/lllük/IISdll NIEUWSBODE. 7 Klei 1901. Dinsdag HOEDEN 1901, J. DE GRAAF Cz„ %7TÖ0STÏËiï£R Aan de Kiezers. (525 ieri Jsl zeesche RECLAMES. STROOHOEDEN, in stroo en vilt. Primitief Kohier van den Hoof- delijken Omslag voor 1901. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad bh Provincie. O o u r a n t), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7534. Directeur: A. 3T. DE LOOZK A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnauKEL, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 7"CS cts. Elke regel meer ICS cts. Poststraat C 103, Zierikzee. berichten de ontvangst der nieuwste soorten MODEL- De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het Primitief Kohier van den Hoofde- lyken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1901, op den 27 April j.l. door Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Binnen twee maanden na de goedkeuring van het Kohier worden de aanslagbiljetten uitgereikt, en binnen drie maan den nk die uitreiking kunnen de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 4 Mei 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, GH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De menschen geraken zoo met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de wetgevende lichamen, in de politieke stem ming. Allerwege vergaderen de kiesvereenigingen, en stellen candidaten. Hier en daar bereizen de gestelde candidaten het district, leggen in volks vergaderingen hun beginselen bloot, en trachten op die wijze de kiezers voor hun candidatuur te winnen. In de staatkundige dagbladen open baart zioh een koortsachtige ijver om de liberale instellingen en de liberale kamermeerderheid, die deze in het leven riep, aan te vallen of te verdedigen, al naar gelang van de richting, waarin zij zich bewegen. Alles wordt voor den op hunden zijnden stembusstrijd op haren en snaren gezet. De wapens worden gewet, de kiezers gedrild. Ons district heeft reeds een be scheiden voorproefje van den wachtenden strijd gehad. Wij zeggen: bescheiden", want bij de jongste stemming ter verkiezing van een lid voor do Provinciale Staten van Zeeland bleven te Zi> rikzee 300, zegge driehonderd liberale kiezers, ru-tigjes en kalmpjes tehuis. De gang naar het S! ui huis was voor hen te vermoeiend. Indien deze statenzetel voor de liberale partij verloren ware gegaan, dan zou dit voorzeker aan hun onvergeeflijke lauwheid te wyten zijn geweest. Want al wat den naam van anti-liberaal draagt, was ter stembus opgetrokken, en stemde, boe innerlijk verdeeld ook, eenparig den anti-revolu tionairen candidaat. Laat dit een leering, een waarschuwing, een les zijn! Persoonlijke over wegingen, van welken aard ook, stelle men aan de stembus ganschelijk ter zijde. Men vrage niet, is de gestelde candidaat ons sympathiek, of ia hij populair. Men mete niet zijne gebreken breed uit. Is iemand, wie hij ook zijn moge, tot can didaat geproclameerd, dan is het beginselplicht en dan eischt het partijverband hem te stemmen. En wie dat niet doet, laadt op zijn schouders een groote zedelijke verantwoordelijkheid, want hij is, als de poütieke tegenstander de zegepraal behaalt, door zijn wegblijven van de kampplaats mede schuldig aan de nederlaag, die men lijdt. Het scheelde bij deze verkiezing slechts een 102 stemmen, of dit district ware voor de Provinciale Staten om geweest. Men diene dit cijfer goed in zijn geheugen te prenten, en zich af te vragen, hoe komt het, dat het stemmenverschil betrek kelijk zoo gering is. In de allereerste plaats is, gelijk reeds gezegd is, de oorzaak te zoeken in de slechte opkomst der liberalen. En in de tweede plaats heeft de handige wijze, waarop de anti revolutionairen het vuurtje tegen de leerplichtwet hebben aangestookt, onderhouden en aangewak kerd, wij mogen wel zeggen, het leeuwenaandeel aan het door hen bij de stembus gehaalde stemmental. Nu de liberalen op schoolgebied door het wegnemen van rechtmatige grieven en het doen van billijke conccssiën aan de anti- revolutionairen een zeer machtig strijdwapen ontwrongen hebben, nu wordt natuurlijk naar een ander agitatiemiddel omgezien, niet alleen om de kudde bijeen te houden, maar ook om deze nog aanzienlijk te vermeerderen, ten einde door deze versterking de liberalen van het regeering8kussen te verdrijven, en zelve daarop plaats te nemen. De leerplichtwet, die aan vele ouders en verzorgers van kinderen minder aan genaam is, omdat zij hun oplegt het betrachten van een plicht, die onder sommige omstandig heden zwaar is, wordt door hen gretig als een strijdwapen tegen de liberalen aangegrepen. En nu wete men, dat de anti-revolutionairen, wat hun tot eere strekt, vroeger steeds aanhangers van leerplicht geweest zijn. Hun eminent partij hoofd, Dr. Abraham Kuyper, heeft den 2 9 s t e n April 1874 bij de behandeling der wet op den kinderarbeid van Yan Houten in de Tweede Kamer een redevoering uitgesproken, waaruit zonneklaar blijkt, dat hij een warm voorstander van leerplicht is. Wij zullen, wanneer wij eerstdaags in een afzonderlijk hoofdartikel het onderwerp »leer- plicht" behandelen, gelegenheid hebben het een en ander uit die redevoering aan te halen, ten einde aan de kiezers duidelijk te maken, dat het hier slechts te doen is om uit de mindere ingenomenheid van vele ouders met de leer plichtwet politieke munt te slaan. Het komt er dan ook bij de candidaten, die de heeren anti revolutionairen stellen, niet op aan, of zij al of niet voor leerplicht zijn. Zoo staat de heer Boogerd, die de candidaat der anti-revolutionairen was voor de Provinciale Staten, in Kerkwerve schier algemeen bekend als een voorstander van leerplicht. En toch trokken de heeren anti revolutionairen Vrijdag j.l. onder de opwekkende tonen van »weg met den leerplicht", »weg met die stoute liberalen", lustig naar de stembus. De Transvaalsch - Engelsohe oorlog. Londen, 4 Mei. Aan de Times wordt uit Pretoria het volgende gemeld»In verband met de opnieuw aan mevrouw Botha verleende vergunning om haar echtgenoot te bezoeken, loopen er geruchten, dat de vredesonderhande lingen heropend zijn. De correspondent is evenwel gemachtigd te verklaren, dat dit niet het geval is en dat er ook geen plan bestaat de zaak opnieuw ter sprake te brengen. Te Southampton is aangekomen het trans portschip Manchester Merchant" uit Kaapstad, met 370 officieren en minderen aan boord, wier diensttijd geëindigd was en die zich niet opnieuw wilden verbinden voor den dienst in Zuid-Afrika. De Evening Post verneemt uit Washington: Montague White heeft het departement van Buitenlandsche Zaken kennis gegevendat president Krüger in Augustus de Yereenigde Staten zal bezoeken. Hem werd medegedeeld, dat Krüger hartelijk, maar niet officiëel zal worden verwelkomd. I Lord Kitchener meldt uit Pretoria van Yrijdag j.l.dat sedert de laatste opgaaf 1 de colonnes volgons ontvangen bericht j 10 Boeren gedood en 93 gevangenen gemaakt 1 hebben. I 13 Boeren gaven zich over en 286,000 1 patronen voor kleine vuurwapenenalsmede 100 wagens met bespanning en 2070 paarden werden buitgemaakt, i Welke reusachtige kerkhoven overal in Zuid-Afrika als zwijgende getuigenissen uit dezen noodeloozen en onrechtvaardigen oorlog tot in verre tijden van Engeland's onmacht tegenover twee kleine republieken zullen gewagen, leert het volgend eenvoudig berichtje uit Bloemfontein van 6 April: Hedennamiddag werd een belang wekkend werk met goed gevolg door de dames van het Loyal Women's Guild ten uitvoer gebracht, die prachtige bloemenkransen plaatsten op de graven der 1500 soldaten in de plaatselijke begraafplaats. Het perskantoor van het Nederlandsch Verbond" heeft inzage gekregen van een schrijven van iemand, die gewoonlijk zeer goed ingelicht is. In dit schrijven, dat gericht was aan een zeer bekend en hoogge plaatste persoonlijkheid, komt o. m. het volgende voor »Ik heb zooeven weer een aantal brieven van of;eieren gezien. Zij bevatten de bitterste klachten over het voortduren van den oorlog. De officieren walgen van het misselijke verwoestingswerk. Vol staan de brieven met verschrikkelijke verhalen over de vorwoestingen, die door verschillende ziekten in het Engelsche leger worden aangericht. Er zijn vijf en dertig duizend zieke soldaten in de verschillende hospitalen van Zuid-Afrika. Yan het derde regiment der Dragonders-garde worden 135 man van de 400 verpleegd". Amerika. Een der hoogleeraren aan de Universiteit te Chicago, Professor Crook, ia plotseling vermaard geworden en dat wel niet door een of andere belangrijke wetenschappelijke ontdekking, maar omdat hij, sprekende van genoegens welke de man der wetenschap zich moet ontzeggen, onder meer heeft verklaard, dat hij nog nooit een vrouw heeft gekust. Hij wordt nu in alle bladen besproken in lange artikelen en uitvoerige beschouwingen en overal hoort men van den hooggeleerden heer, die in dat ééne opzicht zoo onwetend is. Prof. Crook is een man van 37 jaren, knap van uiterlijk, bescheiden in zijne manieren en zeer verlegen over de aandacht, welke zijne onwillekeurige uiting heeft getrokken. Hij wordt nu overstelpt met brieven van menschen, die hem gelukwenschen of bespotten, alsook van vele dames die hem trouwen willen. Hoorwegen. In Noorwegen is besloten tot wijziging van het wettelijk huwelijksformulier in dien zin, dat de oude bepaling, dat de vrouw verklaart den man onderdanig te moeten zijn, niet meer ver plicht is. De bruiden kunnen zich nu naar verkiezing met of zonder die ODderdanigheidsverklaring laten trouwen. Belgiö. De commissie uit den senaat, die belast is met het onderzoek van het ontwerp op de hazardspelen, heeft een beslissing genomen over de handhaving van het privilegie van Spa en Oostende. Yoor Spa is het gewoonweg opgeheven, maar \oor Oostende heeft de commissie een overgangsmaatregel aangenomen, die tot 31 October van kracht zal blijven. Te Oostende zal nog tot dien datum gespeeld mogen worden. Op het oogenblik, dat een bak met twaalf mijnwerkers in een kolenmijn te Plenu naar boven geheschen werd, heeft een groote steen losgelaten en is op den bak gevallen, negen werklieden doodende en de andere ernstig kwetsend. Zierikzee, 4 Mei. Aangaande een oud- stadgenoot ontleenen wij het volgende aan De Soldatenkrant yan 2 dezer: Paatje Leeuwe ontvangt den 7den Mei de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst. Is het noodig, dat ik schryf »de korporaal A. Leeuwe bij het Instructie-Bataillon enz. Neen, nietwaar? Gij kent hem allen immers te goed uit den tyd, toen ge nog in Kampen waart. Ja, ik zou zelfs durven wedden, dat ge Paatje veel beter kent dan den korporaal Leeuwe. Ziet ge hem nog voor u in het witte cantinepak met zijn muts met lintjes, zijn keurig gepoetste model pantoffels en vooral zyn tevreden, opgeruimd, blymoedig gezicht? Hoort ge hem nog neuriën vóór het openen der cantine in de corridor, zich koesteren in de middagzon op de voor plaats en na 'tsluiten van de cantine? Hebt ge hem ooit in uniform gezien? Deze en nog vele andere eigenaardigheden van onzen gryzen vriend komen onwillekeurig in ons op, als we in onze herinnering de cantine van het I. B. met al haar heerlijkheden terugroepen. Wie 24 jaren in lagen graad bij het leger doorbracht en wegens verdienste werd aangesteld tot korporaal zonder daarvoor het examen te hebben afgelegd, moet iemand zijn, die gediend heeft met karakter, met toewijding, waar krijgskundige bekwaamheden geen gelegenheid hadden zich te openbaren. In de kazerne van het I. B. hebben vele geslachten van jongelieden gevoeld dat er ook daar de les betracht werd: wat gy doet,doe dat van harte, en by de zoo heilzame verpoozing van den arbeid Paatje Leenwe gedankt voor de goede woorden, waarmede zijn antwoord op een vraag naar verkwikking gepaard ging. Die vaderlijke zorg voor de onbeholpen nieuwelingen, die deelnemende vriendschap voor allen, die niets eischende eenvoudigheid iu alles en die meest nauwgezette plichts betrachting hebben hem bemind doen maken bij jong en oud, hoog en laag van graad of rang. Is het dan wonder, dat met algemeene ingenomenheid het bericht werd begroet, dat hem in 1896 de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in Brons werd toegekend Toen heb ik zien defileeren, de muziek voorop, door de cantine door een groot aantal van hen, die dag aan dag om en bij hem waren. I Toen stroomden van heinde en ver gelukwenschen den jnbilaris toe. Welnu, laat de 7de Mei voor hem weer een feestdag worden; laten we dan met het geheele Bataillon voor hem paradeeren; laten allen, die dit mochten lezen, opgewekt worden om den sergeant-facteur van 't I. B. (hrj heeft het er zeker wel voor over) dien dag te doen zuchten onder den zwaren last)van kaartjes, briefkaarten, brieven en pakjes met het adres van den feestvierende. Dat heeft hij aan u en ons gedurende de vele jaren in Kampen achter het buffet verdiend. Moge hem nog lange jaren van gelukkig leven gegevon zyn. H. B. De heeren De Mooi} Mommaas alhier hebben voor den zomerdienst een handig tram boekje met volledige tarieven van alle afttanden uitgegeven, dat voor den billy ken prijs van 3 cent verkrijgbaar gesteld, gemakkelijk in den zak kan gedragen worden. Verwijzende naar achterstaande advertentie, willen wij niet nalaten de aandacht van het publiek te vestigen op het te openen Yolks- koffiehuis. "Wie al reeds een bezoek heeft gebracht aan het vriendelijk lokaal in de Krepelstraat, zal met ons moeten getuigen, dat dit Volks- koffiehuis een zeer aangename gelegenheid moet geven tot gezellig samenzijn. Een druk bezoek kan, dunkt ons, niet achterwege blijven, waar zooveel moeite is gedaan en het geheel aan alle eischen destijds beantwoordt. Yolgens een bericht in Het Vaderl zou het circus-Renz het voornemen hebben dit jaar een tournee door Nederland te maken en daarbij te bezoeken: Middelburg van 28 Juli tot 4 Aug. (dus met kermis) en Goes van 1 tot 6 October. Te Cadzand is thans een begin gemaakt met de werken voor den aanleg van een haven voor het waterschap »De Watering Cadzand" door den heer W. H. Swets, uit Hardinxveld, met ongeveer zeventig personen. De uitgegraven grond wordt met een locomotief een paar honderd meters verder vervoerd. Yooral des Zondags komen velen van wijd en zijd het werk in oogenschouw nemen, hetgeen veel vertier geeft in het anders zoo stille dorp. De ontworpen haven zal een lengte hebben van 170 meter; zij moet binnen 180 dagen opgeleverd worden. Nieuwerkerk, 4 Mei. Hedennamiddag had hier een ongeluk plaats, dat vrij ernstige gevolgen had. Toen n.l. de zoon van den landbouwer A. Kik met een voer hout voor de wagenmakerij van de Wed. de Vos uit Schouwen huiswaarts keerde en tot dicht bij het dorp was genaderd, schrok één der twee paarden, doordat de planken met zijn lichaam in aanraking kwamen, zoodanig, dat het een zijsprong maakte en den wagen met al wat er op waa, in de sloot meesleepte. De voerman kwam onder de planken terecht en werd aan den schouder ernstig gekneusd. De paarden waren in korten tyd weer op den wal en zyn er tamelijk goed afgekomen. Wissekerke4 Mei. Heden werd in de openbare school vergaderd door de kolenver- eeniging »Ons Belang" alhier. In plaats van wijlen den heer D. Kabboord werd als penningmeester benoemd de heer J. J. Verhuist. Tot secretaris en commissarissen van toezicht werden met algemeene stemmen herbenoemd de heeren C. N. v. d. Heijde, P. C. Meulenberg en Abr. Heijboer. Verder bleekdat van 1 Mei 1900 tot 30 April 1.1. was ontvangen f 3855,866 en uitge geven f3405,43, zoodat in kas bleef f450,435. De kolenprijs uit het pakhuis werd op voor stel van het bestuur verlaagd tot f 1,04 perH.L. Aan voorraad was nog aanwezig voor een bedrag van f 132. Een leening van f 500, in het afgeloopen jaar aangegaan, moet uit vorenstaande batige saldo's worden gekweten. Gunstige resultaten schijnt het vertrek van vele Wiskerkers naar Duitschland, om daar te werken niet te hebben opgeleverd, daar bijna allen weer vandaar hier zijn teruggekeerd. Middelburg, 4 Mei. Alhier zal van 20 tot en met 28 dezer door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren een tentoonstelling worden gehouden van oud-Delftsch aardewerk, bijeengebracht door een erkend kunstliefhebber alhier. De tentoonstelling wordt met vergunning van Gedep. Staten van Zeeland, gehouden in de vergaderzaal van de Prov. Staten aan de Groenmarkt. Aanbestedingen, Terkoopingen enz. Door het polderbestuur van Walcheren werd Zaterdag j.l. te Middelburg aanbesteed de uitvoe ring der gewone onderhouds- en vernieuwings- werken aan de vier wateringen, met bijleveringen van de noodige materialen, in 4 perceelen. De uitslag was als volgt:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1