wering van schoolverzuim aannemen, en van de heeren Joh. van Es, P. Hoondert, M. de Korte en J. Lem8on, dat zij voor die benoeming bedanken. Een adres van den gemeenteraad van Brouwers haven om adhaesie-betuiging aan het verzoek om verbetering van het Hellegat komt daarna in behandeling, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Aan mejuffrouw A. C. Reijngoudt—Deurloo wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school II, met ingang van 1 Mei a. s., en wordt verder bepaald, dat solli citanten zullen worden opgeroepen voor die betrekking tegen 1 Juli op een salaris van f 500, met twee-jaarlijksche verhooging van f 25. Een verzoek van D. v. d. Kreke om vrijdom voor het betalen van schoolgeld wordt van de hand gewezen. Verder wordt ter tafel gebracht een aanbe veling voor vier leden van de commissie tot wering van schoolverzuim met den uitslag, dat worden benoemd de heeren D. Bom, I. Willemsen, C. Hobbelaar en F. H. Klenke. In de begrooting voor 1900 wordt af- en over geschreven tot een bedrag van f 470,50, terwijl over de post voor onvoorziene uitgaven wordt beschikt, waarvan aan ieder der veldwachters en den nachtwacht een gratificatie zal worden gegeven van f5. Ten slotte wordt nog vastgesteld het kohier der schoolgelden over 1901/1902, waarop voor komen 169 aangeslagenen tot een bedrag van f 1281,67*/». -Op de vastgestelde kiezerslijst dezer gemeente komen voor 514 kiezers voor de Kamer en Prov. Staten en 509 kiezers voor den Gemeenteraad. Middelburg. Het door Burgem. en Weth. opgemaakte kohier van de plaatselijke directe belasting op de inkomsten over 1901 bevat 3561 namen van belastingschuldigen. De laagste aanslag bedraagt f 1,71, terwijl de (beide) hoogstaangeslagenen elk een bedrag van f 1917.63 moeten betalen. Het kohier wijst in totaal een bedrag aan van f 100.292.865 In een heden te Middelburg gehouden vergadering van het polderbestuur van Walcheren, hoofdzakelijk belegd tot het behandelen der polderbegrooting voor 1901 enz., kwam ook in bespreking een door het dagelijksch bestuur opgemaakt concept-reglement betreffende pensio neering van de ambtenaren des polders. Na discussie werd een voorstel van den heer Melis om de leeftijdsgrens (door het bestuur gesteld op 65 jaar) te brengen op 70 jaar, aangenomen met 11 tegen 9 stemmen. Daarop deelde de voorzitter mede, dat het bestuur het voorstel tot pensionneering intrekt. wegens den moord, gepleegd op Marius Bogaardt, en aan wien onlangs nog 3 maanden afslag is verleend, is een verzoek tot revisie bij dien raad ingediend. TEBKIEZINGEN. De onder-afdeeling Middelharnisvan de Centrale Liberale Kiesvereeniging Overflakkee en Goedereede, heeft tot candidaat voor de Provinciale Staten in het district Middelharnis gesteldmr. A. J. C. Yan Weel te Ooltgensplaat (aftr. lid). Bruinisse, 13 April. Door de kiesvereeniging »Burgerplicht" alhier is candidaat gesteld voor de Prov. Staten de heer C. J. Hocke Hoogeboom te Zonnemaire. Aanbestedingen, Verknopingen enz. Dreischor, 13 April. Heden werd ten over staan van den notaris H. J. van Nouhuys te Brouwershaven openbaar verkocht 1 Heet. 58 Aren 60 c.A. bouwland te Dreischor, nabij den Kruisweg, voor f 734 per 39 A. 24 c.A. Bij de aanbesteding van steenkolen, chili- salpeter en maïs op 13 April 1901 door de Landbouw-Vereeniging te Kerkwerve, was in- geschreven door de volgende heeren: S teenkolen: W. J. Blom te Burghsluis ..af 0,92 per H.L. G. Pagé te Zierikzeeu - 0,90 u J. J. van 't Hof te Zierikzee - 0,926 M. Boot te Zierikzeeu - 0,85 u W. P.v. Pagé Co. te Zierikzee - 0,94* C. W. den Boer te Brouwers haven - 0,88 i, i, Gegund aan C. W. den Boer. Chili-Salpeter: C. van Bloois te Dreischor a f 10,10 en f 10,20 W. 8c J. C. Ribbens te Zierikzee - 10,04 P. J. van Aardenne te Dordrecht - 10,24 Alles per 100 K.G. Gegund aan W. 8c en J. C. Ribbens. Maïs: W. 8c J. C. Ribbens te Zierikzee f 4,48 per 80 K.G. C. van Bloois te Dreischor - 4,80 80 Gegund aan W. 8c J. C. Ribbens. Bruinisse, 13 April. Zaterdag had de verpachting plaats van de slikken behoorende tot de Ambachtsheerlijkheid van Bruinisse. De meeste perceelen werden voor kleinere bedragen gepacht dan bij vorige verpachting. Landbouw en Veeteelt. St-Maartensdijk. Bij de Vrijdag j.l. alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd 24 stuks - hoornvee en 79 biggen. Er was weinig handel, en de qualiteit van .'t vee liet voor 'tmeerendeel nog al te wenschen over. Prijzen werden besteed als volgt: Voor jaarlingen van f 65f 75voor twee-jarige ossen van f 120f 150voor vette koeien van f 170f 180 voor biggen van f 8f 10. RECHTSZAKEN. Tegen een landbouwer te Lisse werd door het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Haarlem een gevangenisstraf van een maand geëischt, wegens het vervalschen eener hoeveel heid melk met 30 percent water. Door Willem Marianus de Jongh, die in 1881 door den hoogen raad der Nederlanden tot 25 jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld, KERKNIEUWS. Door het prov. college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen der Herv. Gemeenten in Zeeland zijn benoemd tot lid van het algemeen college de heer C. F. Zeeman te Zonnemaire en tot secundus de heer W. A. Graaf van Lijnden te Koudekerke. Toezegging van beroep naar de Herv. Gem. te Ierseke is gedaan aan ds. G. van Dis te Zuidzande. Te Schoondijke (Zeeuwsch-Ylaanderen) heeft de kerkeraad al de nieuwe lidmaten, die dezer dagen zijn aangenomen, onvermogend verklaard in verband met het te betalen kwartje; ook in andere gemeenten zijn dergelijke gevallen voor- Te Oostburg daarentegen heeft men, evenals verleden jaar, al de nieuwe lidmaten doen teekenen, dat zij een kwartje zullen betalen een meisje uit de arbeidende klasse aldus schrijft men van daar werd door den predikant afgewezen, omdat hare ouders het kwartje niet konden of wilden missen. Haamstede, 14 April. Na bijna vijf jaren in ons midden te hebben vertoefd, nam onze' predikant, ds. D. A. van Krevelen heden- namiddag afscheid van onze gemeente, met eene keurige rede, ontleend aan Johannes 17 vers 21. Gelezen werd Matth. 133 tot 9 en 18 tot 23; gezongen werden Gez. 160, verzen 8, 9 en 13 en Gez. 96. Aan het einde der godsdienstoefening sprak de consulent ds. Kapteijn van Renesse den scheidenden vriend en leeraar een hartelijk woord tot afscheid toe, waarna de gemeente hem toezong het laatste vers van Psalm 121. Een groote menigte, zoo van hier als van de omliggende dorpen, woonde deze godsdienst oefening bij. Onze beste wenschen vergezellen ds. Yan Krevelen bij zijn vertrek naar Sybecarspel. Stavenisse, 14 April. Met 36 van de 50 uitgebrachte stemmen is gekozen tot notabele der Ned. Herv. Gem. (vacature Steenberg), de heer A. Tuynman. noodig is, de ingelijfden bij de militie te land langer onder de wapenen te houden of te roepen dan in het algemeen is toegestaan. Blijven zij langer dan zes weken onder de wapenen, dan moet bij een speciale wet het onder de wapenen blijven van die ingelijfden zooveel noodig worden bepaald. President Krüger. President Krüger verklaarde aan de heeren Nierstrasz uit 'sGravenhage en Hoffmann uit Stuttgart, die hem een pracht-album aanboden, dat onwaar was de bewering, dat Botha bereid was tot overgave, maar daarvan is teruggehouden uit vrees, dat alsdan ook de Vrijstaat zich zou overgeven. President Krüger blijft overtuigd, dat zonder de onafhankelijkheid te verkrijgen, Botha geen vrede wil. De Boeren blijven met eerlijke middelen strijden voor een rechtvaardige zaak, voegde hij er bij. O N D E R W IJ S. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openb. school te IJselmonde komt voor de heer J. van der Yelde te Sirjansland. Vrijdag 12 April had het overgangs examen plaats van de winterlandbouwschool te Goes. Negen leerlingen namen er aan deel. Één er van werd voorwaardelijk, met her examen, en acht onvoorwaardelijk bevorderd naar de 2e klassen.l. F. C. de Ridder van Terneuzen, J. Scheele van Goes, F. de Roo van Biezelingen, J. Filipse van Middelburg, M. J. Gast van Brouwershaven, I. de "Wilde van St.-Maartensdijk, J. J. van Nieuwenhuyzen van 's-Heer Arendskerke en M. J. Klompe van Serooskerke (S.) Zaterdag d. a. v. eind-examen dier zelfde inrichting. Acht candidaten, acht geslaagd en wel met zeer goeden uitslag. Ze zijnA. Ilage van Nieuwland, C. van Liere en C. de Yrieze van Kloetinge, I. Staal van Wilhelminadorp, A. v. d. Slikke van Stavenisse, A. J. Lindenbergh van Kruiningen, F. Hocke van Brouwershaven en S. Gast van Duivendijke. Op bezoek bij de Koningin. Eene commissie uit de Hoogere Burger scholieren, bestaande uit 4 jongens en 2 meisjes, is door H. M. de Koningin en Prins Hendrik ten paleize het Loo ontvangen ter aanbieding van de teekening van de gedenkzuil, die genoemde scholieren ter eere van het Hooge Echtpaar wenschen op te richten. De ontvangst was uiterst minzaam. H. M. dacht, als plaats voor de oprichting te zullen aanwijzen eene plek ter zijde achter het Paleis en sprak den wensch uit, dat de zuil onthuld zou kunnen worden, vóórdat H. M. en Z. K. H. naar het buitenland vertrekken. Een buitenkansje. Bij eene verkooping te De Wilp (Wester kwartier van Groningen) werd dezer dagen ook een oud kastje verkocht, Bij het weghalen zeide de verkooper, toen de kooper den drager tot voorzichtigheid aanspoorde, dat hij alles wat er in zat niocht behouden, want het zou hem niet meevallen. Bij het schoonmaken vond de nieuwe eigenaar evenwel tot zijne groote verbazing een zakje met 31 guldens, een paar zilveren breidopjes, een zilveren snuifdoos, een kerkboek met zilveren haak, en in het kerkboek twee muntbiljetten van 10 gulden. De gelukkige vinder heeft echter geen gebruik willen maken van zijn recht »om alles te behouden wat hij gevonden had". Niet alledaagse li. Een ingezeten van Steenwijk heeft aange boden f 100,000 in de gemeentekas te storten, wanneer het onderwijs in die gemeente in de door hem gewenschte richting gereorganiseerd wordt. Komt dit plan tot uitvoering, dan zal te Steenwijk o. m. een Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus verrijzen. Beter laat dan nooit. Te Maasland heeft zich een paarije in onder trouw begeven na een engagement van 35 jaren President Krüger en de toestand. De Vorstelijke Familie. Vrijdagavond, te ongeveer kwartier over achten, is Prins Hendrik met zijn gevolg weder te Apeldoorn aangekomen. H. M. de Koningin, met gevolg, wachtte Haren Gemaal aan het perron van het station op. Na een hartelijke begroeting ging men de wachtkamer binnen, onder het gejuich van het talrijk publiek. Ook buiten het station was een groote menigte, die het Vorstelijk Paar bij het wegrijden in open rijtuig, hartelijk toejuichte. De Burgemeester ontving H. M. de Koningin aan het station en deed het Koninklijk Paar uitgeleide bij het vertrek naar het Paleis. H. M. de Kóningin-Moeder is Vrijdag middag 6 u. 20 per Staatsspoor van Het Loo te 's-Gravenhage teruggekeerd. Op het perron werd H. M. ontvangen door den Burgemeester. Graaf Dumonceau is terug van zijne, ingevolge opdracht van H. M. de Koningin- Moeder gedane reis naar Duitschland. Als dag van vertrek van H. M. naar het buitenland wordt genoemd de 22ste dezer maand. De Koningin-Moeder, vergezeld door een hofdame, heeft Zaterdagmiddag twaalf uur, een palmtak gelegd in den Koninklijken grafkelder te Delft. Hllitie-Wet. Ter aanvulling van hetgeen wij Vrijdag hebben medegedeeld omtrent de wijzigingen door de Regeering in de ontwerp-Militiewet voorgesteld, kan nog dienen, dat ook voor de zeemilitie de 8|-maandsche eerste oefening zal worden ingevoerd, die echter tot ten hoogste 42 maanden zal kunnen worden verlengd voor hen, die na die 8-1- maanden blijken niet te voldoen aan de gestelde eischen van practische en theoretische bekwaamheid. Voorts wordt in de Militie wet een nieuw artikel gebracht, waarbij aan de Regeering de I bevoegdheid wordt gegeven om, wanneer het ter handhaving of tot herstel van de openbare j rust en orde, tot uitvoering van wettelijke voorschriften of om andere overwegende redenen Twintig man verdronken. De rest, 17 in getal, bouwden twee vlotten: een klein, waarop vijf mannen plaats namen, en een grooter, waarop twaalf man scheep gingen, waaronder ook de kapitein van het schip was. De twee vlotten vaarden eerst dicht bij elkaar, maar op een nacht verdween bet kleinste. Het groote vlot dobberde vijf-en-twintig dagen verder door, en de twaalf opvarenden leden het grootste gebrek. Zij hadden volkomen gebrek aan eten en drinken, en leefden ten slotte van het leer hunner schoenen, 's Nachts van den vijf-en-twintigsten dag werden twee van de schipbreukelingen krankzinnig en sprongen in zee. Den volgenden dag sloeg een Franschman den eersten bootsmaat met een bijl dood en leschte zijn dorst met diens bloed. Hij trachtte vervolgens een stuk van de hersenen van den vermoorde te eten; maar de anderen maakten zich meester van het lijk en gooiden het in zee. De dag daarna was de Franschman echter weder niet meer te houden en wierp zich op den kapiteinhij kon nog worden vast gehouden, de schipbreukelingen ontnamen hem zijn bijl en sloegen hem zelf dood. Het lijk bleef op het vlot liggen tot 's nachts. In een vlaag van waanzin stortten toen de overlevenden zich op het lichaam, en begonnen het op te eten. Op den acht-en-twintigsten dag van den tocht overleed de kapitein en ook diens lijk werd door de overlevenden verslonden. Dat ging zoo voort tot er nog maar twee mannen in leven waren. Den twee-en-veertigsten dag na het vergaan van het schip kwam het vlot te Soubi aan wal. Van daar zijn de twee overgeblevenen na eenige dagen naar Singapore overgebracht. Veeleischend. In een der Haarlemsche bladen wordt gevraagd een meisje voor de morgenuren, soms langer, en dagelijksdat voldoen moet aan de volgende vereischten nauwgezet, beschaafd, P. G., bekwaam in fijn kamer- en huishoudwerk, zorgzaam en vlug. Voorts moet zij tact hebben om streng toezicht te houden op de bezigheden van een jong dienstmeisje, moet ze kunnen naaien en is kennis van koken gewenscht. Eindelijk moet zij katoenen japonnetjes (waschbare eenvoudige kleeding) dragen, en wordt beslist vereischt dat ze mondelinge »renseignementen" bezit. Er staat niet bij wat het meisje kan verdienen. Steenkolen uit turf. De Matin bevat een verhaal van een onderhoud, I dat Henri des Houx gehad heeft met president j Krüger. Daarin heeft de president duidelijk doen uitkomen, dat Engeland de vredesvoorwaarden heeft aangeboden. z/Botha heeft toegestemd in het verzoek die te overwegen. Nooit heeft een Boeren-generaal geweigerd de vredesvoorstellen van een vijandig generaal aan te hooren. Wij strijden, doch wenschen slechts vredewij hebben nooit iets anders gewenscht. Wij zijn geen veroveraars. z/Botha heeft dus de Ëngelschen aangehoord. //Maar nooit heeft hij een dubbelzinnig woord geuit, wat betreft de onafhankelijkheid. //Waren de Ëngelschen niet blind, en zagen zij hun eigen belang goed in, waren zij niet onherroepelijk ten prooi aan den geest van dwaling en onrechtvaardigheid, dan zouden zij dadelijk de onafhankelijkheid toestaan, die wij eischen, omdat wij, ten einde die te verkrijgen, bereid zijn tot vele concessies en opofferingen. En zeker zou daardoor de vrede verzekerd zijn in Zuid-Afrika." President Krüger zet dan uiteen, dat de inval in de Kaapkolonie niet ten doel had opstand te verwekken onder de Afrikaanders. Daartoe was niets voorbereid en ontbrak alles. Ook de inval van Steyn en De Wet had slechts ten doel zich opnieuw te voorzien van paarden en levensmiddelen, en om Botha, die te veel in het nauw werd gebracht, wat meer de handen vrij te maken. Ten slotte zeide de president: z/De Voorzienigheid heeft ons niet verlaten. En nog heden geeft God ons vele bewijzen van zijn goedheid. Terwijl onze vijanden het ons lastig maken, wordt het hun zelf zoo lastig gemaakt op verschillende punten van den aardbol, dat zij ons, op een goeden dag, toch zullen moeten loslaten. Zij hebben ons eens den vrede aangeboden. Wij zullen daarin toestemmen, als men ons werkelijk vrede aanbiedt, maar feen onderwerping eischt. Er is geen vrede enkbaar, zonder een overeenkomst, een tractaat, en om dat te sluiten, is onze toestemming noodig". En de oude president eindigde met de woorden «Zeg aan allen, dat ik meer vertrouwen heb dan ooit te voren, dat ik meer dan ooit zeker ben van de eindelijke overwinning, met de hulp van den Almachtige 1" Een Schipbreuk. Een vreeselijk verhaal van cannibalisme op zee is gedaan door twee overlevenden van een Engelsch schip, dat op een rots bij dePhilippijnsche eilanden is vergaan. De twee overgeblevenen, waarvan de een een Zweed, de ander een Spanjaard is, zeggen dat het schip, dat den 17den October was uitgezeild, den 23sten schipbreuk leed. Een arbeider uit de verfstoffenfabriek te Mannheim, Montag geheeten, moet een belangrijke uitvinding hebben gedaan, en een stof hebben vervaardigd, die alle eigenschappen van steenkool heeft en ongeveer 25 cent per 220 pond bij aanmaak kost. De grondstof van zijn artikel is veen, waarbij zekere chemische stoffen gevoegd worden, die nog het geheim van den uitvinder blijven. Bij proeven, die reeds genomen zijn, brandde de veensteenkool met groote warmte- afstraling, heldere vlam, zonder sintel aohter te laten en met slechts een kleine hoeveelheid witte asch als verbrandings-product. Kapitalisten hebben reeds getracht, de uit vinding te koopen en den uitvinder met een salaris van 10,000 gulden en 2 pCt. aandeel in de nettowinst tot directeur eener op te richten fabriek der nieuwe brandstof te benoemen, doch Montag bedankte, daar hij meer voordeel van zijn uitvinding verwacht. Met Gehrig, secretaris der Mannheimer kamer van koophandel, is hij nu zelf tot aanmaak van zijn artikel overgegaan. 25 morgen veengrond zijn door hen gekocht en nog 125 morgen in de buurt van Hocken- heim zullen spoedig worden geëxploiteerd; een fabriek zal dan worden gebouwd en honderden menschen zullen aan den arbeid gezet worden. De dagelijksche productie wordt op 60 tons geschat. Het veen wordt goed gedroogd, dan door een machine gemalen, met de chemicaliën ver mengd en in den vorm van briketten geperst. In een brandende kerk opgesloten. In het Hongaarsche dorp Baida nabij Groszwardein kwamen op Witten Donderdag 1 de Nazareners, een godsdienstige secte, bijeen in de avondgodsdienstoefening. Plotseling werden door onbekend gebleven personen de deuren van buiten gesloten en bossen stroo, die men rondom het gebouw had opgehoopt, in brand Onder de kerkgangers ontstond een vreeselijke paniek. Door de verwarring kon de deur eerst opengebroken worden, toen de kerk reeds geheel in brand stond. Vele Nazareners bekwamen ernstige brandwonden. Een streng onderzoek is ingesteld, om de schuldigen machtig te worden. Hongersnood in Siberië. De hongersnood, die tengevolge van den door groote droogte mislukten oogst in Siberië heerscht, wordt met den dag heviger in zijn gevolgen. De ellende is verschrikkelijkhet brood is 600 procent in prijs gestegen, duizenden menschen liggen stervend van honger in de sneeuw het vee sterft bij tiéntallen. In het district Akmolinek hebben de bewoners niets om zich te voeden dan gras en plantwortels. De Khirgizen-vrouwen dooden haar kinderen eigenhandig, om zich het gezicht van den marteldood door honger van haar kleinen te Bovendien woeden typhus en dysenterie. En de Russische regeering doet zoo goed als niets, om de ellende te verzachten. TELEGRAMMEN. Rotterdam, 15 April. GRANEN. Buitenlandsehe traag. Meel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2