/intik/nsiiii NIEUWSBODE Donderdag 13 Juni 1901. (Z ieri li. zeesche C o u r a n t). J. A. DE BRUIJNE, G. A. VORSTERU VAR OVEN. Uit Stad 0H Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Nóord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7549. Dlreoteuri JS-. «T. OE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKER. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. AdvertentiënTan 1 3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünked, Havenpark 348, Zierikzee. Yerkiezing Tweede Kamer. Hoofdkiesdistrict Zierikzee. Yoor de verkiezing op Vrijdag den 14en Juni van een lid der Tweede Kamer bevelen wij den kiezers van het hoofdkiesdistrict Zierikzee aan hun stemmen uit te brengen op den Heer die, doorkneed in de parlementaire geschiedenis van ons land, veelzijdig ontwikkeld, en grondig bekend met de behoeften van ons district, antecedenten heeft, die recht geven tot de ver wachting, dat hij, gekozen, de belangen van het rijk in het algemeen, en die van deze streek in het bizonder met de hem ten dienste staande gaven op krachtige wijze in onze volksvertegen woordiging zal bevorderen. Yerkiezing Tweede Kamer. Hoofdkiesdistrict Goes. Voor de verkiezing op Vrijdag den 14en Juni van een lid der Tweede Kamer bevelen wij den kiezers van het hoofdkiesdistrict Goes aan hun stemmen uit te brengen op den heer den veeljarigen bekwamen, hooggewaardeerden secretaris der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, een erkende specialiteit op landbouwgebied, die, afgevaardigd naar de Tweede Kamer, in dit wetgevend lichaam een ongetwijfeld gezaghebbend en waardig vertegenwoordiger der landbouwbelangen zal zijn. President Krüger is hedenvoormiddag onverwachts uit Hilversum alhier aangekomen. Hij zal eenige dagen in huiselijken kring doorbrengen bij zijn vriend, den beer "Wolmarans, aan den Scheveningschenweg. Men denkt dat president Krüger alhier een bijecvkomst zal hebben met mevrouw Botha, die Janavond te Brussel wordt verwacht. IHEUWfSTIJPIglGEII, De Transvaalsoh Engelsche oorlog. Het Engelsche leger in Zuid-Afrika heeft in de afgeloopen maand 59 officieren en 719 minderen verloren. Voegen we hier nog bij, dat 2528 manschappen door ziekte en ongevallen het leven er bij inschoten, dan komen we tot een totaal verlies van 3306. Van den aanvang van den oorlog tot heden heeft de Britsche gelddorst 66,197 menschenlevens gekost en 19,648 manschappen werden buiten gevecht gesteld. En hoeveel zal hij nog eischen Londen, 10 Juni. Uit Kaapstad wordt van Zaterdagavond gemeld, dat de levensmiddelen te Johannesburg uiterst schaarsch zijn en dat er een samentrekking van Britsche troepen plaats vindt, in verband met het krachtdadig optreden der Boeren in de omgeving. Een officiëel telegram van 8 Juni uit Kaapstad meldt, dat in de afgeloopen week 18 gevallen van pest voorkwamen, waarvan 10 sterfgevallen. Tot dusver zijn 684 gevallen en 318 sterfgevallen geconstateerd, tot en met 7 Juni. Onder de lijders waren 173, onder de gestorvenen 57 Europeanen. Te Port-Elisabeth zijn tot dusver 7 gevallen van pest voorgekomen. Volgens de Weekly Despatch heeft mevrouw Botha Zaterdagavond een bezoek gebracht aan het departement van koloniën en is zij daarna ontvaDgen door lord Roberts en Brodrik, den minister van oorlog. Het heet, dat mevrouw Botha ook een onderhoud zal hebben met lord Milner. Bij al de blufferige berichten, de opge schroefde telegrammen en de halve waarheden, die van Engelsche zijde de wereld worden ingezonden en die de Boeren vrienden soms zouden doen twijfelen aan het succes der strijders voor hunne vrijheid, is het noodig nu en dan het oordeel te vernemen van een die recht heeft van meespreken. En daarop kunnen wij thans weer eens wijzen De redactie van het Iibld. ontving de vorige week een bezoek van een oorlogscorrespondent van de New-York Worldden heer Sangree, die uit Zuid-Afrika is teruggekeerd, omdat de strenge censuur hem belette zijn opdracht te vervullen. Uit zijne mededeelingen sprak het vaste ver trouwen op den einduitslag van den strijd. De Boeren, zeide do heer Sangree, vechten nu veel aanhoudender dan in den aanvang. Nu zij niet meer hunne vrouwen en kinderen kunnen gaan zien, die in de Britsche kampen zijn opgesloten, gevoelen zij geen behoefte meer aan verlof dat dikwijls in het begin van den oorlog de Boeren- commando's, zoo te onpas, verzwakte. Indertijd liet zich een Boer door het vooruitzicht van eon zwaar gevecht tegen een overmachtigen vijand volstrekt niet weerhouden om te gaan zien hoe vrouw en kinderen het maakten. Thans is deze reden voor hun heengaan de eenige ver vallen, en blijven zij doorvechten. Zij hebben munitie genoeg en staan nog met 12000 h 13000 man in het veld, benevens een duizend tal Kaapsche kolonisten, die zich bij hen hebben aangesloten. Als zij bet nog zes maanden willen uithouden, zal Engeland den strijd moeten opgeven. De Engelsche troepen zijn den oorlog al lang moede en het Engelsche volk de heer Sangree heeft zich ook een weinig op de hoogte van de stemming te Londen gesteld meent, dat de onderneming al te veel geld heeft verslonden. »Als de Boeren volhouden zal de oorlog over zes maanden werkelijk geëindigd zijn ten gunste der Boeren", meent de correspondent van de N.'Y. World, en deze woorden hebben te grooter beteekenis daar hij gelijk vele anderen in den aanvang volstrekt geen sympathie gevoelde voor de Boeren, maar hen eerst in de latere dagen van den strijd heeft leeren waardeeren. Amerika. Terwijl de menschen te New-York loopen te puffen bij een hitte van 85 graden Fahrenheit in de schaduw, is het in andere deelen van de Vereenigde Staten, of men midden in den winter is. In den staat Zuid-Dacotah bijvoorbeeld heeft het hevig gesneeuwd, waardoor groote schade aan de te veld staande gewassen, voornamelijk aan het graan, is toegebracht. In Oregon, aan de kust van do Stille Zuidzee, veranderde het weer dezer dagen van zomerhitte in vrieskou. Zaterdag vroor het er 6 graden! Engeland. i Londen, dl Juni. In het Lagerhuis heeft Chamberlain verklaard, dat Milner waarschijnlijk in Augustus naar Zuid-Afrika zal terugkeeren. BelgiS. De Senaat heeft de voornaamste artikelen van de wet tegen het spel, zooals die door de Kamer werden aangenomen, (waarbij o.a. het spel op zichzelf eén strafbaar misdrijf werd verklaard) met 53 tegen 28 stemmen verworpen, i Maar daarentegen nam bij met bijna algemeene I stemmen de artikelen aan, zooals die door de Commissie uit den Senaat werden gewijzigd in I dier voege, dat het voordeel trekken uit het spel als beroep gestraft wordt met gevangenis straffen van 8 dagen tot 6 maanden. Het artikel, waarbij aan Ostende en Spa het houden van speelbanken wordt toegestaan tot 31 October 1903, werd met 41 tegen 35 stemmen aangenomen. I Nederland. Arnhem, 10 Juni. Heden ochtend, omstreeks kwart vóór achten, werd op de Hommelstraat alhier een geweldige slag gehoord, onmiddellijk gevolgd door het rinkelen van glasscherven en het neervallen van brekende voorwerpen. Het bleek, dat er in den galanteriewinkel van den heer M. een gasontploffing had plaats gevonden, tengevolge waarvan de twee groote ruiten tot splinters werden geslagen en de uitgestalde zaken de straat op werden geslingerd, waar ze j niet tegen bestand waren. Mej. V., die juist passeerde, werd door de stukken aan het hoofd en de handen verwond. De 18-jarige W. L., wonende in het Luthersche hofje aldaar, kreeg 1 een groote glasscherf in den hals, waardoor een hevig bloedverlies ontstond en de jongen, na I voorloöpig-door den barbier v.'L. te zijn verbonden, J naar het militair hospitaal werd vervoerd, alwaar diens toestand niet buiten gevaar werd geacht, j Vermoedelijk is een lek in de leiding oorzaak van de gasontsnapping. Toen van morgen een bediende een lucifer aanstak, volgde natuurlijk onmiddellijk de ontploffing. De bediende kreeg geen letsel en er ontstond ook geen brand. 's-Gravenhage, 10 Juni. Naar het Dagbl. verneemt, zijn tusschen het Haagsche gemeente bestuur en het rijk de onderhandelingen geopend ter verwezenlijking van de volgende plannen: 1°. Aankoop van het landgoed «Zorgvliet", met de bedoeling daar een nieuw paleis te doen verrijzen ter beschikking van H. M. de Koningin, met ingang aan den Ouden Scheveningschenweg. 2°. Het stadhuis over te brengen naar bet tegenwoordige koninklijk paleis in het Noordeinde. 3°. Het tegenwoordige stadhuis te bestemmen voor gemeentemuseum, en aan het gebouw aan den Korten Vijverberg een ander bestemming te geven. 4°. Het afbreken van de jongst door de gemeente aangekochte perceelen Noordeinde 138 en 140, ten einde een nieuwen, breeden verkeers weg tot stand te brengen, verbindende bet Noordeinde met den Prinsessewal. 5°. Ter gedeeltelijke dekking van de met deze plannen gepaard gaande financiëele gevolgen een strook van het landgoed «Zorgvliet" langs de Stadhouderslaan als villa-bouwterreinen in exploitatie te brengen. Onnoodig er bij te vermelden, dat deze plannen slechts in hoofdtrekken zijn weergegeven. Zierikzee, 12 Juni. Op 10 Juni j.l. is alhier, na betrekkelijk korte ziekte, overleden de heer GERRIT KOK, directeur der Hoogere Burgerschool en Burgeravondschool, een man, die 36 jaren, immers het beste deel zijns levens, hier heeft doorgebracht als voorganger der jeugd op de baan der wetenschap. Als onderwijzer te Voorburg werd hij 14 Juni 4865 te Zierikzee benoemd tot hoofdonderwijzer aan het toenmalig instituut voor jongens, uit welke betrekking hij op 15 Augustus 4867 overgeplaatst werd als hoofd of directeur van de openbare school voor meer uitgebreid lager- en middelbaar onderwijs alhier, een voor bereidende school voor de latere Hoogere Burgerschool. Toen laatstgemelde inrichting in den loop van 1869 tot stand kwam, werd de heer KOK op 12 April van dat jaar, met ingang van 1 September d. a. v., benoemd tot directeur en leeraar in het Hoogduitsch aan de Hoogere Burgerschool en leeraar in de wiskunde aan de Burgeravondschool, welke betrekking hij tot zijn overlijden heeft vervuld. Gedurende eenige jaren was de overledene ook schoolopziener in dit arrondissement, uit welke betrekking hij op zijn aanvraag met 1 Januari j.l. eervol ontslag bekwam. Als directeur der school had hij uitnemende en groote verdiensten, en de eigenaardige moeilijkheden, aan die betrekking verbonden, werden door hem steeds met het meeste beleid onder de oogen gezien en afdoende opgelost. Stil levende, nam hij weinig deel aan het openbare leven, en alleen in het kerkbestuur der Hervormde Gemeente had hij zitting, terwijl het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen hem onder zijne leden telde. De heer KOK, die 17 Januari 1836 te Bennebroek geboren was, bereikte dus den leeftijd van 65 jaar, en als man van grondige, degelijke en algemeene konnis was hij een persoonlijkheid, die bij alle leerlingen en oud leerlingen der Hoogere Burgerschool en Burger avondschool niet licht zal vergeten worden. "Wij herinneren den werkgevers, dat, volgens art. 57 der Kieswet, zij verplicht zijn de werklieden-kiezers gelegenheid te geven, om aan hun kiezersplicht te voldoen. Op overtreding van deze bepaling stelt de "Wet een hechtenis van ten hoogste 14 dagen of een geldboete van hoogstens f 75. Tengevolge van de uitloving der rijks- premiën zijn in het afgeloopen jaar ongeveer 700 zeebonden gedood in ons land. Bij kon. be8l. is aan den heer J. Zaayer Pz. op zijn verzoek met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaats vervanger in het kanton Sommelsdijk. Oosterland, 12 Juni. Toen 1.1. Zondagmiddag eenige jongelui op het zuideinde van den polder Bruinisse aan het zwemmen waren, geraakte er één, die evenals zijn makkers niet al te goed zwemmen kon, op korten afstand van den zoo- genaamden blinden dam, op een vrij diepe plaats, aan het zinken. Dit werd door L. Beije, die juist in zijn nabijheid was, opgemerkt. Deze waarschuwde zijn makkers, en door dezen ge holpen, door elkander met de hand vast te houden, mocht hij het genoegen smaken, den drenkeling, die reeds niet meer te zien was, behouden op het droge te brengen. Een woord van hulde aan den Hinken redder en zijn makkers mag hier dan zeker op zijn plaats heeten, doch ook tevens een waarschuwend voorbeeld aan hen, die niet goed zwemmen kunnen, zich vooral niet in zulke diepe wateren te wagen. Verplaatst van Suawouda naar Irnsum de brievengaarder H. SijbeDga. Bruinisse, 12 Juni. Voor een stampvolle zaal trad gisterenavond in de conferentiekamer op de heer A. J. de Bruyne van Zierikzee. Na een uiteenzetting zijner beginselen behandelde de spreker in 't bizonder de belangen van vis- scherij en landbouw en gaf de middelen aan, waardoor zijns inziensdie belangen op de beste wijze zouden bevorderd worden. Hij verklaarde zich een tegenstander van beschermende rechten. Verder besprak hij de leerplichtwet, en gaf als zijne meening te kennen, dat evenals zulks bij de dienstplichtwet bepaald is, aan ouders, die er werkelijk nadeel van hebben, dat hunne kin deren de school moeten bezoeken, vergoeding zou toegekend moeten worden. Aan het debat werd deelgenomen door ds. Van Bueren, die hulde bracht aan den keurigen vorm, waarin de spreker zijne denkbeelden gekleed had, en aan de groote bekwaamheid, waarvan deze blijk gaf, maar toch om des beginselswille hem moest bestrijden. Evenzoo nam aan het debat deel de heer Bastmeijer, die hetzelfde zeide, wat hij reeds te Nieuwerkerk en te Oosterland tégen den spreker aangevoerd had, en door den heer S. Hage, die zich bepaalde tot een vraag. Uitvoerig werden de genoemde heeren door den heer De Bruyne beantwoord, die aan het einde van zijne repliek krachtig toegejuicht werd. Vrijdag j.l. geraakte een tweejarig jongetje in de Dee. Gelukkig werd het ongeval bemerkt door den gemeen te-veld wachter Bastiaanse, die het knaapje, dat reeds bewusteloos was, nog tijdig uit het water haalde. Stavenisse, 10 Juni. Binnenkort zullen de Provinciale Staten dezer provincie een gewichtig besluit moeten nemen inzake de spoorboot-onder neming ZierikzeeMiddelburg v.v. Een zeker aantal jaren geleden, werd door genoemd college een jaarlijksche subsidie van f 24000 aan bedoelde onderneming gegeven, teneinde zoodoende het isolement van SchouwenDuiveland zooveel mogelijk op te heffen. Thans, nu de stoomtram BrouwershavenSteenbergen en dienst Zijpe Rotterdam, door de hooge subsidies van rijk en provincie, in exploitatie is, zou men zoo zeggen, is alle reden voor deze hooge subsidieering ver vallen. Mocht de meerderheid der Staten echter voor de f 24000 jaarlijks aan subsidie blijven stemmen, dan ware het zeer te wenschen, dat er een groote verandering in den dienst tot stand kwam. Eenige maanden geleden reeds is aan Gedep. Staten dezer provincie per request, door een tal van belanghebbende en belangstellende bewoners van het eiland Tholen, verzocht om de morgenboot uit Zierikzee en de avondboot uit Middelburg alhier aan den Provincialen steiger te doen aanleggen. Naar men zijdelings verneemt, moeten de aandeelhouders van den stoombootdienst (of de directie) niet genegen zijn hieraan mede te werken. Toch zou de inwilliging van dit ver zoek niet onbillijk zijn. Het eiland Tholen, dat nog zoo weinig uit de provinciale fondsen heeft genoten en toch ook aan alle subsidies van stoomtram- en stoombootondernemingen moet betalen, mag in dezen wel eens geholpen wonden door een betrekkelijk kleine uitbreiding van een bestaanden dienst, die jaarlijks 24 duizend gulden van de provincie trekt, vooral thans, nu er door het totaal gemis aan medewerking van gemeente en polderbesturen, helaasvan de ontworpen stoomtram StavenisseTholen zeer zeker in de eerste jaren wel niets zal komen. Om de „Spoor boot" meer aan haar naam te doen beantwoorden, zou een groote verandering in den dienst evenwel meer afdoende wezen. Waarom de dienst niet zóó veranderd, dat er alleen gevaren werd van Zierikzee, Stavenisse, Catsche Veer, Kortgene, Wolfaartsdijk v.v., dan zouden er in den zomer dagelijks minstens 3 diensten heen en weer kunnen wezen en dan waren in Schouwen Duiveland, èn Tholen èn Noord- en Zuid-Beveland, dus een groot welvarend deel van Zeeland, door den thans gesubsidieerden dienst gebaat. Per omnibus of misschien een paardentram zou men van Wolfaartsdijk naar het spoor kunnen komen en dan was de dienst een echte spoorbootdienst. Nu gebeurt het immers ook meermalen, dat men, uit Zierikzee komende, reeds aan het Catsche Veer moet afstappen om over Goes tijdig te Middelburg te kunnen komen, indien men b.v. naar Vlissingen, Terneuzen of Breskens moet. Waar de lasten gelijkelijk betaald moeten worden, moet men ook zooveel mogelijk van de lasten gelijkelijk laten genieten. Door aan het bovenstaande te voldoen, zou het bestuur der provincie, dat toch voor alle deelen zooveel mogelijk gelijk moet zorgen, zeer zeker in het belang van velen, ja van zeer velen, die toch allen bewoners van Zeeland, dus ook allen gelijk belastingplichtig zijn, handelen. Noordgouwe, 12 Juni. Maandagavond trad alhier voor een 40-tal kiezers, waaronder slechts enkele anti-revolutionairen, de heer D. Mulder van Zierikzee op. Op eenvoudige en bezadigde wijze besprak hij de beginselen zijner partij. Aan de Tweede Kamer moet geen wetgevende macht worden toegekend, de Koningin regeert bij de gratie Gods en bijgevolg moeten de Staten' Generaal slechts controleeren en waken tegen despotisch handelen van den Souverein. De revolutie van 1789 was een Gods oordeel. Twee hoofdrichtingen waren in de politiek op te merken, n.l. die met en die zonder God in de staatkunde rekenen. Tot de eerste behooren de anti-liberalen, tot de tweede de liberalen. De politieke ont wikkeling van het volk gaat vooruit, en toch beperkt de overheid de vrijheid. De pas ingediende armenwet, die, wat hij een stout bestaan noemde, de vrijheid der diaconiën aanrandde, was met de leerplichtwet daar om die beperkingen der vrij heid te bewijzen. Eerst wanneer het hoog noodig

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1