ziriiihznscin NIEUWSBODE. Zaterdag 18 Hei 1901. (Zierilizeesche C o u. r a n t) 57ste JAARGANG. No. 7539. Tweede Blad. lETÉUWSTUDiSGlll. AOVERTENTIEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indife enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur «T. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbéInkel, Havenpark 348, Zierikzee. De Transvaalsch - Engelsche oorlog. Brussel, 15 Mei. De Bleu verklaart, dat men uit het feit, dat president Krüger en andere vertegenwoordigers van Transvaal in stilte handelen, ten onrechte de gevolgtrekking maakt, dat Engeland de gelegenheid zal worden gelaten om tot het uiterste te gaan met zijn misdadig werk. Zekere omstandigheden verzetten zich nog tegen een tusschenkomst, maar er zijn enkele welingelichten, die weten, dat er geleidelijk- weg een actie ontstaat ten gunste van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Meer kan er niet gezegd worden om het werk niet te belemmeren. Wanneer Engeland meent de Boeren definitief overwonnen te hebben, zal een zekere mogend heid of zullen meer mogendheden zich tegen Engeland kanten, om het de vrucht van zijn overwinningen te betwisten en om te eischen, deel te kunnen nemen aan het opmaken der rekening. Londen, 15 Mei. Het heet nu, dat de Engelsche regeering het overtuigend bewijs in handen heeft, dat den Boeren versterkingen worden toegezonden in den vorm van manschappen, wapenen en ammunitie en dat die toevoer komt over de noordelijke grens, uit de richting van Duitsoh-Afrika. Reeds zijn er Duitschers en Hollanders gevangen genomen, die langs dezen weg de Boerenstrijdmacht bereikt hadden. In militaire kringen wordt het optimisme, in regeeringskringen voorgewendvolstrekt niet gedeeldde deskundigen meenen, dat de toestand zoo n& als vóór dezen, ernstig en verontrustend is. De correspondent van de Times te Standerton seint over de operaties der Engelschen in den noordelijken Vrijstaat dat er overal kleine Boeren- korpsen van vijftig man en minder verspreid rondtrekken, die bestaan uit Boeren, die niet vechten, maar De "Wet's plan volgen om de gezinnen mede te voeren en zoodoende geheele streken te ontvolken, hetgeen de Engelschen belet inlichtingen te krijgen. Intusschen blijft het geheele land vol vee, mielies en hoenders. Den Engelschen colonnes is gelast alles weg te voeren, hetgeen echter een tijdroovende arbeid is. De Times-correspondent geeft den raad snellere marschen te makenteneinde het gevangen nemen der Boeren te bespoedigen, wat gewenschter is dan het maken van allerlei buit. De spoorlijnen bezuiden Elandsfontein zijn nu goed bewaakt, daar de Engelschen overal langs den weg blokhuizen hebben gebouwd, waarin garnizoen is gelegd. Generaal Broadwood, die ziek is, is naar Kaapstad vertrokken. De correspondent van de Daily Mail te Brussel heeft inzage gehad van een brief van mevrouw Botha aan een vriendin te Brussel, waarin zij schrijft, dat Kitchener persoonlijk geneigd is den Boeren volledige zelfregeering te bewilligen, maar dat de Engelsche regeering volhardt bij inlijving der republieken. De Morning Post verneemt uit Brussel, dat dr. Leyds bericht heeft gekregen, als zoude Botha eerlang 9000 man te velde brengen, De Wet 5000, De la Rey 2500, Kreutzinger 1500, Malan en Hertzog ieder 1000 en Fouché 800. Van een Boer in Zuid-Afrika is te Berlijn een briof ontvangen, waarin het volgende te lezen staat omtrent het buitmaken van vee: »W:t tineer ge leest, dat de Engelschen zooveel schapen en ossen hebben medegevoerd, moet ge u met voorstellen, dat zij deze dieren kunnen behouden. Dat is onmogelijk. Britsohe officieren erkennen zeiven, dat zij dezelfde kudden vele malen buit maken". Dus: telkens weer verliezen. De commissie voor de schadevergoedingen, die te Londen zetelt, hervatte deze week haar arbeid. Er werd een officieele verklaring voor gelezen, waarin werd medegedeeld, dat tot beperking van de grenzen van het onderzoek de commissie zich bij de toewijzing zal laten leiden door het beginsel, dat een flinke en billijke vergoeding zal worden gegeven voor directe schade met inbegrip van daaruit voortgekomen schade. Namens de commissie verklaarde de voorzitter met het oog op den twijfel, die klaarblijkelijk was gerezen over den omvang van het onderzoek 1°. dat de commissie zich alleen kan bezig houden met eischen van onderdanen van bevriende mogendheden 2°. dat zij van oordeel is, dat de opper bevelhebber der Britsche troepen in Zuid-Afrika een onbeperkt recht heeft, om van het oorlogs terrein te verwijderen alle personen, wier verblijf door hem gevaarlijk, prejudicieel of lastig wordt geacht en dat elke staat, krachtens de inter nationale wetten, het recht heeft, vreemdelingen uit te zetten, wier tegenwoordigheid gevaarlijk wordt geacht 3°. dat zij zal onderzoeken, of in eenig geval het recht tot uitzetting met onnoodige hardheid was uitgeoefend 4°. dat zij na het onderzoek der eischen zoo noodig naar Zuid-Afrika zal gaan, teneinde het onderzoek ter plaatse voort te zetten 5°. dat zij na afloop van het onderzoek in Zuid-Afrika naar Engeland zal terugkeeren en dat zij, na te Londen nog de getuigen te hebben gehoord, die zij zal noodig achten te hooren, aan de regeering een verslag zal toezenden en daarin de mate van schadevergoeding zal aan geven. In antwoord op een opmerking van mr. Roosegaarde Bisschop zeide sir John Ardagh, dat het afleggen van den onzijdigheidseed het verlof om te blijven niet onherroepelijk maakt het zou gemakkelijk kunnen gebeuren, dat zelfs na het afleggen van den eed de tegenwoordigheid van den betrokkene ongewenscht is. De voor zitter stemde met deze zienswijze in. Uit Southampton wordt gemeld, dat 5000 man troepen, meest vrijwilligers, uit Zuid-Afrika verwacht worden. Het transportschip aKildonan Castle" is met 4700 gewonden en zieken uit Zuid-Afrika te Las Palmas aangekomen. Rosmead, 45 Mei. Niet-officieel wordt bericht dat Christiaan de Wet opnieuw de Kaapkolonie binnengetrokken is. Hij zou nu in de Zuurbergen staan met een Long Tom. Er verschijnen weer kleine afdeelingen Boeren in dit district. In eieren een goudmijn. Engeland, dat in voorspoed en rijkdom een langen tijd aan het hoofd van alle natiën heeft gestaan, is het zich heel goed bewust, dat het de laatste jaren er niet op vooruit is gegaan. Het //made in Germany" heeft het, zeer onaangenaam, tot die kennis gebracht. Daarom wordt nu op velerlei gebied naar middelen gezocht, om terug te winnen wat er te herwinnen valt. Een der grootste economen en landbouw kundigen, Arthur Montefiore Brice, breekt herhaaldelijk een lans in de groote bladen voor den Engelschen boerenstand, die met zijn vee en de spade moet herwinnen, wat voor Engeland verloren is. Want vooral op het gebied van den landbouw is Engeland zeer ten achter gebleven en millioenen bij millioenen geeft het jaarlijks aan het buitenland uit voor producten, die even goed in Engeland zelf konden worden verbouwd of verkregen. Zoo is het ook gesteld met den eierhandel, zegt Brice in de Daily Mail. In het afgeloopen jaar zijn er niet minder dan 2000 millioen eieren uit Europa in Engeland ingevoerd. Welk een aantal! zal men zeggen. Zeker, maar welk een enorm kapitaal is daarvoor ook niet betaald I Gemiddeld tegen drie cent per stuk maakt het 70 millioen gulden. En elk jaar zal dit getal vermeerderen, als de Engelsche boer nog niet begrijpt wat hem te doen staat. In de maand Januari van dit jaar zijn er reeds 5 millioen eieren meer ingevoerd dan in dezelfde maand van 't vorig jaar. Zoo men meende, werd verreweg het grootste deel door Frankrijk geleverd en dit was ook zoo tot voor korten tijd. Nu echter niet meer, Frankrijk wilde het onderste uit de kan zien te krijgen door groote hoeveelheden eieren tijdelijk van de markt te houden en daardoor den prijs op te drijven, maar het heeft het deksel op den neus gekregen, want Rusland, Polen, Duitschland en Denemarken kwamen met verdubbelde aan voeren en wisten zich blijvend nieuwe afnemers te verzekeren. De intrede van het kleine Denemarken in dezen winstgevenden handel heeft zulk een enorm succes gehad, zegt de schrijver, dat haar methoden wel waard zijn bestudeerd en nagevolgd te worden. Ieder weet, dat het een zeer klein en vrij arm rijkje is, maar weinigen zullen weten dat haar regeering het eerst de waarheid heeft ingezien, dat practische coöperatie bij voortdurende levering van puike waar, een plaats veroveren en behouden doet op elke markt, ondanks scherpe concurrentie. In 1895 was Denemarken nauwelijks bekend als eierleverancier, doch in dat jaar werd de eerste coöperatieve vereeniging voor eier-export opgericht. Hetzelfde stelsel dat bij boter met zulk goed succes gevolgd is, werd ook hier aangenomen. Het land werd in districten verdeeld, waarbij als verzamel-depót gekozen werd een middelpunt van wegen aan de spoorlijn. Elk lid is verplicht 3 maal per week aan zulk een depót te leveren. De houder van 't depót bezit het recht alle eieren te weigeren die reeds 4 dagen oud zijn en de leverancier moet op elk ei zijn nummer stempelen. Hierdoor is het mogelijk in geval van bedrog, door de levering van oude eieren, steeds den schuldige te vinden. Door aldus volle zekerheid te geven, dat de eieren steeds versch zijn en verder door elk mogelijk verlies onmiddellijk te vergoeden, verwierven de Denen zich een voorrang op de eierenmarkt en schepten ze een voortdurende vraag. Met welk gevolg? In 1895 het proefjaar werden er reeds zes vereenigingen opgericht, te zamen ruim 2000 leden tellende. In 1900 waren er al niet minder dan 837 verschillende corporaties met 130,000 leverende leden. Is het thans nog te verwonderen, dat Denemarken alleen verleden jaar 300 millioen eieren gezonden heeft En wat is Denemarken? Een landje, welks oppervlakte nauwelijks een vierde deel van die van Engeland beslaat, met een bevolking van nauwelijks een derde deel van die van Londen, met een vooral niet gunstiger klimaat dan het Engelsche. De triomf van Denemarken, voor boter zoowel als voor eieren, is nergens anders aan te danken dan aan het systeem. Dit systeem zij een les En als wij er toe kunnen komen, zegt de schrijver, ook in Engeland in te voeren de productie naar vaste regelen en den verkoop van eieren bij coöperatie, dan zullen wij den kleinen boerenstand verrijkt hebben met een voortdurend, goed betalend profijt. En meer nog. Niet alleen den kleinen boerenstand, maar ook den boerenarbeider, en niet te vergeten de duizende weduwen en ouderen van jaren, die thans nog in hunne dorpjes met zoo goed als geene inkomsten door den tijd moeten zien te komen. Ze zullen eene verdienste kunnen krijgen bij zeer lichten arbeid. Dit is te bereiken, als slechts op deze drie hoofdzaken streng wordt gelet 1°. 't leveren vap een goed soort eieren 2°. de regelmatige verzameling en onmiddellijke levering ter markt 3°. het garantie-bewijs voor verschheid. Alles wat ik over het leveren van eieren kan zeggen is de raad, om van twee goede kippen- rassen de eerste kruising te nemen. Bijv. Leghorns en Minorca's met Orpingtons, 'Wyandottes, Langshans of Plymouth Rocks. Geef den kippen in den zomertijd voldoende vrijheid, doch houdt ze in den winter meer vast. Verzamel minstens één keer per dag de eieren. Een ei, dat langer dan 30 uur in het nest gelegen heeft, zou beslist niet ter markt gebracht mogen worden, zelfs niet al zijn de nesten nog zoo schoon, want de dunne eierdop is zeer poreus. Een dergelijk versch ei zal op een zindelijke plaats bewaard en voortdurend gekeerd, ook veel langer goed blijven. Doch het allerbelangrijkste, de quintessence, ligt in de verzameling en den verkoop. Geen klein voortbrenger kan steeds één markt behouden, eenvoudig omdat hij haar niet voort durend voorzien kan. Van daar ook dat buiten- landsche eieren, die dat wel kunnen, de voorkeur genieten. Daarom moet er een verzamelaar aangesteld of een verzamel-depót opgericht worden. In Denemarken wordt dit verzamel-depót beheerd door gekozenen van de eieren-leveranciers, en hun belangen zijn ook zijn belangen. In de landbouw-districten van Engeland echter, vreest de schrijver, zal de onderlinge jaloesie, de achterdocht en kwaadsprekerij dit stelsel zeer in den weg staan, waarom een gesalarieerd persoon de voorkeur zou verdienen. Deze zou tevens met de geheele regeling en de inschrijving van nieuwe leden belast worden. Elk lid, dat toetreedt, zal zich moeten verbinden met een rubber-stempeltje zijn nommer op het ei af te drukken en blijft verantwoordelijk voor de kwaliteit en verschheid zijner eieren; elk zal zich aan de contróle van dezen persoon moeten onderwerpen, wat reinheid en zindelijkheid van nest en huis betreft, 't Verzamelen zou tweemaal of minstens eens per dag moeten geschieden. Door een licht karretje met goede veeren en een ponny zou een dergeiijk persoon op één dag een heele omgeving kunnen bezoeken. Wanneer de leden garandeeren dat zij de eieren tweemaal Ser dag uit de nesten halen en ze goed bewaren, an zou de verzamelaar ook wel om den anderen dag of om de drie dagen den boer langs kunnen gaan. Thuisgekomen maakt hij de meegenomen eieren gereed ter verzending aan de weder- verkoopers in de groote steden, die, natuurlijk in den beginne gezocht moeten worden. Is evenwel eenmaal een naam verkregen voor een bepaald merk en daar moet het heen dan is een onbeperkte vraag verzekerd. Zelfs als de geest van het initiatief ontbreekt om in verschillende districten coöperatieve vereenigingen op te richten naar bovengenoemd schema, dan zou de onderneming nog best uit kunnen voor jonge mannen met een weinig kapitaal, die de affaire voor eigen rekening nemen, tot eigen voordeel en tot dat van de kleine leveranciers. Den armsten zou hij zelfs kippen op afbetaling in eieren kunnen verschaffen om aan den gang te komen. De goede wenken worden door een Engelschman gegeven aan de Engelschen. Maar wie in Zeeland ooren heeft, die hoore ook. We hebben, laat genoeg, naar Denemarken gezien wat de boter- bereiding betreft, laat ons evenmin blind zijn voor het goede voorbeeld dat ons daar gegeven wordt op het gebied van hoenderteelt en eier- productie. Daar moet meer zaakkundigheid, meer algemeenheid, meer samenwerking komen. De weg is nu gewezen. En nu niet gewacht tot de beste vogels al weer over 't net gevlogen zijn, d. w. z. tot anderen zich reeds de beste plaatsen oj) de markt veroverd hebben. De handige Denen zijn ons al weer voor, maar laat ons nu althans de eersten zijn die hen navolgen. Bij 't bovenstaande sluit zich eigenaardig aan wat onlangs gesproken is in een vergadering te Utrecht over de hoenderteelt in Nederland. Dat is een stiefkind, zei luitenant Kooiman uit Amersfoort, die het onderwerp inleidde. Er is, zei spreker, sinds 18701880 in ons land veel voor den landbouw gedaan, alsaan stelling van landbouwleeraren, zuivelconsulenten, heide-ontginning, bijenteelt, oprichting van land bouwscholen enz., doch de pluimveestapel is steeds misdeeld gebleven en geheel veronacht zaamd. In ons land rekent men per kip en per jaar op een winst van f 1. In Amerika echter, waar de meest practische wijze van broeden n.l. met heete lucht, in zwang is, zooals die reeds door de oude Egyptenaren werd toegepast maakt men gemakkelijk een winst van f 2,50 f 3,75 per kip. De Amerikanen behouden hun eieren voor zich zelf. Nederland zou echter een goede markt in Engeland kunnen vinden. Den korten afstand hebben we in ons voordeel boven concurrenten als Denemarken, Hongarije, Polen en Italië. In de eerste plaats is hier noodig verbetering van het kippenras. Onze boerenkippen leggen gemiddeld 120 eieren per jaar, terwijl in Amerika dit gemiddeld aantal 210 is en er voorbeelden zfin van 280 eieren per kip en per jaar. Leghorns. Minorca's en Andalusiers zijn ae beste legkippen, Cochins en Brahma's zetten veel vleesch; ook Wyandottes, en Plymouthrocks zijn aan te bevelen. Zeer wenschelijk zou zijn de oprichting van een groote vereeniging, die de geheele Neder- landsehe pluimveeteelt omvat. Deze vereeniging moet zich kiezen een hoofdbestuur, dat in het leven zal roepen één inrichting van onderwijs op het gebied van pluimveeteelt, terwijl in iedere provincie fokstations kunnen worden opgericht, welke tevens dienen tot proefstations, waar gelegenheid bestaat tot het houden van wedstrijden en waar een goede statistiek wordt bijgehouden. Subsidieering van regeeringswege achtte spreker hoogst wenschelijk. De heer Sickesz, directeur-generaal van land bouw, ter vergadering tegenwoordig, zei dat de regeering met zeer veel belangstelling had gehoord van de plannen om de hoenderfokkerij te ver beteren. Wanneer er eene vereeniging werd opgericht, zou spreker zijn best doen daaraan van regeeringswege steun te geven. Onmiddellijk werd door de vergadering besloten een voorloopige commissie te benoemen. Op Zondag 49 Mei hopen onze geliefde Ouders: C. T. YAN DALEN en J. M. VAN DER MALE te Poortvliet, hunne 25-jarige Echt- vereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, v Mej. Jannetje Geluk, Wed. Michiel Koolaard, in den ouderdom van 84 jaren en 2 maanden. Oud-Vosmeer, 45 Mei 1904. i M. v. NIEUWENHUIJZEN— Krabbendijke. Koolaard. |P. C. v. NIEUWENHUIJZEN. Sluis. M. KOOLAARD. lM. BERGERS- Koolaard. CHR. BERGERS. J. C. KOOLAARD. P. KOOLAARD— 1 van BeZOOIJEN. M. v. NIEUWENHUIJZEN— Koolaard. ANTH. v. NIEUWENHUIJZEN. PAHKBETUIGIMGÜ Voor de vele bewijzen van vriendschap en belangstelling bij gelegenheid van mijn Zilveren Feest op 7 Mei j.l. ondervonden, zoowel uit de stad als daarbuiten, betuigt ondergeteekende zijn' hartelijken dank. Kampen, 15 Mei 1901. LEEUWE, Korporaal bij het Instructie-Bataljon. St. Annaland. Oud- Vosse-1 meer. Reen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 4