f 25 belooning zeer bemoedigend. Er zijn 80 vacaturen, en daarvoor hebben zich 240 gegadigden van beider geslacht aangemeld. Onder de aspiranten zijn vele onderwijzers en onderwijzeressenook zijn er die reeds éénmaal examen dedeD en, nu niet slagende, naar eene andere betrekking moeten omzien. RECHTSZAKEN. Zierihzcc, 3 Mei. Heden verschenen voor de Arrondissemeuts-Rechtbank alhier de Gebr. De Meulenmeester van Ellemeet, beklaagd bij de berechting van een jachtovertreding door het Kantongerecht alhier zich als getuigen aan meineed te hebben schuldig gemaakt. De vordering van den toegevoegden advocaat, Mr. D. van der Vliet, beide strafzaken te voegen (gelijktijdig te be handelen), werd door de rechtbank toegewezen. Nadat beklaagden verhoord, en de getuigen ondervraagd waren, werd door den Officier van Justitie voor beiden een gevangenisstraf van één jaar geëischt. De verdediger pleitte wegens gemis van een overtuigend en wettig bewijs vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank bepaalde de uitspraak op heden over 14 dagen, nadat door haar de onmiddellijke invrijheidstelling geweigerd was. Tweede Kamer. (Zitting van Donderdag). Schoolwetwjjziging. Het algemeen debat werd geopend door den heer De Visser, die erkende dat bij dit ontwerp de subsidiën voor het bijzonder onderwijs ruimer vloeien. Vele voorstanders van het bijzonder onderwijs zien in 's Min. voorstel een streven in de richting om te komen tot volkomen gelijkstelling met de openbare onderwijzers en beschouwen daarom dit ontwerp als 'tware als een afbetaling op rekening. Die gunstige gedachte over het wetsontwerp wordt door spreker niet gedeeld wegens de samenkoppeling van de voorstellen voortvloeiende uit de Leerplichtwet met die betrekkelijk de salarissen van de openbare onderwijzers. Waar de salarissen van laatstgenoemde onderwijzers worden verhoogd omdat hun taak verzwaard is tengevolge van de Leerplichtwet, wordt voor de bijzondere onderwijzers, wier taak dan toch ook verzwaard is, geen hooger subsidie voorgesteld voor verhooging van salarissen. Ook de salarisregeling van de openbare onderwijzers is niet voldoende, en de regeling van het wachtgeld is onbeteekenend, en van hen die in de minst gunstige conditie verkeeren, zij die hoofd-acte hebben, maar niet als hoofd werkzaam zyn krijgen slechts 21 wel en 79 geen verhooging. Voorts is verhooging van de Staatsbydrage aan de gemeenten in strijd met den algemeenen wensch van de onderwijzers. Nog nadeeliger is de samenkoppeling voor het bijzonder onderwijs. Wordt het minimum-traktement in de wet vastgelegd dan is de vrije school de dupe. De heer Vermeulen was van meening, dat beschouwing van dit ontwerp geheel beheerscht wordt door de omstandig heden, die thans niet dwingen tot beginselstrijd, maar op practische oplossing van stellige beloften door de Regeering bij de Leerplichtwet gegeven, en daarom wilde spreker de Regeering niet bemoeilijken. Hy beschouwde het ontwerp als een noodwet, als noodzakelijk gevolg van de Leerplichtwet en hoewel by de samenkoppeling van het subsidievraagstuk aan de salarisregeling van de openbare onderwijzers betreurt en niet voor het bijzonder onderwys ten volle datgene gegeven wordt, wat door de Regeering beloofd is, zal spreker voor de wet stemmen, mits daarin door ingrijpende amendementen het goede niet wordt verzwakt of daaruit geheel verwijderd wordt. Eindelijk protesteert hy stegen de beschuldiging van Verstaatlichung der bijzondere scholen. Liever de arme vrije school dan de rijke bijzondere Staatsschool I" De heer Kool achtte het wetsontwerp niet afdoende, en begreep best, dat de onderwijzers niet voldaan waren over de voorgestelde traktementsregeling. Ten slotte betreurde spreker, dat de Minister niet meer voor de lotsverbetering van de onderwijzers wil doen. De heer Kuyper erkent, dat Minister Borgesius volkomen eerlijk en ter goeder trouw zijn belofte heeft ingelost. Hij had zelfs minder kunnen geven. Maar onfeilbaar is de Minister niet en waar een belofte in cijfers is gegeven, ryst naast de quaestie-Borgesius een quaestie-Bastjes en nu meent spreker dat de minister zich in de becijfering vergist. Spreker berekende, dat wel bet bijzonder onderwijs, meer subsidie krijgt, maar niet in die mate van den druk die Leerplicht oplegt aan het bijzonder onderwijs, waarvan de kosten toch reeds, meestal door den kleinen man, met centen en dubbeltjes moeten worden bijeengebracht. En die kleine man, wanneer hy hoofdelijken omslag betaalt, zal voor de traktementsverhooging van de onderwijzers van het openbaar onderwijs bovendien nog meer belasting moeten betalen. Volgens spreker heeft de Minister verzuimd rekening te houden met de uit Leerplicht voortvloeiende verhooging van de salarissen van de onderwijzers bij het bijzonder onderwys. Verwerping van het ontwerp is niet mogelijk omdat de Leerplichtwet is aangenomen. Wegneming van de financieele nadeelen voor byzonder onderwijs door amendementen is evenmin te bereiken, waar de Regeering in de Memorie van Antwoord heeft verklaard, dat door dit ontwerp de uiterste grens van de schatkist is bereikt, zoowel voor het bijzonder als voor het openbaar onderwys. Voor principieele discussie over een ander stelsel is 't thans de tijd niet. Daarom stelde spreker, mede namens de heeren Mackay, Loh'man, Van Alphen en De Visser, de volgende motie voor »De Kamer, van oordeel dat het gewenscht is de door de wet vastgestelde minima van de jaarwedden der onderwijzers aan de openbare en bijzondere lagere scholen, alsmede de wettelijke verhoogingen dier jaarwedden ten laste van het ryk te brengen, gaat over tot de orde van den dag." Tijd van behandeling dezer motie zal later worden bepaald. De heer Tydeman ontkende het verband door den heer Kuyper gelegd tusschen verschillende bedoelingen van het ontwerp. Hy beschouwde hetgeen bij dit ontwerp wordt voorgesteld als een feestgave bij de heugelijke gebeurtenis van de invoering van Leerplicht en als een tweeden stap op den paciflcatieweg in 1889 ingeslagen. Ook een drenkeljlng. 't Was op de Noord molensloot, eene volksbuurt te Schiedam. Muizen dat ze hadden, muizen neen, maar, niet om te gelooven. Twee, drie in een nacht I 't Was een der vorige avonden, juist toen vader en moeder in het bed wilden stappen, toen een geritsel gehoord werd, een gepiep, frrr! de klep van de val sloeg dicht. //Moeder 'n muis! We hebben er weer een! En vader, zóó in z'n onderbeenbekleeding er uit naar den waterkant om 't beestje te verdrinken. «Zie je dan kan-ie vanacht nóg eens dienen, de val". Met de val onder den arm, de man 't huis uit. En net is hij bezig de gevangen muis te executeeren in de gracht, of daar komt een kennis, die naai de branderij gaat, hem achterop. «Nog zoo laat op, vader!" En 't verhaal van de gevangen muis, en een praatje over 't koüe weer, is de discussie. z/Ga even mee, om den hoek, 'n happie nemen in de branderij". En vader, zooals-ie zeilt en reilt, mee naar de branderij om 'n happie. Intusschen in huis zat moeder in angst. En ze ging eens kijken waar vader bleef. v En buiten gekomen ziet ze de muizenval aan den kant staan van vader geen spoor! z/Och God, hij is verdronken me manl" En 't luide geschreeuw jaagt de geheele buurt 't huis uit, bij elkaar aan den waterkant. Een dreg wordt gehaald, en gevischt, geharkt, in 't Schiedamsche zwarte water. Intusschen komt vader op z'n gemak uit de branderij, hij veegt met den rug van z'n breede hand z'n mond af en spoedt zich naar huis «hé, wat zou dat wezen, daar die hoop menschen aan den waterkant?" En hij dringt zich in 't gedrang, en kijkt, en tuurt, met de anderen, in 't water naar 't gedreg. Maar, na verloop van tijd, als er niets belang rijks gevischt wordt, vraagt hij aan z'n buurman, wat er aan 't handje is. z/Een man verdronken", dat wil de buurman zeggen, maar 't woord besterft hem op de lippen. z/Hij staat hier!" gilt hij. Tableau En de drenkeling, van niets wetende, ziet z'n vrouw opeens in tranen uitbarsten en hem om den hals vliegen. De dreg werd opgeborgen en de buren gaan weer naar bed. Geraamte gevonden. Een landbouwer te IJmuiden, bezig met het omploegen van een stuk land, stiet eensklaps op eenige beenen. Bij nader onderzoek is aldaar gevonden een geheel menschengeraamte. Men vermoedt, dat dit lijk is van een mans persoon, die aldaar volgens overlevering 50 jaar geleden woonde en plotseling verdwenen Ontdekking van gond in Schotland. De kroon heeft aan de directeuren van het Ziekenhuis te Leith (Schotland), aan wie de grond in Kingstreet, waardoor de goudkwarts- ader liep, toebehoorde, te kennen gegeven, dat zij aanspraak maakt op al wat gevonden wordt. Naar men meent is dit besluit het gevolg van een rapport, uitgebracht door een regeerings- expert, die bevond dat de onderzochte specimens 30 ons goud per ton bevatten. De goudader loopt in N.-W. richting naar de rivier. Per ballon naar Amerika. Naar de Figaro mededeelt, heeft de lucht schipper Godard het voornemen opgevat met behulp van een ballon, van 41.000 M3. inhoud, den Atlantischen Oceaan over te steken. Godard denkt den afstand in het gunstigste geval j binnen 5 en in het ongunstigste binnen 12 dagen 1 te kunnen afleggen. Tien personen kunnen aan i de reis deelnemen. De kosten der onderneming moeten door inschrijvingen in de Vereenigde Staten gedekt worden. PREDIELB in onderstaande Gemeenten van S Zondag De Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure: ds. Easélink. Gat. Zondag 7. Herr. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ureds. van den Berg van Zierikzee. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Couv§e van Eikerzee. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ureds. v. d. Broek van Brouwers haven. Herv. Kerk te Renesse: 's Voorm. half tien ure: ds. Kapteijn. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Nam. twee ure -. ds. Kapteijn. Herv. Kerk te Haamstede: 'a Voorm. half tien ure: ds. Zeeman van Zonuemaire. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolatra. (Voorbereiding H. Avondmaal). Herv. Kerk te Eikerzee: 'sNara. twee ure: ds. Couvêe. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Nam. twee ure: ds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureLeeskerk. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Nam. twee ureds. Zeeman. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureLeeskerk. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. Burger. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Nauta. Herv. Kerk te Ouwerkerk: Voorm. half tien ure: ds. Kunst. 1EURTEN chouwen en Duiveland. 5 Mei. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wessels. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 6 ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.15 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Nam. twee ure: dr. Smit. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland^ 's Voorm. half tien ure: Leeskerk, D. Hanse, ouderling; 's nam. twee ure: ds. Burger van Dreischor. Herv. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Waar denburg. Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure ds. b. Bueren. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5 ure Leeskerk. Evangelisatie Zierikzee: Zaterdagavond half negen ure: bidstond. Zondag, 's Voorm. tien urede heer Weltevreden 's nam. vyf ureKinderkerk's avonds acht urede heer Welte vreden. Evangelisatie Brouwershaven 'sVoorm. half elf ure: Zondagschool; 'savonds zes ure: de heer Plomp. Evangelisatie Zonnemaire: 'sNam. twee ure: de heer Plomp'snam. half vier ure: Zondagsschool TEIiEGBAMMEN. Uitslag der Yerkiezing van Een Lid der Provinciale Staten van Zeeland in het Kiesdistrict Zierikzee, op heden (Vrijdag) 3 Mei 1901. Uitgebr. Op den heer Op den heer geld. st. Boogerd. Hocke Hoogenb. Zierikzee I 219 78 141 II 306 148 158 Haamstede. 99 45 54 Noordwelle 47 7 40 Renesse81 29 52 Serooskerke. 20 8 12 Burgh 49 21 28 Eikerzee54 42 12 Ellemeet45 26 19 Brouwershaven159 45 114 Zonnemaire 79 33 46 Duivendijke. 52 36 16 Kerkwerve 74 55 19 Noordgouwe. 63 19 44 Dreischor 132 42 90 Oosterland. 130 90 40 Nieuwerkerk 139 103 36 Ouwerkerk 80 15 65 Bruinisse226 134 92 2054 976 1078 Zoodat de heer J. HOCKE HOOGEN- BÖOM, kandidaat der Centrale Liberale Kies- vereeniging, is gekozen. Middelburg, 3 Mei. Acte-examens Lager Onderwijs. Zes candi- daten geëxamineerd. Geslaagd zijn de heeren J. Tanis, J. M. Zuijdam, beiden van Middelburg, J. J. Bastmeijer van Bruinisse. Door de Classis van Dordrecht is de heer C. Staal, theol.-candidaat te Kapelle, beroepbaar gesteld voor de Geref. Kerken. 's-Gravenhage, 3 Mei. De Tweede Kamer heeft bepaald, dat Dinsdag namiddag de eindstemming over de legerwetten zal plaats hebben. Nadat de schoolwet beëindigd is, zullen de moties van de heeren Troelstra, van Dedem en van Kol over de ontworpen trammen en de paardenfokkerij behandeld worden. Uit voerig werd beraadslaagd over de verhooging van de onderwijzerstractementen. Het regeeringsvoor- stel verhoogt de minima der jaarwedden van de hoofden tot f 750, van de onderwijzers tot f 500 met vier- en vijf-jarige verhoogingen van f 50. Verder f 100 extra, als de onderwijzer de hoofd- acte heeft, en f 200 extra in groote scholen bij drie-en-twintigjarigen ouderdom. De Minister bestreed tal van amendementen tot sterkere ver hooging der salarissen, als zijnde voor het oogen- blik onnoodig, niet in het belang der zaak, en zullende moeten leiden tot finantiëele gevolgen, en tot uitstel der invoering van het ontwerp. Alle amendementen zijn ten slotte verworpen. Bij het slot der zitting werd alleen aangenomen met 45 tegen 44 stemmen het amendement van den heer Den Hertog om f 50 extra toe te kennen aan gehuwde onderwijzers boven de 28 jaar. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 2 Mei. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer uit Walcheren maar matig van granen en bestond weder hoofdzakelijk uit tarwe en witte boonen. Veel ging er inden handel niet om en met uitzondering van bruine boonen, bleven de prijzen van alle andere artikelen onveranderd. De noteering is als volgtPuike tarwe werd met f7 f 7.15 betaaldrogge tot f 5.50 verkocht; wintergerst niet getoond en zomer dito f 4 a f 4.10 Walch. witte boonen, in puike kwal., f 12 betaaldronde bruine boonen en lange dito f 7.50 k f 7.75, naar deugd paardenboonen op f 6.50 gehoudengroene kookerwten f 9 f 9.25kroonerwten niet ter marktkoolzaad komt niet meer voor. Zierikzee, 2 Mei. De aanvoer bestond hoofdzakelijk uit tarwe; verder kwamen nog enkele partijtjes haver en chevaliergerst voor. Tarwe f 5.50 a f 6.85chevaliergerst f 4.75 k f 5.25wintergerst f 4 a f 4.50zomergerst f 3.75 k f 4.25rogge f 4.75 k f 5haver f 3 f 3.50bruine boonen f 5.50 a f 6.50 witte boonen f 9 f 10. 366ste Staats-Loterij. Collecten oit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 4e klasse van 29 en 30 April, 1 en 2 Mei. Prijs van f 400, No. 2885. - ÏOO, 2882. Prijren van f 65. 098 2580 2611 2680 3270 11429 13115 2568 2585 2627 2683 11418 11815 13145 2571 2595 2638 2710 11427 13104 2575 2609 2671 2898 11428 13113 Burgerlijke Stand Tan Zierikzee. geboren: 18 April. Een dochter van C. Heuseveldt en J. Potappel. 19 zoon J. van de Kassteele en G. van de Velde. 24 dochter P. M. Panny en M. A. Boogerd. 2 Mei. F. W. Plaum en M. Appels. gehuwd: 24 April. P. A. van Gorp, 24 jj.m. en J. Mallander, 20 j., j.d. 26 W. Bal, 36 j., j.m. en H. Groenveld, 27 j., j.d. 80 L. J. Schouten, 22 j., j.m. en M. M. van Schaik, 20 j., j.d. 1 Mei. A. M. Heijboer, 23 j., j.m. en J. M. van den Hoek, 27 j., j d. overleden: 22 April. M. P. Tuijnders, 82 j., wed. van C. M. den Boer- 25 M. J. Kwaak, 3 j., z. 1 Mei. J. van Maanen, 4 m., z. als levenloos aangegeven: 26 April. Een dochter van J. Berrevoets en A. C. van Burgh. Weekmarkt te Zierikzee, 2 Mei 1901. BoterprijzenDe Boter is verkocht voor f 0,42£, f 0,52£, f 0,54 en f 0,55 de 5 Hectogr. Kip-EierenDe Kip-Eieren zijn verkocht voor f 0,45, f 0,60, f 0,62^ en f 0,65 per 25 stuks. Eend-EierenDe Eend-Eieren zijn verkocht voor f 0,75 en f 0,90. Zeetijdingen. Zierikzee. VERTROKKEN: 2 Mei. »Eric", kapt. Williams, van Dordrecht naar Londen. ADVERTENTIEN. Maandag 6 Mei 1901 hopen onze geliefde Ouders MARINUS VERTON en JANNA BIJKERKE hunne 25-jarige Echtvereeniging te vieren. Capelle bij Zierikzee, 3 Mei 1901. Hunne dankbare Kinderen. Op 6 Mei aanst. hopen onze geliefde Ouders: JACOB VAN BURG en LENA ADRIANA STRAAIJER hunne 30-jarige Echtvereeniging te herdenken. Brouwershaven, 3 Mei 1901. Hunne dankbare Kinderen en Behuwddochter. *4* De Heer en Mevrouw NAUTA Burgersdijk geven kennis van de voorspoedige geboorte van eene Dochter. Pastorie Noordgouwe, 2 Mei 1901. Bevallen van een Meisje. M. PLAUMAppels, PoBtstraat. Zierikzee, 3 Mei 1901. Voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen op den 1 dezer, betuigt ondergeteekende zijn' hartelijken dank. A. J. DE BRUIJNE Jz. Bij deze betuigen wij onzen hartelijken dank, ook uit naam van onze wederzijdsche familie, voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij de voltrekking van ons huwelijk. Wissenkerke, Mei 1901. J. A. GAANDERSE W. P. GAANDERSE—Maris. ontvangt men bij den Uitgever dezes, die de daders kan aanwijzen die gedurende een jaar lang aan den Platteweg in Dreischor baldadig heden, vernieling van hekkens enz., des Zondags plegen te doen, om hen zoo doende rechtmatig te straffen. Het BESTUUR van het Wafcer- Bchap ST.-MAARTENSDIJK maakt bekend, dat de voorloopig vastgestelde Rekeningen, dienst 1900/1901, en Begroo tingen, dienst 1901/1902, in de gewone Vergaderzaal ter visie zullen liggen, van 3- tot en met 10 Mei 1901, en wel op de gewone Kantooruren dat de gewone Vergadering van Ingelanden zal plaats hebben op Woensdag 15 Mei a.s., 's voormiddags om 10^ ure. St.-Maartensdijk, 2 Mei 1901. Het Bestuur voornoemd, A. KLOET, Dijkgraaf. J. POLDERMAN, Ontvanger-Griffier. Het GEMEENTEBESTUUR van Wemeldinge zal trachten aan te besteden De levering van 300 M3. Onderhoudsgrint (1-3 e.M.) franco op de losplaats Kanaal Wemeldinge, be nevens 20000 harde Straat klinkers (Waalvorm). Inschrijvingsbiljetten met monsters in te zenden vóór 20 Mei a.s. Levering vóór 15 Juni a.s. Betaling October. P. DEKKER, Burgemeester. M. L. W. QUADEKKER, Secretaris. De Deurwaarder L. M. VAN KOGELENBERG te Zierikzee zal, op Zaterdag 4 Mei 1901, des namiddags ten 7 ure, in het Café Haven zicht" op de Nieuwe Haven te Zierikzee, publiek om contant geld verkoopen: Eene groote partij puike nieuwe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2