mink/ristin NIEUWSBODE. Donderdag Jnni 1901. (Zierikzeesclie C o u. r a n "t) Verkiezing Provinciale Staten. Verkiezing TWEEDE KAMER. Keuring der verhuurd wordende Rijtuigen. STEMMING STEMMING Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad bh Provincie. VerBchynt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, TransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7546. Directeur I A. 3". DE DOOZaEi. Redacteuren- i A" FrAnKEL- J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FitaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. Voor de verkiezing van drie leden der Provinciale Staten op aanstaanden Dinsdag den llen Juni bevelen wij aan de Heeren M. Bolle. J. H. C. Heijse. C. J. Hocke Hoogenboom, aftredende leden. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op Vrijdag den 14en Juni bevelen wij aan den Heer J. A. de Bruyne. De BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den Sen Jnni e.k« des namiddags te 3 uur, aan de Balie eene KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende Ry- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te onder gaan, ter voorkoming van de by de Algemeene Politie verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 31 Mei 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. ter verkiezing voor drie leden van de Provinciale Staten. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag: den II «Juni a«sè» van des morgens acht tot des namiddags vijl uur, eene stemming zal plaats hebben ter verkiezing voor drie leden van de Provinciale Staten voor het kiesdistrict Zierikzee, waarvoor als candidaten zyn gesteld de heeren: 1°. M. BOLLE Lz. te Haamstede; 2°. C. J. BOOGERD te Kerkwerve; 3°. Mr. G. W. TH. Baron VAN DEDEM te Zierikzee; 4°. C. HAGE Jz. te Bruinisse; 5°. J. H. C. HEIJSE te Middelburg, en 60. C. S. HOCKE HOOGENBOOM te Zonnemaire. De stembureaux houden zitting in het Raadhui?, en wel dat voor het Ie stemdistrict in de Raadzaal, en dat voor het He stemdistrict in de Kamer voor den Gemeente-Secretaris. Voor het He stem district is de toegang door de Gemeente-Secretarie. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: «Hij, die opzettelijk, zich voor een ander uitgevende, aan «eene krachtens wettelyk voorschrift uitgeschreven verkiezing «deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten «hoogste één jaar". ZtranrzKw, den 4 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. ter verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat op Vrydajf den 14 Juni u.s., van des morgens acht tot des namiddags vyf uur, eene stemming zal plaats hebben ter verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Zierikzee, waarvoor als candidaten zyn gesteld de heeren: 1°. J. A. DE BRUIJNE te Zierikzee; en 2°. Jhr. Mr. J. J. POMPE VAN MEER- DERVOORT te Kapelle (Zuid beveland). De stembureaux houden zitting in het Raadhuisen wel: dat voor het Iste stemdistrict in de Raadzaal, en dat voor het Hde stemdistrict in de kamer voor den Gemeente-Secretaris. Voor het Ilde stemdistrict is de toegang door de Gemeente-Secretarie. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: «Hy, die opzettelijk, zich voor een ander uitgevende, aan «eene krachtens wettelyk voorschrift uitgeschreven ver- kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van «ten hoogste één jaar". Zierikzee, den 4 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, OH. W. VERMEIJS. Goed oorlogsnieuwe uit Zuid-Afrika. De Engelschen hebben bij Vlakfontein geducht klop gehad. Te Vlakfontein toch, dat bij Kriigersdorp ligt, werden 174 van hen buiten gevecht gesteld, waaronder zes officieren, die sneuvelden. De vecht-generaal De la Rey heeft den Engelschen generaal Discon eens een gevoelig lesje in het oorlogvoeren gegeven. De la Rey waagt slechts een aanval, als hij zeker van zijn zaak is, en, zoodra hij den vijand geweldige verliezen heeft toe gebracht, trekt hij zich onmiddellijk terug. Dat noemen de Engelsohe oorlogscorrespondenten dan op de vlucht gaan. Nu misgunnen wij hun de pleister niet op de wonde der enorme verliezen. Ook in de Kaapkolonie gaan voor de Boeren de zaken naar wensch. Hun aantal neemt door de versterkingen, die zij dagelijks van de zich 4 r bij hen aansluitende^ «rebellen" ontvangen, ver bazend toe. Zij leven daar geheel op kosten der Engelschen, voorzien zich van kleeding, paarden, geweren en ammunitie, en nemen nog op hun Boerenkarren wat mede, dienstig voor hun wapen broeders. Het mooiste van de zaak is, dat de Engelschen volkomen onmachtig blijken hen te keeren. Als zij hen uit de Kaapkolonie zouden willen verdrijven, dan moeten zij beginnen de verbindingswegen en spoorlijnen van troepen te onthlooten, en deden zij dat, dan zouden de Boeren den toevoer van levensmiddelen hun geheel en al afsnijden, zoodat zij in een wanhopigen toestand kwamen. Nu is die toestand reeds voor hen uiterst hachelijk, want, gelijk men weet, derailleeren ten gevolge van het onder de rails leggen van dynamiet onophoudelijk de proviand- treinen, die dan geheel of ten deele een welkome prooi der Boeren worden. Chamberlain heeft in het Engelsche Parle ment gezegd, dat de oorlog, dien de Boeren thans voeren, geen oorlog meer is. Nu, het denkend deel der Britsche natie laat zich dat niet meer wijs maken. De aangroeiende verlies- lijsten, de lange duur van den strijd, de dagelijksche hooge oorlogsuitgaven, dat alles is wel het tastbaarste bewijs, dat de brave Chamberlain aan het Engelsche volk een rad voor de oogen wil draaien. Lord Kitchener zelf begint in te zien, dat hij, als hij geen ver sterkingen ontvaDgt, het niet klaar kan spelen. Hij heeft daarom bij de Regeering slechts een dertigduizend mannetjes aangevraagd. Het Engelsche Ministerie is tengevolge van die aan vrage radeloos, want het weet niet, waar het die soldaten vandaan moet halen. Van de vroegere opgewondenheid toch om in Zuid-Afrika tegen de Boeren te gaan vechten, is in Engeland geen zweem meer te bespeuren. De Duitsclie Keizer heeft de vorige week zijn hart eens opgehaald. Hij heeft weer eenige mooie toasten uitgesproken. Ter gelegenheid van een dejeneur, tot deelneming waaraan de Fransche generaal Bonnal en zijn adjudant waren uit- genoodigd, heeft hij, nu de vrede met China gesloten is, en de verbondene troepen uit het Hemelsche Rijk zullen terugtrekken, gedronken en geklonken op de wapenbroedersohap van j Frankrijk en Duitschland. Het moet erkend worden, de Duitsche Keizer doet alle moeite om het Fransche volk voor zich te winnen, teneinde het te doen vergeten het ver lies van Elzas-Lotharingen, dat het in 1870 na den noodlottigen oorlog aan Duitschland moest afstaan. I Maar die moeite, hoe loffelijk ook, zal het vuur van den nationalen haat niet blussohen, zoolang Duitschland niet ten behoeve van Frankrijk iets heeft gedaan, dat ten naastenhij opweegt tegen de annexatie dezer twee voormalige Fransche provinciën. 1 De toasten, gehouden door den Keizer op onze Koningin te Potsdam en Berlijn, dragen het kenmerk van welgemeende hartelijkheid. I Hij wil met het Oranjehuis en het Neder- landsche volk in geen verkoelde verstandhouding, maar op een meer vriendschappelijken voet leven. Hij begrijpt maar al te wel, dat zijn partijdig optreden gedurende dezen oorlog der Boeren met de Engelschen, zijn onhoffelijke i weigering President Paul Krüger te Berlijn te ontvangen, onze Koningin en onze natie ontstemd moeten hebben. En om nu die ontstemming te doen ophouden, heeft hij zijn hartelijkheid ver dubbeld, heeft hij zich uitgeput in beleefdheden en attenties van allerlei aard. Wij kunnen ons voorstellen dat zij, die daarvan rechtstreeks het voorwerp zijn, zich daardoor gestreeld zullen gevoelen, en de uitwerking daarvan niet geheel kunnen beletten, maar zij, die moeilijk ouder den indruk der bekoring kunnen komen, omdat zij verre afstaan, zullen den Duitschen Keizer zijn partijdig optreden jegens onze dappere stamverwanten, en zijn onridderlijke houding jegens Krüger, nimmer vergeven. Zij zullen wellicht voor een en ander slechts een verschooning vinden in zijn nauwe familiebetrekkingen tot het Engelsche hof. Van den Czar van Rusland heeft de Duitsche Keizer een telegrafische dankbetuiging ontvangen voor de diensten, die zijn leger in China bewezen had. Tevens werd daarin hulde gebracht aan den opperbevelhebber, graaf Von Waldersee, voor de volbrenging van zijn zware taak. Licht zal met het oog op den onderlingen afgunst der verbondenen die taak in elk geval niet geweest zijn, al kenmerkte zij zioh juist ook niet door glorierijke wapenfeiten. In China is dus de oorlog ten einde. Voor de Chineesche regeering zal, wanneer al de Europeesche troepen Peking en het Chineesche grondgebied verlaten hebben, een moeilijk tijdperk aanbreken. Zij zal hegrijpen, dat het haar taak dan zal zijn aan de Chineesche natie dat aanzien onder de volken te geven, waarop jij krachtens de verhevenheid van haar zedeleer, de zachtheid van Haar karakter, de grootte van haar aanleg, en de sterkte van haar aantal aanspraak heeft. In Noorwegen hebben de vrouwen ter verkiezing der leden van den gemeenteraad het stemrecht verkregen. Of zij ook verkiesbaar zijn, durven wij niet met zekerheid beslissen. Ons dunkt, als men het ééne haar toestaat, dat men dan het andere haar niet weigeren kan. In Spanje hebben te Cordova heftige botsingen plaats gegrepen tusschen militairen en werkstakers. De militairen vuurden met hun geweren, de arbeiders met hun pistolen. Van beide zijden vielen onderscheidene dooden, terwijl velen gekwetst werden. Daags na het gevecht hingen de arbeiders uit hun woningen rouw vlaggen ter eere van de gevallene slachtoffers, en legden bloemkransen op hun graven. Oe Transvaalsch- Engelsche oorlog. De nederlaag; der Engelsclien. Londen, 3 Juni. De bladen vernemen uit Kaapstad, dat 32 yeomen bij Dordrecht met 700 Boeren slaags raakten. Nadat zij een doode en 5 gewonden hadden, gaven zij zich over, doch later werden zij weer vrijgelaten. De Standard verneemt uit Pretoria dd. 10 Mei (alzoo per brief), dat het meer dan duidelijk is, dat de tegenstand der Boeren nog niet gebroken is. Officieel wordt het aantal thans te velde staande Boeren geschat op 16.800, die slechts zelden de troepen gelegenheid geven op te treden. Zij bepalen zich gewoonlijk tot het snippen en het aanvallen van afgezonderde of zwakke posten. Botha heeft nog 5, De Wet ten minste 2 en De la Rey één of twee kanonnen. De militaire toestand is niet zoo rooskleurig als de vluchtelingen uit Johannesburg, die gaarne zouden willen terugkeeren, wel denken. Kitchener meldt, dat bij het gevecht bij Vlakfontein op den 29en Mei nog 2 officieren meer gedood en 1 meer vermist is. 4 Juni. Uit een telegram uit Kaapstad blijkt, dat het tooneel van het treffen 31 Mei 1.1., was Vlakfontein bij Krügersdorp en niet Vlak fontein aan den spoorweg van Johannesburg naar Natal. Kaapstad, 3 Juni. Volgens officiëele gegevens bedraagt de schade, door de Boeren in den loop van het vorige jaar aan de spoorwegen toegebracht 40.000 pond sterling. Op het westelijke net werden 49 bruggen en overgangen verwoest, hoofdzakelijk door dynamiet, terwijl de verwoesting op de andere gedeelten van het spoorwegnet in Zuid-Afrika, in haar geheel daarvan niet aanmerkelijk verschillen. Tot heden zijn er te Kaapstad 684 gevallen vaa pest voorgekomen, waarvan 318 met doodelijken afloop. Volgens het laatste rapport zijn er 4 nieuwe gevallen bijgekomen, waarvan 3 bij Europeanen en 3 sterfgevallen, waaronder 1 Europeaan. Amerika. Een professor - natuurlijk een Amerikaan prof. Johnston, hoogleeraar aan de Universiteit te Kansas, beweert een middel te hebben gevonden om negers blank te maken. Inspuitingen met een door hem bereid serum -zouden die uitwerking hebben. Het laboratorium van den professor moet bestormd worden door negers, die de kunst bewerking willen ondergaan en als het middel blijkt te helpen, zal prof. Johnston moeten «werken tot hij zwart ziet" om al het zwarte wit te maken. Italië. De Koningin is Zaterdag moeder geworden van een prinses. Hare majesteit en het kind zijn welvarend. De voedster, die de heer Guido Bacelli, oud-minister van onderwijs, op een reis door Toscane, voor het kind van het Italiaansche koningspaar gevonden heeft, heet Madeleine Culti. Zij zal f 75 per maand ontvangen, f 5000 als de jong-geborene den eersten tand krijgt, f 5000 als zij het eerste woord zal stamelen en f 5000 als zij voor het eerst zal loopen. Als zij het koninklijk gezin verlaat, krijgt zij f 10.000 en ontvangt een lijfrente van f 500. Montenegro. Volgens een bericht uit Rome aan de Piccolo, Italiaansche krant in Triëst, moet in diplomatieke kringen het gerucht gaan, dat, bij de aanstaande bevalling van koningin Helena, het vorstendom Montenegro met toestemming van Rusland, tot een koninkrijk geproclameerd zal worden. Nikita, prins, vorst, koning, maakt carrière sedert zijne dochter in goeden huize getrouwd is. Engeland. Een geval van builenpest in een der voor steden van Londen is tot dusver geheim gehouden, ofschoon het in een der stadsgedeelten voorviel, waar zeer geringe voorzorgen genomen zijn om het gevaar tegen te gaan. Een soldaat, die onlangs van Noord-Woolwich kwam om bij zijn moeder eenigen tijd te Harvest- Willesden door te brengen, werd plotseling ziek en de dokter constateerde een geval van builenpest. De man werd naar het hospitaal overgebracht en vier personen, die met hem in aanraking waren geweest, werden in quarantaine gesteld. Het geval is gelukkig een vau de lichtste graden van builenpestbinnen een maand zal, naar verwacht wordt, de man uit het hospitaal worden ontslagen. De vier in quarantaine gestelde personen werden na 13 dagen weder in vrijheid gesteld. Een ontzettende vondst van 29 kinderlijkjes te Birmingham veroorzaakt groote opschudding. De lijkjes werden ontdekt, bij stukken verpakt en in kartonnen doozen, in den kelder van een juffrouw Knowles, die aanneemster van begrafe nissen is. Het onderzoek heeft bewezen, dat de lijken eerst 6 dagen in den kelder lagen. Juffrouw Knowles, die gearresteerd is, heeft verklaard, dat de lijkjes waren van kinderen, van eenige dagen oud, welke men haar had toevertrouwd, om te laten begraven. Daar zij echter maar 4 acten van overlijden heeft kunnen overleggen, wordt zij beschuldigd 25 kinderen te hebben vermoord, of de overblijfselen van 25 slachtoffertjes van kindermoorden te hebben verdonkeremaand. Oostenrijk. Een bijzonder deftig gezelschap heeft dezer dagen te Weenen hoog in de lucht gedreven. De aartshertog Leopold Salvator heeft namelijk met zijn gemalin, zyn dochter, aartshertogin Margareta en prinses Theresa van Beieren, een luchtreisje ondernomen. De ballon steeg 's morgens tien uur op en kwam omstreeks half twee in een gehuchtje van Neder-Oostenrijk neder. Hij steeg tot een hoogte van 2000 meter. Duitschland. Bliksem in den gemeenteraad. Bij een hevig onweder sloeg de vorige week de bliksem in de gemeenteschool te Orzesche (Pruisen), waar juist de gemeenteraad zitting hield. Één gemeenteraadslid werd gedood, één zwaar gewond 1 en de overigen verdoofd. Nederland. Bergen-op-Zoom, 3 Juni. Tijdens het onweder, dat Zaterdagnamiddag boven deze gemeente woedde, was de luitenant der infanterie v. d. R., met eenige manschappen aan het schijfschieten op het militair terrein «Kijk in de Pot". Juist toen één der manschappen wilde aan leggen, sloeg de bliksem op den knop van het geweer, en werden 3 manschappen en de luitenant tegen den grond geslagen. De bliksem hulde alles in een dikke stofwolk, rolde voort over den grond tot tegen een boom, waarvan een stuk werd afgescheurd. Luitenant noch manschappen hebben eenig letsel bekomen. Zierikzee, 4 Juni. In verband met het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp militiewet heeft het bestuur van het «Nederlandsch Gymna8tiekverbond" een circulaire verspreid waarin het, met het oog op den verkorten diensttijd, aan alle jongelieden, die hun dienstplicht hebben te vervullen, en wier middelen hen veroorloven lid te worden eener gymnastiek- vereeniging, den raad geeft zich bij zulk een vereeniging aan te sluiten. Voor hen, wier middelen daartoe ontoereikend zijn, wil het bestuur voorloopig in eenige steden, die met opzet als centra zyn gekozen, volksklassen voor gymnastiek oprichten, waar, onder bekwame leiding, kosteloos onderricht zal worden gegeven in de lichaamsoefeningen, en dit voornamelijk voor hen, die eerstvolgende jaren aan de loting voor de nationale militie moeten deelnemen. Daaronder behoort ook deze gemeente, waar als leider zal optreden de heer Lambert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1