Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 21 Mei 1901. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ STROOHOEDEN, VERKIEZING VERKIEZING AFKONDIGING. AFKONDIGING. Belasting op de Honden. Verpachting Visscherij. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sh Provincie. (Zierik.zeesclie Courant), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per poBt f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7540. Directeur T. IDE! LOOZB. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan I3 regels 30 Ct». meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FitaNKUL, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels T'S cta. Elke regel meer lö cts. IN Postslraal C 103, Zierikzee. If Zie ommestaand zeldzaam aanbod. voor drie leden van de Provinciale Staten van Zeeland. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Geiien het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 20 Aprü j.l., No. 146 (Prov. blad No. 54), in verband met artikel 51 der Kieswet, en de artikelen 1 en 2 van bet Koninklijk besluit van 26 Februari 1897 (Staatsblad No. 69), gewyzigd bij het Koninklijk besluit van 9 Januari 1901 (Staatsblad No. 25); maakt bekend: dat de verkiezing; voor drie leden van de Provin ciale Staten van Zeeland voor het Kiesdistrict Zierikzee zal plaats hebben op Dingdag; <leu 4 Juni e.k. en dat op dien dag van des voormiddags 9 tot des na middags 4 uur by hem, als Burgemeester der gemeente, die hoofdplaats is van het kiesdistrict, de bij artikel 51 der Kieswet bedoelde opgaven van candidaten kunnen worden ingeleverd, waarvoor de formulieren van heden af ter Secretarie verkrygbaar zijn. Zierikzee, den 20 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. RMEIJS. voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien artikel 129 in verband met artikel 51 der Kieswet en de artikelen 1 en 2 van het Koninklijk besluit van den 26 Februari 1897 (Staatsblad No. 69), gewijzigd bij het Koninklijk besluit van 9 Januari 1901 (Staatsblad No. 25); maakt bekend: dat de verkiezing; voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het Kiesdistrict Zierikzee zal plaats hebben op Dingdag den 4 Juni e.k., en dat op dien dag van des voormiddags 9 tot des na middags 4 uur, bij hem, als Burgemeester der gemeente, die hoofdplaats is van het kiesdistrict, de by artikel 51 der Kieswet bedoelde opgaven van eandidaten kunnen worden ingeleverd, waarvoor de formulieren van heden af ter Secretarie verkrijgbaar zijn. Zierikzee, den 20 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzeb maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over net belastingjaar 1900/1901, No. 5, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 18 Mei 1901. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, OH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bet primitief kohier der belasting op de honden van deze gemeente, voor het dienstjaar 1901, op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering gezonden. den 18 Mei 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Worden opgeroepen gegadigden voor het pachten van: de Visscherij in de waterleiding loopende van den lïlokweg tot aan de Ronde Weel en van daar langs den Kaweg en den Schouwschen dijk tot aan de Gebroken Dijkweel, en in alle put ten cn plassen tusschen den Blokweg en den Leverdijk, met uitzondering van de Ronde Weel, het Kaaskenswater en den Krakeelput. De voorwaarden liggen ter lezing op de Gemeente- Secretarie. Inschrijving9briefjes, met opgaaf van twee. soliede borgen, in te zenden aan den Burgemeester van Zierikzee, vóór den 25 Mei e.k. De oorlog in China. In eene nota der gezanten te Poking aan hunne Regeeringen betreffende de van China geëischte totaal-schadeloosstelling van 450 millioen taels, wordt de jaarlijksche afdoening van 15 millioen, waartoe China zich bereid heeft verklaard, als liet uiterste erkend, waartoe China in staat is. De gezanten verzoeken hunne Regeeringen eene vermindering der geëischte som in overweging te nemen en aan China vrijheid te geven de inkomende rechten met te verhoogen. Het antwoord van China wordt algemeen gunstig Beoordeeld. Dé vóórnaamste raoeilijkheiü is nu, of de Mogendheden het eens zullen worden over de beste wijze van betaling en de daarvoor te geven waarborgen. De Duit8chers hebben weer een ongeluk gehad. Bij hot vernietigen te Kalgan van een voorraad onbruikbaar te maken vijandelijke ammunitie zijn Dinsdag zeven cavaleristen gedood en twee man zeer zwaar gewond, terwijl luitenant Rummer en nog een officier eveneens zwaar, schoon niet doodelijk gewond werden. Servië. In December van bet vorig jaar werd door de geneesbeeren geconstateerd, dat Koningin Draga zou moeten bevallen, waarvan in de troonrede mededeeling word gedaan. Sedert hi orde men van allerlei maatregelen in verband met deze gebeurtenis. Uit Moskou werden twee, uit Parijs één specialiteit ontboden. Eiken dag werd de bevalling verwacht. En daarop in eens de officieele mededeeling, dat de specialiteiten zelfs geen bevalling verwachten. De heeren zijn onmiddellijk vertrokken. Maar de Russische hoogleeraar heeft het noodig gevonden, eer hij vertrok, eens met den Russischen gezant een onderhoud te hebben. Men vertelt, dat de Koningin alles bad voorgewend, met het doel een door haar zuster verwacht wordend kind onder te schuiven, maar dat kind zou doodgeboren zijn. De Koningin zou zelve alles aan den Koning hebben gekend, maar deze zou de op haar knieën liggende vrouw zelfs geen antwoord hebben gegeven. Men spreekt van echtscheiding. Wel wordt dat tegengesproken, maar iets van dien aard moet bet toch zijn. Rusland. De Berliner Localanzeiger heeft eene uitvoerige correspondentie over de toestanden in St.-Peters- burg. Wij ontleenen daaraan het volgende: In de laatste dagen zijn ongeveer vierhonderd arbeiders van verschillende fabrieken in hechtenis genomen. Zij hebben de geheime sympathie van het intellectueele deel van de natie. De politie houdt in honderden woningen huis zoekingen, meestal wanneer de bewoners afwezig zijnalle brieven en stukken, die men vindt, worden in een valies gepakt en meegenomen naar het politie-bureau om daar onderzocht te worden. De redactie van twee tijdschriften is en bloc gevangen genomen. Vele vrouwen zijner onder de gearresteerden. Eene dame, die zich voor de kathedraal bevond op het oogenblik van het groote tumult, kreeg twee weken gevangenisstraf.... wegens onnoodige nieuws gierigheid". Twee professoren van de hoogeschool te St.-Petersburg zijn eerst eenigen tijd in de gevangenis gezet en daarna naar een afgelegen provincie opgeruimd. De arrestaties worden 's nachts uitgevoerd, de verdachten worden van het bed gelicht en krijgen nauwelijks tijd om zich te kleeden. De politie is dag en nacht in de weer om naar de geheime drukkerij te zoeken, die duizenden proclamaties ouder de arbeiders ver- Zweden. Woensdag j.l. is een ontwerp tot afschaffing der doodstraf door de beide kamers der volks vertegenwoordiging verworpen. Italië. Van een berg boven Acerenza, in Basilicata, ia een stuk van 10,000 tons gewicht losgeraakt. De massa stortte langs de helling en verwoestte een paar huizon in haar val. Vijftien menschen werden levend begraven. Er worden krachtige pogingen aangewend om hen te verlossen, maar men vreest, dat de hulp te laat zal komen. Zwitserland. Uit alle deelen, vooral uit het Zuiden, werd Woensdag sterke sneeuwval gemeld. In Montreux bleef een trein met vreemdelingen in de sneeuw steken. Ook op de Brünigbaan ging het verkeer met groote moeilijkheden gepaard. Uit het Canton Tessino komen dergelijke berichten. Engeland. De hofdames van Koningin Victoria zullen i eindelijk bedankt worden. Zij hadden zich reeds ongerust gemaakt, dat zij niets hoorden na den dood van haar gebiedster; want al zijn haar namen doorluchtig, haar vermogen is gewoonlijk niet schitterend! Evenwel moeten het zeer bescheiden lijfrenten gebleken zijn, en men jammert een beetje in de omgeving van wijlen de Koningin, zegt de Daily Chronicle. Zierikzee, 20 Mei. Vrijdagavond vergaderde in de koffiekamer van de Concertzaal alhier de Afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Het getal opgekomene leden was zeer gering. De heer J. A. de Bruyne opende de vergadering. De heer De Klerck las de notulen, die na een kleine wijziging werden goedgekeurd. Aan de orde werd gesteld de voorziening in vijf vacatures van het bestuur. De heer W. C. de Crane spreekt zijn leedwezen over het heengaan van het bestuur uit, dat, waaraan niet te twijfelen viel, in hooge mate het vertrouwen der leden bezit, waarmede de heeren Dikscheij en Van Schelven ten volle instemden. Nadat de pogingen het bestuur op zijn besluit te doen terugkomen vruchteloos waren gebleken, ging men over tot de ver kiezing van een nieuw bestuur. Gekozen werden de heeren A. G. Kijn, J. van Schelven, J. Hoger- land, J. van der Vliet en F. H. Dikscheij. De heer Van Schelven verklaart in geen geval het lidmaatschap van het bestuur te zullen aan nemen de heer Dikscheij zal het in overweging nemen. Aan de overige gekozenen, die niet ter vergadering aanwezig zijn, zal van hun benoeming worden kennis gegeven. Als commissaris van de Spaarbank wordt herkozen de heer M. C. Mulock Houwer. Met acclamatie wordt de heer W. C. de Crane als bestuurder van de volks bibliotheek herkozen. De rekening van deze instelling, die met een nadeelig saldo van f 32.875 sluit, wordt goedgekeurd, nadat de heer W. C. de Crane eenige inlichtingen omtrent het ontstaan van dit deficit gegeven had. Deze gaf tevens het bestuur in overweging om met het oog op den slechten, onhoudbaren staat, waarin door het veelvuldig gebruik de meeste boeken van de bibliotheek zich bevinden, in plaats van f 60 een jaarlijksche toelage van f 100 aan de Volksbibliotheek toe te kennen. De voorzitter zeide, dat de kas van het Nut een dergelijke verhooging niet veroorloofde, maar men zou toch zien op andere wijze het middel te vinden om de Volksbibliotheek te hulp te komen. De heer Vermeys gelooft, dat wanneer men aan het Hoofdbestuur den staat van zaken openhartig uiteenzet, dit wellicht bereid zou worden bevonden de Volksbibliotheek te steunen. Hij stelt daarom aan de vergadering voor, tot het Hoofdbestuur het verzoek te riohten gedurende vier jaren een jaarlijksche toelage van f 50 ten behoeve van de Volksbibliotheek toe te staan. Conform dit voorstel wordt besloten. Naar de algemeene vergadering van het Nut, die Woensdag den 29sten Mei te Amsterdam zal gehouden worden, vaardigt de vergadering den heer Ch. W. Vermeys af. Ter tafel komen nu de punten van den Beschrijvings brief. De nieuwe, door het Hoofdbestuur ingeleide, voorstellen worden breedvoerig besproken. Dat betrekking hebbende op de invoering van een progressieve quota-regeling kan de instemming van de vergadering in geenen deele verwerven. De heer W. C. de Crane verklaart zich beslist tegen het verleenen van een bijdrage voor het tekort van f 10.000 van één der Spaar banken van het Nut. De commissarissen van die Spaarbank hebben slecht toezicht gehouden, en zijn daarvoor zelve verantwoordelijk. De goede naam van het Nut is bjj deze aangelegen heid in het minst niet betrokken. De vergadering deelt volkomen het gevoelen van den heer De Crane. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. In de Zaterdag gehouden Gemeenteraads zitting werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur ten bedrage van f 10091,74 in ontvang en uitgaaf goedgekeurd. Bepaald werd, dat na de zotnervacantie gedurende zes weken aan de kinderen vrijstelling kan verleend worden van het verplicht school bezoek. Ouders nu, die na de zomervacantie ten behoeve van werkzaamheden in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw, veehouderij of veenderij hun kinderen alsnog noodig hebben, kunnen zich tot den arrondissements-school- opziener wenden met het verzoek hun kinderen gedurende zes weken vrij te stellen van de verplichting de school te bezoeken. Yoor kindoren echter, die den leeftijd van tien jaren nog niet bereikt hebben, zal geen vrijstelling verleend worden. Aan ouders of voogden, die met hun kinderen of pupillen een pleizierreisje willen maken, kan een eventueel verzoek tot vrijstelling niet worden ingewilligd. •Aan den heer W. C. Seyl wordt met ingang van 15 Juli op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van leeraar in de aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool, en van leeraar in het rekenen aan de Burger avondschool. Den heer H. M. den Bouwmeester wordt eervol ontslag verleend als regent van het Burgerlijk Armbestuur, onder dankbetiuging voor de door hem in die betrekking bewezene diensten. Het primitief kohier der belasting op de honden wordt vastgesteld. Er zijn 182 honden van vermaak, 68 beroepshonden. Het gezamen lijk bedrag der belasting is f 614. Benoemd worden tot regent van het Burgerlek Armbestuur de heer M. F. de Vos; tot onderwijzer aan sohool A de heer B. J. tot lid of plaatsvervangend lid in de stem- bureaux bij de te houden stemmingen voor 1901/1902 de heer Visser. Met het oog op de verkiezing op 11 Juni (eventueele herstemming op 24 Juni) van leden voor de Provinciale Staten van Zeeland, worden de stembureaux aldus samengesteld: lste bureau: Ch. W. Yermeys, voorzitter (ambtshalve); mr. H. C. Moolenburgh, plaats vervangend voorzitterC. J. van den Bout, lid J. A. Legemaat, plaatsvervangend lid; P. J. Buijze, lid; F. A. de Klerck, plaatsvervangend lid; mr. A. J. F. Fokker, 4e Üd (alleen bij de opening van de stembus); J. van der Yliet, plaatsvervangend 4de lid 2de bureaumr. D. van der Yliet, voorzitter; mr. J. P. Cau, plaatsvervangend voorzitter; W, ten Haaf, lid; H. A. Roothaert, lid; L. Koopman Cz., plaatsvervangend lid; J. Ver doorn Az., plaatsvervangend lid; M. C. Mulook Houwer, 4de lid (alleen bij de opening van de stembus); J. Gloude, plaatsvervangend 4e lid. Met het oog op de verkiezing op 14 Juni (eventueele herstemming op 27 Juni) van een lid voor de Tweede Kamer, zijn de stembureaux aldus samengesteld: lste bureau: Ch. W. Yermeys, voorzitter (ambtshalve); mr. H. C. Moolenburgh, plaats vervangend voorzitter; mr. A. J. F. Fokker, lid; J. van der Yliet, lid; J. van Schelven, plaatsvervangend lid; Ridder van Rappard, plaatsvervangend lid; 2de bureaumr. D. van der Yliet, voorzitter mr. J. Lechner, plaatsvervangend voorzitter M. C. Mulock Houwer, lid; J. Gloude, lid; mr. J. C. van der Lek de Clercq, plaatsver vangend lidP. Verschooff, plaatsvervangend lid. De Raad gaat over in geheime zitting. Nadat de openbare zitting heropend was, werd zij, daar niemand het woord verlangde, onmiddellijk gesloten. De rijksveldwachter-brigadier H. Pieterse te Zierikzee is aangesteld tot brigadier-majoor. Tot agent van politie 3e kl. te Middelburg is benoemd J. J. van Luijk te St.-Philipsland. Als een bijzonderheid mag zeker hierbij wel gemeld worden, dat nu vier der Middelburgsohe agenten van St.-Philipsland afkomstig zijn, n.m. Kraak, Kunst, Yan de Yelde en Yan Luijk. Aan den heer J. L. van der Plas, surnumerair der direote belastingen enz. te Middelburg, is de tijdelijke waarneming opgedragen van het vacante ontvangkantoor te Breskens. Met de waarneming der betrekking v<ui kommies-ontvanger voor het grenskantoor le categorie te Kapellebrug is, met ingang van 15 Juni a.s., belast de hoofdkommies le cat. bij 's rijks belastingen B. Gartsen te Winterswijk. Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat de botervisiteur A. A. M. de Raad den dienst zal uitoefenen, o. a. in de provincie Zeeland. Hem is als standplaats aangewezen 's-Hertogenbosch. Met 84 van de 87 stemmen is Vrijdag avond door de Vrijzinnige Kiesvereeniging Algemeen Belang" te Ylissingen tot definitief candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer Arie Smit. De heer mr. E. Fokker verkreeg 2 stemmen. Met algemeene stemmen werden voorts de heeren van Woelderen, van Teylingen en Gewin voor de Prov. Staten candidaat gesteld. Candidaten voor den gemeenteraad werden de heeren A. J. van Ockenburg Sr. en G. Flor- schütz. Te Groede is een vrouw in een kort oogenblik onder hevige pijnen bezweken, ten gevolge van het drinken uit een kruik, waarin zich carbolineum bevond, terwijl ze in de meening verkeerde, dat er bier in was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1