ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 9 Mei 1901. (Zierikzeesche C o u r a n t Paardenmarkt en Weekmarkt. Algemeene Opneming Algemeen Overzicht. a»EiiwgT»Bi»sEai." Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië ena. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7535. Directeur i A. T- DE LOOZJE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cfcs.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Paardenmarkt in dit jaar zal gehouden worden op Woensdag den £5 Juni e.k», en dat op dien dag tevens de gewone Marltixltig zal worden gehouden, in plaats van op Donderdag daaraanvolgende. Zierikzee, den 1 Mei 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Jacht- en Vischacten. D«j BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die voor het seizoen van 1901—1902 eene jacht- of vischacte verlangen, zich daartoe ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden; en dat zij, die ter zake van onvermogen een kostelooze vergunning om te visschen wenschen te bekomen, aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming, door eigenaars van de vischwaters af te geven. Hij noodigt de belanghebbenden uit de aanvragen van vischacten en van kostelooze vergunningen vóór 1 juui, en die van jachtacten vóór 1 Juli a.s. in te dienen, onder opmerking, dat de inzending op straile van het uitblijven eener beschikking, door zijne tusschenkomst behoort te geschieden. Zierikzee, den 1 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Belasting op de Honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het primitief kohier der belasting op de honden van deze gemeente, over het dienstjaar 1901, op heden door hen is opgemaakt en van heden af tot den 18 Mei e.k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zijn aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, by verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 4 Mei 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. WEEKMARKT. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat wegens het invallen van den Hemel vaartsdag in de volgende week, de gewone Markt- <ia|f in deze gemeente zal worden gehouden op Woensdag den-15 Mei e.k. Zierikzee, den 8 Mei 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Opneming van de Wegen en Voetpaden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zif.rik7.rk brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in de aanstaande week van wege de gemeente eene zal worden gehouden van de Wegen en Voet paden met de Kunstwerken. Zierikzee, den 8 Mei 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Verpachting Visscherij. Worden opgeroepen gegadigden voor het pachten van: de visscherij in de waterleiding, loopende van den Blokweg tot aan de Ronde Weel, en van daar langs den Kaweg en den Schouwschen dyk tot aan de Gebroken Dijkweel, en in alle putten en plassen tusschen den Blokweg en den Lever- dyk, met uitzondering van de Ronde Weel, het Kaaskens- water en den Krakeelput. De voorwaarden liggen ter lezing op de Gemeente-Secretarie. Insehrijvingsbriefjes, met opgaaf van twee soliede borgen, in te zenden aan den Burgemeester van Zierikzee, vóór den 18 Mei e.k. Uit de inkleeding van één der jongste berichten van het oorlogsterrein in Zuid-Afrika zouden wij geneigd zijn op te maken, dat de Engelsche generaal Babington bij Hartebeestfontein van •e La Rey, die daar met een 4000 500Ó gewapende Boeren zich verschanst heeft, klop heeft gehad. Geseind werd namelijkdat Babington met den vijand voeling heeft gehad, maar zich te zwak gevoeldeen uit dien hoofde zich genoodzaakt zag versterkingen aan te vragen, die hem dan ook door Lord Kitchener zijn toe gezonden. Brengt men nu die twee uitdrukkingen //voeling hebben" en //zich zwak gevoelen" met elkaar in verband, dan ligt, indien men in het oog houdt het stelselmatig vezwijgen door de Engelschen van alle voor hen ongunstige voor vallen, het vermoeden voor de hand, dat te Hartebeestfontein een voor Babington minder aangenaam incident heeft plaats gegrepen. Yan De Wet hoort men in den laatsten tijd weinig. Alleen is uitgelekt, dat hij afgeschaft heeft de heerschende gewoonte de officieren door de commando's te doen kiezen, en bepaald heeft, dat de benoeming van deze voortaan bij hem zou berusten. Yoorts zou hij hebben doen bekend maken, dat, wie het commando zonder vergunning verlaat, onverbiddelijk zal worden doodgeschoten. In Kaapstad breidt de pest zich dagelijks uit, niet alleen onder de burgerlijke bevolking, maar ook onder de militaire, die naar verhouding door deze gevreesde ziekte in grooteren getale wordt aangetast. Arme Tommies! Wat niet door de kogels van de onzichtbare Boeren wordt neer geveld, wat niet door ontbering en uitputting omkomt, loopt nog kans door de pest ten grave te worden gesleept. Het is alsof een Godsgericht de Engelsehen straft voor hun onreehtvaardigen oorlog, en voor de gemeene wijze, waarop zij dien voeren. Hiervan weêr het volgend staaltje. Gelijk men weet, vegen de Engelsche colonnes nu eens deze dan weêr die streek schoon. Dit beteekent, dat zij de ongewapende weêrlooze mannen en knapen gevangen nemen, de vrouwen en kinderen in groote kampen opsluiten, het vee, geld en de sieraden rooven, het huisraad en den verderen inboedel verbrijzelen, en met de hoeven en stallen aan de vlammen prijsgeven. Dat alles doen die beschaafde Britten, gelijk zij zeggen, uit het oogpunt van een welbegrepen krijgsmans- taktiek, teneinde aan de strijdende Boeren de gelegenheid te ontnemen inlichtingen in te winnen, zich van het noodige te voorzien, en een dak te hebben, waaronder zij kunnen uit rusten. En wat gebeurt er nu met de gevangen genomen mannen en knapen Deze worden, daar er op Ceylon of St.-Helena geen gelegenheid meer schijnt te bestaan hen te plaatsen, getrans porteerd naar Ahmednagar in Engelseh-Indië, een zeer ongezonde, door hongersnood geteisterde streek, waar zeer velen van hen een wissen dood tegemoet gaan. Over deze grenzenlooze wreedheid is de Engelsche Minister in het Parlement wel geïnterpelleerd, maar het baatte niets. De Minister noemde de plaats zeer gezond. En als een Minister dat verklaart, gelooft dit het Engelsche publiek. Het ware niet kwaad, dat Chamberlain en zijn kornuiten er ook naar toe gingen om er een gezondheidskuur door te maken. Gelijk reeds gezegd is, trachten de Engelschen al het groot- en kleinvee, dat zich in de beide republieken bevindt, machtig te worden, met een tweederlei doel, vooreerst om in hun behoeften te voorzien, en ten tweede, om aan de Boeren de gelegenheid af te snijden zich daarmede te voeden. Zij hebben, teneinde dit te bewerk stelligen, een afzonderlijk legertje in het leven geroepen, dat niets anders te doen heeft, dan paarden, koeien, schapen, enz. te stelen. Het geroofde vee is een reusachtige kudde geworden, maar kan, bijeengedreven en bijeengehouden, uit den aard der zaak geen gras in die hoeveel heid vinden, als het kan verorberen. Al de weilanden zijn kaalgevreten en platgetrapt. En nu is ten gevolge van gebrek aan voedsel een groote sterfte onaer het vee uitgebroken, waar door de gepleegde gewelddaad voor de Britten een groot deel van haar waarde verloren heeft. Een treffend geval van den geest, die de Boeren bezielt, willen wij nog mededeelen. De Engelschen zonden een zekeren Fourrie, die de neutraliteitseed had afgelegd, tot Viljoen, een zeer vermogenden Boer, met de volgende schriftelijke boodschap«Het is ons bekend, dat u vermogend zijt, dat u vier plaatsen hebt en vele andere eigendommen. Welnu, wij berichten u bij dezen, dat wij al uw goederen zullen confiskeeren (verbeurd verklaren), als gij u niet onmiddellijk met uw commando overgeeft". En wat denkt men wel, wat die onbeschaafde Boer aan die zedelijk zoo hoogstaande Engelschen geantwoord heeft? Hij gelastte Fourrie den Engelschen te zeggen: //Indien u meent recht te hebben om mijn goed in beslag te nemen, doe het dan. Wij vechten niet voor geld of goed, maar alleen voor ons vaderland en zijn onaf hankelijkheid". Heerlijk antwoord, dat verdient met gulden letteren in het geschiedboek te worden opgeteekend. In Pruisen zijn de beide Huizen van den Landdag in vereenigde zitting bijeengekomen, teneinde te hooren voorlezen de Koninklijke Boodschap, waarin werd medegedeeld, dat de Landdag verdaagd werd, omdat door den gang der beraadslagingen in de Commissie de Regeering overtuigd is, dat men het niet eens zal worden over de Kanaalwet. In verband daarmede zijn door Zijn Majesteit drie Ministers op stal gezet, en vervangen door andere. In den Rijksdag is door de Commissie voor gesteld aan de Afgevaardigden toe te staan vrij vervoer op de spoorwegen en twintig Mark (f 12) per dag als presentiegeld. Bismarck heeft indertijd steeds de toekenning van een geldelijke tegemoetkoming aan de leden van den Rijksdag tegengehouden, met het oogmerk te voorkomen, dat demokraten en sociaal-demokraten, die in den regel niet vermogend zijn, zouden zitting nemen. Of het voorstel, dat door den Rijksdag wel zal aangenomen worden, door den Bondsraad zal worden goedgekeurd, is aan ernstigen twijfel onderhevig. In Engeland is van regeeringswege een commissie bijeengekomen tot onderzoek dei- vorderingen van hen, die door de militaire autoriteiten uit Zuid-Afrika zijn gezet, en dien tengevolge groote schade hebben geleden. Wij verwachten van die commissie niet veel heil. Vooreerst zal haar werkzaamheid zeer lang duren. De president toch van die commissie heeft ver klaard, dat allen, die schadevergoeding verlangen, persoonlijk voor haar moeten verschijnen, teneinde hunne vorderingen mondeling toe te lichten, wat veel tijd vordert. Daarbij komt, dat de commissie zich naar Zuid-Afrika zal moeten verplaatsen, om de waarde der ingediende vorderingen te toetsen. En ten tweede, hoe hoogen dunk wij ook hebben van de Engelsche rechtspraak, wij vreezen, dat deze commissie met het oog op haar eenzijdige nationale samenstelling voor een onpartijdige beslissing geen voldoende waarborgen oplevert. Als gemachtigde der Nederlandsehe regeering is voor de belangen der Nederlanders opgetreden mr. Roozegaard Bisschop, een zeer bekwaam en kundig rechtsgeleerde. Tu het Lagerhuis vroeg een lersch afgevaardigde .'.au de Regeering, of zij niet uit de gevangenen te Ceylon of St.-Helena een paar Boeren ter beschikking zouden willen stellen van de Engel sche generaals om aan deze les te geven in het oorlogvoeren. De mijnwerkers dreigen met een algemeene werk staking, wanneer het heffen van een uitvoerrecht op de steenkool zijn beslag verkrijgt. Het eigen aardige en zeldzame van deze werkstaking, die de regeering, gelijk zij reeds verklaard heeft, van haar plan inen niet zal terughouden, is, dat de patroons en de werklieden in deze homogeen met elka&r hand aan hand gaan. In Peking hebben de generaals der verschil lende verbondene legers een vergadering gehouden, waarin besloten werd maatregelen te nemen tot het doen terugkeeren der troepen, zoodra het be drag der schadevergoeding voor de onderscheidene Staten bepaald was, en de Chineesche regeering daaraan haar fiat geschonken had. Voorzeker een verblijdende tijding. De Transvaalsch-Engeluche ewiriag. Londen, 6 Moi. Volgens particuliere berichten uit Pretoria, heeft de colonne onder generaal Babington in haar campagne tegen De la Rey en diens mannente Hartebeestfontein met groote moeilijkheden te kampen. De la Rey schijnt nog immer over een voldoende hoeveel heid geschut te beschikken en de verliezen aan Engelsche zijde moeten vrij aanzienlijk zijn. 7 Mei. Volgens bericht uit Kaapstad, beschikt generaal Louis Botha op het oogenblik over 9000 man en wordt in het Britsche hoofdkwartier te Pretoria erkend, dat de operatiën van generaal French in het Zuid- Oosten van Transvaal, mislukt zijn. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat tal van vrijwilligers van Hollandsche en Fransche nationaliteit, bij voortduring de gelederen der i Boeren komen versterken. Zij trekken door het Duitsche grondgebied in Zuidwest-Afrika en voegen zich bij de commando's, welke zich in Namaqualand bevinden. Door de Walvischbaai wordt oorlogscontrabande gedreven op groote schaal. De Boeren gaan zich steeds meer van Mausergeweren met rookzwak kruit bedienen. Lord Kitchener meldt uit Pretoria van Zondag jongstldat de colonnes sinds de laatste telegrammen 4 Boeren gedood hebben, 5 gewond en 118 gevangengenomen, terwijl zich een 30-tal Boeren hebben overgegeven. 106,000 pakken ammunitie voor klein kaliber en 120 wagens werden voorts vermeesterd. Johannesburg, 3 Mei. Gedurende de laatste maand hebben de Boeren zich van alle kanten geconcentreerd bij Hartebeestfontein (ten N.-W. van Klerksdorp) en hun strijdmacht aldaar telt nu tusschen 4000 en 5000 man; De la Rey voert er het bevel over. De vijand houdt een sterke stelling op de heuvels bezet. Babington is in nauwe aanraking met den vijand geweest, maar zijn strijdmacht was niet sterk genoeg om tot den aanval over te gaan. Versterkingen worden thans gezonden en nu Methuen en generaal Rawlinson op Hartebeest fontein aanrukken, schijnt een slag op handen. Men acht het onmogelijk, dat de Boeren hun Btelling kunnen behouden, daar feitelijk hun geheele artillerie is buit gemaakt in de laatste gevechten. Klerksdorp, 6 Mei. De Boeren, die eenigen tijd Hartebeestfontein hebben gehouden, hebben hun stelling prijs gegeven, en hebben zich in verschillende richtingen verdeeld. Een groot gedeelte gaat naar het Zuidenanderen trokken in Noordelijke richting. De la Rey is aan het hoofd van degenen, die naar het Zuiden zijn gegaan. Kaapstad, 6 Mei. De Boeren hebben laagers betrokken bij De Tuin, ten "Westen van Kenhardt, en Swartkop, 24 K.M. ten Zuiden van Brandvlei. Zij leggen verschansingen aan. In de midden-provinciën zijn Scheepers, Malan en Hugo erg in het nauw gedreven en ten slotte genoodzaakt naar het Oosten af te trekken. Majoor Crewe, die Kreutzinger vervolgde, raakte bij Driefontein met hem in gevecht. De vijand verloor vijf gewonden en 23 paarden. Een afdeeling van het commando van Kreutzinger heeft een voorraadtrein bij Rayner verbrand. Van de Engelsche troepen in Zuid-Afrika liggen thans 35,000 man in de hospitalen. Uit de ambtelijke verliezenlijst blijkt, dat het geheele aantal dooden in Zuid-Afrika, tot aan het einde van April, 14,978 bedraagt, waarvan 714 officieren. In dien tijd werden buitendien 4977 officieren en 45,762 minderen als ongeschikt voor verderen dienst naar Engeland teruggezonden. In de maand April repatrieerden 85 officieren en 2228 minderen. Zeven officieren en 79 man zijn in die maand gesneuveld, '16 officieren en 372 man in de hospitalen overleden. Yoorts blijkt uit de lijst, dat 9 man vermist zijn bij Damascus, op den 2en Mei. De officieele verliezenlijst wijst over April in Zuid-Afrika aan8 officieren gesneuveld, 20 gewond; 122 man gesneuveld en 206 gewond; 3 officieren en 93 man gevangen. Een landgenoot, wiens naam men noemt, was verleden week te Brussel voor zaken en Bprak aldaar een Engelschen handelsvriend (óók met name genoemd), die voor het Engelsche Gouvernement 35,000 paar schoenen had gemaakt en betaling gekregen. Onlangs was deze aan het War Office te Londen ontboden en werd hem gevraagd van welk leder hij zolen en bovenleder had gemaakt. Men vroeg hem zooveel, dat hij wederkeerig verlangde te weten, »of er dan iets aan die schoenen mankeerde". Men bleef hem het antwoord daarop schuldig, maar bestelde direct, om binnen korten tijd te leveren, een tweede partij van 35,000 paar. Toen hij het War Office verliet, gi->g een officier met hem mede, en deelde hem in het geheim mede, dat die eerste 35,000 paar dooi de Boeren waren ingepikt. Amerika. In de Yereenigde Staten is weêr eene stad nagenoeg geheel afgebrand, Jacksonville in Florida. Niet minder dan 130 blokken huizen meest lichte houten trouwens, maar ook grootere en Regeerings-gebouwen zijn ver nield, eene oppervlakte vormende van ongeveer 2 mijlen. De schade wordt op 15 millioen dollars geschat; 10 a 15,000 personen,zijn dakloos en een zestal vond den dood. Een hevige wind verijdelde het blusschingswerk en dit maakte den commandant der brandweer zóó wanhopig, dat hij waanzinnig werd. Het gewone afschuwelijke verschijnsel van plundering deed zich ook nu weêr voor, en militairen moesten ontboden worden, om het geredde eigendom te beschermen. Zeventien Amerikaansohe muildierdrijvere, die te New-Orleans in dienst werden genomen voor het verzorgen van de door de Britsche Regeering aangeschafte muilezels gedurende het vervoer naar Zuid-Afrika aan boord van het Britsche schip «Malcolm", hebben een gerechte lijken eisch tot schadevergoeding van f 2500 per hoofd ingesteld tegen hunne Britsche indienstnemers en wel om eene zeer merk waardige reden. Die reden is namelijk, dat de Britten hen, na het ontschepen van de muildieren, niet willen betalen, omdat zij weigerden in Zuid- Afrika te blijven en dienst te nemen bij het Britsche leger. Zoo zijn dan de Britten weder op heeterdaad betrapt bij een der alles behalve lofwaardige middelen, waardoor zij trachten de strijdkrachten, welke zij tegenover de heldhaftige Boeren stellen, te versterken. Italië. Men moet te Mayenne een ontdekking hebben gedaan, welke, als zij bevestigd wordt, een I verschrikkelijke en onherstelbare gerechtelijke I dwaling aan het licht brengt. In Juli 1894 werd aldaar de priester Bruneau 1 ter dood veroordeeld en onthoofd wegens het vermoorden van den pastoor van Entrammes. i En thans moet, volgens de plaatselijke bladen, de dienstbode van den vermoorden pastoor, op haar sterfbed hebben bekend, dat zij met nog iemand anders den moord heeft gepleegd, dat pater Bruneau onschuldig was en dat zij, om zich van diens stilzwijgen te verzekeren, hare 1 misdaad terstond na het plegen, aan dien priester had gebiecht, die haar nu niet kon verraden zonder het biechtgeheim te schenden, i Bruneau heeft tot het laatst toe zijn onschuld 1 volgehouden en vóór hij naar het schavot ging de ambtenaar van het Openbaar Ministerie Deribere Desgerdes, thans afgevaardigde, een brief ter hand gesteld, waarvan men nu de open baarmaking eischt. Koning Yictor Emanuel van Italië heeft eene nieuwe ridderorde ingesteldde «Ridders van den Arbeid". De orde zal worden toegekend aan diegenen, burgers of arbeiders, die zich onderscheiden door de studie vau arbeidsquaestiën of door middelen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1