Zllltlk/ïiSMII NIEUWSBODE. Zaterdag 4 Hei 1901. (Zierik.zeesche Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ STROOHOEDEN, NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Courant), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. Ne. 7533. Directeur i A. J- DE LOOZïB. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. 15 regels TS* cts. Elke regel meer lf» cts. Poststraat C 103, Zierikzee. De D nikker ij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werkalsVisitekaartjes, Huwélijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden Briefkaarten, SigarenzakjesBanketzakken, enz. enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Btodorland. Amsterdam, 1 Mei. In den afgeloopen nacht is in perceel 73 op de Spuistraat, een der vele zoogenaamde »bierhuizen", welke zich in dat gedeelte van de straat bevinden, een moord gepleegd. De eenige bewoonster van het onaanzienlijk huisje, een Duitsche vrouw, is door den man met wien zij vroeger samenwoonde en die haar nu overviel, terwijl zij een anderen vriend op visite had, met een revolver dood geschoten. Ook deze vriend werd door het schot gewond. De moordenaar verwijderde zich daarna, doch werd een paar uur later door de politie aangetroffen in een woning in de N. Z. Armsteeg, waar hij bewusteloos te bed lag, met een schotwonde in de borst, welke hij zichzelf had toegebracht, doch die niet levensgevaarlijk bleek. De verwonding van den vriend der verslagene bleek ook van geringe beteekenis te zijn. Bij kon. besluit is benoemd tot burge meester dezer gemeente, mr. "W. F. van Leeuwen. 's-Gravenhage, 2 Mei. In de Spuitstraat alhier, die voor de bestrating wordt opgebroken, moet tegenwoordig rechts gehouden worden. Zaterdag nu wandelden twee Engelsche dames door de straat, hetgeen van belang is indien men weet, dat in de Londensche straten met groote consequentie links wordt gehouden, een Londensche gewoonte, waarvan de dames zeer beslist niet wilden afwijken. De politie-agent wilde de dames echter positief rechts hebben, maar de dames stonden pal voor haar linksche principes. Toen gebeurde er iets zeer belangwekkends. Een der Engelsche dames maakt zich zóó boos Op den plichtbetrachtenden politie-dienaar, dat zij hem vlakweg een flinken klap om de ooren gaf, iets dat zij bij haar Engelschen politie-agent niet zou gewaagd hebben. De agent met zijn roode koon nam de dame galant onder den arm en beiden gingen, rechtshoudend naar het bureau. Een opstootje van belang natuurlijk. Het voornemen is, om aanstaanden Dinsdag in de Tweede Kamer de eindstemming te houden over de Militie- en Landweerwetten. Utrecht, 2 Mei. Alhier maakte een reiziger kennis met een jeugdige schoone en kreeg van deze de vergunning haar op haar wandeling te mogen vergezellen en daarna in een koffiehuis eenige ververschingen te mogen aanbieden. Tot omstreeks middernacht bleef men aldus gezellig bij elkaar, waarna werd besloten, dat nog een kleine wandeling in den maneschijn zou worden gedaan en hij haar daarna zou thuis brengen. Zoover kwam het echter niet, want tengevolge van het genotene waren beiden langzamerhand in een toestand geraakt, waarin het loopen hun uiterst moeilijk viel, zoodat zij dan ook blij waren, toen zij in het plantsoen een bank ontdekten, waarop zij zich konden neerzetten. Hoelang zij daar hebben gezeten, wist de man zich later niet te herinneren, doch wel wist hij, dat hij op eens wakker was geschrikt en toen instinctmatig zijn hand in zijn broekzak had gestoken, waarbij hij had bemerkt, dat zijn nog welvoorziene portemonnaie was verdwenen I Daar het meisje verklaarde van niets te weten, ontstond weldra een hevige twist, gevolgd door een vechtpartij, waarbij beiden op een gegeven oogenblik struikelden en langs het talud van den weg in den singel rolden. Op hun hulp geroep schoot spoedig een politie-agent toe, die bostaat uit ^e^en weder op het droge haalde en naar het politiebureau overbracht. De portemonnaie werd op korten afstand van de bewuste bank terug gevonden, zoodat de verliefde reiziger er met een bekrabbeld gezicht en een nat pak afkwam. Ook zijn vriendin, een bekend straatmadeliefje, bleek door het betrekkelijk koude bad niet te hebben geleden. Alfen. Xhafflairo, met zijn stoomcarousse! staande achter hotel de Vergulde Wagen" alhier, liet Donderdag een strooibiljet verspreiden, waarin te lezen stond, dat de bezoekers van zijn caroussel dien avond in de gelegenheid werden gesteld een flesch met geld cadeau te j ontvangen. Hij of zij, die het bedrag van den inhoud der flesch raadde, of het dichtst nabij j kwam, zou de gelukkige winner zijn. Natuurlijk werden verschillende gissingen gemaakt en liepen de opgaven nogal uiteen. Bij de opening bleek de flesch te bevatten een muntbiljet van f 10, een paar gulden, klein zilvergeld en vele centen, te zamen uitmakende de som van f 45,517}. Het cijfer, dat het dichtst nabij kwam, was f 15,51, waarvoor als opgever te boek stond P. van der Bij, die echter bij den uitslag niet tegenwoordig was en wien niemand der aan wezigen de eer had te kennen. Nader vernam men, dat genoemde persoon varende moet zijn op een sleepboot, komende langs Gouwsluis, aan wien den volgenden dag het geld is uitgereikt. Dordrecht, 30 April. Naar aanleiding van de aanneming der motie-Van Gijn c. s. door de Tweede Kamer, werd heden uit tal van particuliere woningen de vlag uitgestoken. 's Avonds werd aan de heeren J. A. Bergmeyer en J. H. F. van Zadelhoff een serenade gebracht door de muziekvereeniging x> Volharding". Beiden aanvaardden deze hulde niet voor hun persoon, maar als hulde aan den Bestuurders- bond, en aan de arbeidersbeweging, waarvan de actie voor den waterweg mede is uitgegaan. In 't voornemen lag ook een serenade te brengen aan den afgevaardigde, den heer Van Gijn, doch deze was niet in de stad. Steenbergen, 27 April. De prijs van h9t gas voor kook- en industrieel gebruik is met 3 cent per stère verminderd. Zierikzee, 3 Mei. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Juni benoemd tot opzichter van den Rijks-Waterstaat lste klasse, de heer L I Kooreman, thans opzichter der 2de klasse. De opzichter aan den Rijkswaterstaat i Pellingchof, werkzaam aan de Nieuwehaven te 1 Numansdorp, is met 1 Mei overgeplaatst naar Rotterdam. I Met ingang van 1 Mei 1901 zijn in Zeeland de volgende commiezen bij 's rijks- belastingen verplaatst: G. L. Versluis, le kl., van Veere naar TholenD. C. Verpoorten, '4e kl., van Sas-van-Gent naar Hansweert (tijd.)P. A. Groenewoud, 3e kl., van Cortgene naar Renesse; A. van Nieuwenhuize, 4e kl., St.-Jansteen naar Cortgene; F. Remerij, 3e kl., van Eede naar Aardenburg, en R. de Boer, 4e kl., van Veldzigt naar Eede. De verplaatsing van laatstgenoemden naar Renesse is ingetrokken. De lichtingen van 1897 en 1898, van de veld-bataljons (le, 2e, 3e en 4e) van het 3e regiment infanterie, komen van 29 Augustus tot 27 September a.s., voor herhalingsoefeningen, onder de wapenen. De luit.-kol. H. F. van den Oudendijk Pieterse, prov.-adj. in Zeeland, zal in September den dienst met pensioen verlaten. i Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad van Koewacht gekozen de heer Ed. de Vleeschouwer met 124 van de 246 uitgebrachte stemmen, l De heer Th. E. Perseijn verkreeg 75 stemmen, terwijl de overige 17 biljetten van onwaarde waren. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijks-kustverlichting te Wesijerschouwen, gedurende April 1901. I Wat den regenval aangaat, kan gezegd worden: die was half en half. Tot den 17en viel er bijna eiken dag regen, daarna slechts éénmaal iets. Bij 16 regendagen werd in 12 aftappingen verzameld 45.4 m.M., alzoo 11.6 m.M. méér als de normaal voor April aangeeft, zoodat de Bannen ontvingen 844440 M3. Ongerekend enkele dagen, was de temperatuur laag; nog éénmaal viel er sneeuw, nog 3 maal hagel, toch zag men den 5en dauw op het veld. Als naar gewoonte, varieerde de luchtsgesteld- heid sterk; 22 maal een nevelachtige kim, 6 maal mist, 18 maal helder, 9 maal licht bewolkt, 9 maal bewolkt, 15 maal zwaar bewolkt, 10 maal betrokken. Ook de wind richting varieerde nog al, immers 9 maal Noord, 1 maal N.-O., 8 maal Oost, 4 maal Z.-O., 12 maal Zuid, 10 maal Z.-W., 16 maal West, 6 maal N.-W. "Vijf maal steeg de winddruk tot marzeilskoelte. Overigens verdient nog opmerkingdat er 1 maal on weder voorkwam, 1 maal werd een ■Ring rond de zon en 4 maal een kring rond de maan gezien. Do hoofdprijs in de verloting der »Nieuwe Apeldoornsche Bouw-onderneming", zijnde drie heerenhuizen of 18000 gulden, is gevallen op No. 17267. Noordgouwe, 1 Mei. Het departement Noordgouwe der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal op de algemeene vergadering dier Maatschappij, te houden te Amsterdam op 29 efi 30 Mei a. s., vertegenwoordigd worden door den heer A. Prinse. Duivendijke, 2 Mei. Hedenmorgen ontstond er bij den landbouwer M. Leendertse te Looperskapelle een begin van brand. Naar men verzekert, werd die veroorzaakt door het in brand geraken van een petroleumtoestel, dat in de nabijheid stond van een bedstede, waarvan de gordijnen vlam vatten. In een oogenblik stond ook het bed in lichtelaaie, Gelukkig waren er dadelijk een aantal behulpzame handen, die met emmers water spoedig den vuurgloed wisten te dooven. De eigenaar was tegen brand schade verzekerd. Haamstede, 2 Mei. Gisterenavond trad voor de liberale kiesvereeniging Haamstede en Burgh" als spreker op de heer J. A. de Bruyne van Zierikzee, tot het houden van zijn aangekondigde politieke rede. Een vrij talrijk publiek, waaronder eenigen van de anti-liberale partij, bezette de zaal. Ons bestek zou te ver voeren, wilden wij een getrouw verslag geven van deze van veel zaakkennis getuigende en met veel zeggingskracht uitge sproken rede. Genoeg zij de vermelding, dat het betoog van den begaafden spreker, zoo een voudig mogelijk en duidelijk voorgedragen, door de aanwezigen met de meeste aandacht werd gevolgd. Toen de heer de Bruyne de aanwezigen in de gelegenheid stelde, liem omtrent op te geven onderwerpen eenige vragen te doen, vroegen le. de heer M. Bolle zijn oordeel over de droogmaking van de Zuiderzee 2e. de heer Hoolboom zijn gevoelen omtrent de koepokinenting; 3e. de heer L. Bolle zijn meening over in voering van de doodstraf. Ook over deze onderwerpen deed de heer de Brnyne zijn meening ten beste kennen. Toen de heer M. Bolle den spreker met eenige hartelijke woorden dank zeide voor den ver schaften leerrijken avond, bewees het applaus, dat de aanwezigen daarmede ten volle instemden. Ofschoon, zooals gezegd, eenige leden van de anti-liberale partij door hunne aanwezigheid hunne belangstelling toonden, traden zij niet met den spreker in debat. Bruinisse. Is het voor den mosBelhandel thans de stille tijd, des te meer drukte verschaft het verkrijgen van mosselzaad. Deze week vertrokken wederom ongeveer 40 booten naar de Zuiderzee, zoodat thans een 80-tal vaartuigen om zaad uitgevaren zijn. Het is dan ook in onze straten minder druk dan 1 gewoonlijk. I Stavenisse, 2 Mei. Volgens den alhier van wege het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt bij j Utrecht geplaatsten regenmeter viel er in April I 1.1. 67,8 m.M. regen (in 10 aftappingen) tegen 1 17.3 in 1900; 96.2 in 1899 en 29,4 in 1898. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 774, de laagste 747 m.M. Scherpenisse, 2 Mei. Het kohier van den j hoofdelijken omslag over 1901 is vastgesteld op f 2799.74, loopende over 33 klassen met 230 contribuabelen zijnde de laagste aanslag f 0.47 en de hoogste f 146.67. St.-Annaland, 2 Mei. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (vacature wijlen den heer H. Polderman), zijn candjdaten gesteld de heeren B. Kodde en L. Polderman, de laatste met 2 lijsten. Colijnsplaat, 1 Mei. Door den raad dezer gemeente werd aangehouden de beslissing op een verzoek van het fanfarengezelschap »Wilhelmina" om afstand van een stuk gemeentegrond tot het plaatsen van een muziektent van half Mei tot 1 Sept. Tot het geven van onderwijs aan de herhalingsschool werden aangewezen: voor den zomer mej. Bolle en de heeren HuisBon en De Potter en voor den winter de heeren Beun, Van As en Fran^oys. Aanbestedingen, Verknopingen enz. Scherpenisse, 2 Mei. Op de Dinsdag j.l. alhier gehouden aanbesteding tot vervoer van grint van 't schip naar den Hoogenweg waren ingekomen 7 biljetten, waarvan J. van Houdt de hoogste inschrijver was voor 70 cent, en J. Duijnhouwer de laagste inschrijver voor 32 cent per M3. Idem naar den Hartogsweg 6 biljetten, waarvan J. van Houdt de hoogste was voor f 1 en W. Bijl de laagste inschrijver voor 58 cent per M3. Idem naar den Molenweg 5 biljetten, waarvan J. van Geet de hoogste was voor 50 cent en C. A. Geuze de laagste inschrijver voor 31-$, cent per M3. Door M. Kleppe was een biljet ingeleverd voor het vervoer van de geheele massa voor f 525, terwijl het totaal van de drie boven genoemde laagste inschrijvers bedraagt f 501.93, zoodat het vervoer aan de drie laagste inschrijvers gegund is. St.-Annaland. Door de Yereeniging land bouwbelang" alhier is aanbesteed de leveriDg van 46100 K.G. Chili-Salpeter en 6400 K.G. Maïs. Ingeschreven voor de Chili-Salpeter door C. de Yob te St.-Annaland, f 10,15; A. Snelleman, f 10,15; P. J. v. Aardenne te Dordrecht, f 10,085 P. G. Adriaansens te Bergen-op-Zoom, f 10,03; Anth. Kole te Colijnsplaat, f 9,87, aan wien de levering is gegund. Yoor de Maïs werd ingeschreven door C. de Yos te St.-Annaland, f 4,90voor welk bedrag de levering niet is gegund. Landbouw en Veeteelt. Door de heeren Hennequin en Gerlach van St.-Joosland waren voor de keurtentoonstelling, den 4 Juli 1901 te Middelburg te houden, I bedragen van f 100 toegezegd, onder voorwaarde wanneer de gezamenlijke toezeggingen de som van f 2000 bereikten, zij hunne bijdragen zouden verdubbelen en daar thans f 2021 is toegezegd, i wordt deze som nog met f 200 verhoogd. De uitgeloofde prijzen zijn voor hengsten drie voor vier jaar en ouder, id. voor 3-jarigen en id. voor 2-jarigen merriën id. drie jaar en ouder met veulen, id. drie jaar en ouder zonder veulenid. op haar 3e jaar en id. op haar 2e jaar. Er wordt op gewezen, dat een gelegenheid het zwareZeeuwsche trekpaard bekend te maken, zooals wellicht voor de Zeeuwsche fokkers in de eerste jaren niet meer zijn zal, bestaat dit jaar op de tentoonstelling te Middelburg. Hier is gelegenheid de paarden te vertoonen aan liefhebbers, kenners en koopers van binnen- en buitenland. Iq het Maandblad der Landbouw-Maatschappij worden medegedeeld de verschillende voordeelen, die paarden en rundvee voor de tentoonstelling zullen hebben bij vervoer met de provinciale booten, Staats spoorwegen, Middelburgsche Mij. van Stoomvaart, Stoomboot "WalzoordenVlake eu Zeeuwsche Spoorboot-Maatschappij. KERKNIEUWS. Scharendijke, 2 Mei. Naar wij tot ons genoegen vernemen, is er in de Gereformeerde Kerk alhier een orgel geplaatst, dat morgen (Vrijdag) avond in een godsdienstoefening zal worden ingewijd. Het zal voörloopig door de dochter van den predikant, mej. Raman, worden bespeeld. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht is tot de -Èvangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer A. P. van der Ylugt te Nieuwerkerk. 0~N D E B W IJ S. Aan het Donderdag voortgezette examen als onderwijzers namen 6 candidaten deel. Daarvan slaagden de heeren B. Hofman, H. Krijn, J. van Ravesteijn en J. J. Kluit (uit Zonnemaire), allen kweekelingen van de rijks kweekschool te Middelburg. Yan de 3 candidaten voor gymnastiek slaagde alleen de heer A. J. van de Putte van Oostburg. De examens vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek zijn hiermede afgeloopen. Bij het gehouden examen voor onderwijzer te 's Hage op den 2en Mei slaagde onder meer de heer C. A. Hodde, geboren te Ellewoutsdijk. Post en Telegrafie. Bij het te Utrecht gehouden examen voor klerk-telegrafist 3e kl., is o.a. geslaagd de heer G. Luitwieler van Middelburg. De kans op plaatsing als klerk bij de posterijen is voor het groot aantal aspiranten, dat zich voor het eerstdaags te houden vergelijkend examen heeft aangeboden, niet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1