van toepassing der straffen bij gebleken j onwil: de verbetering van het Hellegat voor den waterweg van Dordrecht naar zee, hetgeen hij niet alleen een algemeen belang noemde, doch zeker een districtsbelangwaarvoor het afgevaardigd lid naar de Kamer behoorde te ijverende wijze, waarop de visscherij door den Staat beschermd behoorde te worden, meer in het bizonder de garnalen-visscherij, en eindelijk op het gebied van landbouw de wijziging van het pachtcontract, en het heffen Yan hooge op centen op de grondbelasting van de ongebouwde eigendommen, waardoor ook door uitwonende landeigenaars aan de gemeente meer evenredig zou vergoed worden de kosten, die door deze door wegs verbetering als anderszins in het belang van de aanpalende gronden te maken heeft. Ten slotte besprak de heer Nauta van Noord- gouwe de verdachtmaking van genoemden candi daat in een anti-rev. blad, als zoude hij door een vroeger geschreven boek over de Algemeene Geschiedenis getoond hebben een man zonder godsdienst te zijn, hetgeen hij bestreed, aan- toonend, dat door die courant het heilige boek, de Bijbel, op zoodanige wijze misbruikt werd. Een daverend applaus beloonde de sprekers voor het gesprokene. Sir-Janslan<l, 14 Juni. Uitgenaodigd door het bestuur der liberale kiesvereeniging /,Midden- Duiveland", trad alhier Woensdagavond in het lokaal van M. de Rijke de heer J. A. de Bruyne voor de kiezers op, teneinde zijn ziens- en denk wijze, w. o. eenige wetten en zaken, voor de kiezers kenbaar en duidelijk te maken, hetgeen ten duidelijkste bleek, toen genoemde heer, nadat hij door den voorzitter der liberale kiesvereeniging, den heer J. de Rijke, was ingeleid, begon met te zeggen, dat hij op vele plaatsen van het district j had gesproken en dat dit gesprokene grooten- deels door de nieuwsbladen kenbaar was gemaakt, zoo zou zulks toch in hoofdzaak aan velen bekend zijn en daar hij niet in eene herhaling van dit alles ^llde treden, noodigde hij ieder uit welk onderwerp zij het liefst zouden hooren bespreken, waarop bleek, dat er 2 schriftelijke vragen waren ingekomen, n.l. over de drankwet en over het jachtrecht, welke vragen nog met één werd ver meerderd die gesteld werd door den hoofd onderwijzer, den heer v. d. Weele. Deze wenschte namelijk de zienswijze te kennen van den spreker aangaande een eventueele wijziging der leerplichtwet, vooral met het oog op het platte land. Spreker beantwoordde de gestelde vragen, hierbij zijn denkbeelden duidelijk ontwikkelend. Daar niemand meer het woord verlangde en hem toch nog eenige oogenblikken overbleven, zoo maakte hij deze nog ter bespreking van een en ander ten nutte. Hierna werd door den heer J. de Rijke dank gezegd voor het. gesprokene aan den heer de Bruyne en aan de kiezers voor de trouwe opkomst. Toen j.l. Dinsdag een knaapje op de haven (de Staart) alhier aan 't spelen was, had het knaapje 't ongeluk van den kaaimuur in de haven te vallen. Gelukkig was L. de Keizer op de haven, die het ongeluk bemerkte en het genoegen mocht smaken den kleine behouden aan wal te brengen. Stavenisse, 13 Juni. Woensdagavond werd alhier in de kerk der Ned. Herv. het nieuwe orgel ingewijd. Iu hoofdzaak zjjn de gelden voor het orgel bijeengebracht uit vrijwillige giften van ingezetenen en van uitwonende eigenaren. Het pijporgel, geleverd door tusschenkomst van deu heer A. S. J. Dekker te Goes, is afkomstig uit do bekende fabriek van den heer Nöhren te Roermond en doet èn fabrikant -èn leverancier alle eer aan. Een deskundige verklaarde van dit instrument, hetwelk een verbeterd nieuw systeem pneumatisch orgel is: »het is een prachtig stuk werk". De heer Klimmerboom uit Zierikzee bespeelde bij de inwijding het orgel en de heer P. J. Steijns, predikant alhier, hield voor een groote schare belangstellenden en nieuwsgierigen een mooie toepasselijke rede. De lieve kleine kerk, die reeds versierd is met een prachtig wit marmeren praalgraf van baron vau Tuyl van Serooskerke, is door dit ergel niet weinig verfraaid. Scherpenisse, 13 Juni. Hedenmiddag had de plechtige begrafenis plaats van den WelEdelen heer L. Heijboer, in leven hoofd der school alhier. Een zeer talrijke schare van familie en genoodigden volgde de baar, die bedekt was met een drietal kransen, van de leerlingen en enkele oud-leerlingen der openbare lagere school alhier, van de leerlingen der rijks-normaallessen te Tholen, en van den heer Luijendijk, directeur dier school. Bij de geopende groeve werd achter eenvolgens het woord gevoerd door de heeren Hartog, onderwijzer en ds. Trillaard, beiden te Scherpenisse, van dor Graaff, onderwijzer te St.-Annaland, Luijendijk te Tholen, Crucq, voorzitter van de afdeeling Tholen van het N. O. G. te Stavenisse, en van der Leij te Middelburg. Door deze sprekers werden herdacht de veelzijdige verdiensten van den overledene als onderwijzer, hoofd der school, ingezetene, leeraar aan de normaallessen, en secretaris van de afdeeling Tholen van het N. O. G. De heer van der Leij bracht ondor zichtbare ontroering een laatst vaarwel aan zijn ouden trouwen vriend, terwijl de zoon van den afgestorvene namens de familie bedankte voor do laatste eer aan zijn vader bewezen. Een groote schare van enkele honderden, waaronder al de leerlingen der normaalschool, was, ondanks het ongunstige weder, op den doodenakker samengekomen, om getuige te zijn van de treurige plechtigheid. Scherpenisse verliest veel aan den overledene op dezen begrafenisdag bleek ten duidelijkste, dat dit door iedereen gevoeld werd. Oud-Vossemeer. Door eenige landbouwers onder deze gemeente is aan heeren Gedep. Staten vrijstelling verzocht van het verbod tot het berijden van de wegen met twee of meer aan elkander gekoppelde wagens of voertuigen, daar dit, vooral in het najaar, gedurende het drukke vervoer der bieten, nog al eens in hun bedrijf belemmerend werkt. Sic transit gloria mundil Vroegere jaren was onze kermis heinde en ver bekend en trok van alle zijden bezoekersthans wachten een oliekoekenkraam en een draaimolen het komend publiekvoor een aantal neringdoenden moge ze nog bëteekenis hebben, we gelooven dat een begrafenis voor altijd slechts weinigen zuur zou doen zienin haar plaats een nationale feestdag, b. v. Koninginnedag, zou zeker waardiger figuur maken, en kunnen rekenen op mede werking van alle gezindten om hem tot een aangenamen dag te maken. Middelburg, 13 Juni. In de Woensdag middag gehouden zitting van den gemeenteraad te Middelburg kwam o. m. in behandeling het voorstel van Burgem. en Weth. om, naar aan leiding van de missive van Gedep. Staten, betreffende de aanvraag van A. Lantsbeer c. s., om vergunning tot het leggen van spoorstaven in versohillende wegen, ten dienste van den aanleg van een stoomtram van Middelburg over Koudekerke naar Domburg, aan dit college mede te deelen, dat het verleenen der gevraagde concessie voorshands geen aanbeveling verdient, tenzij van de aan H. P. den Bouwmeester c.s. verleende concessie vóór 1 Juni 4903 geen gebruik mocht worden gemaakt. Na eenige discussie werd het voorstel, na toevoeging van een amendement van den heer van Teylingen, met op één na algemeene stemmen aangenomen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Dreischor, 12 Juni. Door den notaris J. Franse werd heden alhier publiek verkocht: 17.23.05 H.A. bouw- en weiland in Dreischor, voor f 758 per 39.24 Aren; en 8.11.90 H.A, weiland in Kerkwerve, voor f 605 per 41.68 Aren. Post en Telegrafie. Mej. C. J. Nuys uit Middelburg is als telefoniste geplaatst te Dordrecht en mej. C. A. Yersloot, die eveneens bij het van rijkswege gehouden examen slaagde, als zoodenig te Middelburg. VERKIEZINGEN. Vanwege de afdeeling Middelburg der sociaal democratische arbeiderspartij was Donderdagavond een verkiezingsmeeting belegd in de concert- en gehoorzaal. De ruime zaal was eivol. De spreker, ds. W. Bax van Zaandam, trad op met het onderwerp: wie te kiezen van de 3 candidaten in het district Middelburg? welke vraag hij beantwoordde met ïBergmeijer". Aan het debat namen een drietal aanwezigen deel, n.l. do heeren dr. J. C. Bolle, J. J. H. Doorenbos en mr. P. Dieleman. Een mannen- en een vrouwenkoor luisterden de meeting met eenige zangstukken op. In de Staten van Zuid-Holland hadden zitting 44 liberalen en 38 anti-liberalen. Aan de beurt van aftreden waren 25 liberalen en 16 anti-liberalen. Gekozen zijn 13 liberalen en 19 anti-liberalen, terwijl nog 7 herstemmingen moeten plaats hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1