ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 4 lei 1901. A. v. d. (Zj ieri li. zeesche Tweede Blad. MIDDELBURG--ZIERIKZEE. C o \i r a n t Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7533. DirecteurA. «r. ID EI LOOZE. Redacteuren 'ft FRANKEL. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote létter wordt naar plaatsruimte berekend, Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Scliuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondente^, te adresseeren aan A. Fkunkel, Havenpark 348, Zierikzee. lllEUWSTIJPIHGEW. De Transvaalsch - Engelsche oorlog. Londen, 1 Mei. Een telegram van lord Kitchener uit Pretoria van heden meldt: Generaal Grenfell viel de Boeren aan bij Bergplaats bij Halvertsberg, waar de laatste Lange Tom in stelling was en opende het vuur op 10,000 yards. Kitchener's ^Fighting Scouts" arongor snel voorwaarts tot 3000 yards afstand, waarop het kanon werd opgeblazen en de Boeren vluchtten. Er werden tien man gevangen genomen. Van andere colonnes is bericht ontvangen, dat tien Boeren sneuvelden, zes werden gewond en evenveel gevangengenomen; zestig Boeren gaven zich over, 40,000 rounds geweerpatronen werden buit gemaakt. De Britsche verliezen bedroegen vier dooden en zes gewonden. De oorlog in China. Peking, 1 Mei. De Russen hadden bij Mukden een bloedig gevecht met de Chineezen, waarin zij omstreeks 60 man aan dooden en gewonden verloren, onder welke 4 officieren dood en generaal Zerpitski gewond. Amerika. Nabij Memphis (Vereenigde Staten) isMaaudag- avond een uiterst brutale treindiefstal gepleegd. De sneltrein van de »Choctaw, Oklahama en Gulf Spoorwegmaatschappij", die om 11.40 Memphis verliet, werd twintig minuten later opgehouden door zes gemaskerden bij Bridge Junction. Een neger-conducteur, die zich tegen de roovers te weer stelde, werd neergeschoten en zijn toestand is zeer zorgwekkend. De geleider van den sneltrein, die zich eveneens verzette, werd afgeranseld. Na den trein gestopt te hebben, dwongen de roovers het personeel de handen op te steken, waarna zij de post- en express wagens afkoppeldenvan den trein en ze een halve mijl ver wegreden. De deur van den expresswagen lieten zij springen met dynamiet, waarna elk voorwerp van waarde geroofd werd. De dieven lieten de reizigers ongemoeid. De gouverneur van den staat Kansas, Stanley geheeten, heeft zich den spot van alle Amerikanen op den hals geladen. Onlangs vatte hij het besluit op aan elke drieling, die in zijn gebied ter wereld werd gebracht, drie zilveren bekers uit te reiken. Wat is er echter gebeurd In één maand viel een vijftal moeders dat geluk tebeurt, zoodat de gouverneur gedwongen was vijftien bekers uit te deelen. Neemt men nu in aan merking, dat het salaris van een gouverneur 3000 dollars (f 75000) bedraagt, dan kan men zich voorstellen, dat de heer Stanley spijt heeft over zijn onberaden belofte. Servië. Bij het opmaken van de lijst der bezittingen van ex-koning Milan van Servië, heeft men tweehonderd taschjes gevonden, die uitsluitend minnebrieven aan den ex-koning gericht, bevatten. Er zijn er ettelijke duizenden. Naast deze omvangrijke correspondentie vond men stapels vrouwenportretten. Aan de rugzijde droegen meerdere fotografieën kantteekeningen van Milan's hand. De datum stond er steeds bij vermeld en soms ook een kort, maar karakteristiek souvenir. Frankrijk. Een landbouwer te Saint-Lambertlez-Walcourt had in een schuur nachtverblijf verleend aan een berenleider met zijn beer, een vervaarlijk groot dier. In 't holle van den nacht drong iemand er binnen, die door den beer werd aangevallen en vastgehouden. Op zijn gegil wakker geworden schoten de boer en zijne vrouw toe en nu bleek het een beruchte kerel te zijn, die een pas geslacht varken kwam stelen. Men had veel moeite den beer te nopen om hem los te laten, waarna de man deerlijk gehavend en bloedend naar den veldwachter werd gebracht. Bekend geworden is een afgrijselijk misdrijf dat to Saint-Germain gepleegd is en door de justitie 3 maanden geheim gehouden is, uit vrees dat de daad op zwakke naturen met crimineelen aanleg een noodlottigen indruk tot navolging zou maken. De dader is een 27-jarige winkelier, Dufour geheeten. Hij is getrouwd met een knap vrouwtje van 20 jaar, van wie hij zeer jaloersch was en die hij beschuldigde, dat zij hem bedroog, niettegenstaande hij geen enkel bewijs bezat. Hij bedacht toen een wreede wraak. Hg stopte zijn vrouw een prop in den mond en strekte haar op het bed uit, na haar armen en beenen te hebben vastgebonden. Vervolgons spoot hij haar in met zwavelzuur. Tien minuten lang zette hij deze marteling voort en hij dreigde haar: Als je er* iets van vertelt, schiet ik je voor den kop. Je moet zeggen, dat je je hebt gebrand door een verkeerd geneesmiddel te gebruiken. De vrouw ligt sedert dien tijd in het ziekenhuis, waar zij moeder is geworden van een dood kind. Men heeft hoop, haar te redden. Het monster zit achter de tralies. Duitschland. Uit Schwerin komt het bericht, dat Koningin Wilhelmina en de Prins-Gemaal daar den 9en dezer, 's middags om 12 uur zullen aankomen. Zij zullen door de bevolking feestelijk ontvangen worden. Tot versiering van de stad is door het gemeentebestuur 5000 Mk. beschikbaar gesteld. De Koningin en haar gemaal zullen tot den Hen op het groothertogelijk kasteel verblijf houden, en daarna tot in den loop van Juni op Rabensteinfeld, de zomer-residentie van de groothertogin-weduwe Maria. Den len Juni wordt ook de groothertogin-weduwe Anastasia te Schwerin verwachtdan worden daar groote feesten gegeven. Sedert eenigen tijd wordt het stadje Ludwigsliafen aan den Rijn, in den Palts, onveilig gemaakt door een man, die vrouwen aanrandde en vermoordde onder omstandig heden, die aan den beruchten Jack the Ripper herinneren. Tot dusver was het niet gelukt, den moordenaar in handen te krijgen, niettegenstaande reeds 18 vrouwen door hem waren aangerand. Wel werd een paar weken geleden een veedrijver, onder zware verdenking de dader te zijn, gearresteerd, doch de aanrandingen duurden voort. Zondag is het twee politie-agenten, die zich als jonge vrouwen verkleed hadden, eindelijk gelukt, den waren dader op heeterdaad te pakken. Hij werd verrast, terwijl hij met getrokken mes nabij den spoorweg in een droge sloot op den loer lag. Nederland. Amersfoort) 1 Mei. Een treffend ongeluk heeft gisterenochtend te half elf plaats gehad op het schietterrein op de Leusderheide alhier, waar het 3e bataljon van het 5e regiment infanterie schietoefeningen hield. Op het terrein liggen tien schietbanen nagenoeg evenwijdig aan elkaar, en terwijl nu de 2e compagnie op baan 3 aan het vuren was, werd ook op de nevenbanen door andere compagnieën van het bataljon geschoten. Toen nu een oogenblik op baan 3 een vuur-pauze was ontstaan, sprak de commandant der compagnie met luitenant H. W. Schauikes, toen deze opeens, door een vermoedelijk verdwaalden kogel van een der nevenbanen, getroffen neerviel. Het projectiel was binnengedrongen in de linkerkaak en in bijna horizontale richting in de kleine hersenen. De dood volgde dan ook onmiddellijk. Luitenant Schauikes, die als vrijwilliger in dienst trad bij het instructiebataljon te Kampen, ging als sergeant van het 6e regiment infanterie naar den hoofdcursus, waarvan hij 3 December 1884 werd aangesteld tot 2e-luitenantden 5en Juni 1890 volgde zijn bevordering tot le-luitenant, terwijl in 1899 hem het kruis voor 15-jarigen officiersdienst werd toegekend. De verslagenheid in het groote garnizoen is algemeen over het zóó droevig verscheiden van den vroolijken kameraad, die ook als flink officier zeer gezien was. Oegstgeest. Naar wij vernemen, is mej. A. "VerhoefCliqué, gedurende bijna 14 jaren gemeente-verloskundige alhier, als zoodanig benoemd te Oud-Beierland. Behalve nog de belanghebbenden bij de uitoefening harer praktijk, zien alle Oegstgeestenaren haar met leedwezen vertrekken. Zij was zeer behulpzaam en niet het minst voor hen, die, minder met aardsche goederen gezegend, steeds haar hulp inriepen, overtuigd als zij waren nimmer tevergeefs aan te kloppen. Niet alleen verleende zij haar daadwerkelijke praktijk, doch zij stond bij, waar het haar voorkwam dat haar hulp. onontbeerlijk kon zijn. Zij gaf velen belangloos raad en geen wonder dan ook, dat velen haar heengaan zullen betreuren, overtuigd, dat haar plaats niet zoo gemakkelijk zal worden ingenomen. Bijna 14 jaren heeft zij met dr. P. A. Biljouw armen geholpen, gesteund. Men kon beiden genaken. Dr. Biljouw, wiens laatste jaren bitter zijn vergald, was evenals zij de humaniteit in eigen persoon. Men wist vooruit geraden, geholpen te worden. Dat het mej. Verhoef in haar nieuwe gemeente in alle opzichten wèl ga, is ons aller hartgrondige wensch. RECHTSZAKEN. Zioriky.ee, 3 Mei. Door den heer kantonrechter te Tholen zijn op 29 April j.l de volgende personen veroor deeld, wegens: 1°. Jacht overtreding I. de W., 24 jaar, landbouwerszoon te Scherpenisse, tót 2 boeten, elk van f 25, subs. 5 dagen hechtenis voor elke boete; B. B.,.24 jaar, landbouwer te Diuteloord en J. M. D., 42 jaar, arbeider te St.-Annaland, elk tot 2 boeten, elk van f 3, subs. 2 dagen hech enis voor elke boete; O. K., 31 jaar, landbouwer te St.-Maartensdijk, tot 2 boeten, elk van t 5, subs. 2 dagen voor elke boete; P. M. M., 24 jaar, landbouwer te St.-Maartensdijk, tot 3 boeten, elk van f 5, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete; J. de W., 29 jaar, landbouwer te Scherpenisse, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis; M. L. B., 40 jaar, landbouwersknecht te St.-Philipsland, tot 1 3 boete, subs. 1 dag hechtenis; 2® Het zich in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg en het maken van burengerucht: A. L., 18 jaar, schippersknecht te St.-Maartensdijk, tot 2 boeten, elk van f 2, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete; 3®. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond: I. B., 27 jaar, landbouWérsknecht; L. Q., 39 jaar; A. H., 34 jaar; J. M., 59 jaar; G. B., 30 jaar; J. B., 35 jaar, arbeiders te St.-Philipsland, elk tot f 1 boete, subs 1 dag hechtenis 4°. Overtreding arbeidswet: D. H., 42 jaar, leerlooier en schoenmaker te St.-Maartens dijk, tot 2 boeten, elk •>an i 2, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete 5°. Overtreding wapenxvet J. U., 17 jaar, landbóuwersktecht, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 6®. Overtreding wegen regiemexit: J. de K., 46 jaar, poelter te Oud-Vosmeer, tot f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis; 7°. Het te St.-Annaland als eigenaar van vee, dat zijn natuurlijken dood is gestorven, het lijk niet met petroleum binnen 42 uur na het sterven ter diepte van 1.50 M. begraven: J. G., 39 jaar, landbouwer te St.-Annaland, tot f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis 8®. Het te St -Philipsland aanleggen van een onder- handsche loterij van goederen beneden de waarde van f 100, zonder vooraf bekomen schriftelijke ver gunning van Burgemeester en Wethouders: J. F. Cz., 22 jaar en C. F., 59 jaar, beiden koopman te Heinkenszaud, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis voor ieder; 9®. Het le St.-Maartensdijk de vaart in de haven op eenigerlei w\jze belemmeren: II. J. de L., 27 jaar en J. F., 27 jaar, schippers te St.-Maartensdijk, ieder tot f 3 boote, subs. 2 dagen hechtenis voor ieder 10®. Het zich in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: D. J., 39 jaar, arbeider te Tholen, tot 4 dagen hechtenis; A. P 31 jaar, arbeider te St.-Maartensdyk, tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenisA. Q., 25 jaar, arbeider te St.-Anna land; W. G. L., 18 jaar, arbeider te St.-Maartensdyk; C. van de S., 30 jaar; J. Q., 37 jaar, arbeiders te Tholena. F., 42 jaar en L. van P., 24 jaar, arbeiders te Oud-Vosmeer, ieder tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis voor ieder. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft het vonnis bevestigd van de arrond.-rechtbank te Middelburg, waarbij een rijtuigpoetser by de Staatsspoorwegen te Oost- en West- Souburg, wegens diefstal van verscliilleude geldsommen, tot een gevangenisstraf van 18 maanden is veroordeeld. Een wedloop Goud. geplaatst in volgorde van hun aankomst, in de sneeuw te stampen. De vroegsten waren er 2,30 's morgens. Om 9 uur ging eindelijk de deur open en begon de toewijzing der claims", het meeat vreemde in de historie van Klondyke. Niet algemeen bekend zal zijn, hoe in Klondyke de goudvelden verdeeld worden onder de kolonisten. Op 'n bepaald uur wordt van gouvernementswege een goudveld opengesteld voor 't publiek. Het is verdeeld in kleine vierkante stukken gronds (claims). Hij, die nu het eerst op zoo 'n claim een gemerkt stokje in den grond steekt, en zich zoo spoedig mogelijk daarna aanmeldt bij de overheid, is voor altijd eigenaar, 't Spreekt van zelf, dat dit stelsel van kolonisatie aanleiding geeft tot moord en doodslag. Op 26 Febr. j.l. werden de »kroonclaims" opengesteld. Het was 'n wilde jacht, zooals nooit te voren. Honderden mannen en vrouwen worstelden door de sneeuw, onder een koude van 35 graden onder 't vriespunt, om hun stokjes te planten en vervolgens terug te ijlen naar Dawson City om zich aan het Gold-office als eigenaars te.laten inschrijven. Reeds in den vroegen morgen van den openingsdag werd het goudveld als 't ware belegerd. Tot op het bepaalde uur echter, (omstreeks middernacht) werd de toegang versperd door zware barrières. Nauwelijks werden deze neergelaten of de menigte overstroomde het veld. Op vele claims werden twee stokjes geplantverscheidene keeren deed de revolver dienst als scheidsrechter. Zoodra was het stokplanten niet afgeloopen, of alles snelde naar Dawson-City. Alle mogelijke middelen werden te baat genomen om den afstand Bpoedig af te leggen. Men zag lichte sleden, door paarden en zelfs door honden getrokkenwielrijders, die zich over den hard bevroren weg voortspoedden, tot hunne kleederen dampten van het zweet, trots de lage temperatuur; sneeuwschoenloopers, getrokken door honden, en eindelijk voetgangers. Vooral onder de laatsten waren vele vrouwen. Één er van, zeer klein van gestalte, hield al dravende, 'n honden slee bij. De wielrijders waren echter de 't Was 'n buitengewoon gezicht, toen allen aan het Gold-office aangekomen waren. Daar stonden de honderden op één rij achter elkander HTOUHBOOTDIU1A8T Mei. AM8TERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: sraorg. Zaterd. 4 7,30 Zondag 5 7,30 Maand. 6 7,30 Woens. 8 7,30 Dond. 9 7,30 VrijdaglO 7,30 5, Van Zierikzee 'söiorg. Zaterd. 4 Zondag 5 Maand. 6 Dinsd. 7 naar Cortgene 7,50 terug Zzee 9,15 Dinsd. 7 naar Middelburg Woens. 8 Dond. 9 VrijdaglO 'smidd. 3,— 3,— 12,30 3- 3,— 3,— 3- Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bp den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot(tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getele grafeerd. J&0¥ERTEHTIEN. Zondag 5 Mei aanst. hopen onze geliefde Ouders: J. J. RADEMAK KR T. A. DE KOOK hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Brouwershaven, 4 Mei 1901, Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Op den 7deB Mei aanst. hopen onze geliefde Ouders ADRIAAN BAKKER en MAATJE DE RIJKE hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Serooskerke, 4 Mei 1901. Hunne dankbare Kinderen. Getrouwd: LEENDERT VAN DE ZANDE Lz. en ADRIAANTJE DEKKER Jd., die, ook namens wederzijdsche Familie, hunnen hartelijken dank betuigen, voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun Huwelijk ondervonden. Noordgouwe, 3 Mei 1901. *.h* Heden trof ons de gevoeligste slag onzes levens door het overlijden onzer ihnig geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgdragende Moeder Maatje van Oost» in den leeftijd van 35 jaar en circa 8 maanden, nalatende 7 kinderen, waarvan de meeste nog te jong oin hun groot verlies te beseffen. Allen, die de overledene gekend hebben, zullen beseffen, wat wij in haar verliezen. St.-Maartensdijk, 1 Mei 1901. A. JANSEN. Aan allen, die blijken van belangstelling gaven met onze 25-jarige Echtvereeniging, onzen hartelijken dank. Ouwerkerk, 2 Mei 1901. C. W. VAN OEVEREN en Echtgenoote. Ondergeteekende zal voortaan eiken Dltfti- dag van half elf tot half één te consul tèeren zijn te St.-Philipsland bij den Heer B. QUIST, waar steeds Boodschappen aangenomen zullen worden. Oud-Vossemeer, Mei 1901.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 5