/.IIBIkXIFSdll NIEUWSBODE. Zaterdag II lei 1901. Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., Zie Advertentie. Algemeene Opneming Uit Stad en Provincie. (Z ieri li zeesclie C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. Ne. 7536. Directeur A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiten), nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FsaNKEi, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit 15 rebels cts. Elke regel meer 155 cts. Po8tatraat C 403. (Tweede Blad). De Drukkerij van R. W. J. 0CRT- MAN, pp' naast 's Landskamer, speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, als: Visitekaartjes, Huwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banketzakken, enz. enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Belasting op de Honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het primitief kohier der belasting op de honden van deze gemeente, over het dienstjaar 1901, op heden door hen is opgemaakt en van heden af tot den 18 Mei e.k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tyd, tegen zijn aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, by verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 4 Mei 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Opneming van de Wegen en Voetpaden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzke brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in de aanstaande week van wege de gemeente eene zal worden gehouden van de Wegen en Voet paden met de Kunstwerken. Zierikzee, den 8 Mei 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee» 10 Mei. "Wij ontvingen gisteren het telegraphisch bericht, dat de toestand van onzen hooggeachten afgevaardigde voor de Tweede Kamer, de heer J. J. van Kerkwijk, ten gevolge van een val van de trap binnenshuis zorg wekkend is, en dat het ergste gevreesd wordt. Morgen (Zaterdag) avond zal de gym- nastiek-vereeniging Sparta" uit Bergen-op-Zoom blijkens achterstaande annonce een groote gym- nastiek-uitvoering in de Concertzaal alhier geven. Het loffelijk doel van die soirée is de beoefening der gymnastiek alhier te bevorderen. Met het oog op de gunstige reputatie, die genoemde gymnastiek-vereeniging heeft, twijfelen wij niet, of de te gevene uitvoering zal in aller smaak vallen. Blijkens het programma is voor een aangename afwisseling zorg gedragen. Een bal met strijk-orchest van de zoozeer bekende staf van het 3de Regiment Infanterie zal den avond besluiten. Ook de vrijzinnige kiesvereeniging ^Eendracht maakt macht" te Oost- en West- Souburg stelde met algemeene stemmen den heer Arie Smit, voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer. De heer H. L. Beukenhorst, surnumerair der directe belastingen enz. te Middelburg, wordt 15 dezer verplaatst naar de directie der directe belastingen enz. te Amsterdam. Stavenisse. Hedenavond vergaderden de leden der Kiesvereeniging »Algemeen Belang" alhier. Na lezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, deed de penningmeester rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. Ook deze werd goedgekeurd. De beide aftredende bestuursleden, de heeren W. C. Crucq on J. Droogendijk, werden als zoodanig herbenoemd. Daarna kwamen de a.s. Staten verkiezingen aan de orde. Er werd besloten het aftredend lid jhr. mr. E. A. O. de Casem- broot weder candidaat te stellen voor het lidmaatachaap der Provinciale Staten in dit district. Tholen. Wegens stijging der bevolking boven 30Ö0 zielen zullen weldra behalve de verkiezing van periodiek aftredende leden, vier nieuwe loden moeten verkozen worden en daar door wordt het getal raadsleden op 11 gebracht. St.-Annaland, 9 Mei. In de vergadering van ingelanden van den polder »Moggershü", op 8 dezer gehouden, werd behandeld en vast gesteld de rekening dienst 1900/1901, bedragende in ontvang f 1045,92 en io uitgaaf f 319,34|. Het goed slot bedraagt alzoo f 726,57-|. De begrooting dienst 1901/1902 werd vast gesteld in ontvang en in uitgaaf op een gelijke som van f 1320,62^. Het voor dien dienst op te brengen dijkgeschot bleef bepaald op f 14 per Hectare. Uit het door het bestuur uitgebracht verslag bleek, dat de zeewering in een goeden staat verkeert en voor den nieuwen dienst gewoon onderhoud voldoende zal zijn. Goes» 9 Mei. Benoemd tct ambtenaar ter secretarie in de gemeente Hof van Delft de heer B. Quist, werkzaam op de secretarie alhier. In de raadszitting deelde de burgemeester mede, dat van het Gedeputeerd College mede- deeling was ontvangen van een betaalbaarstelling van f 4300 als Rijksbijdrage in den bouw eener nieuwe school, en voorts van datzelfde College zonder opgave van redenen dat de be slissing op de ontworpen verordening op het lager onderwijs was aangehouden. De hoofdzaak voor de bijeenkomst was de afdoening der kwestie van de gemeentereiniging. Uit de in een vorig no. dezer courant mede gedeelde cijfers der aanbesteding blijkt, dat de nieuwe wijze van reiniging (tonnenstelsel) voor de gemeente op minder zware offers zal komen te staan, dus voordeeliger is dan de tot nu toe gevolgde onreine manier, terwijl ook bij de jongste aanbesteding door het Dagelijksch Bestuur als voorwaarde is gesteld: hooger loon voor de werklieden, die met den reinigingsdienst belast zijn. Aangeschaft zal moeten worden een pneuma tische beerwagen, een schuur gebouwd voor tonnen en beerwagens, een pomp aangekocht; daarvoor zal noodig zijn een uitgaaf voor eens van f 3800, waar tegenover staat.een jaarlijk- sche ontvangst van f 400, wegens het reinigen der beerputten. Verbetering alzoo aan alle kanten. Het zal daarom zeker geen verwondering baren, dat het voorstel om tot het nieuwe stelsel over te gaan, met algemeene stemmen werd aangenomen. De aanneming is gegund aan den laagsten inschrijver M. Reyerse voor f 1534. Welverdiend waren zeker de woorden van dank, gesproken door den heer Risch, die in zijn kwaliteit als voorzitter van de gezondheids commissie zeker het best tot oordeelen in deze bevoegd is, tot het Dagelijksch Bestuur en inzonderheid tot den burgemeester voor zijn ijver in deze zaak aan den dag gelegd. Door het verbeterd systeem van reiniging zal de toestand der gemeente zeer zeker verbeteren. Overeenkomstig de zienswijze van Gedepu teerde Staten werd het reglement voor de Commissie tot wering van Schoolverzuim zoodanig gewijzigd, dat ieder lid voor drie jaar zitting zal hebben. Na het benoemen van leden voor de stembureaux werd deze belangrijke zitting ge sloten. De Feestelijke opening van het Volks-Koffiehuis te Zierikzee. Uit alle klassen der bevolking was men in grooten getale naar de Concertzaal alhier getogen, om bij te wonen de feestelyke opening van het Volks-Koffiehuis in de Krepelstraat. De Voorzitter van het Bestuur, ds. A. Burger, na ziju innig genoegen te kennen gegeven te hebben over de talrijke opkomst, waaruit belangstelling in de goede zaak sprak, zette in zijn kort openingswoord het schoone doel, dat met het Volks-Koffiehuis beoogd werd, duidelijk en krachtig uiteendeelde mede dat de heer Kloot, directeur van het Tehuis voor Drankzuchtigen te Prinsenhage, verhinderd was over te komen, en dat in zijn plaats als spreker zoude optreden ds. E. L. Nauta, en gaf hierop het woord aan den eersten spreker voor dezen avond, ds. A. J. Montijn van Maassluis, een naam, welbekend in onze gemeente. Ds. Montijn, die met groote ingenomenheid voor het beginsel van geheel-onthouding zijn stem wilde doen liooren, wenschte het Bestuur geluk, dat het gebouw tot stand was gekomen, en de bewoners van Zierikzee met de voltooiing van deze herberg, waarvan niet kan gezegd worden»Hier is geen plaats voor Christus". In het nieuw opgerichte Volks-Koffiehuis zal er plaats ziju voor alles, wat lief en rein is. Geen alcohol zal er zyn intocht houden. Ook aan het bier zal geen toegang verleend worden, want het bier is even gevaarlijk als de jenever. Van bier toch dronken te zijn is nog erger dan van jenever. Men wil door inrichtingen als het Volks-Koffiehuis een dam opwerpen tegen den grooten breeden stroom van alcohol. Het kroegen-systeem van onzen tijd is een vloek voor ons volk. Spreker haalt, om te staven de verderfelijke gevolgen van het onmatig gebruik der alcoholische dranken, eenige sprekende voorbeelden aan. Hij kent een onderwijzer, die door den alcohol zoo aan lager wal is geraakt, dat hij blij is, als hij bij de boeren voor twee kwartjes aardappelen mag rooif-n. Men moet diep mede lijden hebben met de arme dranksla ven. Hij is geheel onthouder uit kracht van zijn Christelijk geloof, maar heeft niettemin respect voor hen, die door andere beginselen gedreven geheel-onthouders zijn. Men moet den alcohol overal trachten te weren, want hij is eenvoudig niet noodig, hij verwarmt niet, hij voedt niet, en hij geeft geen kracht: hy is schadelijk in hooge mate, verwoest den mensch geestelijk en lichamelijk. Steunt daarom dit Volks-Koffiehuis en protesteert op die wijze tegen het kroegen-systeem steunt het door het te bezoeken, door er vergaderingen te houden, door er verkoopingen te doen plaats hebben, door er uitbetaling te doen geschieden aan het werkvolk, kortom door alle middelen, die u ten dienste staan. Zoo kan het Volks-Koffiehuis worden een zegen voor de plaats uwer inwoning. Na deze door het auditorium warm toegejuichte rede, waaruit wij slechts eenige grepen deden, betrad ds. E. L. Nauta, de vice-voorzitter van het Bestuur van het Volks- Koffiehuis, het spreekgestoelte. In onzen zoo practischen tijd, ving deze redenaar aan, is het een vereischte, dat er gehandeld wordt. Men trede daarom ook op met daden tegen de verwoesting, waarmede de alcohol niet meer dreigt, maar ook werkelijk doordringt. Er moet iets gedaan worden om onzen tijd te verlossen van, en het nageslacht te behoeden voor het kwaad, dat, zooals Gladstone zeide, meer ten onder brengt dan pest, oorlog en hongersnood te zamen. Steeds talrijker en beslister worden de uitspraken der genees kundigen, die den alcohol willen bannen uit het dagelijksch gebruik, en hem alleen een plaats toekennen in de giftkas van den apotheker. Spreker zou vele uitspraken van bekende medici kunnen mededeelen, die een speciale studie van den invloed van den alcohol op spierarbeid en hersenwerkzaam- heid, op de organen van spijsvertering, ademhalhig en bloedsomloop hebben gemaakt; uitspraken ook van krank zinnigenartsen, die aantoonen het verband tusschen het dagelijks gebruikt worden van een hersenvergiftigend vocht en het toenemen van krankzinnigheid; uitspraken van des kundigen, die de oude spreuk van Plutarchus bevestigen, »dat dronkaards dronkaards telen". Prof. mr. van Hamel wees nadrukkelijk op het alcoholisme der ouders als oorzaak van de misdadigheid der kinderen. Tusschen alcohol en misdaad bestaat een innig verband. Prof. mr. Simons te Utrecht zegt»onder alle klassen van misdadigers vormt de alcohol één der belangrijks-e, zoo niet den belangrijksten factor. Een zeer groot aantal gelegenheids-misdadigers plegen hun misdryf onder den onmiddellijken invloed van de gebruikte sterke dranken, en menige feestavond heeft in zijn nasleep voor één der gasten een plotselingen geweld- dadigen dood, voor een ander een korter of langer verblyf in de gevangenis. Niet minder groot is de beteekenis van het alcoholisme voor het ontstaan der gewoonte-misdadigers: niets toch dat als dit op den duur zóó ongeschikt maakt voor geregelden arbeid, zijn slachtoffer lichamelijk en geestelijk verzwakt, en hem dwingt langs misdadigen weg in zijn behoeften te voorzien, behoeften, waaronder die van het alcoholvergift zelf een niet geringe plaats inneemt". Ook op den welstand heeft de alcohol een noodlottigen invloed. Hoeveel millioenen worden in ons land nutteloos opgedronken; hoeveel duizenden hectoliters aardappelen en voedzaam koren opgestookt. En het voordeel, dat staat en maatschappij zouden behalen uit de alcohol-industrie, wordt volkomen denkbeeldig door de steeds groote uitgaven aan gevangenissen en bedelaars-kolonies, aan kranVzinnigen- en zenuwlijdersgestichten, en ook door verzuimde werkuren, geldboeten en schadevergoedingen. Spreker wijst voorts op het noodlottig verband tusschen alcohol en zedelijkheid. Is het niet onzedelijk, als iemand zijn geld verdrinkt, terwijl vreuw en kinderen het zoo noodig hebben? En is niet de alcohol de prikkel tot ontucht Waar is het bordeel zonder drank? Verliest men niet door den alcohol den zin voor al wat rein en heilig en lieflijk is? Men schept behapen in wooiden en grappen, die den toets der zedelijkheid niet kunnen doorstaan. Aardigheden van een dubbelzinnig karakter worden, zelfs in het gezelschap van vrouwen, gedebiteerd, als men aan de tweede llesch begint. •Geheel-onthouding" is het wapen, dat tegen den alcohol moet aangewend worden. Een practisch man zeide »de geheele jeneverkwestie is eigenlijk niet veel meer dan de zuurkoolkwestie". Als de zuurkool u te zwaar in de maag ligt, dan eet gij geen zuurkool meer. Niets droeg zoozeer bij tot verval van de maatschappelijke welvaart, tot daling van het zedelijk peil, tot lichamelyke en geestelijke ontaarding van den enkelen mensch en zijn nakomelingschap, dan de alcohol. En toch drinkt men dien bij elke gelegenheid. Spreker toont aan, dat alcohol niet verwarmt, maar ver koelt. De meeste zeevaarders in de Noordelyke IJszee hebben dan ook voor gewoon gebruik geen drank aan boord. Alcohol versterkt niet. Ervaren bergbestijgers laten het gebruik na, Roeiers en wielrijders onthouden zich wekenlang vóór den wedstrijd. Soldaten, die onthouders zijn, kunnen beter tegen lange marschen dan de anderen. In Duitschland mag in de cantines geen drank verkocht worden. En bij de manoeuvres wordt iedere soldaat geïnspecteerd, of hij ook drank binnensmokkelt Als middelpunt van gezelligheid acht men de flesch onontbeerlijk Men lacht wat om die saaie water- en raelk- heeren. Maar is dit de ware gezelligheid, waar eerst •spraakwater" noodig is? Kan president Krüger niet prettig •geselsen" al is het met koffie en melk? Vroeger ging men zich bij feestelyke gelegenheid te buiten, thans is de alcohol van feestgenoot geworden tot huisgenoot, en werkt door het geregeld gebruik er van, op den duur veel schadelijker dan door het gebruik in groote mate by enkele gelegenheden. Men predikt matigheid. Maar wat noemt men matig. A drinkt één borreltje per dag. B drie en nog een halfje, pn beiden noemen zich matig. Niet zelden gebeurt het, dat iemand lijdt aan een hart-, maag- of nierkwaal, terwijl zyn familie zich beleedigd zou achten, als de dokter zeide, dat het van het drinken kwam. »Gunst, de man was immers altijd zoo matig". Begon niet ieder slachtoffer van den drank met het voornemen nooit boven zijn maat te gaan? En toch werd aan den éénen kant de zucht naar drank steeds sterker, en aan den anderen de wilskracht steeds slapper. Eerst nam de man een borrel, toen de borrel een borrel, en eindelijk nam de borrel den man. Geheel-onthouding is een plicht den ernstigen onzer dagen opgelegd, is een vrije daad uit liefde voor den naaste, is een middel om nader te komen aan het doel, de vorming van het zedelijk karakter en de beheersching onzer zinnelyke natuur. Geve God, aldus eindigde spreker, u de kracht en de vrijheid om te zeggen: »Ik heb mijn laatste glas gedronken". (Applaus). Ds. Burger dankte beide sprekers, die hun tyd en hun krachten voor de bevordering van het schoone doel gegeven I hadden. Tegen half tien begaven wij ons naar het Volks-Koffiehuis in de Krepelstraat, dat inwendig met groen, bloemen en de nationale kleuren smaakvol versierden daarby helder verlicht, een feestelijken aanblik bood. Onder de genoodigden merkten wij op den burgemeester dezer gemeente en den president der rechtbank. Tal van dames luisterden door haar aanwezigheid de feestelijkheid op. Ds. Burger heette, nadat men rondom de tafels had plaats genomen, allen hartelijk welkom, niet het minst hén, die tot de totstandkoming van het Volks-Koffiehuis hadden medegewerkt. Den gemeente bouwmeester, den heer Koole dankte hij in warme be woordingen voor zijn belangeloos toezicht op de doelmatige inrichting van het gebouw. Ten slotte beval hij deze herberg, waar een ieder vry kan komen, in aller voortdurende Ds. A. J. Montyn huldigde de verdiensten van de freules G. G. de Jonge van Elleraeet en J. E. Schuurbeque Boeije, die beide voor de goede zaak veel gedaan hebben; prees zyn vriend J. J. Matthysse, die het initiatief genomen heeft, het gebouw heeft gekocht, en anderen tot finantiëelen steun wist op te wekken: en sprak eindelijk den conciergeKloote en zijn vrouw toe. Tusschen de bedrijven door werden de genoodigden op versnaperingen onthaald. Het lokaal valt, wat betreft zyn gezellige inrichting, zeer in den smaak. Wij hopen, dat het op den duur te klein zal blyken. Komt onze hoop in vervulling, dan zal het Bestuur, dat de zaak op touw zette, een welverdiende vol doening smaken voor zyn loffelijken arbeid. Landbouw en Veeteelt. Te Oud-Vossemeer werd door den heer F. J. Ampt een stier verkocht, die bij weging een gewicht bleek te hebben van 1060 K.G. Het vorige jaar behaalde het dier een prijs van 65 gulden. KERKN1EU W8. Tot opvolger van wijlen mgr. Hamer als apostolisch vicaris van We'st-Mongolië is benoemd pater Alphons Bermijn, een Belgisch missionaris van Scheut, die reeds 23 jaren in China werk zaam is. De bisschopswijding van den nieuw benoemde moet wegens de nog voortdurende troebelen in West-Mongolië worden uitgesteld. Met 15 andere missionarissen doorstond pater Bermijn een beleg van 42 dagen in de versterkte christen-gemeente Siao-Kiao. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland zijn heden tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de candidaten J. Ossewaarde van Goes en B. J. Geerling van "Wierden. Sirjansland» 10 Mei. In de gisterenavond gehouden vergadering van stemgerechtigde mans lidmaten der Ned. Herv. Gemeente te Sirjansland is beroepen de heer Yan der Ylugt, candidaat tot den H. dienst te Nieuwerkerk. Renesse. De gehouden collecte ten behoeve der Generale Kas heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 18,20, onverminderd een gering bedrag aan onkosten. O Jf P E B W IJ S. Yoor een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs is aan de gemeente Goes, boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 45 der onderwijswet, een subsidie verleend van f 4640. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer te St.-Philipsland de heer J. Hack van Ouwerkerk. Geslaagd te Utrecht voor het examen A voor bewaarschoolhouderessen mej. J. de Windt, hoofd der bizondere bewaarschool te Goes. Akte-examens L. O. in Zeeland. Donderdag werden geëxamineerd 4 mannelijke candidaten. Afgewezen werd geen. Toegelaten zijn de heeren: P. J. van der Weele, P. Binders, beiden van Middelburg, J. J. Vrolijk vau Aardenburg en F. Wisse van St.-Laurens. De examens zijn thans geëindigd. In het geheel zijn hier geëxamineerd 80 mannelijke candidaten voor de akte L. O., waar van er 57 slaagden of 71 °/0. Voor de vrije- en orde-oefeningen der gym nastiek slaagden 19 van de 27 geëxamineerden. Zooals vroeger reeds is gemeld, werden 47 dames geëxamineerd voor de akte L. 0.» van wie er 33 slaagden. Yoor de vrije- en orde-oefeningen der gym nastiek slaagden 12 der 21voor de nuttige handwerken 5 der 10 vrouwelijke candidaten. Oorspronkelijk hadden zich 82 mannelijke candidaten opgegevenéén .echter is overleden en een ander is niet opgekomen. Den Bommel. Met gunstig gevolg heeft onze dorpsgenoote mej. J. M. Stolk examen afgelegd als onderwijzeres. Post en Telegrafie. Sclierpenisse. In de maand April werd aan het hulpkantoor alhier ten behoeve van de Rijkspostspaarbank met 32 inlagen een bedrag van f 1815,25 belegd, en in 14 keer f 815 terugbetaald, terwijl 3 nieuwe boekjes werden uitgegeven. St.-Annaland. In de afgeloopen maand April is op het hulpkantoor alhier in de Rijkspost spaarbank gebracht f 7039,10 en terugbetaald f 8261,71. Uitgegeven werden vijf boekjes. Door het Rijkstelephoonkantoor werden be handeld 137 telegrammen, t. w.ontvangen 76 en verzonden 61 stuks. Aanbestedingen» Yerkoopingen 'ens. Uitslag van de aanbesteding door de Dorps- vereeniging te Oud-Vossemeer van de levering van 36000 K.G. Chili-salpeter. Ingeleverd werden 8 biljetten en wel door P. J. v. Ardenne te Dordrecht f 10.44, A. Snelleman te Dinteloord f 10.19, A. M. v. Driel te Nieuwerkerk f 10.17, Snellemans Vlamings te Dinteloord f 10.166,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1