Dienst Zierikzee-Rotterdam De tramdienst door de Hoeksche "Waard zal van 1 Mei af enkele wijzigingen ondergaan. De treinen van Rotterdam vertrekken 5.55, 7.35, 9.53, 1.40, 3.40, 6.15 en 8.39 (Maandag en Dinsdag bovendien 12.30). Sneltreinen naar Zeeland zijn 7.35, 1.40 en 6.15. Terug vertrekken uit Numansdorp treinen om 6.14, 9.19, 11.29, 2.6, 5.6, 7.34 en 8.55, die te Rotterdam aankomen om 8.25, 10.45, 1.30, 3.36, 7.5, 9.9 en 11.30. (Bovendien Maandag en Dinsdag 4.25 aankomst Rotterdam 7 uur). Sneltreinen van Zeeland zijn aankomst Rotterdam 10.45, 3.36 en 9.9. 22 April. In de heden gehouden algemeene vergadering van het waterschapsbestuur van Schouwen waren aanwezig alle Heemraden, en behoudens mr. J. C. van der Lek de Clercq alle hoofd-ingelanden. De nieuw gekozen hoofd-ingeland, C. J. Boogerd, burgemeester van Kerkwerve, wordt, nadat zijn geloofsbrieven door een commissie in orde zijn bevonden, tot de vergadering toegelaten, door den voorzitter beëedigd en geïnstalleerd. De voorzitter herdenkt in warme bewoordingen den ontslapen hoofd-ingeland mr. J. A. Bolle, die gedurende meer dan 20 jaar deel uitmaakte van deze vergadering. Op het verzoek van C. den Boer te Kerkwerve om ontslagen te worden van de pacht van het perceel, dat gelegen is aan den Arkelweg, wordt afwijzend beschikt. Aan A. v. d. Wekken wordt een stuk grond, waarop hij een huisje wil bouwen, in erfpacht gegeven. De verzoeken van de gemeenten Haamstede en Zierikzee tot het verkrijgen van grint voor de verharding van bepaalde verkeerswegen worden ingewilligd. Een gelijkluidend verzoek van de gemeente Kerkwerve wordt, omdat het een gedeelte van een weg betreft, die bovendien geen algemeene verkeersweg is, van de hand gewezen. Aan het Tramcomité BrouwershavenBurgh- Bluis zal gedurende 20 jaren een subsidie van f 800 per jaar worden toegestaan, mits de som, die de gemeenten en polders bijdragen, gezamen lijk f 800 uitmaakt. De begrooting wordt met algemeene stemmen in ontvangst en uitgaaf op f 181313.77 Op het adres van den heer M. Bolle Lz. om het onderhoud der peilslooten voortaan voor rekening van het waterschap te nemen, wordt afwijzend beschikt. Het voorstel van het Dagelijksch Bestuur om met den heer M. de Glopper grond te ruilen, onder verplichting van dezen zijn terrein te doen omrasteren, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Door de Centrale Anti-rev. Kiesvereeniging te Oostburg is aan den heer H. de Wilde, lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage, vroeger te Goes, eene candidatuur aangeboden voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in dat district, doch genoemde heer heeft daarvoor bedankt. Te Koudekerke worden handteekeningen verzameld op een adres om te verzoeken de benoeming van jhr. A. van Doorn van Koude kerke, vroeger aldaar woonachtig, thans te Hengeloo, tot burgemeester dier gemeente te bevorderen. Te Zaamslag vermaakten eenige kinderen zich aan den put op een hofstede met het vangen van stekelvischjes. Een 8-jarig knaapje viel bij het grijpen naar een vischje in den put, waaruit hij een kwartier later dood werd op gehaald. Bij kon. besl. is op het door mr. M. J. P. P. H. Erens gedaan verzoek, ingetrokken het kon. besl. van 28 Febr. 1.1., waarbij bij werd benoemd tot griffier van het kantongerecht te Breukelen, terwijl hem met 1 Mei a.s. eervol ontslag wordt verleend uit zijne betrekking van griffier bij het kantongerecht te Oostburg. Men schrijft ons: Het laat zich aanzien, dat de overtreders der leerplichtwet op het platteland in den tijd van veldarbeid minstens even groot zal zijn als dat der overtreders van de drankwet bij gelegenheid van kermissen en hoogtijdsdagen. Zal het met de toepassing der leerplichtwet misschien ook gaan als met die der drankwet bij genoemde gelegenheden? Wij kunnen het ons bijna niet anders voorstellen, tenzij degrootedeur »armoede" wagenwijd wordt opengezet en een aantal ver- zuimers op dien grond verschoond worden van de verplichting. En wie het inkomen der veld- arbeiders kent, moet waarlijk bekennen, dat in vele gevallen der kinderen verdiensten niet kunnen worden gemist. Een verhooging van den loonstandaard is voor die klasse van arbeiders in de eerste plaats dringend noodig. De geruchten als zou de beruchte kippen dief J. H., op wien door den zoon van den landbouwer Lako, onder de gemeente Breskens, een geweerschot werd gelost, toen zij bezig waren om in het kippenhok in te breken, aan zijne bekomen wonden overleden zijn, worden niet bevestigd; bij de politie is hiervan niets bekend. Zij zet haar onderzoek in deze zaak steeds ijverig voort. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf voor den Zimmermanpolder de heer A. Butijn te Rilland en tot plaatsvervanger de heer J. de Jager aldaar. Men schrijft ons iiit Biervliet: In het LeeskabinetOctober 1899, schreef de heer Johan Gram een sympathiek artikel over het oudste lid der Tweede Kamer, den heer Jacob Johan van Kerkwijk, den alzienden cen sor, den vraagbaak der jongeren, den werkzamen, veelwetenden staatsman. De heer Van Kerkwijk weet met iedereen om te springen. Hij houdt zich het liefst bezig met speciale vraagstukken, rakende openbare werken, spoorwegen, rivieren, handel, ae belangen van Zeeuwsche visschers, en de van door jagers geplaagde Zeeuwsche boeren, en de ongeschiktheid van plattelands burgemeesters. Volgens dr. Kuyper, in de Stmdaard van 27 Februari 1880, weet de Zierikzeesche afgevaar digde veel, is hij een wandelende schat van informaties en een man van ongemeene bekwaam heid. Voegde ik nu bij die lofrede alles wat hij in de jaren van zijn Kamerlidmaatschap, sedert 1863, had weten helpen tot stand te brengen, zoo zou schrijver dezes den schijn op zich laden, alsof hij een pleidooi voor de herkiezing van den Kamernestor wilde leveren. Niets is minder de bedoeling, al mag het herinneren aan het eervol verleden van den Zierikzeeschen afgevaardigde bij onze jongere staatsburgers en democratische vrijzinnigen waarlijk geen overtolligheid genoemd worden. Hun zij ook de lezing van genoemd Leeskabinet- artikel aanbevolen. Dan ter zake. De heer Van Kerkwijk is niet gelukkig geweest met zijn wetsvoorstel, betreffende de keus van burgemeesters. De meerderheid der Kamerleden achtten destijds de gemeenteraden niet in staat om een burgemeester voor te dragen, doch wij scharen ons aan de zijde van den voorsteller. Dat de regeering handelend optrede, waar een gemeentebestuur kennelijk onbevoegd of onmachtig is handelend op te treden Biervliet, IJzendijke, Hoofdplaat en Water landkerkje zijn indertijd meer dan een kwarteeuw onder één burgemeester, den heer D. Bekaar, vereenigd geweest. Toen die titularis, nagenoeg 80 jaar oud, abdiceerde in 'tjaar 1880, kregen de beide kleinste gemeenten Hoofdplaat en Waterlandkerkje ieder een afzonderlijken burge meester, terwijl de twee grootste samengevoegd bleven, onder den heer Chr. de Vos. Ministeriëele wegen zijn soms onoplosbaar. Toch had Biervliet om een afzonderlijken burgemeester eerbiedig verzocht. Bijna vier jaar achtereen weigerden de raads leden den benoemden burgemeester als zoodanig te erkennen. Door het vervallen van hun man daat en het niet-herkiezen van andere leden stierf het college uit, totdat de kiezers den strijd moede werden, waardoor de Raad de demon stratie tegen de regeering eindigen moest. Ruim twintig jaar is de heer De Vos, wonende te IJzendijke, burgemeester van Biervliet geweest, en toch waren er nog vele deelen, zelfs geheele buurten in Biervliet, waar de EdelAchtbare nooit eenigen voet had gezet. Hij kwam niet verder dan het raadhuis, heeft tallooze malen zijn hand- teekening geplaatst en het opstrijken van zijn salaris natuurlijk niet vergeten. Is het geen zonderlinge toestand, dat men te IJzendijke belastingen kon heffen van een inkomen, dat de Biervlietsche bevolking ten deele moest opbrengen Hoe zal het ditmaal, nu de heer De Vos overleden is, bij de vervulling der vacature gaan Zullen IJzendijke en Biervliet weer onder één burgemeester gesteld worden, om een persoon van goede familie aan een baantje van f 1400 A f 1500 's jaars te helpen? Of moeten beide gemeenten dienen als station van een lastig of onbekwaam personage, dien men elders kwijt wil zijn Intusschen heeft Biervliets gemeentebestuur Vrijdag met eenparige stemmen besloten een verzoekschrift te zenden aan Hare Majesteit om een afzonderlijken burgemeester. Ook is een schrijven gericht tot den Minister, den Commis saris der Koningin en den heer mr. P. C. J. Hennequin, afgevaardigde. Aan grondgebied is Biervliet de grootste gemeente in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met een bevolking van 2200 zielen. Bierliet, zou van Kerkwijk zeggen, heeft waarlijk recht op een eigen burgemeester, en wij zeggen het hem gaarne na. Bruinisse, 20 April. Gisterenavond bracht het muziekgezelschap Excelsior" directeur de heer Theewisaan een echtpaar, dat zijn vijftig-jarig huwelijk herdacht, een serenade. Deze beleefdheid werd door de feestvierenden zeer op prijs gesteld en bracht een talrijk publiek op de been. Ongeveer op denzelfden tijd verspreidde zich het gerucht, dat een drietal vaartuigen van elders nabij den hoek van het Nieuwland aan den grond geraakt waren. Terstond vertrokken een aantal booten van hier uit de haven, om zoo noodig assistentie te verleenen. Bij onderzoek bleek deze echter overbodigde vaartuigen geraakten zonder hulp weder vlot. Van de scheepstimmerwerf van den heer P. Van Duivendijk werd dienzelfden dag een mosselboot te water gelaten, zoo groot als hier nog niet in de vaart gebracht is. Het schip werd van uit de werkplaats steil tegen den dijk op, er over en steil den dijk af te water gelaten, hetgeen een interessant gezicht opleverde. De boot is, zooals men dat van den heer Duivendijk gewoon is, flink en net afgewerkt en doet den bouwmeester alle eer aan. Scherpenisse, 20 April. Een blinde jongen alhier, die naar den zolder was gegaan en er weer af wilde komen, had het ongeluk er af te vallen. Hij kwam met zijn hoofd zoo hevig op den ladder terecht, dat eenige sporten er van stuk waren. Het hoofd, dat erg verwond is, heeft de dokter genaaid. De toestand is, hoewel zeer ernstig, tet heden nog niet levens gevaarlijk. Cortgene20 April. Onze brigade-com mandant, de heer Kunst, schijnt om ons onbekende redenen het bij enkelen alhier ver korven te hebben. Men heeft er blijkbaar vermaak in gezien hem te ergeren door het bij hem ingooien van ruiten. Het is te betreuren, dat de onverlaten niet op de daad zijn betrapt, daar uitingen in dien zin zeer zeker door geen weldenkende zal worden toegejuicht. Landbouw en Veeteelt. Kortgene, 20 April. De firma Gebr. Polak te Vlissingen exposeeren bij gelegenheid der vee- en paardenmarkt alhier met een groote collectie landbouwwerktuigen. Naar aanleiding hiervan werd heden door hun een Sargeants Kunstmeststrooier in werking gesteld op een veld van den heer Hendrikse alhier, die zich daartoe bereid verklaarde. De goede werking voldeed de vele belang stellenden uitstekend, waarom het niet te ver wonderen zou zijn, dat door genoemde firma zoodanig werktuig met de veemarkt zal worden Dat de landerijen te Dinteloord duur worden verkocht, is reeds dikwijls gebleken; dat ook de heeren eigenaars hun bezittingen niet laag taxeeren, kwam dezer dagen nog aan het licht. Bij publieke verkooping werd geveild een hofstede met 42 gemeten bouwland in 9 koopen en werd verkocht door elkander voor ruim f 1000 per gemet van 41 A. en 81 c.A., dus bijna f 2400 per H.A. en nog werd het niet gegund. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Oosterland, 20 April. Bij de op heden gehouden aanbesteding door de Dorpsvereeniging »D. E. S." te Oosterland van 35000 K.G. chili-salpeter, is de levering daarvan vergund aan de laagste inschrijvers, de heeren W. J. C. Ribbens te Zierikzee. BECHT8ZAKEM. Yoor de rechtbank te Middelburg diende Vrijdag de zaak tegen E. B., oud 50 jaar, koopman te St.-Jansteen, beklaagd van meineed. De officier van justitie vorderde 2 jaar gevangenisstraf en de onmiddellijk inhechtenis neming van beklaagde. De rechtbank beval die inhechtenisneming en zijne overbrenging naar het huis van bewaring. Uitspraak Vrijdag 26 dezer. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Hedel (Geld.) door ds. G. A. Slagmolen te Herkingen. Door den heer P. J. van Santen, oud burgemeester van Breskens, is aan kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. aldaar een pijporgel geschonken, ter vervanging van het thans in gebruik zijnde harmonium. O N D E R W IJ S. Te Maastricht is voor de akte lager onder wijs o. a. geslaagd mej. H. M, J. J. van Agten uit Middelburg. Op de voordracht voor hoofd der school te Opende komt o.a. voor de heer F. H. Klenke te Ierseke. In sommige gemeenten zijn door den raad bepalingen vastgesteld, volgens welke de zittings- tijd van de leden der commissiën tot wering van schoolverzuim korter dan drie jaren zal kunnen duren. De Commissaris der Koningin in Zeeland vestigde daarom de aandacht van de Gemeente besturen er op, dat, naar zijne meening, die gedeeld wordt door den minister van binnen- landsche zaken, dergelijke bepalingen in strijd met art. 22 der Leerplichtwet zijn te achten. Post en Telegrafie. Met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot postbode voor de bestelling te Schoondijke C. van Leeuwe te Breskens. Waterweg Tan Dordt naar zee. Reeds meermalen heeft de Kamer van Koop handel te Dordrecht zich tot de Tweede Kamer gewend, om haar opmerkzaam te maken op den onbetrouwbaren toestand, waarin de tegen woordige waterweg van Dordrecht naar zee verkeert en om haar te doordringen van de noodzakelijkheid, dat voor de voor Dordrecht bestemde zeeschepen een betere waterweg worde geopend, met name die via Brouwershaven en het Hellegat. De weldra in behandeling komende motie over dit onderwerp van den heer Van Gijn c. s. geeft der Kamer aanleiding, opnieuw een breed- gemotiveerd adres aan de Tweede Kamer te zenden, met klem aandringende op aanneming van bedoelde motie. De ruim 200 leden tellende vereeniging »Vak en Kunst" te Dordrecht verzond een adres van gelijke strekking. Ook het hoofdbestuur der schippers- vereeniging nSchuttevaer" heeft een adres verzonden aan de Tweede Kamer, waarin adhaesie wordt betuigd aan de motie-Van Gijn, betreffende verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee. De vermiste Wieriugers. Te Hippolytushoef op Wieringen is weder een lijk aangebracht van één der sedert 16 Januari 1.1. vermisten. Het werd in de nabijheid van het eiland gevonden door den visscher P. Pool, en herkend als dat van den beurtschipper P. J. "Wigbout. Een oplichterij engros ontdekt. De Parijsche politie is een Londensche bende, die zich schuldig maakte aan oplichterij in 't groot, op het spoor gekomen. Naar de verschillende gemeenten van Parijs werden agenten gezonden om na te gaan welke rijke lieden in den laatsten tijd overleden waren. Vervolgens werden brieven naar het adres der overledenen gezonden, waarin van 1000 tot 2000 francs geëischt werd. Beweerd werd dat bij niet-voldoening de levensverzekering polis ter groote van 100.000 francs zou komen te vervallen. Gewoonlijk willigden de erfgenamen onmiddellijk in en de assurantie bestond, zooals van zelf spreekt, niet. Meer dan 50 klachten zijn reeds bij het parket ingekomen. Dezer dagen hield men één der agenten aan. De Pest in Indië. De verwoestingen, welke de pest in Britsch- Indië aanricht, zijn geweldigIn één enkele week van 5 tot 12 Maart 1.1. stierven in het geheel 7879 personen aan pest, terwijl er in de voorafgaande week 6991 overleden. Van 12 op 13 Maart kwamen te Bombay 177 gevallen van pest voor, waarvan er 171 doodelijk waren. Op denzelfden dag in 1900 overleden 111 pestlijders. Te Kolar neemt de pest af, doch de cholera neemt er in hevigheid toe. MARKTBERICHTEN. Cortgene, 19 April. Ter veemarkt waren heden alhier aangevoerd33 paarden, 52 stuks hoornvee, 1 varken en 4 schapen. Handel stug. Verkocht werdenvare koeien van f 100 f 120; 2-jarige vaarzen van f 90f 115 puike ossen van f 85-f 110 vette vaarzen van f 150- f 165; vette ossen van f 180—f 190; kalf- koeien van f 180—f 211 en kalfvaarzen van f 160—f 175. Voor de verloting werden aangekocht3 paarden, 9 ossen, 3 vaarzen en één kalfvaars, benevens één vet varken en één schaap, wat betreft levende have. Evenals vorige jaren kenmerkte de 10e ver loting zich door een over 't algemeen prettige stemming, die dezen dag weer tot een waren feestdag maakte. T E L E ft B A M M E N. Rotterdam, 22 April. GRANEN. Buitenlandsche traag. Meel f 10,25, stil. Binnenlandsche Tarwe f 5 A f 7,50. -- Rogge f 4,25 A f 5,40. Winter- gerst f 6 a f 6,75. Zomergerst onveranderd. - Chevaliergerst f 7,30 A f 8,25. Haver f2,50 a f3,75. Witte Boonen f9 Af 11,50. Bruine Boonen f 5,50 a f 7,50. Erwten f 7,50 a f 9,25. Canariezaad f 5,50 A f 7. Vlas. Op het land, voor den tijd veel handel. Aanvoer op de markt 8648 steen blauw, 39 51 stuivers. 362 steen wit, 3540 stuivers. 800 steen Groninger, 3843 stuivers, grootendeels verkocht. Aardappelen. Geen aanvoer. Kaas. Aanvoer 3 partijen, f 17 A f 20. VEE. Aanvoer 381 Runderen, 60, 54, 50 ct. 361 Kalveren, 80, 70, 60 ct., handel traag. 118 Schapen, 60, 55 ct., traag. 110 Varkens, 48, 47, 46 ct., lichte 41, 40 ct., slap. Middelburg, 22 April. Acte-examens Lager Onderwijs, Geëxamineerd vijf. Geslaagd de heerenJ. Straub van Brouwers haven, C. J. Bakker van Axel, H. Oele van Kloetinge, A. A. Barentsen van Schoondijke. Aangenomen het beroep naar de Gere formeerde Gem. te Souburg door den candidaat G. F. Kerkhof van Rotterdam. Zeetij dingen. Zierikzee. Gearriveerd: »Carisbrookecastle", kapt. Coleman; uJachin", kapt. Roberts; van Engeland naar Pruisen, zetten de reis via Dordrecht voort. V ertr okken: »Flower of Essex", kapt. Palmer a Lord Tennyson", kapt. Hoogenbos; van Dordrecht naar Londen. Vereenigde Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappijen. en tusschengelegen plaatsen v.v. April. Van Zierikzee Van Rotterdam Dinsd. 23 's m. 8,30 u. Woens. 24 Dond. 25 Vrijdag 26 Zaterd. 27 Zondag 28 Maand. 29 f8,30 *8,30 §8,30» f8,30 §8,30» f8,30 Dinsd. 23'sm.f 12,u. Woens. 24 §12, Dond. 25 fl2, Vrijdag 26 *12, Zaterd. 27 §12, Zondag 28 f 12, Maand. 29 §12, Dienst per Schelde I". »Schelde H". f »Stad Zierikzee". ADVERTEMTIEM. ftetrouwd J. BERKHOUT en T. HODDE Kd., die, ook namens wederzijdsche Familie, harte lijk dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Renesse, 19 April 1901. Heden overleed onze lieveling JOHANNIS, op den jeugdigen leeftijd van negen weken. St.-Annaland, 20 April 1901. J. ZANDEE. W. A. ZANDEEvan Nieuwenhuizen. De ondergeteekende betuigt zijn' dank aan de kiezers der Ned. Herv. Gemeente, bij zijne benoeming tot Notabele. Stavenisse, 21 April 1901. A. TUIJNMAN Cz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2