Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 27 April 1901. (Z ieri li. zeesche Courant), Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAE Cz~ STROOHOEDEN, DRANKWET. Verkiezing Provinciale Staten. C. J. HOCKE H00GENB00M, C. J. HOCKE H00GENBQ0M. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7530. Directeur A. J". DE LOOZE, Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. AdvertentiënTan 13 regola 30 Ct». meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fiiünkel, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit 1—5 regels cts. Elke regel meer 15 cts. Poststraat C 103, Zierikzee. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamet is hpeciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werkals: VisitekaartjesHuwélijkskaartenNöta's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banketzakken, enz. enz. Net werk, tot de laagste prijzen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat by hen twee verzoekschriften zijn in gekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van: 1°. Sophia, Wilhelmina Kanaar, voor de bovenzaal en de beneden-vóór- en achterkamer van het huis, staande op de Nieuwe Haven, wyk G, no. 205; en 2°. Johannes Bazen, voor de benedenlokalen van het huis, staande op de Varremarkt, wijk B, no. 445. Zierikzee, den 26 April 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VER MEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten drukken wij de kiezers op het hart hun burgerplicht aanstaanden Vrijdag niet te verzaken, maar allen trouw ter stembus op te komen. Voor de vervulling van de vacature in onze gewestelijke vertegenwoordiging bevelen wij aan den heer vice-Voorzitter van de Afdeeling Zierikzee der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeelandeen veelzijdig ontwikkeld man, die ter bevordering van de landbouwende bevolking, vooral door zijn onvermoeiden strijd tegen de suikerfabrikanten, reeds veel gedaan heeft. Helder in zijn oordeel, eerlijk van karakter, is hij de candidaat, die in ons oog het meest geschikt is den door het overlijden van den heer mr. J. A. Bolle vrij geworden Statenzetel in te nemen, en die gekozen, ons in de Statenvergadering te Middelburg op een wijze zal vertegenwoordigen, volkomen waardig ons district. Brengt kiezers aanstaanden Vrijdag uw stemmen uit op den heer Nederland. Leeuwarden, 24 April. Heden voormiddag is de trein, die te 7 u. 7 van Stavoren vertrok en te 10 u. 57 hier aankomt, bij het binnenloopen van het emplacement op een wissel gedeeltelijk ontspoort. Het middelste AB-rijtuig is omgekanteld en de achterste rijtuigen zijn in de grind gereden. Acht reizigers zijn gekwetst, vijf met lichte kneuzingen en schrammen. Van de andere drie kreeg de heer H. Visser uit Sneek eene wond aan den voet, doch kon, na aan het station te zijn verbonden, weer vertrekken. Verder bekwam dr. Herzbergen uit Sneek, eene lichte wond aan de hand en eene wond aan het hoofd. Mej. Visser uit Lemmer werd nog al ernstig aan den rechter-onderarm gekwetst. Allen zijn in het bureau van den stationschef verbonden. Mej. Visser is naar het stadsziekenhuis overgebraoht. Onmiddellijk werd door eenige geneeskundigen hulp verschaft. De weg ia licht beschadigd. Met de opruiming van het materieel en de herstelling der sporen ia kraohtig begonnen. De treinenloop ondervindt eenige vertraging. 's-Gravenhage, 25 April. Het vertrek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik naar het buitenland (Schwerin) ia thans bepaald op 15 Mei. Schiedam. Ruim 100 ratten zijn deze maand tegen 5 cent per stuk bij de gemeente-reiniging alhier ingeleverd. Dordrecht, 25 April. Omstreeks twaalf uur gisterenmiddag zag de 12-jarige G. van Dijk, in een sloot aan den Dubbeldamschenweg, voor een koker, correspondeerend met eene kleinere sloot aan de overzijde der straat, een kinderhoofdje in den modder liggen. Hij deelde zijn ontdekking mede aan een voorbijganger, die meende, dat het een poppekop was. Toen de knaap, op verzoek van den voorbijganger, het voorwerp dichterbij haalde en het omkeerde, bleek, dat hij juist had geziener lag een tot onder de kin van den romp gescheiden kinderhoofd. Onmiddellijk werd een in de buurt surveilleerende politie-agent met het feit in kennis gesteld, die het hoofdje in beslag nam en op het bureau deponeerde. Terstond werd begonnen met het instellen van een streng onderzoek. Tot 's avonds acht uur werd de sloot afgedregd onder politietoezicht. Wel haalde men omstreeks zeven uur terzelfder plaatse een stuk van een kinderjurkje van donker katoenen stof op, dat eveneens in beslag genomen werd, doch 't is niet' zeker, dat dit met het feit in betrekking staat. Algemeen wordt vermoeddat men hier met een- afschuwelijke misdaad te doen heeft en dat hoofd en romp niet op dezelfde plaats in het water zijn geworpen. Anderen daarentegen meenen, dat het geheele lichaam, bezwaard met eenige steenen, in de vrij ondiepe moddersloot is geworpen en dat de werklieden, die 's morgens daar aan het uitbaggeren zijn geweest, met hun scherpe werktuigen het hoofd van den romp geslagen hebben. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het hoofdje vermoedelijk afkomstig is van een enkele dagen oud kind, en reeds veertien dagen in het water gelegen moet hebben. Hedenmorgen half vier werd het dreggen voortgezet, nu werd meer speciaal de koker, die beide slooten verbindt, onderzocht. Tot heden evenwel zonder resultaat. Zierikzee, 25 April. Het kan wellicht zijn nut hebben, met het oog op de te houden stemming op 3 Mei a.s., ter voorkoming van strafvervolging, hoofden of bestuurders van bedrijven of ondernemingen, waarin mannelijke personen, die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt, arbeid verrichten in fabrieken en werk plaatsen, te herinneren aan hunne verplichting om te zorgen, dat ieder van die personen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen 8 ure des voormiddags en 5 ure des namiddags, daartoe gelegenheid vinde; als mede om te zorgen, dat in hunne fabrieken of werkplaatsen, op eene plaats, waar arbeid wordt verricht, gedurende 2 werkdagen vóór en op den stemdag, op eene zichtbare wijze is opge hangen eene door hen onderteekende lijst, boven genoemde twee uren vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen Hedennamiddag omstreeks 6uur werd levenloos uit een drinkput buiten de Zuidhaven poort alhier opgehaald het 3^-jarig zoontje van den arbeider Jacob Kwaak. Het knaapje is zeer waarschijnlijk spelende in den put gevallen en alzoo verdronken. Woensdag was de kanonneerboot «Evertsen", gisteren de »Reinier Klaeszen" op de reede alhier. De «Reinier Klaeszen vertrok hedenochtend. Beiden zijn de Roompot uit in de richting van zee gestoomd. Bij Kon. besluit is aan A. Weyne te Wolfaartsdijk, op hun verzoek eervol ontslag verleend als gezworen van den Westkerkepolder en aan C. Kolff te Krabbendijke als dijkgraaf van den Stroodorpepolder en gezworen van den 1 Oostpolder. j Tot gemeente-geneesheer te Veero is benoemd de heer W. van den Hamme, arts te Veenhuizen (Drente). Er waren slechts 2 sollicitanten. De centrale anti rev. kiesvereeniging in Walcheren heeft gesteld tot candidaat voor do j Tweede Kamer den heer mr. C. Lucasse, aftr. lidj tot caifdidaten voor de Provinciale Staten in het district Middelburg de heeren mr. P. Dieleman en W. Maas, aftr. leden, en in de vacature Hu vers den heer L. C. Breebaart, hoofd eener school te Middelburg, en in het district Vlissingen de heeren P. J. Siegers, aftr. lid, J. Bos te 1 Vlissingen en K. Houterman te Biggekerke. Sirjansland, 26 April. De heer Joh. de Ronde, geboren alhier, commies bij de directe belastingen enz., sedert October werkzaam op de nieuwe coöperatieve suikerfabriek te Sas van Gent, is van zijn detachement ontheven en weer naar zijn oijde standplaats Krabbendijke teruggekeerd. Stavenisse, 25 April. Sinds enkele jaren bestaat aan de school alhier gelegenheid voor aö kinderen, door middel van de Postspaarbank, te sparen. Dat verscheidene leerlingen van deze gelegenheid gebruik maken, blijkt hieruit, dat er in het afgeloopen schooljaar niet minder dan f 165 gespaard is. Jaar op jaar wordt dit bedrag hooger. Bestond die gelegenheid tot sparen niet, dan zou voorzeker een groot gedeelte van genoemd bedrag zoo niet alles in de snoepwinkels terecht gekomen zijn, en nu Sparen doet garen". Oud-Vossemeer. Voor dit seizoen is de volksbibliotheek alhier weder geslotende bibliotheek door het leesgezelschap »Leeslust" in het leven geroepen en gesteund, kon van de zijde der belanghebbenden door het nemen van werken tegen den geringen prijs van 2 cent per week wel wat meer waardeering ondervinden. St.-Annaland. Ter vervulling der vacature in den Raad, ontstaan door het overlijden van het lid, den heer H. Polderman, is door Burgem. Weth. den verkiezingsdag bepaald op Woensdag 1 Mei en de stemming en herstemming zoo noodig op Woensdagen 15 en 29 Mei a.s. In de Woensdag alhier gehouden Raads vergadering werd vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1901, op een bedrag van f 2699,99 met 415 aanslagen en verdeeld in 22 klassen. De laagste klasse be draagt f 0,53 met 154 contribuabelen, de hoogste f 119,25 met 2 aanslagen. Het totaal van het kohier van de belasting op de honden bedraagt f 66. 22 honden vielen in die belasting. Voorts werd benoemd tot tijdelijk wethouder de heer P. Geluk, omdat de heer J. Zandee door voortdurende ongesteldheid de vergaderingen niet kon bijwonen, noch zijne functie naar eisch vervullen. Vastgesteld werd eindelijk een verordening tot regeling van het herhalingsonderwijs in deze gemeente. Dit onderwijs zal worden gegeven aan meisjes van 1 Maart1 November, eiken Zaterdag van 25 en aan de jongens van 1 November1 Maart, eiken Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van half 6 tot 7 uur. Goes, 24 April. Door de vrij-anti-rev. Kies vereeniging Groen van Prinsterer" zijn tot candidaten gesteld voor de Provinciale Staten de aftredende leden, de heeren mr. J. J. Pompe van Meerder voort, M. Noordijke, W. J. Vader van 's-Gravenpolder, D. Oggel. Koudekerke, 25 April. In deze gemeente gaat een adres rond, waarbij verzocht wordt in plaats van den heer W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, die eervol ontslag heeft aangevraagd, tot burgemeester te benoemen den heer jhr. A. van Doorn van Koudekerke, vroeger in die gemeente wonende, thans te Hengelo. Biervliet. Alhier is een verzoekschrift in omloop, waarop zeer druk geteekend wordt, om den heer J. L. I. de Bats, gemeente ontvanger en lid der Prov. Staten als burgemeester benoemd te krijgen. Aanbestedingen, Verknopingen enz. St.-Maartensdijk. Ten overstaan van notaris Van Seters werd in 2e veiling publiek verkocht I. een winkelhuis, erf en schuur aan de markt, met vergunning, groot 3 Aren 20 Cent., voor f 4215 H. een arbeiderswoning in de Kleine Kaai, groot 35 Cent., voor f 366 III. een tuin en watergang in Parochiepapenhoek, froot 5 Aren 50 Cent., voor f 500; .8660 H.A. bouwland in Jan Draakshoek, voor f 521 per 39,24 Are V. 1.6745 H.A. bouwland en watergang in den Zuidhoek, voor f 855 per 39,24 Are. Koop IV en V werden gekocht door den pachter D. Klaasse, die deze perceelen tot 1 Maart '1912 in pacht had. Al de verkochte perceelen zijn staande of gelegen in de gemeente Sint-Maartensdijk en werden geveild namens den heer L. van Splunter c.s. alhier. Landbouw en Veeteelt. Men meldt onBIn het eiland Tholen hebben zich 56 personen aangemeld tot het volgen van den cursus, die dit najaar zal gegeven worden in paardenkennis. O N P E B W IJ S. Op de voordracht voor een onderwijzer aan de O. L. school te Cortgeno zijn geplaatst de heerenVersprille van Aarden burg, Kerpesteijn van Zierikzee en Slager van St.-Annaland. De heer J. van Dommelen te Strijen is benoemd tot onderwijzer te Stellendam. Mejuffrouw Joh1. P. Steutel te Goes is 1 Juni a.s. benoemd tot hoofd der Christelijke bewaar- en breischool te Arnemuiden. Voor de onderwijsakte zijn Donderdag j.l. te Middelburg geëxamineerd 6 candidaten, waarvan 4 slaagden, n. 1. de heeren E. F. Zwartelé van St.-Jansteen, F. L. Vink van Axel, J. J. A. i Sandée van Ierseke en H. Vermandei van Sas I van Gent. Voor de akte vrije- en orde-oefeningen der 1 gymnastie deden 4 candidaten examen, die allen slaagden, n. 1. de heeren P. F. Weijnen van i HoofdplaatJ. Blomaard van Kloetinge W. Temperman van Goes en C. A. van der Bilt van Koewacht. In de vergadering van de afdeeling Duiveland van het Ond.-Gen., j.l. Woensdag te Oo8terland gehouden, werd door den voorzitter leeld, di dat door hem ingevolge opdraoht der afdeeling een schrijven gericht was aan den heer J. J. van Kerkwijk om hem te verzoeken de adressen der onderwijzers- vereenigingen in zake de regeling der salarissen te steunen. Door den heer Schoo werd eene belangwekkende beschouwing geleverd over de tafel van Pythagoras, terwijl de heer Okkerse eene lezing hield .over «de Pastorie van Mastland" van ds. v. Koetsveld, die door de vergaderden met groot genoegen aangehoord werd. De heer C. J. van den Berg te Numansdorp, die 11 April j.l. slaagde voor de onderwijsakte, is benoemd tot onderwijzer aan een bijzondere school te Zuid-Beierland. Uit de mededeelingen van verschillende plaatsen blijkt, dat de leerplichtwet een gunstigen invloed heeft op het schoolverzuim. Terwijl b.v. te Harlingen soms 60 °/0 der leerlingen afwezig was, zijn nu aldaar de klassen geheel bezet. Zoo ook te Zaandijk, waar alle leerlingen, die in de termen vallen, teruggekomen zijn met uit zondering van twee, aan wier aansprakelijke ouders het proces-verbaal is uitgereikt bedoeld bij art. 1 van het Kon. besluit van 16 Nov. 4900. Toch is het jammer, dat noch door de voorstanders, noch door de tegenstanders der wet er aan gedacht is eene overgangsbepaling in te voegen, waardoor voorkomen werd, dat leerlingen, die de school reeds verlaten hadden, nog terug moesten komen. Men staat nu voor het geval, dat enkele klassen voor een paar maanden overbevolkt zijn geweest door die wederomgekomenen, waarvan enkelen soms voor slechts een drie-tal weken hunne plaats op de schoolbanken moesten innemen. Vooral in 't belang van den arbeidenden stand, waar men zich nu plotseling van de hulp en verdiensten van 11-, 12- of 13-jarige kinderen beroofd ziet, was het wenschelijk, dat de wet niet dadelijk op leerlingen van eiken leeftijd was toepasselijk verklaard. Werd alsnog een bepaling gemaakt, dat de wet de eerste paar jaren slechts voor leerlingen tot 40-jarigen leeftijd, het volgende paar jaren tot 11-jarigen leeftijd en eindelijk voor alle leerlingen in de leerplichtjaren geldend was, dan zou men langzamerhand aan de wet gewoon raken en zou veel ontevredenheid voorkomen worden. Bovendien zou door het geregeld schoolbezoek op jonger leeftijd het meerendeel der leerlingen reeds op ongeveer 12-jarigen leeftijd vrij van leerplicht geworden zijn. Geen wonder dan ook, dat op de deputaten- vergadering der anti-revolutionairen het besluit genomen is «wijziging der Leerplichtwet" op het program van actie te plaatsen. Volgens De Zeeuw- hadden 43 vereenigingen het verlangen daartoe te kennen gegeven. Wel, zeide de voorzitter, dat er 500 kiesvereenigingen tegenover stonden, die deze wijziging niet verlangden, maar toch werd ten slotte besloten het program in j dier voege aan te vullen. Wenschelijk ware het, dat ook de liberale kiesvereenigingen overwogen, welke wijzigingen in het belang der arbeiders in de wet te brengen zijn. Kon men dan tevens vereenvoudiging brengen in de omslachtige administratie, dan zouden daardoor de hoofden van soholen zeer gebaat zijn. KEBKMIEPWS. Biervliet. De heer J. Homburg, predikant, heeft voor het beroep naar Zaamslag bedankt. Moord te Tilburg. De rechtbank te Breda heeft thans de openbare behandeling van de zaak van den moord te Tilburg vastgesteld op 12 Juni a.s.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1