J. i DE BRUIJ1 De ondergeteekenden, allen Kiezers voor de Tweede Kamer in het Hoofdkiesdistriet Zierikzee, zijn voor de verkiezing op VRIJDAG 14 JUNI aanst. van een der Sta ten-Generaal hunne stem uit te nemens bij Lid der Tweede Kamer op den Heer brengen en noodigen hunne medekiezers dringend uit hun voorbeeld te volgen. Kiezers past op uw tellen. J. A. DE BRUYNE. EEN VRAAG? Waarom stemmen wij den Heer DE BRUIJNE als Lid voor de Tweede Kamer? Wat heeft de heer Pompe gedaan voor Zierikzee? Tot lieden niets. Wat heeft hij gedaan tegen Zierikzee Als Kamerlid was hij tegen de verhooging der subsidie voor de Hoogere Burgerschool alhier. Als Statenlid was bij tegen de Tram. Zijn devies //heb uw naasten lief als u zelf" heeft hij dus nooit op Schouwen en Duiveland toegepast. Integendeel, hij heeft zooveel doenlijk getracht ons te schaden. Laten wij niet iemand kiezen, die onze vijand was, en Van wien wij nog moeten ondervinden, of hij nu een vriend zal wordenmaar veel liever stemmen hemdie nooit iets kwaads jegens ons district heeft bedreven, integendeel tal van nuttige instellingen te dezer stede krachtig gesteund heeft, en van wien wij weten, dat hij als vriend voor ons zal blijven ijveren. Stemt daarom Als de heer Pompe van Meerdervoort is een zoo uitnemend man als de anti-revolutio nairen in dit district zeggen, is de vraag dan onbescheiden, waarom men een zoo uitstekend mensch niet in zijn eigen woonplaats lid der Kamer maakt? Waarom heeft men dan indertijd, nadat de heer Pompe werkelijk eenige jaren voor Goes Kamerlid was geweest, hem laten vallen en den heer De Savornin Lohman als Kamerlid behouden Waarom De heer Pompe is een volgeling van Dr. Kuyper, de heer Lohman niet. Er was dus alle reden geweest juist den heer Pompe te behouden. Waarom zoude men in Goes aldus gehandeld hebben, en liever kiezen den heer Lohman, in Goes persoonlijk vrij wel even onbekend, als de heer Pompe hier, in plaats van dien voor- treffelijken heer Pompe te kiezen, die te Capelle bij Goes midden in het district woont, en dus bij allen welbekend is? Zou die welbekendheid soms de reden wezen Informeert te Goes, kiezers, en gij zult van ieder vernemen het daarom op dit waarom. Wie weet niet, hoe uiterst gebrekkig het ambachtsonderwijs vroeger was. Doe de jongens, die een ambacht leerden, geheel afhingen van het toeval, bij wien zij in de leer kwamen. Veel valt nog te verbeteren. Veel echter is reeds verbeterd door de stichting op particulier initiatief van ambachtsscholen. Deze bestaat te Zierikzee, werkt met uitnemend succes. Vele jongelui uit Schouwen en Duiveland profiteeren er van, en steeds breidt die school zich uit. Dat is te danken aan den voorzitter dier vereeniging, die steeds met hart en ziel voor deze zoo nuttige onderneming ijvert. Deze voorzitter is niet de heer Pompe, maar de heer DE BRUIJNE. Daarom ambachtslieden, stemt hem, die geheel belangeloos sinds jaren voor uwe belangen, en die uwer kinderen gewerkt heeft. De heer Pompe van Meerdervoort is een voor stander van beschermende rechten. Hij wil die voorloopig alleen op bewerkte goe deren toegepast. Doch men begrijpt, dat wanneer Nederland eenmaal beschermende rechten toepast op buitenlandsche goederen, het buitenland hetzelfde doet op goederen uit Holland komend. Slaat gij mij, dan sla ik weer, is hierin de regel. Als Nederland dus de bewerkte goederen uit het buitenland gaat belasten, dan antwoordt het buitenland met d i e goederen, welke uit Nederland worden ingevoerd, te belasten, waardoor Nederland de grootste schade lijdten het zwaarst getroffen wordt. Vee wordt in menigte uitgevoerd door ons land, en mossels en oesters gaan grootendeels naar België en Engeland. Als de invoer van vee in België door hooge in komende rechten belast wordt, wat zal dan uw lot wezen veehouders En als mossels en oesters in Engeland en België ook eens beschermende rechten ondervinden, waar blijft dan uw debiet, vlsschers van Brulnisse? In uw eigen belang stemt nooit een voorstander van beschermende rechten, want gij stemt voor uw eigen ondergang. Daarom nooit Pompe! 1°. omdat hij is hoogst bekwaam en degelijk, en een man van karakter; 2°. omdat hij de liberale beginselen is toegedaan; 3°. omdat hij ons district kent, in gunstige tegenstelling met den tegen-candidaat. KIEZERS! Ons dunkt, dat onder de vele redenen, die aanleiding geven den heer DE BRUIJNE te stemmen, de hierboven vermelde zich onwille keurig terstond aan ons opdringen. Het zal wel teen betoog behoeven, dat de beide eersten aarvan de voornaamsten zijn, en moeten samen gaan om onzen steun aan een candidaat te ver zekeren; de derde reden is oppervlakkig beschouwd van minder belang, doch wanneer men nagaat, dat de heer DE BRUIJNE tot nog toe zijn beste krachten besteed heeft aan de bevordering van allerlei belangen in de stad zijner inwoning, dan hebben wij ook de overtuiging, dat hij ook hart heeft en zal blijven hebben voor ons district, een omstandigheid, die nog meer waard is dan bekendheid met onze belangen; in dat opzicht staat hij dus verre, zeer verre boven den heer Pompe. Het is nauwelijks aan bedenking onderhevig, dat de uitslag der a.s. Kamerverkiezing vele verrassingen zal brengen; de roering, die er in de verschillende soorten der vooruitstrevende elementen valt waar te nemen, maakt het bijkans onmogelijk te voorspellen, in welken geest een Kamermeerderheid zal gevormd kunnen worden. Dit neemt niet weg, dat, hoe men persoonlijk ook moge denken over het min of meer wensche* lijke van verschillende hervormingen, die op de programma's der vooruitstrevenden te vinden zijn, net van het hoogste belang is voor den vooruit gang onzer maatschappij, dat ieder kiezer, die geen stilstand of afbreken van het reeds tot stand gekomene wenscht, onzen candidaat zijn stem verschaft. De tijdelijke verbroedering der kerkelijke partijen, die, mocht haar toeleg gelukken, ter stond daarna onderling elkander den politieken buit zullen gaan betwisten, maakt het opkomen voor onzen liberalen candidaat thans meer dan ooit tot een duren plicht. Het tegenwoordig Ministerie, over welks aan het Vaderland bewezen diensten niet anders dan met lof te gewagen valt, zal, indien onze tegen standers zegevieren, tot aftreden genoopt en midden in zijn volle werkzaamheden gestuit worden. Men wane toch niet, dat samenwerking met één der kerkelijke partijen mogelijk is; onze tegenstanders beweren dit wel; maar gelooven zij het? Wij hebben te hoogen dunk van het verstand en doorzicht der kiezers in het algemeen en van onze liberale kiezers in het bizonder, dan dat zij een kerkelijke overheersching niet van ganscher harte zouden betreuren. Wij hebben het kunnen lezen in het verslag eener vergadering, op 5 Juni te Bruinisse fehouden, N.bode van 8 dezer) hoe de heer ompe op een tot hem gerichte vraag ant woordde, dat men hoopte de handen ruimer te krijgen, om daardoor de kerken te kunnen helpen, en dat wil natuurlijk niet zeggen, dat men geld en al wat verder noodig is om gods dienstzin te kweeken, zal beschikbaar stellen, doch dat men de kerk der orthodoxen zal steunen, met uitsluiting van alle anderen, die niet precies hetzelfde verkondigen. Doch laksheid, onverschilligheid, onderlinge naijver, zijn vijanden, grooter dan onze tegen partijen zelf. Laat ons ook die bestrijden met al de macht, waarover wij be schikken kunnen. Laat ieder doen in eigen kring om hen, die geestverwanten zijn, aan te zetten tot het vervullen van hun kiezersplicht. Dan, maar ook dan alleen, zal het mogelijk zijn de liberale zaak te doen zegevieren, en ons dis trict te doen vertegenwoordigen door den Heer J. A.HE BRUYNE. Zierikzee. J. Aalbregtso. P. Adriaanse. A. Adriaanse. A. Anker Az. G. Anker Cz. C. W. Bal. Joh. van Ballegooijen. C. J. Bethe. J. G, Bethe. J. T. Bethe. J. J. S. Bettink. M. Beije. A. de Bie L.Gz. M. P. de Bie. M. de Bil. M. Boot. P. Boot Jz. C. J. van den Bout. J. E. van den Bout. N. van den Bout. H. D. van Brederode. M. van Breen. W. J. de Bruijne Jz. J. Cazemier. M. C. de Crane. J. du Claux. F. H. Dikschei Jz. Izak Douw. H. van Dijke. H. C. van den Ende. L. M. van den Ende. Joh. Enzlin. M. Franken. A. Frankel. A.-J. F. Fokker. J. M. Gasille» A. Geluk. J. P. L. Goemans. J. de Graaf Cz. S. de Graaf. J. de Granje. J. Groeneveld de Kater. W. ten Haaf. C. Hage. L. Hage. Iman J. van der Have. P. van der Have. E. Hazelhof. H. Holm. N. A. Hottinga. J. J. van den Houten Mz. W, Houtkamp. M. C. Mulock Houwer. KI. Huson. M. Isheim. J. van der Jagt. (H. B. S.) M. F. C. de Kater. L. de Keijzer. F. A. de Klerck. S. Klimmerboom. A. C. van der Kloot. F. A. Kloppert. J. M. Knaap. B. Kodde. H. G. Kodde. J. Kok. L. Koopman Cz. C. J. Korsten. J. Kramer. J. van der Kreke. A. G. Kijn. C. J. Kijn. F. J. Y. Labrand. J. W. V. Labrand. H. Lakenman. F. J. W. Lambert. Js. Lammers Jz. W. L. Lammers, J. A. Legemaat. A. H. Lemson. J. H. Letzer. F. F. Leupen. A. van der Linde. F. W. Loewer. H; Loewer. J. W. Loewer. M. Lokker. A. J. de Looze. K. F. de Looze. G. J. Lunenberg Sr. F. C. van Meteren. C. H. J. Mommaas. H. C. Moolenburgh. A. C. de Mooij. C. de Mooij. J, H. Ochtman. R. W. J. Ochtman. S. Ochtman Jz. P. O. Olivier. J. van Os. W. P. van Pagé. J. K. van do Kruysse Pilaar. J. C. Planting. M. 8. Polak. J. Rensen. P. G. Rensen. W. J. Rensen. A. J. Ribbons. A. W. Ribbens. G. W. Ribbens. J. C. Ribbens. W. Ribbens. J. van Schelven. Jan Snellen. E. Smit. M. van Stappen. A. D. van de Stolpe. A. Tuijtel. A. H. W. van der Vegt. J. Yerdoorn Az. Ch. W. Yermeys. J. A. M. Yerton. L. J. Yerton. R. Yisser Wz. A. C. van der Yliet. D. van der Yliet. F. C. van der Vliet. J. van der Yliet Cz. P. F. van der Yliet. J. S. Vooren. Hk. de Yos. P. D. de Yos. J. Waale. P. van der Weele Izr J. J. Wiltenburg. J. Wiltson Mz, H. van Wijk. W oordgonwe. D. Akkerdaas» H. Akkerdaas. S. Akkerdaas. P. v. d. Berge. T. v. d. Bout. J. Braber. A. Braber. G. Brouw. L. G. Gooman C. A. v. Citters. D. Dalebout. J. Dekker Hz. H. A. Dpkgraaf. L. Fontegne. R. Gaanderse. M. W. v. d. Garde. L. Geluk. P. de Glopper. H. van Gorsel. P. Hagebos. A. v. Hekke. A. Jonker. Oh. Groeneveld de Kater. R. Groeneveld de Kater. J. de Keijzer. S. Klaasae. M. v. d. Klooster. P. Kort. S. P. de Looff. E. L. Nauta. J. Pannekoek. A. Prinse. C. de Regt. J. Romeijn. P. Schiettekatte. J. Sinke. J. Speelman. J. v. Splunder. A. Stoutjesdgk. A. Viergever. D. Viergever Jr. J. Viergever. A. A. Vis. L. Vis. J. de Vlieger. L. de Vlieger. J. H. de Vlieger. W. S. de Vlieger. J. Wolbach. J. L. C. Wortman. P. v. d. Zande. Kerkwerve. H. Bongaards. M. Boot Jz. N. Boot Jz. P. Boot Wz. J. Evertse. G. P. Hanse. M. Hanse Sz. S. M. Hanse. N. Hendriksc. P. Kesteloo, J. J. Steur. L. van der Werff. Zonnem aire J. A. Bolle. J. M. van den Bout Fz. J. M. van den Bout Mz. P. M. van der Bijl. G. Brandt. H. J. Everwijn. J. H. Goemans. D. Hocke Dz. D. Hocke Iz. C. J. Hocke Hoogenboom. C. van der Linde. W. J. Mulder. M. van Putte. A. Slierendregt. C. van der Werff. C. F. Zeeman. Brouwershaven A. W. van Buuren. J, J. Gast.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 4