/lllilk/MSIlll NIEUWSBODE. Dinsdag 30 April 1901. (Z ieri li zeesclie O o u r a n t), RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ STROOHOEDEN, Verkiezing Provinciale Staten. C. J. HQCKE H00GENB00M, G. J. HOCKE H00GENB00M. NiEUWSTWNGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDEEDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7531. DirecteurA. «T. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. AdrertentiënTan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbéinked, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer lö cts. IN Poststraat C 103, Zierikzee. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der Personeele belasting van dete gemeente over het belas tingjaar 1901 (le kwartaal), No. 5, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 29 April 1901. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., R-Burgemeester. Ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten drukken wij de kiezers op het hart hun burgerplicht aanstaanden Vrijdag niet te verzaken, maar allen trouw ter stembus op te komen. Voor de vervulling van de vacature in onze gewestelijke vertegenwoordiging bevelen wij aan den heer vice-Voorzitter van de Afdeeling Zierikzee der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeelandeen veelzijdig ontwikkeld man, die ter bevordering van de landbouwende bevolking, vooral door zijn onvermoeiden strijd tegen de suikerfabrikanten, reeds veel gedaan heeft. Helder in zijn oordeel, eerlijk van karakter, is hij de candidaat, die in onB oog het meest geschikt is den door het overlijden van den heer mr. J. A. Bolle vrij geworden Statenzetel in te nemen, en die gekozen, ons in de Statenvergadering te Middelburg op een wijze zal vertegenwoordigen, volkomen waardig ons district. Brengt kiezers aanstaanden Vrijdag uw stemmen uit op den heer De Transvaalsoh - Engelsche oorlog. Londen, 26 April. VolgenB bericht uit Kaapstad is de pest opgetreden in Oranje- Vrijstaat; men meent, dat de ziekte er van East London uit is overgebracht. Aan de Times wordt uit Roossenekal van Dinsdag 1.1. gemeld, dat die plaats, tot vóór korten tijd de zetel van de Boerenregeering, met Schalk Burger aan bet hoofd, den vorigen dag bezet is door kolonel Pulteney. De land drost en 50 man gaven zich oVer, terwijl een 50-tal anderen zich sinds overgegeven hebben. Aan de Times wordt uit Blinkwater, waar Blood zijn hoofdkwartier gevestigd heeft, van Zaterdag 1.1. gemeld, dat generaal Viljoen met een commando, geschat op 500 man, na achterlating van de wagens en de vernie tiging van een vijftienponder, vermeesterd bij Colenso, van een Kruppkanon en 22 kisten ammunitie, naar het zuiden is getrokken, door het Steelpoort-dal met 4 pompom en 2 maxime. -- Hoe het er werkelijk voor de Engelschen j voor staat, blijkt vrij duidelijk uit een brief van een Engelschen onder-officier te Belfast j aan zijne vrouw in Engeland. Hij schrijft «Lord Roberts heeft ons in den steek gelaten en is naar huiB gegaan met de boodschap, dat de oorlog uit was. Sedert Kitchener het bevel op zich genomen heeft, vallen er meer dooden en gewonden, dan in de laatste zeB maanden. I Laat u toch niet op de mouw spelden, dat de Boeren «zware verliezen lijden". Ik heb nog geen dooden Boer gezien, en ben haast altijd op marsch, zonder tot rust te kunnen komen. I Hebben we een paar uren rust gehad, dan moeten wij opnieuw 't geweer opnemen. Wordt iemand gewond of ziek, dan is 't maarpil nommer 9". Dat is goed voor alle kwalen. Als de jonge menscben thuis wisten hoe het bij ons gesteld is, dan zou niemand meer naar Zuid-Afrika gaan". Zoo'n briefje geeft genoeg te verstaan. Amerika. Montagu White maakt in de New-Yorksche Sun een lang manifest openbaar, waarin hij het barbaarsche oorlogvoeren van de Engelschen in Zuid-Afrika aan de kaak stelt, en ook verzekert, dat de Boeren vast besloten zijn, door te vechten totdat zij hun onafhankelijkheid teruggekregen hebben. De schrijver betoogt, dat de Engelschen zelf het sluiten van den vrede verhinderenhij zegt, dat de Boeren volop ammunitie hebben, en gelooft, dat het Duitsche volk ten Blotte den Keizer zal kunnen dwingen tusschen beide te komen. In sommige staten van Noord-Amerika is de toestand hoogst ernstig. In Zuid-Carolina, Alabama-Louisiana en Georgia viel zeer veel sneeuw. De Mississippi is sterk gerezen. New- Orleans en Pittsburg staan gedeeltelijk onder water en verscheidene menschenlevens zijn te betreuren. Tal van mijnen zijn ondergeloopen. Te Pittsburg alleen wordt de materieele schade geraamd op 3 millioen dollars. Ook in de staten Connecticut en Massachusetts is veel schade aangericht. Intusschen neemt het water lang zamerhand af. Nabij kaap Nomes heeft de vorst aan 200 mijnwerkers het leven gekost. Rusland- Peter Zolotnitzky, een gewezen orthodoxe geestelijke, is dezer dagen, na dertig jaren lang in een cel te hebben doorgebracht, in zijn geboorteplaats Nischni Novgorod teruggekeerd. Beschuldigd van ketterij, werd hij indertijd door het geestelijke gerechtshof veroordeeld tot die ontzettende straf, welke hij onderging in een onderaardsche cel in het klooster van Souzdale. Het verblijf aldaar heeft den ongelukkige dermate aangegrepen, dat hij lezen noch schrijven meer kan en zelfs niet meer in staat is tot geregeld denken. BelgiS» Uit Brussel wordt aan de Morning Leaded" het oude verhaal weer eens opgewarmd, dat koning Leopold plan heeft afstand te doen van den troon. De graaf van Vlaanderen zou den boedel aanvaarden, en hem op zijn beurt dan weer aan zijn zoon, prins Albert, overdoen. Het gerucht wordt, zegt het blad, geloofwaardig gemaakt, door er op te wijzen, dat agenten van koning Leopold moeite doen het «Hotel des Souverains" te Parijs aan te koopen. Nu moge het waar zijn, dat koning Leopold gaarne te Parijs vertoeft, en dat, wat het blad daarbij voegt, hij niet erg ingenomen is met de afschaffing der hazardspelen, het bericht van zijn afstand kan toch niet anders dan onder het grootste voorbehoud worden aanvaard. Een grond van waarheid kan wel liggen in hetgeen de Morning LecffÈr verder schrijft «Ook indien de koning mocht besluiten geen afstand te doen, is het waarschijnlijk, dat hij voortaan zooveel mogelijk buiten België zal verblijven". Dat de koning gaarne buiten zijn land vertoeft, heeft hij met de daad bewezen. Maar «ronduit wordt in de omgeving van Z. M. gezegd", eindigt de correspondentie van de Morning Leader«dat hij niets liever zou ver langen, dan zijn vrijheid te herkrijgen, en door dezelfde daad de populariteit van het koninklijk huis te herstellenwant prins Albert en prinses Elisabeth zijn beide zeer bemind onder het Belgische volk. Brussel, 27 April. In een kolenmijn te Wasmes, op eenige uren afstands van Bergen, is gisterenavond tegen tienen een afgrijselijk ongeluk gebeurd. Een werkman had een mijn aangestoken, die gelegd was voor het maken van een galerij, en een geweldige ontploffing volgde. Een zee van vlammen blakerde alles in zijn weg en stichtte onheil onder de werklieden. Achttien heeft men op den grond gevonden met opzichtelijke verminkingen. Zij waren op slag omgekomen. Een ander is zoo ernstig gewond, dat men wanhoopt aan zijn behoud. Nederland. Amsterdam, 27 April. Uit goede bron vernemen wij, dat het nog niet gelukt is iemand te vinden voor de betrekking van burgemeester dezer stad. Thans worden door de Regeering weer pogingen aangewend bij den heer mr. W. F. van Leeuwen, wethouder van financiën, die waarschijnlijk thans zullen slagen. 's-Gravenhage, 27 April. De verwachting is, dat de Tweede Kamer den 44den Mei op re$es uiteen zal gaan. De politie alhier is er in geslaagd de hand te leggen op één der vrouwen, een vreemdelinge, die er haar werk van maakte «blanke slavinnen" aan te werven door middel van advertenties, waarin meisjes werden gevraagd voor het verrichten van lichte bezigheden. In een woning in de Bazarlaan te 's Gravenhage werden de sollicitanten ontboden en vermoedelijk zou een eerste «bezending" gisteren naar Osnabrück zijn vertrokken, ware de politie niet tusschen- beide gekomen. De gearresteerde vrouw schijnt een Amerikaanscheeene medeplichtige moet zich nog in Rotterdam bevinden en zal, naar het Vad. meent, waarschijnlijk reeds in ver zekerde bewaring gebracht zijn. Zierikzee, 27 April. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot dijkgraaf van den polder de Yier Bannen van Duiveland de heer B. Giljam tot voorzitter van het bestuur van den Leendert Abrahampolder de heer G. J. van de Linde te Colijnsplaat. Te Colijnsplaat is Vrijdagmorgen het voor de nol voor anker liggende schip van L. Borsi, geladen met steen, door de hevige zeeën volgeloopen en gezonken. Met ingang van 14 Mei a.s. wordt de rijksveldwachter J. C. de Schutter van VlisBingen verplaatst naar Gorinchem. Door de heeren J. F. Heemskerk en Ch. Verhaak te Sas van Gent en C. van Waes te Westdorpe is concessie aangevraagd voor het leggen van een tramlijn van Sas van Gent (station) over Westdorpe, Zuiddorpe, Axel, Zaam- slag, Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk, naar Hontenisse (eindpunt Walsoorden). Noordgouwe, 28 April. Vrijdagavond trad voor een 50-tal kiezers alhier op de heer J. A. de Bruyne van Zierikzee. Na eene inleiding over de ontwikkeling en vooruit gang, die in de natuur is op te merken, die ook bestaat in het ryke monschenleven en ook niet mag ontbreken in onze Staatsinstellingen, noemt hij de liberale partij de party van den vooruitgang, van de vryheid en van de democratie. Als partij van den vooruitgang zou het onderwerp zyn»r rede voor dezen avond zijn. Waar andere partijen stilstand en jeactie wenschen, wil de liberale partij stoffelyke en geeste lijke ontwikkeling. Hij besprak de ongevallenwet, de verkeers wegen, de ontginning der steenkolenmijnen in Limburg. Werd de landbouw vroeger stiefmoederlijk behandeld, thans mag dat niet meer gezegd worden. In 1888 instelling van liefr landbouw-comité, een landbouw-enquöte voltooid in 1802 en geleid door Sickens, onzen tegenwoordigen directeur- generaal voor landbouwzaken, bracht vele gebreken in den landbouw aan het licht, gebreken, waarvan verscheidene nu niet meer bestaan. De af koopbaar-stelling der tienden, drie maal door de Eerste Kamer verworpen, werd aangenomen onder het derde ministerie—Thorbecke. Lasten werdm ver minderd, wat ook den werkenden stand baatte: personeele belasting, afschaffing van drukkende accijnsen. De hooge mutatierechten werden door Pierson aanmerkelijk verminderd. Landbouwonderwijs verbeterd, paardenfokkery bevorderd, vee-tuberculose bestreden. De woningwet, van zooveel be- teekenis voor den werkman, kwam tot stand. Dat de land- bouwarbeider nog niet in de ongevallenwet is opgenomen, is te bejammeren, doch de Minister oordeelde, dat voor die werklieden een afzonderlijke regeling vereischt wordt. De landbouw verkeert toch in een eigenaardigen toestand; zal o. a. voor een mijnarbeider een werkdag van 8 uren, voor een fabrieksarbeider een van 10 11 uur ruim voldoende zyn, in den landbouw zal men moeilijk een dergelijk beperkt getal uren kunnen bepalen, daar zal altijd afwisseling moeten zijn van korte en lange werkdagen, naar gelang van de drukte op het land. Een in zyn gevolgen heilrijke maatregel noemt hy ook den leerplicht. Men mocht wel eens ernstig overwegen, of de jeugdige kinderen moeten werken voor den vader, dan of de vader moet werken voor die kinderen. De fabrieks-enquête heeft toch treurige dingen aan het licht gebracht, de exploiteering van zeer' jonge kinderen was onrustbarend. De wet is in bet belaDg van het kind, dus indirect in het belang van de ouders en ook van den werk gever. Deze heeft meer aan een ontwikkeld werkman dan aan een domme werkkracht. Het onderwijs strekt ook tot zedelijke verbetering van het individu. Waar we onder de militairen slechts 3 pCt. vinden, die niet lezen kunnen, bedraagt dat der gevangenen 19 4 20 pCt. Het bevreemdde spreker zeer, dat de anti-revolutionaire partij stryd voert tegen den leerplicht, waar de kerk vroeger, getuige de Broederschap des gemeenen levens en later de eerste hervormers ijverden voor de verlichting van het volk. Om aan te toonen, dat de leider dier party, dr. A. Kuyper, zelf oorspronkelijk niet tegen leerplicht was citeerde hy een gedeelte uit diens rede, gehouden in de Tweede Kamer op 29 April 1874, by de behandeling der arbeidswet, waarby hij zich voor het beginsel van leerplicht verklaarde. Wel erkent spreker, dat de leerplichtwet voor sommigen bezwaren meebrengt, doch met eerbiediging van het beginsel in die wet gelegen, dient men die bezwaren uit den weg te ruimen. Waar de tegenwoordige Minister van Oorlog bereid is aan de te zwaar gedrukten by de militiewet door schadeloosstelling tegemoet te komen, waarom zou dan ook de staat, gemeente en particulieren niet trachten de te zwaar gedrukten door de leerplichtwet te steunen. Het onderwys is met reuzenschreden vooruitgegaan. Vóór de Grondwet van 1848 mocht geen bizonder onderwijs I gegeven worden zonder vergunning van het gemeente- bestuur, thans is het vrij. In 1889 kreeg het bizonder onderwys rykssubsidie en bij de thans voorgestelde wijziging i der onderwyswet wordt dit subsidie weder aanmerkelyk verhoogd. In 1848, by de herziening der Grondwet, kwam vryheid van belijdenis van godsdienst; ieder, tot welk kerkgenoot schap hij ook behoorde, was voor een openbare betrekking benoembaar. Hy zou 't een ramp achten, het meest voor den godsdienst zelf, wanneer we weer tot een staatskerk moesten terugkeeren. Ook 't recht van vereeniging en ver gadering werd door de Grondwet van '48 gewaarborgd. Ieder raag vry zijn gedachten uiten, een vryheid, die men zich niet moet laten ontnemen. Niet lang geleden werd een werkman op een drukkery ontslagen, omdat hy lid was van het bestuur eener Liberale Kiesvereeniging. Dat was indirect aantasten van het grondwettig recht, dat ieder Nederlander bezit. I Met hart en ziel, zegt spreker, ben ik de liberale party toegedaan; na ernstige studie is 't zijn volle overtuiging i geworden, dat de liberale partij de partij is van den voor uitgang, van de vrijheid en van de democratie, dus de party, die de stoffelijke en geestelijke ontwikkeling van het volk in de hoogste mate wil bevorderen. Onder een daverend applaus eindigt spreker zyn rede en werd na een korte j pauze gelegenheid gegeven tot debat of het stellen van vragen. Debat had, daar de begaafde spreker algeme^ne instemming vond, niet plaats, wel vroeg de heer de Katei, hoe de spreker dacht over invoerrechten op granen en over vrouwenkiesrecht; de heer van Citters in hoever de voor uitstrevende richting in de liberale party en de invoering van algemeen kiesrecht de kracht der sociaal-democraten niet zou versterken of zou breken; de heer Nauta ol het niet wenschelijk was, dat het alcohol-vraagstuk voorkwam op het program der staatkundige partijen de heer Yan de Garde hoe spreker dacht over bet steeds oproeren der' militaire uitgaven, (en de heer Wortman, wat te doen zoo zijn om de bezwarentegen leerplicht, voor deze streken vooral zoo drukkend, weg te nemen of te verminderen. H\j wenschte dit vooral te weten, omdat hy voorzag, dat de tegenparty de leorplichtwet als een propagandamiddel bij de a.s. verkiezingen zou aanwenden. Achtereenvolgens beant woordde de heer de Bruyne deze vragen. Een invoerrecht op granen zou onrechtvaardig zyn, daar de staat de eene klasse zijner burgers niet mag betoordeelen ten koste van, anderen en zou ook het doel niet treffen.. De aandrang.tot die rechten is, nu de graanprijzen later gestegen zyn, ook afgenomen. De tegenparty, die by de orige verkiesing graanrechten op haar program had, heeft die ook ditmaal geschrapt. Langs anderen weg moet de landbouw goateund worden en wordt dat reeds gedaan. Het vage art. 80 van de Grondwet kan niet zyn in stemming hebben, hy is geen voorstander van de tegen woordige kieswet, omdat zij onrechtvaardig is, wat door eenige voorbeelden gestaafd wordt. Onmidddllyke Grondwets herziening om te komen tot algemeen kiesrecht *an mannen en vrouwen, met evenredige vertegenwoordiging, komt hem niet gewenscht voor. Eerst tegen het einde van het aj. vierjarig tijdperk, kan z. i. daaraan gedacht worden. Hy is tegen de grondwettige uitsluiting van het -.rouwenkieerecht, maar acht ook hier een geleidelijk invoering en uitbreiding verkieslyk. De sociaal-democraten zullen ongetwijfeld in kracht winnen, als de liberalen ophielden in vooruitstrevenden sin billyke hervormingen tot stand te brengen. Het bestrijden van drankimsbru k draagt zyn* volle goed keuring weg, maar men moet daarom niet op den drenk- verkooper zelf een merk van eerlo isheid drukken. liet woningvraagstuk, bezigheid verschaffen it« ledigen tjjd, oprichten van volkskoffiehuizeu, beperking arbeid-duur. per- soonlijke bemoeiing en meer dergeluke zedelyke middelen zullen het drankmisbruik doen verminderen. Het Gotbenburger stelsel, zooals in Noorwegen eu Zweden, heeft zyn voorkeur boven een absoluut verbod als in Maine. Het steeds opvoeren der militaire uitga eu acht hy in menig opzicht niet wenschelyfc, doch wel dient de Staat door een leger, hetzy dan eeu volksleg-r als op Zwitserschen voet, te waken voor en zoo noodig zyne onafhankelijkheid te verdedigen. Spreker erkent, zooals hy reeds gezegd heeft, dat d® leer plichtwet voor velen tijdelyk een bezwaar kan geven. Blyken die bezwaren, by nauwkeurig onderzoek, g< grond te zyn, ligt het z. i. op den weg van den Staat om zoo noodig aan die bezwaren niet gelegen in het beginsel te gemoet te komen. Met dauk aan den geachten spreker werd de vergadering onder applaus gesloten. Noordwelle. Zaterdagavond omtreeks half j negen ontstond brand in het schuurtje van den I wagenmaker P. Pistorius. Naar men verneemt, moet de brand ontstaan zijn, doordat een bos stroo op een brandende lantaarn viel en vuur I vatte. In een oogwenk stonden het sohuurtje, I de wagenmakerij, het woonhuis en een huisje daarnaast in lichte laaie. De brandweer wa« spoedig op de plaats des onheils, en met dadelijk ontboden hulp der spuit van Renesse, mocht j het deu spuitgasten gelukken den hevigen brand i te middernacht te beperken tot dezo gebouwen, die allen tot den grond afbrandden. Het vee, met uitzondering van een kalf, dat in de vlammen jammerlijk omkwam, kon nog bijtijds in veiligheid gebracht worden. De vaste goederen zijn bij de Haarlemsche Brandwaar borg-Maatschappij verzekerd. De schade aan den inboedel van den heer Pistorius wordt gedekt door assurantie, doch de inboedel van de arme weduwe Dijkgraaf was niet verzekerd. Eüemeet. De heer J. de Jonge, onder- l wpzer, is benoemd tot beambte van den Burgerlijken Stand. Haamstede. Woensdag 4 Mei aanst., des avonds half acht, zal alhier voor de liberale kiesvereeniging Haamstede en Burgh optreden de heer J. A. de Bruyne van Zierikzee. Met het oog op de in het verschiet zijnde verkiezingen mag worden vertrouwd, dat velen dezen kundigen spreker zullen gaan hooren. i Stavenisse. In de Zaterdag alhier gehouden raadsvergadering werd aangeboden het verslag der gemeente over 4900. In de vacature, on£ staan door het bedanken van den heer C. L. Dorst, werd benoemd als lid der commissie tot wering van schoolverzuim de heer A. Steenberg. Aan H. v. d. Berg werd tot 31 Dec. opgedragen de straatreiniging, onder voorwaarde, dat de mest voor hem zal zijn eu hij een toelage krijgt. Wissekerke, 27 April. Deze week werd door den heer J. de Bree het derde zinkstuk gezonken aan Vlietepolder, echter met geen gewenscht succes. PI. m. 20 M2, weigerden beneden te blijven, zoodat dit een schadepostje zal zijn. De Schoolwet schijnt hier bij enkelen ook al niet in goeden reuk te staan, ten minste we hoorden hieromtrent de volgende uitdrukkingen 'n arbeider mag bij zijn schrale verdiensten tooh wel de hulp hebben van zijn kinderen, 't zij van jongens, die de koeien kunnen «wachten", 't zij van de meisjes, die de kleintjes kunnen oppassenzóó komen we er zeker niet, want m'n jongen of meisje mag wel wat meer geleerd zijn dan vroeger, dooh dat zijn ze niet in het werk, dat ze dan dienen te weten voor veldarbeid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1