ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 16 lei 1101. (Z ieri li. zeesche O o u r a n t RECLAMES. KENNISGEVING. Algemeen Overzicht. "«nEuwgTÜPÜaËwr' Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste MARËA80. - Sis. 7538. DirecteurA. J. DE! L0025E. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiten 1. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Havenpark 348> Zierikzee. 15 regels 7"£5 cts. Elke regel meer cts. De Drukkerij van R. W. J. OCI1T- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, als: Visitekaartjes, Huwelijkskaarten, Nota's, KwitaniiënEnveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banketzakken, enz. enz. Net werk, tot de laagste prijzen. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Zaterdag: den 18 Mei e. Vc., des namiddags te t3/,, uur, op het Raadhuis, eene opei bare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 14 Mei 1901. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeelii g van ingekomen stukken. Voorstellen van Burgem. en VVeth. tot vermeerdering van het aantal onder wijzers aan school Atot wijziging van verschillende Verordeningen betreffende het openbaar lager onderwijs, in verband met de reorganisatie van het onderwijs op school D, en tot vaststelling eener Verordening, bedoeld in art. 15 der Leerplichtwet. Behandeling van het primitief kohier der belasting op de honden voor 1901. Benoemingen van een regent vaa het Burgerlijk Armbestuur; van een onder wijzer aan school A, en van leden en plaatsverv. leden van stembureau* bij te houden verkiezingen enz. De Iia Rey heeft, om te ontkomen aan het hem dreigend gevaar door de Engelsche troepen omsingeld te worden, zijn stellingen te Hartebeest- fontein tijdig opgegeven, en is, na zijn leger in verschillende afdeelingen gesplitst te hebben, naar het Zuiden getrokken, zoodat het welberaamd krijgsplan van den Engelschen generaal Babing- ton hem in het net te vangen, jammerlijk mis lukt is. En om zich nu te wreken over deze gefaalde poging heeft het Engelsche legerbestuur gedekreteerd, dat Hartebeestfontein verwoest en met den grond zal gelijk gemaakt worden. Een geheel dorp zal nu van den aardbodem verdwijnen, en de bewoners er van, mannen, vrouwen en kinderen, zullen, beroofd van alles, in gevangen schap worden weggevoerd, omdat hun land- genooten de plaats, waar zij woonden, gemaakt hadden tot een bolwerk voor de onafhankelijk heid van het vaderland. Dappere, humane daad, volkomen waardig den grooten menschenslachter, Lord Kitchener. Aanhoudend meldt ons de telegraaf, dat de Engelschen het land schoonvegen, tal van gevangenen maken, en enorm veel buit behalen. Het is schier eiken dag hetzelfde eentonige liedje. Wij zullen die opgeschroefde berichten, waaraan men op het vasteland van Europa geen onbepaald geloof meer slaat, stilzwijgend voorbijgaan. Het voortduren van den oorlog, het aggressief optreden der Boeren, de kanonnen, ammunitie en mond voorraad, waarover zij, trots de strooptochten der Engelschen, nog steeds beschikken, zijD de krachtigste bewijzen van de ofïiciëele logentaal. De toestand der Boeren is niet zoo ongunstig als de Engelschen zichzelve en anderen wijs maken. De Boeren denken er dan ook niet aan de wapenen neêr te leggen. Onlangs nog werd van Louis Botha een brief gepubliceerd, waarin hij zijn landgenooten aanmoedigde den strijd op leven en dood vastberaden voort te zetten. God zal ons van den vijand verlossen, en ten slotte ons de onafhankelijkheid geven". Indien slechts één tiende waar zou zijn van hetgeen het Engelsche legerbestuur uit Zuid-Afrika naar Europa gelieft te seinen, dan ware er in Trans vaal en den Oranje-Vrij staat geen enkele gewapende Boer meer te vinden. De brave Milner is op reis naar Engeland. Hij kan, indien hij behouden in Groot-Brittannië mocht aankomen, zijn vriend Chamberlain mondeling inlichten over den hacbelijken staat van zaken, en vooral over de toenemende ver bittering, die in de Kaapkolonie heerscht wegens de willekeurige handeliugen en ontzettende wreedheden, waaraan de Engelschen zich schuldig maken. Ook mevrouw Botha heeft zich naar Europa ingescheept, naar de Engelsche dagblad correspondenten beweren, met de opdracht van Lord Kitchener om den Staatspresident, Paul Krüger, te bewegen vredesonderhandelingen aan te knoopen. Nu zal, dunkt ons, Lord Kitchener toch wel weten, dat niet Paul Krüger op dit oogenblik de man is, tot wien hij zich rechtstreeks of zijdelings moet wenden, maar Schalk Burger, de waarnemende President der Zuid-Afrikaansche Republiek, die trouwens door zijn aanwezigheid op het oorlogsterrein het best beoordeelen kan, j óf en hoelang de Boeren den heiligen strijd voor j huis en haard kunnen volhouden. Het komt ons dan ook voor, dat die bewering onjuist is. Vermelding verdient nog, dat achttien eskadrons vrijwilligers, van wie de diensttijd verstreken is, naar Engeland terugkeeren. Zij zijn den strijd met de Boeren beu, en verlangend daarom hard naar huis, weigerden zij de verbintenis te her nieuwen. Chamberlain heeft in het Engelsclie Lager huis verklaard, dat de Regeering zich niet meer gebonden acht door de voorwaarden, die aan Botha namens haar zijn aangeboden. Wat in 's hemels naam den Minister toch wel mocht bewegen deze verklaring af te leggen. Niemand vraagt hem iets. En wanneer niets gevraagd wordt, dan behoeft men toch ook niet te ant woorden. Klaarblijkelijk wil de man groot doen. Hij weet zeer wel, dat de Boeren er nog niet aan toe zijn, en ook niet van zins zijn vrede te vragen. Het Lagerhuis heeft met 333 tegen 227 stemmen de kolenbelasting aangenomen. Zullen de mijn arbeiders woord houden, en als protest tegen die belasting het werk staken? Of hebben zij door de oppervlakkige redeneering, dat de uit voerrechten uitsluitend zullen drukken op het buitenland, zich laten overreden om aan den arbeid te blijven? Indien dit het geval mocht zijn, dan hebben zij ook niet verder gezien dan hun neus lang is, want dan is het de groote vraag, of het vasteland, als de kolenprijzen aanmerkelijk stijgen, van Engeland zijn kolen zal blijven betrekken. De tijden zijn voorbij, dat men voor dezen zwarten grondstof uitsluitend in Groot-Brittannië ter markt moet gaan. De civiele lijst (staatsinkomen) van Koning Edward YII is door het Parlement vastgesteld. Wegens de finantiëele moeilijkheden, waarin zich de voormalige Prins van Wales bevindt, heeft men, om het aanzien der Koninklijke waardigheid op te houden, zijn inkomen uit 's Lands Schatkist in verhouding tot dat, wat wijlen Koningin Victoria genoot, aanzienlijk verhoogd. Sedert Edward VII de troon beklom, moest eigenlijk de Prins van Wales dood en begraven zijn. Ongelukkig is dit niet het geval. Niet alleen de tallooze schuldeischers herinneren den regeerenden souverein aan zijn vroegere loopbaan, en aan de vervulling der verplichtingen, die daarmede nauw samenhangen, maar ook sommige Iersche dagbladen vermeten zich de geschiedenis van den Vorst te beschrijven, toen deze nog niet Engeland's kroon droeg, en nog Prins van Wales heette. Onder deze de Irisch People. Dit blad heeft kortelings een zóó trouw beeld van 's Konings voormaligen levenswandel gegeven, dat de Regeering daarin een reden heeft gezien het in beslag te doen nemen. Dat was, gelijk te voorzien, niet naar den zin van de Iersche afgevaardigden. Dillon stelde als protest tegen de inbeslagneming, die zijns inziens een onverantwoordelijke inbreuk op de vrijheid van drukpers was, aan het Lagerhuis voor de zitting te verdagen. Na scherpe discussiën werd dit voorstel met groote meerderheid verworpen. Alleen de Ieren en radicalen stemden voor. Wij vinden het van de Regeering allesbehalve ver standig een maatregel te nemen, waardoor de algemeene aandacht op een blad gevestigd wordt, dat tot nu toe weinig gelezen in eens een groote bekendheid heeft verkregen. De Regeering heeft door haar'on beraden overijlden stap voor het blad een onbetaalbare reclame gemaakt. Van het blad geen notitie te nemen, ware in dit geval de beste gedragslijn geweest. Overeenkomstig den wensch van wijlen Koningin Victoria hebben de Hertog en de Hertogin van Cornwallis (de zoon en schoondochter van den Koning van Engeland) te Melbourne het eerste bondsparlement van het Australische gemeenebest pleehtiglijk geopend. Het moge van Engeland liberaal gedacht zijn aan Australië onder zekere voorwaarden een eigen wetgevende macht te hebben toegestaan, het is naar onze overtuiging de eerste stap, die leiden zal tot de algeheele onafhankelijkheid van de Vereenigde Staten van Australië. Immers bij een ernstig conflict met Groot-Brittannië bestaat er groot gevaar, dat de georganiseerde staatkundige eenheid van Australië zich vrij en zelfstandig verklaart. In Barcelona (Spanje) is een oproer uit gebroken, dat met behulp van de militaire macht gewelddadig bedwongen is. Op last van de Regeering werd terstond de staat van beleg af gekondigd, zoodat alle grondwettige rechten buiten werking werden gesteld. Tal van personen zijn in hechtenis genomen,' waaronder ook de leiders van het oproer. Deze zullen voor een krijgsraad terechtstaan. Hun lot zal wel verre van benijdenswaardig wezen. De onlusten hadden tot oorzaak het onweerstaanbaar verlangen der bevolking naar autonomie (zelfregeering). Met dat verlangen hield de Regeering te Madrid niet de minste rekening. Juist het tegendeel geschiedde. Vandaar de uitbarsting. De Duitsche Rijksdag; heeft het voorstel der Commissie tot het verleenen van presentiegeld aan de afgevaardigden aangenomen. Een pikant debat ging daaraan vooraf. De Keizer is, wat ons niet verwondert, met het voorstel der Commissie niet ingenomen, en moet zijn tegenzin in de volgende bewoordingen geuit hebben: „Willen de kerels ook nog presentiegeld. Nu, maar ik geef den kerels geen presentiegeld". De socialistische afgevaardigde, Singer, zinspelend nu op deze uitdrukking van „een bekende, spraakzame tong", betoogde den plicht van den Rijksdag om het voorstel der Commissie aan te nemen, en zoo doende te toonen, „dat de Rijksdag uit kerels bestaat, die zich geen vrees laten aanjagen". De Duitsche Keizer staat nog met zijn denkbeelden op het verouderde standpunt der Duitsche vorsten. In oude tijden namelijk was de schatkist van den staat en de geldbuidel van den Keizer één. De burgers brachten hun belasting op ten behoeve van den vorst, die hen regeerde, en niet ten bate van het rijk, waarvan zij bewoners waren. De souverein nam uit de schatkist, wat hij voor zijn privé noodig had, en betaalde daaruit ook allen, die hij voor de uitvoering van zijn regeeringstaak in zijn dienst had. Dat stand punt is echter niet meer van onzen tijd. Thans behoort de schatkist aan den staat, dat is aan het georganiseerde belastingbetalend volk, en niet meer aan den Keizer, zoodat deze niet het recht heeft van geven en nemen. Dat recht heeft alleen de wetgevende macht. Nauwelijks is Dreyfus' roerend boek „Vijf jaren van mijn leven" in verschillende talen in het licht verschenen of de Independance Beige (een Belgisch blad) publiceertde verklaringen, die Esterhazy voor den Fransehen consul te Londen heeft afgelegd. Het doel, dat Esterhazy met de publicatie beoogt, is aan de wereld bekend te maken, dat al het gemeene, hetwelk hij indertijd deed, hij volbracht op last van zijn superieuren Gonse, Boisdefïre, en den groot leugenaar, generaal Mercier. Alsof de wereld dat niet wist, alsof niet algemeen bekend is, dat de gewetenlooze schelm Esterhazy daarvoor goed betaald werd, en dat, toen men hem losliet, en het schandgèld achterwege bleef, hij zich op hen wilde wreken, in wier banden hij een gewillig werktuig was, dat men verachtelijk wegwierp, toen men het niet meer noodig had. 8e Ti<a<«s*8alsch Eogeiuciie oorlog. Londen, 13 Mei. De Standard verneemt uit Pretoria dat de verschillende Engelsche afdeelingen Transvaal en Oranje-Vrijstaat zoo volkomen schoongeveegd hebben, dat de nog strijdende Boeren allerwaarschijnlijkst geen nieuwen win terveldtocht kunnen doorstaan. Maar een teleurstelling noemt de correspondent 't, dat nu onbetwistbaar gebleken is dat de Boeren weer geschut en ammunitie hebbenhij vermoedt dat 't opgegraven kanonnen zija. Generaal Campbell op zijn tocht naar Middelburg, en Smith Dorrien op zijn marsch naar Wonderfontein zijn voortdurend lastig gevallen door Boeren- commando's, die veldgeschut en pompoms bij zich hadden. Ook blijkt dat de Boeren zich in het oosten en westen van Transvaal weer samen trekken. Voorts beeft French verzuimd, het te velde staande gewas te vernielen, zoodat de Boeren, die nog ongeveer 16,500 strijders tellen, volop mondvoorraad bezitten. Do correspondent van de Daily Mail te Pietermaritzburg seint in deDzelfden geest. Aan de Daily Mail wordt uit Pretoria gemeld dat De Wet de Vaal weer overgetrokken is met 2000 man, en zich met De la Rey heeft vereenigd. Volgens den correspondent van de Standard te Durban komt mevrouw Botha er rond voor uit, wat het doel is van haar zending naar Europa, er bijvoegende dat Kitchener haar gemachtigd heeft tot haar zending. Zij zal ernstig blijven streven naar het eindigen der vijandelijk heden. Zij spreekt met bewondering over de wijze waarop de Engelschen de Boerenvrouwen behandelen. Verscheiden Hollandsche dames vergezellen mevrouw Botha naar Europa. Kitchener seint uit Pretoria van Maandag Grenfell beeft Louis /Trichardt bezet. Hij nam 50 gevangenen met geweren. De colonnes melden dat sedert mijn laatste telegram 8 Boeren gedood en 20 gewond zijn verder zijn 112 gevangen genomen, 24 hebben zich overgegeven buitgemaakteen machine kanon, 6400 patronen voor lichte vuurwapens, 150 wagens en 870 paarden. Een parlementair stuk, dat openbaar is toont dat 430 gebouwen in Zuid-Afrika zijn verbrand van Juni 1900 tot Januari 1901, namelijk in Juni 2, Juli 3, Augustus 12, September 99, October 189, November 226, December 6, Januari 3 en op onbekende dato 90. Belgilt Brussel, 12 Mei. Heden geeft de Ind. Beige een gedeelte uit do verklaring van Esterhazy voor den Franscben consul te Londen, handelende over het borderel. Esterhazy verklaart formeel bet stuk geschreven te hebben en verhaalt boe hij het in het Duitsche gozantschapshótel aan de Rue de Lille bracht en in de map van Schwarz- koppen legde. Esterhazy beweert, dat kolonel Sandherr zijn schrift uitstekend kende en evenmin als kolonel Henry kon twijfelen aan de herkomst van het borderel. Nederland Groningen, 14 Mei. Een verschrikkelijk voorval heeft Zondagavond plaats gevonden in de verlengde Nieuwstraat alhier. De beeldhouwer Kleersnijder was met zijn vrouw ten 7J ure naar de kermis gegaan. Toen zij ruim 9 uur thuis kwamen, vonden zij het huis vol rook en de bij hen inwonende reeds bejaarde moeder met verbrande en smeulende kleeren aan het lijf bij de kookkachel op den vloer liggen. Nadat de brandende kleeren waren gebluscht, bleek dat de ongelukkige reeds overleden was. Uit het onderzoek is gebleken dat de ongelukkige, die slecht ter been was en zich slechts met een stokje kon voortbewegen, terwijl haar melk in den oven stond te warmen, naar het vuur in de kachel heeft willen zien, waarbij haar kleeren moeten zijn in brand geraakt. Amsterdam, 13 Mei. Omstreeks kwart over zeven hedenavond vond door onvoorzichtigheid van een schilder, die met een brandende lucifer naar een lek zocht in de gasleiding, eene hevige gasontploffing plaats op het bovenhuis van het perceel Nieuwendijk No. 53, hoek Raamskooi. De schilder werd vrij ernstig aan het rechter oog verwond, de bewoner van bet bovenhuis, de heer Ninaher, bekwam een lichte wonde aan het voorhoofd en zijne vrouw een wonde aan de wang. De drie getroffenen vonden hulp in een apotheek en zijn er nog vrij goed afgekomen, in aanmerking genomen de vernieling door de ontploffing in het perceel aangericht. Het dak is voor de helft in de hoogte geworpen en verbrijzeld en verscheidene kamers der twee bovenverdiepingen zijn onbewoonbaar geworden. Aan de overzijde der smalle Raamskooi sprongen eenige vensterruiten. Veel vensterglas en enkele stukken van het dak vielen in de steeg, gelukkig echter zonder iemand te raken. De brandweer stelde een onderzoek ter plaatse in, doch vond in den staat van het perceel na het ongeval geen reden om ter verzekering der veiligheid op straat nog een of ander weg te breken. 's-Gravenhage, 13 Mei. De leden der Eerste Kamer zijn bijeengeroepen tegen Maandag 20 dezer, 's avonds ten half negen ure. Rotterdam, 14 Mei. Heden is hier een strooibiljet verspreid, waarin wordt medegedeeld, dat in eene Zondag gehouden vergadering vau zeevolk besloten is eene algemeene werkstaking te proclameerenen dat niemand moet aanmonsteren Tot hedenmiddag deed zich echter de invloed van dit besluit nog bij geen der groote reederijen gevoelen. Met ingang van 26 Mei zijn de portiers Kuypers en Dekker van het station D. P. te Rotterdam, overgeplaatst in gelijke functie naar het station te Middelburg. De derde klasse passageprijs naar New-York is door de Holland-Amerika Lijn met zes gulden verlaagd en dus tot nadere aankondiging voor alle stoomschepen vastgesteld op f 72 per De passageprijs derde klasse van New-York naar Rotterdam bedraagt onveranderd f 70 per volwassene. De door het Amerik. Gouvernement geheven oorlogshelasting (Wartax) van f 2.50 ia in dezen prijs niet inbegrepen en moet afzonderlijk betaald worden. Retourbilletten derde klasse f 142. Dordrecht, 13 Mei. Zaterdagmorgen omstreeks halfzeven had het volgende treurige ongeluk plaats op het erf in de steenhouwerij der firma D. J. Breedveld, aan de Lage Bakstraat, alhier. Bij het versjouwen van een zwaar steenblok, kreeg de 51-jarige werkman F. v. d. j Weijden bij het plotseling overvallen van dien j steen, hem boven op bet lichaam, met het noodlottig gevolg, dat 'smans borstkas totaal j werd ingedrukt. De ijlings ontboden geneesheer j A. C. Van Bruggen mocht slechts constateeren, j dat de dood onmiddellijk was ingetreden, zoodat de overledene heel kort moet geleden hebben. I Het lijk is eenige uren later naar de woning I te Dubbeldam aan den Reeweg overgebracht. De ongelukkige, die verzekerd was tegen ongelukken, laat een weduwe zonder kinderen achter. I Post en Telegrafie. Naar Het Vad. uit goede bron verneemt zullen de tractementen der post- en telegraaf-beambten met Januari e.k. zoodanig geregeld worden, dat 't maximum in 15 dienstjaren bereikt wordt, in plaats van in 20 jaar. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie heeft bepaald, dat bij gelegenheid der periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staton- Generaal, in den avond van den dag der stemming, eventueel dien van herstemming, de rijks-telegraaf kantoren zullen geopend blijven tot 10 uur (Greenwichtijd) voor de aannemiDg of verzending van verkiezings-telegrammen. Benoemd tot brievenbesteller te Rotterdam J. de Jonge, geboortig te Ooeterland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1