Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 1! lei 1901. (Zierikzeesche Courant), 57ste JAARGANG. No. 7536. Tweede Blad. Inschrijving voor de Schutterij. B E K E NDMA KING. NIEUWSTIJDINGEN» MIDDELBURG--ZIERIKZEE. APVERTENTIEN. Plaatsing van Advertentiën Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur s A. «T. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL.. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot de» Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Havenpark 348, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee Gezien de wet op de Schutterden van den 11 den April 1827, en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren, als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand rnoet geschieden, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden: Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij, van de geborenen in de jaren 1876 tot 1867 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen, welke tot het laatstgemelde jaar behooren, als mede van hen, welke, in de vorige jaren geboren zynde, sedert de laatst vorige inschrijving, zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen na dien tyd gepasporteerd, en de vreemdelingen welke sedert dezen tyd van buiten het Rijk zijn gekomen, en zich alhier hebben gevestigd, voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit Rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd, hetzy door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door de werkelyke overbrenging, van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan, naar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenig ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd, maar dat allen, zonder onderscheid, daarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen ver- meenen, volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, en dien ten gevolge ook zij niet, die hun ontslag uit den Schutterlijken dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de bovengemelden, als daartoe by deze wordende opgeroepen, moeten verschynen ten Raadhuize dezer gemeente, op 15 Mei e.k. en volgende dagen, van 's voorm. 10 tot 's nam. 1 uur, ten einde zich te laten inschryven, ieder in dat register, waartoe hy volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den lsten Juni 1901 finaal worden gesloten. Dat de studenten, geëmplooyeerden in huizen van negotie, klerken voor notarissen, advocaten enz., bedienden en werk- boden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zy hunne studiën houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zynde ambtenaren en geëmployeerden by het Gewestelijk Bestuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen moeten uitoefenendie buiten 's lands studeeren of werkzaam zyn in de gemeenten hunner vorige woonplaatsde buitenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zy het laatste hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en meubilair of wegens hun vaartuig belasting betalende, dódr, waar zij voor deze belasting zijn De vorenstaande opgeroepenen zullen verplicht zijn bij hunne inschryving opgave te doen van hunne namen, voor- en bynamen van de plaats en den tyd hunner geboorte, hunne woonplaats, met aanduiding van wijk en nomm»r, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zyn gehuwd, ongehuwd of weduwnaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse, (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewys, afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken Stand); sedert wanneer zy Ingezetenen der gemeente zijn en van waar zy alhier zyn komen inwonen, en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen, dat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrijstellen, of daartoe onbevoegd maken, naar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel daar van, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk, buiten deze gemeente geboren, aangemaand, om zich tydig van eene geboorte-akte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschryving behoorlijk kunne geschieden, en om voor te komen dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zynen ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken, vermanen en waarschuwen, om zich van deszelfs verplichting in deze te kwyten, vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van-Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der registers op 1 Juni eerstkomende niet hebben laten in schryven, alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven, en dat denzelven, die tengevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven zonder loting by de Schutterij ingelyfd, indien het zal blijken dat er, tydens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunne aanzien bestonden. Zierikzee, den 8 Mei 4901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Transvaalsch - Engelsche oorlog. Standerton, 6 Mei. Den 4en dezer braken de Engelsche kolonnes hier op om zich te ver eenigen met de kolonne van Platrand. Gedurende den marsch vuurden de Boeren herhaaldelijk op de kolonnes. Denzelfden nacht bereikte de kolonne uit Platrand Weltevreden. De Boeren boden eenig verzet. Den volgenden dag werd het Boerenkamp te Uitkijk door kolonel Colville's kolonne uit Heidelberg overrompeld, waarbij drie gewonde Boeren gevangen genomen, vier wagens, dertien paarden, vijfhonderd stuks vee en een hoeveelheid schietvoorraad buit werd gemaakt. Nevel maakto de vervolging onmogelijk. De kolonne zette haren marsoh in zuidelijke richting voort en viel een ander kamp aan. De Boeren boden geen tegenstand. Een Maxim-Nordenfelt, eenige wagens en voorraden vielen in handen van de Engelschen. De kolonne uit Platrand trok daarna in de richting van de Yaal. Den 5den deden de Boeren een vastberaden aanval op de Engelsche verkenners, die er echter in slaagden hun stelling te behouden. De Engelschen hadden drie dooden en twee gewonden. De Boeren werden ten slotte verdreven. Yolgens berichten van de Boeren heeft zich het commando onder Brits, ter sterkte van 250 man, bij Christiaan Botha aangesloten, die beschikt over 350 man en twee kanonnen. Hun vereenigde strijdkrachten staan aan den oostkant van Reebokfontein. Kolonel Bullock heeft gisteren een gevecht geleverd in oostelijke en noordelijke richting, maar de uitslag is onbekend. Kaapstad, 8 Mei. Yolgens particuliere berichten hebben de Boeren opnieuw eenige treinen in het district Cradock in de lucht laten vliegen en is het spoorwegverkeer in verband hiermede gestaakt. Londen, 8 Mei. Yolgens de wekelijksche opgaven van de regeering van Kaapkolonie, worden de Boeren, die een inval op het gebied der Kolonie hebben gedaan, in de midden districten voortdurend in beweging gehouden. De commandanten Scheepers, Malan en Hugo zijn gedurende de laatste week voortdurend opgejaagd. In de oostelijke districten trekt majoor Crewe Kritzinger's commando, dat nu onder bevel staat van Fouché, achterna, op zeer korten afstand. De particuliere secretaris van den minister van koloniën Chamberlain heeft, in antwoord op een aanvraag, geadviseerd, dat het, onder de tegenwoordige omstandigheden, volstrekt niet raadzaam zou zijn naar Zuid-Afrika te ver trekken, ter hervatting van den arbeid te Johannesburg. Engeland. Zekere Henry Hauthorn te Dover is dezer dagen verrast met een erfenis van 125,000 (f 1.500,000), welke som hem is vermaakt door een dame, mevr. Fairfax, die hij in 1854 van een wissen dood door verdrinken had gered. De brave man was zijn goede daad, waarvoor hij nu eerst werd beloond, al nagenoeg vergeten. Nederland. Kampen, 8 Mei. Gisterenmorgen werd in de exercitieloods van het Instructie-Bataillon voor het front van de troep aan den, met de eere-medaille van de Oranje Nassau Orde in brons versierden korporaal Leeuwe van het 8e Regiment Infanterie de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst toegekend. De kapitein Opstelten, die de medaille uitreikte, richtte een kernachtige toespraak tot den korporaal Leeuwe en stelde hem aan het Bataillon voor als een braaf, trouw en eerlijk militair. Nadat voor den jubilari9$vas gedefileerd werd hij door alle aanwezige officieren geluk gewenscht met dit feest. De muziek van het Bataillon luisterde de plechtigheid op. Dat het den jubilaris niet aan blijken van belangstelling met dit feest ontbrak, bewijzen de door hem van heinde en ver ontvangen felicitaties en niet minder de fraaie cadeaux; zoo ontving hij o. a. van h.h. officieren een mooie stoel, van de onderofficiers, korporaals en volontairs een gouden remontoir-horloge met inscriptie van de subsistenten een barnsteenen sigarenpijp met goud gemonteerd, een zilveren sigaren- knipper en een zilveren potloodvan de vrouwelijke bediende uit de cantine een zeer mooie flesoh eau de cologne, vervolgens van particulieren een taart, een peperkoek, een tabakspijp, tabak, sigaren, bouquetten, levende bloemen enz. enz. Amsterdam, 9 Mei. Maar eventjes 114 paartjes zijn deze week alhier reeds ondertrouwd. 's-Gravenhage, 8 Mei. Wij kunnen mede deelen, dat thans door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid ter advies aan de verschillende Kamers van Arbeid gezonden in een wetsontwerp ter wettelijke verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van. ouderdom en invaliditeit. Yerzekeringsplichtig zullen zijn alle personen in een dienstbetrekking en kleine ondernemers, die niet meer dan f 1200 per jaar verdienen; de verzekeringsplicht begint met het 16e en eindigt met het 65ste jaar. Werkgevers en ver zekerden zullen ieder de helft der premie betalen. De loonen zullen in vijf klassen verdeeld worden (beneden f 240, f 450, f 700, f 950 en boven f 950 met premies van 20, 24, 32, 40 en 48 ct. per week); de rente zal belangrijk hooger zijn dan de door de bekende staats commissie voorgestelde. De staat zal in de eerste vijftig jaren jaarlijks twee millioen gulden bijdragen. Met de nieuwe voedingsregeling voor den soldaat des namiddags n.l. gort zijn de manschappen over het algemeen uitzonderingen zijn er altijd zeer ingenomen. De gort, genuttigd met boter en suiker, is om dezen tijd ontegenzeggelijk een krachtiger voeding dan aardappelen. Rotterdam, 8 Mei. Een ontzettend ongeluk had gisterennamiddag 6 uur plaats op de Hoogstraat bij de Stadhuissteeg. Eenige schilders wa^on werkzaam aan het winkelhuis der firma F. J. Borst om den gevel te schilderen, zoomede de gevellijst, waartoe uit de 3e verdieping een stelling hing. Nadat de veiligheidsbeugels er reeds afgenomen waren begaf een 21-jarige schildersknecht, in dienst der firma W. J. Schroeter aan den Houttuin no. 50, zich op de stelling. Plotseling hoorden voorbijgangers een noodkreet en gelijk tijdig stortte de schildersknecht met twee stellingplanken op straat. Men nam den onge lukkige op en droeg hem in de apotheek van de firma Buiterman en Cohen. De man was op het linkerbeen neergekomen, dat daardoor gedeeltelijk in het onderlijf gedrongen was, terwijl schedel en linkeronderkaak gebroken waren. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Een gerequireerde raderbrancard werd terug gezonden, daar de levensgeesten reeds geweken waren, waarop het zwaar verminkte lijk per drenkelingenbak naar Crooswijk werd getrans porteerd. Het geval verwekte veel deelneming op dit drukke verkeerspunt. De man was eerst één dag bij de firma werkzaam en is gebleken te zijn de schilderskneoht J. H. K., wonende in de Yan der Schellingstraat. Breda, 8 Mei. De werkman B. van de gasfabriek alhier, was gisterenmorgen werkzaam op den hoogsten gashouder. Bij den telefoonpaal stapte hij over het hekwerk, maar door een lichte uitglijding van zijn voet, greep hij den paal, waaraan, hij zich moest vasthouden, mis en viel omlaag. Yan eene hoogte van 34 M. plofte hij neer op het steenen plaveisel. Het gelaat en het geheele hoofd waren afschuwelijk onherkenbaar misvormd en bloed en hersenen spatten op tegen den muur. De dood was onmiddellijk, ingetreden en de ongelukkige heeft geen lijden gehad, dan het oogenblik van zijn vallen. Een weduwe en een dochter blijven achter. Den Bommel. J.l. Maandag bezocht ds. Snel uit Dirksland deze gemeente, met het doel giften in te zamelen voor een protestantsch weeshuis op Curasao (West-Indië), Yan de werf van den heer A. van der Giessen te Krimpen a/d. IJsel is van stapel geloopen een motorbootgebouwd voor den heer E. Mast, beurtschipper alhier. B E CHTSZAKE N. Zierikzee, 10 Mei. De arrondissements rechtbank heeft heden A. J. de K., 33 jaar, arts te Bruinisse, thans gedetineerd, schuldig verklaard aan mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, door den schuldige tegen zijne echtgenoote begaan, en hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 jaar, met vrij spraak van hetgeen niet bewezen is verklaard. De President deelt den veroordeelde, die zeer bewogen is, mede, dat, zoo hij zich door het vonnis der rechtbank bezwaard mocht gevoelen, hij de bevoegdheid heeft hiervan binnen veertien dagen in hooger beroep te komen. De raadsman van beklaagde, de heer mr. A. J. F. Fokker, heeft onmiddellijk tegen het vonnis appèl aangeteekend. Het doet ons leed te moeten mededeelen, dat heden aan de pers in het openhaar een bejegening is ten deel gevallen, die niet strookt met de waardigheid van ons ambt, én die dan ook op ons een hoogst pijnlijken indruk heeft gemaakt. Terwijl de klok reeds het tiende uur geslagen had, werd ons door den aan de voordeur geposteerden veldwachter, in weerwil van onze vertoogen en trots ons beroep op de ook hier heerschende gewoonte, de toegang tot het gerechtsgebouw geweigerd. En toen wij eindelijk met het publiek werden binnengelaten, werden wij niet, gelijk vroeger, toegelaten tot de voor de pers bestemde zitplaatsen, maar werden wij gedrongen in de voor het groote publiek bestemde ruimte. Staande in het gedrang was het ons-onmogelijk onze taak naar behooren te vervullen, zoodat wij niet in staat zijn de motieven te publiceeren, waarop bovenstaand vonnis van de rechtbank steunt. Yerder werd nog veroordeeld C. van der B., 30 jaar, boerenknecht te Bruinisse, wegens diefstal, tot f 40 boete, subs. 42 dagen hechtenis. Bij breedvoerig gemotiveerd vonnis, dat anderhalf uur duurde, veroordeelde de rechtbank te Amsterdam Donderdag, overeenkomstig den eisch van het O. M., tot een jaar gevangenis straf Mijsse Lubbers Mijssema, beschuldigd van, als gezagvoerder der stoomboot »D. A. Yer- schure I", door schuld veroorzaakt te hebben de aanvaring tusschen zijn vaartuig en een Groninger tjalk, schipper H. Texer, op den Amstel, waardoor de tjalk zonk en vrouw en vier kinderen verdronken. Yoor het gerechtshof te 's-Gravenhage zal 30 dezer in hooger beroep worden behandeld de zaak van G. P. van P., kleermaker aldaar, die door de Haagsche rechtbank is vrijgesproken (met last tot invrijheidstelling) van het ontvoeren van de knapen Yan Wezel en Endlich. Het gerechtshof te 's-Hage heeft in de zaak van een sigarenmaker en een molenaars knecht te Tholen, die wegens verwonding werden veroordeeld, gehandhaafd voor eerstgenoemde de hem opgelegde twee maanden gevangenisstraf en voor den molenaarsknecht de gevangenisstraf veranderd in een geldboete. Weekmarkt te Zierikzee9 Mei 4901. BoterprijzenDe Boter is verkocht voor f 0,42J, f 0,52£, f 0,55 en f 0,56 de 5 Hectogr. Kip-EierenDe Kip-Eieren zijn verkocht voor 0,50, f 0,70, f 0,75 en f 0,77£ per 25 stuks. Eend-Eieren De Eend-Eieren zijn verkocht voor f 0,90 en f 0,95. §TOOHBOOTDIElV8T Mei. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg 'smorg. smidd. Zaterd. 11 7,30 Zondag 4 2 7,30 Maand. 4 3 7,30 5,— Yan Zierikzee 'smorg. 'smidd. Zaterd. 41 3,- Zondagl2 41,30 Maand. 4311,30 Dinsd. 14 naar Cortgene 7,50 terug Zzee 9,15 Dinsd. 14 naar Middelburg 3, Woens.45 7,30 Woens.15 3, Dond. 16 7,30 Dond. 46 3, Vrijdagl7 7,30 Vrijdagl7 3, Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, by den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getele grafeerd. Ondertrouwd LEENDERT JOZIAS BEIJE en JANNA WILHELMINA YAN ESPEN. oosterland, Sir-Jansland Mei 1901. Ondertrouwd JOHANNES YAN DIJKE Iz. en KOMMERTJE ADRIANA SLAGER Jd. St.-Annaland, 9 Mei 1901. De ondergeteekende betuigt zijn' harte- lijken dank aan allen, die blijken van belang stelling gaven gedurende de ziekte en na het overlijden van zijne geliefde Echtgenoote. Rotterdam, Yredenoordstraat 25. J. VAN DER LINDE Jz. DANK aan allendie blijken van be langstelling gaven bij het overlijden van onze geliefde Doohter. Dreischor, 10 Mei 1901. J. A. EIJKE en Echtgenoote. Onzen hartelijken dank voor de zeer vele blijken van belangstelling op 5 Mei j.l. ondervonden. Brouwershaven, 11 Mei 1901. J. J. RADEMAKER en Echtgenoote. in de Zierikzeesche Nieuwsbode en alle andere Couranten, bij Boekh. H. G. KROM, voorh. A. M. E. van Dishoeck. Beveelt zich tevens beleefd aan voor levering van net druk- en bindwerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 5