Ie perceel (Noordwatering) 8 inschrijvers. Laagste W. Dekker te Yeere voor f 41.200; 2e perceel (Oostwatering) 4 inschrijvers. Laagste C. de "Wilde Az. voor f 8685; 3e perceel (Zuidwatering) 7 inschrijvers. Laagste W. Dekker te Yeere voor f 7530; 4e perceel (Westwatering) 8 inschrijvers. Laagste W. Dekker te Yeere voor 9360. Zaterdag 4 Mei is te Goes aanbesteed de exploitatie der gemeente-reiniging. Er was nog al liefhebberijmen schreef in voor het oude en voor het nieuwe systeem, zijnde het tonnenstelsel. Insohrijvers warenM. Krijger te Goes f 3380 (oud) en f 3411 (nieuw systeem); A. Foudraine te Goes f 2227M. Yerbeem te Goes f 2200 en f 2155; C. Blanker te Goes f 1730J. Nieuwenhuijze te Goes en H. Ylamings te Dinteloord f 1630 en f 1580; M. Reijerse c.s. te Goes f 1680 en f 1534. De genoemde getallen stellen de sommen voor, die als subsidie door de gemeente zullen moeten verleend worden. De tegenwoordige aannemer geniet een hooger subsidie dan dat van den laagsten inschrijver. Eandbonw en Veeteelt. In de op 1 Mei te 's Gravenhage gehouden algemeene openbare vergadering van het «Ned. Landbouw-Comité, werd o. m. behandeld het rapport over het wetsontwerp betreffende de «staatszorg voor de paardenfokkerij". De meerderheid der commissie was van oordeel, dat centralisatie der paardenfokkerij meer gewenscht isdan provinciale regeling, omdat daardoor meer regelmatigheid zal ontstaan dan thans het geval is. De minderheid wenschte de paardenfokkerij niet als tak van staatszorg te beschouwen. Het comité verklaarde zich voor twee leden en dus tegen het gevoelen der meerderheid. Bij meerderheid van stemmen werd bij deze quaestie beslist, dat cornage geen reden is van afkeuring voor hengsten van slechts 5-jarigen leeftijd in plaats van tot op 8-jarigen, met dien verstande evenwel, dat nog 2 jaar op cornage gekeurd moet worden. Na behandeling van het ontwerp werd met 30 tegen 4 stemmen besloten, instemming te betuigen met het beginsel van staatszorg voor de paardenfokkerij, in den geest als het ingediende wetsontwerp. Gelijk waarschijnlijk ook wel elders in Zeeland het geval zal zijn, blijven ook te Ierseke eenige duizenden hectoliters uien waardeloos liggen. Dit heeft evenwel een der niet het minst ongelukkigen niet ontmoedigd. Yerleden jaar heeft deze 16 gemeten met juin bezaaid, dit jaar zal hij er 23 mee bezaaien. RECHTSZAK E N. Poging tot moord uit liefde. Jacob van D., een 23-jarig kantoorbediende, was in dienst bij den heer A. C. Poort, kapitein der dienstdoende schutterij te Amsterdam. Toen zich daar de 20-jarige Trijntje Kooiman als dienstmeisje kwam verhuren, had Jacob direct op haar een oogje en al spoedig ontstond er tusschen die twee een goede verstandhouding, want zij gingen op de vrije avonden met elkaar uit. Edoch, op den duur kon dit niet zoo blijven en moest een formeel engagement gesloten worden. Jacob nu wilde wel en Trijutje had èr ook wel zinnigheid in, maar Trijntje's ouders meenden, dat Jacob Uiet genoeg verdiende en dat vrijen onder zulke omstandigheden maar malligheid was. Dit verdroot Jacob en ook Trijntje, doch deze laatste zette er zich spoedig over heen en op zekeren dag verklaarde ze aan Jacob, dat de kennismaking maar uit moest wezen. Jacob werd zoo wit als een doek, maar zei niets. Later vroeg hij haar bij het huiswerk te willen helpen of kleeden uitkloppen, maar Trijntje, die nu eenmaal den knoop had doorgehakt, wilde hiervan niets weten. Toen ging Jacob naar het kantoor van zijn patroon, haalde er een revolver weg, laadde die en schoot op Trijntje in de gang van het huis van den heer Poort. Trijntje werd geraakt aan de hand, doch Jacob wilde haar dooden en schoot in de keuken nog eens op haar, maar miste. Toen richtte hij de revolver op zichzelf, en schoot ook mis en vluchtte naar buiten, naar het huis zijner ouders, waar hij blootshoofds aankwam. Trijntje werd inmiddels door dr. A. Couyée verbonden en in het gasthuis opgenomen. Hier was zij dagen lang geheel van streek, doch nu is ze hersteld. Jaoob ging, nadat hij thuis was geweest, den weg naar Sloten op en kuierde verder naar Haarlem. Hier wist hij per slot van rekening niet wat hij moest uitvoeren en op de Markt een agent ziende, vertelde hij dezen, wat hij te Amsterdam had uitgehaald. Hij werd natuurlijk onmiddellijk gearresteerd. Thans had Jacob zich voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoorden. Hij erkende vol mondig tot twee malen toe herhalend, dat hij het opzet had gehad Trijntje van het leven te berooven. Omtrent hun ontmoeting in de gang, toen Jacob de revolver in de hand hield, vertelde Trijntje: Zóó is het gegaan, edelachtbare heeren. Ik kwam Jacob tegen en die hield me vast bij den schouder. Wat moet ik je doen? zei hij. Ik zag achter zijn rug de revolver en vroeg Wat moet je met dat ding? Laat me los! en toen ik me losgerukt had, schoot hij op mij. Trijntje deed haar verhaal heel kalm en keek Jacob niet aan. Jacob zat stil in het hoekje van de bank en keek voor zich, nu en dan snikkend een traan wegpinkend. Eischanderhalf jaar gevangenisstraf. KERKNIEUWS. Op het Zuiderzendingsfeeat, dat dit jaar zal worden gehouden op Woensdag 10 Juli op het landgoed «Ten Donck" gemeente Ridderkerk, zullen o. a. als sprekers optreden de heerenProf. dr. J. J. P. Yaleton te Utrecht, da. J. H. Schreuder te Ovezand, i da. A. J. Roozemeijer te Yalburg, da. J. v. Andel te Gorinchem, dhr. C. Geel te Alphen, dhr. P. v. Oa te Amsterdam, dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Middelburg en da. F. J. J. Loeff te Breda. ONDERWIJS. Door het Bestuur der Ambachtsschool te Zierikzee ia aan de volgende leerlingen het diploma uitgereikt voor het timmerenW. J. M. Cashoek, C. J. Heijboer en J. M. van Bloppoel; voor het smedenG. Manni, P. Cappon, J. Heuaeveldt Bz., P. G. van Dijk en B. G. H. van der Jagt; voor het schilderen: J. H. P. Geers. Door omstandigheden werden deze diploma's in een bestuursvergadering aan de genoemde leerlingen uitgereikt, waarbij tevens gevoegd was een collectie door henzelf vervaardigde gereedschappen of modellen. In Juni a.8. zal een openbare les aan de Ambachtsschool gegeven worden, bij welke gelegenheid tevens te bezichtigen zal zijn het aan deze school vervaardigde op verschillend gebied, bestemd voor de tentoonstelling van vak-onderwijs, dezen zomer te 's-Hage te houden. Wij twijfelen niet, of deze openbare les en tentoonstelling zal door vele belangstellenden in het ambachtsonderwijs worden bijgewoond. De heer Ch. Geldof, directeur van de Ambachtsschool te Middelburg, is als zoodanig benoemd te Apeldoorn. EUewoutsdijk. Woensdag herdacht de heer P. Stouten zijn 25-jarige ambtsvervulling als onderwijzer in deze gemeente. Het ontbrak hem dien dag niet aan bewijzen van belang stelling, want uit de meeste woningen, alsmede van het gemeentehuis en de school wapperde de driekleur, en de gelukwenschen, welke hij zoowel van hier als elders ontving, waren vele. De wensch van de geheele gemeente is zeker, dat hij nog vele jaren tot geluk der I Ellewoutsdijksche jeugd moge werkzaam zijn. I VERKIEZINGEN. De liberale kiesvereeniging Algemeen Belang" te Ylissingen heeft in hare Vrijdagavond gehouden vergadering van de vijf periodiek aftredende raadsleden met algemeene stemmen weder candidaat gesteld de heeren Jos. van Raalte, A. A. A. E. Gewin en A. Loois. De beide andere aftredende leden, de heeren Th. van Uije PieterBe en S. Alter, wenschten niet meer in aanmerking te komen. Daar het op grond van de uitkomsten der laatste 40-jaarlijksche volkstelling noodzakelijk is het aantal raadsleden met twee te vermeerderen (van 45 tot 47) werden door de kiesvereeniging vier candidaten verkozen, n.l. de heeren mr. J. Smit Az., M. Ketting van Maren Bentz van den Berg en A. M. de Koning. De twee heeren namen de candidatuur terwijl de twee laatstgenoemde er voor bedankten. Vervolgens werden Staten als candidaten heeren Yan Woelderen en terwijl voorloopig als derde gekozen de heer A. A. A. E. Gewin. Ten slotte werd met algemeene stemmen de heer Arie Smit voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer de Provinciale de aftredende Yan Teylingen, candidaat werd VisscherIj-Berichten. Uit Tholen wordt aan de N. R. Ct gemeld »Het mosselzaad, dat bij het begin der vaart naar de Zuiderzee zeer gering aanwezig bleek te zijn, kan thans in ruimer mate getrokken worden, doordat een zaadbank ontdekt is, die in de behoefte zal kunnen voorzien. Jammer dat op de Zeeuwsche banken niet genoeg gevonden wordt, daar gebleken is, dat de teelt van het Zeeuwsche zaad beter slaagt, dan die van de Zuiderzeehet Engelsche zaad schijnt dit jaar ook goed te zijn, maar duurder dan dat van de Zuiderzee. De mosselteelt neemt in deze plaats toe, sedert de weerviü Bergen-op-Zoom zijn verhuisd". Het Hellegat. Yolgens vertrouwbare mededeeling uit Brouwershaven kan het vaarwater Hellegat thans met schepen die 60 d.M. (is gelijk 49 voet 8f duim Eng.) diepgang hebben, bevaren worden. Een bewijs dus te meer dat het Hellegat als vaarwater verbetert en dat er, door kunstmatige uitdieping, een deugdelijke waterweg, voor zeeschepen te bevaren, van te maken is. Stoomtram op de Zuid-Hollandsche eilanden. Blijkens het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer, omtrent het wetsontwerp tot wijziging der wet van 23 Mei 1899 (verhooging van het maximum der ten behoeve van stoomtramaanleg op de Zuid-Hollandsche eilanden toegekende rentelooze voorschottenopneming van een aanlegplaats nabij Stellendam onder de Rijkswerkentoekenning van een renteloos voorschot van ten hoogste f 160.000 ten behoeve der lijnen op Voorne en Putten en op Goeree en Overflakkee), had het verscheidenen leden in hooge mate bevreemd, dat waar bij de wet van 23 Mei 1899 een ruim voorschot uit 's Rijks kas is beschikbaar gesteld, thans na verloop van 2 jaren opnieuw f 230,000 wordt gevraagd. Betoogd werd, dat in elk geval niet van al de werken i/3 der aanlegkosten door het Rijk behoort te I worden voorgeschoten. De regeering heeft zich tegenover de Tramwegmaatschappij veel te vrijgevig betoond. Andere leden deelden deze bedenkingen tegen het Regeeringsvoorstel niet. Sommigen hadden bedenking tegen de van Rijkswege te maken aanlegplaats nabij Stellendam; bij anderen bestond dat bezwaar niet, daar zij dit werk, waardoor ook bij ijsgang een geregelde verbinding met Hellevoetsluis zal worden verkregen, van groot nut achten. De toekenning van een Rijksvoorschot van f 160,000 voor den ruimeren aanleg op Voorne en Putten, Goeree en Overflakkee, werd door meerdere leden in geenen deele gerechtvaardigd feachtanderen achtten het van groot belang en aanleg dier lijnen zoo te doen plaats hebben, dat het smal spoor zonder aanzienlijke kosten door normaal spoor zal kunnen worden vervangen. Gevraagd werd of de Staat de Tramwegmaat schappij eventueel tot het veranderen der lijnen in normaalsporige zal kunnen noodzaken. Men vroeg inlichtingen omtrent de kosten der brug te Spijkenisse, waarvan de aanlegkosten "oorspronkelijk op 8 ton geraamd werden, doch waarvan onder- en bovenbouw te zamen reeds voor f 1,381,000 zijn aanbesteed. Men vroeg met hoeveel dat bedrag nog zal toenemen. VER E O T IN GEN. Wij vermeldden Vrjjdag j.l. het nummer waarop de hoofdprijs gevallen was in de ver loting der Nieuwe Apeldoornsche Bouwonder neming. Bij die verloting, welke Donderdag in een der lokalen van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden werd, is 't nogal rumoerig De houders van de loten, onder wie er velen waren voor wien een rijksdaalder de prijs dér loten feen heele uitgaaf is, waren al van té voren ontstemd, doordat de verloting een paar keer was uitgesteld, zoodat hun vertrouwen in de zaak wat aan het wankelen was gebracht. Dat werd er niet beter op, toen Donderdag bleek dat er minder prijzen aanwezig waren dan indertijd in het eerste prospectus waren genoemd en dat de aangekondigde prijzen ter waarde van minsten vijftig gulden, in de oogen van de ontevredenen die waarde lang niet hadden. Wel bleek er later een tweede prospectus te zjjn uitgegeven, waarop al die fraaie beloften niet werden gedaan, maar daarin zagen de menschen een «gauwigheid" van hen die deze verloting op touw hadden gezet. Deze stemming van ontevredenheid vond uiting, toen een der houders van loten tegen deze verloting protesteerde. Zijn protest vond bij de aanwezigen, er waren er een paar honderd in de zaal tegenwoordig, instemming, en 't eindigde er mee dat een rechtsgeleerde werd gehaald, en dat men de politie te hulp riep, omdat men schorsing van de verloting verlangde. Dat kon echter niet geschieden. Wel heeft de commissaris van politie, de heer C. P. v. d. Wiele, van het geval proces-verbaal opgemaakt en wordt de zaak thans, naar aanleiding van tal van ingekomen schriftelijke klachten, door de politie onderzocht. Berucht Tilburg. Reeds te 6 uur, Vrijdagmorgen, was op de werkplaats der Staatsspoor te Tilburg de draaierij, onder baas Biezen, veranderd in een waar Oorlogsveld. Bij het binnenkomen van voornoemden baas stond zekere P. L., die niet in de draaierij thuisbehoort, te praten met zekeren S. B. nam P. L. toen bij den arm en wilde hem verwijderen, doch zoodra had hij S. niet aan geraakt of deze gaf baas B. een slag in den hals. Als ware deze slag het teeken van een algemeenen aanval van de zijde der andere, werklieden uit de draaierij, vlogen hamers, sleutels, schroeven en bouten naar het hoofd en lichaam van B., die in allerijl de vlucht nam naar het kantoor van den werkmeester S. De deur was echter gesloten en zeker zou toen de zaak een erger aanzien hebben genomen, ware niet de heer S. aangekomen, waarop de gemoederen wat kalmeerden en ieder weer aan zijn werk ging. De drie voornaamste daders in deze, zekere P. L., P. S en G., zijn reeds geschorst. Een sollicitatie als Kamerlid. »Ik wil eerlijk bekennen, dat de financiëele zijde van het Kamerlidmaatschap voor mij nog altijd de moeite waard is", zei de heer v. d. Zwaag in zijne verkiezingsrede te Heerenveen. Welnu, dat zal wel voor meer het geval zijn, al komen ze er niet zoo rond voor uit en willen ze er meer voor beloven. Te Deventer echter heeft nu iemand ronduit gesolliciteerd naar de «betrekking" van candidaat voor de Tweede Kamer. Hij schreef aan 't bestuur der Volkspartij daar ter stede »Ik neem bescheiden de vrijheid mij zelf als candidaat bij u aan te bevelen. Mocht het geluk mij dienstig zijn, dan ver zeker ik u, dat ik bij eene eventueele verkiezing als Kamerlid, mij het vertrouwen des volks zal weten waardig te maken door als een waar en oprecht vertegenwoordiger zijne belangen te behartigen. Ook zal ik steeds mijne meening naar die mijner kiezers regelen". De sollicitant besluit «Mij met de hoop vleiende dat bij u en de uwen gevoelens van genegenheid bestaan voor de aanvaarding mijner aanbieding, hoewel elkander nog onbekend zijnde, verblijf ik in afwachting met alle hoogachting, WelEdele Heeren, UWelEd. Dw." (Yolgt onderteekening). De gevolgen van «Ie Drankwetwijziging. Tengevolge van de wijziging in de drankwet is de verhouding tusschen den eigenaar van het perceel, waarin de vergunning is, en den huurder een zeer eigenaardige geworden; zoo schrijft de Amst. Crt. Nu met het verlaten van het perceel door den huurder de vergunning vervalt, is de eigenaar in slechter conditie Immers de huurder kan nu zeggen of dreigen: «Als je mij niet afslaat, verlaat ik het perceel", waardoor de huurwaarde van het perceel, door het verliezen van de vergunning, aanmerkelijk zou dalen. Is de zaak echter goed, dan zal het bij een dreigement blijven, ofschoon de huurder het volkomen in zijn macht heeft de vergunning te doen ophouden. De belangen loopen daardoor evenwijdig, doch de huurder weet ook, dat bij zijn sterven zijn erven de vergunning, ergo hun broodwinning, kwijt raken. Om hierin te voorzien, verneemt men dat ver schillende huurders en verhuurders een onderlinge overeenkomst aangaan, in den vorm van een commanditaire vennootschap, waardoor de ver gunning gered wordt en waartegen geen bezwaar bestaat. Wij zullen dus vóór 4 Mei in de Staatscourant heel wat acten opgenomen zien. De notarissen zullen het druk krijgen. Een aardig intermezzo bij de verkooping van de kunstnalatenschap van mevr. BildersYan Bosse wordt in het Rbld. verteld. Er zou ook een teekening verkocht worden, die mevr. Bilders ten bate eener wijk- vereeniging had nagelaten. Toen nu de handige verkooper deze teekening tot f 420 had gebracht, houdt hij op en zegt: «Luistert eens, dames en heerenMet zoo'n bagatel brengen wij het eigenlijk niet heel ver! Wat dunkt u er van als er eens dertig personen ieder een lot van f40 namen en wij dan onmiddellijk die teekening hier verlootten? Dan zou er althans f 300 ten bate van het goede doel bijeen gebracht zijn". In een oogwenk zijn de 30 loten gemaakt, geschreven en verkocht. De verloting heeft plaats en bij één der eerstuitkomende nummers trekt de zuster der overledene de bewuste teekening. Deze verklaart echter heel edelmoedig, dat zij ten behoeve van het goede doel afstand doet van haar eigendomsrecht. Zij verzoekt den heer Tersteeg, wiens inval alge meen wordt toegejuicht, de aquarel dadelijk weder in 't openbaar ten behoeve van de wijk verpleging te verkoopen. De uitslag hiervan was, dat de aquarel nog f 440 opbracht, plus de f 300 extra! Een dikzak. Dezer dagen is te Strood nabij Rochester in Engeland een landbouwer bezweken, die niet minder dan 504 pond woog. Een prachtiger bewijs voor de voordeelen, verbonden aan het eten van rijstenbrij en roastbeef en de heilaan brengende eigenschappen der buitenlucht, is moeilijk te bedenken. Tien volwassen mannen waren nauwelijks sterk genoeg om de lijkkist te torsen. TELEGRAHHEN. Middelburg, 6 Mei. Yoor onderwijzer zijn zes geëxamineerd. Geslaagd de heeren B. J. Zonnevjjlle van Oostburg en W. J. van der Dussen van Vlissingen. 's-Gravenhage, 6 Mei. Het wandelhoofd in zee te Scheveningen is heden feestelijk geopend. De President-Commis saris Van Uyttenhoven hield een toespraak, die door Prins Hendrik beantwoord werd met een rede, waarin hij verklaarde, dat het Hem aan genaam was belangstelling te toonen in alles, wat door den handel, de industrie en den ondernemingsgeest hier te lande wordt voort gebracht. Onder levendige toejuichingen van vele autoriteiten en genoodigden gaf de Prins aan het wandelhoofd een naam, die den schoonsten klank heeft in ons Vaderland, te weten dien van Koningin Wilhelmina. De Prins complimen teerde Minister Lely. Rotterdam, 6 Mei. GRANEN. Buitenlandsohe vast. Meel f 40.75, stil. Binnenlandsche Tarwe f 5 ad f 7.50. Rogge f 4.25 ad f 5.25. Winter- gerst f 6.75 ad f 7.40. Yan Zomergerst en Chevaliergerst geen aanvoer. Haver f 2.50 ad f 3.75. Witte Boonen f 8.50 ad f 44.50. Bruine Boonen f 5 ad f 7.50. Erwteyi f 7.50 ad f 9.25 Canariezaad f 5.50 ad f 7.25. Vlas. Op het land de handel minder. Aanvoer op de markt 6675 steen blauw, 38 ad 52 stuivers884 steen wit, 44 ad 52 stuivers grootendeels verkocht. Aardappelen onveranderd. Kaas. Aanvoer 5 partijen, ad f 48f 20. YEE. Aanvoer 366 Runderen, 2534 ct. 375 Kalveren, 3545 ct., voor export zeer vlug, handel tamelijk. 330 Schapen, 2232 ct., vlug. 587 Varkens, 2424 ct., langzaam, lichte 2223 ct., alles per kilogram. Yereenigde Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappijen. EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN V.V. Hei. Yan Zierikzee Yan Rotterdam Dinsd. 7 's m. 8,u. Dinsd. 7 'sm.*42,u. Woens. 8 *8,30 Woens. 8 f42, Dond. 9 j-8,30 Dond. 9 §42, Vrijdag 40 §8,30 Vrijdag 40 f12, Zaterd. 44 f8,30» Zaterd. 44 §42, Zondag 12 §8,30» Zondag 42 f12, Maand. 43 f8,30 Maand. 43 §42,30 Dienst per »Schelde I". «Schelde f «Stad Zierikzee".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2