Dienst Zierikzee-Rotterdam Oosterland. Door wijlen den heer C. Hen- drikse alhier zijn de volgende legaten gemaakt aan de Kerk alhier f 1000, aan de Diakonie te Sirjansland f 1000, aan het Doofstommen-Instituut te Rotterdam f 1000 en aan het Muziekgezelschap alhier f 500, alles vrij van successie-rechten. Aanbestedingen, Verknopingen enz. Dreischor. Door de landbouw vereeniging alhier is aanbesteed de levering van 6080 K.G. maïs. Ingeschreven werd door de heeren P. Baren- dregt te Dreischor voor f 4.92; W. J. C. Ribbens te Zierikzee voor f 4.84. I Voor de levering van 18600 K.G. chilisalpeter werd ingeschreven door de heeren C. van Bloois te Dreischor voor f 10.52; P. J. v. Aardenne te Dordrecht voor f 10.49; A. Snelleman te Dinteloord voor f 10.36; "W. J. C. Ribbens te Zierikzee voor 10.29; A. M. v. Driel te Nieuwerkerk voor f 10.27. 1 Aan de laagste inschrijvers werd de levering gegund. j Aangenomen werd het bestuursvoorstel om te trachten een hooger Rijks-subsidie te verkrijgen, teneinde onderhouds-premiën te kunnen uitreiken ten behoeve van in dit gewest gekweekte jonge stieren. Ten slotte bracht de Voorzitter een warme huldebetuiging aan de leden der keurings commissie, speciaal aan de heeren E. v. d. Bosch en Zegers, voor hunne vele bemoeiingen, hun tact en hun geduld en aan den heer W. Kake- beeke, die als secretaris het leeuwendeel gehad heeft van de werkzaamheden der commissie. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 20 Mei. Heden werd ten huize van den heer Verwer gehouden de 4de algemeene vergadering der Onderlinge Veeverzekering-Maatschappy »Draagt elkanders Lasten". Tegenwoordig waren 56 leden. De voorzitter, de heer J. 0. v. d. Maas, opende de ver gadering met een kort woord, waarin hy verklaarde het te betreuren, dat niet meer leden tegenwoordig waren. De notulen der vorige vergadering worden hierop gelezen en goedgekeurd. De secretaris-penningmeester, de heer J. W. van Oeveren, doet daarna rekening over het afgeloopen dienstjaar. Daaruit bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 8362.05, de uitgaven f 8101.47, zoodat het saldo bedraagt f 260.88. Onder de uitgaven komen voor: uitkeering aan paarden f 3928, aan runderen f 3196. De rekening wordt hierop goedgekeurd. Uit het verslag blijkt, dat het aantal leden met 50 is toegenomen en thans 220 bedraagt, terwijl voor eene som van 399.000 gulden by deze Maatschappij verzekerd is. In het afgeloopen jaar is vergoeding uitgekeerd voor 26 paarden en 38 runderen. Tot plaatsvervangend voorzitter is door het bestuur gekozen de heer J. Flohil Jz. De voorzitter dankt den heer Van Oeveren voor zijn gehouden beheer en verklaart, dat het de ernstige wensch van het Bestuur is, de reserve-kas te stijven. Alsnu komt in behandeling een voorstel van het Bestuur tot wijziging der statuten, waarby de voorzitter wijst op de uitbreiding en de ondervinding, die ook deze vereeniging gedurende haar 4-jarig bestaan heeft opgedaan. Hierbij werd ten eerste, na eenige discussie, aangenomen, dat deze vereeniging, die aanvankelyk was opgericht voor Schouwen enDuivelandook voor landbouwers in St.-Philipsland zal toegankelyk zijn. De overige wijzigingen betreffen: de personen die kunnen verzekeren; de wijze van aangifte; de schatting; de wyze van merkentyd van reclame na de schatting; aangifte van ziekten, ook vóór het afstervende bepaling van «afgeleefdheid" der paardentijd van vergoeding bij besmettelijke ziekten en recht op schadevergoeding, ook als men bij andere Maatschappijen is verzekerd. Al deze wijzigingen werden breedvoerig door het bestuur toegelicht, door enkele leden besproken en ten slotte aan genomen. Hierna werden met 50 van de 52 tegenwoordige leden tot bestuursleden herkozen de heeren H. Hanse, M. Krepel en J. C. van der Maas. Alsnu wordt het voorzitterschap overgegeven aan den heer J. Flohil Jz., die verklaart dat in de bestuursvergadering het voorstel is gedaan om het tractement van den voorzitter te verhoogen van f 25 op f 50. Hij meent dat deze Vereeniging geen instelling van liefdadigheid is en de belooning van voorzitter, die steeds met ijver deze zaak dient, veel te gering is. De heer C. van Schelven zegt, dat hij reeds in de bestuursvergadering heeft gezegd, de verhooging tot f 50 veel te laag te achten, in verhouding tot de groote diensten die de heer Van der Maas als voorzitter aan de vereeniging bewijst. Hij stelt daarom voor de bezoldiging op f 100 per jaar te stellen. Dit voorstel wordt aangenomen met 49 stemmen vóór, 2 tegen en 1 blanco. De heer Van der Maas, binnen gekomen; wordt door den heer Flohil geluk gewenscht met het door de vergadering zoo eenparig genomen besluit. Hij hoopt dat door toenemenden bloei dezer Vereeniging de vergadering in de gelegenheid zal zijn de zoo verdiende verhooging van bezoldiging nog te kunnen verdubbelen. De heer Van der Maas betuigt zijnen dank voor het genomen besluit, wat hij beschouwt als eene waardeering zijner pogingen om den bloei dezer Maatschappij te bevorderen. Hij hoopt hiermede voort te gaan, daartoe de medewerking van alle aanwezigen inroepende. Hierna werd de vergadering gesloten. Nederlandsch Rundvee-Stamboek, Afdeeling Zeeland. Vergadering 47 Mei te Goes. De Voorzitter, de heer Collot d'Escury, presideerde de weinig talrijke vergadering (Schouwen-Duiveland was bijna niet vertegen woordigd). Een woord van warmen dank werd door den Voorzitter gebracht aan de Staten van dit gewest wegens de wijze, waarop zij de belangen van de veeteelt toonen te behartigen, door het provinciaal subsidie van f 1050 bijna te ver dubbelen. Het bedraagt thans f 2000. Het aantal leden bedraagt 343, zoodat de afdeeling in bloeienden toestand verkeert. Voor reglements wijziging, om geen tuberculose dieren te primeeren, achtte het bestuur geen termen aanwezig. Dit jaar verleent het rijk een subsidie van f 1940. 48 stieren van Hollandsch, 3 van gekruist Hollandsch-Engelsch ras en 48 koeien van Hollandsch ras zijn ingeschreven. Uit de Rijks-bijdragen zijn uitgeloofd 13 prijzen van f 100, tegen 10 van f 60, samen f 1900. Uit de Provinciale fondsen zijn verleend aan 10 stieren prijzen, tot een bedrag van f 892,50 en 18 prijzen tot een bedrag van f 930.75. Op de klacht, dat de uitslag der bekroningen wat spoediger zou gepubliceerd worden, zal het bestuur letten. Goedgekeurd werd de rekening over 1900 f 1757.31 in ontvang en f 1732,955 in uitgaaf, goed slot f 24.355 De rekening van het Rijk bedroeg in ontvangst f 4885.465 en in uitgaaf f 4683.375, goed slot f 202.09. De begrooting voor dit dienstjaar is f 2642.50. Terwijl er in 1900 f 1100 aan premiën is uit betaald, zal dat in 1901 f 1886 kunnen bedragen. De heeren W. Kakebeeke (Goes), II. J. Dorst (St.-Annaland) en A. N. vanLangeraad(Kortgene) zullen de afdeeling op de algemeene vergadering, 22 Mei te Rotterdam, vertegenwoordigen. RECHTSZAKEN. Bij bevelschrift van de rechtbank te Middelburg is naar de openbare zitting verwezen: P. H., oud 21 jaar, werkman, geboren te Othene, gemeente Zaamslag, wonende te Sluiskil, gemeente Terneuzen, thans te Middelburg in hechtenis, ter zake dat hij op den 25en April j.l. te Sluiskil (Terneuzen), heeft weggenomen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening, een sigarenkoker, inhoudende twee bankbiljetten, ieder van f 40, en een bankbiljet van f 25, en eene portemonnaie, inhoudende een gouden tienguldenstuk en f 15 aan rijksdaalders, toe- behoorende aan Jacob, Livinus en Jacobus de Blaaij, althans aan een ander persoon dan aan hem beklaagde. Aan den beklaagde is ambtshalve als raadsman toegevoegd de heer mr. P. C. van Deinse, advocaat te Middelburg. De revisie-aanvrage van W. M. de Jongh, in de bekende zaak betreffende den moord op Marius Bogaerdt, zal Dinsdag 28 Mei voor den hoogen raad in openbare behandeling komen. Naar men verneemt, is het verzoek om herziening door De Jongh ingediend zonder tusschenkomst van een gemachtigde, zoodat bij de openbare behandeling ook geen gemachtigde voor hem zal optreden. Op genoemden datum zullen voorts nog enkele andere verzoeken om revisie worden behandeld, o.a. van den ontvangersklerk A. J. P. de G., door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch in Mei 1900 veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, wegens valschheid in eene authentieke akte. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Vrijdag H. J. C. van Det, wegens poging tot doodslag, gepleegd op Trijntje Kooiman, dienst bode bij den heer Poort, in de Plantage, tot 1 jaar KERKNIEUWS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Dordrecht, den WelEerw. heer B. J. G. Beddink, thans te Tholen. Beroepen bij de Herv. Gem. te Zaamslag de. G. van Dis te Zuidzande. Door stembevoegde leden der Ned. Herv. Kerk te St.-Philipsland is met stemming uit gemaakt, dat het beroepen van predikanten enz. voor de eerstvolgende 10 jaren zal berusten bij het Kiescollege. O N D E R W IJ I Zaterdag werd te Zierikzee eene vergadering gehouden van leden der levensverzekering van het Ond. Genootschap ter bespreking der punten van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering der deelhebbers der Levensver- zekeringMaatschappij. De verandering, voorgesteld in art. 28 al. 3, werd uitvoerig besprokenmen had wel gewenscht, dat de directie wat duidelijker in hare toelichting was geweest. Besloten werd aan de beide afgevaardigden op te dragen de ophelderingen op de algemeene vergadering af te wachten en dan naar eigen overtuiging te stemmen. Met algemeene stemmen verklaarde men zich tegen het voorstel van den heer Adams te Rotterdam om ook personen buiten het onder wijs als lid op te nemen. Als afgevaardigden zullen de heeren Van de Garde en Schoo de algemeene vergadering bijwonen. De subsidiewet. De openbare onderwijzers hebben nu het volgende verkregen: Het minimum van een onderwijzer is van f 400 op f 500, en dat van een hoofd van f 700 op f 750 gebracht. De gemeenten zorgen voor verplichte verhoogingen der jaarwedde, en wel 4 vijfj aarlijksche verhoogingen van 50 gld., terwijl de onderwijzers met hoofdacte f 100 of zoo ze 23 jaar waren f 200 daarboven ontvangen. Na 20 dienstjaren zullen de hoofden dus minstens f 950, de onderwijzers minstens f 700 en de onderwijzers met hoofdacte minstens f 900 ontvangen. De onderwijzers krijgen 60 cent per uur voor herhalingsonderwijs betaald, en de hoofden f 150 minstens schadeloosstelling voor huishuur, terwijl aan een onderwijzer, die op minstens 28-jarigen leeftijd huwt, jaarlijks f 50 extra zal worden Het cijfer der verhooging van de rijks-subsidie wordt, door aanneming der subsidie-wet, thans aldus Wordt Leerlingen. Thans. Subsidie Schoothuur. Meer. 40 f 250 1 360 -f 40 f 150 41-90 400 - 620 -+- 65,50 - 285,50 91-144 700 - 880 117,50 - 297,50 145—199 900 - 1140 -+- 172 - 412 200—254 1300 - 1600 -h 227 - 527 255—309 4 1500 - 1860 282 - 642 310—364 1800 - 2220 337 - 757 365—419 2000 - 2480 392 - 872 490—474 2400 - 2940 447 - 987 475—529 2600 - 3200 502 - 1102 530—584 2800 - 3460 557 - 1217 585—639 - 3000 - 3720 557 - 1277 Naar men verneemt, is door de Regeering niet goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad te Middelburg om f 50 schoolgeld te heffen voor eiken leerling op de nieuwe school J. De regeering moot voor die niet-goedkeuring grond hebben gevonden, in het belangrijk verschil tusschen de schoolgeldheffing ad f 3 op de andere gemeentelijke openbare jongens scholen en die van f 50 op de nieuwe school. De raad der gemeente Veendam heeft met ingang van den nieuwen cursus eervol ontslag verleend aan dr. P. Schuringa, directeur van en leeraar aan de H. B. S. aldaar, (vroeger to Zierikzee) met toekenning van eene jaarlij ksche gratificatie van f 600. Visscherlj-Berichten. Uit Bergen-op-Zoom schrijft men: De vangst van ansjovis is hier zoo gering, als in jaren niet het geval is geweest. Half Mei moet de grootste vangst zijn, en de visschers brengen per getij maar enkele honderden stuks mede. Verbetering wordt dan ook niet verwacht, en aangezien de panharing ook schaarsch is geweest, zullen de visschers de pachten niet van hunne vangst kunnen opbrengen. Verscheidene firma's weigeren thans bank biljetten van f 40 in ontvangst te nemen. BLOEDVERGIFTIGING. Tentoonstelling van Oud-Delftsch Aarde werk te Middelburg. Een eigenaardigen aanblik levert thans de vergaderzaal der Prov. Staten op de Groenmarkt te Middelburg. Daar exposeerde, door de //Ver eeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer in Walcheren" daartoe uitgenoodigd, de bekende bouwkundige, de heer J. A. Frederiks, zijn schoone collectie Oud-Delftsch aardewerk. Een 500-tal artikelen zijn er tentoongesteld. Men vindt er tal van borden en elk exemplaar heeft zijn eigen geschiedenis; borden van niet minder dan f 450 waarde, zoowel als de z. g. n. z/bliksemborden". Voorts verschillende borden met inscriptie. Zoo staat op één dezer op de binnenzijde: «ziet wat hier van agtere staat" en op den onderkant«Bid voor den vorst en wenst hem geen kwaad". Op een ander staat te lezen z/A. van Tilburgh, Drieweegen", vermoedelijk indertijd extra gefabriceerd om het te doen dienen als huiselijk cadeau. Een ander exemplaar geeft te lezenwVivaa Oranje", op een wimpel, geslingerd door een bloem in pot. Een bordje voorts bij gelegenheid van een huwelijk gemaakt, met de inscriptie Berent Wouters en Bregjen Alles. den 1731. 11 m. Enkele borden vertoonen aan den onderkant tal van kleine gaatjes als speldeprikken, een gevolg vermoedelijk daarvan, dat het bord, nadat het blauw geschilderd was, slechts aan den binnen kant met glaspoeder werd bestreken, terwijl men het aan den buitenkant naliet. Voorts vindt men er sieraad-potten, w. o. een reusachtige van f 500 waarde,muurtegels,botervlootjes, apothekerspotten, zeer aardig gedecoreerd, ook met goud ingewerkt, paren klompjes van diverse grootte, tabakspot, aap-melkkan, paarden, koeien (voor een halve eeuw grif verkocht voor f 3 per stuk, thans van honderdvoudige waarde), zelfs enkele borstels, waarvan de klos Delftsch en ook eenige kannen. Één van deze laatste vertoont aan den hals de letters W. C., H. F., P. VOEN, de initialen van: Willem Carl, Hendrik Friso, Prins van Oranje en Nassau. Onder de verschillende werken vindt men ook dat van Jacobus Pijnacker ;/die in 1680 zich associeerde met zijn zwager Cornelis Keijzer". Als een bewijs van de waarde der artikelen uit die fabriek diene, dat dezer dagen te Amsterdam een paar vaasjes met het merk van Pijnacker geveild werden voor de kapitale som van f 3000. Over deze vermaarde Delftsche kunstnijverheid is in Nederland al bitter weinig, wellicht niets van de pers gegaan. Dan moet men, zooals op menig ander gebied, weder naar het buitenland. Carl Blümlein schreef zijn //Delft und seine Fayence" en Henry Havard zijn „Histoire de la Faience de Delft" (een werk gedurende zijn 7-jarig verblijf in Nederland geschreven), terwijl Jean Justice zijn //Dictionnaire de marques et monogrammes de la Faience de Delft" in het licht gaf. Maar wie noemt een Hollandsch schriftuur op dit gebied? Op een druk bezoek (de expositie duurt van 20 tot 28 dezer dit ten slotte mag met recht en reden worden aangedrongen. Te Dordrecht heeft zich een geval van bloedvergiftiging met treurigen afloop voorgedaan. Een 60-jarige stadswerker had de vorige week het ongeluk zich bij het ruimen van een beerput te wonden. Zijn hand en arm zwollen na eenigen tijd opeen operatie kon toen niet meer baten en Woensdagmorgen is de man overleden. Zaak-De Jong. Omtrent bovengenoemde zaak meldt men uit I 's-Gravenhage aan De Tel.: Jaren geleden heeft de heer Kets, onder- j directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam, zich in de door hem alleen bewoonde woning op de Brouwersgracht aldaar van het leven i beroofd, althans tot die conclusie kwam de I justitie, hoewel het lijk gevonden werd met touwen gebonden en het mes, waarmee de I wonden waren toegebracht, niet aanwezig was. 1 Er werd te vergeefs naar gedregd, omdat het raam openstond en de mogelijkheid niet scheen uitgesloten, dat de man kracht genoeg had gehad het mes er uit te werpen. Het geheimzinnige van de daad is nooit opgehelderd. De vraag doet zich nu weer voor of deze Kets wellicht verwant was met den Kets, door De Jongh genoemd als hoofddader in zake den moord op den jeugdigen Boogaerdt te 's-Hage en of de zelfmoordenaar, met de omstandigheden bekend, de schande, die den familienaam een maal zou kunnen treffen, niet heeft willen overleven. Valsche bankbiljetten. Zooals reeds werd medegedeeld, waren in de laatste dagen te Rotterdam en te Utrecht valsche bankbiljetten van veertig gulden in omloop gebracht. Vrijdagnacht is te Amsterdam iemand gearresteerd, die bij de uitgifte van zulk een valsch biljet betrokken was. Omstreeks 10 uur Vrijdagavond kwam in een sigarenmagazijn in de Plantage een jongmensch eenige goede sigaren en een pakje fijne sigaretten koopen en betaalde met een bankbiljet van veertig gulden. De winkelier was afwezig en de bediende wisselde. Bij thuiskomst van den eerste bespeurde deze, dat het biljet, dat met petroleum was vettig gemaakt en daardoor op een oud biljet geleek, valsch was, waaromtrent hij zich nog eens met de loupe vergewiste. Onmiddellijk gaf hij daarvan kennis aan het hoofdbureau van politie en het commissariaat op het Jonas Daniël De bediende herkende in het jongmensch iemand, die geruimen tijd geleden zich aangeboden had als winkelbediende en volgens zijne opgave werkzaam geweest was in een sigarenmagazijn in de Kalverstraat. Hier werd het adres van het jongmensch opgenomen en hij 's nachts door de politie opgehaald. Het gewisselde geld was voor het grootste deel nog in zijn bezit. Het signalement, door Rotterdam gegeven van den wisselaar der valsche biljetten, scheen overeen te komen en zoo ging Zaterdagmorgen het jongmensch ter confrontatie onder politiegeleide naar Rotterdam. Ook te Kampen is een valsch bankbiljet van f 40 uitgegeven, gemerkt E. L. 1924, gedateerd 5 November 1896. De kindermoord te Tilbare. In tegenspraak met het bericht uit het Hbld. kan het D. v. N. mededeelen, dat de datum, waarop de moordzaak zal behandeld worden, nog niet definitief is bepaald. Er bestaat zelfs kans, dat de behandeling uitgesteld zal worden tot na de vacantie. Onschuldig; veroordeeld. 't Was in den zomer van 1900, toen te Oosterwijtwerd (Groningen) een boerendienstbode valschelijk beschuldigd werd geld ontvreemd te hebben uit de kist van één der knechten. Door bovenmatige pressie van de politiebekende zij. Het vonnis werd geveld: een maand achter slot en grendel. Met geduld onderging zij haar straf. Voor zichzelf wist zij, dat zij onschuldig was en voortdurend kwam zij dit verzekeren. Innig deed het haar leed, dat zij waarschijnlijk nimmer weer in haar eer hersteld zou worden. Doch de vorige week ontving zij een brief van den vader van den knecht, wien zij heette bestolen te hebben en waarin haar werd mee gedeeld, dat zijn zoon haar valschelijk van diefstal had beschuldigd. Zijn geweten had hem gefolterd voor hem had hij zijn misdaad beleden. Welk een heerlijk bericht voor het meisje! Eere aan den vader, die zijn zoon niet te lief had, om de waarheid te doen zegevieren I TELEHRAHHEN. Rotterdam, 20 Mei. GRANEN. Buitenlandsche stil. Binnenlandsche Tarwe f 5.10 ad f 7.60. Rogge f 4.25 ad f 5.50. Wintergerst, Zomer gerst'Ckevaliergerst, geen aan voer. Haver f 2.30 ad f 3.80. Witte Boonen f 9.50 ad f 11.50. Bruine Boonen f 4.50 ad f7. Erwten f 7.50 ad f 9.50. Kanariezaad f 5.50 ad f 7. Vlas. Op het land, vraag. Aanvoer op de markt 1863 steen blauw410 steen wit, grootendeels tegen 40 ad 46 stuivers verkocht. Kaas. Aanvoer 8 partijtjes, f 18.50 ad f 21. AardappelenZeeuwsche Blauwe f 4.50 ad f 4.75, weinig aanvoer, veel vraag. VEE. Aanvoer 464 Runderen, 25 ad 31 ct. 387 Kalveren 35 ad 45 ct. 515 Schapen 25 ad 30 ct. Zuiglammeren 40 ad 45 ct. 518 Varkens 18l/a ad 23'/a ct. Lichte voor export 22 ad 23 ct. Schiedam. Noteering distillateurs 's-Gravenhage, 20 Mei. De gouverneur van Curasao, mr. Barge, heeft ontslag gevraagd. 366ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekking der 5e klasse van 17 Mei 1901. Prijs van f 400, No. 2586. Prijzen van f 70. 2644 3938 3949 NIETEN. 2632 2672 2688 2876 3280 13137 Yereenigde Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappij en. EN TUSSCHENOELEGEN PLAATSEN V.V. Van Zierikzee Dinsd. 21 's m. 7,30 u. Woens. 22 *8,- Dond. 23 f8,30 Vrijdag 24 §8,30» Zaterd. 25 *7, Zaterd. 25'snm,fl,30 Zondag 26 'sm. §7, Maand. 27 *7,— Maand. 27 f8,30 Dinsd. 28 §8,30» Dienst per Schelde I". Schelde II". f »Stad Zierikzee' Hei. Van Dinsd. Woens. Dond. Vrijdag Zaterd. Zaterd. Zondag Maand. Dinsd. Dinsd. Rotterdam 21'sm.*12,u. 22 f12, 23 §12,— 24 f 12,30 25 §12,— 25'snm.*2,30 26 'sm. f 6, 27'snm.§2, 28 'sm. *9,— 28 'snm.f 2,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2