ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 25 Mei 1901. (Z ieri li zeesche C o u r a n t), Tweede Blad. BEKENDMAKING. LEERPLICHTWET. NIEUWSTIJDINGEN. een KANTOOR te Zierikzee. Verechijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7542. Directeur i a. JT. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterljjk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdag» middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Havenpark 348, Zierikzee. Belanghebbenden, geboren in 1876, worden herinnerd tot in schrijving voor de Schutterij, waartoe tot en met 81 Mei a.s. ter Gemeente-Secre tarie gelegenheid bestaat op werkdagen, van 's voormiddags 91 uur en 's na middags van 2—4 uur. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenendat de Secretarie der gemeente op den 27 Mei e.k. (Tweede Pinksterdag) zal zijn gesloten, met uitzondering van des middags 12 tot 's namiddags 121/» uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 24 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekenddat op heden is afgekondigd de door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 18 Mei j.l. vastgestelde Verordening, bedoeld in artikel 15 der Leerplichtwet. Zierikzee, den 24 Mei 1901. De Burgemeester én Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Transwaalseh - Engelache oorlog. Londen, 22 Mei. Sir Alfred Milner zal door den koning tot pair van Engeland ver heven worden. Het transportschip »Idalië" is uit Zuid- Afrika teruggekeerd met 500 vrijwilligers van het »North Dancashire regiment", deels gewonden en zieken. Uit Standerton wordt gemeld, dat aldaar een convooi is aangekomen met een veertigtal gevangen genomen Boeren, onder wie commandant Schwarz, alsmede 150 Boerengezinnen met grooten voorraad levensmiddelen. Onderweg naar Standerton werd het convooi door een Boerenstrijdmacht aangevallen, welke het convooi met een drietal kanonnen krachtig bestookte, zoodat er groote vertraging ontstond. Ondanks alle aangewende pogingen slaagden de Engelschen er niet in de kanonnen te vermeesteren. Bloemfontein, 21 Mei. De nieuwgevormde burgerpolitiemacht verdreef de Boeren uit een sterke positie bij Paardefontein. Drie Boeren werden gedood, 6 gewond en 6 gevangen genomen, terwijl er van de politiemannen 1 gewond werd. De Yorkshire Post verhaalt een vermakelijk staaltje van het optreden der Britsohe officieren bij het z.g. schoonvegen van het land. Bij eene dergelijke operatie in den Vrijstaat kwamen de troepen aan eene hoeve, waar eenige schoven haverstroo stonden. Bevel werd gegeven om het stroo te verbranden. De Boer protesteerde herhaaldelijk, maar werd steeds ruw tot zwijgen vermaand. Toen het werk verricht was, wendde de Boer zich tot zijne vrouw, zeggende»Die Khaki's zijn toch rare kerels. Ik wilde ze ver tellen, dat het stroo pas door hun kolonel gekocht en betaald was". En daarop rammelde hij nadenkend met de Britsche geldstukken in zijn zak. Mafeking, 22 Mei. Een groot aantal Boeren- vluchtelingen zijn hier aangebracht van Lichtenburg. Johannesburg, 22 Mei. De ex-president Pretorius is Zondag 1.1. te Potchefstroom over leden, na een ziekte van twee dagen. Meer dan 1000 vluchtelingen volgden het stoffelijk overschot naar de groeve. Engeland. Londen, 22 Mei. Koningin Victoria heeft l j millioen pond sterling nagelaten in geld, welk bedrag gelijkelijk verdeeld zal moeten worden tusschen prinses Christiaan van Dene marken, prinses Louise, prinses Hendrik van Battenherg en den hertog van Connought. Southampton, 22 Mei. Koning Eduard bevond zich vandaag aan boord van het jacht »Schamrock H", even voordat de proefwedstrijd in de Solent zou beginnen, toen een plotselinge windvlaag den mast knakte van het jacht, dat onherstelbaar beschadigd werd. De Koning en alle andere opvarenden waren bijna verongelukt. De mededinger van het jacht, de Shamrock I", verloor in dezelfde windvlaag haar tonmast, Ierland. Gedurende de eerste drie maanden van het loopend jaar zijn in Ierland niet minder dan 700 pachters wegens het niet betalen der pachtpenningen door het gerecht uit hun hoeven gezet. De landelijke agitatie neemt steeds toe. Italië. Rome, 23 Mei. Bresci, de moordenaar van koning Humbert, pleegde in de gevangenis te San Stefano zelfmoord. Uit Milaan wordt gemeld, dat een aanzienlijk deel van Ligurië en Prémont Maandag door hevigen hagelslag werd geteisterd. Aan het te veld staand gewas werd enorm veel schade aangericht. In enkele districten is de geheele oogst zoo goed als vernield. Duitschland. Een merkwaardig drama werd kort geleden afgespeeld te Gross-Lichterfelde bij Berlijn. Een zekere Zillmann had vaak twist met zijn vrouw. Om zijne wederhelft schrik aan te jagen dreigde hij, dat hij zich zou ophangen. Hij begon zelfs met deze executie en ging zoover, dat zijn vrouw het noodig oordeelde het touw door te snijden. Daar de streek gelukt was, herhaalde hij die met hetzelfde succes een tweede, derde en vierde maal. Zondag, na een nieuwen twist, zeide hij tot zijn vrouw, dat hij op zolder een eind aan zijn leven ging maken. Zijn vrouw liet hem ditmaal begaan, denkende dat het comedie was. Hoe was zij ontdaan, toen tien minuten later een harer kinderen haar kwam zeggen, dat vader zich op zolder nu in vollen ernst had opgehangen. Zillmann had te veel gerekend op de tusschenkomst van zijn vrouw en zich zóó onhandig het touw om den hals gedaan, dat het hem den adem ontnam. Een keer te dikwijls. Men spotte niet met den strop. België. Een bakker te Henri-Chapelle, die veel aan duivensport gedaan had, kon gedurende zijn ziekte de trouwe diertjes niet allen meer zoo verplegen als hij tot dusverre gedaan had. Slechts één duif, die reeds herhaaldelijk met den eersten prijs bekroond was, bleef zijn lieveling en werd ook nog tot zijn stervensstonde evenals vroeger door hem verpleegd en vloog de ziekenkamer in en uit. Dinsdag 1.1. nu werd de bakker ten grave gedragen en zie, de zoo trouwe duif volgt den lijkstoet en zet zich naast het graf op een heuveltje neer, en volgt ook vooraf den stoet naar de kerk, alwaar zij tot op het koor trippelde en daarna midden in de kerk op de lijkbaar gaat zitten. Niemand die het diertje, hetwelk om haar verpleger scheen te treuren, stoorde. Honderden menschen hebben zich van dit ongelooflijk, doch ware feit kunnen overtuigen. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 20 Mei. Door den heer kantonrechter alhier zijn op 15 Mei j.l. de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken, wegens: 1°. Het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: D. de V., 38 jaar, arbeider, en G. L., 52 jaar, scharen slijper, beiden te Zierikzee, ieder tot 2 hechtenisstraffen elk van 14 dagen; J. K., 38 jaar, arbeider te Zierikzee, tot 3 hechtenisstraffen elk van 7 dagen; C. van der M., 20 jaar, en B. P., 43 jaar, arbeiders te Zierikzee, ieder tot 7 dagen hechtenis; P. van den L, 35 jaar, klompenmaker te Zierik zee, tot 2 hechtenisstraffen elk van 3 dagen; M. M., 42 jaar, schipper, en P. A. T., 35 jaar, arbeider, beiden te Zierikzee, ieder tot 3 dagen hechtenis; A. N., 49 jaar, arbeider te Zonnemaire, A. G., 30 jaar, en J. S., 45 jaar, arbeiders te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 2°. Jachtovertreding J. de B., 38 jaar, arbeider te Renesse, tot een boete van f 10 en een boete van f 5, subs. 4 en 3 dagen hechtenis; C. van der K., 32 jaar, en A. G., 31 jaar, arbeiders te Burgh, ieder tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis voor ieder hunner; P. B., 34 jaar, arbeider te Burgh, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; P. B., 20 jaar, varensgezel te Kerkwerve, tot 2 boeten elk van f 10, subs. 4 dagen hech tenis voor elke boete, met verbeurdverklaring met bevel tot vernieling van het in beslag genomen geweer; 3°. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over een anders grondwaarvan de toegang op eene voor hem blijkbare wijze door den rechthebbende is verboden W. 0. van B., 38 jaar, J. Z., 18 jaar, arbeiders te Burgh. en J. S., 19 jaar, landbouwer te Haamstede, ieder tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis voor ieder hunner; 4®. liet te zamen en in vereeniging rapen van mossel zaad op een werk onder beheer van het Ryk, zonder voorzien te zijn van een schriftelijke vergunning van den Minister van WaterstaatHandel en Nijverheid: J. de K., 47 jaar, en W. V., 19 jaar, schippers en visschers te Bruinisse, ieder tot f 30 boete, subs. 10 dagen hechtenis voor ieder hunner; 5°. Overtreding van het reglement op het baggeren, graven en visschen van voorwerpen en het werpen van grond of andere zinkende stoffen in de rivieren en langs de zeekusten, onder beheer van het Rijk: A. van V., 54 jaar, schipper en visscher te Bruinisse, tot 3 boeten elk van f 10, subs. 4 dageu hechtenis voor elke boete; J. van der P., 73 jaar, schipper, en J. H. van der P., 38 jaar, schippersknecht, beiden te Zierikzee, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis voor ieder hunner; J. O., 26 jaar, schipper en visscher te Bruinisse, tot f 10 boete, subs. 4 dagen hechtenis; 6°. Overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland: L. M26 jaar, arbeider te Brouwershaven, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 7°. Zonder daartoe gerechtigd te z\jn laten loopen van vee op weiland, vijf malen gepleegd: E. II., 55 jaar, schaapherder te Zierikzee, tot 5 boeten elk van f 5, subs. 3 dagen hechtenis voor elke boete; 8°. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn niet-uitvliegend pluimgedierte laten loopen op bezaaiden grond: E. den B., huisvrouw van C. V., 57 jaar, te Burgh, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 9°. het te zamen en in vereeniging verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoord J. W., 22 jaar, zonder beroep; A. A. de J., 20 jaar, A. C. B., 20 jaar, arbeidsters, en M. K., 19 jaar, arbeider, allen te Zierikzee, ieder tot/3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 10®. Het op den openbaren weg laten staan van een trekdier, zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen: G. J. H., 29 jaar, koopman te Rotterdam, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 11 Straatschenderij M. de R., 18 jaar, arbeider te Oosterland, tot f 15 boete, subs. 3 dagen hechtenis; L. de L., 20 jaar, metselaarsknecht te Nieuwerkerk, tot 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 12®. Het op den openbaren weg te Zierikzee wateren elders dan in de daarvoor bestaande gelegenheden J. de L., 14 jaar, smidsleerling te Zierikzee, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis; 13®. Het geen ingezetene van Zierikzee zijnde aldaar aan den openbaren weg waren te koop aanbieden zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders dier gemeente: k. G. de J., 29 jaar, koopman te Halsteren, tot f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis. Vrijgesproken werdenI. O. van den H., 15 jaar, arbeider» J. de V., 15 jaar, landbouwersknecht, beiden te Kerkwerve. en A. Q., 18 jaar, arbeider te Oosterland, allen beklaagd van straatschenderij. De brand te Randwijk. Een ontzettende brand heeft Woensdag het grootste gedeelte van Randwijk in asch gelegd. Hij ontstond in het huis van en bewoond door J. Goedvrind, vermoedelijk door een gebrek in den schoorsteen. Voor er aan blusschen te denken viel, was het geheele huis een prooi der vlammen. 't Bleef evenwel niet tot dit perceel bepaald. Aangewakkerd door den sterken Oostenwind, die de vonken overal deed neerkomen, geraakten weldra ook andere huizen in vlam. Er was geen houden meer aan In minder dan geen tijd had het vernielend element zich over een lengte van duizenden meters verspreid. Te 11 uur waren 6 woningen verbrand en in het volgend uur kwamen er nog 15 bij. Het eene oogenblik zag men een huis nog geheel onge schonden staan en eenige oogenblikken daarna was het één vlammenzee. Achtereenvolgens verbrandden de woningen van J. Goedvrind, J. H. Timmermans, L. Bouman, wed. Spijers, J. v. d. Wal, H. Laurens, wed. Besseling (voor de helft bewoond door J. Bos), G. HolfsJ. Bitter (mede bewoond door D. Gerritsen)G. Teunissen van Maanen J. Spijers, Th. van Voorthuizen, J. J. Kook huizen, J. Jansen (mede bewoond door wed. Bitter), W. van Heteren, G. Hol, J. Alberts, wed. Abbehuizen, benevens de Ger. Kerk en de consistorie, welke laatste onbewoond was. Voor zoover men te weten kon komen, waren alle huizen en inboedels verzekerd, behalve de inboedels van Gerritsen en wed. Besseling. Hiervan werd evenwel bijtijds het grootste gedeelte in veiligheid gebracht. De brandspuit van Randwijk zelf was defect. Op het terrein werkten de spuiten van Heteren, gem. Valburg (Zetten) en Wageningen spuit 4 en 6. Er was evenwel niet de minste kans op blusschen. Alles, tot het laatste huisje dat voor den wind lag, werd opgenomen in de ontzettende vuurzee. Van verschillende woningen was het huisraad op den dijk gebracht, maar door de verschroeiende hitte was men genoodzaakt het er achter te brengen. De kosterij der Herv. Kerk vatte ook nog een oogenblik vuur, doch die kon gelukkig behouden worden. De Dorpsstraat is zoo goed als geheel uit gebrand. In het geheel zijn, behalve de Gereformeerde Kerk en pastorie, 18 huizen volgens ander bericht 23 boerenerven en huizen bewoond door 21 gezinnen, vernield. Alles te zamen is verzekerd voor ongeveer f 40.000. Persoonlijkeongelukken warenniet voorgevallen. Van de levende have is nagenoeg alles gered. Alleen één varken en een paar kippen zijn levend verbrand. Het vee was voor het grootste gedeelte in de weide. De schuren waren nagenoeg zonder voorraad. Slechts eenige hooimijten zijn een prooi der vlammen geworden. M A RKT BEBIOH TEN. Zierikzee, 23 Mei. De aanvoer was weêr hoofdzakelijk tarwe, die tot vorige prijzen opgeruimd kon worden. Tarwe f 6 a f 7.10 chevaliergerst f 4.75 a f 5.25 win tergerst f 4 a f 4.25 zomergerst f 3.75 a f 4; rogge f 4.75 a f 5; haver f 3 a f 3.30bruine boonen f 5 A f 5.50. Middelburg, 23 Mei. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer uit "Walcheren gering en het gepasseerde in den handel van weinig beteekenis. Met uitzondering van witte boonen, die 25 cent hooger werden gekocht, bleven prijzen van alle andere artikelen onveranderd. De noteering is als volgtPuike nieuwe tarwe werd met f 7.15 a f 7.30 betaald; mindere f 6.75 a f 7 rogge tot f 5.50 verkochtwinter en zomergerst zonder handelvoor Walch. witte boonen werd in puike kwaliteit f 12 a f 12.25 betaaldronde bruine boonen en lange dito f 7 a f 7.50, naar kwaliteitin paarden- boonen, groene kook- en kroonerwten ging niets om. Weekmarkt te Zierikzee, 23 Mei 1901. BoterprijzenDe Boter is verkocht voor f 0,37|, f 0,47J en f 0,50 de 5 Hectogram. Kip-EierenDe Kip-Eieren zijn verkooht voor f 0,62£, f 0,70, f 0,75, f 0,80 en f 0,85 per 25 stuks. Eend-EierenDe Eend-Eieren zijn verkooht voor f 0,75, f 0,90 en f 0,95. 0TOOHHOOTDIBN0T MIDDEL BURG--ZIERIKZEE. Mei. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 'smorg. 'smidd. Zaterd. 25 7,30 4,30 Zondag 26 7,30 Maand. 27 7,30 Dinsd. 28 Woens.29 Dond. 30 Vrijdag31 7,30 7,30 7,30 7,30 6,— 6- 4,30 4,30 4,30 4,30 Van Zierikzee 'amidd. 'smorg. Zaterd. 25 7,50 Zaterd. 25 11,30 Zondag 26 6,30 Maand. 27 6,30 Dinsd. 28 Woens.29 Dond. 30 Vrijdag 31 7,50 7,50 6,30 7,50 5,30 5,30 3,— 3- 3,- 3,— Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bp den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getele grafeerd. ADVERTENTIEN. U) Zoo de Heer wil en zij leven, JC°( hopen op den 31 Mei, onze geliefde i p Ouders WILLEM HEIJBOER Mz. CORNELIA SCHRAM Pd. hunne 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. St.-Annaland, 27 Mei 1901. Hunne dankbare Kinderen Behuwd- *T) en Kleinkinderen. Getrouwd: PIETER MOL Mz. JACOBA A. C. GELUK Jd., die, ook namens wederzijdsche Familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Sint-Maartensdijk Tholen, 21 Mei 1901. Heden morgen overleed na een smartelijk lijden van eenige wekenonze veelgeliefde Echtgenoote en Dochter Cornelia van der Vliet, in den ouderdom van 57 jaar. Ierseke, 21 Mei 1901. D. VAN DER LINDE. Wed. D. M. VAN DER VLIET. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving aan vrienden en bekenden. Heden overleed na een langdurig lijden, I onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader Jacobus van Hoeve, in den ouderdom van 63 jaren en 10 maanden. Sir-Jansland, 22 Mei 1901. Uit aller naam, Wed. JACs. VAN HOEVE—Goudzwaard. Notaris VAN NOUHUYS vraagt te huur, voor spoedig, Verzoeke by aanbiedingen pryzopgave.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 5