ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 4 Juni 1904. (525 i o x* i li. zeesche Courant). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ STROOHOEDEN, Keuring der verhuurd wordende Rijtuigen. Aan de Kiezers van het Hoofd kiesdistrict Zierikzee. HEUWSTIJDIHGEIi. Uit Stad 8H Provincie. hr Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7545. Directeuri a j. de LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatmiimte berekend. Alle betaling'en moeten uitsluitend g'eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEi, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels TS ets. Elke regel meer 15 cts. AN Poststraat C 103, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven en briefkaarten, aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet konden worden uitgereikt, over de 2e helft der maand Mei 1901. 1. Mej. A. Juge, Rotterdam. 2. A. Aleman, id. 3. Lendegend, id. 4. J. Schot, Tholen. 5. Ik v. d. Berge,* Rotterdam. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op art. 79 der Algemeens Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag eten 8en Juni e.k« des namiddags te 3 uur, aan de Balie eene KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende Rjj- en Voertuigen. AUe Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te onder gaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 31 Mei 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het volgende bericht ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben: Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog znllen aan den Hoek van Holland proeven worden genomen met verlichtingsmiddolen, als volgt: a. Van 3 tot en met 7 Juni 1901 op het fort met Well's licht, tusschen 8 uur des avonds en zonsopkomst van den volgenden dag; b. Op 4, 5 en 6 Juni 1901 op het fort en op een stoom boot in den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg met electrlsch licht, tusschen 8 uur des avonds en zonsopkomst van den volgenden dag. Zierikzee, den 1 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, OH. W. VERMEUS. Door het overlijden van den heer J. J. van Kerkwijk is de zetel van afgevaardigde van dit district voor de Tweede Kamer vacant geworden. In die vacature moet, volgens art. 430 der kieswet, binnen dertig dagen na dat openvallen voorzien worden, zoodat, in weerwil dat op den 17den September de geheele Kamer moet af treden, voor die enkele maanden, waarin de heer J. J. van Kerkwijk, zoo hij nog leefde, ons district zou vertegenwoordigen, een afgevaardigde moet gekozen worden. Daar de Tweede Kamer reeds op reces is uiteengegaan, en zij, zoo geen onvoorziene gebeurtenissen plaats grijpen, geen legislatieve werkzaamheid meer zal te vervullen hebben, zoo zijn de leiders der twee verschil lende staatkundige kiesvereenigingen alhier over- 1°. morgen geen candidaat te stellen voor de tusschentijdsche verkiezing 2°. op den dag, die alsdan binnen veertien dagen door den Minister voor de nieuwe verkiezing zal worden vastgesteld, hem als candidaat aan te wij zen, die op den 14den Juni a.s. als afgevaardigde uit de stembus zal te voorschijn komen. Deze overeenkomst, op schrift gebracht en onderteekend namens de liberale partij door den heer mr. A. J. F. Fokker, en van den kant der anti revolutionaire partij door den heer D. Mulder, vindt men hieronder medegedeeld. Wij vestigen daarop ten zeerste de aandacht, en hopen, dat alle kiezers, van welke richting ook, die afspraak zullen nakomen. De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Londen, 31 Mei. Lord Kitchener meldt uit Pretoria van gisteren De strijdmacht van generaal Dixon te Vlak- fontein werd gisteren door De la Rey's strijd machten aangegrepen. Zij geraakte met den vijand in hevig gevecht, maar ten slotte werd hij met zwaar verlies Hij liet 35 dooden achter. Tot mijn leedwezen echter is het verlies der Britten eveneens zwaar, namelijk 174 dooden en gewonden, waaronder 4 gedoode officieren. De Labour Leader zegt in zijn jongste nommer: Zoo zeker als i^f deze regels schrijf, zoo zeker zal eenmaal de geschiedschrijver den Boerenoorlog aanteekenen als het begin van den achteruitgang en den val van het Britsche keizerrijk. Wij zijn in den val geloopen dank zij den slimmen Chamberlain en den koning, den Duitschen keizer en den ellendigen groep geldmannenaangevoerd door den ex-journalist Milner. Geen zes, zelfs geen zestig legerkorpsen zullen ons uit dien val kunnen verlossen. Bismarcks voorspelling: Zuid-Afrika zal het graf van Engelands grootheid zijn. Kaapstad, 31 Mei. In de centrale districten der Kaapkolonie circuleert een verzoekschrift, waarin wordt gevraagd, dat de verantwoordelijke regeering tijdelijk zal worden geschorst, opdat de regeling van den toestand in Zuid-Afrika worde gelaten in handen der Rijksregeering. Een aanzienlijk getal Hollanders "teekenen het verzoekschrift. Standerton, 1 Juni. Generaal Tobias Smuts en De Wet, secretaris van Louis Botha, zijn hier hedenmorgen aangekomen, maar er is niets uitgelekt met betrekking tot hun zending. Aan de Daily Express wordt uit Kaapstad Australische woudloopers, die op den terugweg naar hun vaderland waren, hebben te Queenstown (aan de lijn naar Oost-Londen) last gekregen hun reis te onderbreken, wegens de onrustbarende berichten over Kreutzinger's bewegingen. China. Sir Ernest Satow heeft de Chineesche gevolmachtigden laten weten, dat de Britsche troepen het land niet zullen ontruimen voordat de kwestie der schadeloosstelling geheel/geregeld is. Dit optreden van den Britschen gezant is een gevolg van het laatste artikel van het protocol, dat op aandringen der Britsche regeering nog even vóór de onderteekening van het stuk daarin opgenomen is. Te Sjanghai heeft men uit Si-ngan-foe bericht ontvangen, dat Li-lien-jing, Loe-tsjoean- lin en Joeng-loe (bekend als het driemanschap van de Tijgers), dié thans met de Regentes de macht in handen hebben, besloten zijn hervor mingen in te voeren op uitsluitend Chineesohe grondslagengeen schijn van westelijke beschaving zou er bp te pas mogen komen. Er moet reeds een keizerlijk besluit uitgevaardigd zijn, waarbij aan alle beslissingen van de zes departementen van bestuur bindende kracht voor 't vervolg ontnomen wordtde oude regels der dynastie moeten weer gevolgd worden. Amerika. De heeren Auguste Marion en Lorenzo Prince zijn, als vertegenwoordigers der pers van Montreal (Canada) Maandag per stoomschip «Kaiser Wilhelm" van New-York vertrokken om via Cherbourg, Moskou enz., een reis om de wereld te maken. Evenals de Parijsche journalisten, die onlangs vertrokken zijn om hetzelfde uitstapje te ondernemen langs den Transsiberischen spoorweg, zyn zij voornemens aan te toonen, dat de helden van Jules Yerne thans afgedaan hebben, en dat de »Reis om de wereld in 80 dagen" slechts mag worden aangemerkt als een record van traagheid. Men meldt uit New-York: Dezer dagen had aan boord van het stoomschip «Laurinó", dat op de Mississippi voer, een ernstig ongeluk plaats. Een reservoir van gazoline ontplofte en verscheidene kisten met dynamiet, die uiteen- sprongen, voltooiden het vernielingswerk. Het schip werd geheel vernield. Twee opvarenden werden gedood. Yerscheidene huizen aan de oevers der rivier gelegen, werden zwaar beschadigd. Thomas Edison ontving onlangs een anoniemen brief, waarin gedreigd werd, dat men zyn dochter zou ontvoeren, als hij niet 25,000 pd. st. in goud deponeerde. Edison heeft nu zyn deuren en ramen van electrische waarschuwere voorzien. Ieder, die dus zyn huis zou willen binnendringen, wacht een electrocutie. Engeland. De moord in Whitechapel. William Austin, de echtgenoote der vermoorde vrouw, die Zondagmorgen in een logement in Dorsetstreet werd gevonden, is Woensdagavond te Battersea aangehouden, verdacht van medeplichtigheid aan de misdaad. Nadat hy in verhoor was genomen, meende mis Moöre, de vrouw van den eigenaar van het logement, in hem den man te herkennen, die Zaterdagavond in Annie Austin's gezelschap was. Aan dit getuigenis tegen den echtgenoot mag echter niet te veel waarde gehecht worden, vermits miss Moore's informatie met haar onder eede bevestigde verklaring in tegenspraak is. Na het onderzoek te hebben doorgestaan, vertrok Austin met achterlating van zyn adres. Austin verklaarde, dat hy en zyn vrouw veertien dagen geleden twist gehad hadden en van elkaar waren gegaan. Donderdag der vorige week ging hy naar Dorsetstreet om haar een bezoek te brengen. Op een vraag waar hy Zaterdag nacht was geweest, zei hy geslapen te hebben in een waggon aan den Battersea Bridge Road. Te 5 uur 30 was hy op het bootenerf te Battersea. Het eerst vernam hy van den moord, toen hy Dinsdag met zyn dochtertje een wandeling maakte. Hy begaf zich toen naar het naastbyzynde politiebureau en daar werd hem gezegd naar Lemanstreet te gaan, wat hy deed. Daar identifieerde hy het lijk van zyn vrouw. Londen) 31 Mei. Uit hofkringen wordt gemeld, dat koning Edward YII ontstemd is over het optreden der regeering ter verdediging van zijn persoon en zyn reputatie en hy heeft zich in beslist afkeurenden zin uitgelaten over de inbeslagneming van bladen, die hem aanvallen en over de gerechtelijke vervolging van personen, die zich in het openbaar ongunstig over hem uitlaten. De koning wil geen verdere slacht offers gemaakt zien en verwacht geen populariteit en eerbied door het optreden der openbare macht. Frankrijk. Labori, de kranige advocaat, beroemd uit de Dreyfuszaak, zal Woensdag a.s. te Londen aan zitten aan een te zijner eere aangericht feest maal van de Londensche balie, waarbij hij dan tevens ontvangen zul worden door den burge meester. Nederland. Amsterdam, 1 Juni. Hedenmorgen had de looper van een firma alhier aan de Twentsche Bank een som van f 750 aan bankpapier geïnd en het pakje biljetten in de binnenzak van zijn jas gestoken. In de Paleisstraat, op den hoek van het Koninklijk Paleis, bij het wachthuisje van de tram, werd hij opgeduwd door een drietal personen, die in dat nauwe gedeelte schenen uit te wijken voor een naderenden tramwagen. Eenige oogenblikken later toevallig de hand in zijn borstzak stekende bemerkte de man tot zijn grooten schrik dat het pakje bankpapier verdwenen was. Handige zakkenrollers, die hem waarschijnlijk reeds van de Twentsche Bank af gevolgd waren, en die geen andere kunnen geweest zijn, dan het stuwende drietal, hadden het hem in dat ondeelbare oogenblik afhandig gemaakt. De nieuwste soort Kamerrcandidatuur wordt in district VHI te Amsterdam op touw gezet. Men verzamelt daar handteekeningen voor Nauta. De bedoeling is, dat Nauta (die anti- revolutionnair is), wordt hij gekozen, niet aan de politiek zal meedoenhij zal enkel de handelingen verrichten, die onvermijdelijk zijn om hem de vergoeding van het Kamerlidmaat schap te bezorgen. Dat salaris zou dan strekken ter tegemoet koming van de familie Hogerhuis. 's-Gravenhage, 1 Juni. Het ontwerp van een nieuwe Armenwet is gereed en zal dezer j dagen de Tweede Kamer bereiken, j Scheveningen1 Juni. Gisterenmiddag te I 12 ure is de eerste pleizierstoomboot de «Schelde li", kapt. L. J. Ribbens, van Rotterdamaan den aanlegsteiger van het wandelhoofd «Ko ningin Wilhelmina" alhier aangekomen. Een 50-tal passagiers gingen van de groote boot met het meeste gemak op den steiger over. Hoewel de zee gansch niet kalm was, liep alles uitmuntend van stapel; de kapitein der boot betuigde de directie zijn volle tevredenheid over de geschiktheid der inrichting en het personeel, voor den aanleg voor stoombooten en andere Rotterdam, 1 Juni. De politie der derde afdeeling van het bureau aan de Meermanstraat heeft vannacht een goede vangst gehad, door de arrestatie van twee recidivisten, den 56- jarigen L. B. uit Delft en den 21-jarigen J. B. alhier, die respectievelijk reeds ruim 10 jaar en 4^ jaar gevangenisstraf ondergingen. Een agent van politie bemerkte vannacht, dat deze heeren op den Crooawijkschenweg nabij den Boezemsingel, omstreeks kwart voor tweeën, bezig waren verschillende deuren te forceeren. De deur van een manufaoturenmagazijn tegenover de gemeenteschool van den heer Koffijberg scheen hun pogingen weerstand te bieden, althans geruimen tijd bleven zij met valsche sleutels aan het passen en aan het duwen, totdat het geluid van naderende voet stappen, zooals bleek van een tweeden agent van politie, hun het hazenpad deed kiezen. Gelukkig konden zij echter beiden gegrepen worden. Zij werden in 't bezit gevonden van niet minder dan 69 valsche sleutels, waarvan er eenige op de winkeldeur pasten, van keizers en ander inbrekersgerei. Het bleek, dat zij de deur van het manufacturenmagazijn niet hadden kunnen openen, doordien ze aan de binnenzijde met een paar knippen gesloten was. Inmiddels schenen hun pogingen met meer succes bekroond te zyn geworden in een naburigen vleesch- houwerswinkel, die geheel was doorzocht. De toonbank was van haar plaats gesehoven, terwijl volgens opgave van den vleeschhouwer werden vermist 80 kilogram vleesch en 10 kilogram vet. De eigenaar was tegen inbraak verzekerd. Van de op de inbrekers gevonden sleutels pasten er vier op de deur van de vleeschhouwerij. De daders zijn op het politiebureau aan de Meermanstraat in bewaring gesteld. Een broodbakker alhier had een loterij georganiseerd naar een nikkelen horloge, met bepaling, dat de pry's zou vallen op de twee laatste cijfers van het getal, dat in de Staats loterij met f 100.000 zou uitkomen. Toen de «bom" gevallen was, kwamen er echter twee personen met het bewuste lot aan, terwijl de bakkersknecht er van overtuigd was slechts eenmaal het op de briefjes vermelde nummer uitgegeven te hebben. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat één der twee loterij-liefhebbers een blanco briefje van den hakkersknecht gevonden had en daarop de twee laatste cijfers van het gelukkige getal had ingevuld 1 Dirksland, 1 Juni. De heer J. Zaaijer Pz. heeft tegen 1 Juli a.s. ontslag gevraagd als burgemeester van Dirksland, Melissant en Herkingen. Zierikzee, 3 Juni. Tegelijk met de ver kiezing voor de Tweede Kamer, en op den zelfden dag, moet gehouden worden de verkiezing van een lid voor den tijd, dien de heer Van Kerkwijk nog zou hebben gezeten, ware hij niet overleden, dus tot 17 September 1901. Deze tusschentijdsche verkiezing kan groote verwarring geven, en baart voor de gemeente besturen en stembureaux vele moeite, terwijl het er feitelijk niets toe doet, wie voor die twee maanden gekozen wordt. Daarom hebben de ondergeteekenden, handelende op eigen gezag, namens hunne partyen af gesproken, dat op 4 Juni voor de tusschentijdsche vacature geen candidatenlijst zal worden in- fediend, noch door de anti-revolutionairen, noch oor de liberalen. Voor die tusschentijdsche vacature wordt dus op 4 Juni niemand genoemd. De Minister moet dan veertien dagen later weder een verkiezing uitschrijven. Dat is dan dus na de stemming voor de Tweede Kamer voor de periodieke verkiezing. Dan zal voor die tweede verkiezing der tusschentijdsche vaoature alleen één candidaat worden gesteld, en wel door die party, welke bij de periodieke verkiezing gewonnen heeft. Op die wijze wordt eene stemming, die zonder nut is, vermeden. Zij vertrouwen, dat hunne geestverwanten deze vereenvoudiging van het verkiezingswerk zullen goedvinden, en dat dus in geen enkele gemeente op 4 Juni voor de tusschentijdsche vacature een candidatenlijst wordt ingediend. Namens de anti-rev. Namens de liberale partijpartij D. MULDER. Mr. A. J. F. FOKKER. De bij advertentie aangekondigde vergadering der Liberale Kiesvereeniging in de Concertzaal, tot bijwoning waarvan alle kiezers zonder onder scheid van staatkundige kleur het recht hadden, en waarin de door de liberale partij gestelde candidaat voor dé Tweede Kamer, de heer J. A. de Bruyne, een politieke rede zoude houden, had Vrijdagavond op het vastgestelde uur plaats. Niet alleen van de liberale zijde, maar ook van anti revolutionairen en katholieken kant was men opgekomen om den candidaat-volksvertegenwoor- diger «de taak van den afgevaardigde" te hooren uiteenzetten. Nadat de waarnemende voorzitter der kiesvereeniging, de heer Mr. D. van der Vliet, allen had welkom geheeten, en het doel, waar mede deze vergadering was uitgesohreven, ge schetst had, nam de heer J. A. de Bruyne het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1