ADVERTENTIEN. PREDIKBEURTEN in onderstaande Gemeenten van Schouwen en Duivelahd. h o n d a g SS April, De Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure: ds. Esselink. Oat. Zondag 6b. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Nam. twee ure: ds. Couvée van Eikerzee. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Jïam. twee ure: ds. v. d. Broek van Brouwershaven. Herv. Kerk te Burgh: 's Nam. twee ure: ds. Kaptetjn van Renesse. Herv. Kerk te Renesse: Geen dienst. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ureds. Kapteijn. Herv. Kerk te Haamstede: 's Nam. twee ure: ds. Nauta van Noordgouwe. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Herv. Kerk te Eikerzee: 'sVoorm. half tien ure: ds. Couvée. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. Geerling. (Openbare belijdenis); 's nam. twee ureIdem. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Nam. twee uredr. Hélder van Zierikzee. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureLeeskerk. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Burger. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Nauta. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Ouwerkerk: r'sNam. twee ureds. Kunst. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wessels. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure. ds. van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ureLeeskerk's nam. 2 ure en 's avonds 6 ure: ds. van Bueren van Bruinisse. Oud-Gerei. Kerk te Nieuwerkerk 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. Smit. Gerei. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure: dr. Helder van Zierikzee; 's nam. twee ure: Leeskerk, D. Hanseouderling. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Waar- denburg. Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure: ds. v. Bueren; 's avonds vijf ure: Leeskerk. Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure ds. Remijn van St.-Filipsland. Evangelisatie Zierikzee: Zaterdagavond half negen ure: bidstond. Zondag, 's Voorm. tien urede heer Weltevreden 's nam. vijf ureKinderkerk; 's avonds acht ure: de heer Welte vreden. Evangelisatie Brouwershaven 'sVoorm. half elf ure: Zondagschool; 'savonds zes ure: de heer Plomp. Evangelisatie Zonnemaire: 's Nam. twee urede heer Plomp; 's nam. half vier ure: Zondagsschool. RECHTSZAKEN. Zitting van de Arrond.-Rechtbank te Zierikzee op Vrydaff 96 April» 'a voormiddags ten 10 ure. Berecht zal worden een strafzaak, die om de weten schappelijke vorming en de maatschappelijke positie van den délinquent zeldzaam is in de annalen der Nederlandsche strafrechtspleging. Dr. A. J. de Koek, die zijn vrouw gedood heeft, zal voor de vierschaar verschijnen, die naar wet en geweten over hem zal uitspraak doen. ;De akte van beschuldiging luidt: ,A. J. de K., 33 jaar, arts, geboren te Haarlem, wonende te Bruinisse, thans gedetineerd te Zierikzee, beklaagd, dat hij in den nacht van li op 12 Februari 1901, te omstreeks 12 uur, te Bruinisse, hetzij om zijn echtgenoote A. W. H. opzettelijk van het leven te berooven, hetzij om haar opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toe te brengen of te mishandelen; {opzettelijk een met een kogelpatroon geladen flobertbuks op een afstand van ongeveer zes meter, op zijn voornoemde echtgenoote dreigend aangelegd, gericht en afgeschoten heeft, en haar door dat schot getroffen heeft met dien kogel, welke in haren rug binnengedrongen is, haar borstkas, rechterlong en hart doorboord, en zoodanige verwondingen en verbloeding veroorzaakt heeft, dat zij dien tengevolge eenige oogenblikken later is overleden; althans, dat hij op tijd en plaats voormeld op zijn voor noemde (echtgenoote een flobertbuks op bovengeraelden afstand dreigend aangelegd en gericht gehouden heeft, zonder zich tevoren vergewist te hebben, dat die buks ongeladen of onschadelijk was en zonder die buks te voren van scberp te hebben ontladentengevolge van welke schuldige roekeloosheid en onachtzaamheid, toen uit die aldus door hem op haar gerichte buks een schot, hetzij afging, hetzy door hem roekeloos op haar werd afgevuurd, zijn echtgenoote door dat schot is getroffen, verwond en gedood als voorzegd, met den kogel, waarmede die buks geladen was, zijnde mitsdiende dood van zijn echtgenoote aan zijn schuld te wijten. De heer mr. Ridder van Rappard heeft deze zaak geïnstrueerd. Het rechtscollege, dat over beklaagde zal vonnis vellen, is samengesteld uit de heerén mr. J. P. Cau als president, jhr, mr. de Jonge van EUemeet en jhr. mr. Schuurbeque Boeye als rechters. Het Openbaar Ministerie wordt waar genomen door den heer mr. van der Kun, officier van justitie. Als griffier fungeert mr. J. Lechner. De volgende getuigen zijn gedagvaard: 4°. dr. A. van der Hoeven, arts, 2°. dr. J. de Vrieze, arts, deskundigen, Zierikzee; 3°. H. J. A. W. Gideonse, bakker, Bruinisse; 4°. Jannetje van Gilst, dienstbode, Bruinisse; 5°. Jan Reinhoud, nachtwaker, Bruinisse; 6°. J. Elenbaas, burgemeester, Bruinisse; 7°. S. de Regt, rijksveldwachter brigadier-titulair, Bruinisse; 8°. P. A. Jongmans, muziek onderwijzer, Zierikzee; 9°. A. de Vin, tuinier, Bruinisse; 40°. A. Schilperoort, timmerman, Bruinisse; 41°. H. L. Schilperoort, timmerman, Bruinisse; 42°. M. J. Boot, mossel- schipper, Bruinisse; 43°. A. Goudzwaard, huisvrouw van O. Bolier, Bruinisse; 44°. J. Kik, dienstbode, Bruinisse; 45°. C. Kik, dienstbode, Bruinisse; 46°. C. Bolier, aannemer, Brninisse. Voor beklaagde treedt als gekozen raadsman op mr. A. J. F. Fokker. De President opent, nadat de beklaagde, die er bleek uitziet, de zaal is binnengeleid, de terechtzitting, die door een talrijk publiek wordt bijgewoond. Nadat de processen- verbaal, het rapport van de geneeskundigen, de beschikking van de rechtbank, en de acte van beschuldiging zijn voor gelezen, geeft beklaagde op de gebruikelijke vragen van den President, naar naamwoonplaatsleeftijd, beroep, met zwakke stem antwoord. De getuigen Elenbaas, burgemeester van Bruinisse en de Regt, rijksveldwachter, bevestigen onder eede den inhoud van de door' hen opgemaakte verbalen. Getuige dr. Van der Hoeven, licht het rapport, dat door de doctoren is opgemaakt, mondeling nader toe. Een looden kogel heeft de rechterlong en vervolgens het hart doorboord. De wonde heeft een inwendige verbloeding veroorzaakt, waarop de dood binnen zeer korten tijd moest volgen. De chirurgische hulp, die aangewend is, heeft gedaan wat men in een geval van dien aard doen kan, maar moest vruchte loos zijn, daar een dergelijke wonde altijd doodelyk is. Hetzelfde wordt bevestigd door den arts dr. De Vrieze. Getuige Gideonse is op den noodlottigen avond tusschen zeven en half acht bij den dokter gekomen, door wien hij ter bezichtiging van de nieuwe piano was geïnviteerd. Hij heeft toen met bekl. en diens vrouw gemusiceerd. Tegen half tien is er tusschen bekl. en diens vrouw een kleine woordenwisseling ontstaan over het beweerd huren van een meisje, Padmos Witte genaamd, als huishoudster. De dokter' ontkende dit meisje te hebben aangenomen. Later op den avond kwam bet over diezelfde aangelegenheid weèr tot woorden. De dokter werd vreeselijk driftig, riep zijn vrouw toe «de deur uit", stoof tegelijkertijd op, zyn vrouw achterna, die (zich inmiddels verwijderde, en grijpende de buks, die in den gang stond, legde hij op zijn vrouw aan. Op het zelfde oogenblik dat get. zeide: kerel, ben je gek, doe dat niet", ging het schot af. De vrouw ging toen naar de andere kamer, en zakte, wankelend op hem toekomend, ineen. Hij ving haar op, en heeft haar op een stoel gezet, waarvan zij alviel. De dokter heeft, toen get. de kleederen had opengesneden, de wonde gepeild, en al het mogelijke gedaan haar in het leven terug te roepen. Vergeefe. Toen is bekl. op den grond gaan liggen en heeft geweend. Daarna heeft hy zijn zoontje, die te bed lag, van boven gehaald, en hem gezegd: «Maatje is dood, en dat heb ik gedaan". Get. is, na eerst te huis te zyn geweest, naar den burge meester gegaan. De Officier van Justitie vraagt, of het waar is, dat get., toen de vrouw van den dokter afwezig was, dezen gesproken heeft over het praatje, dat de dokter Padmos Witte als huishoudster zou gehuurd hebben. Getuige ontkent dit niet. Bekl, verklaart zyn vrouw toegevoegd te hebben toen zy hem beschuldigde genoemde Padmos Witte gehuurd te heb ben, «Alida, houdt op, want ik kan het onmogelijk aan- hooren", waarop zij tot hem zeide: «je bent een gemeene vent, een h looper". Getuige Gideonse herinnert zich niet, dat beklaagde dit gezegd heeft. Bekl. merkt op, dat hij aan de piano zat, toen zijn vrouw met Gideonse over Padmos Witte sprak, en dat er toen voorgesteld is met zijn drieën naar haar toe te gaan. Pres. maant Gideonse aan de volle waarheid te zeggen. Deze zegt, dat hij dit doet. Off. van Justitie vraagt aan bekl. of de naam Padmos Witte hem onaangenaam was. Bekl. Ja, omdat zij ongunstig bekend stond. Get. Jannetje van Gilst is 20 jaar oud en was sedert Juli van het vorig jaar in dienst bij bekl. Woordwisseling tus schen man en vrouw kwam wel eens voor. In Aug. o. a. was dat het geval toen de broer van den dokter er logeerde. Deze eischte destijds dat zijn vrouw de woning zou verlaten, waaraan zij voldeed; zij vertrok toen met den broeder van beklaagde. Wat den bewusten avond betreftzij heeft zich om half elf ter ruste begeven, tegelijkertijd met het zoontje. Van onaangenaamheden was toen geen spoor te bemerken. Zy is opgestaan, toen het jongetje, dat door den vader met de mededeeling was gewekt: Maatje is ziek" opstond. De dokter heeft zelf zijn kind naar beneden gebracht. Toen get. naar beneden kwam, dacht zij, dat mnvrouw van haar zelve was. Aan den nachtwaker, dien zij riep, heeft bekl. later gezegd, dat bij gedreigd had met een buks, maar niet wist, dat die geladen was. Des middags had de dokter op musschen geschoten, en twee musschen getroffen. Toen heeft hij het geweer in de keuken gezet, waarop zij het later in den gang onder de bel heeft geplaatst. Als de dokter schoot, haalde hij uit zijn vestzakje de hagel. Nooit heeft zij den dokter zijn vrouw hooren bedreigen. Was er ruzie, dan ging zij naar haar ouders. Mevrouw was plaagziek en sarrend, de dokter zeer driftig. Mevrouw verdacht den dokter altijd van intieme verhouding met andere vrouwen. De Pres. vraagt aan bekl., of hij op de musschen ge schoten heeft met kogel of patroon. Bekl. antwoordt, dat hij met hagel geschoten heeft en het toen op nieuw geladen heeft, waarop hij de tuin weder is ingegaan. Hij was gewoon het geweer altijd te ontladen, wanneer hij het in een hoek zette. Get. Jan Reinhoud, nachtwaker, die den dokter, zijn vrouw en Gideonse des avonds had hooren zingen, was kwart over tweeën door het dienstmeisje naar binnen geroepen. Zy zeide hem: «Mevrouw is dood". Hij kwam binnen. De dokter verzocht hem eens te kyken, of hij bij zijn vrouw nog leven kon bespeuren. Hij bespeurde geen leven, maar zeide tot bekl.: «Kijk u eens zelfs, u bent toch dokter". Deze verklaarde, dat hij hiervoor te zenuwachtig was. Toen de nachtwaker den dood constateerde, zeide bekl.: «ik ben de moordenaar, breng mij dadelijk naar de gevangenis, ik heb mijn vrouw doodgeschoten". Hij liet er later op volgen, dat hij niet wist, dat het geweer geladen was. Get. zeide toen tot hem, dat hij er aangifte van moest doen. Hierop ging hij naar den burgemeester, waar hij Gideonse trof. Onder hun drieën zijn zij toen naar de woning van bekl. gegaan. De burgermeester zeide: xdokter, dokter". «Ja, burgemeester", hernam beklaagde: »U moet uw plicht doen". Wel dertigmaal heeft bekl. aan getuige verklaard, dat hy niet wist, dat het geweer geladen was, en hoe het geladen was. Bekl. doet uitkomen, dat hij met de uitdrukking «moor denaar" alleen wilde doen uitkomen, dat hij zijn vrouw had doodgeschoten. Hij dacht op dit oogenblik niet aan de wettelijke beteekenis van dat woord. De zitting wordt voor een half uur geschorst. Toen zij heropend werd, werd get. Elenbaas verhoord, die mededeelde, dat de nachtwaker hem opriep, hem zeggend, dat de vrouw van den dokter dood is. Hij is toen terstond naar bekl.'s woning gegaan, en ziende by zyn binnenkomen in de kamer het lijk der vrouw, zeide hij: «dokter, dokter, wat heb je gedaan". «Ja zy is dood", antwoordde bekl. «Dokter dan moet ik je in arrest nemen". «Burgemeester, doe je plicht". Hij nam toen een hartroerend afscheid van zijn zoontje, uitroepend in wanhoop: «wat zal er van mijn jongen worden". «Dien zal ik onder mijn hoede nemen", antwoordde hem get., en ook van het lijk zyner vrouw nam hij een hartverscheurend afscheid. Toen werd hij naar het gemeentehuis geleid. Een week of drie van te voren is Bolier tot hem gekomen, zeggend, dat de dokter de lamp had stukgeslagen, en dat de vrouw bij Bolier gevlucht was. (Men zeide wel, dat de dokter dronk, maar hij had er niets van opgemerkt). De vrouw wilde toen naar Haarlem, en een pakje goed medenemen. De burgemeester is hierop naar bekl. gegaan, heeft met hem gesproken, en deze heeft toen het goed ter beschikking van zijn vrouw gesteld. Bij die gelegenheid deelde bekl. hem mede, dat zijn vrouw zoo jaloersch en lastig was, dat, als bekl. met zijn vrouw ging wandelen, en vrouwelijke cliënten ontmoette, die den dokter groetten, dat zij dan hierover met hem aan het kibbelen ging, en vroeg, of hy soms met deze wat uit te staan had. En zoo'n kibbelpartij duurde voort, totdat zij in hun woning waren teruggekeerd. Get. S. de Regt heeft de buks in beslag genomen. Op de Secretarie vertelde hem bekl. dat hij geschil had met zijn vrouw, die hem uitschold voor »je bent een gemeene kerel, je bent een h looper". Get. werd in Januari ontboden ten huize van Bolier. Daar zat de vrouw van bekl., die hem mededeelde, dat de dokter de hanglamp had stuk geslageD, waarop zij bij Bolier gevlucht is. Zy had toen een blauw oog, opgedaan door een schop van bekl. en een blauwe plek op den arm ten gevolge van een beet. Hij had gehoord van de slechte harmonie tusschen bekl. en diens vrouw, maar hem was niet bekend, dat de dokter aanleiding gaf tot jaloerschheid van de vrouw. Bekl. gaf een verklaring van het stuk slaan der lamp. Zy had aan tafel met een mes willen werpen, hetgeen hij door een stoel had willen voorkomen. Hij erkent haar een schop te hebben gegeven, maar gebeten heeft hij hasu niet. Get. Jongmans, muziek-onderwijzer, had eenige weken te voren met den dokter en diens vrouw de piano te Rotter dam gekocht. De dokter wilde, zooals jiij hern later ver klaarde, niet hebbm, dat Gideonse, op wien hij boos was, zich zou belasten met het vervoer van de piano. Bekl. was bevreesd, dat de piano, door Gideonse vervoerd, van de wagen zou vallen. Op Gideonse was hij niet boos, maar wel op het muziekgezelschap. Get. De Vin, tuinman, had om de musschen gevraagd, die de bekl. had geschoten, omdat hij lid van het musschen- gilde is. Get. A. Schilperoort, timmerman, heeft 's avonds de piano bezorgd. De bekl. heeft er op gespeeld. Men heeft een glaasje bier gedronken. De stemming tusschen man en vrouw was zeer gunstig. Get. H. L. Schilperoort, zoon van den vorigen get., heeft om zes uur met zijn vader de piano bezorgd, en is 4>/2 uur hij den dokter geweest. Get. M. J. Boot, mosselschipper, was om half zeven in de woning van bekl. omdat zijn zoontje brand aan de hand had. Hij heeft van een wanverhouding tusschen man en vrouw op dat oogenblik niets bemerkt. Get. A. Goudzwaard, huisvrouw van C. Bolier, woont vlak over den dokter. Des avonds om 7 uur hoorde zij spelen, en toen ging zij kijken om te féliciteeren met de piano, zij met haar dienstbode. Mevrouw was binnen. Tot half acht zijn zij gebleven. Toen zij weggingen kwam Gideonse} Tusschen den dokter en zijn vrouw was toen een goede stemming. Van te voren is er tusschen beiden wel eens kwestie geweest. Een keer of drie is de vrouw bij haar ingevlucht, en heeft ook wel eens bij haar geslapen. Zij erkent echter, dat de vrouw van den dokter niet gemak kelijk en wel wat lastig was. Ruzie tusschen beiden heeft zy nooit bijgewoond. Wel heeft zij in Aug. het zoontje hooren roepen: «Maatje wordt vermoord". Beklaagde zegt, dat zijn zoontje niet heeft geroepen: «Maatje wordt vermoord", maar Paatje wordt vermoord", want toen lag zijn broer op hem, en zij gooide, als hij schreeuwde, een kan water in zijn gezicht. Get. J. Kik, dienstbode by juffrouw Bolier, vertelt, dat na Nieuwjaar de vrouw van bekl. by Bolier gevlucht is, heb bende een blauw oog en een blauwe plek aan de pols. Op dén bewusten avond is zij bij bekl. geweest, toen de piano gekomen was. De dokter speelde er op, en er heerschte een goede stemming. C. Kik heeft vroeger bij den dokter gediend. Mevrouw was zeer jaloersch, en de dokter uiterst driftig. De vrouw heeft bekl. eens zóó geslagen, dat zijn gezicht geheel ver wond was. Zij heeft toen beiden van elkaar gescheiden. 1 Zij heeft den dokter wel eens zien schieten op vogels. De buks stond óf in de keuken óf in den gang. De dokter zeide altijd, je behoeft er niet bang voor te wezen, want het is ongeladen, de buks is leeg en dan kan zij verzet wo-den. Zij heeft nooit de dokter hooren dreigen, dat hij zijn vrouw zou doodschieten. Get. C. Bolier, aannemer, woont tegenover den dokter. Hij geeft een omstandig relaas van de huiselijk twisten tusschen beide echtgenooten. De vrouw kwam dikwijls bij hem invluchten. Eens heeft bekl. zelfs gedreigd zyn vrouw te zullen dooden met uit te roepen «waar is mijn buks, dan zal ik ze dooden". De dienstmaagd had hem zelfs verteld, dat het zoontje de buks wegstopte, en dat zij zelve dat ook deed. Zoowel het een als het ander wordt door de dienst maagd beslist ontkend Zij heeft wel eens gezien, dat de jongen, die 8 jaar oud is, de buks wegstopte. Maar zij herinnert zich niet dat aan Bolier gezegd te hebben. Get. Bolter verklaart nog, dat de vrouw van den dokter hem meermalen te bennen heeft gegeven, dat het éénmaal haar dood zou kosten. De dokter hield zich, volgens get., op met personen, die voor hem niet pasten. De bekl. had een kermisgast, die om geld zeer verlegen was, f 40 geleend. Daar was zijn vrouw kwaad om. Dit gaf aanleiding tot een hoogloopende ruzie. Toen lag hij op den grond, en zijn broer bovenop hem, terwijl zijn vrouw den inhoud van een waterkaraf op hem uitstortte, en hem telkens met water gooide, opdat hy niet kon schreeuwen. Hij noemde dat «een h streek". Het getuigenverhoor is hiejmede afgeloopen. De Pres. wijst bekl. op het vreemde in zijn gedrag, dat hij aan den rechter-commissaris niet de mogflijkheid voor oogen heeft gehouden, dat hij het geweer niet h«eft ont laden, nadat hij het op de musschen had afgeschoten, en op nieuw geladen had. Bekl. beweert, met ongeluk zijn vrouw gedood te hebben. Hij wilde door een dreigement zijn vrouw schrik aanjagen. De pres. verklaart, dat het toch geen manier is om zijn vrouw met een geweer te bedreigen. Nadat de rechters Jhr. de Jonge van Ellemeet en Schuur beque Boeije nog eenige vragen tot bekl. gericht hadden, is het woord aan hen Off. van Justitie, die zijn requisitoir neemt. Een ontzettend drama, verschrikkelijk en onherstelbaar in zijn gevolgen is te Bruinisse afgespeeld. Op hel onver wachts zijn drie personen diep ongelukkig gemaakt; een jongentje van 8 jaar, door zijn vader uit zijn slaap naar beneden gehaald, om een laatsten afscheidsgroet aan zijn moeder te brengen. Te laat. De moeder was dood. In een niet te rechtvaardigen drift heeft bekl. zijn vrouw om het leven gebracht, Hij is dus strafrechterlijk aansprakelijk. Bekl. heeft aangelegd in de richtiDg, waarin zijn vrouw gevlucht was. Nu zegt hy wel, ik heb dat slechts gedaan om haar te bedreigen, maar een vrouw, die angstig voor den woedenden echtgenooi wegvlucht, behoeft men niet te bedreigen. Hier is opzettelijke levensberooving. In zyn drift heeft hij zijn vrouw willeDS en wetens willen treflen. Daarmede klopt ook zijn verklaring »ik ben de moordenaar, breng mij onmiddellijk naar de gevangenis, doe je plicht". Dit zegt niet iemand, die zich geen schuld bewust is, maar iemand, die weet, dat hij opzettelijk het oogmerk had zijn echtgenoote van hjt leven te berooven. Bekl. heeft uitvoering gegeven aan hetgeen hij vroeger ge dacht had. Spreker, neemt aan, dat bekl. een alleronaange naamst leven had, maar dit geeft geen recht om over het leven van zijn vrouw te beschikken, zooals voorheen over het leven van zijn slavin. Het huwelijk is een heilige zaak. Bekl. had dus animus accidendi (den wil om te dooden) waarover hij later spijt heeft gehad. Hij requireert tot vijf jaar gevaugenisstraf (Art. 287 Wetb, vau Strafrecht.) De pleiter van bekl., Mr. A. J. F. Fokker, heeft het woord. Het was in Bruinisse bekend, dat bekl. en zijn vrouw een ongelukkig leven hadden. De vrouw jaloersch, achterdochtig, twistziek; hij heftig van karakter. In de dagvaarding wordt hem ten laste geleud niet één feit, maar drie feiten, hetgeen van de zijde dei vervolging zwakheid verraadt. Pleiter had verwacht, dat het Openb. Min. het eerste gedeelte van de dagvaarding zou laten glippen, n.l. de op zettelijke levensberooving Want het opzet om te dooden is hier niet. Hij ontzenuwt do twee argumenten, die het Openb. Min. hierdoor aanvoert. De dokter heeft wel dertig maal tot één der getuigen gezegd, dat hij niet wist, dat het geweer geladen was, en dat het met scherp was geladen. Veroordeeling wegens opzettelijke doodslag kan hier niet volgen, omdat het bewijs er van niet kan geleverd worden, en de contrabewijzen veel sterker zijn. Pleiter noemt het een cumulatie van ongelukkige toevallen. Op bekl., die oor zaak is, dat zijn echtgenoote door zyn onvoorzichtigheid gedood is, is toepasselyk art. 207 Wetb. van Strafrecht. Geciteerd wordt een vonnis van de rec'.itbank te Groningen in 4892. Een boerenknecht had op een zesjarig jongentje een geweer afgericht en daarmede hen gedood. Wegens onvoorzichtigheid werd hy veroordeeld tot drie dagen hechtenis. Overgelegd wordt door pleiter een adres van 783 in gezetenen van Bruinisse, waarin aan de Rechtbank verzocht wordt een zoo gering mogelijke straf aan bekl. op te leggen. Hij verzocht ten slotte op grond van art. 227 Wetboek van Strafvordering de onmiddellijke invrijheidstelling van be klaagde. Nadat de Off. van Just, nog van repliek gediend had, begeeft zich de rechtbank in raadkamer, om op het verzoek van den advokaat van bekl., dezen onmiddellijk in vrijheid te stellen en beschikking te nemen. De zitting wordt ge schorst. Heropend zijnde, deelde de Pres. mede, dat de rechtbank geen termen had kunnen vinden, bekl. onmiddel lijk in vrijheid te stellen, en bepaalde de uitspraak op heden over veertien dagen. BRIEVENBUS. Het ingezonden stuk van den heer D. Mulder jn het volgend nommer. TELEGRAMMEN. Middelburg, 26 April. I Akte-Examens Lager Onderwijs. i Geëxamineerd zes. Geslaagd; L. de Caluws, M. Eijke, A. J. van Gelder, J. Hack, allen van de Rijks-kweekschool te Middelburg, laatst genoemde uit Ouwerkerk. Gymnastiek. Geëxamineerd vier. Geslaagd J. J. A. van Dee, IersekeP. L. Vink, Axel H. Vermandele, Sas van Gent. De Provinciale Synode van Zeeland der Geref. Kerken zal gehouden worden te Goes, op 5 Juni a.s. Ter griffie der rechtbank te Middelburg is heden door Camille de Paepe van Oostburg, wegens poging tot doodslag op den veldwachter, veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf, hooger Op verzoek eervol ontslagen als burgemeester van Koudekerke, de heer W. H. de Bruyn van Melis- en Mariekerke. 's-Gravenhage, 26 April. De behandeling der militiewet is afgeloopen, nadat nog beslist is, dat verlofgangers, zonder vergunning, drie maanden in het buitenland kunnen vertoeven. De minister beloofde eene wijziging in de bepalingen omtrent het reserve kader, in het belang der jongelieden voor het in werking treden der militiewet. Eindstemming later. Volgende week komt in behandeling de motie- Van Gijn, interpellatie Travaglino hinderwet, steenkolenmijnen in Limburg, onderwijs, subsidie wet. Bij het landweer-ontwerp is met 39 tegen 21 stemmen beslist, dat de opkomst der landweer-plichtigen tweemaal zes dagen in plaats van driemaal zes dagen zal plaats hebben. Het ontwerp is afgehandeldeindstemming later. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 25 April. De meeste artikelen geraken opgeruimd. Tarwe van prima qualiteit goed gevraagd, mindere soorten totaal niet gewild. Tarwe f 5,50 a f 6,80; chevaliergerst f 4,75 a f 5,25 wintergerst f 3,75 a f 4zomergerst f 3,85 a f 4; rogge f 4,75 a f5; haver f 2,85 f 3,40 bruine boonen f 5,25 a f 7. Middelburg, 25 April. Ter graanmarkt van heden was uit "Walcheren maar een kleine aanvoertarwe en witte boonen werden het meest gepresenteerdvan andere artikelen was het aanbod gering. Weinig ging er in den handel om en verandering van prijzen is niet op te geven. De noteering is als volgtPuike nieuwe tarwe bracht f 7 op, mindere soort f 6,60 f 6,90rogge tot f 5,50 te bekomenwinter gerst niet ter markt; zomer dito zonder handel f 4 a f 4,10; Walch. witte boonen in puike soort niet beneden de f 12 te bekomen; ronde bruine boonen en lange dito zonder handel en tot f 7,75 a f 8 aangeboden; paardenboonen niet getoond, nominaal f 6.50; noch groene kookerwten, noch kroonerwten werden er getoond koolzaad opgeruimd. Weekmarkt te Zierikzee, 25 April 1901. Boterpnjzen: De Boter is verkocht voor f 0,40, f 0,55 en f 0,57£ de 5 Hectogram. Kip-Eieren: De Kip-Eieren zijn verkocht voor f 0,45, f 0,60, f 0,6^ en f 0,65 per 25 stuks. Eend-Eieren De Eend-Eieren zijn verkocht voor f 0,75 en f 0,90. STOOMBOOTBEHltfST MIDDELBURG--ZIERIKZEE. AprilMei. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 'smidd. 3- 7,30 7,30 7,30 'smorg. Zaterd. 27 7,30 Zondag 28 Maand. 29 Dinsd. 30 Dond. Vrijdag 7,30 7,30 3,— 3,- Van Zierikzee 'smorg. 'smidd. Zaterd. 27 7,50 Zondag 28 11,30 Maand. 29 7,50 Dinsd. 30 7,50 Woens. 1 naar Cortgene 7,50 terug Zzee 9,15 Woens. 1 naar Middelburg Dond. 2 Vrijdag 3 3,— 3,— 3 3,— 3,— 3,— Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getele grafeerd. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Groot-Ouders C. VAN DER PLOEG en P. LUKAS, op Maandag 29 April, hunne 55-jarige Echtvereeniging te herdenken. Zierikzee, 26 April 1901. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2