Oosterland, 23 Mei. Maandagavond trad voor een grootendeels uit landbouwers bestaand auditorium de beer J. A, de Bruyne, candidaat der liberale partij in dit district voor de Tweede Kamer, als spreker op, tot ontwikkeling van zijn politieke denkbeelden. Op zeer bevattelijke, boeiende wijze werden die door hem ontvouwd. Voornamelijk weidde hij uit over het landbouw-program, dat de liberalen in 1897 gesteld hadden, toonde aan, wat alreeds in het belang van den landbouw door de liberale partij op wetgevend gebied was tot stand gebracht, en zette uiteen, wat alsnog door hem in het belang van den landbouw wert wenschelijk geacht. Ook de leerplicht werd door hem besproken. Ka de pauze werd gelegenheid tot debat gegeven, waarvan de heeren Bast- meijer en Hage van Bruinisse gebruik maakten. De vragen der tegenstanders werden door spreker uitvoerig beantwoord, en hunne bedenkingen afdoende weerlegd. Het gevoerde debat ken merkte zich door een van beide zijden inacht- genomene gematigdheid. Kolijnsplaat, 23 Mei. Naar wij vernemen, zal op Maandag 2e Pinksterdag 's avonds te half zes het Christelijk Zanggezelschap »Looft den Heer" alhier, met medewerking van het Christelijk Zanggezelschap »Hozanna" te Kortgene, een uitvoering in de kerk alhier geven. Cortgene, 23 Mei. Door den Zangersbond »Zang veredelt" zal op 21 Juni alhier een festival gehouden worden op de weide van den heer J. J. Hendrikse, die tot dat doel door Z.Ed. welwillend is afgestaan. Het programma, waarvan het ons vergund werd kennis te nemen, beloofd veel. De gezelschappen, die zullen deelnemen, bestaan uit: »Hoop op beter" van Cortgene met 28 leden dVolharding leidt tot het doel" van Domburg met 61 leden; sTot nut en uitspanning" van Nieuw- en St.-Joosland met 50 leden; »Uit- spanning door inspanning" van Oost- en West- Souburg met 50 leden; »Tot oefening en uitspanning" van Borsele met 25 leden »Polyhymnia" van Colijnsplaat met 27 leden, Het Panfarengezelschap ^Eendracht maakt macht" alhier zal medewerken tot het welslagen van het festival, dat bij gunstig weer schitterend belooft te zijn. Door den heer burgemeester van deze gemeente den heer D. R. WijckerheldBisdom (bescherm heer van »Hoop op beter") zullen de herinnerings medailles worden uitgereikt. Oud-Vossemeer. In de Woensdag gehouden vergadering van ingelanden van het water schap Oud-Vossemeer werden rekeningen over 1900/1901 en begrootingen voor 1901/1902 vastgesteld en wel: Gfemeeneland ontvangsten f 66,80, uitgaven f3602,82, begrooting f61,01 en f 4011,01Vier kleine polders nihil, f 781,19, begrooting nihil, f 870; Drie groote polders f 4955,79, f 4756,085, begrooting in gelijk bedrag als ontvangsten en uitgaven f 5166,675 Slabbecoorn f 1137,21, f .686,47, begrooting f 1511,68s; Oud-Kijkuit f 418,18, f 317,795, begrooting f361,81Leguit fl 555,88 s, f1443,31 begrooting f 1303,18; Vogelsang f 827,605, f 619,18, begrooting f 784,37; Hikke f 1399,36, f 1260,28s, begrooting f 1575,37s; Kerke f 807,48s, f 767,15s, begrooting f 923,35s. De rekening van het stoomgemaal de nDrie groote polders" bedroeg in ontvangst f 35038,47 en in uitgaaf f 19869,705, terwijl de begrooting beloopt f 24739,68 in ontvangst en uitgaaf. Het dijkgeschot is bepaald als volgt: Slabbecoorn f 30; Oud-Kijkuit f 5; Leguit f20; Vogelsang f 16; Hikke f 6,50; Kerke f 5,75 en Oud- Vossemeer f 5,75, terwijl »De drie groote polders" (Kerke, Hikke en Oud-Vossemeer) gemiddeld nog f 3,60 per H.A. moeten opbrengen voor het stoomgemaal. Van aangrenzende polders wordt voor uitwatering8gelden getrokken f 1346,19 Aanleiding tot discussie gaf de verdeeling der gronden in klassen voor het op te brengen bedrag in de lasten van het gemaal; met dit gevolg, dat in plaats van 4 klassen, die opbrachten in verhouding der cijfers 8, 7, 6 en 5, thans zullen komen 6 klassen met de verhoudingscijfers 8, 7, 6, 5, 4 en 3. Met bijna algemeene stemmen werd dit aangenomen. Naar men ons meldt, is door den raad besloten, dat het bedrag, toekomende aan het fonds sHuijssen van Kattendijke", van de opbrengst van den verkoop van den tiendhoek Stormboschhil onder Tholen, zal belegd worden in de Spaarbank van de afdeeling Tholen van het »Nut van het Algemeen". Het genoemde fonds verstrekt aan behoeftige zieken versterkende middelen. Vlis8ingen, 22 Mei. Gisterenavond is op de mailboot Prins Hendrik" brand ontstaan in de ïmessroom" door het in brand geraken van een lampje. Gelukkig werden de vlammen spoedig gebluscht door een slang op de donkey. Hedenmorgen is een werkman in het ruim van een der mailbooten gevallen. Hij werd ernstig verwond naar het ziekenhuis vervoerd. Bij kon. besluit is bepaald: Voor de gemeente Vlissingen wordt eene Kamer van Arbeid opgericht, waarin vertegen woordigd zullen zijn de navolgende bedrijven: het timmerlieden-, metselaars-, stukadoors-, lood- en zinkwerkers-, schilders- en aardwerkers- bedrijf het leggen van electrische geleidingen of van gas- of waterleidingen; het ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwplannen. De Kamer zal den naam dragen van Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven te Vlissingen". In de Kamer zullen 10 léden zitting hebben. Met patroons worden gelijk gesteld de personen, die door het hoofd of den bestuurder van een bedrijf in den regel belast worden met het 0ntwerpen van wetenschappelijke plannen en j modellen, of met het doen van wetenschappelijke proeven, de procuratiehouders, alsmede de personen die, bij ontstentenis van het hoofd of den bestuurder van een bedrijf, dat hoofd of dien bestuurder vervangen. Onder werklieden worden niet begrepen personen, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. Voor de in hoofdstuk I van het kiesreglement voor de Kamers van Arbeid genoemde dagen of maanden: 15 Januari, 1 Februari, 15 Februari en December, treden in de plaats respectievelijk 15 Juli, 1 Augustus, 15 Augustus en Juni. De leden en de secretaris der Kamer en de voorzitter van den verzoeningsraad hebben voor elke volgens de voorschriften der wet op de Kamer van Arbeid gehouden vergadering, die zij bijwonen, recht op een bedrag van vijftig centen, benevens voor elk uur of gedeelte daarvan, dat de vergadering duurt, op een som van vijf-en-twintig centen. Op den hoek van de Zeilmarkt en Korte Walst raat, juist waar de tram afrijdt, die nu tijdelijk van de Kleine markt vertrekt, waren de gasbuizen opgegraven om er een nieuwen elleboog in te brengen. Een opening ontstond hierdoor, waardoor veel gas ontsnapte en zeven menschen achtereen volgens bedwelmd werden. Het werk vlotte ook niet zoo spoedig als gedacht was. Ook de directeur der fabriek, de heer v. N., geraakte bewusteloos en werd door den herbergier Yermeesch bij den kraag van zijn jas uit het gat gesleept en naar 't politie-bureau gebracht. Den menschen werd veel melk te drinken gegevenzij zijn nu weer beter. Door de groote kraan aan de fabriek af te sluiten is 't werk kunnen voltooid worden. Terneuzen, 23 Mei. De werken tot ver betering van het kanaal van Gent naar Terneuzen zijn begonnen, en reeds valt een bedrijvigheid waar te nemen, die doet zien, hoe groot een werk moet worden uitgevoerd. Zooals bekend is, kost dit werk ruim 1 millioen gulden. Met het graven van de fiindeeringsputten en den put voor de uitwateringsluis is men klaar en zal nu spoedig een aanvang worden gemaakt met het graven van den fundeeringput voor de te maken schutsluis. Yele honderden zullen voor deze werken geruimen tijd noodig zijn. ten behoeve en voor rekenmg van de individueele i leden aankoopen van zaaizaden en hulpmest- stoffen, onder controle der Rijkslandbouwproef- stationsb. het doen houden van lezingen over I onderwerpen den landbouw betreffendec. het J richten van adressen aan de daartoe bevoegde autoriteitend. het opsporen en onderzoeken van handelswegen. Aanbestedingen, Verknopingen enz. Heden (Vrijdag) werd aan het Gebouw van het Gewestelijk Bestuur te Middelburg aanbesteed Het bouwen van een basaltmuur langs het zuidelijk boord van den oostelijken kanaalarm te Terneuzen. (Raming f 43.500). Laagste inschrijver de heer J. Lindenbergh te Wemeldinge, voor f 13,833. KERKNIEUWS. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland werden in zijn jongste vergadering voor de Synode, die den derden Woensdag in Juli bijeenkomt, de volgende benoemingen gedaan tot lid wegens de aftreding van den heer A. Scholte de heer C. R. van Lelyvelt, predikant te Goes, en tot diens secundus de heer J. H. Schreuder, predikant te Ovezande, en tot secundus van den heer P. J. Siegers, ouderling-lid der Synode, wegens het overlijden van mr. J. A. Bolle, de heer J. F. Hennequin, ouderling te Sluis. Ds. J. van den Bergen, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Biezelinge, herdacht Dins dag den dag, waarop hij vóór 25 jaar Oostkapelle bevestigd werd. Zondag te voren had hij in de kerk op dit feit gewezen met een preek over H Timotheus 4 vers 47. De jubilaris ontving tal van bewijzen van waardeering. Yele ingezetenen van Biezelinge vlagden; en de pastorie was versierd. Beroepen bij de Geref. Gem. te Oosterland de cand. C. Staal van Dordrecht. Den Bommel. Na door ds. Kraagenbelt van Rotterdam bévestigd te zijn, hoopt ds. L. Emmen den 9 Juni a.s. zijne intreerede uit te spreken, O N D E B W IJ S. Landbouw en Veeteelt. Yan de Yereeniging Landbouwbelang" te Sommelsdijk, zijn de Koninklijk goedgekeurde statuten geplaatst in de Staats-Ct. no. 445. De Yereeniging stelt zich ten doel: a. het aanschaffen van zaaizaden en hulpmeststoffen; b. de leden op de hoogte te houden met de- nieuwere onderzoekingen op landbouwgebied c. het bevorderen van den verkoop hunner gestelde producten. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. het Yoor de vacante betrekking van hoofd der school te Oosterland hebben zich aangemeld 45 sollicitanten, waarvan 2 in het bezit zijn o. a. van de akte voor beginselen der landbouwkunde, Yoor de betrekking van tijdelijk onderwijzer aan dezelfde school hebben zich insgelijks 45 sollicitanten aangegeven. In de vergadering van de afdeeling Duiveland van het Ned. Ond.-Gen. werd door den heer Waale van Nieuwerkerk aan de band van dr. J. te Winkel »de Grammatische figuren", een beschouwing over enkele dier figuren gehouden. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van het Genootschap I werd de heer Schoo gekozen. Naar aanleiding van eene circulaire van de afdeeling »Texel" i om steun voor de nagelaten betrekkingen van I een onderwijzer, hoofd eener school, werd besloten daartoe eene bijdrage te verleenen. Yoor het examen der Nederl. Yereeniging voor Gemeentebelangen is o. a. geslaagd de heer P. W. J. van Sikkelerus van Hontenisse. Nieuwerkerk, 24 Mei. Yoor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofd-acte (plaatsvervangend hoofd) op een salaris van f 600, heeft zich slechts één sollicitant aangemeld. Noordgouwe. De algemeene vergadering van de onderwijzersvereeniging zal alhier gehouden worden op Yrijdag 5 Juli a.s. deze gelegenheid zal eene wandeling gedaan worden over eenige buitens onder Schuddebeurs, terwijl des avonds een concert zal gegeven PREDIKBEURTEN in onderstaande Gemeenten van Schouwen en Duiveland. 2e De Geref. Kerk te Zierikzee: le Pinksterdag, 's Voorin, tien ure en 's avonds zes ure ds. Essélink. (Collecte voor de heiden- zending). 's Voorna, tien ure: Idem. Herv. Kerk te Kerkwerve: le Pinksterdag, 's Voorna, half tien ure: ds. Blankert. (Collecte voor de zending). 's Voorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Serooskerke: le Pinksterdag, 's Voorin, half tien ure: ds. Nauta van Noordgouwe. 2e Geen dienst. Herv. Kerk te Burgh: le Pinksterdag. 'sNam. twee ure: ds. Blankert van Kerkwerve. 2e Geen dienst. Herv. Kerk te Renesse: le Pinksterdag. Geen dienst. 2e 's Voorm. half tien ureds. Kapteijn. Herv. Kerk te Noordwelle: le Pinksterdag, 's Nam. twee ured3. Kapteijn, 2e Geen dienst. Herv. Kerk te Haamstede: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Kapteijn van Renesse. 2e Geen dienst. Geref. Kerk te Haamstede: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. 2e 's Voorm. half tien ure Idem. Herv. Kerk te Eikerzee: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien urede heer J. C. Fontein cand. tot den H. Dienst te Leiden. (Pinkster collecte voor de zending). 's Voorm. half tien ure: ds. Couvée. Geref. Kerk te Eikerzee: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Raman. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Brouwershaven: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Broek. 2e 's Voorm. half tien ureIdem. Geref. Kerk te Brouwershaven: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Geerling. 2e 's Voorm. half tien ureIdem. Herv. Kerk te Zonnemaire: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Zeeman. 2e 's Voorm. half tien ureIdem. Geref. Kerk té Zonnemaire: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem, Herv. Kerk te Dreischor: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Burger 's nam. twee ure: Idem. (Doopsbediening. Beide keeren collecte voor de zending). 2e Geen dienst. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wesséls. i 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Noordgouwe: le Pinksterdag. 'sNam. twee ure: ds. Nauta. 2e 's Voorm. half tien ureIdem. Herv. Kerk te Ouwerkerk: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Kunst. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: le Pinksterdag, 's Voorm. 9.30 ure en 's nam. 2 ure: ds. v. d. Linden. (Collecte voor de zending). 2e Geen dienst. GereL Kerk te Nieuwerkerk: le Pinksterdag, 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure: Leeskerk. 2e Geen dienst Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: le Pinksterdag, 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2. ure en's avonds 5.15 ure: Leeskerk. 2e Geen dienst. Herv. Kerk te Oosterland: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee uredr. Smit. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. Gerei. Kerk te Oosterland: le Pinksterdag, 's Voorm. 9.30 ure en 's nam. 2 urede heer Staal, cand. van Dordrecht's avonds 6 ure: Idem. (Biduur voor Transvaal). 2e Geen dienst. Herv. Kerk te Sirjansland: le Pinksterdag, 's Veorm. half tien ure: Leeskerk, D. Hame* ouderling; 's nam. twee ure: dr. Helder van Zierikzee. 2e Geen dienst. Herv. Kerk te Bruinisse: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. GereL Kerk te Bruinisse: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. v. Bueren. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse: le Pinksterdag, 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5 ure: Leeskerk. 2e 's Voorm. negen ureLeeskerk. Evangelisatie Zierikzee: Zaterdagavond half negen urebidstond. Zondag, 's Voorm. tien urede heer Weltevreden 's nam. vijf ureKinderkerk's avonds acht urede heer Welte vreden. Evangelisatie Brouwershaven: 'sVoorm. half elf ure: Zondagschool; 'savonds zes ure: de heer Homp. Evangelisatie Zonnemaire: 's Nam. twee urede heer Plomp; 's nam. half vier ure: Zondagsschool. worden door het muziekgezelschap van Zonnemaire, onder directie van den heer L. K. Kluit aldaar. Renesse. Donderdagnamiddag hielden de leden der afdeeling Westelijk Schouwen" van het N. O. G. eene vergadering, waarin de heer C. J. Reisinger benoemd werd tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering, die in Juli te Enschedé zal worden gehouden. Plaatsvervanger is de heer J. Spek van Haamstede. De leesbeurt I voor deze bijeenkomst werd vervuld door den heer G. J. Barendtse van Serooskerke. Spreker i leidde bij zijne hoorders in»Een taalles in de hoogste klasse der herhalingsschool ten platfcenlande". Uit zijne lezing bleek ten duidelijkste, dat een taalles, gegeven naar aanleiding van het gesprokene van den leerling, praktischer en vruchtbaarder zal zijn, dan een dorre opsomming der van buiten geleerde systematisch gestelde taalregelsdie toch nimmer het eigendom der leerlingen zullen worden, óf het speciaal behandelen van eenig onderdeel der taal. Kennis, opgedaan door een taalles als waarvan de heer Barendtse een proeve gaf, zal zeker niet zoo licht bij den leerling vervloeien. Onder dankbetuiging aan den spreker, sloot de voorzitter de vergadering. Post en Telegrafie. Het tijdelijk gesloten Rijkstelephoonkantoor te Poortvliet wordt op 22 dezer heropend. De postbode Steenpoorte, bodeloop Oud- Yosmeer-Tholen, is tegen Juni benoemd tot brievenbesteller te Steenbergen. Met ingang van 4 Juni is benoemd tot brievengaarder te St.-Anthonis, de heer J. van Haren, thans brieven- en telegrambesteller te Boksmeer. Waarschuwing, De commissaris van politie te Dordrecht vestigt de aandacht op een man en een vrouw, zich genoemd hebbende Louis Smit, 30 jaren, en Margaretha Smit, 28 jaren, die op 43 Mei jl. loopende vertrokken zijn van Dordrecht naar Gorinchem, met bestemming naar 's-Hertogebosch, bij zich hebbende een kinderwagen, waarin hun bagage geborgen is. Zjj geven zich uit voor kunstenmakers, doch zij maken er hun werk van om terwijl zij in winkels naar nieuwe guldens vragen en daarvoor oude guldens plus een dubbeltje als winst in betaling geven, door diefstal hun slag te slaan, waarbij da* meestal getracht wordt, door het vragen om een glas water, den persoon, die in den winkel helpt, voor een oogenblik daaruit te verwijderen. Zij logeeren in slaapsteden en de signalementen zijn beiden van zigeuner afkomst, de man zeer donker en forsch gebouwd en draagt een geruit kostuum; de vrouw is groot, tamelijk gezet met zwart haar, evenals de man donkerbruin van kleur, draagt geelachtige omslagdoek, geruite blouse, wit matelothoedje van stroo met zwart lint, een zwart kostuum en een zwart zijden schortje, waarop aan den rechterkant een geplooid zijden zakje zit. Aan haar linkerzijde draagt zij een lederen geldtascbje, zooals de kellnerinnen veelal hebben. Als zij op diefstal uitgaat, heeft zij steeds bij zich een van geel riet of hout gevlochten karbies. Zij spreken Fransch, Duitsch en eene onbekende taal, terwijl de vrtuw zich tamelijk verstaanbaar in het Nederlandsch uitdrukt. Tweemaal uitgezet. De heer C. Plokhooy, de bekende tweemaal door de Engelschen uitgezette Boerenvriend, die onlangs uit een Boerenkamp bij Lissabon wist te ontvluchten, schrijft thans uit Genua aan deD. Ct. .- Ik kwam dus heelhuids te Lissabon aan. 'tWas wel gelukkig, dat ik niet tot Lissabon in den trein gebleven ben; want daar stond de politie me reeds op te wachten, zoo hoorde ik later. Ik stapte naar 'n hótel en vroeg een kleine kamer. De portier vroeg gelukkig niet naar mijn naam. Wat 'n genot is 't, als je je stukgeloopen voeten eens kunt in orde brengen. Den volgenden morgen vroeg reeds ging ik er van door, ik had een geheel nieuw pak aan en een Portugeeschen hoed op en zorgde er voor dat ik me steeds op de drukste plaatsen vertoonde. Door de zorgen van 'n Portugees, dien ik in vertrouwen meedeelde wie ik was, kreeg ik in 'n privaathuis een kamertje. Niemand kon er dus achter komen waar ik me ophield. Nu at ik hier en dan weer daar. De boot, die ik verwachtte, bleef maar uit en steeds werd ik weer ongeruster. Ik kreeg zelfs 'n courant in handen O Seculo, waarin stond dat ik reeds ;evangen was en weer teruggezonden naar laldas da Rainha. Eindelijk Vrijdagavond bemerkte ik, dat een man me steeds volgde. Liep ik snel, dan versnelde ook dat nieuwsgierig heertje zijn pas. Wat werd ik toen bang. Reeds 5 dagen vrij te zijn en dan weer 't vooruitzicht te krijgen op gevangenneming Vlug schoot ik 'n heele smalle straat in. De man eveneens. Toen draaide ik kort een hoek om en bleef op een donkere stoep in elkaar gedoken zitten. De goede Portugees stormde me stuivend voorbij, kwam een oogenblik later weer terug en bleef vlak bij me staan, zonder me te zien. Daarna verdween mijn vriend en ik verwijderde me voorzichtig in 'n andere richting. Langs groote omwegen bereikte ik reeds laat de straat waarin ik woonde en aan beide ingangen stond een politieman. De straat wisten ze dus reeds. Alleen 'thuis nog niet. Weer stapte ik terug, eiken agent vermijdend langs allerlei kleine straatjes, naar een Hollander, waarmede ik kennis gemaakt had en die zoo vriendelijk was, me nachtverblijf te verleenen. Daar hoorde ik van een schip, dat naar Italië zou vertrekken en ik besloot te probeeren als matroos mee te gaan. Dat gelukte, en als gast van den kapitein, dien ik nooit genoeg dankbaar zijn kan, kwam ik in Italië aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2