ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 2 Mei 1901. (Zierilizeesohe O o xx ran t), Paardenmarkt en Weekmarkt. Jacht- en Vischacten. Verkiezing Provinciale Staten. C. J. HOCKE HOOGENBOOM. Algemeen Overzicht. BHEUWrSTiJPISIGEII. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7532. Directeurs A. J. DE L0025E. Redacteuren: j A' WANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dee Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbêLnkel, Havenpark 348, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Paardenmarkt in dit jaar ral gehouden worden op Woensdag- den £5 Juni e.k., en dat op dien dag tevens de gewone Marlrtdag zal worden gehouden, in plaats van op Donderdag daaraanvolgende. Zierikzee, den 1 Mei 4901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMELJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die voor het seizoen van 4901—1902 eene jacht- of vischacte verlangen, zich daartoe ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden; en dat zij, die ter zake van onvermogen een kostelooze vergunning om te visschen wenschen te bekomen, aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming, door eigenaars van de rischwaters af te geven. Hij noodigt de belanghebbenden uit de aanvragen van vischacten en van kostelooze vergunningen vóór 1 Juni, en die van jacbtacten vóór 1 Juli u.s. in te dienen, onder opmerking, dat de inzending op straffe van het uitblijven eener beschikking, door zijne tusschenkomst behoort te geschieden. Zierikzee, den 4 Mei 4901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Aan het hoofd van dit blad hebben wij reeds een paar. malen slechts een kort woord geplaatst tot aanbeveling der candidatuur van den heer C. J. HOCKE HOOGENBOOM voor het lid maatschap der Provinciale Staten. Wij waren van gevoelen, dat genoemde candid aat een te bekende persoonlijkheid in ons district is, dan dat wij het noodig oordeelden om met veel woorden zijn velerlei verdiensten in het licht te stellen. Wie toch den heer C. J. HOCKE HOOGEN BOOM kent, weet, dat hij is stipt eerlijk en rechtvaardig, veelzijdig ontwikkeld, doorkneed in alle zaken, die den landbouw betreffen, en daarbij ten allen tijde vaardig iemand met raad en daad bij te staan. Wie hem in de verschillende colleges, waarin hij zitting heeft, gadesloeg, zal, tot welke partij hij ook behooren moge, volmondig moeten erkennen, dat de heer C. J. HOCKE HOOGEN BOOM zich steeds onvermoeid en met geheel zijn ziel gewijd heeft aan de bevordering der belangenwaarvan de waarneming hem was toevertrouwd. Zijn medebestuurders van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, van hot Nederl. Rundvee-Stamboek, en van de Vereeniging tot veredeling van het Paardenras kunnen getuigen van zijn arbeid, zijn ijver, en van de hooge waarde, die de door hem uitgebrachte adviezen bezitten. In de omstandigheid reeds, dat men in tal van corporatiën hem het mandaat waardig keurde haar belangen te behartigen, ligt voldoende opgesloten, dat men hom als een man van kunde en karakter waardeert. Wijl dit alles ons bekend is, hebben wij gemeend in ons aanbevelingswoord zooveel mogelijk de beknoptheid te betrachten. En wij zouden het dan ook daarbij kunnen laten, ware het niet, dat wij het dringend noodzakelijk achten de kiezers van dit district nogmaals en met veel aandrang op te wekken Vrijdag aanstaande vooral niet te verzuimen ter stembus op te gaan. V len denken immers, het komt er bij deze tuss'lientijdsche verkiezing niet op aan, wij kuiiiiou rustig te huis blijven. Wie zóó denkt, dwaalt, en speelt in de kaart van den politieken tegenstander. Het liberaal partij-verband vordert gebiedend, dat elk Vrijdag op zijn post zij, en zijn plicht doe. Het district Zierikzee blij ve trouw aan de liberale zaak, en hijsche wederom de vaan van den vooruitgang. Ook bjj deze verkiezing bedenke men, dat, zoo door onze onverschilligheid of zorgeloosheid de goed georganiseerde tegenpartijdie niet stil heeft gezeten, maar als één man ter stem bus zal optrekken, de zegepraal behaalt, de liberale partij in het district Zierikzee niet alleen dezen zetel voor goed verloren heeft, maar ook gerust haar testament kan maken. Zij is dan zeer stellig ten doode opgeschreven. Dit te voorkomen vermogen wij, wanneer wij slechts eensgezind zijn, onze zorgeloosheid laten varenen allen trouw voor hem opkomen, die door de Centrale Liberale Kies- vereeniging tot candidaat van de Provinciale Staten geproclameerd is. Naar de stembus, dus kiezersen uitgebracht Vrijdag uw stemmen op den heer In de laatste tijden lezen wij schier dagelijks telegrafische berichten van den onsterfelijken mensehenslachter en lijkenschender Kitchener, waarin hij aan de Engelsche regeering mededeelt zooveel Boeren gedood en zooveel Boeren gevangen genomen te hebbenterwijl het verlies aan Engelsche zijde met verwonderlijke regelmaat gesteld wordt op slechts één doode en ten hoogste een tweetal gewonden. Tevens wordt zoowel om allen twijfel aan de waarheid der geseinde wapenfeiten weg te nemen als om de door de enorme oorlogsuitgaven gedrukte Engelsche natie in een wat meer aangename stemming te brengen, een nauwkeurige opgave gedaan van al wat door de Engelschen aan paarden, wagens, kanonnen en geweren is buitgemaakt. Zelfs het getal geweerpatronen wordt zorgvuldig opgegeven. Óp het vasteland van Europa worden die een zijdige berichten, waarvan de strekking al te doorzichtbaar is, niet meer geloofd, maar zelfs in Groot-Brittannië wantrouwt men ze. Een deel der Engelsche pers veroorlooft zich zelfs de stoutigheid er den draak mede te steken, wat zeer ongepast, en anti-nationaal is, en terecht de ergernis der volbloed Jingo's gaande maakt. Deze willen dan ook van geen concessies jegens de Boeren weten. Zij blijven eischen hun onvoorwaardelijke onderwerping. Zelfs wordt in hun bladen reeds bedektelijk te kennen gegeven om den bodem, waarop de door Engelsche soldaten verbrande Boerenhoeven gestaan hebben, tot nationaal goed te verklaren, indien de Boeren in hun strijd volharden. En dat zullen deze zeker, trouw aan hun krijgsleus: //Onafhankelijk heid of de Dood". Van een zich gewonnen geven is geen sprake. Hoe langer toch de oorlog duurt, hoe slechter, benarder en onhoudbaarder de toestand van het groote, aan het klimaat niet gewende Engelsche leger zal worden. Dat begrijpen de Boeren, en daarom houden zij vol goeden moed op den uitslag den guerillastrijd vol. Met welke moeilijkheden de Engelschen te worstelen hebben, kan men nagaan. Zonder paarden kan natuurlijk geen oorlog gevoerd worden. Dit is duidelijk. En nu deelt een Engelsche stafofficier uit Pretoria mede, dat van de duizende paarden, <Jie worden aangevoerd, 75 procent bezwijken. Daarbij komt, dat al de spoorlijnen met militairen bezet moeten worden, teneinde te voorkomen, dat de Boeren de rails opbreken en de treinen doen derailleeren. Met het oog op de groote uitgestrektheid gronds, die bewaakt moet worden, is dit beslist onmogelijk, zoodat het dan ook schier dagelijks gebeurt, dat treinen opgeblazen en leeggeplunderd worden. Zelfs scheelde het niet veel, of Rhodes, de beruchte millionnair, ware op die manier in handen der Boeren gevallen, wat zeker voor hen een welkome en kostbare vangst geweest ware. Van Rhodes gesproken, zijn lijforgaan, de Cape Times verlangt niets meer en niets minder dan dat de regeering der Afrikaanderbond zal ontbinden, en zoodoende in de plaats van de gewaarborgde staatkundige rechten het militair geweld zal stellen. Hij wijt den voor de Engelschen niet rooskleurigen toestand in de Kaapkolonie aan genoemden bond. Sedert toch de wandaden, waaraan zich de Engelschen jegens de Boeren hebben schuldig gemaakt zoowel ten opzichte van hun vrouwen en de gevangenen, als met betrekking tot hun have en goed, algemeen bekend zijn geworden, is in deze Kolonie een felle verbittering ontstaan tegen al wat Engelsch is. Daarbij komt, dat de commando's, die in genoemde Kolonie opereeren, door de bevolking heimelijk worden gesteund, en nopens den vijand ingelicht, zoodat hierdoor voor een deel hun toenemend succes te ver klaren is. In Kaapstad breidt de pest zich uit, en heeft ook in de gelederen van het garnizoen haar slachtoffers gemaakt. Van generaal French en Baden-Powell wordt gezegd, dat zij zullen repatriëeren. Eerstgenoemde, de dappere ruiter-generaalzou door de Boeren gevangen genomen zijn, en op belofte voortaan neutraal te zullen blijven, vrijgelaten. Laatst genoemde, een ridderlijke figuur, zou het met den lijkenschender niet kunnen vinden. Wat er van een en ander waar is, durven wij niet beslissen. In China is weêr gevoehten. De Duitschers hebben het met de Chineezen, die goed gewapend waren, en moedig streden, geducht te kwaad gehad. Na een feilen en hardnekkigen strijd weken deze tot achter den bekenden Chineeschen muur terug. Opgemerkt verdient daarbij te worden, dat de Franschen, die eerst met de 1 Duitschers broederlijk optrokken, plotseling onderweg rechtsomkeert maakten, vermoedelijk gehoorzamend aan een bevel uit Frankrijk, dat, 1 terwijl zij op marsch waren, hen bereikte. Dit bevel wordt in verband gebracht met het bezoek, I dat Delcasée, de Fransche Minister van Buiten- landsche Zaken, aan de Russische regeering te Petersburg gebracht heeft. Men meent, dat 't bezoek de politieke bedoeling had te regelen de gedrags lijn, die beide Staten ten opzichte van de Chineesche kwestie zouden volgen. En als een direct gevolg van die regeling merkt men aan het zich onttrekken van het Fransche leger aan de door den opperbevelhebber Von Waldersee bevolene krijgsonderneming. Te wenschen ware het, dat de verbonden Staten, teneinde niet met elka&r in ernstige botsing te komen, alle veroveringsplannen lieten varen, en zich uit het Hemelsche Rijk terugtrokken. Dat zal den Hunnenkeizer wel moeilijk vallen, maar ook voor hem geldt de waarheid, wat het zwaarste is, dat moet het zwaarste wegen. Immers een conflict met Rusland wil hij in het belang van het Duitsche Rijk tot eiken prijs voorkomen. Zijn Majesteit, die op het behoud van den naam van Wilhelm ae Prater den hoogsten prijs schijnt te stellen, heeft te Bonn bij gelegenheid, dat zijn zoon als student werd ingeschreven, eenige redevoeringen gehouden. In één van deze herinnerde hij aan het feit, dat ook de Prins-Gemaal van Engeland, de levens- fezel van zijn grootmoeder, wijlen Koningin 'ictoria, indertijd in deze academiestad gestudeerd had, en dat deze steeds naar een vriendschappelijke verstandhouding met het stamverwante Duitsche volk gestreefd had. Zijn bedoeling dit de spes patriae voor oogen te houden, is duidelijk. De Keizer weet maar al te wel, dat zijn bondgenootschap met Engeland, gepaard met zijn niet neutrale houding jegens de Boerenrepublieken, in strijd is met den geest der Duitsche natie. En om nu het volk met zijn Engelsche staatkunde eenigszins te verzoenen, haalt hij er bij den Prins-Gemaal, die voor de Duitschers een sympathieke ver schijning geweest is. Qe Transvaalsch - Engelsche oorlog. Londen29 April. Volgens bericht uit Kaapstad, heeft een Boerencommandoten getale van 300 man, het westelijk deel van het district Cradock en de omstreken van Garstlandkloof bezet. Het commando van Fouché bevindt zich meer noordelijk, aan gene zijde van de Zuurbergen. Een drietal Engelsche colonnes trachten de Boeren in het district Cradock in te sluiten. Kitchener seint heden uit Pretoria: Grenfell heeft bericht, dat hij behalve de gevangenen nog 38,500 geweerpatronen hoeft genomen. Géneraal Blood heeft te Roossenekal stukken van de Transvaalsche regeering gevonden en een' groot getal banknoten. Er zijn daar ook eenige gevangenen en enkelen die zich overgegeven hebben. Byng heeft een gevecht gehad met de Boeren aan de Basoetogrens ten zuiden van Wepener. Vijf Boeren zijn gesneuveld, twee hebben zich overgegeven, en eenige paarden zijn gevat. De Engelsche verliezen bedragenéén man gewond. Te Lijdenburg hebben zich twintig Boeren overgegeven, terwijl er nog meer worden verwacht. De bladen bevatten de volgende berichten uit Kaapstad: 400 Boeren overvielen 25 man koloniale troepen op 15 mijlen afstand van Kroonstad. De kolonialen vochten 8 uren, doodden 14 Boeren en verwondden er velen; toen hun ammunitie op was, gaven zij zich over. De Boeren ontwapenden hen en stelden hen toen in vrijheid. Uit Pretoria vernemen de bladen van 20 dezerDe Boeren lieten gisteren een ambu- lancetrein derailleeren, welke met zieke soldaten naar het zuiden gingenkelen er van werden Een andere trein met paarden werd »opge- blazen" bij Springfontein. Een aantal paarden werden daarbij gedood. Uit Plumer's kamp aan de Olifantsrivier wordt gemeld d.d. 25 dezer: Luitenant Reid met de Imperiale Woudloopers heeft Vrijdag op handige en koene wijze een Boerenlager aan de Commissiedrift genomen. Reid, vergezeld van 20 man, onder geleide van den verkenner Brink, kroeg het lager Diosdagavond in zicht en omsingelde hot des nachts, terwijl Brink in het lager doordrong. Bij het aanbreken van den dag kropen de Woudloopers tot dicht bij het kamp en openden toen een snelvuur om den vijand te misleiden omtrent hun aantal. De list slaagde en ofschoon de Boeren een maxim, die in hun bezit was, gebruikten, heschen zij ten slotte de witte vlag. Een commando van 41 man onder commandant Schroder gaf zich over met alle wapenen en volledige uitrusting. Kapitein Markham met de Nieuw-Zeelanders kwam later en hielp Schroder te beletten met de andere commando's in de nabijheid verbinding te krijgen. De Boeren gaan voort in alle richtingen te vluchten. Er worden nog steeds aanzienlijke voorraden buitgemaakt door de Engelsche troepen. Lissabon, 29 April. Volgens bericht uit Lour en 50 Marquez van Zaterdag, loopen de Boeren in grooten getale het lage land af, terwijl een aanzienlijk detachement de heuvels langs de Goodwinrivier bezet houdt. Volgens een bericht uit Kaapstad moet Cecil Rhodes dezer dagen bijna in handen zijn gevallen van de Boeren, die een gedeelte van den spoorweg lieten springen vóór den trein waarin bij reisde. Bloemfontein, 29 April. Het verelag van de vredes-gezanten, die naar de Kaap zijn geweest om te pogen den Bond te verzoeken, de Boeren tot overgaaf te bewegen, is openbaar gemaakt. De zending is totaal mislukt. De Voorzitter van den Bond weigerde de deputatie te erkennen, terwijl de Hollandsche predikanten weigerden hun steun te verleenen, indien de onafhankelijk heid van de Republieken niet werd erkend. Nederland. 's-Gravenhage, 29 April. Twee personen uit deze stad trachtten te Leiden op de veemarkt op een handige wijze zich meester te maken van een koe. Één van hen had bij handslag den koop gesloten en ging met de koe weg, terwijl den ander den boer zou betalen. Hij trachtte merkbaar tijd te winnen en zooals dat gebruikelijk is, gingen zij een café binnen, om iets te gebruiken en de koopsom dan te betalen. Daar de boer hem niet alleen liet, zag hij geen kans om ongemerkt te verdwijnen en zette het daarom plotseling op een loopen, doch werd door den boer ingehaald, gegrepen en aan de politie overgeleverd. Bij fouilleering had hij geen geld bij zich. Zijn kameraad was met de koe naar Den Haag geloopen en is door de politie aldaar, die telegrafisch met een en ander in kennis was gesteld, met de koe aangehouden. Hij werd naar Leiden overgebracht en ter beschikking van den commissaris van politie gesteld, teneinde zich te verantwoorden. De aanlegsteiger tot het Wandelhoofd te Scheveningen zal gelegenheid bieden om bij het maken van zeetochtjes op gemakkelijke wijze de pleizierbootjes te kunnen in- of uitstappen. Van het betalen van aanleggeld zijn roei- booten uitgezonderd en Scheveningsche publieke zeilbootjes betalen 5 cents per keer. De openingsdag is nog niet vastgesteld. Men hoopt daarbij op de tegenwoordigheid van één of meer Leden der Koninklijke Familie. Het gezag over het nieuwe "Wandelhoofd zal gevoerd worden door een beambte, voor wien men onze taal verrijkt heeft met het woord pier meester". Botterdam, 29 April. De eerste stuurman van de Harwichboot »Vienna" rapporteerde heden bij aankomst alhier, dat gisterennacht in volle zee de gezagvoerder Henderson overboord viel, en dat twee matrozen, die met een sloep trachtten hun gezagvoerder te redden, evenals hij, verdronken. Tot nog toe onbekende inbrekers zijn ver moedelijk met valsche sleutels binnengekomen in een woning in de OraDjeboomstraat no. 147. In die woning, waar op dat oogenblik niemand thuis was, hebben zij na haar geheel doorzooht te hebben, door braak uit een kast gestolen een gouden heerenhorloge met ketting, een dito dameshorloge met ketting, een gouden kruis, drie gouden ringen, een gouden halsketting, een gouden medaillon, een juweelen broohe met bouquet met 421 steentjes in goud gezet, twee bloedkoralen kinderarmbanden met gouden sloten en een gouden broche, bestaande uit twee gouden ringen, waarbinnen een gouden kroon en van onderen in het midden een gouden balletje. Een en ander vertegenwoordigt een vrij aanzienlijk bedrag. Zierikzee, 1 Mei. Wij maken belang hebbenden opmerkzaam, dat tengevolge van familie-omstandigheden de Rederijkers-vereeniging »Advendo" haar uitvoering tot het volgend speelseizoen heeft uitgesteld. Door den Alg. Ned. Wielrijdersbond is op den Zanddijk onder Kruiningen, ten gerieve dei- wielrijders, een wegwijzer geplaatst op het kruis punt der wegen Hansweerd, Ierseke, Kruiningen, Schore. Nieuwerkerk, 1 Mei. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreden als lid van den gemeente raad de heeren J. Gaanderse, eerste wethouder, en Jobs. Lette; terwijl bij de eerstvolgende verkiezing ook vervuld zal moeten worden de vacature als lid van den Raad, ontstaan door het overlijden van den heer F. Bouman. Scharendijke, 29 April. De werkzaamheden voor ónze toekomstige haven te Kloosternol zijn sedert eenigen tijd begonnen, en wekken niet weinig belangstelliugvooral van de buurt bewoners. O vér rails voert men van een naburig stuk land aarde aan om den binnendijk te ver zwaren. Hand- en paardenkracht schijnen echter niet voldoendenu zal men ook den stoom te hulp roepen. In de nabijheid hanteeren timmerman en metselaar hunne werktuigen op hoop voor de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1