Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 18 lei 1901. (Z ieri Isl zeesclie Courant), Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ Zie Advertentie. gggEUWSTIJPIilGEN, Uit Stad 8H Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,-per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7539. Directeur a. J. DE looze. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en huitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. aan A. FbéLnkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 75 cts. Elke regel meer IS cts. Poststraat C 103. (Tweede Blad). Amerika. Nadere berichten geven eenige inlichtingen over de geweldige beurscrisis te New-York. Het is er vreeselijk toegegaan. Fortuinen stortten als kaartenhuisjes ineen en de armen van gisteren waren in een paar uur millionair. De aanleiding is geweest een worsteling tusschen twee trusts. Men weet Amerika is het land der trusts. Yóór kort werd een groote staal-compagnie gesticht en thans gold het de voornaamste spoorwegen onder één hand te vereenigen. Tot dit doel werd allereerst de ^Northern Pacific Railway" uitgekozen. De beroemde bankier Pierpont Morgan en de twee rijke financiers Kuehen en Loeb verschenen op het tooneel. Donderdag-morgen der vorige week bij het openen der beurs, eischten de beide groepen onmiddellijke levering van de aandeelen, die zij in de vorige dagen gekocht hadden. Om dit te begrijpen, moet men weten, dat te New-York op iedere beurs afrekening geëischt kan worden, terwijl op andere beurzen dit slechts om de 14 dagen plaats vindt. De heeren speculateurs, die op andere beurzen aandeelen inkochten, wijl zij daar lager genoteerd stonden dan te New-York en hoopten hun aandeelen dus met winst te verkoopen, werden door den eisch der heeren Morgan, benevens Kuehen en Loeb verrast en waren niet in staat aan hun verplichting te voldoen. Toen brak de race om Pacifie-aandeelen los. Aandeelen van f 50 werden betaald met f 2500. Lieden liepen door de straten, iederen voorbij ganger toeschreeuwende: »10G0 dollars voor één aandeel Pacific!" Een jong actrice, mejuffrouw Wilson, bezat bij toeval eenige. Binnen 5 minuten had zij een kapitaal van anderhalf millioen gulden. Een eenvoudig rijtuig-koetsier bezat 20 aandeeltjes, de vrucht van zijn tallooze ritten. Direct wisselde hij ze in voor f 50,000. Het zweepje is natuurlijk voor goed aan de wilgen gehangen. 's Middags 3 uur werd men zich bewust van het groote gevaar door dezen krankzinnigen windhandel verwekt, en toen de beurs sloot golden de aandeelen niet meer dan 150 dollars. Den volgenden dag trad Yan der Bilt op en het gevaar was bezworen! Men zegt, dat er Donderdag, van 's morgens 9 tot 's namiddags 3 uur, meer dan 50 millioen dollars verloren werden. Nederland. 's-Gravenhage, 15 Mei. Naar men verneemt, heeft de inspecteur van het Geneeskundig Staats toezicht, vergezeld van den secretaris van den Geneeskundigen Raad, een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het plotseling overlijden van den heer v. W. in een der talrijke z. g. zenuwinrichtingen in de Scheveningsche Boschjes. Rotterdam, 15 Mei. Het korps stafmuzikanten van het regiment schutterij alhier had het voor nemen te Parijs in uniform een uitvoering ie gaan geven ten voordeele der gewonde Boeren. De Fransche regeering heeft echter, naar men verneemt, bezwaar gemaakt dit toe te staan, daar zij verleden jaar ook een Russisch muziek korps geweigerd had voor een goed doel een uitvoering in uniform te geven. Zonder uniform zou de uitvoering wel kunnen doorgaan, maar men is niet van plan daartoe over te gaan. 16 Mei. Het Bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Zeemansbond deelt mede, dat de staking der zeelieden alhier is opgeheven. Tilburg, 16 Mei. Op de spoorbaan alhier stonden gisterenmiddag eenige tramwagens. Een paar knapen duwden die wagens voort, met het noodlottig gevolg, dat de 12-jarige S. onder een dier wagens geraakte, waardoor een der wielen hem over het hoofd ging en de knaap op de plaats dood bleef. Breda, 15 Mei. Een bakkersjongen werd Maandag door een heer aangesproken, die hem had voorgesteld 's avonds een wandeling in het Wilhelminapark te gaan maken. De jongen vond dit wel vreemd en gaf er de politie kennis van, die den knaap volgde. In het park wachtte werkelijk de heer en sprak den jongen aan, maar toen kwam de politie te voorschijn en noodigde den heer uit mede te gaan naar het bureau. Daar bleek, dat de heer een der voornaamste ingezetenen van Tilburg was. Zierikzee, 17 Mei. Tot secretaris van de Centrale Liberale Kiesvereeniging heeft het bestuur benoemd den heer H. J. van Nouhuys van Brouwershaven. Gelijk men weet, werd het secretariaat sedert het overlijden van j Jhr. Röell waargenomen door den heer J. A. de Bruyne. Tengevolge van diens candidaat- stelling voor de Tweede Kamer moest nu in de vacature voorzien worden. De voorloopige candidaten voor lid der Tweede Kamer, van R. K. zijde gesteld in het district Hontenisse, zijn de heeren L. v. "Waes- berghe Janssens en F. Hombach te Hulst, P. F. Fruijtier te Hontenisse en A. van Waesberghe Janssens te Tilburg en voor de Prov. Staten de heeren F. Hombach en P. F. Fruijtier voornoemd, C. IJsebaert te St.-Jansteeu, P Moes te Terneuzen en E. B. Dumoleijn te Hontenisse. Op 28 Mei zullen definitieve candidaten worden gekozen. Stavenisse. Met het orgel, dat door den heer Dekker te Goes aan de kerk alhier geleverd moet worden, is het thans zoover gevorderd, dat het van de fabriek is afgezonden, zoodat het spoedig geplaatst zal kunnen worden. Scherpenisse, 16 Mei. Op het eiland Tholen is in den laatsten tijd tusschen de besturen der gemeenten en polders een ware wedstrijd ontstaan in het verbeteren der wegen, j Toen de verbouwing der aardvruchten, inzonder- i heid van aardappelen en suikerbieten minder j algemeen was dan thans en de landbouwers j hun kracht zochten in graanbouw en peulvruchten, bleven de kleiwegen, zelfs in het na- en voorjaar, voor het gewone verkeer behoorlijk bruikbaar. De zomervruchten toch waren op het eind van 1 September vervoerdtot dien tijd waren de wegen vast genoeg en de vervoerde lasten minder zwaar dan in de laatste kwarteeuw. Nu evenwel in October en November enorm veel bieten en aardappelen getransporteerd worden, is de toestand der kleiwegen onhoudbaar gewordenieder jaar worden er al dieper gaten in gereden, zóó zelfs, dat in dit voorjaar opgestapelde producten, zooals uien en aardappelen, in den Westkerkschenpolder niet geleverd en geheel of tijdelijk onverkocht moesten blijven. Sommige boeren deden zelfs de artikelen vroeg van de hand, uit vrees ze later niet te kunnen vervoeren. Allerwege worden nu sedert de laatste tien jaren grintwegen aangelegd en aan de meeste havens is het om dezen tijd ieder jaar druk met het lossen en laden van schepen en wagens, een zwaar werk, maar waaraan flink loon verdiend wordt. Schippers, arbeiders en voerlieden komt dat ten goede. Het aanleggen van een grintweg eischt veel werk, daar de wegen te voren geëffend moeten worden, d. w. z. diepten gevuld en hoogten afgegraven, alzoo heel wat grondvervoer per kruiwagen vervolgens wordt de weg over het midden ongeveer een halve voet uitgediept (gekist) in die gegraven baan, ter breedte van 2£ meter wordt een dikke laag grove Duitsche grint gebracht. Eén jaar hebben de landbouwers dan nog een moeielijken weg te berijden, zoolang de grint nog niet vast zit, daarna wordt hij ijzerhard. De kosten van aanleg worden bestreden uit de polderkassen en de hoogere lasten, die de boer daarvoor per gemet moet betalen, getroost hij zich gaarne, omdat in het slijten van tuig, vervoermiddelen ea paarden later veel uitge wonnen wordt. St.-Maartensdijk, 16 Mei. In de gisteren gehouden vergadering van ingelanden van het vrije waterschap St.-Maartensdijk werd het dijk- geschot over het jaar '1901/1902 voor de ver schillende polders per H.A. vastgesteld als volgt: Oudeland f 11 Middelland f 5.75 Noord f 10Uiterst-Nieuwland f 5.75 Ravensoord f 6.50Groote en Kleine Landekens f 5; Slabbecoorne f 17 Molen f 12 Pluimpot f 5Vroonlanden Ravensoord f 2.95overige Vroonlanden f 1.45. Verder werd gunstig beschikt op een verzoek van den heer J. L. Hage, om, tegen betaling door hem van f 100 en zelf de benoodigde grint te vervoeren, alsook de later benoodigde onderhoudsgrint, een grintbaan aan te leggen langs zijne hofstede tot den 4en dijk. Ook werd nog besloten den boezem ditmaal onderhands te verpachten. St.-Filipsland, 15 Mei. Van 2 jongens, die op een schuit in de kade gespeeld hadden en langs de loopplank naar den wal wilden gaan, óiapte de voorste mis en viel in het waterde achterste schrok zóódanig, dat ook hij in de j kaai terecht kwam. T. Bierons, die juist in de nabijheid was, bedacht zich geen oogenblik, j sprong de drenkelingen na, en mocht de zelf- voldoening smaken beide knapen behouden op het droge te brengen. Een woord van lof komt gewis den redder toe voor deze edelmoedige daad. 16 Mei. Bij de op heden gehouden ring- rijderij was de uitslag: le prijs, J. de Wilde; 2e prijs, J. A. Stols; 3e prijs, J. Mol; 4e prijs, H. Geelhoed; 5e prijs, K. v. Dijke6e prijs, J. v. Nieuwenbuyzen 7e prijs, J. v. Dalen. I St.-Annaland. Bij de op 15 dezer plaats gehad hebbende stemming voor een lid van den Raad dezer gemeente werden 159 stem biljetten ingeleverd. Benoemd werd de heer i B. Kodde met 86 stemmen, de heer L. Polderman verkreeg er 62. Van onwaarde 11 briefjes. Colijnsplaat, 15 Mei, In de heden gehouden vergadering van ingelanden van den Oud-Noord- j Bevelandpolder werd besloten aan twee arbeiders, 1 resp. 77 en 72 jaar oud, met ingang van 1 Juni een pensioen te verleenen van f 3 per week1 aan twee andere arbeiders zal, zoodra zij ongeschikt voor hun werk zullen zijn bevonden, j eveneens een pensioen van f 3 per week worden uitgekeerd, terwijl een vijfde arbeider zal worden opgenomen in het pensioenfonds van »Eigen Hulp" te 's-Gravenhage. De koBten dezer ver zekeringen zullen voor 4- door den polder en voor door den arbeider worden gedragen. Goes, 16 Mei. Bij den heer W. F. van Riet, timmerman en molenmaker alhier, is het bericht ontvangendat zijn zoon J. van Riet op 14 April j.l. te Pretoria is overleden, tengevolge van de ernstige verwondingen, door hem bekomen in den slag bij Veertienstroomen op 23 April 1900. De overledene laat 8 kinderen, weezen, achter. Eén daarvan wordt te Goes verzorgd, de andere zijn in Transvaal verstrooid. Hulst, 15 Mei. Te Calmphout, aan de Belgische grens, is een verschrikkelijk familie drama afgespeeld. De echtelieden Janssens leefden reeds geruimen tijd in onminde vrouw verdacht den man van ontrouw. Van twisten kwam het dan vaak tot vechten, hetgeen ook Maandag weder het geval was. De 19-jarige zoon, partij kiezende voor zijne moeder, kwam plotseling met een bijl in de kamer geloopen en sloeg daarmede op het hoofd zijns vaders, die dood nederstortte. Het hoofd was als het ware in tweeën gekloven. De moordenaar is Biervliet. Dinsdag herdacht een echtpaar zijn vijftigjarige echtvereeniging, terwijl Woensdag dit voorrecht aan een ander echtpaar te beurt viel. Eon boog van groen en bloemen was vóór de woningen geplaatst. Alle bewoners vlagden. '8 Avonds werd door het fanfarengezelschap Harmonie" een ovatie gebracht. De feestvierenden stelden die muzikale attentie zeer op prijs. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 17 Mei. De arrond.-recbtbank deed heden uitspraak in de zaken tegen G. en P. de M., timmerlieden, wonende te Ellemeet, thans gedetineerd, beklaagd van het afleggen eener valsche verklariDg als getuigen in zake eener jachtwet-overtreding voor het kantongerecht alhier. Beklaagden werden schuldig verklaard aan »meineed", en overeenkomstig den eisch van j het Openhaar Ministerie, veroordeeld ieder tot één jaar gevangenisstraf. Verder werden nog veroordeeld: j 1°. J. K., 17 jaar, landbouwersknecht, wonende te Kerkwerve, wegens diefstal, tot 1 maand gevangenisstraf; 2°. G. J. F., 28 jaar, koopman te Renesse, appellant van een vonnis van het kantongerecht alhier, wegens jachtovertreding, tot 2 geldboeten, ieder van f 20, subs. 3 dagen hechtenis voor elke boete. Tegen het vonnis van de rechtbank te Zierikzee, waarbij A. J. de K., arts te Bruinisse, wegens mishandeling met doodelijk gevolg tot 3 jaren gevangenisstraf is veroordeeld, heeft ook do officier van justitie appèl aaDgeteekend. Logés van Lammertje Zondag. Het was Dinsdag een interessante zitting van de Amsterdamsche rechtbank, want er hadden weer een drietal leden van den Vriendenkring" in het zondaarsbankje plaats genomen. Er zitten nu al een 20-tal achter slot en grendel, die met elkaar meer dan 100 jaren gevangenisstraf hebben te ondergaan. De drie beklaagden waren nog jong en eijn genaamd M. N. Abels, S. Gans en J. A. Rutz. Het zijn drie brutale rakkers. Vroeger in vriendschap met elkaar levende en roovende, waar wat te stelen was allen zijn recidivisten willen zij thans niets van elkaar weten. Ook Lammertje is hun vriendin niet meer. Zij doen net alsof ze haar niet kennen. Het stuk, waarvoor zij zich te verantwoorden hebben, speelt in den nacht van 25 op 26 Febr. Zoo tegen vier uur in den morgen zag agent H. Rijs, die in burgerkleeding was, de drie beklaagden brutaalweg de deur van den winkel van den heer S. S. Frankfort, St.-Anthonies- breestraat no. 5, binnengaan. Hij riep een-paar andere agenten er bij en met hun drieën gingen ze ook den winkel binnen, wel begrijpende, dat hun voorgangers daar niet veel goeds in den zin hadden. In het kantoor, dat aan den winkel grenst, zagen ze de beklaagden, die, bemerkende, dat ze gesnapt werden, een ruit stuk sloegen en hierdoor alle drie verdwenen. De agenten hen echter achterna! Toen de ruit stuk was, viel net het licht binnen, dat uit een bakkerij straalde en zóó konden beklaagden alle drie pertinent worden herkend. Het gelukte aan Rutz te ontsnappen, doch Abels en Gans waren in een riool van de gedempte Rotterdammersloot gekropen. Eerst hadden de agenten zoo gauw geen erg in hen, doch een schoen van Abels stak er uit en zóó werd hij ontdekt en onmiddellijk Toen peuterden de agenten eens met een stok in het riool en jawel, daar stootten zij op den kleinen tengeren Gans. Beiden werden naar het politiebureau gebracht. Ze verklaarden de bewoners van bet perceel te hebben willen waarschuwen, omdat de deur openstond en ontkenden »het misdadig voornemen te hebben gehad daar iets te stelen". Rutz ging den volgenden morgen vroeg met een vriend, ook welbekend, naar Antwerpen, om werk te zoeken, doch werd daar spoedig gearresteerd. Bij zijn sprong door het raam had hij hevige wonden aan den pols bekomen en groot bloed verlies geleden. Dit bloed werd aangetroffen op een jas van hem, die bij Lammertje Zondag in beslag werd genomen, en de deskundige heeren van Ledden Hulsebosch en Ankersmit waren wel zoo goed de rechtbank te komen vertellen, dat het bloed op de jas gevonden precies van dezelfde samen stelling was als Rutz' eigen bloed. Het O. M. requireerde tegen Abels en Gans een gevangenisstraf ieder voor 'den tijd van 5 jaren en tegen Rutz 4 jaren. Bevisie-De Jongh. De mededeelingen van De JoDgh (den «moordenaar van Ma'ius Bogaert") beginnen meerdere waarschijnlijkheid te krijgen. liet Vólk bevat er een lang relaas van, dat voortgezet zal worden en waaraan het vermoeden wordt vastgeknoopt dat het hier waarschijnlijk betreft een rechterlijke dwaling door den beschuldigde zeiven veroorzaakt. Wg nemen uit het artikel het volgende over: Twintig jaar heeft De Jongh nu in de gevangenis doorgebracht en hij doet weer van zich spreken. Hij heeft gebruik gemaakt van de gelegenheid, hem door de nieuwe revisiewet geschonken, om herziening van zijn vonnis te vragen. Herziening op grond waartan? Is hij dan onschuldig? Komt hg op z'n bekentenis terug? Noch het een noch het ander. Hij wenscht alleen niet langer te worden beschouwd als een moordenaar, want den moord zelf, zegt hg, heeft hg niet gepleegd. Hij had een medeplichtige en eerst nu komt hij met diens naam voor den dag. Gemeld is, dat De Jongh den naam van den waren moordenaar verzwegen heeft, omdat door het noemen daarvan een derde in onaangenaamheden komen zou. Die derde was zijn zuster Anna, die sinds gestorven is en dus nu geen schade van de zaak hebben kan. Anna had eenigen tijd verkeering gehad met zekeren Gerrit Kets en die verkeering was van te intiemen aard geworden. Kets nam de zaak luchtig op en weigerde haar te tronwen, waarop zij haar nood klaagde aan haar broeder. Deze sprak eens ernstig met Kets, maar hg wilde er niets van hooren. De Jongh vertrok daarna naar Indië als onder-officier, adspirant-officier, werd echter spoedig afgekeurd en wegens gezondheidsredenen naar Nederland teruggevonden. Kets was intusschen bezig het nagelaten fortuin van zgn moeder, ongeveer f 90.000, in losbandigheid te verteren, en ontzag zich niét zijn vroegere verloofde te ergeren, door met een publieke vrouw in een open rijtuig voorbij haar huis te rgden. Hij bad te Scheveningen het h&tel Victoria opgericht, dat niet best ging en ook veel geld verslond. Toen De Jongh weer met Kets in aanraking kwam, waren ze beiden al even berooid. De Jongh zag de toekomst donker in, zijn carrière was gebroken en hij wist niet wat hg begiunen zou. Kets kon zijn grove verteringen niet volhouden en zag ook uit naar middelen om aan .geld te komen. Door Kets is toen voorgesteld een valschen wissel aan den man te brengen en de opbrengst samen te verdeelen. In de aan den Hoogen Raad ingediende memorie ter toelichting van de revisie-aanvraag wordt hieromtrent gezegd dat Kets toen voorsloeg een valschen wissel te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1