yiniik/iiMiii NIEUWSBODE. Zaterdag 25 Mei 1901. (Z ieri li zeesche O o u r a n t), Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ STROOHOEDEN, Uit Stad bh Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per pOBt f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7542. Directeur A. «T. DE! looze. Redacteuren: j f" ™EL" J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frö-nkel, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit BERICHT. Wegens het Pinksterfeest zal de JUieuwsbode op a.s. Maandag avond niet worden uitgegeven. 15 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. IN Poststraat C 103, Zierikzee. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, alsVisitekaartjes, HuwdijkskaartenNota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banketzakken, enz. enz. Net werk, tot de laagste pi-ijzen. BEKENDMAKING. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op het schrijven van de Gedeputeerde Staten dezer provincie van 16 Maart j.l., no. 1329/1731, 2e afdeeling; Maken bekend, dat van heden af gedurende veertien dagen voor een ieder op de Gemeente-Secretarie ter inzage is nedergelegd een Besluit van voornoemd College van 16 Maart 1901, no. 173, 2e afdeeling, Provinciaal blad no. 39 van dat jaar, houdende voorschriften ter uitvoering van de artikelen 31 en 32 van het Reglement op de tramwegen, ten aanzien van den Stoomtramweg van Brouwershaven naar Steen bergen, voor zoover deze in Zeeland ligt. Zieiukzee, den 23 Mei 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, het volgende bericht, betreffende te houden Schietoefeningen. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen in den loop der maanden Juni, Juli, Augustus en Septem ber 1901 schietoefeningen plaats hebben in de stelling van Den Helder, uit verschillende vuurmonden, opgesteld op de verdedigingswerken aldaar. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der oefeningenalsmede gekleurde vlaggenaan gevende de richting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waarschuwings borden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, vermeldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl naby de haven en nabij het Torpedo-magazijn borden zullen wor den geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der ge kleurde vlaggen, als volgt: Een roode en witte vlag beteekent Noord, zwarte vlag Oost, wit en roode vlag Zuid, witte vlag West, wit en zwarte vlag N.O.roode en zwarte vlag Z.O.zwarte en witte vlag Z.W., zwart en roode vlag N.W. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwing of sleepen aanwezig is en indien de oefeningen het toelaten, zal door dit vaartuig desgewenscht hulp worden verleend aan kleine zeilvaartuigen om uit den onveiligen sector te komen. By nachtelijk vuur van het fort Kijkduin zullen bemande vaartuigen beneden- en bovenstrooms der vletten, waarop gevuurd wordt, geposteerd worden, ten einde elke nadering van eenig vaartuig aan het vurende personeel te seinen, om het vuren tijdig te doen staken en zullen, behalve de maatregelen hierboven vermeld voor het vuren over dag, op genoemd fort alsdan 2 roode lantaarnlichten, verticaal ten opzichte van elkander, getoond worden. Zierikzee, den 24 Mei 190i. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. HIEUWSTIJDINGEH." Nederland. Arnhem, 22 Moi. Aangaande een geval van poging tot ontvoering van kinderen te Yelp, kan het volgende gemeld worden Te Velp woont een Duitscher, genaamd Feldman, vroeger te Geestemünde woonachtig, later te Groningen. Hij heeft zijn vrouw verlaten en woont nu met een weduwe K. De twee zoontjes, uit zijn huwelijk gèsproten, wonen bij hem. De moeder had reeds verscheidene malgn pogingen aangewend om de twee kinderen terug te krijgen. Ook had zij onlangs haar portret laten maken, en dit door tusschenkomst van een ander aan de kinderen laten geven, opdat zij hun moeder niet zouden vergeten. Heden kwamen te Yelp eenige Duitschers, die door de moeder er mee belast waren de kinderen te ontvoeren. Zij wachtten de beide knaapjes met een rijtuig op, lieten hun het portret van de moeder zien, vroegen, of zij dat herkenden, en wilden de kinderen in het rijtuig Dezen évenwei begonnen luid te schreeuwen, waardoor een groot aantal menschen kwam toeloopen, zoodat de Duitschers de kinderen in den steek moesten laten en met het rijtuig de vlucht namen. j Ééu van hen,' zekere Becker, werd door de j marechaussée gearresteerd. Het rijtuig werd j vervolgens aan het station aangehouden, en daar werd nog een persoon gearresteerd. Inmiddels komt het bericht, dat de aangehoudenen op vrije voeten gesteld zijn. Amsterdam, 23 Mei. Yolgens bij twee groote handelsfirma's alhier ontvangen tele grammen uit Indië is de Keloet in Kediri ia werking. Do eruptie is in de richting van Blitar. Er heerscht totale duisternis. De uitbarsting is ernstig, vooral met het het oog op vele koffie plantages in de omgeving. Hilversum, 22 Mei. Alhier schreef eenige dagen geleden iemand een brandbrief aan den heer I. te Larën (Larenberg), met verzoek om antwoord per brief »Posto restant". De heer I. gaf daarvan kennis aan de politie, die hem den raad gaf te antwoorden. Yan dat oogenblik was de politie aan het postkantoor om te wachten, totdat de bedoelde brief zou worden afgehaald. Dit gebeurde gisterennamiddag. Het was een slagersknecht, die nu onmiddellijk werd aan gehouden. Bij zijn verhoor bleek, dat bij den brief, geheel te goeder trouw, voor een ander had afgehaald. Die andere werd in hechtenis genomen. Het is zekere B.tuinman van beroep en sedert korten tijd gehuwd. De slagersknecht werd nu op vrije voeten gesteld. 's-Gravenhage, 23 Mei. De Schipperswet is heden zonder hoofdelijke stemming door de Eerste Kamer aangenomen. Naar aanleiding van de interpellatie van den heer Yan Swinderen, verklaarde de Minister van Binnenlandsche Zaken, dat nog in over weging is de aanstelling van een zuivelconsulent te Londen. De Eerste Kamer is verdaagd tot waarschijnlijk 17 Juni. Bergen-op-Zoom, 23 Mei. Werd in den beginne gewanhoopt aan het welslagen der Hippische Feesten op Maandag 27 Mei e.k. (2e Pinksterdag), thans, nu de termijn van inschrijving gesloten is, kunnen wij zeggen, dat de feeBten een luisterrijk schouwspel beloven te zijn. Waar toch voor de verschillende nummers 73 paarden zijn ingeschreven, waaronder 14 voor de Provinciale Harddraverij, daar kunnen de liefhebbers verzekerd zijn, dat een bezoek aan de feesten wel de moeite waard zal zijn. Ingeschreven zijn: 1. Yoor de Provinciale Harddraverij 14 paarden2. voor het schoonste rijpaard 16 paarden; 3. voor het schoonste span landbouwpaarden 8 span; 4. voor het inter nationaal springconcours 11 paarden5. voor het schoonste rijtuigpaard 11 paarden; 6. voor het concours voor springpaarden (breedtesprong) 5 paarden; 7. voor de jachtrit met eindwedloop 8 paarden. Durven wij alzoo bij goed weer het welslagen van dit feest voorspellen, in de eerste en aller meeste plaats komt hiervan de eer toe aan den heer secretaris van 't hoofdcomité, den WelEd. Gestr. Heer W. C. Momma, door wiens on- vermoeiden ijver dit resultaat is bereikt. Terwijl alhier een verver thuis kwam, maakte zijn vrouw zich over een kleinigheid zóó driftig, dat zij een beroerte kreeg en, zonder nog bij kennis te zijn gekomen, overleed. Zij laat haar man met 9, waaronder nog zeer jeugdige kinderen achter. In de Wouwsche plantage nabij deze gemeente is een uitgestrekte heidevlakte afgebrand. Goedereede, 22 Mei. Gisterenavond is alhier een afdeeling van »Het Groene Kruis" opgericht. Aanvankelijk zijn reeds 35 inwoners dezer gemeente als lid tot deze afdeeling toegetreden. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren: M. Breen, dr. W. A. Groen, ds. J. M. Lammers, A. J. van Yessem en C. A. Yogel. Zierikzee, 23 Mei. Ten huize van mej. de wed. Kanaar had Woensdagavond de algemeene vergadering der Vereeniging „Onderling Hulp betoon" plaats. De Voorzitter, de heer J. Gloude, opende de vergadering, waarvoor een 25-tal leden geciteerd waren, met een kort inleidend woord. De Secretaris, de heer J. W. V. La Brand, las de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering, die ongewijzigd werden goedgekeurd, bracht een zakelijk verslag uit van den toestand der Vereeniging, en gaf rekeningen verantwoording van het door hem gehouden beheer. Uit een en ander bleek, dat het getal leden 391 en dat der donateurs 43 bedroeg; dat de ontvangsten f 2569.62 en de uitgaven f 2408.50 bedroegen, ioodat er een batig saldo van f 161.12 was en eindelijk dat'de totale bezitting was f 12959.335. Herdacht werden de door den dood aan de Vereeniging ontvallene steunpilaren, de heeren J. van Dijke en J. van der Linden. In beide beeft „Hulpbetoon" veel verloren. Tot het nazien der rekening en de bescheiden daaraan verbonden, werden benoemd de leden H. van Wijk, J. Gros en M. Isheim, die, na deze onderzocht te hebben, bij monde van den commissaris Enzlin, verklaarden ze in orde bevonden te hebben, zoodat de rekening vastgesteld en de penning meester van zijn accuraat beheer werd gedechar geerd. De drie periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. Gloude, P. Papeveld en M. Enzlin, werden met bijkans algemeene stemmen herbenoemd. Op voorstel van het bestuur werd art. 3 van het reglement in dier voege gewijzigd, dat het bestuur de bevoegdheid heeft een candidaatlid door een geneesheer nauwkeurig te doen onderzoeken. Bij de rondvraag kwam de heer mr. Cau, die als belangstellend donateur de vergadering bij woonde, op een reeds vroeger door hem besproken zaak uitvoerig terug, namelijk op de vorming van een weduwenfonds voor de leden. Om daartoe te geraken, gaf hij in overweging de contributie met twee cent per week te verhoogen, daar het wenschelijk was, dat „Onderling Hulpbetoon" in deze ook iets deed. Het overige benoodigde moest men pogen te verkrijgen, hetzij door vrijwillige bijdragen, hetzij door steun van het Burgerlijk Armbestuur of de Diaconie. De Yoorzitter, hoewel volkomen beamend het nut van een dergelijke instelling, was van oordeel, dat een verhooging der contributie boven de draagkracht van de meeste leden ging. Bovendien koesterde hij twijfel, of het Burgerlijk Armbestuur wel tot een derge- lijken steun gerechtigd was. Ook de commissaris Th. Vermunt was van gevoelen, dat een ver hooging van contributie voor de meeste leden te bezwarend zou zijn. De heer Isheim meent, dat het denkbeeld van den heer mr. Cau wel voor verwezenlijking vatbaar is, en dat, indien men een algemeene vergadering bijeenriep, verreweg de meeste leden niet zouden aarzelen, hun steun aan een verhooging van contributie voor zulk een lofi'elijk doel te geven. Commissaris Lunenberg vraagt, of er eenige zekerheid bestaat, dat het Burgerlijk Armbestuur, ingeval „Onderling Hulp betoon" de zaak aanpakte, zijn steun zou schenken in dien zin, zooals de heer mr. Cau aangeeft. De heer mr. Cau kan daaromtrent geen zekerheid geven. Wel schenkt het Burgerlijk Armbestuur een bijdrage aan de Wijkverpleging. Na nog eenig debat verklaart de Voorzitter, dat het Bestuur het voorstel van mr. Cau in ernstige overweging zal nemen, betuigt dezen zijn erkentelijkheid voor zijn opnieuw betoonde belang stelling, en sluit, na zijn mede-bestuurders voor hun ijverige medewerking, en de geciteerde leden voor hun trouwe opkomst dank te hebben gezegd, deze vergadering. Te dezer stede circuleert een adres aan de Prov. Staten van Zeeland, waarin het verzoek van de Zeeuwsche Spoorboot-Maatschappij, om de subsidie, die haar tot een maximum van f 24000 's jaars verleend wordt, en die tegen het einde van dit jaar afloopt, met tien jaar te continueeren. Wij komen op dit adres nader terug, noodigen inmiddels de ingezetenen uit om in grooten getale op dit adres te teekenen, opdat aan onze fewestelijke vertegenwoordiging blijke, dat in ierikzee de behoefte aan het voortbestaan van een goede verbinding met Middelburg dringend gevoeld wordt. De uitslag der op 23 Mei gehouden ver kiezing van één hoofdingeland van het waterschap Schouwen ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer mr. J. A. Bolle is, dat 76 stembrieijes zijn ingeleverd, waarvan drie van onwaarde zijn verklaard, zoodat het getal uitgebrachte stemmen 73 bedraagt. Hiervan zijn uitgebracht op de heerenA. Batenburg 45 stemmen; P. Hoogenboom Jz. 16 st.; M. Bolle Sz. 4 st.L. Padmos Iz. 4 st.M. den Boer Cz. 2 st. C. J. Hocke Hoogenboom 2 zt., zoodat de heer A. Batenburg te Noordwelle gekozen is. Het aantal kiezers in het kiesdistrict Zierikzee voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal bedraagt thans 5918, en voor leden der Provinciale Staten 3047. In het vorige jaar bedroegen die cijfers respectievelijk 5680 en 2956. Naar wij bij geruchte vernemen, heeft de anti-revolutionaire partij van dit district tot candidaten bij de aanstaande verkiezing voor leden van de Prov. Staten gesteld de heeïen: C, J. Boogerd, burgemeester van Kerkwerve, mr. G. W. Th. baron van Dedem alhier en C. Hage van Bruinisse. 24 Mei. Gisteren hadv alhier de uitreiking plaats van de groote zilveren medaille aan G. van den Berg, de kleine dito aan M. van den Berg, de bronzen medaille aan J. Berrevoets, P. Berrevoets, J. van den Berg Mz. en M. van den Berg Gz., waarbij gevoegd was een prachtig loffelijk getuigschrift van de Zuid- Hollandsche Maatschappij tot redding van schip breukelingen. Deze onderscheidingen werden uitgereikt wegens de redding van 13 personen van het Duiteche stoomschip »Leonore", dat op 29 Jan. 1.1. bij hevigen Noordwesten-storm strandde op de Schildoplaat bij Stavenisse, van welke redding wij indertijd melding maakten. De gebroeders Van den Berg zijn reeds meermalen door genoemde Maatschappij bekroond, wat zij dan ook ruimschoots hebben verdiend. Ook in den Anna Jacobapolder heerscht de onbekende ziekte onder de kippen. Yan één landbouwer stierven er op één dag niet minder dan drie-en-dertig. Ook hier vermoedt men, dat de ziekte is overgebracht door kuikens, die van elders zijn ingevoerd. Met ingang van 10 Juni 1901 wordt het kantoor van den betaalmeester te Sas van Gent verplaatst naar Terneuzen en de betrekking van betaalmeester te Sas van Gent opgeheven. De betaalmeester aldaar, de heer J. F. Heemskerk, is voor het tijdvak 1030 Juni 1901 benoemd tot betaalmeester te Terneuzen. Door den Algem. Ned. Wielrijders-Bond is aan de Prov. Staten van Zeeland bij adres verzocht om eene algemeene bepaling in het leven te roepen, waardoor in het algemeen belang het vervoer van zware vrachten over de kunstwegen gedurende den voor die wegen meest ongunstigen tijd des jaars wordt tegengegaan. Zulks is geschied in aansluitiog aan een verzoek van ongeveer gelijke strekking, dat door de Yereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland tot hetzelfde College zal gericht worden. Brouwershaven. Door de slagers St. O. van Nieuwenhuize werd gisteren een Pinkster beest geslacht, een koe van kolossalen omvang. Bij het afwegen van het z.g. los vet, bleek dit te bedragen 67 kilo,' terwijl het niervet 32 kilo woog, te zamen dus 99 kilo vet. Dit hoogst zeldzaam voorkomend gewicht, dat in de geschiedenis der slagerswereld zijn weerga niet vindt, dient daarin met guldon letteren te worden geboekstaafd, zei Stoffel. Als het Pinksterfeest, een natuurfeesfc, het inzamelen der eerste rijpe vruchten bedoelt, dan zal het vleesch dezer koe er zeker niet tegen getuigen. Het uitmuntend dier is afgeleverd uit de vetmesterij van den heer D. Hocke Dz. (Mongenie). Bruinisse, 23 Mei. Door een sohipper uit deze gemeente werd nog levend een visch aan wal gebracht, waarvan men eerst niet wist tot welke soort hij behoorde. Bij nader onderzoek bleek het een inktvisch te zijn. Het dier had natuur lijk veel bekijks. Het bericht in een blad voorkomende, als zou door de Liberale Kiesvereeniging alhier besloten zijn den heer De Bruyne niet als spreker uit te noodigen, mist allen grond, daar door die Vereeniging een dergelijk besluit niet genomen is. Of dus van Oosterland de victorie beginnen zal, staat nog te bezien. St.-Annaland, 22 Mei. In de heden gehouden Vergadering van Ingelanden van het Waterschap en der verschillende polders, werden vastgesteld de rekeningen over 4900/1901 en de begrootingen voor 1901/1902. De ontvangsten en uitgaven bedroegenWater schap ontvang f 3539.725, uitgaaf f 3186.695, goed slot f 353.02; Algemeene Watering ont vang f 1151.36, uitgaaf f 955.46, goed slot f 495.90; Oudeland en Annavosdijk ontvang f 8058,445, uitgaaf f 7543.70, goed slot f 514.745 Suzanna (binnenbeheer) ontvang f 357.835 uitgaaf f 295.40, goed slot f 62.435; Breeden- vliet ontvang f 1063.825, uitgaaf f 976.64, goed slot f 87.185; Maria ontvang f 91.33, uit gaaf f 77.22, goed slot f 14.11Pluimpot ontvang f 138.33, uitgaaf f 117.67, goed slot f 20.66. De begrootingen werden vastgesteld in ont vang en uitgaaf: Waterschap f 3766.44; Algemeene Watering f 969.95; Oudeland en Annavosdijk f 10151.58 5 Suzanna (binnenbeheer) f 337.385Breedenvliet f 1047.025Maria f 88.03; Pluimpot f 131.455 Het dijkgeschot werd bepaald per H.A.voor Oudeland en Annavosdijk op f 9; Suzanna (binnenbeheer) f 4; Breedenvliet f 5.50; Maria f 6; Pluimpot f 5.50. Yoor 1900/1901 was dit resp. f 8, f 5, f 6, f 6.50, f 6. Met algemeene stemmen werd op voorstel van het bestuur besloten dit jaar over te gaan tot verhooging van den buitenberm, en ver betering van den dijk en van de steenglooiing tusschen dijkpalen 24 aan den Annavosdijk- j polder, omdat de berm daar ter plaatse sleohts 50 c.M. boven gewoon hoogwater ligt en men daardoor gedurig schade lijdt. Ter bestrijding der kosten zal een leening worden aangegaan, groot f 3500,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1