ZlllllkZIISUli; NIEUWSBODE. Zaterdag 1 Juni 1901. VEEARTS" Dr. Wort man Tweede Blad. VERKIEZING NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. Vereen. „Algemeen Belang", Tholen. PAARDENMARKT (Z ieri li zeesclie C o u r a n t), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7544-. Directeur n Al, J. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348,- Zierikzee. voor een Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gexieu de artikelen 130 en 131 der kieswet en de betreffende ministerieele beschikking, in verband met artikel 51 der kieswet, en de artikelen 1 en 2 van het Koninklijk besluit van den 26 Februari 1897 (Staatsblad no. 69), gewijzigd bjj het Koninklijk besluit van den 9 Januari 1901 (Staatsblad no. 25); Maakt bekend: dat de verkiezing voor een Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Zierikzee, ter "vervulling- van de vacature, ont staan door laet overlijden van den lieer «T. J. van Kerkwijk, zal plaats hebben op Dinsdag den 4 Juni e.k., en dat op dien dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bjj hem, als Burgemeester der gemeente, die hoofdplaats is van het kiesdistrict, de bjj artikel 51 der kieswet bedoelde opgaven van Candidaten kunnen worden ingeleverd, waarvoor de formulieren van heden af ter Secretarie verkrijgbaar zijn. Ziertuzkr, den 30 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., R-Burgemeester. De Transvaalsch-Engeleche oorlog. De Standard verneemt uit Middelburg, dat de Boeren Steynsdorp hebben ontruimd. De Boerenstrijdmacht werd door Blood's linker colonne achtervolgd, en trok de Komatirivier ten noordwesten van Hlomo-hlom over in de richting van het gebergte. De Boeren hebben een trein laten ontsporen aan de Delagoalijn, 430 K.M. beoosten Middelburg. Dé Boeren vuurden op den trein, alvorens deze tot stilstand kwam. Zij schoten vier invaliden van de Welsh fuseliers dood, en wondden er drie. De Boeren vluchtten,- na den trein geplunderd te hebben. Het optreden der Boeren ten noorden van Middelburg wordt voortdurend vermetelerzij heffen zelfs hutbelasting van de kaffers bij de Engelsche voorposten in den omtrek. Aan de Daily Mail wordt uit Kaapstad gemeldDe Boeren ranselen alle kaffers af, die zij als medestrijders bij de Engelsche colonnes vinden. Sommigen krijgen den kogel, anderen worden gevangen genomen. De Boeren hebben gezworen, dat zij dergelijke medevechtende kaffers zullen uitroeien. Londen, 30 Mei. De jongste ambtelijke verliezenlijst is de uitvoerigste en ernstigste, die sedert langen tijd verschenen is. Er worden verscheiden hevige gevechten in de Boeren republieken in vermeld, die niet door Kitchener gerapporteerd zijn, hoewel zij aan Britsche zijde een verlies van 30 dooden en 101 gewonden hebben opgeleverd, ongerekend de 75 sterf gevallen aan typhus in de gasthuizen. Aan de Times wordt uit Cradock gemeld, dat Kreutzinger met zijn corps oostwaarts op gerukt schijnt te zijn in de richting van Queenstown, waar de Britsche bezetting op den aanval der Boeren voorbereid is. De Boeren hebben voornamelijk behoefte aan paarden en aan kleeren, maar zij zullen geen van beide te Queenstown krijgen, aangezien de Engelschen daar reeds alles opgekommandeerd hebben. Oorlog is oorlog", schrijft een »Irregular", die blijkbaar nog wat gevoel heeft overgehouden te midden van al dat branden, moorden en plunderen. »Maar toch kan te midden van de oorlogskoorts en meedoogenlooze slagen het hart van den soldaat nog sympathie koesteren voor een dapperen gevallen vijand en zijn zwaar getroffen gezin". De schrijver begaf zich op zekeren dag met eenige kameraden naar een Boerenhoeve, waaruit een grijsaard op hen begon te vuren. ®'Natuurlijk", vervolgt hij dan, »was zijn dood onvermijdelijk, en zoo viel hij dan ook met het geweer in de handkloek, rechtuit, en krachtig als hij daar had gestaan. Er was geen rimpel op het gelaat. Een oude vrouw lag over hem gebogen, luid weenende in een afgrijselijke uitbarsting van smart haar handen tegen elkaar slaande. Dat was zijn vrouw. De geschiedenis laat zich verder gemakkelijk vertellen: De man was van één der naburige commando's gekomen om den nacht bij zijn gezin door te brengen; hij had bij onze nadering zijn geweer opgevat, en was naar voren gekomen om den toegang tot zijn huis tegen alle aanranders te verdedigen.' Het was meer dan vermetelheid, afgezien van heldenmoed. Slechts een geest van het meest verblinde fanatisme, gepaard aan een erfelijken, naar niets vragenden haat tegen den Rooinek, kon tot zulk een hopeloozen weerstand verlokken. Een paar onzer mannen, die de gebouwen doorzocht hadden, brachten twee jongens voor den dag, zoons van den gevallene. Toen zij hen zag, verdubbelde de oude vrouw haar kreten. OI meneer, riep zij in haar jammerend Hollandsch uit, neem mijn jongens niet weg. Laat mij mijn kinderen. Laat ze hier om hem te helpen begraven. Ooh, neem toch als 't u blieft mijn jongens niet weg. Wil niemand voor mij met den officier spreken Het was hartverscheurend, maar er stond slechts één weg open. Oorlog is altijd en moet altijd onmensohelijk zijn, en gevoel, het meest menschelijke aller dingen, komt er niet bij te pas. Er waren schapen in een kraal dicht bij het huis en gevogelte in overvloed. We raakten ze niet aan, ofschoon wij wisten, dat de Boeren te velde er van namen, als ze er zin in hadden. Maar de jongens moesten mee". China. Het is nu volle ernst met de ontruiming van het Chinee8che grondgebied door de vreemde troepen. Twee bataljons Duitsche mariniers zijn naar Tsingtau vertrokken, en Engelsche transport schepen hebben bevel ontvangen, naar Takoe te vertrekken. De Siècle weet te vertellen, dat graaf Waldersee toegestemd heeft in de drie volgende verzoeken, een maand geleden door Li-hoeng- tsjang gedaandat Peking ontruimd zal worden, zoodra het Chineesche hof een gedeelte van den terugweg naar de hoofdstad heeft afgelegd, dat een (Chineesche) politiemacht geleidelijk de districten in den omtrek van Peking zal mogen bezetten, en ten derde, dat 3000 man van Joean-tsji-kai's troepen naar Peking zullen mogen oprukken om daar, na het vertrek der vreemdelingen, de orde te handhaven. Generaal Chaffee heeft uit Takoe geseind, dat alle Amerikaansche troepen, die zich in China bevonden, nu ingescheept, zijn, met uit zondering van de 150 man van de legatiewacht te Peking. Yolgens de Lokal-Anzeiger onderhandelen de mogendheden over een nieuwen opperbevelhebber van de internationale troepen, die te Peking blijven. nMen acht het te Berlijn niet onwaar schijnlijk, dat de keus zal vallen op een Franschen generaal", 't Is niet duidelijk, of daarmede de gezamenlijke legatiewachten te Peking bedoeld zijn hebben die wel een opperbevelhebber noodig en voor den korten tijd, dat er nog vreemde troepen van het expeditieleger op Chineesch grondgebied ver toeven, schijnt 't wel onnoodig nog naar een nieuwen »wereldmaarschalk" te zoeken. Volgens een bericht van den Duitschen gezant te Peking, heeft Li-hoeng-tsjang hem een edict van den Keizer van China overhandigd, gedagteekend van den 27sten, waarbij de betaling van 450 millioen taëls met inbegrip van de rente aan de mogendheden plechtig beloofd wordt. Egypte. Ahmed Arabi Pacha, die zich in 1882 naam maakte als dictator in den opstand, heeft van den Khedive amnestie gekregen, en keert, na een ballingschap van achttien jaren op Ceylon doorgebracht, naar zijn geboorteland terug. Servië. De Petersburger Rossija bevat een verklaring van den verloskundige Snegirew, die door den Czaar naar het Servische hof was gezonden. Hij staat er voor in, dat het koningspaar in de bekende aangelegenheid volkomen te goeder trouw is geweest. De verklaring wordt voor half-officiëel gehouden, vooral omdat de Rus sische pers het voorgevallene tot nu toe dood gezwegen had. Engeland. De Daily News bevat een welsprekend protest van anderhalve kolom van Frederik Harrisson tegen den Boerenoorlog, hetwelk als voort zetting van en in aansluiting op Morley's schitterende redevoering in het Lagerhuis schijnt te zijn geschreven. Harrisson komt tot de gevolgtrekking, dat de Boerenoorlog nog alles behalve gedaan is, vooral wat aangaat zijn doodelijke uitwerking op het Britsche rijk. Maar ook de nationaliteit van de Boerenrepublieken iB blijven voortbestaan ondanks alles, en Harrisson hoopt als oprecht Engelsch patriot, dat zij ook nooit verloren zal gaan. Duitschland. In gezelschap van den Franschen generaal Bonnal en dienp adjudant heeft de keizer op het Tempelhoferveld een groot spiegelgevecht bijgewoond. De Fransche officieren reden later in het gevolg van den keizer naar de stad terug, waar hij met zijn gasten lunchte in het officierscasino van het 2e regiment der garde. Aan die lunch heeft de keizer een redevoering gehouden. In de eerste plaats herdacht hij keizer Friedrich, en vervolgens zeide hij: »Het ver heugt mij, u te kunnen mededeelen, dat in het Yerre Oosten de vrede tot stand is gekomen en dat mij bij deze gelegenheid van vele kanten betuigingen van erkentelijkheid en dank zijn ten deel gevallen, waaronder ook een door den keizer van Rusland zelf afgezonden telegram". De keizer las dat telegram voor. De keizer stelde vervolgens, terwijl hij de aandacht vestigde op de tegenwoordigheid van de Fransche officieren, in het licht, dat Duitsche en Fransche troepen voor de eerste maal tegen een gemeen- schappelijken vijand in goede wapenbroederschap en trouwe kameraadschap hadden gevochten. Met oen hoera op de twee officieren en hun leger eindigde de keizer. Generaal Bonnal bedankte voor de talrijke oplettendheden, die hem bewezen waren en besloot met een hoch op het Duitsche leger en hun soldaat-keizer. Het telegram van den keizer van Rusland aan keizer Wilhelm luidde»Ik betuig U. M. mijn hartelijken dank voor uwe diensten in China. Waldersee heeft zijn moeielijke en ondankbare taak verricht met waardigheid en bekwaamheid. Ik betuig hem mijn volle sympathie". De opperpresident graaf Wilhelm Bismarck is Donderdagochtend na een korte ongesteldheid overleden. De Koningin in Duitscliland. Berlijn, 29 Mei. Reuter bericht van hier, dat Koningin Wilhelmina den 31 en dezer terug komende van de parade, bij de Brandenburger poort zal begroet worden door den eersten burgemeester Kirschner, omringd door meisjes in het wit. De Pariser Platz wordt van stads wege versierd. Tot heden toe scheen het bezoek van Koningin Wilhelmina en den Prins-Gemaal tamelijk stil, als gewoonlijk dergelijke bezoeken tijdens de voorjaarsparade, te zuilen afloopen. Intusschen zijn thans door het keizerlijk hof verdere schikkingen getroffen, waaruit blijkt, dat bij dit bezoek, samenvallend met dat van den jongen Groothertog van Mecklenburgalle eerbewijzen verbonden aan een officieel bezoek van een gekroond hoofd in acht genomen zullen worden. Nadat gisterenmiddag de jonge Koningin met de andere vorstelijke personen in het Nieuwe Paleis bij het Wildpark bij Potsdam aangekomen en daar wat uitgerust hadden, werd, na den eten, op de binnenplaats van het paleis om half tien een groote taptoe gegeven door alle muziekkorpsen van de lijfwacht, ter eere van de Hollandsche gasten. Op het program stonden o. a. 't s> Wilhelmus" en »Niederlandisches Dankgebet". Yoorts heeft Keizer Wilhelm zelf het denkbeeld geopperd, dat de stad Berlijn Koningin Wilhelmina bij haar eerste bezoek aan 's Rijkshoofdstad officiëel zou begroeten. Dientengevolge zal Yrijdag na de parade de Koningin met de Keizerin door de lange, deftige Königgratzerstraat rijden naar de Branden burgerpoort waar de eerste burgemeester Kirschner een toespraak zal houden. Leden van het magistraatscollege en van den gemeente raad, en waarschijnlijk ook in 't wit gekleede jonge dames uit de Berlijnsche burgerij, zullen aan de verwelkoming deelnemen. Aan de Brandenburgerpoort krijgt de Hollandsche kolonie hier ter stede natuurlijk ook een mooie plaats, om de Koningin te huldigen. In allerijl moet nu de poort en het daaraan grenzende Parijsche plein zooveel mogelijk althans met sparregroen en bloemen versierd worden. Na de ontvangst te Berlijn zullen de Koningin en de Keizerin in het door »Leibgendarmerie" geëscorteerde rijtuig de oude feestelijke Unter den Linden doorrijden naar het stedelijk paleis te Berlijn, waar op de binnenplaats een eere compagnie van het Alexanderregiment voor de Koningin opgesteld wordt. De Kroonprins komt morgen uit Silezië naar Potsdam om tijdens het bezoek der Koningin daar te zijn; ook keert graaf Bülow vandaag uit het Schwarzwald naar hier terug. Tot dusver blijft de terugkeer van het Koninklijk Echtpaar naar Schwerin op Zaterdagavond bepaald. Donderdag van de volgende week denkt de Keizer hetbezoek, ook van den Groothertog van Mecklenburg te Schwerin te gaan beantwoorden. Yan daar reist de Keizer naar het klooster van het Heilige Graf te Techow in Brandenburg, om de abdis een met diamanten bezetten staf ten geschenke te geven. Bij de groote wapenschouwing van heden schijnt dit jaar een bizonder soherp toezicht uitgeoefend te zullen worden, en alles wordt zooveel doenlijk afgesloten. De president van politie heeft reeds verboden op dien dag ver plaatsbare tribunes, ambulante restauraties, kramen, enz., op het Tempelhofer veld op te stellenin 't kort juist dè.t belet, wat vroeger aan de groote voorjaarsparade een vroolijken bijsmaak gaf, en ze tot een soort van volksfeest maakte. Men zegt, dat de Keizer de Koningin nog een bizonder eerbewijs wil schenken. Na de parade zal de Keizer aan de spits van de standaarden-compagnie rechtstreeks door de Friedrich-strasse naar het paleis rijden, waarheen de Koningin en de Keizerin zich na de ontvangst aan de Brandenburgsche poort begeven zullen. Als de beide Yorstinnen niet te moe zijn, zullen zij zich op het balkon van het paleis vertoonen, en de Keizer zal voorbijrijden, terwijl de standaarden van alle garde-regimenten groeten, en het Wilhelmus" gespeeld wordt. Ook loopt het gerucht, dat den Prins-Gemaal het eere-commando over een Pruisisch regiment verleend zal worden. Heden overleed na een kortstondig, doch geduldig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Yader en Grootvader, Abraham van der Klooster, in leven Beurtschipper van Goes op Rotterdam in den ouderdom van 67 jaren. AÜen, die hem van nabij gekend hebben, kunnen beseffen wat wij in hem verliezen. Uit aller naam, Wed. ABR. YAN DER KLOOSTER— Koster. N.B. De zaak zal op denzélfden voet worden voortgezet door den jongsten zoon. Den 27 Mei 1901 overleed te Noordgouwe onze geliefde Broeder, Behuwdbroeder en Oom, Pieter Perestam, in den ouderdom van 63 jaar, Tholen, 30 Mei 1901. W. PERESTAM, Yrouw, Kinderen en Behuwdkinderen. zal a.s. Zondag geen spreek uur houden. De ondergeteekende, Yeèarts te Ond-Yosmeer, zal voortaan eiken Vrijdag van 11124 uur te consulteeren zijn bij Mej. E. J. Kramer te St.-Annaland, waar steeds bood schappen zullen worden aangenomen. A. VAN DER SANDE. Sociëteit „Concordia". BALLOTAGEZondag 2 Juni's nam. 1 uur. te THOLEN, op Vrijdag 7 Juni 1901. Het Bestuur: J. E. YAN DER MAAS, Yoorzitter. C. M. YAN RIJSSEL, Secretaris. Het BESTUUR der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen zal trachten aan te besteden: De levering van DUITSCHE VLAMKOLEN ten dienste van 's 'Rijks Stoomschip „Argus", gedurende 1 jaar, aanvangende 1 Juli 1901. De Yoorwaarden liggen ter inzage bij den Secretaris te Bergen-op-Zoom. De inschrijvingsbilletten, op gezegeld papier geschreven en verzegeld, moeten uiterlijk den 11 Juni a. s. bezorgd zijn bij den Yoorzitter te Zierikzee. Zierikzee, 29 Mei 1901. Het Bestuur voornoemd, A. J. F. FOKKER, Yoorzitter. F. LEO DE LEEUW, Secretaris.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 5