Z1EBIKZËESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 1 Juni 1901. (SS ierikzeesche C o u. r a n t). Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz.f STROOHOEDEN, Keuring der verhuurd wordende Rijtuigen. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad bh Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,— per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7544. Directeur a. J". DE ZiOOZSEl Redacteuren: 1 A' WANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. €rroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Franked, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit 15 regels 75 cts. Elke regel meer IS cts. Poststraat C 103, Zierikzee. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, §9^^" naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, alsVisitekaartjesHuwelijkskaarten, Nota's Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banketzakken, enz. enz. Net werk, tot de laagste prijzen. De BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag; den Sen Juni e.k., des namiddags te 3 uur, aan de Balie eene KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te onder gaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 31 Mei 4901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Nederland. Leiden, 30 Mei. Na de eerste begroeting alhier op Zondag van dr. J. C. J. Bierens de Haan na zijn terugkeer uit de Transvaal, werd gisteren op meer officiëele wijze een ontvangst- plechtigheid gehouden, die inderdaad indruk wekkend mocht heeten. Zelden of nooit heeft men een zoo groote menigte menschen op het perron bijeengezienburgerlijke en militaire autoriteiten, heeren en dames, en vooral profes soren en studenten, waaronder het collegium. Toen te 2.26 de trein van Haarlem het station binnenstoomde, werd de heer Bierens de Haan feestelijk begroet, en in de wachtkamer geleid, werd hij daar op hartelijke verwelkomende en hoog waardeerende wijze toegesproken door Prof. de Goeje, namens de Nederlandsche Zuid- Afrikaansche VereenigiDg (afd. Leiden) en door Prof. Nolen namens de afdeeling van het Roode Kruis. Beiden wezen op het moeielijke maar grootsche der taak door hem ondernomen, en brachten hulde aan zijn volbrachte werkzaam heden. De heer Bierens de Haan dankte en deelde een en ander van zijn ervaringen mee. Daarna trok men in 6 landauers de stad door, de Breestraat laDgs, en zóó naar het Rapenburg, waar van vele huizen de driekleur wapperde, terwijl voor de studentensociëteit 't niet aan ovaties ontbrak. In zijn woonhuis op het Rapenburg gekomen, werd hij feestelijk in de met bloemen versierde vertrekken ontvangen door een commissie uit de ingezetenen, namens wie Prof. Kern op de hem eigene kernachtige wijze vertolkte, wat allen gevoelden, nu onze stadgenoot na zijn moeielijken en toch zoo schoonen arbeid weer in ons midden terug was gekeerd, die er roem op stelden hem daarvan getuigenis af te leggen, en daarom bood hij den heer Bierens de Haan namens velen een prachtigen bronzen groep aan, tot een souvenir, waarna hartelijke toejuichingen volgden. De heer De Haan betuigde ook nu zijn vriendelijken dank, en vertelde een en ander van die machtige Boeren, aan wier toekomst hij niet wanhoopte. Naar men verneemt, zal aanstaanden Zaterdag den heer De Haan een diner worden aangeboden. Rotterdam, 30 Mei. De inspecteur van politie F. J. Terlaak heeft gisterenavond op het kantoor van de Holland-Amerikalijn aan gehouden een 15-jarig kantoorbediende, wonende in de Prins Alexanderstraat. Dit jongmensch heeft in een onbewaakt oogenblik, terwijl hij alleen op het kantoor was, daar weggenomen een aangeteekenden brief, welken hij openbrak, en waarin aanwezig waren een biljet van 1000 mark en twee van 20 mark. Die brief was kort te voren door een ander op het postkantoor afgehaald. Na het verlaten van het kantoor ging de jeugdige dief naar den rijwielhandelaar Bayer op de Maaskade en kocht daar voor f 200 een rijwiel, waar hij het biljet van 1000 mark in betaling gaf. Dit heeft de rijwielhandelaar voor hem laten wisselen. Doordat dit laten wisselen van het biljet van 1000 mark ter oore der politie kwam, aan wie van de vermissing van den brief was kennisgegeven, kwam men tot de ontdekking van den dader. Op de f 200 na was al het andere gestolen geld nog in het bezit van den jongen, die naar het politie bureau aan de Nassaukade is overgebracht. Het rijwiel is ook in beslag genomen. Zierikzee, 31 Mei. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat ten gevolge van het overlijden van den heer J. J. van Korkwijk een verkiezing plaats moet hebben van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Zierikzee, heeft goed gevonden, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 4 Juni e.k., dat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Yrijdag 14 Juni e.k. en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 27 Juni e.k. Door de Zeeuwsche Spoorhooten zijn gedurende de Pinksterdagen 1322 personen vervoerd. Benoemd tot notaris te Renesse de heer "W. F. del Campo, genaamd Camp, candidaat te 's-Gravenhage. De commissie voor het examen van sur numerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, tweede gedeelte, en adspirant- verificateur, dat in Augustus te 's Gravenhage zal worden gehouden, is samengesteld uit de heerenP. J. Clavareau, directeur der directe belastingen enz. te Zwolle, voorzitter; W. C. Gelton, leeraar aan de school voor nijverheid enz. te Enschedé; P. A. van de Yelde, A. E. F. A. baron van Ittersum, "W". H. J. van Hien, en P. Yerschoof, inspecteurs der directe belas tingen enz. te Winschoten, Hilversum, Tiel ca Zierikzee. Tot lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor Bergen-op-Zoom is benoemd de heer W. ten Bokkel, inspecteur der registratie en domeinen te Bergen-op-Zoom. Door de anti-revolutionairen te Goes is besloten de candidatuur van den vrij anti-rev. heer jhr. de Savornin Lohman te steunen rechtstreeks candidaat gestold werd het aftredende lid niet. Heel groot is het verschil natuurlijk niet. De aftredende leden van de Prov. Staten, de heeren jhr. Pompe van Meerdervoort, Yader van 's-Gravenpolder, Oggel en Noordijke werden op nieuw gecandideerd. Het bestuur der afdeeling Amsterdam van de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft een boekje in het licht gegeven, waarin door beeld, meer nog dan door het woord aan schouwelijk wordt gemaakt, »hoe onbillijk, onrechtvaardig en in flagranten strijd met het belang der maatschappij, de uitsluiting der vrouwen is van het kiesrecht". Brouwershaven, 30 Mei. De matinée en soirée, op den tweeden Pinksterdag door het bekende muziekgezelschap Witte van Haamstede" in den tuin van het hotel en café »Schraver" alhier gegeven, waren heel aardig bezocht zoodat de eigenaar, de heer Constandse, er voorzeker geen berouw van zal hebben aan zoovelen eenige aangename uurtjes, onder de opwekkende tonen der vroolijke muziek, ver schaft te hebben. Renesse. Woensdagnamiddag bij het huis waarts keeren uit Zierikzee sloegen de voor een menwagen gespannen paarden van den land bouwer L. Fasol onder Serooskerke op hol. Wagen en paarden kwamen weldra in een sloot terecht. De voerman, die van den wagen was geslingerd, werd met een gebroken been en een vrij ernstige hoofdwonde per rijtuig van den heer W. Kosten thuisgebracht. Terstond moest geneeskundige hulp van dr. Th. Lange worden ingeroepen. Nieuwerkerk, 30 Mei. De kermis behoort weer tot het verledene en ons dorp is weer tot zijn gewone rust gekomen. Het fraaie weder bracht vele vreemdelingen met de tram hier heen, terwijl een mooie draaimolen, enkele kramen en andere kermis-attributen de grootere en kleinere dorpsjeugd in kermisstemming brachten. Wanordelijkheden vielen niet voor en ongelukken vallen niet te melden. Oosterland30 Mei. Wijlen de heer C. Hendrikae legateerde aan deze gemeente het door hem bewoond geweest zijnde huis met erve, waarvan zij het gebruik zal bekomen na het overlijden van zijn echtgenoote, benevens een j^om van drie duizend gulden. Yoorts aan de bewaarschool alhier een som van duizend gulden, waarvan de rente jaarlijks bij het St.-Nicolaasfeest moet worden aangewend tot het uitdeelen van versnaperingen aan de leerlingen dier school. Aan dezelfde bewaarschool werd, gelijk reeds gemeld is, door wijlen den heer J. L. van Yessem gelegateerd een som van tien duizend gulden met bepaling, dat die som afzonderlijk zal moeten worden belegd en beheerd als een fonds, waarvan de rente zal worden bestemd om telken jare op of omstreeks den eersten November aan de op gemelde school ingeschreven kinderen" van alle gezindten kleederen, schoeisel en een versnapering uit te reiken. Stavenisse. Aan den polder Oud-Kempens- hofstede alhier is een oeverafschuiving ontstaan over een lengte van 100 M., gemeten langs de laag waterlijn, bjj een breedte van hoogstens 40 M. Ze ligt ruim 200 M. van de kruin van den dijk en grenst aan de Westzijde der afschuiving van 4899, maar levert geen direct gevaar op. St.-Annaland, 29 Mei. In do op heden gehouden Raadsvergadering werden onderzooht de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, de heer B. Kodde, en tot diens toelating besloten. Tevens werd bepaald dat aan de commissie tot wering van schoolverzuim een presentiegeld zal worden verstrekt van f 50. Goes, 30 Mei. In de heden gehouden ver gadering der liberale kiesvereeniging Voor uitgang" alhier is tot candidaat voor de a. s. verkiezing voor een lid van do Tweede Kamer in dit district gesteld, de heer G. A. Yorsterman van Oyen te Aardenburg. Middelburg, 30 Mei. Alhior is hedenmiddag ongeveer 5 uur een felle brand ontstaan in een woning aan den Seisweg, bewoond door de wed. De Klerk. Deze woning en een belendende behuizing brandden in korten tijd geheel uit. Dank zij de windstilte een paar brandspuiten waren spoedig aanwezig, doch er was weinig water bleven andere belendende woningen f 27.300C. Bolier Cz., Bruinisse, voor f 27,677 J. de Jonge, Middelburg, voor f 27,830C. Boel- houwer Jz., Giessendam, voor f 28,863; L. v. d. Yelde, Bruinisse, voor f 27,840 C. de Wilde Az., Kattendijke, voor f 29,480; J. Roskam Cz., Sliedreoht, voor f29,200; J. Pijl, Alblasserdam, voor f 28,732; M. Kleppe, Soherpenisse, voor f 27,720. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Bij de aanbesteding der diverse werken aan de waterkeering van het calam. waterschap Stavenisse (raming f 3691.91), waren biljetten ingeleverd door de heerenL. v. Popering, Bruinisse, k f 3560 J, Geluk, Tholen, f 3466 P. J. Visser, Hans weert, k f 3450 M. Kleppe, Scherpenisse, a f 3319 en P. Moerland, Stave nisse, k f 3245. (Minste inschrijver reeds per telegram gemeld). Aan het gebouw van het Prov. heatuur j te Middelburg werd heden (Yrijdag) aanbesteed: j 1°. Het voortzetten van de herstelling der j boordvoorziening van het kanaal door Zuid- Beveland. (Raming f 5000). Laagste inschrijver de heer J. B. Koek, Hansweert, voor f 4440 2°. het maken van twee ducdalven bezuiden de brug in den Staatsspoorweg Rozendaal Vlissiqgen te Ylake, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. (Raming f 1500). Laagste inschrijver de heer P. J. Visser, Hansweert, voor f 1383. B E C H T AKEN. Alhier wist hedenmorgen een vrouw, die reeds jaren als lijdende aan verstandsverbijstering bewaakt wordt, in een onbewaakt oogenblik hare woning te ontvluchten, teneinde, wat reeds lang haar idee-fixe was, zich te gaan verdrinken. Ze holde over straat, achtervolgd door haar j man, en sprong in de gracht nabij de Langeviele- brug. Haar man haar achterna. Daar deze zich bij zijn sprong ernstig aan een in 't water liggend vlot verwondde, waren beiden hoogst waarschijnlijk verdronken, ware het niet, dat onmiddellijk hulp was toegeschoten. Beiden I werden gered. De man, ernstig aan het hoofd verwond, werd in het militair hospitaal ter verpleging opgenomen, terwijl de ongelukkige vrouw weder naar hare woning werd vervoerd. In de Woensdagmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werd, naar aanleiding van de Koninklijke beslissing inzake het beroep van den raad tegen het i besluit van Gedep. Staten om goedkeuring te onthouden aan het raadsbesluit om den onderwijzer Th. Pas, die zich zonder verlof van zijn post verwijderde niet eervol te ontslaan, besloten dien onderwijzer te ontslaan op den datum, waarop hij zijn post verliet, I Door den gemeenteraad van Middelburg is Woensdagmiddag na eenige discussie het voorstel van Burgem. en Weth. aangenomen, om naar aanleiding van een aanvrage om subsidie van de commissie tot voorbereiding van tramwegen op Walcheren (A. Lantsheer c.s.) aan adressante te berichten, dat het verzoek eerst dan door den raad in overweging kan worden genomen, wanneer blijkt, dat van het subsidie, aan het vorig tramcomité toegekend, geen gebruik zal worden gemaakt. j Aanbestedingen, Verknopingen enz. Wissekerke, 30 Mei. Heden werd door het bestuur van den Willempolder aanbesteed het maken van bazaltglooiing aan den zeedijk van genoemden polder, j Hiervoor was ingeschreven als volgt: C. de Jonge, Hardinxveld, voor f 27,980J. G. Zwets, Hardinxveld, voor f 29,194; J. Kampsteeg, Giessendam, voor f 24,638; F. Korevaar, Har dinxveld, voor f 24,944; C. Boelhouwer Sz., Giesendam, voor f 26.470; J. Geluk J.Lz., Tholen, voor f 25,980W. Dekker, Veere, voor De zaak van den arts De Koek uit Bruinisse zal den 20sten Juni voor het gerechtshof te 's-Gravenhage dienen. Ontvoering van kinderen. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werd behandeld de zaak van den kleermaker G. P. van j Poelgeest, door de rechtbank aldaar vrijgesproken van de aanklacht, als zou hij het 7-jarig knaapje i Albert Petrus Johannes van Wezel den 25 April 1899 aan 't ouderlijk gezag hebben onttrokken door het kind, dat zich aan 't station van 't Hollandsche Spoor te 's-Gravenhage bevond, mede te voeren langs den straatweg in de richting van de Hoornbrug onder Rijswijk, terwijl dat kind sedert niet meer is gezien, en den 5 Juli 1900 aan 't strand te Scheveningen den 6-jarigen Franci8cus Johannes Endlich onttrokken te hebben aan 't ouderlijk gezag, door dit kind een eind weegs in de richting van 't Oranjehótel mede te voeren. De officier van justitie, die veroordeeling van den beklaagde tot negen jaar gevangenisstraf had gevorderd, had tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. De rechtbank had overwogen,- dat het rechtsgeldig bewijs niet geleverd was, dat bekl. de persoon was, die het knaapje Van Wezel had ontvoerd, en evenmin, dat bij bekl. het opzet had bestaan om den jeugdigen Endlich aan 't ouderlijk gezag te onttrekken. Twee en twintig getuigen, waaronder vier nog niet gehoorde, waren ditmaal gedagvaard. Ook thans ontkende bekl. die zeer hard- hoorend is op heftige wijze, ooit aan dr. Van Deventer te hebben bekend, dat hij den 15 Juli 1900 met een knaapje in de duinen onzedelijke handelingen zou hebben gepleegd; knikkers (die bij 't lijkje van Van Wezel gevonden waren) had bekl. nooit bij zich gehad. De moeder van Endlich verklaarde haar kinderen wel eens te hebben gezegd, dat ze te Scheveningen volstrekt niet in de duinen mochten loopen, hetgeen door het knaapje Endlich, huiten eede gehoord, werd bevestigd. Bekl. had het knaapje, dat met zijn broertje van 8 jaar aan 't strand was, vandaar meegetroond door het flikjes en zuurtjes te geven. Dat hij tegen 't ventje zou gezegd hebben //noem mij maar oom" werd door bekl. ontkend, evenzeer dat hij zou hebben opgegeven aan een getuige, die den bekl. op de duinen zittend aantrof, dat hij de oom was van het knaapje, en dat diens vader bij de limonade tentjes aan het strand zat, wat door verschillende getuigen was gehoord en ter terechtzitting door hen werd verklaard. Bekl. gaf op het knaapje te hebben meegenomen omdat het bij het water speelde. Op een vraag van den verdediger jhr. mr. W. M. de Brauw, verklaarde getuige, dat het knaapje nat zand aan de broekspijpen had, terwijl ook bleek, dat bekl. het zand van diens broekje had afgeslagen. De raadsheer-rapporteur merkt nog onder 't getuigenverhoor aan den beklaagde op, dat deze, die telkens zeide de getuigen niet te verstaan, zich niet zoo doof had voorgedaan als thans. Bekl. was verschillende malen door den raadsheer rapporteur in de gevangenis bezocht, en had hem dan gemakkelijk verstaan. De brigadier van politie, die te Scheveningen proces-verbaal tegen bekl. had opgemaakt, volhardde ook thans bij het daarin vermelde, dat bekl. aanvankelijk een valschen naam had opgegeven, en gezegd had het knaapje nooit gezien te hebben, wat evenzeer door bekl. werd ontkend, ofschoon de inspecteur van politie, die hij het opmaken van 't verbaal tegenwoordig was geweest, de juistheid dier opgaven bevestigde. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1