/Illllk/IISdll NIEUWSBODE. Dinsdag 16 April 1601. I i HEEREN-H0EDEN, (Zierilizeesche O o u r a n t RECLAMES. J. PE GRAAF Cat. DRANKWET. ONDERWIJZER. ZUID-AFRIKA. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7525. :eot< Directeur i A, J. DE LOOZE. i FRANKEL. Redacteuren: WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Yrjjdags middags 12 ure bezorgd worden. Groute letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fb&nkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer IS cts. model 1901. Magazijn Poitstraat. Da DURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekenddat bij hen een verzoekschrift is ingekomen van Hendrik Cornells van den Ende, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klem in het Societeitslokaal „Parklust", staande in de Wandeling, wijk A No. 288. Zierikzee, den 13 April 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, OH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Aan de Openbare Lagere School A te Zierikzee wordt, behoudens nadere goedkeuring, gevraagd: Een Onderwijzer, in het bezit der acte voor vrije- en ordc-oele- nlngon «Ier gymnastiek. De jaarwedde bedraagt f600 en wordt, na tweejarigen dienst in de gemeente en bij gebleken geschiktheid, met f ÏOO verhoogdwanneer de titularis de hootd- acto bezit. Sollicitatiën (adres aan den Raad op zegel) worden franco ingewacht bg den Burgemeester vóór 1 Mei a.s. Plaatsing van kinderen op de School A. Zitting van Commissarissen dier School in het school lokaal in den Wevershoek (Hoofd de onderwijzer J. VAN BALLEGOOIJEN), op Zaterdag SO A. pril e.k., des avonds te T uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken, om plaatsing van kinderen op die School. De toelating .geschiedt slechts eens in het jaar. Öm als leerlingen op de school te worden toegelaten moeten de hinderen in 1895 of vroeger geboren zijn. Plaatsing van kinderen op de School B. Zitting van den Commissaris dier School in het school lokaal aan het Kerkhof (Hoofd de onderwijzer P. VAN DER HAVE), op Zaterdag- SO April e.k. des avonds te *7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken, om plaatsing van kinderen op die School. De toelating geschiedt slechts eens in het jaar. Om als leerlingen op de school te worden toegelaten, moeten de hinderen in 1895 of vroeger géboren zijn. Gelijk onze lezers en lezeressen wel zullen gelezen hebben, is de vorige week in het gebouw «Frascati" te Amsterdam, onder leiding van den heer mr. H. Verkouteren, een druk bezochte vergadering gehouden, waarin geprotes teerd werd tegen de laaghartige wijze, waarop de Engelschen den oorlog in Zuid-Afrika voeren, de gevangenen behandelen, en de vrouwen en kinderen in groote steden en kampen opsluiten, niet om hen te beschermen, gelijk zij valschelijk voorgeven, maar om, met het doel de Boeren van bepaalde krijgsverrichtingen af te houden, zich door hen te doen beschermen. Wij kunnen ons in hoofdzaak met de door die vergadering aangenomen protest-motie, waar van wij den inhoud hierachter laten volgen, volkomen vereenigen. De aanneming er van achten wij nuttig en wenschelijk, als zijnde een openbare uiting van de verontwaardiging der Nederlandsche Natie over de tallooze ongerechtigheden en schand daden, die jegens onze stamverwanten door het Britten volk gepleegd worden. Waar het welbeschouwd eigenlijk onze plicht zou zijn onze in nood verkeerende stamverwanten gewapenderhand te hulp te komen, waar wij wegens de gevolgen voor de volbrenging van dien plicht terugdeinzen, daar moeten wij ten minste stoffelijk en zedelijk alle middelen aangrijpen om hun zooveel mogelijk van dienst te zijn. Langs stoffelijken weg is wel veel gedaan, maar niet genoeg, en zeker niet in verhouding tot onze nationale draagkracht. Wij verbeelden ons dat wel, en zijn zelfs over ons zelve hoogst voldaan, nu wij eenige malen in onze beurs getast hebben, maar wij moesten in dit opzicht veel meer voor onze strijdende en lijdende stamgenooten over hebben, want hun zaak is de onze. Niet zoozeer den burger- en kleinen man, die van verdiensten en weekloon af en toe offerden, hebben wij hierbij op het oog, maar meer bepaaldelijk de couponnetjesknippers en rentevergaarders, waarvan er in Nederland zoovelen zijn. Slechts enkelen van hen toonden metterdaad, dat zij door vaderlandslievende gevoelens bezield waren, en de zaak der Boeren beschouwden als die van hun eigen volk. Niet alleen met materiëelen steun, maar ook langs zedelijken weg kunnen wij voor de Boeren werkzaam zijn. Protestvergaderingen, zooals die de vorige week te Amsterdam gehouden zijn, houden de openbare meening in Europa wakker, en ver krijgen hierdoor om haar indirecte uitwerking een beteekenis, die wij niet onderschatten mogen. Een tweede protestvergadering wordt te Amsterdam voorbereid, en zal in de groote zaal van het Paleis van Volksvlijt gehouden worden. Met het oog hierop noodigen wij de bewoners van SchouwenDuiveland, Tholen en Sint- Philipsland uit om, zoo zij, waaraan wij niet twijfelen, met onderstaande motie van gansoher harte instemmen, daarvan blijk te geven, collectiefdoor het teekenen op een lijst, individueel: door het schrijven van een briefkaart, te zenden aan het adres van den heer mr. H. Verkouteren te Amsterdam, waarbij volle adhaesie met die motie betuigd wordt. De motie luidt als volgt: «De vergadering: «overtuigd, dat Engeland zonder eenigen «grond van recht den oorlog in Zuid-Afrika «aan de Boeren heeft opgedrongen «verontwaardigd over de wijze, waarop van «Engelsche zijde de oorlog wordt gevoerd; «overtuigd, dat dit onrecht toch niet tot het «beoogde doel kan leiden «protesteert met de meest mogelijke kracht «tegen het mishandelen en uithongeren van «vrouwen en kinderen, het onthouden van «geneeskundige hulp aan de Boeren, het depor- «teeren van krijgsgevangenen, het vernielen en «rooven van private eigendommen, het ver- «woesten van Dullstroom en andere plaatsen, «het weigeren van kwartier, het wapenen van «naturellen, en tegen de vele andere stelsel- «matige schendingen van het oorlogsrecht, «waaraan Engeland zich heeft schuldig gemaakt". De Transvaalsch - Engelsche oorlog. Londen, 12 April. Volgens bericht uit Pieter-Maritzburg, doen de Boeren zich opnieuw gelden in het noorden van Natal: ondanks de aanwezigheid van de colonne onder Campbell, hebben zij bij Ingogo, ten zuiden van Mount Prospect, een trein laten springen en ten getale van een 150 man hebben zij, komende uit OraDje-Vrijstaat, een aantal winkels te Ingogo geplunderd en in brand gestoken. De bevolking uit het noorden van Natal dringt bij de auto riteiten van Kaapkolonie aan op de vorming van een bereden politiekorps, tot bescherming van hun persoon en van hun eigendom. Lord Kitchener meldt uit Pretoria van Donderdag jongst!., dat de bereden infanterie na 2 uur harden strijd bij Dewetsdorp een 80-tal Boeren heeft gevangengenomen, onder wie commandant Bresla en luitenant Sindeyne van de staatsartillerie. Ook vermeesterden de Engelschen een 8-tal wagens. Het beste bewijs, dat de toestand op het oorlogsterrein zeer ongunstig is, vindt men in een telegram aan een Engelsch blad, dat Pretoria nu zoo versterkt is, dat het onneembaar is. Zelfs een aanval op Pretoria ligt dus binnen de grenzen van het mogelijke! De oorlog in China. Londen, 13 April. Volgens de laatste berichten uit Peking, zou het totaal der door de mogendheden van China geëischte schadeloos stellingen, 60 millioen pond sterling (720 millioen gulden) bedragen. Duitschland. De firma Krupp te Essen, die onlangs 4000 arbeiders ontsloeg van de 26.000 die zij in October 11. in dienst had, zal eerlang nog 5000 werklieden naar huis zenden. Ook de firma Erhardt te Dusseldorp, die in den laatsten tijd vele groote bestellingen kreeg voor het Britsche leger, moet voornemens zijn een aantal werklieden te ontslaan. Er heerscht in Duitschland over het algemeen, naar een schrijven in het Berliner Tageblatt aantoont, eene depressie in nijverheid en handel, welke zich ook elders wel zal doen gevoelen een gevolg van de oorlogen want «vermoorde Chineezen en verbannen Boeren zijn geen goede klanten", alsook van de onzekerheid der De advocaat mr. Druer, toegevoegd als verdediger aan den ongelukkigen "Weylandt, die te Bremen in een aanval van epilepsie den Duitschen keizer een ijzeren slot naar het hoofd wierp, is op zijn beurt het slachtoffer geweest van den zieke. Weylandt schold den advocaat uit toen deze in de cel trad en wilde hem met een taboeret slaan, zoodat do gevangenbewaarders tusschen beide moesten komen. Deze aanslag werd gevolgd door een hevigen epileptischen aanval en een diepen slaap. Toen Weylandt weer ontwaakte herinnerde hij zich weinig van het gebeurde. Nederland. Amsterdam, 13 April. Een treurig geval heeft zich in den afgeloopen naoht hier ter stede voorgedaan. Op de Heerengracht bij de Raadhuisstraat woonden de twee dames S., een moeder met hare ongeveer 30-jarige dochter. Toen heden morgen als naar gewoonte de dienstboden zich aanmeldden om haar dagtaak te beginnen, kregen zij, ook na herhaald schellen, geen gehoor. Toen eindelijk, onder politietoezicht, de deur door een smid van buitenaf was geopend, kwam een benauwde lucht den binnentredenden tegemoet. Bij onderzoek bleek, dat in de slaap kamer van de beide dames de gaskraan open stond, en dat de beide vrouwen in haar slaap gestikt waren. Een in allerijl geroepen dokter kon slechts den dood constateeren. Dit droevig sterfgeval, dat zoo kort plaats greep na den dood van den heer S., die ongeveer een halfjaar geleden is overleden, wekte in de buurt algemeene deelneming. Rotterdam, 12 April. Een vrouw, te Feyenoord woonachtig, was tot de wetenschap gekomen, dat haar man het voornemen had opgevat haar te verlaten in gezelschap van een echtpaar, dat dezen ochtend per boot naar Antwerpen zou vertrekken. Daarom begaf zij zich vanochtend om 7 uur naar de aanlegplaats van de Antwerpsche boot aan de Prins Hendrik kade, gewapend met een fleschje met vitriool. Ter plaatse gekomen, trof zij daar inderdaad haren man in gezelschap van het echtpaar aan, en, nu driftig wordende, trachtte zij de vreemde vrouw, welke zij als de oorzaak van haar man's handelingen beschouwde, met het vitriool te treffen. Dit mislukte, doch een man die er bij stond, kreeg het bijtende vocht over zijn kleeding, waarin heele gaten brandden. Rozendaal, 13 April. Van het bouwen van In Januari 11. waren te Berlijn van 83.910 arbeiders in verschillende vakken 22.629 zonder werk. Oorlogen hebben meer in dan zij, die zich er in begeven, doorgaans berekend hebben. De onthulling van het standbeeld van Bismarck, te Berlijn, vóór het Rijksdaggebouw op het Koningsplein, is bepaald op den tienden Mei, den gedenkdag van den Frankforter vrede. I het nieuwe station alhier zal dit jaar nog niets komen, vermits de voorbereidende werkzaamheden voor onteigening en grondonderzoek te veel werk en tijd eischen. Ook zal het heiwerk maanden tijds vorderen. 1 Zierikzee, 13 April. Ook uit deze gemeente is door 51 belanghebbenden bij de Drankwet een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin adhaesie betnigd wordt mot het reeds 1 door ons medegedeelde adres, houdende bezwaren tegen het nieuwe wetsvoorstel, meer bepaalde lijk art. 26, lett. b. Ook aan onzen afgevaardigde, den heer Van 1 Kerkwijk is een afscrhift van dit adres gezonden. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranjo-Nassau, de heer D. P. M. 1 Graswinckel, pred. bij de Herv. gemeente te 1 Amersfoort (vroeger te Zierikzee). Bij Kon. besluit is benoemd tot officier machinist 2e klasse bij den marine-stoomvaartdienst I de hoofd-machinist le klasse J. Koopman. Tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Boskoop is benoemd jhr. C. P. L. van Kinschot, thans te Domburg en tot betaal- meester te Tiel, J. F. Heemskerk, thans te i Sas van Gent. Door het voortdurend koude weder is de 1 visscherij op de Oosterschelde zóó slecht, dat panharing, die vroeger om dezen tijd bij duizenden en nog eens duizenden stuks werd gevangen, thans zóó schaars is, dat van België per spoor ladingen van daar worden aangevoerd, teneinde in de behoefte aan verschen visch te 1 voorzien. Haamstede, 13 April. Na afloop der kroningsfeesten in 1898 werd er hier een "Wilhelmina-Vereeniging opgericht. Dat die I vooruitgaat, bleek in de gisterenavond in de consistorie der Ned. Herv. Kerk gehouden algemeene vergadering, waar door den penning- meester werd voorgelezen, dat er na het 2^-jarig bestaan in kas was f 44,85 en in de spaarbanken f 474,71 was geplaatst, zoodat de geheele bezitting f 519,56 is. De uitgaven hebben na de oprichting reeds f 627,10 bedragen, waarvan menige huismoeder 't nut en gemak kau opnoemen. I Te hopen is 't, dat nog eenige jongeren zich zullen aansluiten, en dat verder deze nuttige vereeniging door de leden in goede orde zal worden gehouden, waartoe vooral kunnen mede werken een getrouwe betaling der contributie en een niet te veel ziek zijn. Stavenisse, 14 April. Benoemd tot agent van politie te Breda, met ingang van 1 Mei, M. Moerland alhier. Aan den Minister van "Waterstaat, Handel en Nijverheid zal van wege het gemeentebestuur alhier een adhaesie-adres worden gezonden met de motie van Gijn c. s., inzake de verbetering van den Waterweg naar zee (het Hellegat). Goes, 13 April. Eindelijk is de raad heen- geworsteld door alle plannen, amendementen en sub-amendementen, voorstellen en tegenvoor stellen in zake de gemeentereiniging. Aangenomen is het voorstel van Burgem. en Weth., dat, menschelijkerwijze gesproken, de gemeente het minste kosten en de burgerij het minst overlast zal aandoen. Komt er een geschikte inschrijver, dan is de kwestie der gemeentereiniging ten minste voor 7 jaar van de baan, want tot zoolang zal het pacht-contract loopen. Andere kwesties laten zich zoo maar niet voor een vrij langen tijd aan den kant zetten. Daar heb je b.v. het onderwijs. Pas heeft de gemeenteraad een tweetal onderwijzers benoemd, of een paar raadsleden doen het voorstel om aan school A nog een onderwijzer te benoemen. Burgem. en Weth. zullen die zaak voorloopig behandelen. Een jaarlijks terugkeerende kwestie ishet kohier van den hoofdelijken omslag, een zaak, die de raadsleden heel wat hoofdbrekens kost. Tegenover zoovelen die klagen, dat ze te hoog zijn aangeslagen, kan men geen enkele klager stellen, die volgens eigen meening te laag in het kohier staat. Maar merkwaardig, hoevelen naar het oordeel van A tot Z te laag staan Dit jaar moet de hoofdelijke omslag opbrengen f 27249.37 tegen f 27.000 in het afgeloopen jaar. De factor is 1.04, en het aantal aan- geslagenen 1011. Een zeer zelden voorkomende kwestie is het verleenen van adhaesie aan een verzoek tot de hooge Regeering, uitgaande van het bestuur eener andere gemeente. Alle leden op één na onderteekenden het verzoek van het gemeente bestuur van Brouwershaven inzake de verbetering van het Hellegat, waardoor zeer zeker ook de Goesche schipperij zal gebaat worden. Ieroeke, 13 April. De groote trek uit deze gemeente is voor dit jaar weer begonnen. Ongeveer 30 personen vertrokken deze week naar Amerika en naar luid van de mededeelingen zullen meerdere volgen. Een bewijs, dat de toestanden hier veel te wenschen overlaten, en het is dan ook daaraan te wijten, dat hier geen vermeldenswaardige gebeurtenissen voorvallen. Deze week echter kregen we eenige verademing, daar in de nabijheid dezer gemeente op een hoeve een kalf werd geborendat bij zijn geboorte (het kolosale gewicht had van 103 halve kilo's, geen staart had, en een bek had gelijk een paard. De weerbaarheid rukte deze week uit om in het zoogenaamde Kaasgat een veldslag te leveren en daarna eens naar Kruiningen te marcheeren, welke tocht zeer goed geslaagd mag heeten. Gewapend met geweren model '71 en '95, voor welke laatste losse patronen waren medegenomen, werd door de 2e en 3e sectie de le en 2e sectie overrompeld, welke dan ook capituleerde. Nadat j naar Kruiningen was gemarcheerd en men weer j in de vesting was teruggekeerd, kon menigeen zich voorstellen aan welke vermoeienissen de Engelsche soldaten zijn blootgesteld in Zuid- I Afrika. I Deze week werd door het Gemeentebestuur alhier officiéél bericht ontvangen, dat een vroegere ingezetene dezer gemeente door de Engelschen krijgsgevangen was gemaakt en alzoo den 20 Maart te Kaapstad was aangebracht. Het is 1 Johannes Koster, een rare schutter, die het overal niet gewoon kan worden, alhoewel hij voor geen klein geruchtje vervaard is. 10 jaren geleden emigreerde hij naar Zuid-Amerika, waar het hem niet best beviel, ging van daar naar Spanje, en kwam toen, na een bezoek aan den Nederlandschen consul te hebben gebraoht, van Madrid naar lerseke gewandeld, en was toen blij weer eens op Iersekschen bodem te staan. Kort daarna ging hij weer aan 't zwerven, schaarde zich onder de vanen der dappere Boeren, met het gevolg, dat hij door de Engelschen krijgsgevangen gemaakt werd. Openbare vergadering van den Raad der gemeente lerseke, op Vrijdag den 12 April 's namiddags te zes uur. Afwezig ae heeren Sandee, Polderman, Wesdorp, Sauer en Hartoog. Als ingekomen stukken worden behandeld een proces-verbaal van kasopneming van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat in kas moest zijn, en ook was f 857,78de berichten van de heeren G. Moerdijk, A. Th. Plassohaert, t K. J. Blok van Laer, J. Hage en H. Bannet, dat I zij hunne benoeming tot lid der commissie tot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1