/lillik ynsdii NIEUWSBODE. Zaterdag 20 April 1001. HEEREN-H0EDEN, (Zierikzeesche C o u r a n t) Dit nummer twee bladen. bestaat uit Eerste Blad. J. DE GRAAF Cz. Onveiligheid Vaarwater. Uit Stad bh Provincie. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG 'en ZATERDAG. De. prijs per 3 maanden is f 4,30, franco fier post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7527. Dlreotour A. J. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan i3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter uiordt mar plaattruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FhéInked, Havenpark 348, Zierikzee. RECLAMES. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer 15 cts. model 190I. Magazijn Poststraal. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, alsVisitekaartjes, Huwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banketzakken, enz. enz. Net werk, tot de laagste prijzen. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter tenuis van zeevarenden, die daarby belang kunnen hebben, dat op den 23 April e.k. en volgende dagen, schietoefeningen zullen plaats hebben van uit eene opstelling naast de Kustbattery nabij Diemerdam in de richting van het punt, liggende op ongeveer 1300 m. Zuid van het fort Pampus; dat de schietoefeningen zullen plaats hebben tusschen 10 uur des voormiddags en 4 uur des namiddags, terwijl op de dagen, waarop gevuurd wordt, roode vlaggen zullen worden getoond op het fort Pampus, op de Westbatterij te Muiden en op de Kustbattery nabij Diemerdam dat de driehoek gevormd door de Kustbattery naby Diemerdam, de stompe ton no. 15 met afgeknotten kegel (Muiderhard) en den toren van Muiderberg, als onveilig wordt beschouwd; en dat gedurende het vuren eene stoomboot in de nabij heid van den onveiligen driehoek beschikbaar zal zijn voor het geven van waarschuwingen en om zoo noodig kleinere zeil vaartuigen behulpzaam te' zijn om uit dien driehoek te komen. Zierikzee, den 18 April 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Zierikzee, 19 April. Donderdagnamiddag ten twee ure vergaderde in de Concertzaal alhier tot het stellen van een candidaat voor de Provinciale Staten de Centrale Liberale Kies- vereeniging. De heer mr. A. J. F. Fokker opende de vergaderingwaarop door den secretaris, den heer J. A. de Bruyne, de notulen werden voorgelezen, die de vergadering on veranderd aannam. Alvorens tot de eigenlijke werkzaamheden over te gaan, wijdde de voor zitter een woord van herinnering aan het over leden Statenlid, den heer mr. J. A. Bolle, een man, die trouw op zijn post streed voor de belangen van dit district. In hem verliest dan ook dit eiland een voortreffelijk medeburger en een uitnemend afgevaardigde voor de Provinciale Staten. Hierop wordt de presentielijst vastgesteld. Behalve het Centraal Bestuur, dat door elf leden vertegenwoordigd was, bleken aanwezig te zijn Zierikzee, Dreischor, Bruinisse, Noord- gouwe, Kerkwerve, Noordwelle en omstreken, Brouwershaven West-Duiveland Ellemeet Eikerzee, Haamstede, Burgh, Midden-Duiveland. Yan de gelegenheid de gestelde candidaten, de heeren C. J. Hocke Hoogenboom, D. Hocke Dz. en L. de Oude, te bespreken, maakte niemand gebruik, zoodat tot de stemming werd over gegaan, waarvan de uitslag was, dat van de 44 uitgebrachte stemmen de heer C. J. Hocke Hoogenboom 37 stemmen, de heer D. Hocke Dz. 5 stemmen, en de heer L. de Oude 2 stemmen op zich vereenigde, zoodat eerstgenoemde, wanneer hij de candidatuur aanneemt, de candidaat van de Centrale Liberale Kiesver- eeniging is. De voorzitter wenscht de vergadering met de keuze van een man geluk, die ter bevordering van de landbouwbelangen reeds veel gedaan heeft, en door het district gekozen, onze eilanden in de Staten waardig zal ver- Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden gekozen de heeren E. L. Nauta, A. A. Vis en F. van den Bout. Aan de beurt van aftreding was de secretaris- penningmeester, de heer Prinse, die zich niet weder verkiesbaar stelde. Na een gehouden stemming, die over 6 leden verdeeld was, gaven l V.ozen te kennen, dat zij voor het secretariaat j niet in aanmerking wenschten te komen. Op aandrang der vergadering verklaarde de heer Prinse het secretariaat voorloopig als waar nemend secretaris te zullen aanvaarden, onder dien verstande, dat hij op de eerstvolgende vergadering wijziging van het reglement zal voorstellen, n.l. zoodanige wijziging van art. 8, dat de bestuursleden niet dadelijk herkiesbaar zullen zijn. Ellemeet. De Liberale Kiesvereeniging Ellemeet en Eikerzee heeft de heer D. Hocke Dz. tot voorloopig candidaat der Prov. Staten Nederland. 's-Gravenhage, 17 April. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn tot her vatting der werkzaamheden opgeroepen tegen Maandag 22 dezer, des avonds half negen. Een suppletoire begrooting voor buiten- landsche zaken is ingediend, waarop f 15.000 voor dit jaar wordt aangevraagd voor het stichten van een gezantschapsgebouw te Peking, terwijl het in de bedoeling ligt de voor den verderen opbouw benoodigde gelden bij de begrooting voor het loopende jaar aan te vragen. Het werk voor den extra-trein, welke door de beide spoorweg-maatschappijen aan II. M. de Koningin en den Prins-Gemaal zal worden aangeboden, is zóódanig verdeeld, dat de salonrijtuigen in de werkplaatsen van den Hollandschen Spoorweg, het overige materiëel voornamelijk in die van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen worden ver vaardigd. Amersfoort, 47 April. Een ongeval, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, had plaats in het pas in gebruik genomen nieuwe gebouw naast het R.-K. pensionaat, aan den Zuidsingel alhier. "Wel had men eenigen tijd te voren een vrij sterke gaslucht waargenomen, en den fitter gewaarschuwd, doch nergens was een lek te ontdekken. Toen de fitter, bijna 25 meter van de plek waar later het lek ontdekt werd, een lucifer afstakvolgde een hevige ontploffing. Het plafond, waartusschen het gas zich had opgehoopt, sloeg uiteen en van één der ramen werden ruiten en roeden verbrijzeld. De zusters, die in het vertrek bezigheden hadden verricht, hadden dit juist verlaten, zoodat geen persoonlijk ongeval te betreuren is. De fitter kwam vrij met den schrik. De materieele schade is betrekkelijk gering en zal reeds spoedig hersteld zijn. Ooltgensplaat, 47 April. De Liberale Kies vereeniging alhier heeft tot candidaten gesteld respectievelijk voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten, de heeren mr. G. J. Goekoop en mr. A. J. C. van Weel, beiden aftredende leden. Numansdorp, 47 April. Door tusschenkomst van den burgemeester werd, namens de directie der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij, aan den arbeider Jan Groeneweg alhier, die onlangs een ongeluk kreeg bij het stapelen van balen uien op het haven-emplacement, f 50 ter hand gesteld als tegemoetkoming in de daardoor geleden schade, welke milde gift met groote dankbaar heid werd aanvaard. Na nog eenige besprekingen wordt de algemeene vergadering gesloten. Yan de openbare gebouwen en uit onderscheidene particuliere woningen wapperde heden ter gelegenheid van den verjaardag van Zijn Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden de nationale driekleur. Met 4 Mei a.s., zijn de kommiezen bij 's rijks belastingen J. van den Berge, 4 e kl. te Tholen en B. Talboo, 2e kl. te Ilansweert verplaatst naar Amsterdam. Benoemd tot sluisknecht aan de Oost- en Westluis van het kanaal GentTerneuzen, D. de Zeeuw, sluisknecht aan de Westsluis. I Tot hulpsluismeester aan de Westsluis is benoemd A. A. Rijnwalt, thans sluisknecht aan de Oostsluis. I De uitslag der stemming voor lid van den gemeenteraad van Koewacht is, dat her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren E. de Vleeschouwer en Th. Perseijn, die resp. 74 en 59 stemmen verkregen. 498 van de 257 kiezers stemden. De heer B. Reijndorp van Amsterdam trad deze week op enkele plaatsen van Zeeuwsch- Ylaanderen, als Terneuzen en Axel voor een gering aantal toehoorders op, om te spreken in het belang van algemeen kiesrecht en de sociaal democratie. Pogingen evenwel om in die plaatsen een afdeeling van de sociaal-democratische partij op te richten mislukten volkomen. De 8oc.-democraat J. K. van der Yeer te Londen schrijft aan Het Volk, dat zijn vrouw en hij in den aanvang van Augustus met een groot gezelschap Engelschen, socialisten, socialistisch gezinden en oorlogstegenstanders, een reis door Nederland komen doen. Zij zullen ongeveer 42 dagen in het land vertoeven en o.a. Middelburg bezoeken. In een paar plaatsen wilden zij gaarne een meeting houden. Een paar sprekers (Engelschen) zullen den tocht meemakenvoor vertaling zal gezorgd worden. Noordgouwe, 48 April. In de gisterenavond Westelijk Schouwen. De bloembollen cultuur in deze streken blijkt van grooter afmetingen te worden. Bepaalde zich de teelt in het vorige jaar alleen tot Haamstede en de onmiddellijke omgeving, thans zijn ook leden van elders tot de .Vereeniging toegetreden, die zich eveneens zullen toeleggen op het kweuken van bloembollen. Al is de aanvrage van dat goedje door de toegetreden leden nu wel niet groot, toch wordt langzamerhand de belang stelling in deze onderneming ook buiten Haam stede opgewekt en bevorderd. Wij twijfelen niet, of de Vereenigingwaaraan nog meerdere leden zich konden aansluiten, zal in bloei toe nemen, nu gebleken is, dat deze gronden zich uitmuntend leenen voor bloembollencultuur. De ondervinding in het vorige jaar heeft geleerd, dat de uitkomst verre de gekoesterde ver- wachtingen overtrof. Tellen wij thans honderden aangelegde bedden, dan zullen duizenden akkertjes met hunne schoone bloemen het oog i van den bezoeker verlustigen, en de beurzen dei: bloembollenkweekera zullen er wel bij varen, i Scherpenisse, 48 April. Op de nieuwe kiezerslijst dezer gemeente komen 217 kiezers i voor de Tweede Kamer, 216 voor de Provinciale Staten en 215 kiezers voor den Gemeenteraad. Het polderbestuur van het waterschap Westkerke heeft, daartoe in staat gesteld door 1 een geldleening van eenige belanghebbenden, besloten in plaats van deel der hoofdwegen dit jaar te begrinden, reeds er van te verharden, i Oud-Vossemeer. Door eenige dames te dezer plaatse is alhier een Amajubadag-collecte 1 gehouden, die zuiver heeft opgebracht f 91,30, welk bedrag aan mevr. B. Waszklewicz, administratice van het Broekhuizenfonds, is overgemaakt. Goes, 17 April. Zeker was 't grootendeels nieuwsgierigheid, die zulk een talrijk publiek had samengebracht in de »Prins van Oranje", om aan te hooren de besprekingen door Samson en Keimpe Hoogerhuizen. Alleen het noemen van dien laatsten naam is voldoende om het onderwerp der voordrachten te doen raden. Wat daaromtrent is verteld, bevatte niets wat nieuw genoemd kan worden. Dat kan ook moeilijk de gebroeders Hoogerhuizen zijn nu eenmaal dood-onschuldig en onrechtvaardig gestraft door onze klasse-justitie. 't Mag een tegenvaller genoemd worden, dat na de voordrachten zoo niemand uit het publiek lust gevoelde om lid te worden van het Hooger- huizen-comité. 1 Het festival, den tweeden Pinksterdag te Goes te geven, belooft heel wat. Reeds 13 muziekgezelschappen uit Zeeuwsch Vlaanderen, Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland hebben zich aangemeld. Ook vele turners hebben hun medewerking Noordgouwe en Kerkwerve werd allereerst behandeld de vraagzal de Kiesvereeniging aangesloten blijven aan de Liberale Unie? Nadat voor- en tegenstanders zich hadden doen hooren, besloot de Kiesvereeniging met 8 tegen 6 stemmen de vraag bevestigend te beantwoorden. Als voorloopige candidaten voor de a.s. ver kiezing van een lid der Provinciale Staten werden genoemd de heeren C. J. Hocke Hoogenboom en D. Hocke. Deze candidaten werden besproken door de heeren Ch. Groeneveld de Kater, A. Prinse, M. W. van de Garde, A. A. Vis en F. van den Bout, waarna tot stemming werd overgegaan. De heer Hoogen boom verkreeg 7 en de heer Hocke 5 stemmen, terwijl 2 stemmen blanco waren uitgebracht. 1 Vlissingen. Aan de Koninklijke Maatschappij »de Schelde" werd sedert eenigen tijd bemerkt dat er koper werd ontvreemd. Het gelukte Dinsdag aan één der wachtlieden op heeterdaad te betrappen zekeren v. d. D., stoker aldaar, die bezig was zich ongeveer een 50 K.G. koper toe te eigenen. Vermoedelijk zijn hier meer personen in 't spel. De politie heeft deze zaak nu in handen. i RECHTSZAKEN. Zierikzee, 49 April. De arrond.-rechtbank heeft G. en P. de M., timmerlieden, wonende te Ellemeet, thans gedetineerd, beklaagd van meineed, verwezen naar de openbare terecht zitting, met bevel van hunne gevangenhouding. Vrijdag a.s. zal ter terechtzitting van de arrond.-rechtbank worden behandeld de zaak van A. J. de K., arts, wonende te Bruinisse. Naar wij vernemen, zijn door het O. M. gedagvaard 46 getuigen, terwijl als verdediger zal optreden mr. A. J. F. Fokker. Naar men beweert is de officier van justitie te 's-Gravenhage voornemens hooger beroep aan te teekenen tegen het vrijsprekend vonnis der Haagsche rechtbank in de zaak van den kleermaker P., betreffende de ontvoering van de knapen Van Weezei en Endlich. Te Lekkerkerk is gearresteerd en gevankelijk naar Rotterdam overgebracht dp 36-jarige schipper A. B., wiens schip en lading voor f 5000 verzekerd warn toen het scheepje door onbekende oorzaak in Hollandsch Diep zonk en de schipper op een bedrag van f 5000 bij de assurantiemaatschappij aanspraak maakte. Toen het scheepje gelicht werd, bleek het slechts zandballast in te hebben. Ter zake van oplichting is zijn aanhouding gelast. De arrestant is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Breda. Door de rechtbank te Gent zijn drie der vechtersbazen, die De Meij van Koewacht op 3 November 1.1. zóó erg verwond en mishandeld hebben, dat hij verscheidene weken bedlegerig geweest is, veroordeeld tot één maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. St.-Maartensdijk, 18 April. Ten overstaan van notaris van Seters werd heden in publieke le veiling ingezet: I. Een winkelhuis, erf en schuur aan de markt, met vergunning, groot 3 aren 20 centiaren, voor f 3305. II. Een arbeiderswoning in de Kleine Kaai groot 35 c.A., voor f 365. III. Een tuin en watergang in Parochiepapen- hoek, groot 5 Aren 50 c.A., voor f o05. IV. 2,86,60 H.A. bouwland, gesplitst in: IVa. 86 Aren 60 c.A., per 39,24 A.voor ƒ505. IVb. 56 20 idem 505. IVc. 66 85 i, u idem 510. IVd. 76 n 95 a a idem N 555. V. 1,67,45 H.A. bouwland en watergang in den Zuidhoek, gesplitst in Va. 87 Aren 30 c.A., per 39,24 A., voor 700. Vb. 89 n 15 I, i, idem 695. Al de verkochte perceelen zijn staande of ge legen in de gemeente St.-Maartensdijk, en werden geveild namens den heer L. van Splunter c.s. alhier. HTEBKNIEIJWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te Geervliet ds. A. Slagmolen te Herkingen. Te Middelharni8 is voor de eerstvolgende 10 jaren het beroepen van predikanten en het benoemen van ouderlingen en diakenen opge dragen aan den kerkeraad. Te Ooltgensplaat is het beroepen van predikanten en de benoeming van ouderlingen en diakenen voor de eerstvolgende 10 jaren weder aan het kiescollege opgedragen. Op het drietal voor predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam komt voor ds. D. J. Karres te 's Gravenhage, voordien o. a. predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Bruinisse. Stavenisse. Van de 137 stemgerechtigde manslidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier maakten heden 52 personen gebruik om te verklaren of zij de bevoegdheid tot het beroepen van een predikant en het benoemen van ouder lingen en diakenen, gedurende de eerstvolgende 40 jaren willen toevertrouwd zien aan den kerkeraad of aan een kiescollege. Slechts 40 verklaarden zich voor een kiescollege, zoodat de toestand onveranderd blijft. ONDER W IJ SI. Te Middelburg werden Donderdag j.l. voor onderwijzeres geëxamineerd 6 vrouwelijke can didaten, waarvan 3 werden afgewezen. Toegelaten werden de dames M. van Kampen van Breskens, VV. E. F. Scholte van Oostburg en W. van Wijngaarden van Sluis. Voor de vrije- en orde-oefeningen der gym nastiek werden geëxamineerd 6 vrouwelijke candidaten. Één werd afgewezen, terwijl slaagden de dames W. E. de Vrieze van Zierikzee, M. Kosten van Dreischor, A. Gloude van Zierikzee, C. G. L. Franken van Goes en D. F. Henry van Aardenburg. Men schrijft ons: De bitterheid tegen al wat Engelsoh is, moet toch wel groot zijn, want bij een benoeming, van een hoofd der school, heeft de meerderheid van den raad een bezitter van de Engelsohe taalacte niet gewild. Weg met Engelsch, spraken vier der zeven raadsleden. Te Biervliet is tot hoofd aan school A benoemd de heer J. Roda van Oostburg met 4 tegen 3 stemmen op den heer F. Beuu te Aardenburg. Deze laatste, zeer gunstig aangeschreven als voorloopig Biervlietech onderwijzer, werd algemeen gewild. Eilaas, die ongelukkige acte Engelsch. St.-Maartensdijk. Voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdacte heeft zich

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1