Uit Stad bh Provincie. De minister-president verzekerde aan de dagbladcorrespondenten dat de politiek niet den minBten invloed van het treurig geval ten hove zou ondervinden. In Belgrado blijft de bevolking, hoewel zij het niet aan minder welwillende commentaren moet laten ontbreken, in een toestand van teleurstelling en rust. Rusland. Generaal Yannoffsky, de nieuwe Russisohe Minister van Onderwijs, zoo verhaalt de St.-Petersburgsche berichtgever van the Mail liet onlangs een twintigtal studenten in zijne woning bij zich komen en had een lang gesprek met de jongelieden, waarin hij hen op vaderlijken toon verzocht, hem hunne grieven en klachten mede te deelen. De studenten deden dat. Er waren schrandere, welsprekende jongelieden onder hen, en het gelukte hun, den Minister de oogen te openen voor het ruw gedrag van de politie. Een paar dagen later wilde de Minister twee dier studenten nog eens spreken. Maar toen waren zij spoorloos verdwenen. Niemand wist waar zij gebleven waren. Generaal Yannoffsky gaf onmiddellijk den Czaar kennis van het gebeurde en deze gaf last tot een nauwkeurig onderzoek, maar dat bleef tot heden vruchteloos. Men gelooft algemeen, dat de twee studenten door de politie uit den weg geruimd of verborgen zijn, omdat zij het waagden in hun gesprek met den Minister het optreden der politie te laken. Het ergert den Minister zeer, dat hij blijkbaar zelfs in zijne particuliere woning door spionnen is omgeven. Men hoopt, dat al het mogelijke zal worden gedaan, om de waarheid in deze, aan het licht te brengen. Nederland, Leeuwarden, 21 Mei. Geheel onze stad is onder den indruk van het plotseling overlijden van mr. A. Bloembergen, lid der Eerste Kamer. Zaterdag had hij zich naar 's-Hage begeven tot het bijwonen der zitting van de Eerste Kamer, waar hij nog Maandagavond tegenwoordig was. In den nacht kreeg hij plotseling eeu aan val zijner hartkwaal, waaraan hij lijdende was, en eenige uren daarna overleed hij. Mr. Bloembergen was een man van den vooruitgang, 't welk hij in alles openbaarde. Zijn uitgebreide rechtskennis, zijn heldere en scherpe blik maakten hem tot een vraagbaak voor veleD, die hij altijd welwillend te woord en te raad stond. Zijn verlies is groot voor Friesland, 's Gravenhage, 21 Mei. De Eerste Kamer is Maandagavond bijeengekomen tot hervatting harer werkzaamheden. Na mededeeling van ingekomen stukken en adressen, werd de vergadering verdaagd tot Donderdagvoormiddag te elf ure. De Koningin en Prins Hendrik zijn voornemens tegen de helft van Juni naar Het Loo terug te keeren. Steenbergen, 20 Mei. Gisteren is alhier de manufactuurwinkel van den heer J. Broos geheel afgebrand. De schade bedraagt duizenden guldens, daar van den kostbaren inboedel niets gered is. Ook het woonhuis werd een prooi der vlammen. Zierikzee, 22 Mei. Naar wij met genoegen vernemen, heeft de Maatschappij tot opwekking van schijndooden voor de tweede maal bekroond onzen stadgenoot, de heer M. S. Polak, thaDs met de groote gouden medaille. Elk die weet hoe verdienstelijk de heer Polak zich hierin menigmaal betoonde, zal hem deze groote onderscheiding ten volle waardig keuren. Met 1 Juni a.s. worden verplaatst do kommiezen bij 's rijks belastingen in Zeeland C. Heerius, 3e klasse, van St.-Jansteen naar Dode waard, M. G. J. Contant, 2e klasse, van Hontenisse naar Yeere en H. Post, 4e klasse, van Sas-van-Gent naar Hontenisse, (tijdelijk). Te Middelburg is Maandagavond een 56-jarig man, zekere Yan AartseD, terwijl hij op het Marktplein naar de muziek stond te luisteren, in elkaar gezakt. Toen men hem opnam bleek hij overleden te zijn. Door de liberale kiesvereeniging »Eendracht maakt Macht" te Middelburg is in hare Maandag avond gehouden vergadering na langdurige discussie, met 33 tegen 15 stemmen, besloten zich van de centrale liberale kiesvereeniging af te scheiden, terwijl na een zitting met gesloten deuren met algemeene stemmen besloten werd om voor de Tweede Kamer geen candidaat te stellen. Yoor de Prov. Staten werden definitief gesteld de heeren H. P. den Bouwmeester, wethouder van Middelburg, J. Marinissen, burgemeester van St.-Laurens en P. S. Buteux, burgemeester van Oost- en West-Souburg, die de candidatuur hebben aanvaard. De heeren jhr. mr. L. Schorcr, burgemeester van Middelburg en jhr. mr. E. P. Schorer, rechter aldaar, hadden bericht niet in aanmerking te willen komen. Ook de liberale kiesvereeniging te Oost en West-Souburg heeft met algemeene stemmen den heer Arie Smit tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. Renesse, 20 Mei. Hedennamiddag, terwijl de bewoners aan den maaltijd zaten, ontstond brand in de bakkeet van den landbouwer G. J. Lette, doordat een musterd hout, die te dicht bij het vuur stond, vlam vatte. In een oogwenk stond de keet met het zich daarin bevindende in lichte laaie. Een gedeelte van de mestput - heining en het aangrenzende varkenshok, waarin twee krulstaarten, vatten eveneens vuur, en werden mede een prooi der vlammen. Ofschoon met verzengde haren, konden de varkens nog bijtijds gered worden. Door de keachtige hulp van de buren kon de brand beperkt blijven tot deze gebouwen. Door het bestuur van den polder Oosteren Ban" is besloten aan het Tram-comité lijn BrouwershavenBurgsluis gedurende 20 jaar een subsidie van f 20 in plaats van f 10, zooals eerst bepaald was, te verleenen. Sirjansland, 22 Mei. Door wijlen den heer J. L. van Vessem te Oosterland is aan de bewaar school vermaakt de. som van f 10000. Gisterenmiddag, toen de tram van 4,29 uit Zierikzee kwam, schrikte nabij Oosterland het paard van H. Stouten, bespannen voor een wagen met zand, zoodat de wagen tegen een boom terecht kwamware die er niet geweest, dan zouden paard en wagen zekerlijk in de sloot terecht zijn gekomen. De voerman kwam er met den schrik af. Yerleden week is er een aanvang gemaakt met het stellen van den wissel aan de Blauwe- keet voor 't vervoer van goederen, suikerbieten enz. Maandag werd aan het station de Blauwe- keet aangevoerd per tram de Chili-salpeter voor de landbouwvereeniging van Ooster- en Sirjans land D. E. S. Het is te hopen, dat de wissel steeds in bloei moge toenemen en dat maatschappij en publiek daaraan mogen medewerken, opdat de tram, die door velen lang is verbeid, succes moge hebben. Een woord van lof mag dan ook zekerlijk niet worden onthouden aan hen, die zich alle moeite hebben getroost, om den wissel daar ter plaatse tot stand te brengen. Gisterenavond vergaderden in 't lokaal van M. de Rijke de leden der kolenvereeniging Eigen Hulp". Nadat de voorzitter de vergadering had geopend en de secretaris de vorige notulen had voorgelezen, werden deze, zonder op- of aanmerking, goedgekeurd. Daarna werd over gegaan tot het opnemen der steenkolen, hetwelk zich tot ruim 700 H.L. bepaalde, doch hier zouden nog wel eenige H.L. bijkomen. Door den heer Yon Woringen was aan den voorzitter een schrijven gericht, waarin deze mededeelde, dat hij de kolen aanbood voor f 13 per kar van 1700 K.G., doch het bestuur heeft de levering nog aan zich gehouden. Voor 't vervoer en 't dragen der kolen waren de minste inschrijvers respectievelijk wed. J. v. d. Bijl voor f 2,70 en Jacob Quist voor f 2,79 per 100 ILL. Ook was nog een schrijven ingekomen van mevr. de wed. Labrijn te Goes, maar deze had geen prijs bepaald. St.-Eilipsland, 21 Mei. Door het bestuur van den lienriëttepolder is besloten om de kruin van den dijk, die van de kade naar de tram halte leidt, uit te kisten en met koolasch te vullen. Er bestaat dus kans dat we naast den grintweg een tweeden goeden toegang tot het station krijgen, dat vooral in het regenseizoen gewaardeerd zal worden. Goes, 20 Mei. Donderdag a.s. treedt in de »Prins van Oranje" alhier als spreker over Transvaal-aangelcgenheden op, Pater Alplions van Hecke, priester-aalmoezenier in het Boeren leger. Benoemd tot klerk ter secretarie, de heer II. D. van Dillen alhier. De benoeming bad plaats ter vervulling van de vacature, ontstaan door het eervol ontslag van den heer B. Quist. Eveneens benoemd tot hulp-agent van politie P. F. de Pan, in plaats van C. Bliek, op verzoek eervol ontslagen. De door den Raad d.d. 4 Maart vast gestelde verordening op het schoolgeld voor school B is door Gedep. Staten goedgekeurd. Bij gelegenheid van het festival op 27 Mei a.s. mogen de herbergen tot 3 uur 's nachts openblijven. Misschien voor enkelen nog niet lang genoeg Weest voorzichtig op uw fietst Een »heer", onder vier verschillende namen bekend, schijnt niet recht gekend te hebben het onder scheid tu8schen »mijn en dijn" ten aanzien eener fiets. De juiste toedracht der zaak is nog niet bokend. Vlissingen, 20 Mei. Op feestelijke wijze is in gebruik genomen het nieuwgebouwde Wees huis aan den Badhuisweg. Het gebouw, waarvan de kosten ongeveer f 50.000 hebben bedragen, maakt zoowel van binnen als van buiten een gunstigen indrukde inrichting van het geheel is doeltreffend en geheel naar de eischen des tijds. Bij de openingsplechtigheid werd aan regenten een op perkament gecalligrapheerde oorkonde geschonken, welke vervaardigd was door den architect van het gebouw, den heer Chr. W. Holgen. Een tweede exemplaar van deze oor konde zal geplaatst worden in de Oudheids kamer. IJzendijke, 20 Mei. Gedurende ruim 4 jaar is de Stoomtram-Maatschappij BreskensMal- deghem bezig geweest grind te vervoeren van Breskens naar Brugge-Zeehaven, waar kolossale havenwerken worden aangelegd. Thans is men met het vervoer gereed. Alle dagen werden door bovengenoemde Maatschappij 5 treinen, ieder van 12 groote waggons, derwaarts gebracht. Dit had plaats tusschen de passagiers- trams in. In 't geheel zijn ongeveer 40.000 waggons grind naar Brugge-Zeehaven gebracht. Nu dit afgeloopen is, zullen vele werklieden zonder werk komenook een deel van het trampersoneel. Landbouw ©n Veeteelt. Cortgene, 21 Mei. Naar wij vernemen zou er bij 't steiger eerlang een weegbrug worden geplaatst, spepiaal voor het wegen van vee. Yerkoopers en koopers zullen hiermee zeer worden gebaat, ook al omdat het tarief der weegbrug (haven) voor het wegen van varkens en hoornvee tamelijk hoog is en een brug speciaal ingericht voor het wegen van levende have zich natuurlijk daartoe ook beter leent. Men meldt ons uit Ooltgensplaat Ook hier laat, evenals elders, het warme weer, waarnaar door velen zoo verlangend wordt uit gezien, op zich wachten. Was eerst de langdurige winter en de daarop volgende overvloedige regen oorzaak, dat de verdiensten der arbeiders beneden het middelmatige bleven, thans brengt het droge koude weer daar nog niet veel verandering in. Toch mag de arbeidende klasse hier zich gelukkig noemen, boven vele uit andere gemeenten. Yelen toch hebben het voorrecht weder, evenals audere jaren, bij den heer A. D. Hobbel aan 't werk te zijn, in diens zaadtelerij. Behalve de uitgestrekte velden met uien voor zaadteelt, welke reeds eenigen tijd geleden beplant zijn, zijn thans pl. m. 50 man bezig met het plukken en verplanten van radijs. Als men nu nagaat, dat met radijs alleen pl. m. 46 a 18 bunders beplant worden voor zaadteelt, en dat die knolletjes allen één voor één geplukt, gezuiverd van misvormde en wan kleurige, en daarna weder geplant worden, en men rekent daar nog bij de andere tuin- en landbouwzaden, zooals erwten, boonen, krop- en snijsla, kroten, mangel- en suikerwortelen, euz., welke ook nog wel eene oppervlakte van 12 a 15 bunders beslaan en welke allen door de firma A. D. Hobbel, Molendijk 149, geteeld worden, kan men wel nagaan, dat aan vele handen werk wordt verschaft, eu zoo iets een uitkomst is voor de gemeente Ooltgensplaat, RECHTSZAKEN. Zierikzee, 21 Mei. Ter terechtzitting van de arrond.-rechtbank van 10 Mei j.l. stond o.a. terechtJ. van Z., 27 jaar, arbeider, wonende te Stavenisse, ter zake, dat hy in den nacht van 8 op 9 April 1.1. te Stavenisse L. C. P. opzettelijk heeft geslagen en bloedig verwond. Beklaagde ontkende met een chapeau-sleutel geslagen te hebben. Na het hooren van 6 getuigen k charge en 4 getuigen a décharge, vorderde de substituut-officier van justitie, mr. Hofstede, een gevangenisstraf van 6 weken. Beklaagde's verdediger, mr. D. van der Vliet, concludeerde tot vrijspraak, subsidiair tot oplegging eener geldboete. De rechtbank verklaarde heden beklaagde schuldig aan mishandeling en veroordeelde hem tot één maand gevan genisstraf. C. J. K., 11 jaar, zonder beroep, wonende te Zierikzee, tegen wien reeds verschillende processen-verbaal wegens diefstal werden opgemaakt, werd schuldig verklaard aan heling, gepleegd door een kind, dat den leeftijd van 10-, doch nog niet dien van 16 jaar heeft bereikt, zonder oordeel des onderscheids en ontslagen van alle rechtsvervolging. De rechtbank gelastte zijn plaatsing in een rijks-opvoedings gesticht, tot den leeftijd van 18 jaar. Verder werd bevestigd een vonnis van den heer kanton rechter alhier, waarbij J. van den H., 88 jaar, landbouwer te Zierikzee, was vrijgesproken van een overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden. Door P. en G. de M., timmerlieden te Ellemeet, thans gedetineerd, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank alhier, waarbij zij wegens meineed zijn ver oordeeld ieder tot één jaar gevangenisstraf. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden d.d. 20 Mei j.l., is verworpen het beroep in cassatie, door C. B., landbouwer te Renesse, ingesteld tegen een vonnis der rechtbank alhier, waarbij hij wegens jachtwet-overtreding werd veroordeeld. Voor het Haagsdie gerechtshof werd Zaterdag in hooger beroep behandeld de zaak van een veldwachter uit 's Heer Abtskerke, die door de Middelburgsche rechtbank tot twee maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat hij een man, die in een herberg op Nieuwjaar met een ander ruzie had gekregen, op te hardhandige wijze uit de herberg zou hebben verwijderd. De veldwachter bad den ruziemaker, die zich aan den post van de deur buiten de herberg bevond, op den grond geworpen en tegen de kuiten getrapt. De mishandelde beweerde, dat hy viermalen met den grond had kennis gemaakt. De advocaat-generaal, mr. Reitsma, achtte de opgelegde straf te zwaar en reuiqreerde veroordeeling tot f 15 boete, subs. 7 dagen hechtenis. De verdediger, mr. H. Oele, sloot zich bij dit humaan requisitoir aan. »De zee van rampen, die de jachtwet in den loop der tijden over de menschen heeft gebracht, kan geacht worden weer met een te zijn vermeerderd", zeide de advocaat- generaal in zijn requisitoir, toen hij tegen een ander man, die door de Middelburgsche rechtbank tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, bevestiging van dat vonnis requireerde. De bedoelde persoon had, in een zaak betreffende een jachtovertreding, een valscne verklaring onder eede als getuige afgelegd. In beide zaken werden vier getuigen gehoord. De aanklacht, door mr. F. A. van Hall, te Utrecht, indertijd ingediend tegen den 'officier van justitie te Arasterdam, is afgewezen. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep bij de Evang. Lutb. Gem. te Groede, door ds. Chr. de Meijere te Doesburg. Beroepen bij de Herv. Gem. te Zoutelande, de cand. G. van Wolfswinkel te Scherpenzeel. Ds. J. P. Yan Melle, beroepen predikant der Ned. Herv. Gemeente te Kralingen, hoopt afscheid van zijn gemeente te Sluis te nemen op Zondag 30 Juni. Bedankt voor het beroep bij de Horv. Gem. te Sirjansland, door den cand. A. van der Ylugt te Nieuwerkerk. O N D E R W IJ S. Tot onderwijzer te Terheijde is benoemd de heer J. van Leeuwe te Oostburg. Tot onderwijzer met hoofdakte aan de openb. school te Westkapelle is benoemd de heer C. J. Neeteson te Hoek. Door den gemeenteraad van Nieuw vliet is in zijne hedenmiddag gehouden zitting tot onderwijzer benoemd de heer J. W. Leenhouts te Breskens. Post en Telegrafie. Oud-Vossemeer. De postbode van Oud- Vos8emeer op Tholen, de heer Steenpoorte alhier, is op een jaarwedde van f 400 benoemd tot brievenbesteller te Steenbergen, met ingang van 1 Juni aanst. Het Koninklijk Echtpaar te Scliwerin. Op Hemelvaartsdag kwam Koningin Wilhelmina met den Prins en Haar schoonmama van Raben- steinfeld naar Schwerin, om de godsdienstoefening in den Dom bij te wonen, het stokoude, door Heinrieh der Lüwe gezette kerkgebouw, waarin de z.g. Heilige Bloeds-kapel zich bevindt, tegen woordige graftombe der groothertogelijke familie. De predikant Weber leidde den dienst. Na de godsdienstoefening begaven zich de Koningin en de Prins naar het Greenhouse, de fraaigelegen cottage, die vroeger het zomerverblijf was van de groothertogin-weduwe Alexandrine (zusters des keizers) en waar Prins Hendrik vóór zijn huwelijk woonde. Na een bezichtiging van deze eigenaardige, zoo rustig in het slotpark gelegen woning, keerde men naar Rabensteinfeld terug. Daarheen begaven zich 's middags de groothertog met de prinses en den prins Von Reuss, die uit Ludwigslust, 's prinsen garnizoen, waren gekomen. De Koningin en Prins Hendrik speelden 's na middags in het park van Rabensteinfeld lawn- tennis met de Vorstelijke bloedverwanten, die 's avonds weder naar Schwerin terugkeerden. Een gedeelte van de bosschen in Rabensteinfeld, hoofdzakelijk de streken om het prachtige Pen- nowermeer, zijn voor het publiek gesloten. Dikwijls toch gaan de Vorstelijke personen hier heen en wenschen dan natuurlijk gespaard te blijven voor de nog steeds groote nieuwsgierigheid. Bovendien vertoont Koningin Wilhelmina zich genoeg aan het publiek. Steeds rijdt Zij met dit heerlijke voorjaarsweer in een open rijtuig, wordt steeds levendig toe gejuicht en dankt op de vriendelijke manier Haar eigen. Nooit komt zij thuis zonder ruikers mee te brengen, die Haar op den weg in het rijtuig worden geworpen. De groothertog van Schwerin heeft een proclamatie doen uitvaardigen, waarbij het na volgende bekend gemaakt wordt. Den 6en Juni a.s. beginnen de hoffeesten. 's Avonds zal dan gehouden worden een défilé cour voor het Koninklijk Echtpaar, en daarna souper in het slot van den groothertog. (De gehuwde dames moeten japonnen dragen met een sleep, de ongehuwde zonder sleep). Woensdag, hofbal in de gouden zaal van het groothertogelijk slot. Vrijdag, 's middags, gardenpartij, gegeven door groothertogin Maria in het park te Rabensteinfeld. Zaterdag, 's middags, dejeuner dinatoire. De heerlijkheid, die prins Hendrik dezer dagen in Mecklenburg heeft gekocht, is Zaterdag door koningin Wilhelmina met haren gemaal en schoonmoeder bezichtigd. Deze heerlijkheid bestaat uit de twee landgoederen Dobbin en Zietlitz, is fraai gelegen aan het Krakower meer en heeft behalve groote akkers en weidevelden, vele kost bare bosschen met overvloed van groot en klein wild. De koopprijs was 1.750.000 mark. De Koningin bekeek het statige heerenhuis, dat op een kasteel lijkt en in den laatsten tijd verbouwd en van allerlei gemakken voorzien is, van onder tot boven. In Mecklenburg hoopt men nu, dat de Koningin met haren gemaal voortaan vaker in Mecklenburg zullen komen. De Koningin en prins Hendrik hebben Zaterdag de kerk te Dobbin bezocht, die eenigen naam heeft om twintig groote olieverfstukken met tafereelen uit de bijbelsche geschiedenis. Later bezochten zij, omstuwd door de jeugd, het schoolgebouw en de houtvesters woning. In deze laatste vindt men een keur van mooie geweien. De opwonenden van het landgoed, de dorpsjeugd en de nieuwsgierigen uit den omtrek hadden zich langs den weg opgesteld en groetten vriendelijk. Talsche bankbiljetten. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede dat te Amsterdam een jongmensch was gearresteerd die in een sigarenwinkel in de Plantage een valsch bankbiljet van veertig gulden in betaling had gegeven en dat hij ter confrontatie onder politie-geleide naar Rotterdam was gebracht, omdat er gelijkenis bestond tusschen hem en het signalement dat door de Rotterdamsche politie gegeven was van iemand, die daar ter stede valsche bankbiljetten had ingewisseld. De Amsterdamsche politie heeft hier een bijzonder gelukkigen greep gedaan. Mr. E. W. van Raalte, commissaris in de 2e sectie, die het onderzoek leidde, begreep met de flair van een ervaren politieman, dat hij den draad in handen had en hij liet het jongmensch, dat zeide van den prins geen kwaad te weten, niet los. Den geheelen dag was hij met den officier van justitie mr. Yon Baumhauer met het onder zoek van de zaak bezig en dank zij dit met veel takt en scherpzinnigheid geleide onderzoek, slaagde men er in, de werkplaats te ontdekken waar de valsche biljetten vermoedelijk zijn vervaardigd. Op het Damrak stille zijde, in het perceel 106, hadden de vervaardigers dier biljetten een lokaal gehuurd en dit tot werkplaats ingericht. Aldaar werd door de politie, naar aanleiding van het verhoor dat de eerste gearresteerde had ondergaan, onverwacht een inval gedaan. Twee personen, ook bij het ver spreiden van de biljetten betrokken, werden gearresteerd en een aantal werktuigen, noodig voor het vervaardigen van het nagemaakt bankpapier, werden in beslag genomen. Zoo o.a. een lithografische steen, die gediend had tot het afdrukken van de biljetten van 40 gld. en een, waarmee een biljet was gedrukt gelijkend op een van honderd gulden, maar tot opschrift hebbende: De Nederlandsche Bank betaalt aan toonder honderd kussen. In datzelfde perceel op het Damrak 106 is ook op de benedenverdieping een drukkerij gevestigd. Deze heeft echter met het geheele geval niets te maken, daar het bovenlokaal afzonderlijk was verhuurd, De hoofddader was, toen de politie haar inval deed, niet aanwezig; hij had reeds de wijk genomen en is nog voortvluchtig. Omtrent den eersten gearresteerde, wiens aanhouding de politie op het spoor van de anderen bracht, wordt gemeld, dat hij vroeger in een sigarenwinkel in de Kalverstraat werk zaam is geweest en dat hij eenige maanden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2