ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Dinsdag 23 April 1901. HEEREN-H0EDEN, (Zierilizeesclie C o u r a n t RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. B E K E NDMA KING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 4,60. Noord-AraerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 57ste JAARGANS. No. 7528. Directeur I A. J- DE L002SE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan i3 regel» 30 Ct«. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 75 cts. Elke. regel meer 1£S cts. model 1901. Magazijn Poststraat. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente tér visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van ADRIA.AN VAN LEERSUM, thans nog wonende te Colijnsplaat, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprichting van eene Broodbakker^ in het woonhuis, staande op den hoek vau de Hoofdpoortstraat en Breestraat, plaatselijk gemerkt wijk C, No. 296, kadastraal bekend sectie B, No. 774; dat op Maandag den 6 Mei aanstaande, te 12 uur des middags, op hot Raadhuis dezer gemeente, in de Ver gaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoekerals zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 22 April 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het nut van een Telefoon. Het is aan elk, die slechts eenigermate ont wikkeld is, bekend, welke omwenteling in het maatschappelijk en mercantiel verkeer van men8chen en volken de stoom en de eleetriciteit veroorzaakt hebben. "Waar men om familie-aangelegenheden of handelsrelaties vroeger wegens de langzame en gebrekkige vervoermiddelen vaak dagreizen noodig had, eer men ter plaatse van bestemming was aangekomen, heeft men thans in eenige uren denzelfden afstand pijlsnel afgelegd. Men zag toen tegen een reis op als tegen het beklimmen van een berg. Een reis was destijds een belang rijke gebeurtenis, een onderneming van gewicht. In die dagen had dan ook begrijpelijkerwijze het verkeer tusschen de menschen en volken op verre na niet dien verbazenden omvang bereikt, welken het nu in den loop van den tijd ver kregen heeft. De stoom heeft daarin een reusachtige ver andering teweeggebracht. Stoomboot en stoomros hebben allengs de trekschuit en diligence schier geheel vervangen. Waar de snelgevleugelde verscheen, zijn deze, na eeuwenlang bestaan te hebben, jammerlijk te gronde gegaan. Een praal graf vereeuwige hun verdiensten. Van niet minder groot gewicht waren de gevolgen van de toepassing der eleetriciteit op de telegraaf. Aan een nieuwen toestand werd daardoor van lieverlede het aanzijn gegeven. De belangrijke gebeurtenissen toch op sociaal, politiek en commerciëel gebied, die alom tot in de verat verwijderde streken van onzen aard bodem plaats grijpen, worden nu door de telegraaf in een minimum van tijd ter kennisse van belanghebbenden en het groote publiek gebracht, zoodat zij op den dag zelve, waarop zij geschied zijn, bekend zijn. Maar de wetenschap stond bij die scheppingen van het menschelijk vernuft niet stil. Niet tevreden het geschrevene woord door middel van de electrieke vonk over te brengen naar alle windstreken der aarde, vonden haar adepten ook nog het middel uit om het geluid over te planten. De scheidsmuur van afstand zou voor het gesprokene woord voortaan ophouden te bestaan. Dit verrassend resultaat bracht de telefoon tot stand. Wie bijvoorbeeld in Amsterdam of Rotterdam woont, en in Brussel een familielid of handels vriend heeft, kan, als hij intercommunaal is aangeslotenmet dezen door middel van de telefoon een geregeld gesprek voeren, daarbij zelfs de stem herkennend van hem, met wien hij spreekt. Is men in Amsterdam of Rotterdam niet intercommunaal, maar alleen aan het lokaalnet aangesloten, dan kan men door de telefoon met de snelheid van den wind naar al de richtingen van de stad persoonlijk en mondeling zijn bestellingen doen of zijn orders geven, mits natuurlijk hij, aan wien men iets op te dragen heeft, ook telefonisch verbonden is. De advokant op zijn bureau, en de koopman op zijn kantoor spreken op die wijze vaak met iemand, die in een geheel ander gedeelte van de stad woon achtig is. Men begrijpt, dat deze inventie voor het onderling verkeer der menschen, inzonderheid voor den handel, want nu kan de koopman op verre afstanden zelfs persoonlijk en mondeling zijn handelsoperaties op touw zetten en leiden, van enorm en onberekenbaar nut is. En het zou, dunkt ons, wel overweging ver dienen, of het niet wenschelijk zou zyn ook Zierikzee met Amsterdam en Rotterdam, de twee aanzienlijke middelpunten van onzen handel, telefonisch te verbinden. De Transvaalsch - Engelache oorlog. Londen, 20 April. Als een gevolg van de toenemende warmte te Kaapstad vermeerdert het aantal pestgevallen. Uit Badfontein wordt van Woensdag aan de Daily Telegraph gemeld, dat kolonel Plumer zich nu aan de Olifantsrivier bevindt, waar zijn aanwezigheid de Boeren-vluchtelingen aantrekt, zoodat er bij de afdeeling nu meer dan een dozijn wagens met huisgezinnen zyn. De Times verneemt uit Pretoria, dat de operatiën nu begonnen zijn in de districten Bethel en Ermelo, in vereeniging met de bewe gingen in andere richting, ter verhindering van de door de Boeren aangewende pogingen om in noordelijke richting naar het Boschveld door te breken. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zal Sir Alfred Milner nu in het begin der volgende maand Zuid-Afrika verlaten, om zich met een verlof van drie maanden naar Engeland te begeven. In dien tusschentyd zal Lord Kitchener hem vervangen. Ds. Broekhuyzen uit Pretoria, thans in Nederland, zal den 2 Mei a.s., in gezelschap van zijn broeder, die dokter is, naar Amerika vertrekken, om propaganda te maken voor de zaak der Boeren. Onder het opschrift»De ziel der Boeren", vinden wij in De Telegraaf de vertaling van een treffend schoor/ artikel van Jesn Carr^rc, den bekenden Zuid-Afrikaanschen correspondent van het Parijsche blad Le Matin. Het bevat de slotsom, waartoe de schrijver, die zijne Zuid-Afrikaanache bevindingen nu in een boek »En pleine Epopée" heeft samengevat, daardoor Ondanks alles geloof ik, zegt hij, dat de oorlog nog lang zal duren. En dan schrijft hij verder aldus: »Men heeft geen denkbeeld van de fabelachtige afstanden, die zich voor onze Europeesche oogen in de Zuid-Afrikaansche velden uitstrekken. Werkelijk, het Engelsche leger is daarin als verloren. Honderd mannen, vlug als Boerenruiters zijn, kunnen duizenden soldaten doodvermoeid maken. »Maar deze materieele voordeelen zouden in werkelijkheid toch weinig te beteekenen hebben, wanneer de Boeren niet om hen te steunen, een onverwinnelijke en wonderbaarlijke macht hadden in hun geloof. »Dat is naar waarheid de geweldige macht, die Engeland niet voorzien heeft, die de soldaten en officieren niet gissen, die krijgslist noch diplomatie zullen kunnen vernietigen en waar door aan den oorlog in langen tijd nog geen einde zal kunnen komen. ï»0, ik begrijp den kreet, dien een goudmijnman eens uitte: »Maar vecht de duivel dan met hen?" »Mijn waarde millionair, 't is niet de duivel, het is juist de tegenovergestelde macht, en die is nog geduchter. 't Is God zelf misschien, of het zijn minstens al de edele gedachten en al de onbaatzuchtige hartstochten, waardoor de menschheid zich tot het goddelijke verheft. »In de allereerste plaats hebben de Boeren geloof in hun eigen bestemming. Zij weten dat de nationale vrijheid onafscheidelijk verbonden is aan de vrijheid van den grond en dat een ras zonder die vrijheid slechts een troep slangen is. »En daar zij dit weten, willen zij liever in hun persoon, in hun gezin en in hun goed lijden zij willen zich liever individueel opofferen en sterven, opdat het ras vrij blijve". x> Voorts hebben zij geloof in Tiun zaak. Zij weten, dat het motief van dezen oorlog het laagste is, dat in de geschiedenis der volken ooit twist tusschen mannen heeft opgewekt. »Maar bovenal hebben zij geloof in God. Zij zijn groote Christenen, op de wijze van de eerste geloovigen, strijdende en berustende Christenen, wier daden alle door de beide Testamenten zijn geïnspireerd. Men kan zeggen, dat zij in den bijbel leven en dat de bijbel in hen leeft. Zij weten, dat het leven van menschen en volken somtijds aan vreeselijke beproevingen wordt onderworpen en dat het dragen van die beproevingen en, anderzijds, het strijden om er door eigen inspanning uit te komen, den grootsten plicht en den schitterendsten roem vormen. »Met die wetenschap komen zij in hun tegenspoed nooit -in opstand tegen hun lot, maar bedaard, met het gebed op de lippen, zijn zij besloten tot den dood weerstand te bieden, zeker als ze zijn, dat ze niet zullen worden verlaten. Als hunne overwinning overeenkomstig de plannen van den Heer is, zal de Heer hun ten slotte de overwinning geven. Als God om raadselachtige redenen wil, dat zij zioh na alles als offer zullen geven, zullen zij dit verheven offer brengen, want zij zullen gelooven, dat God gesproken heeft, en zij zullen zich gelukkig achten de menschheid door het offer van geheel een volk te redden. »Maar, in afwachting daarvan, zal geen menschelijke beweegreden hen kunnen verleiden, geen bedreiging hen verontrusten, geen zwakheid hen doen vallen. »Men heeft getracht, en men zal blijven trachten, hen op het hart te trappen door hunne gezinnen te mishandelen, hunne belangen te benadeelen, door hunne goederen te verwoesten, hun als lokaas een voordeeligen vrede voor te houden; zelfs door beloften van goud de meest vastberaden mannen onder hen om te koopen. IJdele pogingen! De wondere adem, die hen voert, werpt al de stellingen van hunne vijanden omver. »En de veroveraars blijven verbaasd en begrijpen niets van die macht, die in geen enkel cijfer kan weergegeven worden. »Wat zal er ten slotte gebeuren? Werkelijk, niemand kan het zeggen. »Maar wat later schitterend in de historie te voorschijn komt, dat is de zieleschoonheid van deze dappere Boerengeneraals en van hunne soldaten, die strijden zonder middelen, liever dan toe te geven aan materieele berekeningen. nNoch verbrande huizen, noch geroofde kudden, noch vrouwen zonder haard, noch geheel die hartverscheurende ruïne, die een halve eeuw werkens vernietigt, niets heeft nog die mystieke Boeren kunnen buigen, die de smart tot helden heeft gemaakt. »Het goud heeft geloofd, dat het meester van het geweten zou zijn; het is overwonnen. Hoe het zij, vroeg of laat, het resultaat van den oorlog, de zedelijke overwinning, is voor goed behaald. »Het is sedert de Kruistochten en de veld tochten der Fransche revolutie het schitterendste wapenfeit, dat door legermachten onder den adem van het Ideaal is verricht". Engeland. Londen, 49 April. Het Lagerhuis heeft met 486 tegen 447 stemmen het besluit aan- j genomen, waarbij machtiging wordt -verleend tot eene leening van 60 millioen pd. st. (720 I millioen gulden) tot voortzetting van den i Transvaalschen oorlog. Duiischland. De opstijging van den reuzen-luchtballon de »Berson" heeft te Berlijn onder omstandigheden plaats gehad, die sterk aan de luohtreizen van Jules Verne herinneren. De luchtreizigers, die om half acht te Berlijn opstegen, werden door een krachtigen wind in Noord-Westelijke richting gedreven. Zij kwamen voorbij Bernau, Eberswolde, het meer Maldersee en besloten bij het Baltische kustland, na een reis van 2|- uur, te dalen. Do ballon kwam eenigszins krachtig neder, het schuitje werd omgeworpen en de kapitein, dr. Broeckelman, die zich, evenals zjjn metgezel Habel, in het touwwerk vastgebonden had, viel op den grond. De ballon, aldus van dit gewicht ontdaan, steeg weêr omhoog en verdween in de richting van Koeslin. De heer Habel, die zijn eerste luchtreis maakte, wist niet wat te beginnen. Op 40 meters boven het Büchow-meer zwevende, dat slechts door een duin van de zee gescheiden is, nam hij een kloek besluit en liet zich in het water vallen. Een visscher nam hem aan boord en een uur later waren de beide luchtreizigers weêr vereenigd. De »Berson", die een waarde van f 3600 heeft, is verloren gegaantot dusver heeft men er niets meer van gehoord. Nederland. Apeldoorn, 20 April. De jaardag vaa Prins Hendrik is alhier op rustige wijze gevierdhot geheele feest droeg een huiselijk karakter. Te ruim 42 ure werd H. M. de Koningin- Moeder aan het station verwelkomd door de Koningin en den Prins. In vier kofrijtuigen ging het, door de dorps straat, naar het paleis. In het eerste a la daumont bespannen, met vierspan, waren de Koninginnen met den Prins gezeten. Jockeys, koetsier, palfrenier en fouriers hadden bouquetten op de borst. Des avonds had ten paleize een familiediner plaats. De Prins is namens de gemeente Apeldoorn een prachtige bloemkrans geschonken. De geschenken aan Prins Hendrik als ver jaarscadeau, tal van voorwerpen van kunst en smaak, waren door H. M. in eene afzonderlijke kamer gerangschikt. Kampen', 20 April. Aan den korporaal A. Leeuwe (geboren te Zierikzee), van het 3e Reg. Infonterie, gedetacheerd by het Instructie-bataljonzal op 7 Mei a.s. de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst worden uitgereikt. Amsterdam, 24 April. Dezer dagen deed zich een koddig tooneeltje voor op het perron van het centraalstation alhier. Man en vrouw met 5 kinderen waren voor eenige dagen uit logeeren, doch de vrouw beviel dit niet en zij wilde stilletjes vertrekken. Reeds had zij een kaartje gekocht en wilde juist in den trein stappen toen haar echgenoot op hét perron kwam, en onder een vervaarlijk geschreeuw haar uit de coupé wilde halen. Daar de vrouw een kaartje had, was de stationschef verplicht haar te helpen, en moest de man aanzien (hij werd door twee agenten vastgehouded), dat zyn vrouwtje toch vertrok. Een menigte reizigers hadden ondertusschen niet bemerkt, dat hun trein vertrokken was, zoodat ook zij, evenals de man, de dupe van de historie werden. Utrecht, 20 April. Op de Nieuwe Gracht vroeg hedenmiddag ongeveer 4 uur, een tamelijk net gekleede juffrouw aan een meisje dat met hoedendoozen liep, of zij er soms even helpen zou, opdat zij (het meisje) de doozen beter zou kunnen dragen. Het meisje vond dit goed, doch nauwelijks had nde juffrouw" één der doozen in handen, of fluks had zij den daarin aan wezigen hoed er uitgenomen en onder haar mantel verborgen. Het meisje had echter den diefstal zien begaan en achtervolgde de juffrouw, tot een agent in de nabijheid was, aan wien zij het voorgevallene mededeelde. De juffrouw werd aangehouden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Na in verhoor te zyn genomen door den commissaris van politie, werd zij onder geleide van een agent naar het station gebracht, teneinde naar 's-Gravenhage, haar woonplaats, te worden gezonden. 's-Gravenhage, 20 April. Donderdagavond werd in de Groote Kerk alhier een dochtertje van mevrouw Ben Yiljoen, de echtgenoote van den Transvaalschen Boerengeneraal, door dB. Yan Gheel Gildemeester gedoopt. De predikant wees er in zijn toespraak tot de moeder op, hoe zij, haren echtgenoot een doohter geschonken hebbende zonder dat hij zelf nog kennis droeg van die heugelijke gebeurtenis, dat kind opdroeg aan den Hemelschen Yador, die 't leven van den moedigen strijder tot hiertoe voor zijn land en volk spaardehy prees haar gelukkig, dat zij haar kind kon ter doop houden in een land, dat zoozeer met 't hare sympathiseerde, ten aanzien van een volk, welks hart zoo warm klopte voor het hare. Het doohtertje van mevrouw Yiljoen kreeg de namen van H. M. onze Koningin, als uiting van de dankbaarheid der moeder voor de sympathie, door onze Vorstin voor Transvaal en zijn President aan den dag gelegdalleen werd de naam Vrede" er aan toegevoegd als een hoopvolle uiting voor de naaste toekomst. Zierikzee, 20 April. De anti. rev. kies verenigingen in dit district hebben besloten bij deze tusschentijdsche verkiezing voor een lid der Prov. Staten geen candidaat te stellen, en de kiezers aan te bevelen zich van stemmen te onthouden. Gisterenmiddag tusschen 3 en 4 ure viel de negenjarige A. Kloppert door één der halansgaten van de buitenbrug alhier te water. De schippersknecht J. A. van der Linde van Zonnemaire, het gevaar bemerkende waarin zich de jeugdige drenkeling bevond, roeide er onmiddellijk met de roeiboot van het in de nabijheid aanwezige boeiersohip Dankbaarheid" heen, en mocht het genoegen smaken het knaapje van een wissen dood te redden, j Naar men aan de Midd. Ct. schrijft, blijft j de zomerdienstregeling der Rotterdamsche j trammaatschappij op het traject Anna-Jaooba- PolderSteenbetgen, behoudens geringe wijziging in aankomst en vertrek der treinen, dezelfde I als de winterdienstregeling, zoodat het aantal treinen tot drie blijft beperkt. In ieder geval is uitbreiding van den dienst niet vóór Juni te verwachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1